Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaUenverzekering f {j j] (j 44ste Jaargang. Maandag 11 Juli 1921. No. 13082 wiüm ygiis mi fiPiji m veel s!**»!£UU <m4 1 I lili duim feuilleton Virginia's levensloop. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Ml geheele lanlMitelt j M Ptflf|ft f*J f|ffi bQ TuHik De venekerlng veelt gewuuiberjl l«ei de Heilaaieehe Aigemeeue Tenekertai|sbuak te Behleien. tq verliet van een wljivlngei M verliet vut eiken islt* v» vinger s Buitenlandsch Nieuws. IERLAND. De Valera heeft aan zijn partijgenooten last gegeven, om alle aanvallen op de Britsche regee- ringstroepen en de burgers en elke militaire actie te staken. Ten einde mede te werken tot het scheppen van een atmosfeer, waarin vrede lievende besprekingen mogelijk zijn, heeft de re geering gelast, dat, alle raids en huiszoekingen door de politie moeten worden gestaakt en het zenden van versterkingen voor de troepen voor- loopig moet worden stopgezet. Deze instucties zullen hedenmiddag in werking treden. Een N.T.A.-telegram uit Londen zegt Het. bericht van den wapenstilstand is hier met de grootste voldoening ontvangen. De regee ring was zoo verlangend om de gewei dmaatrege- lon te staken toen de premier zijn uitnoodiging tot De Valera richtte, om te Londen te komen, dat instructies werden gezonden aan de regeer ringst.roepen in Ierland, om onmiddellijk op te houden met de officieelc represailles. Er werd echter eenigszins aan den invloed var De Valera en zijn collega's op de extremistische elementen der Sinn Feiners, of zij dezen tot een wapenstil stand zouden kunnen overhalen en het moest in de laatste twee dagen blijken of De Valera daartoe in staat zou zijn. Hij is thans in staat ge bleken, om het staken van gewelddaden aan hun zijde te verzekeren. Dit is inderdaad een van de meest hoopvolle teekenen van den toestand, voor zoover deze zich thans ontwikkeld heeft. BELGIË. Uit het rapport van de begrootingseommissie voor 1921 blijkt, dat de ontvangsten voor dit jaar worden geraamd op 2.217.000.00(1 francs. De ra ming voor de gewone belastingen bedraagt 1152 millioen, namelijk de belasting op onroerende goederen 75 millioen, op roerende goederen 100 millioen, op de inkomsten 130 millioen, supertax 140 millioen, personeele belasting 1.700.000, au tomobielen 2Vj millioen, belasting op schouw burgen enz. 15 millioen; invoei rechten 175 mil lioen, accijnzen 174 millioen, successiebelas ting 100 millioen, zegels 50 millioen; en de volgende buigengewone'belastingen oorlogs winstbelasting 75 millioenbelasting op de buitengewone winsten 125 millioen. De buitengewone ontvangsten worden ge raamd op 252 millioen, waaronder, behalve de genoemde buitengewone belastingen de re geering ook rekent de opbrengst van den oor logsbuit, die geraamd wordt op 20 millioen, en de opbrengst van den verkoop der Duitsche schepen, geraamd op 32 millioen. Het bedrag dat door Duitschland moet wor den terugbetaald voor de kosten der Belgische bezettingstroepen, wordt op 90 millioen ge raamd en de ontvangsten van Duitschland als schadeloosstelling op 651 millioen. 28 Ik wist het wel, dat Papa het had gedaan viel het meisje hem in de rede en wat zeldzaam bij haar voorkwam, met. iets scheprs in haar toon. Fraser gevoelde zich gekrenkt. „Dat is kinderachtig van u, liefste, 't Kwam niet van uw vader, 't Is mijn eigen wensch. Wat soort van man denkt gij wel dat ik ben, om met een engagement alleen te vreden te zijn, als ik het recht, heb met u te trouwen en demijne te noemen Voor een korten tijd gaat dat goed maar met langer te wachten is niets te winnen, maar daarentegen wel wat te verliezen. Er be staat een oud bijgeloof tegen lange engagementen zooals ge weet." „Zij glimlachte het was weer een van haar lieve, kalme vertrouwende glimlachjes. „Daar ben ik niet bang voor. Ik geloof niet, dat er iets tusschenbeiden zal komen „Wees daar zoo zeker niet van. Ik ben on geduldig van aard, Madeline,' zei hij, toen twee tranen langzaam langs haar blozende wangen gleden. „Waar ziet ge tegenop, Madeline Dat ik niet rijk of beroemd ben, en nog geen Lord Kanselier ben, zooals uw vader zoo gaarne zou zien Ge hebt, mij dus werkelijk niet lief POLEN. Uit Warschau wordt gemeld De Poolsche regeering heeft bij den Land dag een wetsontwerp ingediend voor de uitgifte van twintig millioen aan bankbiljetten. De recht- sche partijen maakten van deze gelegenheid ge bruik voor het doen van een nieuwen aanval op de regeering De financieele commissie heef' he' regeeringsvoorstel met slechts één stem meer derheid aangenomen. Men dacht reeds aan een nieuwe regeeringscrisis. Ten slotte werd het re geeringsvoorstel in den Landdag met een kleine meerderheid, ongeveer tien stemmen, aangeno men. Tevens werd den minister van Financiën blanco volmacht gegeven, om den handel in vreemde valuta onder zijn controle te stellen. ENGELAND. In de afgeloopen week was het cijfer der werk loosheid, volgens officieelc gegevens vastgesteld, voor het eerst sedert September van het vorig jaar dalend. Het aantal werkloozen bedroeg 2,168,727 in de week daarvoor 2,177,899. DUITSCHE OORLOGSMISDADIG KUS. Uit Leipzig meldt Wolff, dat het Rijksge rechtshof de generaals von Schack en von Kruska beiden heeft vrijgesproken. DE KWESTIE DER ONTWAPENING. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd George dezer dagen verklaard, dat hij heden (Maandag) een verklaring zou doen in zake de vernieuwing van het Engelsch-Japansche verdrag en de houding van Amerika. Merkwaardig is het dat thans uit Amerika het bericht komt, dat president Harding aan de mo gendheden heeft voorgesteld een "conferentie te houden ter behandeling der kwestie van de vermindering der bewapeningen. Waarschijnlijk verwachtte Lloyd George lie zen stap van de zijde der Ver. Staten. Met belangstelling zal de geheele beschaafde wereld nu uitzien naar de verklaring van Lloyd George, daar de houding van Engeland in de ont wapeningskwestie van zulk 'n onmetelijk groote beteckenis is. Uit Washington werd aan de „Times" nog het volgende officieelc communiqué geseind De President hoeft met het oog op het groote belang van de kwestie der beperking van de be wapening niet-formeele, doch definitieve vra gen gericht tot de groep van mogendheden be kend als de voornaamste geallieerde en geasso cieerde mogendheden, n.l. Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Japan, behelzende het verzoek hem mede te doelen of zij bereid zijn deel te nemen aan een conferentie over deze kwestie, welke te Washington zal worden ge houden op een tijdstip dat met wederzijdsch goedvinden zal worden vastgesteld. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zul len officieele uitnoodigingen voor zulk een conferentie worden verzonden. zei hij met gemaakte misnoegdheid. ,,U niet liefhebben zei zij, zoo vleiend en teeder, dat. het een steenen hard zou ver murwd hebben. „Maar papa, en dit alles!" zij wierp een vluchtigen blik om zich heen en bemerkte toen de donkere wolk op zijn voor hoofd. „Vergeving Ik ben een dwaas, dom kind. Waarom zou ik het moeten missen, 't Zal immers altijd mijn tehuis zijn." 't Scheen, dat Fraser haar die woorden kwalijk nam. „De man wordt geacht Voor een tehuis te zorgen", zei hij kortaf „en gij -zult het mijne voor lief moeten nemen, want zooals ge weet, zullen wij in de stad moeten wonen." „Ja, maar over en weer en papa gaat met ons mede. We zullen een menage a Irois, of liever a qualre vormen, want wij kunnen tante Johanna toch niet alleen laten." „Neen, volstrekt niet. En mijn moeder even min," zei Fraser, hoewel met een gedwongen lachje. „Wij zullen het ongetwijfeld druk ge noeg met hen hebben.De hoofdzaak is getrouwd te zijn. het overige kunnen wij aan de Voorzienig heid overlaten." „Ik dacht, dat uw moeder zich voorgoed in Frankrijk had gevestigd," antwoordde Madeli ne na eenige oogenblikken gezwegen te hebben en min of meer gedwongen. „Maar het Kanaal is geen onoverkomenlijkt hinderpaal, ongetwijfeld zal zij het oversteken om kennis met haar nieuwe dochter te maken. Maar wij hebbe tijd genoeg om ons in dergelijke Het is duidelijk, dat de kwestie van beper king der bewapening nauw verband houdt met de vraagstukken van de Stille Zuidzee en van liet Verre Oosten. De president heeft daar om voorgesteld, dat de mogendheden welke in het bijzonder bij deze kwesties betrokken zijn, in verband met, de bedoelde conferentie alle hangende kwesties in overweging zullen nemen, teneinde tot overeenstemming te komen n zake de beginselen voor de politiek in het Verre Oosten. Dit is aan de betrokken mogendheden mee gedeeld en China is ook uitgenoödigd om deel te nemen aan de besprekingen, die betrekking heb ben op de kwestie van het Oosten. HONGARIJE. In het oneindig lange proces tegen de 'moorde naars van graaf Titza is plotseling een verande ring ingetreden, zoodat thans het proces vermoe delijk weldra van de baan zal zijn. Op den 62sten dag van de beraadslagingen be kenden twee getuigen, dat de beschuldigingen, die tegen de voornaamste beklnagden( den gewe zen minister-president Sephan Friedrich, den journalist Paul Iveri en Ladislaus Fenyes) waren uitgebracht, slechts leugenachtige verzinsels van een politiek groepje waren, die Friedrich te gronde wilden richten. De eerste luitenant Raphegij, die tot het laatste oogenblik toe de beschuldigingen tegen het hierbovengenoemde drietal had staande gehouden, is echter in het nauw gebracht, en toen bekende hij, dat de ondertusschen gevluchte luitenant Haltay, en luitenant Huettner, hem tot het afleggen van de valsche verklaringen hadden bewogen. Toen de voorzitter hem nog vroeg, welke per sonen tot het bedoelde politieke groepje behoor den, verklaarde getuige, niet in staat te zijn, deze personen te noemen. Wel zeide hij, dat dit hooge persoonlijkheden waren. Het blijkt thans ook, dat het verhaal, volgens hetwelk Stephan Friedrich 100.000 kronen op het hoofd van Tisza had gezet, geheel was ver zonnen. Toen de voorzitter aan den getuige, die deze verklaringen aflegde, vroeg, in wiens naam deze geruchten destijds werden verspreid, Verklaarde getuige, deze namen in openbare vergadering niet te zullen noemen. Daarop ging men over tot hel, houden van een geheime zit ting. Na deze belangrijke getuigenis zal men afzien, van het hooren van de 32 verdere getuigen. Aan Friedrich heeft men de vraag gericht, of hij - zich met het intrekken van de tegen hem ingediende klacht zou tevreden stellen. De ge wezen minister-president heeft echter geant woord, dat hij wenscht, dooi' een vonnis van de rechtbank te worden vrijgesproken. Bovendien eiseht hij volledige satisfactie voor zich en zijn beide medebeklaagden. mogelijkheden te verdiepen," zei hij, gedwongen lachende, alsof het onderwerp hem minder aan genaam was. „Ik verlang alleen, dat gij aan de hoofdzaak denkt, Madeline. Dat telkens uitstel len hindert mij. Voor u is dat natuurlijk anders. Gij hebt aan niets anders te denken, dan aan uw bloemen en boeken, maar wij mannen moe ten tegen de werkelijke zorgen van het leven strijden en inzonderheid ik!""Hij zweeg en zuchtte tragisch „Voor mij is rust een be hoefte." „Alsof ik een struikelblok voor u kon zijn, liefste HüghHij legde haar handje in de zijne en zweeg. Maar Fraser zag aan haar ont roering, dat hij gewonnen spel had en van Madeline ten minste zeker was.'Thans kwamhet gesprek op een ander en veiliger terrein. Zij spra ken over Virginia en Madeline vertelde, met een half gedwongen, half ondeugend lachje, dat Virginia naar de kerk was, die zij voor niets ter wereld zon willen missen. „Zij zegt, dat het een doodzonde is, om 's Zondags de H. Mis te verzuimen, en dat wil volgens haar zeggen, dat men naar de hel gaat, als men sterft." „Lieve Hemel Wat een vooruitzicht „Ja, Virginia gelooft er bepaald aan. Hoe is het mogelijk, redelijke wezens door dergelijke verschrikkingen te dwingen En dat heet een godsdienst van liefde „Ze schijnt met een zekere hoeveelheid van het tegenovergestelde vermengd te zijn' zei Fraser glimlachend, „en dat is geloof ik SCHULD AAN AMERIKA. De secretaris der schatkist heeft aan het Con gres machtiging gevraagd om voor de fundeering van de door de regeering der Unie gedurende den oorlog van vreemde mogendheden verstrekte leeningen de door hem gewenschte maatregelen te nemen. In verband hiermede heeft hij aan president Harding een brief met de noodige bij lagen gericht, waarin o.a. medegedeeld wordt, dat de thans in het bezit der I nie zijnde huiler - landsche schulden als volgt kunnen worden ver deeld 5.pets. rentef,evende verplichtingen aan gegaan voor directe oorlogsvoorschotten, inge volge de bepalingen der Vrijheidslecningswetten ii 9,435,225,329 verplichtingen (vervallend van 1922 tot 1926) voortspruitende uit den verkoop van oorlogsmaterialen a 565,048,113 5 pets. ver plichtingen (vervallend van 1921 tot 1923) ont vangen door de Amerikaansr.he Hulp (Relief) Administratie a 84,039,964 6 pct.s. verplichtin gen (vervallend 1921 en 1925) in bet bezit der U. S, Grain Corporation ii 56,899.879 totaal ii 10,141,267,585. Hiervan komt (in mil- Iioenen dollars) op rekening van Armenië 11.9. België 375.1 Cuba 9.0, Tsjecho-Stowakije 91.0 Frankrijk 3,350,8, Engeland 4166.3 Grieken land 15.0 Italië 1648.0 Roemenië 36.1 Rus land 192.5 Servië 5L1 Estland 14.0 Letland 5.1 Litauen 5.0 Pol'en 135.9 Oostenrijk 24.1 Hongarije 1.7 en Finland 8.4. In zijn brief aan den President zegt de secreta ris der schatkist o.m. De verplichtingen der ver schillende klassen komen grootendeels op reke ning van dezelfde debiteuren, zoodat onze regoc- ring bij de rcfundeering van de verschillende klassen van obligation in zeer belangrijke mate met dezelfde regeeringen zal hebben te onderhan delen. Ik heb geen machtiging de voorschotten uit de opbrengst der Vrijheidsleeningen bestre den uitgezonderd om in een uitstel van beta ling van hoofdsom of van interest van deze obli gatiën, of met de rcfundeering ervan voort te gaan. En wat de voorschotten aangaat, die ver strekt, zijn uit de opbrengst der Vrijheidsleenin gen, zijn de mij verleende bevoegdheden zoo uit eenloopend, dat het opstellen van een plan, waar bij de belangen onzer regeering behoorlijk beschermd zullen zijn, uiterst moeilijk is. In enkele gevallen zijn de betrokken landen, behalve aan ons, ook aan andere landen groote bedragen schuldig, en het is daarom misschien aanbevelens waardig in bepaalde gevallen inderdaad nood zakelijk om de geheele schuld dier landen als ook hun financieelen toestand en hun middelen grondig te beschouwen, teneinde een refundee- ringsplan to kunnen ontwerpen, waarvan Je na koming binnen de draagkracht van die landen zal vallen. Enkele landen zijn zelfs niet in staat de thans afloopende verplichtingen jegens ons te voldoen, en sommige kunnen zelfs den inte rest. niet betalen. Het zou voor de bevolking dier landen noodlottig zijn, indien wij op betaling zouden blijven staan. Bovendien zal men de be staande onvoordeelige valuta'swelke uitstel van juist het geheim van den invloed, dien hij inzonderheid op vrouwen uitoefent. De vrees voor het ongeziene werkt krachtig op vrou welijke gemoederen, evenals op alle onwetenden,' voegde hij er bij Madeline zag hem verontwaardigd aan, maar de plotselinge verschijning van Virginia, in ge zelschap van mr. Hornby en Teresa, belette haar te antwoorden. „De pastoor was ongesteld men had dus een korten dienst zonder predikatie gehad,'" zei zij,om hun onverwachte terugkomst op te helderen. En mr. Hornby, in wiens huis, ongeveer een mijl van daar, waar de katholieke godsdienst oefeningen werden gehouden, voegde er bij „En met miss Neville's fraaie stem, hoop ik.ons koor weer in 't leven te roepen, dat sedert het huwelijk mijner zuster zeer heeft gekwijnd," zeide hij met een vragenden blik op Virginia. Zij hield haar oogen echter opzettelijk van hem afgewend en Madeline zag, dat zij bloosde en min of meer zenuwachtig of verstoord was. „Ga toch zitten, Virginia, en rust wat uit," zeide zij; „gij ziet er zoo warm uit of gij den ge- heelen dag hard geloopen hadt. En de arme Tere sa evenzoo Hebt dan gij geen medelijden met haar gevoelloos schepseltjeJ Men zou zeggen, dat gij met den trein mee moest." „Miss Neville kan flink loopen, dat is zeker," zei mr. Hornby, terwijl hij zich op het gras uit strekte en zijn blozend gelaat afkoelde, terwijl Teresa Madeline een blik van verstandhouding toewierp. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1