toestaat, dat van wettelijke voorschriften, be treffende de regeling van den arbeidsduur wordt afgeweken, indien werkgevers en werknemers hieromtrent tot overeenstemming zijn gekomen. Djambi. Het Japansche dagblad „Nisji Nisji" zegt, dat de aanneming van het Djambi-ontwerp door de Staten-Generaal practisch de hoop van Japan om zich in die terreinen te kunnen vestigen, te niet doet. Het blad hoopt echter, dat Amerikaanse!; en Japanseh kapitaal in de toekomst zal worden toegelaten, wanneer het kapitaal noodig zal zijn voor de volledige ontwikkeling van de Djam- bi-t,erreinen. De bedoeling van Amerika legt het blad uit als de eerste teekening van een Ameri- kaansch-Engelschen petroleumoorlog. Buitenlandsch bevroren vleesch. De Nederl. R.K. Hanzebond van Slagers patroons heeft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, waarvan een afschrift aan het bestuur van den Ned. Boerenbond, Het hoofdbestuur van genoemden bond geeft daarin te kennen dat de invoer van het buiten- landsche bevroren vleescli, dat in sommige gevallen moeilijk van versch vleesch te onder scheiden is, eenerzijds het berekenen van te hooge prijzen aan het publiek onderzijds unfaire en zelfs oneerlijke concurrentie mogelijk maakt. dat volgens het inzien van het bondsbe- stuur een en ander vrijwel onmogelijk zou worden gemaakt, indien voor het bevroren vleesch een dergelijke regeling werd getroffen, als die voor den verkoop van margarine geldt, Redenen, waarom den minister wordt verzocht, te willen bevorderen dat zoo mogelijk de ver koop van buitenlandsch bevroren vleesch ver boden wordt, tenzij in* papier, waarop het dui delijk als zoodanig wordt aangeduid. Het bestuur zegt ten slotte gaarne in de ge legenheid te worden gesteld, om dit verzoek nader toe te lichten. Duurdere rijst. Het „Ned. weekblad voor den handel in kruidenierswaren" verneemt dat de prijzen van Siam en rangoonrijst met twee gulden per baal zijn verhoogd. Deze verhooging schrijft het blad toe aan het feit, dat de pellers nagenoeg den geheelen voorraad dezer goedkoope soorten naar Tsjecho-Slowakië hebben verkocht. Het weinige, dat onverkocht bleef zal deze week wel door het binnenland zijn afgenomen. Waar verder Burma een uitvoerverbod voor rijst heeft uitgevaardigd' en dit van Sizm wordttegemoet gezien verwacht het blad verdere prijsverhooging en acht zelfs schaarschte in goedkoope rijst niet uitgesloten. Jubileum Deterding. Men meldt ons nog over de feestviering in Seinpost te Scheveningen ter gelegenheid van het jubileum-van den heer Deterding, directeur- generaal der Kon. Ned. Maatschappij tot Ex ploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-IndiS dat na de reeds gemelde officieele redevoeringen den heer Deterding als huldeblijk werd aange boden een band voor het, te schrijven gedenk boek, welk gedenkboek hem door het personeel is aangeboden. De aanbieding van dezen band had plaats met een huldigingsapotheose, voorstellen de de plaats die de Royal Dutch-Shell-groep als oliemaatschappij in de wereld inneemt. De heer Deterding, daarna het woord nemende getuigde van zijn diepe ontroering voor de vele bewijzen van sympathie en toegenegenheid, die hij gedurende de feestdagen heeft ontvangen. Deze waren reeds begonnen bij het zwemfeest in de zweminrichting De Regentes, op den avond van den 12den. Toen hij daar die meisjes op zich toe zag zwemmen, met zich voerende het hulde blijk in de kleuren van onze Nederlandsche vlag, gevoelde hij zich een gelukkig mensch, deze vlag in het buitenland te kunnen hooghouden. Veel was er in de pers geschreven over zijn ver heffing in den Engelschen adelstand. Echter niet geheel naar waarheid. De Engelsche regeering heeft de hoffelijkheid gehad hem een orde te ver- leenen, waaraan een persoonlijke titel verbonden was, maar, vervolgde de heer Deterding ik ben Nederlander, ik gevoel mij Nederlander, en zal dit altijd blijven. Voor uiterlijk eerbetoon was hij, zeide de heer Deterding, ongevoelig, maar door de groote mate van sympathie en toewijding van zijn vrienden, medewerkers en personeel, welke hem deze da gen betoond was, was hij zeer getroffen. Veel ook gevoelde hij voor zijn land en voor zijn geboortestad Amsterdam, waar hij voor wei nig geld een goede opleiding had ontvangen en daarom wilde hij zijn vaderstad met een geschenk vereeren, hetgeen hij niet beter meende te kunnen doen, dan door het, Straatje van Vermeer ter plaatsing in het Rijksmuseum aan te bieden. Daarnevens wenschte de heer Deterding óok iets te doen, hetgeen meer rechtstreeks aan het personeel zal ten goede komen en in een of ande ren vorm zal hij er voor zorgen, dat ook het per soneel een profijt zal genieten, dat niet minder zal bedragen dan de waarde van de genoemde schenking aan de gemeente Amsterdam. Voorts zich speciaal in het Engels'ch tot de Engelsche gasten wendende, herinnerde de heer Deterding er aan, dat hij nog steeds bereid is zijn voorstel gestand te doen, dat hij indertijd aan de Engelsche regeering,deed, n.l. om een be drag van a 50,000 ter beschikking te stellen voor een landbouwkolonisatie, indien dit werd uit gevoerd volgens het schema, dat hij daartoe per soonlijk had ontworpen. Voortgaande betoogde de heer Deterding daar na nog, dat hij evenals de heer Colijn anti-mono polistisch is en tegestander zoowel van een staats- als van een business-monopolie. Zijn devies is altijd geweest „Let the best man win." De wereld is groot genoeg om iedereen goede plaats te ver schaffen. De tijd is nu aangebroken, dat allen moeten medewerken om de wereld te maken tot wat zij hoort te zijn een goede wereld voor goede menschen. Gisterenmiddag bracht de Minister, van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. de Visser, vergezeld door den secretaris-generaal Jhr. mr. C. Feith en mr. M. I. Dupare, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen, den heer Deterding een bezoek om hem persoonlijk na mens de Regeering zijn grooten dank te betuigen voor het verrassend en schitterend geschenk van het „Straatje" vanVermeer.De Minister legde er den nadruk op van hoeveel beteekenis het voor ons land is, dat, nu de toestand van 's Rijks fi nanciën den aankoop verbood, een particulier er voor gezorgd heeft, dat dit beroemde stuk niet in vreemde handen overging. Behalve over het geschenk zelf betuigde de Minister zijn groote erkentelijkheid voor de wijze, waarop de schen ker de onderhandeling daarover met hem heeft- gevoerd. De Noorsche reis. Ondanks de tegenspraak van het Corr. Bur. kan het N. v.d. D. aan het bericht over het vertrek van de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen op 3 Augustus aanstaande nog toevoegen, dat twee speelgenootjes Prinses Juliana zullen vergezellen. Wat de technische inrichting van dezen tocht betreft, zullen de beide torpedobooten die de Merope begeleiden gestookt worden met olie welke aan boord van de Merope wordt, meegeno men. De crisis. Het Vaderland meent alle reden te hebben om aan te nemen, dat het kamerlid Jhr. Mr. de Geer opvolger zal worden van mr. S. de Vries als minister van Financiër. Begrafenis Mr. A. P. L. Nelissen. Gisteren had onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van den vice-president van den Hoogen Raad en oud-Minister van Justitie Mr. A. P. L. Nelissen. In de kerk was aanwezig de vertegenwoordiger van II.M. de Koningin, Kamerheer in buitenge wonen dienst, het lid der Eerste Kamer Jhr. Mr. Verheyen, bij wien zich later op de begraafplaats in den rouwstoet aansloot de Kamerheer Graaf van Limburg Stirum als vertegenwoordiger van de Koningin-Moeder. Onder hen, die overigens van hun belangstel ling deden blijken door hunne tegenwoordigheid werden opgemerkt schier alle leden van of ambte naren bij den Hoogen Raad en voorts nog vele andere leden of oud-leden van de rechterlijke macht uit verschillende colleges. Mr. Verschoor lid van den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten bij den Hoogen Raad, Ministers of oud-Ministers als de heerenRuys de Beerenbrouek, Heemskerk, Aalberse, König, Kolkman en Harte van Tecklenburg. Verder nog vele andere autoriteiten, w.o. meerdere leden en oud-leden der Staten Generaal. De godsdienstige plechtigheden in de kerk enop de begraafplaats werden verricht door pastoor Bulters, geassisteerd door de weleerw. heeren Gilissen en Kok. Lakeien van hef Hof en boden van den I loogen Raad gingen naast de baar. De heer Nelissen kantoongerechter te Bre da, neef van den overledene, sprak namens de familie een woord van dank tot de aanwezigen voor de eer, den overledenen bewezen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. 3e aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 15 Juli 1921, des n.m. 2 uur. 18. Voorstel van Curatoren van het Gymnasi um ter benoeming van een leeraar in Oude Talen. Aanbevolen worden in niet-alfabetische volg orde 1. Mej. A. Simons te Groningen. 2. de Heer G. A. Teuwissen te Amsterdam. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Nolaris W. A. v. Dolder. Dzn. Verkocht Vrijdag 15 Juli I. Pakhuis Elzesteeg no. 2., groot 2 aren 47 c.A. in veiling 4700. II. Mouterij Elzesteeg no. 4, groot 1 are, 64 c.A. in veiling voor 4000. III. Pakhuis Wes'molenstraat no. 29, in vei ling voor ƒ9500, niet verkocht. Perceelen I en II gecombineerd verkocht voor 10.520. Onderwijs-inspectie. De Inspecteur van het Gemeentelijk Onder wijs, de heer M. Hora, zal buiten de vacantie eiken Woensdag van half twee tot half vier in het Bureau Onderwijs, Hoogstraat, hoek Groo te Markt te spreken zijn. De feestvergadering van de af deeling Schiedam van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, zal gehouden wor den op Vrijdag 15 Juli 's-avo ds 71/2 uur in Maison van der Heyden Hoogstraat alhier. Bij het te Rotterdam gehouden eindexamen der Meisjes H.B.S. aldaar is o.a. geslaagd mej. Th. W. M. Melchers, alhier. UIT OVERSCHIE. Uitslag van den gister te Rotterdam gehouden afslag Complex bouwterrein in den Kleinpolder, uit komende aan den Rotterdamschen Rijweg en de Kleinpolderkade te Overschie, in 4 perceelen Trekgeld perceel No. 1. ƒ44.971.20, No. 2 ƒ39.747.48, No. 3 44.231.91 en No. 4 ƒ39.544 Bouwmanswoning aan den Rotterdamschen Rijweg No. 7, met stallingen, schuur enz., werf, erven en water, te Overschie. Trekgeld ƒ27.000 Het dubbele woon- en winkelhuis, genaamd „Oud Salomon's Tempel" met stallingen berg plaatsen en werf, aan de Dorpsstraat Ns. 118 en 120 te Overschie. Trekgeld 15.200 Woonhuis zen, stallingen en erven aan de Kleinpojderkade Nos. 29 t/m 35, 41, 59 en 60, 67, 71 en 72 te Overschie. Trekgeld ƒ8300 ƒ2000 1800, ƒ3800 en 4250 tezamen voor 242,714,59 opgehouden Perceel bouwterrein aan den Rotterdamschen Rijweg te Overschie. Trekgeld ƒ36.420.84; daarop opgehouden. Gemeenteraad. Vergadering van den Baad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 15 Juli des nam. 2 uur Voorzitter de heer P. de Bruin. Tegenwoordig zijn 17 leden. Afwezigde heeren Houtman, Hinkelaar, Evers, Van der Hoek, Brounts en J. M. van Pelt. Vastgesteld worden de notulen van de vergaderi ng van 3 J uni Mededeelingen. Dn V o o r z i 11 e r laaf den secretaris voor lezing doen van de ingekomen stukken. Ingekomen van Ged. Staten de mededeeling van de goedkeuring van verschillende Raads besluiten en van een besluit, waarbij aan den burgemeester verlof is verleend om zich van 14 Juli tot 6 Augustus buiten de gemeente op te houden. Voor kennisgeving aangenomen. De volgende stukken zijn ingekomen Voor B. en W. aanbieding van het proces-ver baal van de op 27 Juni plaats gehad hebbende opneming van boeken en kas van den gemeente ontvanger. De heer Evers komt ter vergadering. Idem schrijven waarbij ter kennisneming wordt voorgelegd de besluiten waarbij den hee ren Dr. J. Endtz en R. If. M. Geerdes, eervol ontslagen schoolartsen, een wachtgeld is toege kend. Kennisgeving. Idem- schrijven waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden do rekening van ontvangsten en uitgaven 1920 van Gemeentewerken, vergezeld van de winst- en verliesrekening en de balans. In handen der Commissie tot het nazien der rekeningen. Besloten wordt overeenkomstig hun gedaan verzoek eervol ontslag te verleenen aan mej. W. V. M. van Eijk als onderwijzeres van school E. en aan mej. A. li. Iluyskes als onderwijzeres aan school C„ zulks met ingang van l September a.s. DenRaadwordt voorts aangeboden oen door de Commissie voor den Woningdienst aan B. en W. toegezonden rapport van den directeur van den Woningdienst met betrekking tot den Woning toestand in deze gemeente. Zal worden gedrukt en ter visie gelegd. Besloten wordt onder intrekking van het des betreffende besluit van 3 Juni van de N. V. Holl. Hout- en Metaalindustrie voor den tijd van 3 jaren tegen een huursom van 840.per jaar te verhuren het pand Boterstraat 56. Mede wordt besloten om aan mej. Th. J.M. L. Meijer, leerares en de heer M. J. Bruigom leeraar aan het Gymnasium alhier, overeenkomstig bei der verzoek met 1 September en aan den heer P. Schut, mede leeraar aan het Gymnasium, met 1 October eervol ontslag te verleenen. Van de Commissie van Toezicht op liet L. O. het beredeneerd verslag over 1920. Van den gemeente-archivaris jaarverslag van het gemeente-archief over 1920. Kennisgeving. Van den Ned. Bond van Transportarbeiders te Schiedam adres, waarbij adhaesie wordt betuigd aan het adres van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders inzake werkverschaffing van werklooze arbeiders. Van hef College van Curatoren der Stichting „Rust en vacantieoord v. d. Ned. Bond van Gemeenteambtenaren" dankbetuiging voor de toegezegde bijdrage ten behoeve zijner stichting. Van mevr. Klamer-Lubbers schrijven, hou dende mededeeling, dat zij hare benoeming tot regentes van het St. Jacobsgasthuis aanneemt. Kennisgeving. Een schrijven van de Bouwvereeniging „Een dracht," houdende aanbieding va.u de winst en verliesrekening over het boekjaar 1920/'21. Wordt gesteld in handen van de Commissie tot onderzoek der rekeningen. Van B. en W. voorstel om aan den heer 11. Rebers een subsidie van 162.50 te verleenen in de kosten van uitgifte van 25 series prent briefkaarten, stadsgezichten minstens 1000 stuks van iedere serie. Indertijd werd een dergelijk uitgave met steun van de gemeente door den heer Rebers tot stand gebracht, van deze uitgave zijn er geen meer voorhanden, en waar het voorhanden zijn van dergelijke prentbriefkaarten, om verschil lende redenen men denke aan het vreemde lingenverkeer, indrukken van onze stad op de buitenwereld enz. van niet te onderschatten belang is, stellen B. en W. voor, deze nieuwe serie van uitgaven door een subsidie te steunen. Ter visie gelegd tot de volgende vergadering. Interpellatie. Van den heer C o 11 komt nog in het verzoek de volgende vraag te mogen stellen Is het den burgemeester, als hoofd der politie bekend, dat door de politie in den nacht van 2 op 3 Juli j.l. aangeplakte biljetten, welke tot aankondiging eener vergadering dienden over de zaak-Groenendaal, van de muren en schut tingen zijn verwijderd Zoo ja, is de burgemeester dan bereid den Raad mede te deelen om welke reden in dit speciale geval tot. afscheurinf opdracht is gegeven. In handen van den burgemeester, die daarop later zal antwoorden. (Wordt vervolgd). Gemengd Nieuws. B ij 't z w e m nue n verdronken. Bij het baden in den IJssel bij Zwolle is de 17-jarige zoon van de wed. V.d. Begte verdronken. Woensdagavond is de 19-jarige coiffeurs- bediende Stoks, te Helmond, bij het zwemmen in de Zuid-Willemsvaart verdronken. De wegwerker J.H.V. te Vinkeveen is bij het baden in een sloot verdronken. Hij laat rouw en kind na. A an brandwonden o v e r 1 e d e n. Het 13-jarige meisje van H. Romper te Vries, dat Maandagmiddag zulke ernstige brandwonden opliep, is overleden. Vanwege de droogte Gisternacht is te Farmsum de woning van B. Koop, waarin drie gezinnen wonen, totaal afgebrand Ook de inboedels gingen verloren. Er was geen voldoende water voor het blus- schingswerk. Verzekering dekt de schade. E e n wonder b i g g e t j e. We meldden aldus de Msb. voor eenige weken de geboorde van een biggetje. dat menschenhanden had, en in den stal van den heer Hulzebos te Alteveer het levenslicht zag. Onze correspondent verrast ons thans met de tijding dat de lieveling, welke nu 23 aanminnige levensdagen telt nog steeds springlevend is. Ad muitos annos 1 De eigenaar heeft het echter van zich kun nen verkrijgen zijn koesterende hand van de veel belovende terug te trekken; hij heeft het .schuldeldoze schepsel voor 75 verkocht aan iemand uit Den Haag die het ter bezichtiging gaat «xploiteeren Ons zoo bevoorrecht biggetje gaat dus een roemrijke toekomst tegemoet. Mogen vele be wondering, kampioensmedailles enz. zijn deel zijn. O n g e I u k k e n. Terwijl twee werklui van de N. V. „Ijzergieterij" te Weert met een hand wagen gietstukken naar het station vervoerden, schoof de lading plots naar voren, waardoor de ongehuwde circa 50-jarige arbeider den wagen niet meer kon houden en hij de geheele vracht ijzer op zijn lichaam kreeg. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Op de Amsterdamsche Vaart te Haarlem reed Woensdagavond de Amsterdammer J. A. v. W. per fiets toen hem een auto achterop reed. Bij het passeeren raakte deze het spat bord van de fiets waardoor v. W. kwam te vallen en onder de auto raakte. Vreeselijk ver minkt werd de ongelukkige, die onmiddellijk dood was, naar het groote gasthuis te Haarlem vervoerd. De auto werd in beslag genomen. Te Paterswolde is een zekere Berends uit Groningen van een wagen gevallen en aan de gevolgen overleden. A 1 m a a s f a k i a g. Gisteravond hebben ongeveer 50 personen als los personeel aangeno- meji voor de bediening bij het feestvan den heer Deterding, in Seinpost te Scheveningen, om een loongesohil geweigerd te bedienen. Men heeft toen met het vast personeel, geholpen door per sonen die zich daarvoor aanboden in de bedie ning voorzien. De stakers verlieten kalm onder politietoezicht het gebouw/Ongeregeldheden kwa men niet voor. Diefstal. Namens de Handelsmaatschap pij Rotor te denllaag is bij de politie aangifte ge daan van oplichting van 160,000 sigaren, ver moedelijk door W. L., wonende aan het Groene- wegje. Ernstige brand. Gisterennacht om streeks 2 uur ontstond er brand in het houten magazijn der firma Kleinjans in de Stationstraat te Lutteiade. De brand woedde zoo hevig, dat ook het houtmagazijn van den heer Hoofs als mede het hotel Keulen en de daarnaast gelegen coiffeurszaak Boere door hef vuur werden aangetast. De brandspuiten van Geleen, van de Staatsmijn Maurits en van Maastricht ver schenen spoedig ter plaatse, waardoor hef mocht gelukken do belendende perceelen van het vuur te vrijwaren. Er is aanzienlijk veel schade aangericht die slechts gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. T e wat e r. Gisternacht omstreeks drie uur geraakte de 42-jarige L. L. verblijf houdende in een logement aan de Delftschevaavt, in het Spui- water. Na eenige vergeefsche pogingen slaagden politie en burgers er in den man op het droge te brengen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Het lijk heeft men naar de Algemeene Begraafplaats Grooswijk overgebracht. Lijkberoofd. Te Deventer is zekere A.M. aangehouden, die bekende, onlangs het in den IJsel drijvende gevonden lijk van S.d. W., uit Apeldoorn, te hebben beroofd van een gouden horloge en een gouden ketting. Chicago in het duister. De straten van Chicago waren eergisteravond gedurende zes uur in het donker als gevolg van een staking der gemeentelijke electrieiens. Op de verschillen de posten werden 5000 politie-agenten en brand weerlieden in reserve gehouden om wanordelijk heden te voorkomen. Er brandde geen enkele lantaarn in de stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2