Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 21 Juni 1921. No. m66 FEUILLETON Virginia's levensloop. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buïtenlandsch Nieuws. OPPER-SILEZIE. De „Times" verreemt uit Oppehi Gedurende bijna een week is de strijd hier nu a' aan het minderen. De verdere pacificatie stuit echter af op den onwil van de Duitschers om hun veiligheidscorpsen terug te trekken.De Polen vol deden aan het eersteverzoek betreffende een ge- lijkelijke terugtrekking van de Poolsohe en Duit- sche troepen, dat do geallieerde commissie had gedaan, doch d<» Duitschers beweerden dat de weerbaarheidscorpsen de eenige zekerheid bieden voor de veiligheid van hun persoon en hun be zittingen, zoolang er nog een gewapende Pool in. Opper-Silezië is. Zoo staan thans de zaken se dert verleden Diasdag, doch er zijn toekenen, dat- de Duitschers hun halsstarrigheid zullen opgeven 1 gezamenlijk ook achteruit zullen trekken, kantteer dit geschiedt, zal Opper-Silezië aan liet. einde van deze maand van gewapende tegenstan ders zijn gezuiverd. Op een clriedaagsche tocht door het industrie gebied kieeg de correspondent de overtuiging, dat Korfanty het ernstig meent, met de ontbin- ■'•ng van de opstjU'.dolin.gen.eorpsen. en dat ileze -u i) tege.i een ontbinding niet meer verzotten, iedereen is den strijd moede en verlangt naar ee.-i ormalen toestami. Gurzon en Biiand hebben Zondagmiddag on drie uur hunne besprekingen voortgezet. Lord Gurznn heeft erkend,,dat de Duitschers voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de troebe len in Opper-Silezië en dat de drie groote mogend heden vóór alles door een krachtig en gemeen schappelijk optreden de orde moesten hei-steller». esloten werd, dat de vertegenwoordigers van Engeland,Frankrijk en Italië nieuwe en gezamen lijke stappen zullen doen te Berlij i en te War schau, ten einde de Duitsche en Poolsche regee ringen-in gebreke te stelienvoor de ontwapening der vrijwilligers en, opstandelingen in Opper-Sile zië. RUSLAND. De „Morning Post" verneemt uit Helsingfors, 1 at de afvalligheid onder de roode troepen zoo ernstig wordt, dat de barakken van sommige i*e- gimenten omringd zijn door afdeelingen Chmee- zer» en basjkirs onder uitgezochte officieren. De legeering deinst ervoor terug het roode legér 1-0 gebruiken tegen de arbeiders, behalve spe ciale betrouwbare eenheden. Er hebben ernstige honger-onlusten plaats ge had te .Jar islaf en Nisji-N'vfgorod. IERLAND. Officieel wordt geme'd, dat de koningin den koning Woensdag op zijn bezoek aan Be'fast zal vergezellen voor de opening van het noor delijke parlement. Dl het Ko imk'ijk bezoek ziet men een. daad va" moed tegenovei de duide'ijke bedreiging die geheels lavalliitsil i *3 ie«4) hg verlies k| mllai Da vanakaviag araidl gawaubai|4 iaat da HaUaadiafee Algaaaaaaa Yenekevia|ifeufe ia Sabiaiaaa. 13 „Vertel mij eens wat van Madeleine", v:ol zij haar jongen vr>end in de rede, d»'e ju-st het vermoeden had geuit, dat Teresa waar schijnlijk den volgenden dag nog niet wél genoeg zou zijn, om de reis voort te zetten. 'Ik zou gaarne iets meer van haar weten. De eerw. vader zegt, dat zij een engel is. Is zij dat, nir. Amyott? Ik ben zeer verlangend om met haar kennis te maken." De vraag was zoo onverwacht, dat Amyott 11 min of meer door van zijn stuk werd gebracht en verlegen glimlachte. „Een engel Zijn alle vrouwen geen engelen „Maar ik bedoel een echte. Zij is zeker heel mooi vroeg zij met een zijdelingschen blik op haar nieuwen vriend. „Ja, zij is heel zacht engelachtig zacht, antwoordde hij eenigszins afgetrokken en glim lachte toen weder. „Die uitdrukking is wel wat aüedaagsch, maar niettemin waar. Er is geen ander woord voor-te vinden." n "J%>^ buitengewoon lief en mooi ging z-j me^ eenigSZins gemaakten na- a™ haar stem voort. kortorn1 s' n'et maar zacht, lief, bevallig kortom engelachtig.» ara Madonna ik denk, dat ik niet van Sinn-Fein heeft geuit. In het Noorden ste't men het bezoek zeer op prijs. CHINA. De „Times verneemt uit Shanghai-: Er zijn authentieke bijzonderheden bekend, geworden,omtrent de uitbarsting van plunder- woede der Ghineesche soldaten, op 4 dezer te Itsjang en drie dagen later te Woesjang. De schade, waarvan de ramingen nog verschillen, bedroeg stellig vele millioenen dollar. Te Itsjing zijn vele buitenlandsche bezittin gen geplunderd, waaronder die van de Standard Óil Company en die van do Asiatic Petrol, be nevens liet. Japansdie consulaat, het zen.de- lingsgebouw en tal van kantoren. Vele Ghi neesche kooplieden, die zich pas hersteld had den van een dergelijke plundering in Novem ber j.l. zijn thans totaal geruineerd. Te Woesjang hadden de buitenlandsche be zittingen minder te lijden, doch de provinciale munt werd geheel leeggeroofd en de drie hoofd straten volledig uitgeplunderd en. grootendcels vei'woest. Na de plundering werd in een ziekenhuis een gewonde Chinees aangetroffen, wiens eenigo bezitting was het hemd, dal hij aan zijn lichaam had. De', vorigen dag had hij nog 20.000 dollar bezeten AMERIKA Naar „Wallstreet Journal" becijfert, hebben sedert liet begin des jaars 16 belangrijke maat schappijen, welker aandeden ter New-Yorksche beurze genoteerd worden, met een aandeelonka- pitaal van meer dan d. 900 millioen haar divi-i dendbetalingen gestaakt. Het aldus niet betaal de bedrag beloopt ruim d 17,000,000.Indien men aanneemt dat bet hier over het algemeen kwar taalsdividenden betreft, kan men veilig zeggen, dat het gepasseerde dividendbedrag over het gc- heele jaar berekend cl. 70 millioen uitmaakt. Of schoon er maatschappijen van den meest uiteen- loopende aard in de lijst voorkomen, bestaat het leeuwendeel dezer vennootschappen uit nijvcr- heidsondernemingen, zooals leer-, staal-, suiker-, rubber-, petroleum- en automobielmaatschappij en. ALLERLEI. De Japa ische kroonprins is om half 9 gister avond te Parijs teruggekeerd. De duikbootkruiser „Deutschland", die in den oor'og den At'antischen Oceaan over is ge stoken is Zaterdag buiten Cherbourg tot zinken gebracht door kanonvuur van een linieschip. Biniï«nignih Middenstandsraad. Het Algem. Weekblad „de Middenstandsbond" meldt In de laatste vergaderingen van den Middenstandsraad zijn o.m. de volgende onder werpen behandeld. haar houden zal. Neen, dat geloof ik zeker I Zij zal le goed voor mij zijn zei zc heftig. „Niet van haar houden? Dat zult geze- ker. Mén kan er niets aan doen. Iedereen houdt van haar." „Daaruit volgt nog niet, dat ik het zal doen- Ook ben nu al bang voor haar." „Bang voor haarVoor Madeleine Neen, dat is niet mogelijk. Als er iemand is om bang voor te zijn," vervolgde hij „clan is het tante Johanna „lante Johanna! O ja, nu herinner ik mij, dat de eerw. vader heel haar zonderling vond- Maar toch dacht hij dat zij goedhartig was." „Dat is zij, die lieve oude tante Johanna, ten minste als zij van iemand houdt. Maar zij heeft ook haar antipathieën. Op mij was zij altijd bijzonder gesteld", vervolgde hij bin nensmonds, en met een ongeduldige bewe ging met zijn rotting. Virginia zag hem nieuwsgierig aan. Een aantal vragen brandden haar op de lippen, en inzonderheid een zij achtte het minder geraden er nu reeds mede voor den dag t-e komen en trachtte dus langs een omweg haar doel te bereiken. ,Gij gaat zeker wel eens naar Engeland- gij mijne oom en Madeleine dikwijls9 Ziet begon zij om het terrein te verkennen. „Neen, nooit. Ik dacht, dat ik u dat reeds gezegd had men houdt op het kasteel niet veel van mij," zei Amyott, terwijl hij zijn voorhoofd fronste. In verband met in middenstandskringen ge uite weïxschen, alsmede op grond van cle ervaring tijdens zijn, eerste bestaansjaar opgedaan, heeft de Middenstandsraad nagegaan, of en in hoeverre het wenschelijk was, dat lint Ko;n, besluit houden de erkenning van den Middenstandsraad, wordt gewijzigd. Dienaangaande heeft de raad de wenschelijkheid uitgesproken, dat ieder dei- bonden voortaan vijf leden in den raad zou aanwijzen,waarvan ten heogsteviei middenstan ders, zulks teneinde te bevorderen, dat peisönon die van middenstandvraagstukken in het alge meen studie hebben gemaakt, doch zelf geen middenstander zijn, als lid van den raad worden aangewezen. Een voorstel om den raad samen te stellen overeenkomstig de getalsterkte van eiken bond kon slechts enkele stemmen verwerven. Daaren tegen verwierf wel instemming een voorstel, dat geen besluit geldig zou zijn, indien de ge- zamenlijkevertegenwoordigersvan een bepaalden bond zich daartegen verklaarden. Openbaarheid van zijn beraadslagingen, won- schte de raad van die onderwerpen, welke door een, der bonden van den raad aanhangig waren, gemaakt. Aangezien verzoeken om wijziging in het Kon. besluit, te brengen van de bonden zelf moeten uitgaan, heeft niet- de Middenstandsraad rechts treeks den minister kunnen verzoeken het aan brengen, van, bedoelde wijziging te bevorderen, doch is zulks geschied door de voorzitters van de. in den raad vertegenwoordigde bonden, die daartoe door hun besturen uitdrukkelijk werden gemachtigd. De raad besloot aan do Eerste Kamer een adres te richten, houdende verzoek, aan het dooi de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp- Rutgers c.s. inzake plaatselijke keuze geen goedkeuring te verleunen, zulks onder uiteenzet ting van de bezwaren, die speciaal uit midden standoogpunt tegen het ontwerp zijn aan te voeren. De raad besloot den minister van landbouw, nijverheid en handel in overweging te geven, op dit oogenhlik bestaande tekorten van de bureaux van advies van rijkswege te doen aanzuiveren en voorts een onderzoek te doen. instellen, welke subsidie voor elk bureau afzonderlijk noodig moet worden geacht. De raad verklaarde zich bereid, van zijnentwege zoodanig onderzoek te doen instellen. Onderscheidene middenstandsorganisaties had den tot den minister van binnenlandsche zaken, het verzoek gericht, wettelijke bepalingen in. het leven te roepen, die aan gemeentebesturen de bevoegdheid ontnemen, handel te drijven in. goederen, die geen monopolisch karakter dragen in het bijzonder kantten deze organisaties zich tegen de gemeentelijke halbedrijven. Omtrent deze verzoeken vroeg genoemde bewindsman het. oordeel van den. Middenstandsraad. •- Dc raad meende, dat de tijdsomstandigheden zoodanig zij)1- gewijzigd, dat voor een z.g. prijs- „Lieve Hemel! En waarom? O ja, ik weet het al de eerw. vader zei zij ging echter niet voort, want zij gevoelde, iets gezegd te hebben, dat hem grieven moest. „Dat hebt gij mij al verteld. Zij hebben reeds intijds gezorgd om u tegen mij in "te nemen en mij als een verworpeling van de ergste soort lc leeren beschouwen." „O neen zoo erg is het niet!" viel Vir ginia hem haastig in de rede. „Maar wat kan ik er aan veranderen? Te gen hen allen vermag ik toch niets," ver volgde Amyott op een wanhopigen toon. Vroeg of laat, misschien al heel spoedig, zult ook gij als 'n lastpost over mij sprtken. Slechts weinige weken onder hetzelfde dak met een onnoozelen man als mijn oom, en de engelachtige Madeleine of Eraser en maar neen, cle goede oude tante Johanna heeft, geloof ik, nog welkeen plaats je in haar hart voor mij bewaard. - „Ik houd nu al van die tante Johanna zei Virginia, in een opwelling van hartenj i- heid. Maar het volgende oogenhlik schaamde zij zich over die onbezonnen woorden.„Ik weet niets van hun familiezaken en ik verlang ze ook niet te weten vervolgde zij nadenkend en met een air van waardigheid. Maar het volgende oogenhlik, vroeg zij, schijnbaar zonder eemgen samenhang met het voorgaande: „Wie is b raser „De duivel hale hemVerschooning, miss Neville. Ik spreek niet gaarne ovei bïaser, laat ons liever aan wat anders denken. VV aar- om zouden we ons op zulk een prachtigen dag Ml wellef na tea vgavinger «8 verlies var eiken eaé*-- na vinger regelend optreden der overheid geen aanleiding meer bestaat. Zulks blijkt ook hieruit, dat de gemeentelijke winkels meer en meer verloopen en zulks niettegenstaande deze winkels, wat betreft werkkapitaal, huuibelasting e.d. in veel gunsti ger condities verkeeren. Toch lijden deze winkels verliezen zij kunnen derhalve de concurrentie met den handel niet volhouden, wanneer zij alle kosten in. rekening moeten brengen, die ook de middenstander in rekening moet brengen. Het op dit oogenhlik nog handhavenvan de gemeente lijke winkels krijgt voor dit alles oen steeds hatelijker karakter tegenover den middenstand. De raad besloot dan ook den minister van binnenlandsche zaken te berichten dat het z.i. wenschelijk was, de gemeentebesturen aan te schrijven dat er, volgens den minister op dit oogenhlik in het algemeen gaan aanleiding be staat gemeentelijke winkels te handhaven en voorts, dat indien tengevolge van bijzondere omstandigheden voor een bepaalde gemeente termen bestaan zulks wél te doen, deze winkels commercieel moeten worden gedreven, d.w.z. dat aan deze wink..Is in rekening worden gebracht alle kosten, die ook op het bedrijf van den mid denstander, rusten., zoodat deze winkels dus huur e i belastiig betalen en voor hot werkka pitaal de normale rente vergoeden. In onderscheidene plaatsen des lai ds houdt de Handelskamer verkoopingen, die geheel het ka rakter dragen van vliegende, winkels. Zoodanig optreden onder het motto „duurtebestrijding" heeft bij den middenstand, en naar den Midden standsraad voorkomt terecht, groote verbitto- ïing gebracht, en zulks te meer, daar alleen re- geeringssteun aan de Handelskamer haar optre den mogelijk maakt. De Middenstandszaad heeft nu aan den minister verzocht aan de Handels- kamer een wenk te geven, niet langer voort te gaan met het houden van vliegende winkels, in dien althans de Handelskamer er piijs op stelt, de aai dit lichaam verleende faciliteitenten aan zien van het disconteeren van wissels onder staatsgarantie te behouden. Tot den minister var arbeid had de Midden- st-andsraad het verzoek gericht, geen werktijden besluit voor winkels in te voeren, tenzij tegelijk een wet op de winkelsluiting in werking trad. Voorts had de raad aan genoemden mi-Aster verzocht, bij zijn ambtgenoot van landbouw, nij verheid en handel er op aan te dringen, spoed te maken met de indiening van een wetsontwerp inzake de winkelsluiting. De minister van arbeid heeft hierop aan den raad bericht, tot het laat ste bereid te zijn, maar niet,tot het doen van een toezegging,dat geen werktijdenbesluit voor win kels in werking zou treden, alvorens ook een wet op de winkelsluiting werd ingevoerd. Immers, omtrent het tijdstip, waarop dit laatste zou kun nen geschieden, staat niets vast. Hieromtrent besloot de raad, er bij den minis ter van arbeid nogmaals ten zeerste op aan te dringen, onder geen voorwaarde eenig werktij denbesluit voor winkels in te voeren, tenzij te en te midden eener zóó opwekkende omgeving net leven verbitteren „Gij hebt gelijk," zei Virginia. „Vertel mij liever nog wat van Madeleine. Dat zal u beter bevallen!" zei zij met een ietwat ondeugend lachie. De jonge man bleef even stilstaan en zag haar vragend aan. „Neen, zoo veel beter niet, want het herinnert mij een menigte onaangename dingen! En bovendien kan men zich Madeleine moeilijk denken zonder den andei zij gaat met Eraser trouwen, weet ge zei hij koel. „Is het mogelijk Dat had ik niet gedacht Haar oogen schitterden. ,;Misschien wel een roman?" Zij ging niet verder, omdat zij iets toornigs in den blik v.an haar vriend meende te hespeuren, dat echter terstond in een glim lach veranderde, toen deze het verschrikte gezichtje van Virginia zag." „Ik heb er niets mee bedoeld waarlijk niets mompelde zij. Oogenschijnlijk lette hij niet op haar, want plotseling stond hij stil en wees haar een aar dig klein café, dat onder het groen verscho len lag. „Wij zullen die onaangename zaken nu maar op zij zetten," zei hij met een vroo- lijken blik op den helderen zonneschijn, die door de bladeren speelde,, en hier wat uitrusten. Een kop koffie of een portie ijs Gij moet iets gebruiken (Wordt vervolgd) hcai, vaal «f U U ,m 1 U U aa» daim IS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1