Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaHenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 28 Juni 1921. No. 13072 Virginia's levensloop. FEUILLETON BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2,50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Wegens den feestdag- van Ii.H. Apos telen PETRUS EN PAULUS zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT",dagblad voor Schiedam en omstreken, WOENSDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Buitenlandsch Nieuws. IERLAND. Over den belangrijken brief, waarin Lloyd George van den „president van de Iersche Repu bliek", de Valera liet verzoek deed om naar Lon den te komen ter bespreking van een verzoe ning tusschen beide partijen, meldt men nader het volgende Lloyd George schreef woordelijk aldus Ik schrijf u, om de volgende uitnoodiging over te brengen aan u, als verkozen leider van een groote meerderheid in Zuid-Ierland, en aan Sir James Craig, den eerste-minister van Noord- Ierland lo. dat gij hier te Londen in gezelschap van Sir James Craig aanwezig zult zijn op een conferentie om de mogelijkheid van een regeling tot het uiterste na te gaan 2o. dat gij voor dat doel eiken collega meebrengt, dien gij wilt kie zen. De regeering zal natuurlijk vrijgeleide schen ken aan allen, die gekozen mochten worden, om aan de conferentie deel te nemen. Wij doen deze uitnoodiging met het vurig verlangen om een einde te maken aan het rampzalig conflict, dat Ierland sedert eeuwen verdeeld houdt en dat den Koning van beide volken, die in wederzijdsche harmonie en goede nabuurschap dienen te leven, met smart vervult. Hun beider samenwerking zou van zulk een groot belang zijn, niet alleen voor het rijk, doch ook voor de menschheid. Wij wenschen, dat geen poging van onzen kant nagelaten zal worden om de bede des Konings te verwezenlijken en wij vragen u, om ons te ont moeten, gelijk wij u zullen ontmoeten in een geest van verzoening, waarop Z. M. een beroep heeft gedaan." De Dublinsche correspondent van de „Times" meldt, dat de brief van de-eerste-minister aan de twee Iersche leiders „bet geheele aangezicht van den polilieken toestand gewijzigd heeft. Er is vandaag een overgang van iets, dat heel veel op wanhoop leek, tot een toestand van innige op luchting en levendige hoop. Liet Iersche publiek van alle klassen weigert te gelooven, dat de uit noodiging afgewezen zal worden. De redevoerin gen, die pas in.de vergadering van het Noordelij ke parlement zijn gehouden, openbaren een op rechten wensch naar een regeling. De Britsche regeering heeft nu deValera erkend als verkozen leider van het nationalistische Ierland en hij heeft geen verontschuldiging om het feit te ne- geeren, dat een afwijzing door hem van 's-Ko- nings beroep en de toenadering van den eerste- minister Zuid-Ierland in een allerernstigst mili tair conflict zou wikkelen. „Te Dublin vermoedt men thans, dat de Vale ra met verscheidene van zijn collega's de Lon- densche conferentie zal bijwonen, hot kabinet 19 O, ja. Die neef, mr. Amyott moet ge we ten het was op het eerste diner, dat ik hier bijwoonde een erg deftige partij Allen oude menschen.De dames droegen zulke grap pige mutsen en de heeren waren in het zwart met witte dassen, als bij een begrafenis.' „Virginia, Virginia, wat doe je toch Kom je niet beneden? Een uur zijt ge al met uw brief bezig. Maak hem nu maar toe, want de jongen staat beneden te wachten om hem naar de post te brengen 't wordt anders te 't Was Madeline's stem, en Virginia bevond zich weldra in den tuin aan de zijde van haai nichtje. De thee zou op een schaduwrijk plekje gebruikt worden, 't was te warm om te rijden of iets anders uit te voeren. Zelfs tante Johanna, die steeds beweerde dat zij in de warmte veel beter voort kon dan in de koude, had eenige doeken afgelegd en zich met een waaier gewapend om de buitengewone hitte te bestrijden. „Wij krijgen van avond onweer," voorspel de zij aan de meisjes, die zich bij haar had- kg le?utilu|« gebult IxvtUdlttU Is ifft *9 ffi ai fc| jf| ff| wa (f| f| kg wrtïte rn f haal, Ij *••1 rf atf Dt Tentharing vuil gtvMubugf itu de HtUweiMhe Algmnant Vinikidigikiak t« SehltiMV. mb daim bq Tuüai t«b tea wijivlnger 4 ver 11 en tbs elke» nade re» vinger zal uitgenoodigd zijn maximum-concessies te noemen in geval van een vrede en, indien die voorstellen loskomen ze aan Dail Eireann zal voorleggen. Indien dan alles goed gaat, zou een militaire wapenstilstand geregeld worden, en zouden de voorwaarden voor een oplossing op den grondslag van het regeeringsaanbod bespro ken worden in een gemeenschappelijke vergade ring van het Noordelijke parlement en de geko zen vertegenwoordigers van Zuid-Ierland. „Verder gaan de gissingen niet, maar een ge voel van vertrouwen heerscht in alle klassen, dat indien de twee groepen van Iersche vertegen woordigers bijeengebracht kunnen worden, de een of andere modus voor een regeling verkregen /.al worden. Alleen de fanatieke extremisten zou den deze gelegenheid durven verzuimen. Het land in het algemeen beseft ten volle de noodlot tige gevolgen van een fellere oorlogvoering, be grijpt de groote beteekenis van 's konings beroep en de ontzaglijke waarde van de aanwezigheid van de eerste ministers van de dominions te Londen op dit oogenblik. „Men verwacht met het oog op dezen buiten gewoon belangrijken keer in de toestand, dat de eerste vergadering van het zuidelijke parlement die op Dinsdag bepaald was, verdaagd zal wor den." De bladen zijn het in hun artikelen er over eens dat de brief van den eerste-minister een staats stuk is van het allerhoogste belang en hun be schouwingen zijn zeer bemoedigend. ENGELAND. Gister is de conferentie tusschen mijneige naars en mijnwerkers eindelijk hervat. Zij ont moetten elkander in de bureaux van de Board of Trade op uitnoodiging van den eersten mi nister, die de vergadering opende met een toe spraak waarin hij beide partijen uitnoodigdc om haar meening uit te spreken over de te volgen gedragslijn. De partijen konden kiezen of zij wenschten te onderhandelen ir. tegenwoordig heid van de regcering of dat zij haar geschillen onderling wilden bespreken en daarna gezamen lijk het resultaat harer besprekingen aan de re geering wilden voorleggen. Beide partijen bleken met het laatste voor stel in te stemmen zoodat reeds binnen een uur Lloyd George en de vijf overige leden der re geering, die aanwezig waren, de onderhande laars aan hun lot over lieten. Naar Reuter verneemt werd in den loop der besprekingen tusschen de eigenaars en mijnwer kers een voorloopige overeenkomst bereikt om op 4 Juli den arbeid te hervatten. GRIEKEN EN TURKEN. De Grieken, die bij Adabazar en Sabanida werden verslagen, moesten terugwijken naar Ismid, dat, naar verluidt, in den avond van den 24sten Juni door de Turken zou zijn bezet. De onderdanen der geallieerde mogendheden zullen worden weggevoerd door Britsche kruisers. (Adabazar en Sabanida liggen resp. 40 en 30 K.M. ten Oosten van Ismid, welke stad zelf den gevoegd. „Nu onweer is noodig, om de lucht te zuiveren." Een zeldzame zwakheid maakte zich echter van haar meester, want zij strekte zich in een stoel uit, alsof zij zich voor een middagslaapje gereed maakte. Op de spraakzaamheid van Madeline en Virginia was de warmte van minder invloed. Het was alsof zij elkander altijd hadden ge kend. Soms rees bij Virginia de vraag wel eens op, of dat kalme, onbewolkte uiterlijk van haar nichtje niet een soort van sluier'kon zijn, waar mede zij ervaringen bedekte, die zij liever voor ongewijde blikken verborgen hield. Hoe aanval lig zag zij er heden uitZij was geheel in het wit gekleed, en als het ware onder haar grooten para sol verscholen zoo kalm en tevreden zat zij daar. Haar doorschijnende gelaatskleur was slechts weinig door de warmte verhoogd. In Virgi nia's oogen scheen zij een tengere, liefelijke roos, die bezwaarlijk tegen ruw weder be stand zou zijn. Toch kon zij ook vroolijk zijn en zelfs geestig, terwijl haar oogen dezelfde rustige uitdrukking behielden, waarmede zij de dingen der wereld gewoonlijk beschouw de en besprak. Op het oogenblik onderhield zij haar vriendin met een beschrijving van de ervaringen harer familie tijdens een season te Londen en van den vreeselijken strijd, die het haar vader en tante zoowel als haar zelf had gekost. ongeveer 90 K.M. ten Z.O. van Constantinopel is gelegen.). De „Petit Journal" wijst er op, dat de moge lijkheid van een weigering der Grieken wel onder de oogen gezien was bij de besprekingen tusschen Curz~n en Briand. In dat geval zou elk der ge allieerden vrij zijn te doen wal hij 't meest wen sch el ijk achtte. Men meldt nog uit Parijs De Grieksche weigering maakt hier algemeen een slechten indruk. Een enkel blad geeft den schuld aan de geallieerden. Deze hadden van het begin af aan een vasten koers in hun Ooster- sche politiek moeten volgen. Nu Constantijn al les voor het offensief in orde had gemaakt, kon hij moeilijk weer terug. Onlangs nog deed hij 40.000 recruten lichten in een land door jaren- langen strijd uitgeput. In deze omstandigheden kon hij niet met leege handen thuis komen. He' Grieksche volk zelf zal spoedig merken, dat het 't kind van de rekening is. Admiraal Kondoeriotis heeft juist een repu- blikeinsch blad gesticht. Sommige groepen der openbare, meening hier vleien zich met de hoop dat Constant.ijn's dagen als koning geteld zijn. Daarmee strijden echter de berichten volgens welke het geheele volk achter den koning staat. Nu is wel bewezen, dat CurzOn de Grieksche regeering niet had gepolst alvorens met Briand en Bonin Longare verleden Zondag te Parijs te komen praten. De geallieerden konden daar de weegschaal niet precies waterpas houden. Gurzon zou zich eenigszins jegens Venizelos hebben ge bonden. Wat nu vraagt men zich af. Een be paalde gedragslijn werd niet aangegeven voor 't geval Griekenland de tusschenlcomst zou afwij zen. De gevolgen daarvan werden voor Griek sche rekening gelaten. Hier staat men op het standpunt „Geen man en geen cent voor den Griekschen hoogmoedswaanzin." Men wilde de Grieken in hun wet laten smoren. Engeland daar entegen legt misschien nadruk op het voorbe houd in de Grieksche nota.Theoretisch ware het mogelijk eskaders naar Athene en Smyrna te zenden om Griekenland te dwingen. Zullen de kemalisten op zien komen spelen of eerst aanvallen De eerste onderstelling wordt hier het waarschijnlijkst geacht. Het voornaam ste verwijt tegen Constantijn is, dat hij geen re kening houdt mef de verandering in den toe stand sinds Alexander's dood. Intusschen kan de Grieksche weigering opnieuw de tegenstelling tusschen Engeland en Frankrijk verscherpen. Vermoedelijk moet spoedig een nieuwe confe rentie over het Oosten belegd. Hier kiest men onverbloemd partij voor de Turksche nationa listen. ITALIË. Giolitti heeft de Kamer verzocht een door Turatti ingediende motie te verwerpen. Hij stelde de Kabinetskwestie.De motie werd met 234 stem men tegen 206 onthoudingen verworpen. Reuter seint nader uit Rome Giolitti heeft op een aantal hem gestelde vragen geantwoord. Hij verklaarde, daUj§het „Wél 'Ou ik nu en dan genoegen hebben gehad," merkte zij met een zekere onverschil ligheid op, „als ik maar niet geweten had, hoe ongelukkig die arme tante Johanna en papa al dien tijd waren." „Gij hebt zeker veel gedanst en vondt gij "het niet prettig bewonderd te worden? Dat heeft men u, natuurlijk moeien doen. Want gij waart bepaald het mooiste meisje, zei Vir ginia met een ongekunstelde hartelijkheid. „Dwaas kind Dat denkt gij maarMooie meisjes zijn zoo algemeen als bramen in den herfst. Neen, ik ben volstrekt niet bewonderd. Ik ben niet levendig, niet geestig genoeg. Dat is meer iets voor u, Virginia. „Voor mij Het meisje bloosde. „Ik weet, dat ik ijdel ben, maar ik kan het niet helpen. In het klooster zei men, dat mijn ij delheid nog eens mijn ondergang zou wezen, zei zo heftig. „Ik weet niet, wat het is, bewonderd te worden, maar, mij dunkt, het moet wel aar dig zijn „Weet gij niet, wat het is, en ik dacht, dat Ralph Amyott zij voltooide den zin niet, maar zag haar even glimlachend aan. „Hij heeft scherpe oogen," vervolgde zij met het zelfde fijne lachje, „die meer zeggen, dan zij meenen." Ofschoon Virginia gevoelde ,dat haar blos nog niet geheel bedaard was, zag zij haar beginsel der evenredige vertegenwoordiging eischt, dat de regeering uit vertegenwoordigers van verschillende partijen is samengesteld. Hij had daarom de socialisten uitgenoodigd om toe te treden tot de regeering. Verder sloot Giolitti zich aan bij wat Sforza gezegd had over de buitenlandsche politiek. Hij is van meening, dat het stelsel van afzonderlijk bestuur voor het geannexeerde gebied dient be houden te blijven. De regeering, zoo zeide hij verder, zal de natio nale nijverheid ondersteunen staking van het personeel der politieke diensten zal volgens de bepalingen v. het strafwetboek gestraft worden. Ik hoop, dat er aan de heftigen strijd tusschen de partijen weldra een einde komt doordat al len medewerken aan 's lands herstel. Een nader telegram meldt De kamerzitting werd om drie uur 's middag3 geopend. Giolitti verklaarde, dat ton gevolge van de stemming v. gisteren en de zwakke meer derheid der regeering, waarvan de politieke waar de nog werd verminderd door de reserves, welke in den loop van het debat waren gemaakt, hij van meening was, dat de regeering niet beschikt over het gezag, dat noodzakelijk is voor de oplossing der ernstige vraagstukken van het oogenblik. Het ministerie bood derhalve den koning zijn ontslag aan, deze behield zich zijn antwoord voor. De regeering zal in functie blijven voor de handhaving der openbare orde en de afdoening der loopende aangelegenheden. Giolitti ver wacht van de Kamer, de voorloopige twaalfden voteeren. JAPAN. Volgens bericht uit Tokio heeft de Japansche regeering het verschijnen van het Amerikaansche blad „Japan Advertiser" en andere vreemde couranten in Tokio verboden, aangezien deze bladen (onjuiste berichten over het Anglo- Japansc.he verbond hadden gepubliceerd. ALLERLEI. Het Belgische kabinet heeft in de vergadering van heden besloten de arbeidsovereenkomst van Washington niet te onderteekenen. De heer Van der Velde moet verklaard hebben, dat hij geen reden zag een campagne te dezer zake op touw te zetten, zoolang Frankrijk en Engeland zich nog niet hebben uitgesproken. Binnenland. Bestrijding van werkloosheid. De Minister van Arbeid heeft, naar „Het Volk" meldt, aan den Nederl. Werklo<^heids- raad zijn oordeel gevraagd omtrent het dooi de werkgevers doen bijdragen aan de werk- loosheidsuitkeering. De vragen van den minister zijn als volgt geformuleerd ■fljl. Is het gewenscht, ook de werkgevers in de kosten van de werkloosheidsverzekering te betrekken flink in het gelaat. „Madeline, gij zijt onbillijk en bevooroordeeld. Werkelijk, het is zoo. Hij is een goed mensch, en hij houdt van u daar ben ik zeker van" Madeline maakte een afwijzend gebaar. „Gekheid !Eens heeft er wel eens een plan netje bestaan om te trouwen. Maar dat was al te ongerijmd. Wij waren jaren lang als broe der en zuster voor elkander. Datwas alles. Nu zijn wij zelfs geen vrienden meer en zijn niet zóó veel aan elkander gehecht Dit zeggende knipte zij een broodkruim van haar kleed. Virginia's hart gevoelde iets als een speldeprik. „Cara Madonna. Gij zijt dus vroeger met hem verloofd geweest „Dat is te zeggen Het was door de familie zoo geregeld. Gij behoeft het u niet aan te trek ken, Virginia.Ik verzeker u,dat het ons geen van beiden ernst was." „Aantrekken Waarom zou ik het mij aan trekken Haar oogen schitterden van ver ontwaardiging. „Wat een slechte gedach te 1" Zij keerde zich om en stond op het punt, un zich uit de voeten te maken, toen Made line haar om het middel vatte en haar tegen hield. „D'-m schepseltje (Wordt vervolgd) laat!" u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1