Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 12 Juli 1921. No. 13083 Virginia's levensloop. FEUILLETON BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat hij hen is inge komen een verzoek van de Rotterdamsche Football Club XERXES" te Rotterdam om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het kleedlokaal op het voetbalterrein, gelegen aan het Groene Wegje in den polder Oud-Mathenesse, kadaster Sectie 1. nos. 1144 en 1145 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verlee- uen van liet verlof schriftelijk bij hun College be zwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 Juli 1921. Buiteniandseh Nieuws. LIOYD GEORGE AAN HET WOORD. Gister heeft Lloyd George zijn aangekondigde rede over het Japansch-Engelsche Verdrug en hetgeen daaraan vast zit in het Engelsche Lager huis gehouden. Lloyd George sprak aldus Verleden Donderdag gaf ik te kennen, vóór het afleggen van een verklaring over de vraag stukken in zake den Stillen Oceaan en het Verre Oosten, antwoord af te wachten van de besprekingen, die onze minister van Buiten- landsche Zaken in gevolge de discussies van de rijksconferentie voerde met de vertegenwoor digers van Amerika, Japan en China. Het verheugt mij, te kunnen zeggen, dat de inzichten van de Amerikaansche regeering mij gisteravond bereikten en dat zij uitermate be vredigend zijn. De Chineesche regeering is ook gunstig gezind. Wij ontvingen nog geen formeel antwoord van Japan, doch wij hebben goede re den te hopen, dat de Japansche regeering in denzelfden zin zal antwoorden. Nu die inzich ten bekend zijn, verheug ik mij de vrijheid te hebben, het Lagerhuis een en ander over de rijksconferentie te kunnen mededeelen. Het eerste onderwerp, door ons besproken, be trof de algemeene lijnen van onze politiek in den Stillen Oceaan en in het Verre Oosten met betrekking tot de Engelsch-Japansche overeen komst, de toekomst van China en beider in vloed op de betrekkingen tussehen het Britsche rijk en de vereenigde staten. Drie dingen dienden ons tot richtsnoer in Japan hebben wij een beproefden bondgenoot. de twintigjarige overeenkomst tussehen Japan en ons is niet alleen voor beiden nuttig ge weest, doch ook voor den vrede in liet Verre Oosten. In China is een talrijke bevolking met groote vooruitzichten, wier vriendschap wij hartelijk waardeeren en wier belangen wij wen- schen te bevorderen. 29 „De Signorin was altijd min of meer haastig De eerw. vader en moeder abdis hebben haar altijd gewaarschuwd, dat dit nog eenmaal haar ongeluk zou zijn," zeide zij ernstig. „Ik kan u verzekeren, dat zijliep, alsof zij door een dollen hond werd achtervolgd. En waarom Dat zou ik wel eens willen weten zeide zij met een ze ker gevoel van gekrenktheid in haar toon. „Wel zijn de dagen lang en voornamelijk de Zon dagen, in dit heidensche land. Zoo Ik dacht verleden Zondag dat er geen eind aan zou ko men Allen lachten om dien uil,val, maar Virginia was beschaamd. „Ik wist. niet., dat ik zoo hard liep. Ik was bang, dat ik te laat zou komen, want ik weet nooit van tijd of uur af. Mijn horloge geeft altijd den Italiaanschen tijd aan," zeide zij met toenemenden verlegenheid. Het. gelach hield niet op. „Welnu, ik ben ik allen gevalle naar de kerk geweest, Madeline, maar gij niet. Hoe meent S'j den Zondag te heiligen Ik zou dat. wel eens wdleri weten vroeg zij met. zooveel oprecht- 't,''d, dat niemandzich aan haar vraag kon ergerep k| vuHh kS PU Ét m Uv«ailaa|a ff R!|!|| niliw na leknli f lllii «w haai» iavalliltalt feWw ,eSLUII 8 1 UU hi dnlm De vmabttriai vw4t |»uikti|i d« BiKuInki 4I|(himi Tmsktiiviémk Is Ithitia m vstuti vaa mb «fjrvlnger M vavilai vaa alken aatfe» na viagef i In Amerika zien wij, zooals wij steeds zagen, het volk, dat onze eigen doeleinden en idealen het meeste deelt en waarmede wij ons niet al leen uit een belangenoogpunt, maar ook op grond van een diepgewortelde sympathie wensehen samen te werken en overleg te plegen. Dat waren de drie voornaamste motieven van onze discussie. Het doel van die bespreking van de rijks- conferentie was het vinden van een methode voor de vereeniging van die drie factoren en het streven naar het wegnemen van het gevaar Voor groote vlootuigaven in den Stillen Oceaan, met alle euvels daaraan verhonden, en tevens aller gewettigde nationale belangen in het Verre Oosten te bevorderen. Wij hadden ons daarbij eerst te vergewissen omtrent de huidige positie van de Engelsch- Japansche overeenkomst. Er bestond veel twij fel of de kennisgeving, verleden Juli tot. den Volkenbond gericht, al dan niet,een ontbinding van die overeenkomst insloot. De Japansche regeering was van mcening, dat de overeenkomst niet was ontbonden. Deze meening werd ge deeld door onzen minister van buitenlandsche zaken, doch om allen twijfel op te heffen, werd het advies ingewonnen van de hoogste rechts geleerden der kroon, die in denzelfden geest con cludeerden. De Engelsch-Japansche overeenkomst blijft dus. van kracht en zal eerst twaalf maanden mi haar opzegging eindigen. Het is echter het Verlangen van de Britsche regeering en van Japan om die overeenkomst in volkomen har monie te brengen met liet statuut van dea Volkenbond en hij verschilpunten zal dat sla- tuut beslissen. Daarmede is de Volkenbond reeds in kennis gesteld. De verdere bespreking van de politiek in het Verre Oosten en den Stillen Oceaan gaf blijk van de volkomen eensgezindheid der rijks- conferentie over de te volgen gedragslijn. Ik wees er reeds op, dat het eerste beginsel Van ons streven is een Vriendschappelijke sa menwerking met de Vereenigde Staten. Wij zijn er allen van overtuigd, dat daarvan, méér dan van iets anders de vrede en het wel zijn van de wereld afhangt. Ook wensehen wij on ze nauwe vriendschap en samenwerking met Japan te handhaven. De grootste verdienste van die vrienschap is, dat ze den invloed en het streven van de twee grootste Aziatische mogendheden harmoniseert en daardoor den vrede van het Oosten beveiligt. Vervolgens wensehen wij de open deur- politiek in China te handhaven en aan het, Chineesche volk iederen kans op vredelieven- den vooruitgang te geven. Daarenboven wen sehen wij onze vitale belangen in den Stillen Oceaan te beveiligen met Vermijding van ie deren wedijver in vlootbewapening tussehen de mogendheden van den Stillen Oceaan. Alle Vertegenwoordigers van het Rijk stem men er mee in, dat het standpunt over de kwestie met volledige openhartigheid dient, te worden medegedeeld aan de Vereenigde Sta- Madeli'ne dacht er ook in de verste verte niet aan. „Ik ga nooit naar de kerk," ant woordde zij kalm. „Onze nieuwe geestelijke is ritualist en zijn ceremonieel komt mij be lachelijk voor. Ik vind geen bezwaar om te huis den Zondag te heiligen, zooals gij dal noemt Men kan aan wat ernstiger denken dan an ders." Virginia hief haar handen in wanhoop op. „Ernstiger Maar hebt gij' dan geen behoefte, geen begeerte, om te bidden, Madeline Wat een koud soort van godsdienst houdt gij er óp na „Ik weet niet wat gij met „koud" bedoelt. Elk ander begrip van godsdienst is niëts dan bijgeloof en dwaasheid, Waarheid boven al. Dat is mijn geloof, Virginia." „Maar het mijne is evenzeer waar en veel aangenamer. Ik denk aan Hem, als aan een vriend, een waren vriend, die zich verheugt als wij gelukkig zijn, en Wien het leed doet, als wij verdriet hebben. Uw geloof, Made line, zal u voldoen, zoolang het u goed gaat, maar eenmaal als de tijd komt, dat gij u hulpeloos eenzaam en verdrietig zult gevoelei dan Virginia zuchtte. „Madeline," begon zij, doch hield plotseling op, toen zij bespeurde, dal. twee paar oogen vol nieuwsgierigheid en, wat het eene tenminste betreft, vol be wondering en instemming op haar gevestigd waren, „het is te warm om te twisten, ik zal ten, China en Japan, om tot een gedachten- wisseling te komen, die zou kunnen leiden tot een formeele discussie en een conferentie. De minister van Buitenlandsche Zaken voer de daarover verleden weck besprekingen met de gezanten van Amerika, Japan en China. Hij gaf daarbij te kennen, dat deze gedacht,enwisse- ling, voor zoover het verlangen door hun regee- ringen werd gedeeld, den weg zou banen voor een conferentie ter bespreking der problemen van den Stillen Oceaan en het Verre Óósten. Lloyd George sprak vervolgens zijn voldoening uil, over de nota van Amerika in zake de ont wapeningskwestie. Ten slotte zeide hij, dat China hij de te voeren besprekingen zal worden behandeld als wat het is, n.l. een onafhankelijke mogendheid en dat tot China dezelfde mededeelingen worden gericht als tot de Amerikaansche en Japansche regeerin gen. IERLAND. Lloyd George heeft De Valera telegrafisch uitgenoodigd nog deze week zoo gewenscht met, zijn collega's te Londen te komen. De Valera heeft bericht gezonden, dat hij a.s. Donderdag te Londen de conferentie zal bijwonen Het is onzeker of Michel Collin, de opperbe velhebber van hel, lersche republikeinsche leger ook naar Londen zal komen, doch in geen geval zal hij deel van de officieele delegatie uitmaken. In B e 1 f a s t is de rust nog niet teruggekeerd Sedert Zaterdag hebben zich daar ernstige toonee len afgespeeld.Er zijn 14 personen gedood,, 120 gewond., 82 huizen in brand gestoken en 71. andere .huizen gedeeltelijk verwoest. FRANKRIJK. Men weet dal. de Kamer op voorstel van Briand de bespreking van de interpellatie over de Banque de Chine heeft uitgesteld. De minister-president herinnerde er aan, dat de regeering al het mogelijke deed om een stand van zaken te vermijden, waarvan de gevolgen de particuliere belangen zouden treffen en 't, rnoree- le gezag van Frankrijk in het Verre Oosten zou afnemen. 1 )e Banque de Chine eischt een handels gerechtshof en het voorrecht van een trans- actioneele regeling. De beslissing zal den 25en Juli genomen worden. In den tusschentijd zal de regeering in staat zijn met succes haar po gingen voort te zetten. Zij is zich ten volle be wust van de beteekenis van zulk een vraagstuk, dat zij boven de particuliere belangen stelt. Zij weel, zeer goed, dat in het Verre Oosten de hand having en de ontwikkeling van een, voor de Fransche belangen gunstige toestand voor een groot deel afhankelijk zijn van deze kwestie. Er zijn zoo vervolgde Briand besprekin gen met China aan den gang, om te trachten een onderneming in stand te houden, die groote dien sten aan de Fransche belangen bewees en verder kan bewijzen. Het betreft ondanks alles een particuliere onderneming. De middelen, waaro ver de regeering beschikt, bestaan hierin, een beroep te doen op de solidariteit en met het de poging om u l.c bekeeren l.ot een anderen dag uitstellen, maar wees verzekerd, dat, als gij een maal ongelukkig mocht worden gij evenzeer behoefte zult gevoelen, dat, God u hoort, als wij allen." „OngelukkigWaarom zou ik ongelukkig worden, gij zijt niet, welMadeline lachte en zag Virginia liefdevol aan, om vervolgens haar blik te doen dwalen over den bloeienden tuin en de met klimop begroeide muren van het kasteel. Toen bleven haar oogen op Hugh Fraser rusten. „Dat zal uw zaak zijn," zei zij fluisterend en met een teeder glimlachje. „Nu, daartegen zie ik niet op," antwoord de hij zonder zich te bedenken en op denzelfden zachten toon. „Aide toi et Dien t'aidera". Wijsbegeerte en godsdienst leeren ons bet- zalfde voor ons zelf zooveel mogelijk ons best doen en dan op de Voorzienigheid vertrou wen of zoo iets „O neen Niet voor onszelfzei Madeline met. iets pijnlijks in haar blik. „Die gedachte is zoo bekrompen en zelfzuchtig. Ik geloof, dat ware godsdienst is voor anderen te werken en te geven." Fraser glimlachte min of meer sceptisch. „Zooeven hebt gij gezegdwaarheid boven al, Madeline. Het zou mij benieuwen, wie van ons dat in practijk brengt Zij zuchtte en schudde glimlachend haar fraai kopje. Maar een tijd lang lag er een schaduw oog op het te verkrijgen resultaat een zekere mo- reele pressie uit te oefenen. De regeering zal dit doen terwille van de Fransche belangen en Bri and is overtuigd, dat bij den huidigen stand van zaken de hoop op een gunstige oplossing blijft bestaan. Briand bracht hulde aan de banken in China en de Chineesche regeering, die onmiddellijk met bewonderenswaardige solidariteit een verbinte nis aangingen. Zijns insziens zijn deze pogingen hoopgevend hij beschouwt het als zijn plicht, deze hoop aan t.e wakkeren en verpandt daarbij zijn verantwoordelijkheid als minister-president. FRANKRIJK EN 1)E „DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS." Poincaré schrijft in de Temps" over de pro cessen l,e Leipzig. Hij keurt de politiek van Briand goed en stelt voor dal. men de Duit- schers, welke beschuldigd worden van oor logsmisdaden, bij verstek in Frankrijk zou berechten. Duitsch.and zaï dan de veroor deelden moeten uitleveren. Het verdrag ver plicht het daartoe. OPPER-SILEZIE. Naar Belga verneemt, zal liet spoorweg verkeer in Opper-Silezië opnieuw stopgezet worden. Het personeel heeft l.e Oppeln ver gaderd en besloten den dienst te staken, daar er voor geen voldoende waarborgen voor zijn veiligheid gezorgd is. KOER DISTAN. Uil, Constantinopel wordt gemeld, dat Moesla- fa Kemal tot president van de republiek Koer- distan is uitgeroepen, en dat hij Diarbekr als zijn residentie heeft gekozen. De Nationale Vergadering te Angora is in dringende zitting bijeengeroepen. DENEMARKEN. Igund Berg, Minister van Binnenlandsche Zaken, is gisterochtend plotseling aan hartver lamming overleden. Berg is tweemaal minister van Binnenlandsche Zaken geweest, van 1905 tot 1908 en van verle den jaar tot nu. SPANJE. Naar men uit Madrid meldt, is Zaterdagnacht voor het Grand Hotel een bom ontploft. De Britsche gezant, die zich met andere gasten in den tuin van het hotel bevond, werd licht aan den arm gewond. ALLERLEI. De Kawasaki Droogdok-Mij. te Kobe, de grootste scheepsbouw-mij., van Japan, is gé- sloten ten gevolge van een staking van 20.000 arbeiders die bet, recht van vereeniging opoi- schen. De toestand voor de andere Japansche in dustrieën is ernstig. Men heeft hier te doen met een arbeidersbeweging zooals in Japan nog nimmer is voorgekomen. Het te München gevoerde communisten- op haar gelaat, alsof een ernstige gedachte bij haar was opgekomen, om den Zondag te heiligen. HOOFDSTUK GIL Reisindrukken. Uit. een opmerking van Teresa, in het vo rige hoofdstuk, heeft men kunnen zien, .lat Engeland op haar geen bizonder gunstigen indruk had gemaakt. En dit was werkelijk het geval. De veertien dagen, die zij op Lethe- bridge-Manor had doorgebracht, schenen haar een eeuw toe en zij verlangde naar haar vader land terug en zelfs naar Tomasso en haar hui selijke zorgen. Don Basilio, met zijn grondige kennis van het menschelijk karakter, had in zijn vaderlijke wijsheid, geen beter middel kunnen kiezen, om het echtpaar te verzoenen, dan een tijdelijke scheiding. Want Teresa en haar man hielden wel van elkaar, maar wisten elkanders kleine zwakheden en gebreken veelal moeitelijk te verdragen. Afwezigheid doet som wonderen, want nu bleek het Tomasso, dat hij niet zonder Teresa kon leven, en hij en de kinderen begonnen zeer naar haar terugkomst te verlangen, Zóó tenminste vertelde zij aan Virginia, die zich aan haar hechtte, als aan den laatsten schakel, welke haar aan haar geliefd Italië verbond. Zij zag vree-' selijk tegen haar vertrek op en zocht, telkens een of ander voorwendsel, om dat te verdagen. (Wordt vervolgd) VWS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1