Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 13 Juli 1921. No. 13084 BareauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 4.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M geheel* lavalliltelt *1 verlies ni mb hnntf, cefl fcQj vevüei een duim bQ veellee ven een w^ivinger j hl vevHei ven eiken ande ven vlngev j De venekevlng weidt gewanvbergd dee» de HellnndMhe AÜgemeene Teiiekevkigehank Ie Behlednm. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur, HINDERWET. Ingekomen is een verzoek, van de-F IRMA DIRVEN SPOOR om vergun ning tot uitbreiding van de smederij en koper slagerij in het pand Kethelstraat 9, kadaster Sectie A. no. 1348, met een constructiewerkplaats met een draaibank en een boormachine, gedreven door een electromotor van 2 P.K. en een amaril- steen, gedreven door een electromotor yan 1 P.K. en met een laschapparaat. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 27 Juli lo21, des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schriftuuren, die ter zakt; zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkg,stig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zij ner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 13 Juli 1921. Binnenland. Handelsregisters. Met de instelling van het Handelsregister werd o.a. bedoeld, het belanghebbenden mo gelijk te maken op snelle wijze Vast te stellen, wie aansprakelijk is voor de verbintenissen van een bepaalde handelszaak, in hoeverre diens bevoegdheid tot het aangaan van verbintenis sen beperkt is en Voorts in het algemeen hetver- strekken van die gegevens omtrent een handels zaak, welke bij het aangaan van Verbintenissen nuttig kunnen zijn. In Verband hiermede zal met ingang van 15 Juli a.s. ingevolge liet bepaalde bij artikel 21 der Handelsregisterwet 1918 door de com missiën bedoeld bij artikel 26 der wet op de Kamers van Koophandel 1920 gelegenheid worden gegeven het Handelsregister in te zien benevens afschriften van of uittreksel uit hetgeen in het Handelsregister is ingeschreven te bekomen. De inschrijvingen staan voor een ieder kos- eloos ter inzage op de dagen en uren door de commissiën voornoemd te bepalen. Afschriften en uittreksels worden tegen beta ling verstrekt. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot de commissiën voornoemd. Restitutie De heer Haazevoet heeft den Minister van Landbouw gevraagd of het juist is, dat tijdens de crisis aan de schippers, wier schip wegens gemis aan bergruimte in de Veemen is gebezigdvoor den opslag van Regeeringsgraan, een verhooging is toegekend boven het te voren overeengekomen liggeld Ook of juist is, dat aan te Amsterdam gelegen hebbende schippers toen die verhooging van het, grondtarief en die duurtetoeslag niet of althans tot geringer percentage is toegekend dan aan de destijds te Rotterdam liggende schippers Welke motieven hebben daartoe geleid en is de Minister bereid te overwegen of alsnog aan deze Amsterdamsche schippers het geleden tekort kan worden uitbetaald Eerste hulp bij ongelukken. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft bij dienstorder aan het personeel bekend gemaakt, dat de artsen dr. J. C. de Bruin Kops, en C. Th. Smit uit den Haag en J. Diebenga te Groningen ieder voor 'n gedeelte van het spoor wegnet belast zijn met het geven van lessen aan het personeel en het verleencn van de eerste hulp bij ongelukken, en dat aan hem, die bij een on geval aan een reiziger of aan personeel der Maat schappij overkomen, op doeltreffende wijze eerte hulp verleent, een gratificatie zal worden toegekend. Aparte wet voor schippers De heef Brautigam heeft aan den Minis ter van Arbeid gevraagd óf deze inderdaad voornemens is, den arbeidstijd voor personen werkzaam in het zeevaart- en havenbedrijf en de binnenvaart, te regelen in een Scheepsarbeids- wet en of indiening van een betreffend wetsont werp spoedig kan worden verwacht of op welke wijze anders regeling van den arbeidstijd voor deze personen zal worden voorgesteld. Uitvoer aardappelen. De Minister van Landbouw heeft tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het ver bod tot uitvoer van aardappelen en van het ver bod tot uitvoer van aardappelen in stukken go- sneden of fijn gemaakt, alsmede van afval van aardappelen. Rente van Oostenrijksche effecten. De Middenstands-unie heeft volgend adrès gezonden aan den Minister van Buitenl. Za ken Geeft eerbiedig te kennen de Midden stands- unie, dat het Uwe Excellentie niet onbekend zal zijn, dat een zeer groot deel van ons nationaal vermogen belegt is in Oostenrijksche staats schuld. Dat deze waarden zich in hoofdzaak bevinden in handen van kleine beleggers met name van kleine renteniers, weduwen en gepensionneerden, doch ook het eigendom zijn van philantropische instellingen. Dat de Oostenrijksche regeering de coupon betaling ten behoeve van Hollandsche houders, weigert, tenzij de de spaarpenningen dier bezitters in Oostenrijk bij bepaalde bankinstellingen wor den gedeponeerd. Dat toch deze handelwijze jegens een be vriende mogendheid niet verdedigbaar is, temeer waar Nederland meermalen getoond heeft de Oostenrijksche onderdanen, meer speciaal de kinderen op verschillende wijzen de behulpzame hand te willen bieden. Dat Oostenrijk niet verkeert in een toestand, dat 't Rijk aan zijn verplichtingen niet meer zou kunnen voldoen. Reden waarom requestraten zich lot Uwe Excellentie wendt met het verzoek, pogingen in het werk te willen stellen, teieinde de Oosten rijksche regeering te bewegen de rentebetaling ook voor Nederlandsche ouders mogelijk te maken, onder voor hen niet bezwarende voor waarden. Subsidie voor Havenreserve. Naar de „Voorwaarts" Verneemt, is door den Minister van Arbeid aan het gemeentebestuur van Rotterdam en Amsterdam medegedeeld dat de regeering bereid is een subsidie-regeling te treffen voor de Havenreserve. Voorwaarde is echter dat de werkgevers al lereerst een deel voor hun rekening nemen en datde gemeente minstens een evenhoog subsi die Verleent als het rijk. Wethouder Ileykoop te Rotterdam heeft het bestuur der Seheepvaartvereeniging „Zuid" cn de afdeelingsbesturen der havenarbeiders-or ganisaties tot een bespreking hierover uitgenoo- digd op Donderdag a.s. Begrafenis mr. dr. Loeff en inr. Nelissen. H.M. de Koningin zal zich zoowel bij de begrafenis van den oud-min. Mr. Loeff als bij die van oud-minister Mr. Nelissen, doen vertegenwoordigen door een barer kamer- hecren in buitengewonen dienst. In de gisteren gehouden algemeene verga dering van den Raad van State heeft de waar nemende voorzitter, de Staatsraad mr. Wilünge, eenige woorden gewijd aan. de uadedachtenis van het overleden lid van den Raad Mr. Loeff. Spr. herdacht de groote toewijding an ijver door mr. Loeff steeds aan den dag gelegd, zoomede zijn vriend olijven omgang met zijn medeleden. Postkantoor te 's-Gravenhage. Met ingang van 1 September is de inspecteur der posterijen en telegrafie in algemeenen dienst P.N.C. Felt.zcr benoemd tot directeur van liet postkantoor te 's-Gravenhage. Wantrouwen. Des Courtils schrijft .aan de „Nation Beige" dat sedert geschillen zijn gerezen tusschen Hofland en België, de Hollanders door alle mirkleffen de sympathie van Frankrijk trach ten te winnen. Hij wijst op de werking van het comité Holland-Frankrijk, de inrichting van de kunsttentoonstelling te Parijs, enz., De Belgen kunnen, vervolgt hij, eveneens tentoonstellingen inrichten en sprekers laten optreden te Parijs, doch zal dc Belgische re geering snel en doelmatig genoeg kunnen han delen om den Nederlandschcn voorsprong in te halen? De Nederlanders hebben traditie en eeuwenoude relaties, zij hebben bevoegde diplomaten, die tevens, zooals iederen Neder lander beproefde zakenmenschen zijn. Hun spel moet, met. oplettendheid nagegaan en behendig worden tegengewerkt. „Het is, zooals dit blad het reeds aantoonde", zegt Des Courtils, „de Scheldequaestie, die de Hollanders te Parijs wenschen te zien oplossen te hunnen voordeele, dank zij het prestige van hun artigten," en hij vraagt zich af, of België wel genoegzaam de Fransche diplomatie over de quaestie heeft voor gelicht. Hij herinnert aan de houding van Fran krijk in 1792, toen de conventie de .Schelde vrij verklaarde aan het tractaal van den Haag in 1794 en aan de uitbreiding die Antwerpen onder Napoleon nam. De Belgen hebben de Franschen slechts nauwkeurig in te lichten over 1815, 1830 en het optreden van Nederland tijdens den oorlog en nu in verband met den doortocht van oorlogsschepen door de Schelde, om de Nederlanders de partij, die zij te Parijs tegen de 'Belgische rechten en vrijheden willen uitspelen, tc doen verliezen. Des Courtils besluit met den wensch, dat België al zijn troeven zal weten te plaatsen, al moest. Charles Benoist er een ziekte aan op doen. Ofschoon hij zich een Machiavel waant, is Benoist bezig zich door de heeren uit den Haag om den tuin te laten leiden. Het ongeluk is, dat het Frankrijk is, dat vroeg of laat de ge volgen van zijn vergissingen zou te dragen heb ben. Re gelorpedeemle Ned. schepen. He onderhandelingen die nog steeds gevoerd werden tusschen dr. Greve voor Duitschland en dr. A. Plate voor Nederland over wederzijdsche vergoedingen, voortspruitende uit dc uitlevering van zes Duitsche schepen, ter vervanging van de zes Nederlandsche schepen bij Falmouth getorpedeerd, hebben eindelijk tot een bevredi gend resultaat geleid de eind-afrekening heeft plaats gevonden. Technische Hoogeschool. Bij Kor,, besluit is, voor den duur van het stu diejaar 19211922, benoemd tot rector-magni- ficus der Technische 1 loogeschool te Delft, J. AG van der Steur, b.i., gewoon hoogleeraar aan die Hoogeschool. Kosten van vervolging in zake directe belastingen. Aan liet Voorloopig Verslag is het volgende ontleend Verscheidene leden achtten het noodzakelijk dat maatregelen worden genomen om het bui tensporig groot aantal waarschuwingen te ver minderen. De voorgestelde-verhooging van de kosten der waarschuwing van 5 tot 15 cent zal daartoe naar hun meening weinig helpen. Be pleit werd met het oog daaarop vooreerst eene meer duidelijke samenstelling der aanslagbil jetten, waarbij de vervaldagen nauwkeurig worden opgegeven. Verder werd noodig geacht, dat eene zekere verhouding besta tusschen de kosten der waarschuwing en het verschuldigd bedrag aan belasting. Met de betaling van hoogere bedragenwordt. thans opzettelijk gewacht om rente te kweeken. Zou eene waarschuwing 10 of meer kosten, dan zou men zich wel haas ten de belasting op tijd te doen betalen, ook al kon men, door langer te wachten, een iets booger bedrag aan rente maken. Er ware naar bet oor deel dezer leden eene schaal te ontwerpen in dezen geest, dat voor aanslagen boven zeker bedrag, bijv./500, het tariefvoor dewaarschuwing geleidelijk steeg; bij elke stijging van het ver schuldigd bedrag met, bijv. 500 of 1000 ware eene verhooging van het tarief toe te passen. Men merkte op, dat dit jaar vele belasting schuldigen eerst nó het einde van het belasting jaar 1920/1921 hun aanslag in de rijksinkomsten- belasting over dat jaar ontvangen hebben het is dan voorvelen onmogelijk hun belasting binnen den gestelden termijn te voldoen. Op de opheffing van dien misstand werd ook nu weder met klem aangedrongen. Hel wetsontwerp-Romans aangenomen. De Tweede Kamer heeft het Wetsontwerp- Bomans met, 71 tegen 10 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren v. Wijk (D.W.) v. Veen (C.-H.) en de anti-revolutionairen, be halve de heeren Duymar v. Twist en v. d. Mo len. Het nieuwe Kamerlid. Gistermiddag is mevr. J. Westerman onder aflegging der beloften als Tweede Kamerlid geinstalleerd. Tweede Kamer. Het ligt in het voornemen van de Tweede Kamer in October de Grondwetsherziening in behandeling te nemen. In verband daarmede heeft de Kamer besloten de dringende ontwerpen die nog op de agenda staan (Rijksuitkeeringen aan Gemeenten, wijziging Kieswet en pensioen wetten) te behandelen in de laatste 14 dagen van het reses, te beginnen op 7 September. Gasfabriek te Haarlem. Naar de „N. II. Crt." verneemt moet het batig saldo van het Gemeentelijk gasbedrijf te Haarlem over 1920 ruim 300.000 bedragen. Art. 195. Betreffende uitlegging van art. 195 dei- Lager Onderwijswet 1920, welk artikel den algemeenen maatregel bevat welke omtrent de invoering van liet nieuwe vak J (lichamelijke oefening) is vastgesteld, hebben Gedep. Staten van Zuid-Holland aan de Burgemeesters en Wethouders eene circulaire gericht, waarin zij de opvatting van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mededeelen omtrent de vraag of er ook gedurende het overgangstijd perk, Vermeld in art. 193 eerste en tweede lid, aanleiding bestaat voor het aanvragen en het verleenen van de vrijstelling volgens het tweede lid van art. 195. Artikel 193, eerste en tweede lid, geeft een uitzondering op den algemeenen regel van art. 195. Deze uitzondering geldt gedurende vijf ja ren na het in werking treden der wet, d.i. tot 1 Januari 1926. Bij die uitzondering is zegt nu de Minis ter te letten op tweeërlei beperking. Zij geldt alleen voor die scholen, waar tenminste de vakken ak vermeld in art. 2 der wet van 1878^ worden onderwezen dus ook vak J (de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek). Zij geldt alleen voor de bij de invoering der nieu we wet bestaande scholen derhalve niet voor die, welke tusschen 1 December 1920 en 1 Januari 1926 zijn of worden opgericht. Uit een en ander volgtle. dat de gemeen ten, welke voor de onder het eerste of tweede lid van art. 193 vallende openbare scholen aanspraak wenschen te maken op de vrijstel ling volgens het tweede lid van art. 195, deze eerst van 1 Jan. 1926 af behoeven aan te vra gen, en 2e, dat de vrijstelling voor scholen, die niet onder art. 193, eerste of tweede lid, val len zoo zij wordt begeerd reeds t.bans gevraagd behoort te worden. Tot de scholen welke niet onder art. 193, eerste of tweede lid, vallen, behooren ook de scholen, waar geen onderwijs in het oude vak gegeven werd op grond Van de vrijstelling volgens het tweede lid van art. 16 der wet van 1878. Immers wordt in de overgangsbepalin gen van art. 193 alleen gesproken van het tweede, derde en vierde lid van artikel 2 bis der wet van 1878, maar niet van het tweede lid van art. 16 dier wet. De vrijstelling vol gens art. Z6 der wet van 1878 moet dus ge acht worden met het in werking treden der wet van 1920 te zijn vervallen. Gemengd Xiemvs Ongelukken .Gisteren is liet 12-jarig zoontje van de arbeider J.R. te Tiel bij het zwom men in de Waal verdronken. De 80-jarige weduwe M. te Dordrecht, die Zaterdag is aangereden door een fietsrijder, is aan de gevolgen overleden. Mej. C. P. A. N. uit Rotterdam is op een fietstochtje tusschen Zoetermeer en Zegwaard aangereden door een auto en zoo deerlijk ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5