Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firaUs-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 9 Juli 1921. No. 13081 Propaganda en de Pers. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus80. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adrertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M levenslange geheele invaliditeit t De vewekeslng weidt gewaaibergl Im» de HellMiseke Algen»eene b| *e»U«i van een hand, vee» et eeg b| veilles een duim i le lekieiaat. veilles van een wfsvingei M veiUes van eiken ande- len vlngei i Dit nummer bestaat uit twee bladen Bij of krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere offleieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De Beursbrug zal op 11 Juli a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn gesloten. Ter algerneene kennis wordt gebracht, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland dd. 28 Juni 1921, no. 66, is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op water wild voor dit jaar zullen worden geopend op Maandag I Augustus a.s., en dat mitsdien vanaf dat tijdstip de uitoefening der jacht bedrijven vermeld in art. 15, lelt. df en h der jachtwet is geoorloofd wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het B> glement op de uitoefening der jacht in deze rovincie, krachtens welke die jachten niet au. ers mogen plaats hebben dan op een langs het water, mitsgaders op moe rassige gronden. Schiedam, 9 Juli 1921. Wie denkt, dat, nu we niet volop in de ver kiezingstijd zitten, het niet dringend noodzake lijk is zoowel do politieke propaganda als een stevige actie voor de katholieke vakorganisaties ter hand te nemen, vergist zich. Te oordeelen naar de buitengewoon groote activiteit, die de S. D. A. P. en de communisten aan den dag leggen en de maatregelen, welke zij beramen, om een massale propaganda in go- heel het land op touw te zetten, begint het meer dan tijd te worden, dat ook van christelijke en meer bepaaldelijk van katholieke zijde de noodi- ge aandacht wordt geschonken om nu reeds een intensieve propaganda ter hand te nemen en in elk geval ook te zorgen voor een stevige win- tercampagne. Er zijn in onze kringen nog zoovelen, die mee- nen, dat men met de propaganda best kan wach ten tot wij vlak voor den grooten stembusstrijd staan, en anderen, die de katholieke actie moreel en financieel krachtig konden steunen, maar uit lauwheid of laksheid niet zorgen voor een stevige ruggegraat van de Roomsche actie. Waarlijk de tijden zijn er niet naar om alles kalm langs zich heen te laten gaan Wie tot de ordelievende burgers behoort en dat zijn er gelukkig nog velen, dienen te beden ken, dat meer voornamelijk in de industrie-cen tra, de roode vloed staag wast. Vooral in onze stad met haar snel uitbreidende arbeidersbevolking dient men ernstig rekening te houden met het feit dat de verhoudingen on der de politieke groepen zeer ingrijpende wijzi gingen zouden ondergaan, indien niet met alle macht en met de grootste activiteit gewerkt wordt, om te behouden wat tot dusver is bereikt en afbrokkeling van onze partijsterkte te voor komen. Ieder katholiek,die het wel meent met de stad zijner inwoning, die van oordeel is, dat niets on beproefd mag worden gelaten, om een uitbrei ding van den invloed van de S.D.A.P.'ers en communisten in ons stadsbestuur te verhinde ren, begrijpé de moeilijke taak, die ons in de naas te toekomst wacht.. In het aan de christelijke partijen vijandige kamp heeft men niet ten onrechte begrepen, dat men vooral met de pers grooten invloed kan uit oefenen op het volk. Niets wordt daar onbeproefd gelaten, om de krant, die de arbeiders opzet tegen de kapita listen, stelselmatig ontevredenheid zaait en den mensóhen een gouden toekomststaat voorschil dert, in de gezinnen der arbeiders te brengen. De S.D.A.P., die tegenwoordig over een speci ale Schiedamsche editie van de „Voorwaarts" beschikt, ontwikkelt hier ter stede een uiterst krachtige actie, om dit blad ook in de niet-soci- alistische gezinnen ingang te doen vinden. Een leger roode colporteurs en propagandisten behoorlijk geïnstrueerd en getraind, is gevormd, om het roode orgaan er in te werken, onder de schijnleuze geen andere partij is er, die zooveel voor de arbeiders heeft gedaan en doet als de S.D.A.P. In het blad van gisteravond worden de partij- genooten als volgt, tot intensieve propaganda aan gespoord: „Komt makkers, het gaat straks in 1922 en 1923 om groote dingen. Het kan u, na al dat fraais wat deze reactionaire regeering ons heeft te zien gegeven, niet onverschil lig zijn wie straks het land zullen regeeren. Het gaat hier om het gezin, om de moeders en de kinderen. Goed onderwijs, moeder- schapzorg, verhooging der ouderdomsrente, werkloozenuitkecring, woningbouw, enz. enz. zijn alle zaken, die door onze kracht en macht er moeten komen. Dit lijstje van wenschen is natuurlijk nog belangrijk aan te vullen. Om te weten hoe wij hiertegenover staan en hoe wij dage lijks de reactie der rechter- en helaas ook der linkerzijde blootleggen en bestrijden, moet u onze pers leren. U kent ons blad „Voorwaarts". Het blad mag als jeugdig or gaan gezien worden. Het spreekt in juiste taal tegen de makkers, om hen op de feiten die deze maatschappij aankleven, attent te maken. Spoedig zult ge bezoek krijgen van een onzer huisbezoekers. Doe nu eens de moeite het blad door te lezen en trekt daarna uwe conclusie. Dit kan niet anders zijn, doch dat „Voorwaarts" het blad voor de arbeidersklasse is en gij dus abonne wordt. Doet gij dat, dan gaan wij gezamen lijk voorwaarts naar het land, waar voor ieder de zon schijnt en hare warmte door ieder kan worden gevoeld." Wij hebben van dien socialistischen heilstaat, dien we hier weer voorgeschilderd vinden als „het land, waar voor ieder de zon schijnt", al zoo vaak voorproefjes gezien, dat we waarlijk niet onder dat roode juk wenschen te worden ge bracht. Het is niet overbodig, om onze katholieke arbeiders vooral te wijzen op de groote gevaren, die het lezen van socialistische bladen mee brengt. Allicht tracht men hier of daar met schoone voorspiegelingen vanmaterieelen aard den Room- schen arbeider in de netten van de socialistische vogelaars te vangen. Men zij dus op z'n hoede en were de roode lectuur uit huis en werkplaats Een ieder werke naar zijn krachten mee aan den uitbouwendeverspreidingvande katholieke krant. De roode en neutrale bladen moeten uit de gezinnen van de menschen, die meestrijden in de gelederen van onze Roomsch-Katholieke Staats partij 1 Tegenover de roode actie dienen we een even sterke tegen-actie op touw te zetten, welke zoo wel de Roomsche pers als al onze organisaties ten goede behoort te komen. De huidige actie der S.D.A.P.'ers in onze stad is eigenlijk nog maar een voorspel van 't geen ons in het najaar te wachten staat. Zij is eigenlijk een beetje voorbarig. Toch is het goed, dat onze mannen reeds nu gewaarschuwd zijn. ,,Un homme aveiii en vaiil deux, zegt een Fransch spreekwoord. Moge dat zoo zijn. In liet no. van 2 Juli 1.1. van „De Strijd,"week blad van het „Nederl. Verbond van Vakverec- nigingen" vinden we onder den titel „De propa- gandamaand" als volgt uiteengezet hoe men in het roode kamp zich voorstelt den a.s. veldtocht te leiden „In zijn laatste vergadering besloot ons bestuur, de maand October te gebruiken voor eene extra propaganda. Plaatselijk zal het propagandawerk be staan onder leiding van de Bestuurdersbon den, die van de hoofdbesturen de namen en adressen zullen krijgen van alle leden, die het laatste jaar zijn afgevoerd. De afdeelingen der bonden moeten daar nevens aan de besturen van de Bestuurders- bonden, of aan de door dezen ingestelde propaganda-commissies de namen en adres sen opgeven van on- en anders-georganiseer- den. Het bestuur rekent er op, dat zeker 5000 mannen en vrouwen zich voor het huisbe zoek beschikbaar zullen stellen. Daarnaast zal een krachtige schriftelijke propaganda worden gevoerd. Vijf of drie nummers van „De Strijd" zul len als propagandablad verschijnen en een extra oplage van 50.000 of 75.000 exempla ren hebben. Deze bladen moeten bij de te bezoeken personen worden bezorgd. Voor de huisbezoekers zal een handboek verschijnen, waarin het materiaal, dat zij bij hun propagandawerk noodig hebben, zal zijn verwerkt. Het zal hoofdstukken bevat ten over de ontwikkeling, den strijd, de financiën van de moderne en andere rich tingen der vakbeweging een hoofdstuk over het standpunt van het N.V.V. en een over de krachten en beteekenis der reactie. Voor de intellectueele arbeiders zal een speciaal vlugschrift verschijnen. Door de Jeugdcentrale zal een vlugschrift worden uitgegeven aan de jonge arbeiders (sters), terwijl de jeugdorganisaties in de verschillende plaatsen, als onderdeel der huisbezoekcampagne, clubjes huisbezoekers uit de B.leden zullen vormen, die jonge ar beiders zullen opzoeken. In Octobermaand hebbe een groote, veld tocht plaats Ieder doe zijn plicht en zorge er voor, een actief soldaat te zijn Om het werk voor te bereiden, vergadert het bestuur eerst met de vertegenwoordigers van de 7 grootste bestuurdersbonden. Op een Zondag in Augustus zullen 15 gewestelijke vergaderingen voor vertegen woordigers van de B.B. worden gehouden. Makkers, aan den arbeid 1 Met grooten ijver moetworden aangepakt" We weten, hoe de S.D.A.P. de vakvereenigin gen en andere organisaties dienstbaar maakt aan den politiekcn strijd. De „Voorwaarts" liet zich reeds ontvallen, dat de campagne voor de roode pers den weg moet helpen banen tot de overwinning bij de verkiezingen in 1922 en 1923, terwijl we nu tevens uit het aan „De Strijd" ontleende weten, hoe men de arbeiders voor het roode vakverenigings leven zal trachten te bewerken. Moge dit alles voor ons, katholieken, aanlei ding zijn, om ons gereed te maken voor den na derenden grooten politieken strijd,waarbij zulke gewichtige belangen op 'L spel staan. Buiteniandseh Nieuws. den te beëindigen en betrekkingen van nabuur- schappelijke harmonie te vestigen, is ook de oprechte wensch van het volk van Ierland. Ik raadpleegde mijn collega's en verwierf tevens de instemming van de vertegenwoordigers der minderheid van onze natie met betrekking tot de uitnoodiging, door u tot mij gericht. In antwoord hierop wensch ik te zeggen, dat ik bereid ben u te ontmoeten en met u te spreken over de basis, waarop een conferentie als door u bedoeld, kan worden gehouden met redelijke hoop, om het gewenschte doel te be reiken. Officieel wordt uit Londen gemeld, dat in overeenstemming met het aanbod van Lloyd George en het gunstige antwoord van De Valera, een schikking is getroffen voor het staken der vijandelijkheden in Ierland van Maandag 11 Juli 's middags om twaalf uur. DENEMARKEN. De Deensche regeering is van plan, bij het hervatten der werkzaamheden van den Rijksdag in September a.s., 'n reeks nieuwe wetsontwerpen in te dienen. Alle hebben betrekking op de ver mindering der land- en zeemacht. Bedoelde ont werpen, waarvan reeds nu verwacht wordt, dal zij hevige beroering in politieke kringen zullen te weeg brengen, komen in hoofdzaak op het volgende neer De vesi.ing Kopenhagen, wordt opgeheven, de garnizoenen in de hoofdstad en op Noord-See- land worden óf gereduceerd, óf verwijderd daarentegen zal de kuststreek van West-See- land versterkt worden. Het zwaartepunt dei- verdediging zal naar de Deensche landgrens in Sleeswijk-Holstein worden verlegd. Het leger zal drie devisies tellen en de beschik king krijgen over zware veld-artikilerie, ter wijl de militaire vliegdienst zal worden uitge breid. In plaats van Kopenhagen zal nu het Isefjord de hoofdbasis der vloot worden, tot welk doel de mond van Isefjord versterkt zal worden. Het militair budget, hetwelk de laatste maal de -75 millioen kronen te boven ging, zal volgens de nieuwe regeling jaarlijks niet meer dan 27 millioen kronen bedragen. DE IERSCHE KWESTIE. Een wapenstilstand. Omtrent de Iersche conferentie te Dublin verneemt men, dat, terwijl de Sinn Fein- en de Unionistische vertegenwoordigers in den na middag bijeen waren, generaal sir Mac Ready, de opperbevelhebber der Britsche troepen in Ierland, in uniform op het stadhuis verscheen. Hij werd daar ontvangen door den burgemeester, die hem terstond naar de conferentie leidde, waar Mac Ready met de Valera en de anderen aan de onderhandelingen deelnam. Zijn ontbieding wijst er duidelijk op, dat de kwestie van den wapenstilstand werd bespro ken. Ook Mac Heady werd door de menigte geestdriftig toegejuicht. Generaal sir Mac. Ready, die om vijf uur 's middags op het stadhuis te Dublin aankwam, verliet de aldaar plaats hebbende conferentie eerst ruim anderhalf uur later, en terwijl hij, vergezeld van een aide de camp, in een open auto zonder eenig escorte wegreed, werd hij door de menigte hartelijk toegejuicht. Een speciale editie van liet Iersche bulletin meldde gisteravond het volgende President de Valera deelde aan de conferentie de termen mede, waarin hij denkt te antwoorden op de uitnoodiging van den Britschen premier inzake de bijwoning van de conferentie te Lon den. In de vorige zitting van de conferentie, aldus het bulletin, werd de meening uitgespro ken, dat het onmogelijk zou zijn, de onderhande lingen met eenige hoop op het bereiken van een bevredigend resultaat te voeren, tenzij het bloedvergieten in Ierland ophoudt. De brief, door Lloyd George aan lord Middleton geschre ven, die ter conferentie werd voorgelezen, drukt dezelfde meening uit, en geeft te kennen, dat de Britsche regeering bereid is toe te stemmen in het ophouden der vijandelijkheden van beide zijden. Nader meldt men De tekst van het antwoord, dat De Valera gisteravond tot Lloyd George heeft gericht, luidt als volgt Het Verlangen, door u namens de Britsche regeering uitgesproken, om den eeuwenlangen strijd tusschen de volken van deze beide eilan- DUITSCHLAND. De Rijksdag is tot 6 September uiteen gegaan. ZWEDEN. De Russische regeering heeft stappen gedaan bij de Zweedsche regeering ten einde tot een Zweedsch-Russisch handelsverdrag te komen. BELGIE. Het tekort der spoorwegbegrooting, die in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers wordt behandeld, bedraagt ongeveer 94.000.000 frc., hetgeen voor een deel is te wijten aan de verlaging der tarieven, de pen sioenen en de hooge prijzen in de ijzer- en staalindustrie. Ook de invoering van den acht- urigen werkdag heeft aan het tekort meege werkt. Het personeel móest aanzienlijk worden uitgebreid. De salarissen, die in 1'914 nog 10;» millioen frc. beliepen, bedragen heden 420 millioen. De arbeiders, die toen 50.000 telden, tellen thans 80.000. Het aantal beambten steeg van 14.000 op 18.000. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Volgens de „New York Herald" heelt het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington aan de Pers medegedeeld, dat staatssecretaris Hughes om verschillende re denen van meening is, dat de ratificatie van het geamendeerde verdrag van Versailles het eenige practisch mogelijke middel is om de betrekkingen tusschen de vereenigde Staten en Europa te bevestigen. Het departement van Buitenlandsche Zaken weigert, de kwes tie der verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland te hespreken het is echter van meening dat deze kwestie gemak kelijk geregeld zou kunnen worden onder de werking van het verdrag van Versailles, dat, indien het geratificeerd werd, de diplomatieke vraagstukken zeer zou vereenvoudigen en de Amerikaansche rechten zou beschermen. Het departement van Buitenlandsche Za ken wijst er op, dat het congres, door te stem men v.oor den vrede met Duitschland, duide lijk den wensch te kennen heeft gegeven, dat de Amerikaansche rechten, welke voortvloei-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1