Genua brievenmalen per „Drijvende brandkast" naar Batavia en Sabgn zullen worden gezonden. Motorongeluk. Te Eist is gistermorgen de Nijmeegsche koopman H. met zijn motor tegen een boom gereden en op slag gedood. Zijn verloofde,die achterop zat, kon zich tijdig redden. Overreden: Zondagmiddag is de 77- jarige vrouw A.v. T., wonende aan den Hoofd weg te Abbenes, door een auto overreden en gedood. De auto behoorde toe aan den heer S. te Amsterdam. De relletjes in D e n Haag. Zondag middag omstreeks halfvijf is in Den Haag de tweede secretaris van het Internationaal Anti- Militaristisch Bureau, Albert de Jong, gearres teerd verdacht van opruiing op de Vergadering van in het Volksgebouw. "ij bevond zich met Th. Ilaminck aan het station-van de Holl. Spoor om naarAmsterdam te vertrekken voor het bijwonen van een vergade ring van het Landelijk Comité der I.A.M.V. Beiden werden naar het hoofdcommissariaat van politie geleid. Albert de Jong werd aan een ver hoor onderworpen en is heden naai' het huis van bewaring overgebracht. Het andere Landelijk Comitélid werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Brand in een gevangenis. Gistei- middag omstreeks kwart over één is in een cel van de strafgevangenis aan de Wilhelmina- stilaat te Arnhem brand'uitgebroken. De brand weer rukte onmiddellijk uit met de autospuit. Het bleek al dadelijk, dat geenerlei gevaar voor de gevangenen was te duchten, daar het vuur geheel in een der onbezette ondergrondsche reserve- strafcellen, gelegen ter zijde van het hoofdge bouw, gelocaliseerd was. Alleen begon de koepel zich langzamerhand met rook te vullen. Door spoedig handelend optreden van den commandant der brandweer, den heer Hiddink, werd de rook- toevoer uit de brandende cel gauw gestuitde commandant ging in de cel en doofde daar met eenige emmers water het vuur. Tijdens den brand werden bij de gevangenen geen teeken van onrust vernomen. De brand moet te wijten zijn aan de volgende omstandigheden het is gewoonte, dat afval, enz. uit de gevangenis wordt verbrand in 'n kuil, wel ke in den tuin is gemaakt. Daarmee is men ook gistermorgen bezig geweest. Boven het vuur van afval heef L men eenige zakken met houtspaanders uitgeschud, en daarbij moeten vonken in de zak ken zijn gevlogen. Zonder daaraan verder aan dacht te schenken, heeft men die zakken ge borgen in de ondergrondsche cel, waar zij op stroozakken werden gelegd. Het vuur is blijk baar blijven voortsmeulen en heeft zich aan liet, st.roo meegedeeld. Verb r a n d. Zondag is in Den Haag een 5-jarig meisje in aanraking gekomen met een gastoestel, tengevolge waarvan haar kleeren in brand geraakten. Het kind is aan de bekomen, verwondingen overleden. Ongeluk. Zaterdagavond keerde J. S., uit Wierden, met zijn echtgenoote per wagen van een bruiloft van Almelo huiswaarts. In de Nieuw- straat sloeg het paard op hol en beiden werden van den wagen geslingerd. De vrouw kwam er af met enkele kneuzingen, maar de man werd be wusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar een schedelbreuk werd gecon stateerd.Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is de man Zondagmorgen overleden. Relletjes. Te Haarlem zijn Zondagmid dag, na een protestmeeting inzake Groenendaal, ongeregeldheden voorgekomen, doordat de be- toogers tegen het verbod een straatdemonstratie wilden houden. Toen aan de bevelen, om doeken en borden te verwijderen, geen gevolg werd ge- gegeven, werden eenige charges uitgevoerd. Een der betoogers werd licht aan het hoofd gewond. Eenige demonstranten, die de politie met stee- nen wilden gooien, werden met revolverschoten, die in de lucht gelost werden verdreven. Tegen de malaise. Men bericht dat dezer dagen te Nijmegen is opgericht de N. V. Handelsmaatschappij „Waalsteen" met een maatschappelijk kapitaal van een millioen gul den en welke ten doel heeft den handel in steenen in den ruimsten zin. Een groot aantal steenfabrieken heeft zich verbonden hare producten over deze maatschap- - pij ter markt t,e brengen. Deze fabrikanten hopen aldus hunne bedrijven te kunnen behoeden voor malaise, die in andere industrieën reeds groote afmetingen heeft aan genomen en achten dat ook van belang voor hun ne arbeiders. Anderzijds zal echter gewaakt worden voor prijsopdrijving. II a r w i c h-Z eebrugge. Zaterdag heeft de Great Eastern Railway-maatschappij haren nieuwen dienst van Londen naar België via Harwich en Zeebrugge geopend. Aan het hoofd te Zeebrugge staat bij aankomst van de boot uit Engeland een trein gereed, om de reizigers naar Brugge, Gent, Brussel en verder Oostwaarts naar Duitschland en Zwitserland te brengen. Voorloopig zet de maatschappij haren ouden rechtstreeksche passagiersdienst Harwich- Antwerpen nog voort, maar de twee nieuwe pas sagiersschepen Antwerpen en Brussel, die nu op Antwerpen dienst doen, zullen, naar de West minster Gazette vermoedt, in den aanstaanden zomer op het traject Harwich-Zeebrugge gebruikt worden. Er wordt in Engeland druk reclame gemaakt voor de nieuwe verbinding, die echter nog maar drie dagen in de week naai' en op drie andere dagen van Zeebrugge te gebruiken is. Op een schuttersfees t.' Zaterdag avond, zoo wordt in een particulier bericht uit Berlijn aan het „llbld." gemeld, herdacht de schuttersvereeniging te Willemsdorf haar op- richtingsfeest. In den nacht drongen plotseling dertig boeven de zaal binnen en bedreigden de gasten met revolvers, ijzeren stangen en andere wapens. Een aantal personen werd van sie raden, geld, handtaschjes, enz., beroofd. Drie gasten werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, twee andere konden, nadat ze voorloo pig verbonden waren, naar huis worden getrans porteerd. Een groot aantal strijders liepen lichte kwetsuren op. Dè drie hoofddaders werden dooi de politie garresteerd, de overigens ontkwamen. Ook van de misdadigers werden verschillende ernstig gewond; zij werden echter door hun kame raden meegenomen. Brand te Glasgow. Uit Glasgow wordt gemeld,dat een brand een groot aantal kantoor- gehouwen in de asch heeft gelegd. Twee brand weerlieden kwamen om. De schade bedraagt on geveer 4 millioen pond. Uit de Pers. Het Processieverbod. In de A.R. „Rotterdaminer" een merkwaardig artikel over het brandende vraagstuk. Allereerst spreekt het blad, dat onder hoofdredactie staat van prof. Diepenhorst, zijn afkeuring uit over de „heftige beweging, welke zich in sommige protestantsche kringen tegen de processie vrijheid heeft, geopen baard." "Bedroefd hebben wij ons over het feit dat bij velen nog zit het waandenkbeeld alsof Rome is de vijandelijke macht,waartegen zich het pro testantsche Cristendom hoofdzakelijk heeft te weren. Bedroefd hebben wij ons over het feit, dat velen, die hebben gezwegen als de eer van den Christus op de grofste wijze in het publieke leven slag op slag werd aangerand, thans zieden van verontwaardiging bij de gedachte dat hier en daar in ons land een ommegang meer zal worden gehouden. Bedroefd hebben wij ons over hef feit, dat velen zich hebben schuldig gemaakt, aan een ophitsende overdrijving, die aan de wezenlijke bedoeling van het voorgestelde geen recht laaf wedervaren. Vrucht van kranke fantasie zijn de bespie gelingen over paapsche stoutigheden zóó aan matigend dat door de straten van Amsterdam, van Den Haag van Rotterdam, de heiligen-beel- den en crucifixen zullen worden gedragen. In het hoofd van geen der leidende man nen, die op het oogenblik de opheffing van dit processie-verbod toejuichen, is deze ge dacht opgekomen, 'f Is waar, daar is een enkele vürige Roomsche vol;sredenaar ge weest, die zich met zijn ongebreidelde ver beeldingskracht een Roomsch Nederland- droomde en door prikkelende taal protestantsche gevoelens kwetste. Onrechtvaardig echter zou het zijn om het onvoorzichtige woord van een enthousiastischen enkeling voor te stellen als de'vertolking van de grondgedachte, welke de opheffing van liet verbod beheerscht. Nuchter beschouwd, zal het pactisch gevolg van den nieuwen maatregel zich daarin openba ren, dat in overweging roomsche streken, waarin op dit oogenblik alle processie contrabande is, het Roomsche gebruik in eere wordt hersteld. Men zegge niet, dat nu reeds in dergelijke plaat sen de processie wordt gehouden, want in werke lijkheid is de toestand zoo, dat buiten Limburg in de overige provincies slechts sporadisch de ommegang wordt geduld. Tientallen bij tien tallen plaatsen zijn te noemen, waar nagenoeg geen enkele protestant^wordt aangetroffen en toch de processies geweerd zijn. Welnu, eerlijk gezegd, kunnen wij ons niet verklaren dat zelfs het meest fijn besnaarde protestantsch gemoed zich bezwaard kan gevoe len, indien in dergelijke overwegende roomsche streken een nieuwe practijk wordt ingevoerd. Tor oplossing van de moeilijkheid doet de redactie volgende gedachte aan de hand. Intusschen staan wij in deze materie voor eene buitengewone prikkelbaarheid, wier bestaan niet in die mate werd vermoed. Niet door de Staatscommissie voor de grond wetsherziening, die eenstemmig, waarlijk niet op roomschen aandrang, de opheffing voorstelde. Niet door de regeering, die op het compas der grondwetscommissie zeilde. Waar zonder overwegend bezwaar die ge voeligheden kuhnen worden ontzien, zou het ontactisch zijn hier noodeloos verwijdering te brengen. De 'oplossing ligt naar ons oordeel voor de hand. De bestaande redactie kan gehandhaafd blijven en naar ons oordeel is een praktijk, als in hef voorgaande werd bepleit, met het grond wetsartikel in zijn tcgenwoordigen vorm in overeenstemming te brengen. Ten ontechte wordt, gelijk wij reeds in ons vorig artikel betoogde, aan art. 192, dat geoor loofd verklaart „de openbare godsdienstoefening buiten gebouwen en besloten plaatsen, waar zij thans naar de wetten en reglementen is toegela ten", de beteekenis toegekend, alsof voor de toelaatbaarheid der processie noodig is dat zij in 1848 in gebruik was. Staatsrechtleeraren van naam wij denken aan jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohman in „Onze constitutie" hebben die opvatting terecht bestreden. Onder de grondwet van 1815 waren de pro cessies toegelatenin 1848 is daaraan niets wezenlijks veranderd en het bekende arrest van den Hoogen Raad van 25 Oct. 1875, hetwelk pro cessies op andere plaatsen dan die, waar ze in 1848 werden gehouden, contrabande acht, be rust dan ook naar veler oordeel op onjuiste gronden. Voor ons is het hoogst twijfelachtig of, wan neer in een Roomsche plaats eene processie nieuw werd ingevoerd, en een vervolging ingesteld, in hoogste instantie veroordeeling zou volgen, bleef de oude jurisprudentie ongedacht gehand haafd dan zoude moeilijkheid in ongewijzig- den vorm terugkeeren. Zoolang dit echter niet is geschied, lijkt ons het aangegeven middel eenvoudig en deugdelijk. Ten slotte schrijft het blad echter nog We verstaan ten volle, dat het voor onze Roomsch-Katholieke vrienden zekere onvol daanheid moet geven, wanneer niet de uit drukkelijke erkenning van de processie-vrij heid in de grondwet wordt opgenomen. Het beteekent voor hen een offer, wanneer de ingediende grondwetsherziening wordt terug getrokken. Toch is hier offeren plicht. En voor zoover dat offeren moeilijk mocht vallen, kan gewezen worden op de tegemoetko mende houding der antirevolutionairen, die in het hoofdstuk betrekking hebbende op den godsdienst, veel, zeer veel veranderd willen zien. De scheiding van Kerk en Staal, is in be ginsel door hen krachtig verdedigd en van welks doorwerking zij gezagenden invloed ver wachten. De opname van dit beginsel in onze con stitutie hebben zij tot schamens toe verbeid. Ook dan echter, wanneer hun verwachting telkens werd teleurgesteld, hebben ze gezwegen. Ze brachten dit offer omdat hoogere belangen dit eischten. Laatste Berichten. R. H. R. S. Bij Kon. Besluit is benoemd tot directeur der R. H. B. S. te Schiedam, de heer N. W, van Gelder, leeraar aan de R. H. B. S. alhier. Hollandsch bezoek aan Hamburg. Men meldt ons uit Hamburg d.d. 4 Juli Jlollandsche professoren en leden van de stu- dentenvereeniging „Froude" Van de Technische Hoogeschool te Delft, hebben onder leiding van de professoren in de Scheepsbouwkunde Cop en Vossnack, prof. Biezeno en baron van Haersolte, directeur van het Rotterdamsche Scheepsmuse- um, de laatste drie dagen der vorige week Ham burg bezocht. De heeren kwamen van Bremen, waar zij dooi de bedrijven van de Act. Ges. Weser, de Bremer Vulkan-werf, de Atlas Werke en andere industri- en, geleid werden. In Hamburg'werden zij dooi de Vulkan-werf, de Ortswerke, de Scheepsbouw Vei'suchensanstalt om de Wasserbau Direktion toonde de gasten de technische verzamelingen van het archief. Holland op de Rubbertentoonstelling te Londen. De Nederlandsche Vereeniging voor tentoon- stellingsbelangen deelt ons mede Zooals we reeds eenigen tijd geleden hebben vermeld ,nam Nederland en Nederlandsch Oost- Indië aan de 5e Int. Rubbertentoonstelling,van 317 Juni te Londen gehouden, met eene col lectieve inzending deel, waartoe eene Commissie was gevormd onder voorzitterschap van den heer Prof. di'. C. van Iterson jr. te Delft, terwijl het secretariaat werd waargenomen door het bureau van de Nedcrl. Ver. v. Tentoonstellingsbelangen, Bezuidenhout 30, Den Haag. Het algemeen oordeel in Engeland was, dat dé Nederlandsche inzending op wetenschappelijk technisch gebied de beste was. Aan den Rijksvoorlichtingsdienst voor den rubberhandel en de rubbernijverheid te Delft werd eene gouden medaille toegekend als de beste inzending op wetenschappelijk industrieel gebied, terwijl aan de Nederlandsch-Indische inzending als geheele eene houden medaille werd verleend als beste wetenschappelijke tech nische coltuur inzending op cultuurgebied. Telegrammen. Russisch gemachtigden uitgewezen. BERLIJN, 4 Juli. De Beiersche regeering heeft den Russischen volksgedelegeerde voor financien Krostinsky met zijn particulieren secretaris uit Beieren uitgewezen en naar Berlijn terugge zonden. liet nieuwe Italiaansehe kabinet. BERLIJN 4 Juli. Het onder presidium van Bonomi gevormde nieuwe Italiaansehe kabinet bestaat uit drie leden der volkspartij, 2 soc. dem. 4 liberale dem., 1 lid der rechterzijde en 2 partij loozen. Fondschenvcrvalsching. ANTWERPEN, 5 Juli. De politie te Antwer pen is een groote vervalsching van effecten op het spoor gekomen, waaraan een bekende koopman D.L., zich heeft schuldig gemaakt. De man is inmiddels gearresteerd,doch weigert inlichtingen te verstrekken. De „Bodensee" ROME, 5 Juli. De Duitsche bestuurbare luchtballon „Bodensee", welke volgens het vre desverdrag van Versailles aan Italic moet worden uitgeleverd, is eergisteren bij Rome aangekomen. Locomotieven als schadeloosstelling. FRANKFURT a/M, 5 Juli. De Zuid-Slavische ministerraad heeft, volgens de „Frankfurter Zeitung" Van de Duitsche regeering een aanbod ontvangen, volgens welke deze aan Zuid Slavië op rekening der oorlogsschadeloosstelling door de Duitsche fabriek Barkhaus 85 nieuwe geheel volledige spoortreinen (locomotieven met 50 wagons) zou leveren. De Ministerraad heeft in principe toegestemd, maar moet nog de goedkeuring der Entente af wachten. Duitschland. BERLIJN, 5 Juli. De Rijkskanselier zal vol gens het „Berliner Tageblatt" morgen of over morgen in den Rijksraad en in den Rijksdag het nieuwe belastingprogram in een groote rede ont wikkelen. OPPER-SILE ZIE. OPPELN, 5 Juli. Tijdens het binnenrukken van Engelsche troepen in Beuthen, die door de bevolking luide begroet werden, viel plotseling de Fransche wacht de menigte met kolven en gummystokken aan. In den loop van het gevecht vielen schoten, waarbij een Fransch majoor en Verscheidene Fransche soldaten werden gewond. Toen de menigte poogde een gewond burger in een huis te dragen, traden de Franschen opnieuw tegen de menigte op. Door dit optreden kwamen verscheidene vrouwen en kinderen om het leven. Spoedig na het voorval namen de Franschen 20 burgers van Beuthen als gijzelaars in arrest, waaronder den eerste- en tweede-burgemeester. Des namiddags werden de hoofdstraten door de Engelsche troepen bezet en de rust hersteld. Burgerlijke Stand. Geboren: Juli 1. Pieter Edmondus z.v. A. Bijloo en A. M. J. van Gijseghem, Singel.2. Willem z.v. J.C. Drop en A.Mastenbroek,Putters- hoekschestraat. Jurgen Gerardus Antonius Maria z.v. A. J. M. SaltersenW. F. Kloppen burg, St. Liduinastraat. Adriana Johanna d.v. J. A. G. Rensman en G. van Diest, Breedstraat. 3. Cornelia Wilhelmina d.v. F. A. Mattijs- sen en M. H. ITuybregts Havendijk. 4. Jacob z.v. L. N. Vernie en H. Mak, Groenelaan. Overleden: Juli 1Christina Lawende, oud 41 j. en 10 mnd. echtgenoote van Cornelis Antonie van Hernen, Nassaustraat. Frederika Elisabeth Odé, oud 80 j. en 5 mnd. Tuinlaan. 3. Ary van der Linden, oud 76 j. en 5 mnd. Maasdijk. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van HoSlnsA 6 Juli v.m. 3.20, n.m. 3.54. 7 Juli v.m. 4.10, n.m. 4.44. 8 Juli v.m. 4.55, n.m. 5.27. 9 Juli v.m. 5.39, n.m. 6.15. 10 Juli v.m. 6.32, n.m. 7.10. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. SCHIEDAM, 5 Juli. Aangekomen Engelsch s.s. „Australind," kapt. C. J. Wordaut, ledig van Rotterdam, om alhier te dokken in de Wilton haven. SCHIEDAM, 4 Juli. Vertrokken motorlogger SCH. 66 „Motor 2", schipper E. Bron, ledig naar Utrecht.om bij Rennes de motor te repareeren. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 5 Juli. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 35. Stemming onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 5 Juli. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.50 per ketel. ROTTERDAM, 4 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 392 vette runderen, 202 vette kalveren, 531 schapen of lammeren, 1271 varkens Prijzen per /2 kilo koeien en ossen van 50 tot 8090 ct„ kalveren van 70 tot 85100 ct„ schapen van 50 tot 55 ct., varkens van 46 tot 48—50 ct., lichte varkens (exporthandel) van 54 tot 55 ct., zuiglammeren van 33 tot 43 per stuk. De aanvoer van runderen was behoorlijk. De stemming was zeer flauw en de prijzen waren weer iets minder. Aardappelen. Schoolmeesters 6.757; Westl. schoolmeesters zand ƒ5.505.80, klei 5.25—5.50, Duke of Yorks. 5—5,25, poters 3 80—4 per kin. Met weinig aanvoer en weinig vraag. Binnenl. Granen. Tarwe veel te ruim aangeboden voor de behoefte, moest belang rijk lager worden afgegeven, om slechts gedeel telijk te kunnen ruimen. Beginmarkt puike uit gezocht 25 tot 26, goede ƒ23 tot 24.50, afwijken-, de 20 tot 21, alles p. 100 kg. Buitenlandsche granen. Stemming vast. Rogge, Western, stoomend, 1D1/Stdito Juni aflading 19.60. Gerst. Canada III, stoomend, ƒ285, dito Juli aflading 280, 62/63 kg. Donau loco 285. 62/63 dito ladend/geladen 270, 46 pd. Malting 19/7 ge wacht, 280, 48 pd. dito 26/7 gewacht, 274, 61 kg. Laplata loco 267, 61 kg. Laplata stoo mend 262. Haver, Canada III disponibel 13.25, dito stoomend 12.75. Boonen. Chinaboonen loco ƒ14, dito Juni/ September 12.25. Mais, per 2000 kilo. Am. mixed loco 242, dito stoomend na aankomst 240—235, dito ladend/ geladen ƒ228, Laplata loco/'248, dito stoomend 238, grove Donau loco 242, Galfox stoomend ƒ236.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3