textielindustrie waarborgen een algemeene ver betering van den toestand De Poolsche ijzer industrie, die weer geheel van de benoodigde machines is voorzien, en welker kolenverbruik geheel uit Poolsche mijnen wordt gedekt, zal in de toekomst veel kunnen bijdragen tot het her stel van den economischen toestand. De aan maak van bijna al het spoorwegmateriaal dooi de ijzerindustrie is gewaarborgd. De textiel industrie van Lodz moest vroeger een scher pen concurrentiestrijd voeren tegen de textiel nijverheid van Briinn in Tsjecho-Slowakije. In weerwil van de invoerrechten konden de te Brünn gefabriceerde textielwaren vroeger dooi den hoogen stand der Poolsche valuta goedkoo- per in Polen worden verkocht dan de te Lodz vervaardigde artikelen. Door de daling der Poolsche valuta is de concurrentie van Brünn geëindigd. De Poolsche textielwaren beheer- schen weer de Poolsche markt. Ook is' de Pool sche textielindustrie thans in staat naar Amerika te exporteeren, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, grondstoffen voor de Poolsche indus trie te verkrijgen. RUSLAND. De sovjet-regeering heeft een rapport uit gegeven over den buit.enlandschen handel van Rusland in de eerste vijf maanden van dit jaar. De invoer indie maanden bedroeg 8.534.408 poed, waarvan in Mei alleen ruim 3 millioen poed. Bij den import in Mei bestond ruim vijftig percent uit levensmiddelen en 11 percent uit kolei Er wordt een lijstje gegeven van de wijze, waar op de totale invoer in de vijf maanden over de verschillende rijken in het buitenland was ver deeld. Engeland staat bovenaan met 28.8 per cent, dan volgen Amerika met 21.6, Duitsch- land met 17.7 en Estland met 14.9 percent. Uit Nederland kwam slechts een half percent van den totalen invoer. Rusland betaalde bijna alle waren in goud, want de Russische uitvoer is nog zeer gering. De ze bedroeg in de vijf maanden 2.176.021 poec Voor het meerendeel hout voor Engeland, verder linnen en vlas en een geiinge hoeveelheid wijn, mais, enz., voor Italië. IERLAND. De Valera en de andere Iersche leiders zijn te Londen aangekomen. Vandaag zullen zij met den eerste-minister samenkomen om den grondslag voor de conferen tie te regelen, welke over het Iersche vraagstuk gehouden zal worden. Naar thans verluidt, zal de ontmoeting van Lloyd George met de leiders van Sinn Fein plaats vinden op Chequers, de buitenplaats van den Engelsehen eerste-minister. De 70-jarige lord Bandon die dezer dagen door de Sinn Feiners vrijgelaten is, was 21 Juni op gelicht en zijn verblijfplaats was tot dusver onbekend. Zijn kasteel Bernard is dienzelfden dag door de Sinn Feiners te vuur verwoest. DUITSCHLAND. Een nieuwe algemeene loonstrijdin deDuitsche industrie wordt tegen 1 September voorbereid. Nadat de spoorwegn^nnen en het hulpperso neel bij de posterijen reeds nieuwe eischen tegen het najaar hebben aangekondigd, hebben nu ook de Berlijnsche vakvereenigingen besprekin gen met enkele organisaties hervat, om de loo- nen in het najaar in overeenstemming te bren gen met de stijgende duurte. Door verschillende arbeidersorganisaties wordt een loonsverlaging van 30 tot 50 pet. genoemd. Ook in de industrie in het Saargebied zijn weer tal van loonacties aan den gang. Zoo zijn de ar beiders in de bouw- en aanverwante vakken een loonactie begonnen, alsook de centrale bond van slagersgezellen, de typografenbond enz. Zij gronden hun eisch op de voortdurende stijging van den prijs der levensmiddelen in het Saarge bied. werk zou stellen om de staatsuitgaven met vele millioenen dollars te verminderen. PORTUGAL. De nieuwe Kamer is samengesteld uit 65 de mocraten, 57 monarchisten en 5 Katholieken. De overige groepen, die in het parlement zijn vertegenwoordigd zullen in het begin van Augus tus worden samengesteld. Machado, Santos, Go- mes en Costa werdeir niet gekozen. GRIEKENLAND. Reuter seint uit Athene De ministerraad heeft Maandagavond den ernsfcigen l'inancieelen toestand besproken, waar in het land zich bevindt. De directeur van de nationale bank is in verband met den ernst van den toestand naar Parijs en Londen vertrokken. AMERIKA. In zijn gister gehouden toespraak tot den Se naat drong Harding aan op uitstel van de behan deling van het wetsontwerp tot het verstrekken van geldelijke uitkeeringen aan oorlogsvetera nen, daar het aannemen van dit voorstel, aldus de president, het financieele evenwicht van het land ten zeerste in gevaar zou brengen. Hij verklaarde ten volle doordrongen te zijn van de verplichtingen van het land jegens zijn voormalige soldaten doch hij was er evenzeer van overtuigd, dat er drie dingen noodzakelijk waren om te kunnen beginnen aan een verbete- ïing van den bestaanden toestand, namelijk een herziening en daarbij inbegrepen een vermin dering van de binnenlandsche belastingen het fundeeren van de Amerikaansche oorlogs' schuld en het regelen van de aan het buitenland verstrekte leeningen. De president betoogde, dat het onmogelijk was, den handel te doen herleven, zoolang de belastingen op het peil van den oorlog bleven gehandhaafd en hij beloofde dat hij alles in het ALLERLEI. Volgens bericht uit Londen, zal Krassin, die zich naar Moskou heeft begeven, over circa drie weken te Londen terugkeeren en nog eeni-, gen tijd op zijn post blijven, alvorens zijn reis naar Amerika te aanvaarden. Te Londen is de Egyptische delegatie, onder leiding van den eerste-minister Adly Jeghen pasja, aangekomen, om onderhande lingen te voeren betreffende den status van Bgypte, zooals de Volkenbond dien vaststelde. Volgens een telegram uit Washington, is het expeditieschip „Maud" van den Noordpool- vaarder Ronald Amundsen door een Ameri- kaansch kustwachtvaartuig gevonden en naar de Siberische kust in veiligheid gebracht. Volgens een te Stockholm ontvangen tele gram is prins Wilhelm van Zweden in de Belgi schen Congo zeer ernstig door malaria aangetast. Prins Wilhelm is de tweede zoon van den koning van Zweden. Hij is den 17en Juni 1884 geboren. De gemeenteraad van Weenen heeft een minimum-loon voor dienstboden bepaald. De Londensche reehter heeft gister een belangrijke uitspraak gedaan door te beslissen, dat het Russische goud, dat hier door de Russi sche Sovjetregeering bij een bank is gedeponeerd, niet kan worden aangesproken ten bate van hou ders van Russische staatseffecten. Eenige hou ders van Russische staatseffecten hadden den eisch gesteld, om 7500 Russische goudroebels, door een vertegenwoordiger van de Russische handelscommissie bij de Engelsche bank gedepo neerd, ten hunnen behoeve in beslag te doen ne men. De rechter wees dien eisch af, deels op grond van het handelsverdrag tusschen Enge land en de Sovjet-regeering gesloten, doch ook op grond, dat volgens de Russiche wet de hou ders van staatseffecten geen aanspraak kun nen maken op de Russische goudreserve. Te Berlijn is de Maharadja van Jind uit de provincie Puntsjab, bij Delhi, met zijn gemalin aangekomen. Hij is de eerste indische vorst, die na den oorlog Duitschland bezoekt. De maharad ja is naar Berlijn gekomen om een Duitschen specialist te consulteeren over een oorkwaal. Inbrekers hebben zich gedurende den nacht toegang verschaft tot het Engelsche consulaat te Hamburg. Zij braker de brandkast open en namen 150 pond sterling weg aan bankpapier, benevens 8000 Mark. ook betoogd door dien Minister in de vergade ring van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van 14 Juni j.l., in verband waarmede dan ook van de zijde der Regeering geen be zwaar is gemaakt tegen de motie van het lid dier kamer, den heer Drion. Thans ligt aan het departement een ontwerp van afzonderlijke wettelijke regeling gereed. Oud-minister Loeff. Onder groote deelneming had gisteren te 's-Gravenhage de plechtige uitvaart en begrafe nis plaats van oud-minister mr. dr. J.A. Loeff. In de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat werd de plechtige II. Requiem-Mis opgedragen door den zeereerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van Den Haag, met assistentie van de wel- eerw. heeren, dr. E. Hamer, H. van Beek en LI. Maas, resp. als diaken, subdiaken en ceremo niarius. Binnenland. H.M. de Koningin moeder. 14.M. de Koningin-Moeder wordt Zaterdag 16 dezer voor eenigen/tijd op het Loo verwacht. Uitvoer varkens. De Minister van Landbouw, N. en 14. heeft met intrekking van zijn beschikking van 3 December 1920, bepaald, dat ten aanzien van den uitvoer van varkens de volgende regelen zullen gelden lo. De dieren moeten bij een van Rijks wege onmiddellijk vóór den uitvoer op kos ten van den belanghebbende in te stellen on derzoek bevonden worden geen verschijnse len te vertoonen van eenige besmettelijke ziekte en geen andere verschijnselen of ge breken, welke den uitvoer onraadzaam ma ken. 2o. Het sub. lo. bedoelde onderzoek geschiedt door de districtsveeartsen of onder hun leiding door veeartsen, daartoe door hen aangewezen. 3o. Gelegenheid om varkens aan het sub. lo. bedoelde onderzoek te onderwerpen zal bestaan, mits de betrokken districtsveearts ten minste 2 maal 24 uur vóór het voor de inlading bestemde tijdstip door belanghebbenden schriftelijk wordt verwittigd. Met betrekking tot de goedgekeurde dieren wordt door den districtsveearts een certifi caat. en een duplicaat daarvan afgegeven. Nadere bijzonderheden geeft de Staatscou rant no. 133. Wijziging Arbeidswet. Minister Aalberse heeft een voorontwerp van wet tot wijziging van de Arbeidswet aanhangig gemaakt bij den Hoogen Raad van Arbeid. Jubilé Betering. Gister was het 25 jaar geleden dat de heer H. W. A. Deterding aan de Kon. Ned. Maatschap pij tot exploitatie van petroleum-bronnen in Ned.-Indië, wier directeur-generaal hij thans is, verbonden werd. Henri Wilhelm August Deterding werd 9 April 1866 te Amsterdam geboren. Hij ontving zijn eerste handelsopleiding bij de Twentsclie Bankvereeniging en ging van deze instelling over naar de Ned, Handelmaat schappij waar hij spoedig opklom tot subagent te Penang. Daarna werd de heer Deterding verbonden aan de Kon. Ned. Maatschappij tot exjdoital van petroleumbronnen in Ned.-Indië, ten einde de organisatie van den verkoop van petroleum in Britsch-Indië ter hand te hemen. Na eenige jaren verblijf in Indië keerde de beer Deterding naar Nederland terug, waarna hij directeur-generaal werd van de maatschap pij. De heer Deterding is officier van het Le gioen van Eer en door den koning van Engeland in den Engelschen adelstand verheven. l'rof. Ritzema Ros in Amerika. Prof. Ritzema Bos, die thans in de Vereenigde Staten vertoeft, heeft een bezoek gebracht aan het Departement van Landbouw te Washington, waar hem een hartelijke ontvangst ten deel viel. Evehwel geeft het bureau voor het onder zoek naar Plantenziekten geen hoop voor exporteurs van planten op een hernieuwing van de handelsbetrekkingen met Amerika. Zou Nederland in staat zijn de luizen te verdelgen op planten en heesters, die voor den uitvoer naar Amerika bestemd zijn, dan zouden de Vereenigde Staten terstond weer de grenzen openstellen. Er is geen vrees voor verbodsmaatregelen Legen blbembollen, met uitzondering van narcis sen echter. Beweerd wordt dat de invoer van narcissen in de toekomst niet zal zijn toegestaan. De krachtige maatregelen van Amerika zijn uitsluitend getroffen uit zelf-bescherming tegen het importeeren van plantenziekten en luizen. Bond van Bouwvakpalroons. Op 20 en 21 Juli a.s. zal in het gebouw der Vereeniging van Fabrikanten te Tilburg de jaarhjksche algemeene vergadering plaats heb ben van den Ned. R.K. bond van bouwvakpa troons. l itbreiding verzekeringswet. De heer Wittert van Hoogland meent dat naai aanleiding van hetgeen bekend is ge worden omtrent de gestie van eenige levens verzekeringsmaatschappijen zich de vraag op dringt of het niet op den weg van den Staat ligt, aan het Nederlandsche volk gelegenheid te geven zich uitkeeringen te verzekeren bij le ven en overlijden, zonder gevaar, dat de daarvoor bespaarde gelden verloren gaan. In verband hiermede heeft hij den Minis ter de vraag gesteld of deze van oordeel is dat het gewenscht kan zijn tot dit doel de wet van 4 Nov1919 betreffende de vrijwillige Ouderdoms- verzekering zoo uit te breiden, dat deze een volledige volksverzekering omvat en of hij be reid is met eenigen spoed dienaangaande voor stellen aan de Staten-Generaal te doen. Ernstige dienstweigeraars. Van bevoegde zijde wordt aan 't Haagsche Corr.-Bur. meegedeeld, dat reeds bij 't ontwer pen der dienstplichtwet de mogelij;heid van n regeling voor de ernstige dienstweigeraars door den Minister van Oorlog onder de oogen is gezien. Gebleken is toen, dat een afzonder lijke wettelijke regeling noodig was, gelijk Het incident in de Kamer. Als de voorzitter der Kamer mevr. Stoop haar gang had laten gaan, had zij de vol gende Multaliaansch gestelde rede, waarvan zij 't manuscript bij zich droeg, willen uitspreken. Meneer de Voorzitter en gij allen die hier aanwezig zijt, nu week ik zoo goed, hoe 't Esther, die wonderlieflijke bloem uit 't Oude 1 estament-verhaal, te moede was, toen zij, on genood, zich voor Ahasferos wierp, met de bede op de lippen om 't Joodsche volk te spa ren. Nooit zou ik den moed gehad hebben om hier te komen en de vertolkster te zijn van dei- duizenden moeder-, vrouwen- en meisjesbede, als ik niet bezield was geworden door dien vrou- wenmoed, de moederliefde. Mijnheer de voorzitter, die duizenden moe ders en jonge vrouwen, zij vragen u de invrij- heidsstejling van Groenendaal en de andere dienstweigeraars. En als deze voorloopige re geering dit niet kan geven, laat zij dan Groe nendaal en dezulken in voorloopige vrijheid stellen, totdat er een regeering is, die dan definitief een wet zal uitvaarden. Bedenk toch, dat gij uws broeders hoeder zijt. Bedenk toch, dat hier een jongeman zelfmoord wil plegen. En waar moet 't naar toe, als gij dat niet voorkomt Als een niet, te stuiten, besmet telijke ziekte zal deze malaise, deze drang naar zelfvernietiging, rond waren. Onze jon gens en mannen en zij niet alleen, ook de vrou wen en meisjes, zullen des te begeeriger hun keren naar de bedwelmende woorden om liever dood te gaan dan door te blijven leven in zoo'n inal-geordenden staat. Daarom, meneer de voorzitter en gij leden der Iweede Kamer, laat de zon niet onder gaan, voor ge de clementie hebt gevraagd en verkregen voor de invrijheidstelling of voor loopige mvrijheidsstelling van deze dienstwei- geraars. Weest gij de groote loyale Ahasferos en laat deze bede van die duizenden moeders en jonge vrouwen zijn de wonder-lieflijke stem van Esther, die zachte vrouw uit 't schoone oud testamentische verhaal." Vooi de goede orde van zaken was het, gisteren maar goed, dat haar de gelegenheid» hiervoor ontnomen werd. Haar partijgenooten de S. D. A. P. leden, dachten er ook zoo over. Alleen de Wijnkopianen vonden 't wel een gevalletje naar hun zin. „Het straatje" van Vermeer in "t Rijks Museum. De Minister van Onderwijs, K. en W., be richt dat hij gister de mededeeling heeft ontvangen, dat de heer II. W. A. Deterding di recteur generaal der Kon. Ned. Petroleum Mij het beroemde „Straatje" van Vermeer, van Prof. Six gekocht en aan het Rijk ten geschen ken aangeboden heeft Met grooten dank aan den gever is dit schitterende aanbod aanvaard. Deze nationale daad schrijft ons de Minister- waardoor dit beroemde schilderstuk voor ons land bewaard blijft met de bestemming in het Rijksmuseum te Amsterdam te worden geplaatst, zal ongetwijfeld door ons geheele volk op hoogen prijs worden gesteld. Den heer Deterding komt allereerst van de zijde der Regeering een warm woord van hulde en erkentelijkheid toe. Ook uit deze daad bleek dat de schenker, ondanks jaren lang verblijf in het buitenland, Hollander is gebleven in merg en heen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. 2e. Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad vanSchiedamop Vrijdag 15 Juli 1921, des n.m. 2 uur. 17.Voorstel van B. en W.betreffende reorgani satie van de Burgeravondschool. Grondaankoop in den Nieuwlandsehen polder. liet schrijven door Ged. Staten dezer pro vincie aan den gemeenteraad gericht, luidt inza ke de weigering van de goedkeuring van het Raadsbesluit tot grondaankoop in Nieuwland als volgt Gezien het besluit van den Raad der Gemeente Schiedam, dd. 21 Januari 1921, tot aankoop in het belang der volkshuisvesting van de kada strale perceelen, gemeente Schiedam, Sectie II. nos. 341, 342, en 343, tezamen groot 4.15.70 H.A. voor den prijs van 3.75 per M2. Overwegende, dat zoowel uit het rapport van den betrokken Inspecteur van de Volksgezond heid als uit de door B. en W. overgelegde stukken blijkt lo. dat het voor de uitvoering van het ter plaatse ontworpen uitbreidingsplan noodzakelijk is, dat de Gemeente deze terreinen in eigendom verkrijgt 29. dat de prijs van den grond zeer hoog is Overwegende, dat B. en W. van Schiedam bij schrijven van 6 Juni 1921, Afd. A. no. 7$ G/22 bericht hebben, dat de tegenwoordige eigenaar niet bereid is de perceelen tegen een lageren prijs te verknopen Overwegende, dat volgens het rapport van de commissie van deskundigen voor de schatting van het Grondbedrijf, dd. 18 December 1920, en de toelichting door den betrokken wethouder in de raadsvergadering tijdens de behandeling van dezen grondaankoop gegeven, een dergelijke hooge prijs gerechtbaardigd zoü zijn, omdat een loonende bebouwing van de gemeentelijke eigen dommen, welke ten zuiden en ten zuidwesten van de aan te koope perceelen zijn gelegen, beheerscht wordt door het bezit van deze terrei nen Overwegende, dat in het onderhavige geval de gemeente zich ook in het bezit dier terreinen kan -stellen op grond van het bepaalde in den vierden titel der Onteigeningswet en dat bij het het motief, dat den gemeenteraad er toebracht om een meer dan normalen prijs voor deze perceelen te besteden, buiten beschouwing blijft dat dus verwacht mag worden, dat de waarde der aan te koopen terreinen op een lager bedrag vastgesteld zal worden dan de gemeente hiervoor geboden heeft dat derhalve het in den aanhef dezes genoemde besluit niet in het, financieel belang der gemeente Gelet op art. 194 der Gemeentewet en op het besluit tot verdaling hunner beslissing van 15 Februari, G.S. no. 92 Besluiten; Goedkeuring te onthouden aan het boven genoemde besluit van den Raad der gemeente Schiedam van 21 Januari 1921. Dit besluit zal worden gezonden aan lo. aan B. en W. van voornoemde gemeente ter mededeeling aan den Raad 2o. aan den Inspecteur van de Volksgezondheid \V. van Boven, ter kennisneming. Oranjovereenigiug. In de gisteren gehouden bestuursvergadering der Oranjevereeniging werd het definitieve plan der feestviering op Koninginnedag vastgesteld. Behalve het traditioneele klokkenluiden en de aubade voor het Stadhuis zijn op het programma geplaatst groot volksfeest gecostumeerde voetbalwedstrijd roeiwedstrijd watertournooi- spel en gondelvaart met tot slot groot luisterrijk vuurwerk. Liet bestuur heeft er naar gestreefd het pro gramma met dat van vorige jaren belangrijk te doen verschillen en is daarin ook geslaagd. Rijks H. B. S. te Schiedam. Toegelaten tot ce eerste klasse B. J. M. van Baaren, Eb. Pa. Baarda, A. LI. L. de Bel, J. A. van den Berg, B. G. Bloemers, A. P. Bot, J. M. Bouschalte, E. E. Carpentier, C. A. Doets, C. Doniinicus, F. Dupont, A. van Duijn, Ja. Aa. van Dijk, M. M. H. Evers, LI. W. GerriLsma, F. Ila- selberg, Ja. Ma. van den Hengel, Ga. Ca. van Lierwaarden, W. LIeijbroek, Ae. Da. Ca. van der Hooft, Re. Ma. de Kadt, Ja. Ila. Ivnopper, A. A. F. J. Koster, R. A. de Kroes Cz., R. A. de Kroes Wz., Le. Aa. Je. de Laconture, E. W. Lindeijer, J.J. Be. van Lissa, J. Courens, C. J. M. Meijer^ L. van der Molen, K. J. Mos, W. C. Noordijk^ Ge. Onverwacht, Ne. Oorebeek, J.,Overbeek| H. Pieterse,'La. Pijper, Ma. de Roo, H. G. Ru-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2