Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Gratis-Ongevallenverzekering f 44ste Jaargang. Maandag 18 Juli 1921. No. 13088 Virginia's levensloop. FEUILLETON Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: i—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. lavrailuge J111 f vut gebeeie p 11 hui, iuvutlüteti 8 few® veel el sag j Da vmsktriag watii gewaar berg! iaai da Haliulaehe Algan Ml vafHae 1 I BSiU Ml duim f aaaa Vanahariagibuuh la Bahlaiaua. Ml vatllai vaw an ■fiTlign Ml vaiUcs vu alken aude* tn vingat s Buitenlandsoli Nieuws. DE KWESTIE DER INTERNATIONALE ONTWAPENING. In de kwestie der ontwapening trekt vooral de houding van Japan de aandacht met het oog op de Stille-Oceaan-vraagstukken. In Amerika gelooft men, dat Japan zich wel bij de conferentie zal aansluiten. De Tokiosche correspondent van de „Daily- Express" stelt na intervieuws met leidende figu ren in Japan, onder wie de premier Ilara, vast, dat Hardings voorstel voor verlichting van den bewapeningsdruk in Japan met vreugde begroet wordt, Ten aanzien van de voorgestelde deelne ming van China aan de beraadslagingen over de problemen inzake het Verre Oosten is Japans houding twijfelachtig. De vrees heerscht dat Japan aldus in een ongunstige positie gebracht zal worden. Indien de conferentie problemen betreffende de Zuidzee en het Verre Oosten behandelen wil, zal Japan, welks levensbelangen in deze aangelegenheden op het spelstaan,eischen dat de conferentie alle qunesties behandelt, welke thans tusschen de Zuidzeemogendheden be staan. Indien bijvoorbeeld de „open cleur" in China wordt geëischt, dan mag men anderzijds van dit beginsel niet afwijken ten aanzien van Australië en Amerika Japan kan niet quaes- ties als de Aziatische imigratie en tegen Japan gerichte tariefwetgeving in Indi-China en derge lijke vraagstukken bespreken, tenzij deze be spreking geschiedt op voet van gelijkheid. De Washingtonsche correspondent van de „Morning Post" meldt dat er twee redenen zijn, waarom de Amerikaansche regeering zeer ongaarne zou zien dat de conferentie elders dan in Washington plaats vindt. De eerste reden is, en deze vindt officieele erkenning, dat wanneer de conferentie te Washington plaats heeft, de gevolmachtigden niet alleen voortdurend voeling zullen kunnen bonden met hun regeering, doch ook met „andere leden van de regeering", waarmee de Senaat wordt bedoeld, zoodat achterdocht kan worden weggenomen, mis verstanden uit den weg geruimd. De Tweede reden is, en daarvan wordt officieel geen ge wag gemaakt, dat moeilijkheden te Washington gemakkelijker uit denweg kunnenwordengeruim d dan wanneer de conferentie in een Europeesche hoofdstad plaats heeft. Zij zal dan niets kunnen doen dat het land,in het bijzonder de Senaat,niet onmiddellijk zal weten, zoodat de Senaat voortdurend zijn veto kan uitspreken zoo iets wordt overwogen waartegen hij bezwaar maakt. Zoo, anderzijds, de conferentie in Europa plaats heeft, zal er de oude achter docht heerschen van Europeesche diploma ten, van Amerikaansche gedelegeerden, die zich in een nadeelige positie bevinden, over stemd worden en zich louter door het gewicht der stemmen gedwongen zullen zien, te zwichten. De correspondent wijst er intusschen op, dat Washington zich niet bijster leent voor een internationale conferentie, voornamelijk 32 Ilij had van Madeline afscheid genomen in de studeerkamer van haar vader en het meisje was een oogenblik weggegaan, om een pakje te gaan halen, dat zij naar Londen wilde zenden. James Lethebridge, die de laatste oogenblikken bescheiden bezig was geweest metdebeschouwing van een of ander insect, keerde zich plotseling om en vond zich alleen tegenover Fraser. „Zoo", zei hij min of meer gemelijk, „gij gaat dus heen. Is uw tijd om „Ja, sit, zoo is het. VaarwelMaar a propos, dat testament of liever dat denkbeeldig testament, ge weet wel Zou het niet goed zijn, dat het eens ingezien werd We waren het, meen ik, dien avond over eengekomen. Wil ik het nu meer naar de stad nemen en er eens over spreken? Mij dunkt dat het 't eenvoudigst is terstond de besten te raadplegen, dan hebben wij tenminste iets, om verder te handelen, als gij in de stad bomt; Hij sprak met zooveel beslistheid in zijn toon, dar mr. Lethebridge nauwelijks tegen woordigheid van geest voor een verontschuldi ging kon vinden. „Ja, ka, zeker," antwoordde hij ver strooid. „Een zeer goed idee, maar ik dacht wegens het gebrek aan hotelruimte die niet alle gevolmachtigden zou kunnen herbergen. OPPER-SILEZIE. Havas seint uit Parijs Nu Engeland de onmogelijkheid heeft erkend, van een gemeenschappelijk voorstel aan de drie regeeringen van Frankrijk, Engeland en Italië terzake van Opper-Silizië heeft de Engelsche regeering het voorstel aanvaard dat een com missie van deskundigen de volgende week te Parijs bijeenkomt en een rapport opstelt, alvorens de Opperste Raad 24 Juli in Verga dering samenkomt tot het nemen van een beslissing." De Fransche rëgeering is van meening, dat het niet mogelijk is, dat de Opperste Raad wordt bijeengeroepen na een studie van enkele dagen van de technische commissie en een niet behoorlijk overwogen beslissing neemt in een zoo ernstig vraagstuk, waarbij de geallieerden in een oorlog kunnen worden betrokken. De Fransche regeering dringt er op aan, dat de ge allieerden, voordat zij overgaan tot het voeren van besprekingen, de noodige versterkingen zenden tot het herstellen van de onmisbare ze kerheid ten aanzien van het vredesverdrag en de beslissingen der geallieerden. De Fran sche regeering heeft van het oogenblik af te dien opzichte maatregelen getroffen. De Fransche gezant te Berlijn heeft de opdracht ontvangen, ernstig de aandacht van de Duitsche regeering te vestigen op den toestand in Opper- Silezië en de militaire toebereidselen der Duif schers. Deze demarche zal moeten worden ge steund door de gezanten van Engeland en Italië om de meest mogelijke kracht te verleenen en deDuitsche regeering zal maatregelen moeten ne men tot een snel vervoer van de versterkings troepen der geallieerden. Een draadbericht d.d. 16 dezer uit Berlijn meldt De Fransche gezant te Berlijn heeft heden den Duitschen minister van buitenlandsehe zaken een nota overhandigd, waarin Frank rijk mededeelt, dat het met het oog op den dreigenden toestand in Opper-Silezië de beslissing tot het najaar moet uitstellen. De Fransche regeering motiveert deze mede- deeling met te wijzen op de houding der Duitsche bevolking. Tevens kondigt de nota den evtl. opmarsch aan van nog meer Frnsche divisies naar O.-S. Verder wordt geëischt, dat de Duitsche Selbstschutz, die naar beweerd wordt nog steeds bestaat, wordt ontbonden, dat maat regelen zullen worden genomen, ter verzeke ring van de uitvoering der door den Opper sten Raad te treffen maatregelen inzake het evtl. transport der Fransche divisies. Rosen nam de nota in ontvangst met-de verklaring, dat van Duitsche zijde in O.-.S. tegen de Poolsche insurgenten nog veel ern stiger klachten konden worden ingediend, en dat dezen voor een deel reeds ter kennis der zoo," vervolgde hij aarzelend, „dat alvorens iets van dien aard te ondernemen, het mis schien goed was, Amyott er eerst in te ken nen. Het raakt hem toch van zóó nabij," besloot hij met een zenuwachtig glimlachje. Fraser moest zich geweld aandoen, om een minder voegzamen uitroep te onderdrukken. Zijn gelaat was nog bleeker dan gewoonlijk. „In 's Hemels naambegon hij. Plotseling scheen er echter een verdenking bij hem op te komen, die hem de vraag op de lippen legde: „Gij hebt hem toch niet geraadpleegd, niet geschi'even „Waarlijk niet Natuurlijk niet. Over zoo iets denkt men eerst na, en gij zijt de eenige persoon, die iets van de zaak weet. 't Is bo vendien hoogstens tien of veertien dagen ge leden, dat ik het stuk ontdekte," voegde hij er verontschuldigend bij. „Zeker, zeker, dat is zoo." Trader slaakte een zucht van verlichting. „Het zou de groot ste dwaasheid neen, krankzinnigheid zijn" vervolgd hij op zijn gewonen, beslisten toon, „iets van dien aard te doen. Man mag er met niemand, en het allerminst met Amyott, over spreken, voor men weet, wat het ding waard is. Een, kind kan dat inzien. Waartoe zou het nood.ig zijn, valsche verwachtngen op te wekken Dwaasheid Louter dwaasheid „Ge hebt gelijk. Zoo kan men de zaak ook beschouwen." Hij zuchtte en was zeer geagi teerd. „Mijn arm kind, arme Madeline Som- Fransche regeering zijn gebracht. Hij zegde een onderzoek der eischen toe. IERLAND. Een hoopvai teeken betreffende de lerscde vredesonderhandelingen is 't feit, dat de premier van Ulster James Craig onmiddellijk na het on derhoud met Lloyd George, telefonisch ver schillende leden van zijn. kabinet naar Lon den heeft ontboden. De diplomatieke mede werker van de „Daily Chronicle" schrijft, dat men uiteraard aan beide zijden er zeer ver langend naar is dat het succes der onderhan delingen niet wordt bedreigd door ontijdige onthullingen betreffende het besprokene. Naar vermoed wordt, heeft Lloyd George zich vooraf door en door van het standpunt van De Valera op de hoogte gesteld en daarna met den premier van Ulster geconfereerd. Indien deze nog enkele wijzigingen heeft voorgesteld, welke tot het succes der onderhandelingen zullen kunnen bijdragen, zullen deze Maan dag door Lloyd George aan De Valera wor den overgebracht. Het is dus mogelijk, dat dan zal kunnen worden vernomen, of een vol ledige conferentie kan worden belegd. Indien deze zoo zeer gewenschte conferentie inder daad kan worden gehouden, en er het plan voor de oplossing van het Iersche vraagstuk opgesteld wordt, zal De Valerz het misschien wenschelijk vinden, om de zaak voor de Dail Eiream te brengen of het initiatief voor een referendum te nemen. Indien er eenige ver wijzing naar Ulster zal zijn, dan verwacht men, dat de zaak voor het Ulster-parlement zal wor den gebracht. DUITSCHE „OORLOGSMISDADIGERS. In het proces tegen de luitenants ter zee Ditt- mar en Boldt werden beide tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. De kosten worden ge deeltelijk door den staat en gedeeltelijk door de beklaagden gedragen. BRITSCII-INDIE. Reuter seint uit Pesjainar aan de Engelsche bladen dat weerwil van de verwachting dat spoedig een overeenkomst tusschen Britsch-In- dië en Afghanistan zou worden gesloten, de onderhandelingen klaarblijkelijk stagneeren. Men helt aan de grens tot het geloof over dat de ver- tragnggrootendeels is toe te schrijven aan de on geneigdheid van den emir van Afghanistan om zich al te zeer aan Britsch-Indië te binden, zoo lang de toestand, die voortspruit uit het be staan van de Turksche nationale regeering te Angora, niet is opgehelderd en een definitieve regeling met Turkije niet in zicht is. GRIEKEN EN TURKEN. Volgens een te Smyrna ontvangen particu lier telegram zouden de Grieken Koetaja hebben bezet. tijds kan ik het gevoel niet van mij afzetten dat Ralph nog eenmaal alles erft." „OnzinDwaasheidVerschooning sir, gij zijt werkelijk zeer onverstandigMaar wacht kan men van een leek ook anders verwach ten Hij schrikt voor iedere denkbeeldige schaduw en gelooft dat elk geteekend papie ren vod, een wettig document is, wij rechts geleerden weten van die zaken echter wat meer afdat kan ik u verzekeren, 't Gezond verstand is geheej aan onze zijde en de wet wordt verondersteld, daarop gegrond tezijn. Er behoort heel wat toe, om een bezitting op die wijze te vervreemden, weet dat wel. Hoe meer ik er over nadenk, des te sterker wordt de overtuiging bij mij, dat de geheele zaak niets is. Maar hoe dit oók zij het zou in allen gevalle niet kwaad zijn, dat iemand het stuk eens inzag, en men zich bij zijn oordeel neerlegde." Mr. Lethebridhe scheen niet geheel over tuigd. „Ik geef het niet gaarne uit handen, zei hij langzaam. „Men weet niet wat er gebeuren kan niet, dat ik u niet vertrouw,' voegde lvij er eenigszins zenuwachtig bij, „maar Fraser richtte zich met waardigheid op en zeide op een afgemeten toon „Ik zou u na tuurlijk gaarne van dienst zijn en u zooveel mogelijke vermoeienissen en onaangenaamheden willen besparen, die, na hetgeen gij mij gezegd hebt, zeer nadeelig voor u moeten zijn," voegde hij er veelbeteekenend bij. Mr. Lethebridge begon opnieuw te aarze- ALLERLEI. Naar uit Rome gemeld wordt, is de kroon prins van Japan door den Paus ontvangen. De onderhandelingen tusschen de Duitsche en Fransche regeeringen over de levering van houten huizen voor Noord-Frankrijk.hebben geleid tot een bestelling van 66 woningen met plaats voor 87 huisgezinnen. Deze huizen zullen met den meesten spoed aanbesteed en in de ver woeste gebieden gebouwd worden. Het geheele Wolga-district, de korenschuur van Rusland, heeft door de ontzettende droog te zoozeer geleden, dat de oogst is mislukt. Dit beteekent een direct gevaar voor het leven van ongeveer 35 millioen Russen. Uit Stockholm meldt men nog Volgens Finsèhe bladen hebben de Russische bolsjewisten het plan vier dreadnoughts, tien torpedojagers en verder torpedobooten naar de Moermankust over te brengen. De Russen heb ben daar reeds tien gewapende handelsvaartui gen, die het centrum wormen van bolsjewistische agitatie in Scandinavië. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 15 Juli. Overleden gemeent e-a mbtenaren Voorstel van B. en W. tot wijziging van liet Raadsbesluit van 20 April 1915, Gemeente blad no. 11 van 1915, regelende de uitkeering van gedeelte der jaarwedde aan de nagela ten betrekkingen van overleden gemeente-ambte naren. De heer Van der Most ontwikkelt eenige bezwaren tegen het vervallen van de grens van 500. De voorzit ter zegt dat er toch niets tegen kan zijn om de grens te laten vervallen en voor alle ambtenaren als vaste regel aan te nemen 1/i van het salaris uit te keeren z.i.is het onbil lijk een grens te stellen. De heer V a n d e r Most wil in plaats van 500 de grens stellen op f 1000. De heer Van den Toorn vindt het be zwaarlijk om zoo maar met het voorstel v. d. Most mee te gaan. Het voorstel-v. d. Most is z.i. onvoldoende gemotiveerd. De voorzitter zegt, dat men nog heeft te letten op de bepaling der verordening „onder aftrek van pensioen." De bedoeling van het voor stel van B. en W. is om aan allen evenveel te ge ven. De heer Mr. Kavelaars vraagt waarom de gemeente deze uitkeering wil geven. De voorzitter zegt, dat beoogd werd het gezin van den overleden, ambtenaar tegemoet te komen en het mogelijk te maken in den tijd van 3 maanden te overwegen welke richting het uit wil. B. en W. willen de uitkeering voor allen gelijk maken. De heer Mr. Kavelaars vraagt zich af, of deze verordening niet in strijd is met de wet, len en zuchtte opnieuw. „Dat week ik, beste jongen dat weet ik heel goed. Ge zijt zoo vrien delijk en voorkomend. Nu, ik zal er over den ken." „Er over denken Er is geen tijd om er over te denken. Ik ga zoo aanstonds weg. Maar 't zijn natuurlijk uw eigen zaken. Doe zooals ge wilt. Maar in uw eigen belang en in dat van Madeline en van ons allen, zou ik u stellig aanraden, zoo min mogelijk tijd te verliezen." „Ik weet het, ik weet het. De volgende week kom ik stellig in de stad." Een zonderlinge flikkering in Fraser's oogen bracht hem aan het wankelen. „Ach, ik weet het wat gij zeggen wilt." zei hij met een pijnlijken zucht. „Misschien hebt ge wel gelijk. En wat steekt er ook in, om de zaak in eens aan te pakken 'I Is niets, werkelijk niets vervolgde hij, daar hij zich nu bij de zins spelling van Fraser nauwelijks op cle been kon houden. „Een voorbijgaande zwakheidDe jonge man scheen om hulp te willen roepen, maar Lethebridge hield hem tegen „Ge hadt het over het testament van mijn grootvader. Het ligt daar in het bureau. Hier is de sleu tel. Neem het mee en zie het zelf nog eens in, en raadpleeg er dan de beste rechtsgeleerden over. Zooals ge zegt, het zou mij te veel vermoei en." (Wordt vervolgd) IIMUM —MM—BBM—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1