Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Onoevallenverzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 15 Juli 1921. No. 13086 5£|L Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per Safe Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Tfc toegezonden. Incassokosten worden berekend. Invaliditeit LUU veel et e«flU kW SJ ,,M| |UU een daim De venekerlni weidt |ewaavbei|l dee» de Hellaaieeke A!|eaeene Tenekeringibeak te Bahltdam. U) veillea van een wqavlniei b| veilles eiken ande ten vinges i Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij ot krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Hel kohier der plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen, in de Gemeente Schie dam welke zelve of welker aanhoorigheden be lenden aan de openbare straten of wegen in de Gemeente - Verordeningen Gemeenteblad 1909 nos. 5a en 5b - dienst 1921, door den gemeente raad vastgesteld in zijne vergadering van den 24 Juni 1921 en den 4 Juli daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goed gekeurd, is aan den ontvanger der gemeente ter invordering uitgereikt, en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet S c h i e d a m, 15 Juli 1921. Buitenlandseh Nieuws. IERLAND. Gister is te Londen de Iersche conferentie ge houden. Toen De Valera gistermiddag in Dow- ningstreet aankwam voor zijn eerste onderhoud met Lloyd George, juichte een talrijke menigte hem luide toe. Ter conferentie waren met Lloyd George ook Chamberlain, Fitzalan Greenwood en Smuts te genwoordig. Naar verluidt, is er tastbare vooruitgang ge maakt ten aanzien van de plannen voor de Ier sche conferentie. Gister is de mate der regeerings- concessies zorgvuldig overwogen. Men gelooft dat de ministers te dien aanzien eenstemmig zijn. De besprekingen waren zeer breedvoerig en duurden zeven uur. Men koestert een hernieuwd vertrouwen sedert Bandon vrijgelaten is, hetgeen een rechtsteeksch gevolg is van de tusschenkomst der Iersche leiders en opnieuw bewijst dat deze leiders hun volgelingen beheerschen. In Belfast blijft, het onrustig. Eergisteravond is er opnieuw geschoten. Drie lieden zijn gewond van wie een ernstig. De „Times zegt, dat de regeering de herope ning heeft gelast van een deel der Iersche spoot- wegen welke gesloten waren ten gevolge van het optreden van Sinn Fein. De heropening der zui velfabrieken wordt overwogen. De „Morning Post" meent te weten dat de voorloopige overeenkomst, afgescheiden van de voorzieningen van de huidige Government of Ireland Act, zal omvatten den dominion status voor Zuid-Ierland, hetwelk vrij van rijksbelas tingen zal zijn en volledige fiscale autonomie zal genieten, terwijl Noord-Ierland blijft in den toe stand van thans. De Valera vertrouwt, zoo voegt de „Morning Post" hieraan toe, dat de fiscale autonomie en in het bijzonder de ontheffing van alle .ijksbelastingen, het Noorden dermate zal aantrekken, dat de vereeniging met het Zuiden slechts een kwestie van tijd zal zijn. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. De „Times"-correspondent te Washington meldt Officieel werd heden medegedeeld, dat Japan de uitnoodiging van Harding voor de conferentie alleen aanvaard heeft met betrekking tot de kwestie van de beperking der bewapening, ter wijl Japan in zijn antwoord zwijgt over dekwestie van het Verre Oosten. Zoolang echter Japan, niet definitief weigert te confereeren over de kwesties van den Stillen Oceaan, geeft de Ameri- kaansche regeering de hoop niet op, dat Japan tenslotte zonder eenig voorbehoudfzal toestem men. Buiten officieele kringen wordt te Washington de handelwijze van Japan beschouwd als de eerste poging, om het principe te vestigen, dat zekere kwesties niet op de conferentie te Was hington ter sprake kunnen komen, doch als kwesties, die alleen China en Japan aangafin, door deze beide landen onderling moeten worden opgelost, zonder tusschenkomst. van Engeland en Amerika. De „Times" heeft eergisteren een feilen aan val gedaan op Lloyd George en Lord Curzon. Het blad betoogde, dat beiden volmaakt on geschikt zouden zijn, om Engeland op de con ferentie te Washington te vertegenwoordigen. Niet alleen omdat hun constitutioneele plaats binnen de rijksgrens is, maar om andere redenen, die voor de „Times" veel gewichtiger zijn. De houding van de twee ministers is, reeds voor het voorstel van Harding ontvangen werd, niet, duidelijk geweest. Lloyd George wordt vooral door het blad scherp gehekeld. Downing Street en het ministerie van B.uiten- landsche Zaken hebben thans hun betrekkingen met allo Northcliffe bladen verbroken vanwege het felle artikel tegen Lloyd George en Curzon. NEDERLAND EN AMERIKA. Uit New-York meldt men aan de „Tel." Een in krachtige termen Vervatte nota zal binnen enkele uren door het Departement van Buitenlandsche Zaken aan de Nederlandsche regecring worden gezonden over het. bekende Djambi-geschil, dat uitgeloopen is op een weige ring van Nederland om de Ver. Staten toe te staan aan de exploitatie, van de-Djambi-olie- velden deel te nemen. De regeeringsautoriteitcn te Washington wei geren zich over den toestand uit te laten. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Athene meldt men Het persbericht van 13 dezer bevat het vol gend officieel bericht van den toestand Den ïlen zijn wij ten Zuiden van Adranas opgeiukt tot Barmandjik, waarbij wij een zwakke af- deeling van den vijand hebben teruggedreven. Ten Noorden van öesjak zijn onze troepen opge rukt tot den toegang van den pas ten Zuiden van lfan Het bericht van 12 Juli luidt Onze troepen hebben de lijn Kjopoe Tlissar-Nassif Pasja ten Z.O. van Adranas bezet. Wij hebben de streek van Jenikeni bereikt. Wij bezetten de heuvels ten Noorden van de lijn AngoraSalikeni. De vijand trok zich terug in krachtig versterkte stel- iingen ten N.O. van Eski Sjehie en ten Z.O. van Koetahia. De vijand dwingt de bevolking door ongehoorde wreedheden hem bij zijn terugtocht te volgen. Onze gemiddelde vooruitgang is 70 K.M. in twee dagen. ALLERLEI. Myron Ilerrick, de nieuwe gezant der Ver. Staten te Parijs is gisteravond aangekomen en afgehaald van het station door verscheidene lie den van aanzien, onder wie Briand, die gewaagde van de algemeene voldoening over Derrick's te rugkeer jftist op den nationalen feestdag. Der rick omarmde Briand onder de toejuichingen van de aanwezigen. Een groep he schoolmeis jes bood Derrick bloemen aan, welke hij neer legde op het graf van den onbekenden soldaat. Van 15 Augustus af zal de brooddistri butie in Duitschland gedeeltelijk worden opge heven. De broodkaarten zullen blijven bestaan, maar men zal tegen een verhoogden prijs zooveel brood kunnen koopen als men wil. Het brood dat op kaarten wordt afgegeven zal ongeveer 7.50 mark kosten het andere brood van 12 tot 14 mark. De Italiaansehe bladen der openbare mee ning in Italië verklaren zich tegen de mogelijk heid voor Italië om zich aan te sluiten bij de Engelsche politiek in het Oosten en ontkennen dat er z;ch voor het land een rede,n zou voordoen voor een dergelijke aansluiting. In een intervieuw met „Politiken" heeft de Deensche minister van justitie verklaard, dat men voornemens was het huidige paspoorten- stelsel zoo spoedig mogelijk af te schaffen en terug te kecren tot den toestand van vóór den oorlog. Op dit oogenblik is dit echter nog niet mogelijkmet het oog op den toestand in Rusland. Zooals de zaken nu staan, wehseht men in Dene marken geen personen tot- te laten, die er zich voorgoed willen vestigen, maar men zal niet de minste moeilijkheden in den weg leggen aan toe risten of herstellenden, die slechts tijdelijk in het. land willen vertoeven en niet het voornemen hebben er te blijven. Binnenland. De R.K. Werknemende Middenstand. Zaterdag 9 Juli vergaderde te Utrecht de voorloopige commissie tot het organiseeren van deze nieuwe standsorganisatie van werknemers, die hoofdzakelijk intellect.ueelen arbeid in dienst van anderen verrichten. Hoofddoel van deze bijeenkomst was over leg te filegen met de Federatie van R.K. Werklie denbonden en met hef R. K. Vakbureau. De heer A. Rohling, hoofdbestuurder van St. Christoffel, presideerde deze vergadering terwijl behalve de voorloopige commissie nog aanwezig waren Mgr. dr. II. Poels als algemeen adviseur, de heeren H. Hermans, lid der Tweede Kamer in zijn hoedanigheid van voorzitter dei- Federatie J. v. Rijzewijk, eveneens lid der Statèn-Generaal, als voorzitter van het Vakbu reau de heer A. Iioenders algemeen voorzit ter van St. Ghristoffel, en de heeren Brouwer en Smit van de Federatie van R.K. Werklieden bonden. Nadat de voorzitter doel en streven van deze st.andsorganisal.ie had uiteengezet en tevens, dat het steeds in de bedoeling van de oprichters heeft, gelegen zoo noodig samen te werken metde bestaande standsorganisaties, verkreeg de heer .1. v. Rijzewijk het woord. Deze bevestigde de behoefte en bijgevolg de noodzakelijkheid van een samengaan van deze groote groepen van menschen in de maatschappij en kon zich er best mee vereenigen, dat deze categoriën van per sonen een afzonderlijke standsorganisatie vorm den, omdat, zij, alhoewel ook levende in dienst van anderen, door opvoeding, intellect, samen leving enz. niet tot den handenarbeid-verrich- tenden stand konden worden gerekend. Door hun dienstverband mochten zij evenmin bij den commercieelen midenstand worden onderge bracht. De heer Van Rijzewijk maakte echter groot bezwaar tegen de oprichting van een tweede vakcentrale,tegen de stichtingvan een vakbureau naast het bestaande R.K. Vakbureau. Hij zou wenschen dat alle groepen van intellectueele arbeiders werden ondergebracht bij het, bestaan de Vakbureau. Over dit. belangrijk punt ontspon zich een levendige discussie, als vrucht waarvan het volgende met algemeene instemming werd vast gesteld De standsorganisatie van werknemernde mid denstanders verklaart het lidmaatschap dei- vakbonden op alle mogelijke wijze te zullen bevorderen, terwijl zij zich daarentegen niet zal bemoeien met de behartiging der belangen van vakbonden, welke deze als zoodanig .met elkaar gemeen hebben. Vervolgens werd bij monde van de voorzitters van Federatie en Vakbureau de verklaring af gelegd, dat hun besturen volgaarne het lidmaat schap van den W. M. zullen bevorderen en de nieuwe standorganisatie een groeten, bloei toe- wenschen. Voor regeling van grensgevallen en gemeen schappelijke belangen zal door de Federatie van R.K Volks- en Werkliedenbonden en de nieuwe Standsorganisatie een contact-commissie worden samengesteld. De vergadering was eenstemmig overtuigd, dat men geen economische groepen in hun geheel kan indeden bij een of andere standsorganisatie. Aan het Doorluchtig Episcopaat zal derhalve worden bericht, dat door de werking van de contact-commissie elke moeilijkheid over in- deelingvan bizondere gevallen zal zijn voorkomen Getracht zal worden de bureaux van beide standsorganisaties zooveel mogelijk in dezelfde gebouwen onder te brengen om de samenwerking te bevorderen. Na den middag was een bijeenkomst belegd met A.R.K.A., doch voor de vierde maal heeft A.R.K.A. een samenkomst geweigerd. Deze gedragslijn van A.R.K.A. lokte woorden van ontstemming uit bij beide sl,andsorganisaties, omdat op die wijze ieder oVerleg onmogelijk werd gemaakt. De aanwezigen, waaronder behalve de boven- genoemden, ook de Bond „St. Petrus" en de apothekersassistentenbond,verwachtten een goe de oplossing van een grondige bespreking met A.R.K.A. Om het groote belang dezer zaak werd besloten, aan het Nederlandsch Episco paat een schrijven te richten waarin verzocht zal worden, A.R. K.A. den raad te geven althans met ons te confereeren en niet bij voorbaat elke gedachtenwisseling onmogelijk te maken. Met, het vaste voornemen, krachtig aan den opbouw der nieuwe organisatie te gaan werken, ging de vergadering uiteen. Nieuw Tweede Kamer Gebouw. Gistermiddag is in de Ridderzaal op 't Binnen hof te 's-Gravenhage, de tentoonstelling geopend van de 6 ontwerpen voor den bouw van een nieuw tweede Kamergebouw. De architecten die ontwerpen hebben inge zonden, ramen de bouwkosten als volgt De Bazel 3.472.320, Berlage 4.650.000, Ed. Cuy- pers 5.284.000, Knuttel 6.550.000, Emburg 4.040.000, Stuyt 4.418.120. 't Werk der kunstenaars moet over 't algemeen op hoog peil staan. Wijziging der Arbeidswet. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor ontwerp van wet tot wijziging der Arbeidswet 1919. Aan de toelichting wordt het'volgende ont leend Het ontwerp beoogt allereerst een technische herziening der Arbeidswet tot stand te brengen ten einde enkele bezwaren te ondervangen e*i eenige leemten aan te vullen, waarvan blijkens de met de wet opgehdane ervaring, de uregentie niet kan worden ontkend. Van de redenen, die uit dit oogpunt tot de indiening dezer voorstellen hebben geleid, tre den er vooral twee op den voor grond. In de eerste plaats moet gewezen op liet feit, dat artikel 39 der wet op 24 October 1921 expi reert. Na dien datum zal wordt een nadere voor ziening niet getroffen, de mogelijkheid dus zijn uitgesloten, om aan hoofden een vergunning tot nachtarbeid te verleeneh. De Minister nu is van meening, dat een daartoe strekkende bevoegdheid ook na 24 Octo ber e.k. niet kan worden gemist. Steeds toch zullen zich omstandigheden kun nen Voordoen, die het tijdelijk Verrichten van nachtarbeid in broodbakkerijen noodzakelijk maken. Te denken valt hier aan ovendefecten waardoor met de over schietende overruimte binnen bij de wet gestelde grenzen op den dag niet voldoende kan worden geproduceerd, aan ziekte van patroon of gezellen en dergelijke om standigheden. Daarnaast heeft de ondervin ding aangetoond, dat het modern ingerichte grootbedrijf aan nachtarbeid behoefte heeft, wil een economische exploitatie der ovens fnogelijk zijn. Voorts kan zijn nog enkele andere belangrij ke wijzigingen noodig in het gedeelte der wet, dat betrekking heeft op den arbeid in broodbak kerijen. In de tweede plaats heeft bij het aanhangig maken v. dit ontwerp de overweging gegolden, dat het stelsel volgens het welk thans vergunning tot Verlenging of tot Verschuiving van den nor malen arbeidstijd worden verleend, noodwendig en spoedig aanvulling behoeft. En dat wel in dien zin, dat maken voor een bepaalde groep van ondernemingen dezelfde omstandigheden afwijking van de normen dei- wet noodzakelijk b.v. St. Nicoloasdrukte in banketbakkerijen, voor jaarsdrukte in kleederma kerijen, chemische wasscherijen enz. de mo gelijkheid moet worden geopend, om de gelegen heid daartoe te bieden, hetzij krachtens een al gemeene in de Staatscourant af te kondigen ministereieele beschikking, geldend voor alle, tot die groep behoorende ondernemingen, hetzij ingevolge een algemeene machtiging aan de districthoofden, om aan alle of een aantal onder nemingen dier groep zoodanige vergunning te verleenen. Het geldende stelsel, dat ook in de hier be doelde gevallen noodig maakt, om aan iedere onderneming, afzonderlijk een vergunning uit te reiken c.q. nadat het districtshoofd voor ieder speciaal geval gemachtigd is, is onnoodig om slachtig, leidt voor de belanghebbenden niet zelden tot groot tijdverlies en onttrekt en dit bezwaar weegt niet het minst de arbeidsin spectie te zeer aan dat gedeelte van haar taak, dat op het gebied der arbeidsbeveiliging ligt. Intusschen beperkt het ontwerp zich uit sluitend tot punten, die met de techniek dei- wet verband houden. Kan thans verlenging of afschuiving van den normalen arbeidstijd door middel van een daar toe strekkende vergunning slechts plaats hebben indien in een onderneming of bepaalde tijden van het jaar een opeenhooping van werk pleegt voor te komen of zich in die onderneming bijzon dere omstandigheden voordoen, dit onwerp wil de mogelijkheid openen, dat de Minister van Ar beid, ook zonder dat die factoren aanwezig zijn, f210 f200 fill

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1