Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 5 Juli 1921. No. 13077 Virginia's levensloop. FEU1LLET Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. IQ vtfilei leveuluge verlies geheels f 11 een hand,' sa Invaliditeit i W veel el eeg U 1 I UII een duim i De verzekering wevdt gewanrbeigd deei de Heilandsehe JkHgenseene Terzekerlngsfcuh te lehledna. UB vesUei ven een wQsvlnget M verlies van eiken ande ren vinger i Buitenlandse^ Nieuws. RUSLAND. Volgens berichten uit Moskou, via Riga door Engelsche bladen ontvangen, is de mis lukking van den oogst in Oost Rusland algemeen. Een bevolking van 25 millioen wordt daar door met hongersnood bedreigd. In Zuid-Rus land heerscht cholera, te Rostol'f en te Moskou zijn ook andere epidemieën uitgebroken. T)e over heid staat machteloos, daar de ziekten voorname lijk het gevolg zijn van het gebrek aan voedsel, waardoor van alles genuttigd wordt. In Oost-Rusland is de pest uitgebroken. DENEMARKEN. Het Scandinaafsche vredescongres is Zaterdag jl. gesloten. liet congres nam een motie aan, waarin er bij de-Scandinaafsche regeeringen en hare vertegenwoordigers in den Volkenbond op aangedrongen wordt om alle internationale geschillen aan het internationale Hof van Justi tie te onderwerpen. Een tweede resolutie spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Scandinaafsche staten als eersten stap op den weg der ontwa pening den verplichten militairen dienst zou den afschaffen. Het congres nam ook een motie aan waarbij den Volkenbond werd verzocht de mogelijkheid onder de oogen te zien een wereld taal te scheppen welke in alle scholen zou kun nen worden onderwezen. Van te voren waren 22 stemmen uitgebracht ten voordeele van het En- gelsch als algemeene voertaal en 9 stemmen ten voordeele van een kunstmatige taal. Eveneens werden moties aangenomen ten gunste van de afschaffing der doodstraf, tegen de geheime diplomatie, ten gunste van een her vorming der geestelijke en lichamelijke opvoe ding en ten gunste van de erkenning der .Oost- zeestaten. Aan president 1 larding werd een tele gram gezonden waarin op de vrijlating van Euge ne Debbs werd aangedrongen. IERLAND. Een der treurigste verschijnselen van den thans in Ierland woedenden burgeroorlog zijn de daden van weerwraak, waaraan beide par tijen zich over en weer schuldig maken. Veelal zijn het bovendien geheel onschul- digen, die op deze wijze het, leven laten. Twee dergelijke gevallen zijn thans weder bekend geworden. Het eerste betreft een zeke ren William Hickey, een jong eigenaar van een zaak te Newry. Vrijdagochtend is hij door gewapende en gemaskerde mannen uit zijn huis gehaald, buiten de stad gevoerd en doodgeschoten. Gezegd wordt, dat de moord een daad van weerwraak was, wegens het doodschieten van een cOnstabel in dezelfde stad, den dag L(! voren. Hickey was pas kort geleden uit Manchester ge komen. Een gepensioneerd werkman, genaamd Owen Me. Garron, hebben soldaten Donderdagavond doodgeschoten, terwijl hij op het veld bij Bun- crana aan het werk was. Dit feit heeft volgens 23 „Van u af zijn, lieveling?" Er lag zooveel grievende smart in den toon waarop hij die woorden herhaalde, dat zij er terstond berouw over gevoelde. „Maar waarom dan, papa" vroeg zij vlei end. „Wij zijn immers zoo gelukkig." „Wacht tot Hugh Zaterdag komt," zei mr. Letliebridge vermoeid. ,,Hij zal u beter over tuigen dan ik. Maar als gij schreit lieveling, neen, neen." Een wanhopig gevoel maakte zich van hem meester. En ja, op de wangen van liet meisje ver toonden zich eenige kristallen droppels, die haar vader nooit had kunnen zien. Van haar teedorste jeugd af had hij die altijd wegge kust, en, als dat middel niet baatte, liever- de kamer verlaten. En nu zat hij hulpeloos daar en verlangde zelf naar tranen, om den last, die zoo zwaar op hem drukte, te verlich ten. HOOFDSTUK X. Een gewichtig gesprek. Maar als mannen zich ongelukkig gevoe- den correspondent der „Manchester Guardian" roote verontwaardiging in het district.gewekt. Voor den rechter te Newtonbutler in het graafschap Fermanagh, is thans een zaak be handeld, wegens zoo'n represaillemaatregel Aan den nationalist Edward Fitzpat.rick is nl. een. schadevergoeding toegekend van 350 pond sterling wegens het in brand steken op 10 Februari 1.1. van een bijgebouw door de speciale politie te Ulster, die daartoe schriftelijk last had ontvangen van een hoofdofficier, De rechter verklaarde het toewijzen van den eisch, dat hij geen kennis droeg van een wet in de Engelsche code, die een politieofficier toestaat, particu lieren eigendom te vernielen ten einde een bezit ter voor een verondersteld vergrijp te straffen, of door middel van een represaille op een onder daan van het rijk. Hij kenschetste het feit als niet te rechtvaardigen en onwettig. Een troepenafdeeling verrastte, naar Reu ter aan eenige bladen seint, een aantal Sinn Feiners, die bezig waren met bet leggen van landmijnen op den Spoorweg bij Dublin met het doel, den trein, die verwacht werd, in de lucht te doen vliegen. In het daarop gevolgd gevecht, werden cle Sinn Feiners met verlies van zes ge wonden op de vlucht gejaagd. De troepen leden geen verliezen. ENGELAND. De Britsehe mijnwerkers hebben gisteren over al het werk hervat waar do toestand van de mijnen dat-mogelijk maakte. Zelfs in Lancashire waar de mijnwerkers de overeenkomst verwier pen, hebben vele duizenden het werk hervat. In Northumberland en Durham wedijverden de mijnwerkers gistermorgen vroeg, om het eerst in de mijnen af te dalen en tegen den namiddag vertrokken reeds treinen met kolen geladen naar de kust. In Zuid-Wales konden ongeveer honderddui zend mijnwerkers het werk nog niet hervatten, daar vele mijnen in zeer slechten toestand zijn en wegens de overstrooming zullen vele mijnen in Derbyshire waarschijnlijk voor goed gesloten blijven. In het Zuiden van Staffordshire konden de mijnwerkers heden den arbeid nog niet lier- vatten, daar het machinepersoneel blijft staken. In Nottingshamshire weigerden de mijneige- nars in te gaan op een verzoek van den mijn- werkersbond van dat graafschap om drie shil ling per week en per man van de loonen af te houden, tot delging van den schuld door den bond aangegaan, doch de mijneigenaars stemden er in toe, de eerste maand de achterstallige huis huren niet te innen. DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft gister de onafhankelijke afgevaardigde Kuhnt een toespraak gehouden, die herhaaldelijk geweldige vreugde in het Huis verwekte, maar die afgezien van de moppen ook heel ernstige dingen bevatte. Op de agenda stond de supplementaire begrooting van het departe ment van marine. Spreker hekelde het feit, dat voor de zeeofficieren 37 rijpaarden zijn aange- len, kunnen zij doorgaans niet weenen, en toen James Lethebridge het geheim, dat hem zoozeer bezwaarde, aan zijn aanstaanden schoon- z n mededeelde, deed hij dit p dezelfde drdge, ongevoelige wijs, alsof het de eenvoudig ste zaak ter wereld gold. Het gebeurde van den volgenden Zaterdagavond, na afloop van het diner. De dames hadden zich zooeven verwij derd en de heeren zaten in een gemakkel ijken stoel voor het open venster kalm een glas wijn te drinken. Een van hen had, met het air van een kenner, er zich juist toe gezet, om de goede hoedanigheden er van met smaak te beoofdeelen, wellicht, omdat hij daartoe slechts zelden in de gelegenheid was. En toch zou niemand naar het uiterlijk te oordeelen, Hugh Eraser voor een Sybariet hebben aangezien. Hij zag er inte gendeel zeer ernstig voor zijn dertig-jarigen leeftijd uit. Zijn haar begon al grijs te worden en zijn rug was van het zittend leven reeds eenigszins gebogen. Zijn gelaat was bleek, als dat van iemand, die weinig in de open lucht komt en hoewel fraai, maakte de wan trouwige uitdrukking der donkere oogen het minder aantrekkelijk. Toen Virginia voor de eerste maal aan hem werd voorgesteld, kwam het haar voor, dat zij een dergelijke uitdrukking reeds vroeger had gezien, en zonder zich rekenschap van haar weerzin te' geven had zij toch iets ge- sgaaa schaft. De schoonmaaksters van den Rijksdag, meende spreker, hadden ten minste evenveel recht op een rijpaard als een zeeofficier. Voor het overige meende spreker,dat de marine in het ge heel geen reden van bestaan meer heeftzelfs niet voor politie-doeleinden kan de nog bestaande vloot worden gebruikt, omdat zij onder de oude oorlogsvlag vaart. Bovendien verslindt de marine ongelooflijke sommen gelds. Alleen voor administratiedoelein- den heeft men 4300 man noodig. Kuhnt spreekt ook nog over de militaire muzikanten, die steeds tegen de beroepsmuzikanten concurreeren. Van de ministerbank roept Gesier, de minister van verdediging, dat daar een einde aan gekomen is. „Niet waar" roept Kuhnt terug. „Jawel, ant woordt de minister, want ik heb de betreffende verordening zoo juist onderteekend." Geweldige vroolijkheid in het Huis. Kuhnt is tevreden, maar eischt verder, dat de Rijksdag te weten zal komen wat de zoogenaamde Balticum-Lroepen aan het rijk hebben gekost. Bovendien wenscht spreker te weten, of het geval van admiraal Scheer al is op gehelderd. Hij herinnert eraan, dat deze als op perbevelhebber van de vloot in 1917 een aantal muitende matrozen heeft doen fusilleeren. Toen een Oberkriegsgerichtsrat er den admi raal op opmerkzaam maakte, dat juridisch dit doodvonnis niet te verantwoorden was, zou Scheer hebben geantwoord, dat hij dit wel wist, maar dat de doodvonnissen desondanks zouden worden voltrokken. Deze woorden verwekken een geweldige beweging onder do afgevaardig den. Spreker bekent, dat. hij zich met behulp van gewapende vrienden in de November-dagen van 918 in het -bezit van de documenten betreffende deze zaak heeft gesteld. De eveneens onafhanke lijke dr. Moses hekelde het feit, dat op elke 150 man van de marine een officier van gezondheid voorkomt. Minister Gessier antwoordt, dat deze geneesheeren thans ook de familieleden van het marinepersoneel verplegen, daarom moest hun aantal worden uitgebreid. De supplementaire begrooting van marine werd vervolgens aangenomen. SPANJE. De minister van financiën heeft zijn ontslag aan den voorzitter van den ministerraad aange boden. In officieuso kringen wordt het waar schijnlijk geacht, dat José Moestre, gouver neur van de Spaansche bank en oud-minister, minister van financiën zal worden. ITALIË. Het ministerie Bonomi is thans officieel gevormd. Bonomi treedt op als voorzitter van den ministerraad en als minister van binnen- landsche zaken, terwijl hij het departement van buitenlandsche zaken ad interim waarneemt, in afwachting van het antwoord van Delle Testa, die zich te Weenen bevindt. ZUID-SLAVIE. De drie communistische leden van het Zuid- Slavische parlement, die van medeplichtigheid aan den aanslag op den prins-regent werden beschuldigd, zijn Vrijdagavond gearresteerd, na dat het parlement toestemming tot vervolging had verleend. GRIEKEN EN TURKEN. Volgens een telegram uit Constantinopel, zou het Grieksche offensief Vrijdagavond op het ge- heele front begonnen zijn. 6000 Nationalisten zouden opBroessa aan rukken. De Grieken zouden toebereidselen ma ken, om de stad te ontruimen. De Turken zou den troepen concentreeren te Eski-Scheir. De gouverneur van Ismid en vijf zijner vrien den zijn gearresteerd wegens verstandhouding met den vijand. Naar de „Temps" van betrouwbare zijde uit Constantinopel verneemt, is het uit wraak, over de ontruiming van Ismid, dat de Grieksche kruiser „Kilkis", begeleid door lichtere schepen, het stadje Kara-Moesel heeft gebombardeerd. Na het bombardement werden Grieksche ma trozen ontscheept, die geheel de stad en alle dorpen op deze kust in brand staken. voeld van hetgeen de Italianen rihrezzo noe men, dat samenging met'een levendige nieuws gierigheid. Mr. Eraser had haar eveneens eenige oogenblikken aangestaard en lachende gezegd, dat hij reeds veel van haar had gehoord, en zij hem als een oude bekende voorkwam. „Van wien? had Virginia gevraagd. Hij had haar echter een ontwijkend antwoord gegeven, doch de verze kering dat alles wat hij van haar gehoord had, zeer gunstig was. Virginia's nieuwsgierigheid was daardoor zeer geprikkeld, maar overigens had het haar ge moedsrust niet gestoord. Toen Madeline haar echter met een zekere gemaakte bezorgdheid afvroeg, wat zij van haar verloofde dacht, bracht haar dit min of meer in verlegenheid en antwoordde zij „Ik vind, dat hij er zeer goed uitziet." Madeline was niet geheel en al voldaan. „Dat hij er goed uitziet, nu ja, dat ziet ieder een wel, maar vindt gij niet iets gedistingeerds in hem iets dat terstond in het oog valt „Mij dunkt van wel," antwoordde Virginia aarzelend, en liet. er onmiddellijk op volgen „Maar is hij niet wat te oud en te ernstig voor U Zijn haar is al grijs." „Arme Hugh Hij heeft ook al zooveel on dervonden," zei het meisje medelijdend, „maar hij is toch niet oud, Virginia." Op dit oogenblik, zooals hij daar onder ANGORA EN RUSLAND. Reuter meldt uit Constantinopel, dat Joes- soef Kemal pasja, de minister van buitenland sche zaken van de regeering te Angora 27 Juni in de nationale vergadering aldaar de volgende verklaring heeft afgelegd Onze betrekkingen met onzen bondgenoot en ons broedervolk zijn uitstekend. Onze betrek kingen met Rusland ontwikkelen zich op norma le wijze en zijn gegrondvest op de beginselen van het verdrag, dat den 16en Maart gesloten is en weldra aan de goedkeuring der vergadering zal worden onderworpen. Wij zijn voornemens normale betrekkingen met de Perzische regeering aan te knoopen. Ten aanzien van Bekir Sa mi bei's zending ter bijeen komst van Londen verwierp de nationale verga dering de overeenkomsten, welke hij in Europa heeft gesloten, omdat zij in strijd waren met de hem verstrekte opdracht en met onze belangen. De Fransche regeering heeft den wensch uitge drukt om te komen tot een onvoorwaardelijke overeenkomst en daarmee blijk gegeven van haar besluit om een eind te maken aan den oorlogs toestand. Wij hebben voorstellen ingediend, wel ke gegrond zijn op onze nationale wenschen. Wij ontvingen hierop nog geen antwoord, doch in- tusschen is het grootste deel van de Fransche troepen, welke te Zoengoeldak gelegerd waren, teruggetrokken en gésprekke met vooraanstaan de Franschen hebben den weg gewezen waar langs men tot overeenstemming kan komen. Italië trekt eveneens zijn troepen van onzen bo dem terug. Wij streven naar de erkenning van onze nationale rechten, naar volledige onafhan kelijkheid binnen onze grenzen, vrij van alle vreemde tusschenkomst. De vergadering sprak haar onverdeeld ver trouwen uit in de regeering. het genot van een glas uitstekenden claret voor het venster zat, zag Hugh Fraser er volstrekt niet oud of afgeleefd uit. De aangename uur tjes, die Madeline doorgebracht, en de kalme, weelderige omgeving van het kasteel, hadden weldadig op zijn rusteloozen geest gewerkt, en aan het diner had hij Virginia verbaasd door de opgewektheid, waarmee hij aan tafel sprak. Hij scheen een ander wezen te zijn ge worden. Van tijd tot tijd sloeg zij hem gade, als hij zijn blik op Madeline liet rusten, en dan trof haar de half bewonderende, half onder zoekende uitdrukking van zijn gelaat. Critiek scheen hem een tweede natuur te zijn gewor den. Maar nu was hij in een aangename stemming en zijn vorschende oogen waren h rif gefloten, waarschijnlijk onder den invloed van een of ander van mr. Lethebridge's geliefkoosde let terkundige onderwerpen. Plotseling wendde zijn gastheer zich echter tot hem met de woor den „Ik heb een minder aangename ervaring gehad, Fraser, waarover ik u wilde raadple gen." Hij zei dat Op zijn gewone eentonige manier en zoo volkomen kalm, dat zijn gast slechts even de oogen op sloeg en nauwelijks hoorbaar fluisterde „Zoo (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1