AMSTERDAMSCHE BANK VALUTA'S. 2. Hoe kan bevorderd worden, dat zij meer an thans belang er bij hebben, werkloosheid te voorkomen 3. Is het gewenscht, voor het sub 1 beoogde dool van de werkgevers een premie te heffen? Zoo ja, is dan daartoe een stelsel van ver plichte verzekering niet noodzakelijk en dus de uitvoering hiervan gewenscht 4. Of is het stelsel doelmatig en uitvoerbaar, waarbij de werkgever wettelijk wordt verplicht een bijslag (tot een vast te stellen percentage) te verstrekken boven de uitkeeringen, die uit een andere bron worden verleend aan werk- looze arbeiders 5. Zoo ja, is dan ook daartoe niet noodzake lijk een stelsel van verplichte verzekering (waarvan wellicht het bestaan van zelfbestu- rende werkloozen kassen als in het huidige stel sel zou kunnen worden opgenomen.) 6. Is het gewenscht, bij de wettelijke regeling de gemeenten in de kosten van de verzekering te doen blijven bijdragen 7. Zoo ja, hoe behoort dat te geschieden, zoodanig, dat zij er meer dan thans belang bij hebben, werkloosheid te voorkomen of te be strijden De min. zal gaarne eventueele opmerkingen vernemen, waartoe het thans hier te lande be staande stelsel van verzekering den raad aan leiding geeft en omtrent den weg, die bij een nieuwe regeling van de verzekering zou be lmoren te worden ingeslagen. Helastiny reclames. In den laatsten tijd komt meer en meer voor dat men zich met zijn bezwaren tegen een aanslag in eenige belasting niet wendt tot de autoriteit welke de wet daartoe aanwijst (in den regel den inspecteur der Directe Belastingen of den inspecteur der registratie of in beroep den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen) doch tot den minister van Financiën. Konden tot dusver verzoeken van den bo venomschreven aard aldaar nog wel eens wor den ter hand genomen, het grooto aantal dei- ingediende adressen maakt het voortgaan op dien weg onmogelijk. Voor het vervolg zullen adressen betreffende aanslagen in de belastin gen derhalve of aan de bevoegde ambtenaren ter behandeling doorgezonden of zonder meer ter zijde gelegd worden. Dit zij 'n aansporing om het indienen van zulke verzoeken na te laten en reclames op de gewone wijze aan het oordeel van de bevoegde autoriteit te onder werpen. Dit laatste geldt mede voor het geval, dat de termijn van reclame verstreken mocht zijn. Weet in dat geval de aangeslagene den inspecteuren van de onjuistheid van den aan slag te overtuigen, dan zal deze ambtenaar niet nalaten te zorgen dat de aanslag alsnog vermin- derd wordt. Ondervindt een aangeslagene daar bij op eenige wijze bezwaren, dan wende hij zich tot den directeur der directe belastingen of tot den directeur der registratie, aan wien de wet de bevoegdheid de aanslagen ambts halve te verminderen of daartoe te machtigen toekent. Het bovenstaande geldt uitteraard niet voor die verzoeken, waarvan de beslissing aan de koningin of aan den minister toekomt, zooals verzoeken om kwijtschelding van een verhoo ging van belasting in geval van navordeiing of van verzuim van aangifte, of wel verzoeken om uitstel van betaling van oorlogswinstbe- lasting. Deze verzoeken diene men ook voor het vervolg in aan de koningin of aan den mi nister. Internationale Kamer van Koophandel. Ten vervolge op Int bericht betreffende de deel name van Nederland aan het congres van de Internationale Kamer van Koophandel te Lon den, kunnen wij nog mededeelen, dat behalve d President der Nederlandsche Organisatie mr J. G. A. Everwijn ,het congres door de volgende vertegenwoordigers der verschillende organisaties zal worden bijgewoond de heer H. Rud du Mosch en de lieer H. G. T. Crone als vertegenwoor digers van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, door den heer Ph. van Ommeren en L. V. v. Rossen als vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel cn Fabrie ken te Rotterdam, door den heer Th. von Ilemert, president van de Nederl. Kamer v ui Koophandel' te Parijs, mr. J. E. Clarin'gboüld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage, mr. H. J. Knottenbelt, vice-president van de Nederl. Reedersvereëniging, mr. W. M. J. V. Luttcrvcld, bestuurslid van de Vereeniging voor den Effectenhandel, M. L. H. de Beaufort, Amsterdam, d - heer G. H. Fentaner van Vlis- singen, Utrecht Ir. R. A. v. Sandick te 's-Gra venhage als bijzondere vertegenwoordiger van de Nederl. Org. resp. voor dog roepen financiën, productie en herstel van verwoeste gebieden S. A. Maas, voorzitter, mr. R. N. Molenaar, secretaris van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantcnvereenigingen, en voor de Nieuwe Italiaansche Kamer van Koophandel te Am sterdam, L. Loeb van de firma Keijser A Zo nen, Amsterdam. De Nederlandsche tentoonstelling te Parijs. De voor Nederland, Engeland en Amerika bestemde schilderijen, welke op de tentoonstel ling te Parijs geëxposeerd waren, zijn hedenmor gen in goeden toestand te 's-Gravenhage, Rot terdam en Amsterdam aangekomen eii zijn ter stond naar de onderscheidene musea en parti culiere bezitters doorgezonden. De goederentrein stond onder leiding van de heeren Schmid Degener, directeur van Mu seum Boymans, Visser, hoofdcommies afd. Kun sten en Wetenschappen van het departement van Onderwijs enz., en Ulrich procuratiehouder bij de firma Wm. H. Muller en Go. te 's-Gravon- hage. Het militair strafhoek. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tof in voering van het wetboek van militair strafrecht en van de wet op de krijgstucht, kan omtrent het tijdstip van het inwerkingtreden dezer wet ten nog geen zekerheid worden gegeven, maar mag wel, worden aangenomen dat dit tijdstip niet voor 1 Januari 1922 zal vallen. Bij de bepaling van dit tijdstip zal ook reke ning zijn te houden met de omstandigheid dal de nieuwe wetten mede bij de zeemacht in Ned. Indië toepassing zullen vinden en ook daar te lande eenigen tijd van voorbereiding noodzake lijk is. De regeering is aanvankelijk van oordeel dat in de samenstelling van de militair-rechterlijke colleges wijziging behoeft te worden gebracht, De in het voorloopig verslag betoogde wen- schelijkheid aan een meester in de rechten op te dragen kan de regeering niet voetstoots toe geven. De juridische opleiding van officieren voor hen te bekwamen voor militair-rechterlijke be trekkingen wordt zooveel mogelijk bevorderd. Op dit oogenblik zijn te Amsterdam 7 officieren van land- en zeemacht in rechtsgeleerde oplei ding, waarvan een de volledige academische vorming erlangt. De regeering stelt zich voor dat in deze rich- ring moet worden doorgegaan. Zoo zullen het volgende jaar met hetzelfde doel vier officieren van de landmacht te Am sterdam worden geplaatst. Uitvoer van vuurwapenen en munitie naar Ned.-Indie. De minister van koloniën brengt bij deze ter olgemeene kennis, dat hier te lande geen con sent n voor den uitvoer van vuurwapenen en munitie na i Nederlandsch-Indie meer worden verleend, wanneer niet door de aanvragers een door den gouverneur-generaal uitgereikte ver gunning tot invoer aldaar wordt overgelegd. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer A. S. Dirk zwager, procuratiehouder der N. V. Nieuwe Bergingmaatschappij, te Maassluis 2o. is verleend de zilveren eeremedaille der orde van Oranje-Nassau aan den heer J. Nieman uitvoerder bij de N.V.NieuweBergingmiatschap- pij te Maassluis, en de bronzen medaille dei oide van Oranje-Nas;ua aan den heer J. Sperling Gzn., duiker bij die maatschappij. Herdenking stichting Domtoren. Eergisteren was het 500 jaar geleden, dat de eer ste steen gelegd werd van Nederlands hoogsten torende Dom. Dit fed vond plaats onder den bisschop Frederik van Zierck. Het duurde 61 jaar, eer het kolossale bouwwerk voltooid was. De toren is oorspronkelijk gebouwd los van de kerk, zulks in verband met de plaatselijke situatie: de aanwezigheid van de Domkerk van Willebrord, die het onmogelijk maakte, om ook het schip te doen verrijzen. Later werd het koor met den toren verbonden door een hou ten gang. Deze werd in 1674 verwoes* door oen hevigen orkaan en sindsdien zijn kerk en toren gescheiden gebleven. Vermelden wij nog, dat meester Jan van Henegouwen, de bouwmeester van den toren was. Hij mocht evenwel de vol tooiing van zijn werk niet zien. Een nazaat voleindigde het bouwgewrocht. Op eenigszins feestelijke wijze is het feit dei- eerste steenlegging herdacht. Van 12 tot half een luidden de zware Domklokken, waaronder de St. Salvator (wegende 9000 K.G. en die ge luid moet worden door minstens 8 man) bij genaamd de boefklok. In de St. Michaelskapel in den toren heeft om 3 uur met eenig ceremo nieel de burgemeester, mr. J. P. Fockema An- dreae een tentoonstelling geopend van platen betrekking lo bbende op zijn geschiedenis en restauratie. Deze interressante expositie blijft een week ter bezichtiging aanwezig. Van half negen tot half tien heeft de heer J. A. H. Wagenaar het carillon bespeeld. Het pro gramma bevatte 3 liedjes, speciaal voor deze plechtigheid gecomponeerd door dr. Joh. Wage naar, Gath. van Rennes en Jan Waeenaa,- De reis van H.M. de Koningin uitgesteld. van u ,lb Trncfl'e' dat (,e voorgenomen reis van H.M de Koningin naar Noorwegen, in ver band mot de politieke omstandigheden, voorloo pig is uitgesteld. Zi ektev erzekering De Hooge Raad van Arbeid heeft gistermiddag een vergadering gehouden ter bespreking van de voorstellen Posthuma-Kupers inzake de ziekte verzekering. Huldiging van de N.O.T. Te Haarlem is de N.O.T. gehuldigd, waarbij de voorzitter der Maatschappij van Nijverheid, dr. F. E. Posthuma, een rede hield, waarin hij haar dank bracht voor al hetgeen zij heeft gedaan om het land economisch in gang te houden en het peil waarop de industrie en handel voor den oor log stonden, te behouden of althans zoo weinig mogelijk te doen dalen. Het huldeblijk bestond uit een oorkonde welke met een lijst van de namen der schen kers in een album van marokijnleder is gebon den. De oorkonde luidt aldus „Zij, wier namen onder deze opdracht volgen, hebben zich, op initiatief van de Maatschappij van Nijverheid, vereenigd in een hulde aan de uitvoerende commissie van de Nederlandsche Overzee Trust-Maatschappij.In de eerste plaats aan den voorzitter, C. J. K. van Aalst. Dan aan de leden G. H. Hintzen, jhr. L. P. D. Op ten Noort, Joost van Vollenhoven, A. Roelvink, ter vervanging van den lieer Th J. van Haren Noman, overleden den 23sten Augustus 1918. Eu niet het minst aan de secretarissen mr. A. Maclaine Pont, S. M. D. Valstar, S. W van der Goes. Zij hebben, dit doende, uiting willen geven aan hun erkentelijkheid voor het inzicht, den takt en de toewijding dier mannen, aan 'wien Nederland voor een groot deel dankt, dat in de zeer benarde tijden van den oorlog 19141918 het stopzetten van den in- en uitvoerhandel werd voorkomen. Het openbaar blijk van deze hulde zal in liet Ned. Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam op kunstvolle wijze worden aantre- bracht." Het album is bestemd voor den voorzitter Tevens ontvangen hij en alle leden een per soonlijk herinneringsstuk een pressepapier, voor de schrijftafel in den vorm van een verkleind model van den N.O.T.-kegel, vervaardigd uit zilver met zwart en groen email. In den top van den kegel staan de letters: N.O.T.1914—1919." en in den voef als randschrift de woorden: „Hul de uit de kringen van Handel en Nijverheid aan de Uitvoerende Commissie van de Ne derlandsche Overzee Trust-Maatschappij." Van het randschrift zijn de letters in zilver gehouden en de tusschenruimten verdiept en ingeVuId met een zeegroen-email. Kauaalverbinding in Zuid-Limburg. Namens het bestuur der Maasvereeniging in Limburg, gevestigd te Maastricht, is de volgende motie tei kennis van den ministerraad gebracht Het bestuur der Maasvereeniging in Limburg, kennis genomen hebbende van een tot uwen raad gericht verzoekschrift van het comité van actie voor Maaskanalisatie te Maastricht, waarin dit comité verzoekt lo. er naar te trachten, dat overeenstemming verkregen worde tusschen de beide belangheb bende regceringen in zake kanalisatie van de gemeenschappelijke Maas volgens het plan van de Nederlandsch-Belgische commissie 2o. mocht onverhoopt deze overeenstemming niet kunnen verkregen worden, dat dan door do Nederlandsche regeering afdoende en bindende verzekering van de.werken a, b en c (in het ka- nalenplan genoemd) en ten aanzien van de aan vang en de beëindiging van het geheele werk overwegende, dat de Maasvereeniging slechts beoogd heeft en beoogt het scheppen van een aan alle eischen voldoenden waterweg door het Maasdal van Zuid-Limburg naar het Noorden des lands dat, waar thans is gebleken, daj^aan de kana lisatie van de geheele Maas vele* bezwaren zijn verbonden, en anderzijds het aanleggen van een lateraal kanaal in den geest van het door de Tweede Kamer bereids aangenomen wetsont werp vele voordeelen biedt boven de Maaskanali satie, het in het belang van Limburg en geheel Nederland is te achten, dat thans zoodra mo- I celijk tot stand kome de bij de Staten-Generaal aanhangige kanaalverbinding dat het gemelde comité van actie de uitvoering van dit werk afhankelijk wil stellen van eerst nog te voeren onderhandelingen tusschen de belanghebbende regeeringen, waardoor niel an ders dan grookevertraging zou kunnen ontstaan dat daarentegen naar het oordeel van het be stuur alles moet achterwege blijven, waardoor de uitvoering van de in het wetsontwerp bedoelde werken in hun geheel zou kunnen vertraagd of belemmerd worden brengt hulde aan de regeering voor het door baar in dezen genomen initiatief spreekt de hoop uit,dat het wetsvoorstel spoe dig tot wet moge verheven worden en zoodra mogelijk gevolgd worden door de algeheele uit voering overeenkomstig het plan der regeering van de sub a, b en c in dat ontwerp genoemde werken, en gaat over tot de orde van den dag Van al terrein Volkspark door Schoolstraat, Warande, Westerkade, Nieuwe Haven, Tuin- laan, G. Verboonstraat, Broersvest, Lange Kerk straat, Groote Markt, Hoogstraat, Koemarkt, Oranjestraat, Nieuwe Haven, Schoolstraat naar het terrein. Daarna om 2 uur opmarsch en demonstraties der leerlingen van scholen, vervolgens werstrijd 100 M. snelloop heeren, stokoefe- ningen dames, 60 Meter snelloop jongens, korfbal, speerwerpen en slingerbal, boksen, padvinders, balwedloopvoor dames, estafette loop voor heeren, a 1 g e m e e n e v r ij e oefeningen voor dames en heeren entotsloteindbesli3singsnelloop 100 M. heeren. De inschrijvingen voor de wedstrijden zijn beduidend, voor den 100 M. wedloop heeren, zijn b.v. circa 30 deelneemers waaronder enke le van de beste loopers van Schiedam, terwijl voor 60 M. snelloop jongens, circa 40 deelnemers zijn ingeschreven. Het feest zal natuurlijk worden opgeluisterd door muziek, terwijl ververschingstenten op liet terrein aanwezig zullen zijn. De volgende vereenigingen nemen o. a. aan den Sportdag deel T.H.O.R., Hygiëa, D.O.K. (gymnastiek en athletiek), S.G.S. en O.D.I. (korfbal) Sandow (boksen) Padvinders vereeni- ging (stokworstelen, touwtrekken en/.) terwijl aan den estafettewedstrijd ook bovendienenkele voctbalvereenigingen meedoen. De entree bedraagt 25 en 50 cent, waarvoor bij de bestuursleden van af Donderdag kaarten verkrijgbaar zijn, terwijl op den Sportdag zelf kaarten aan liet terrein (Volkspark) zijn te be komen. Als het weer meewerkt zal men zich Zaterdag a.s. kunnen overtuigen, dat te Schiedam de sport niet alleen druk, maar ook met succes wordt be oefend. Verzoek. De Commissaris van Politie verzoekt perso nen, die eventueel hebben gezien, dat Zaterdag middag ruim kwart vöor vijf, op den Rotterdani- schen dijk, nabij de plaats waar iemand was overreden, door een jongen een portemonnaie, aldaar gevonden, aan een «onducteur der R.E.T. M. ter hand stelde, zich persoonlijk aan het com missariaat van politie te vervoegen. VoorhetexamenHebreeuwsche taal- en letterkunde en Israël, oudheden slaagde gisteren te Leiden,de heer A. W. M. Odé, te Schie dam. Gistermorgen omstreeks 1 1 uur geraakte de 3-jarige B.B.,wonende Hoofdstraat, aldaar spelenderwijs tusschen de wielen van een vrachtwagen.Een der wielen ging het kind over den rechter voet. Inwendig gekneusd, werd het naar apotheker Gouka overgebracht, waar het Verbonden werd. De30-jarigekuiperW., wonende Ouddorpschestraat, sprong gisternamiddag om 5 uur, bij de Wilhelminabrug, van een in gang zijnde vrachtautomobiel, met het noodlottig gevolg, dat de man struikelde en onder een der achterwielen van de auto terecht kwam. Het rechterbeen werd zwaar gekneusd, ter wijl de linkerenkel werd gebroken. Door voo.r- bijgangers werd de man naar huis gedragen. Kantoor Schiedam IVESTVEST 36 Gemengd Nieuws. Boter en kaas. In verband met den van 29 dezer ai' toegesta- nen uitvoer van niet-gecontroleerde boter en niet-gecontroleerde kaas, zonder te zijn gedekt door een consent, deelen de dienstorders mede, dat het in de bedoeling ligt, dat van die gunst geen gebruik zal kunnen worden gemaakt, om belangrijke partijen ongecontroleerde boter en kaas voor handelsdoeleinden naar het buiten land uit te voeren. Mitsdien is bepaald, dat door denzelfden afzender niet meer dan 10 postpak ketten ongecontroleerde kaas en 10 postpakket ten ongecontroleerde boter te gelijk aan het ze e a"Ires'in het buitenland zullen mogen wor den verzonden. De contröle op die verzendingen wordt mede opgedragen aan de postambtenaren, die, wanneer meer dan 10 postpakketten boter of kaas door één afzender en voor denzelfden geadresseerde bestemd te gelijk worden aangeboden, den be- langhebbendevragen of de inhoud der pakketten uit gecontroleerde kaas of uit gecontroleerde bo.ei bestaat en de desbetreffende douane-ver klaringen in dien zin doen aanvullen. Vergeet de afzender de douane-verklaringen in vorenbe- doe en zin aan te vullen, dan zullen de postpak ketten niet ter verzending mogen worden aan genomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Sportdag op Zaterdag 3 Juli. Bij nader inzien is het noodig gebleken, om het ochtendprogramma in te lasschen in liet middagprogramma, hetwelk om half 2 zal aan vangen met een optocht, opgeluisterd door mu ziek» welke den volgenden weg 2al nemen: De dienstweigeraar Groene n- d a a 1. Zondagmorgen half elf werd vanwege het Internationaal Anti-Militaristisch Bureau in den tuin van het Volksgebouw aan de Prinsengracht een protestvergadering gehouden in zake de gevangenneming van Herman Groenendaal den principieelen dienstweigeraar. Deze vergadering werd naar schatting bezocht door vijftien tot zestienhonderd personen. Er werden enkele ingekomen brieven voor gelezen, waaronder één van het Tweede Kamer lid, den heer Drion, die o.a. schrijft; „Het geval- Groenendaal schijnt mij van zoo ontwijfelbaar ernstigen aard, dat ik het geoorloofd zou ach ten, indien de Wet niet verbiedt, hem tijdelijk naar huis te zenden, in afwachting van de rege ling bij de wet, die mijn motie beoogde. Een zoo gevestigde overtuiging als die van Groenendaal, die zelfs niet tegen ernstig licha melijk lijden opziet, is helaas zeldzaam genoeg, dat zij niet zou verdienen als iets kostbaars be handeld te worden." Vervolgens werd het woord gevoerd door Albert de Jong mevr. Meijer Wichmann en de heeren Coenders, H. C. Eckhard, en B. de Ligt, De volgende twee moties werden aangenomen „De duizenden bezoekers der openbare pro testmeeting, in het Volksgebouw bijeen, zien in de behandeling van een fieren geest als Herman Groenendaal een' duidelijke demon stratie van den waren aard van het kapitalis tisch militairistisch stelsel, waaronder wij leven eischen de onmiddellijke invrijheidsstelling van alle dienstweigeraars en wekken het gansche Nederl. volk op, tot een ononderbroken en zoo scherp mogelijke actie tot dit doel bereikt is En „De vergadering van antimilitaristen, ge houden op 26 Juni in het Volksgebouw gehoord de besprekingen in zake geweldda dige handelingen der Nederlandsche militaire en andere autoriteiten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2