W itwasseheri j. N.V. DE PHOENIX, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Uitsluitend Importwijnen. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 jgS™ Intern. landbouw-Instituut. Bij Kon. besluit is aan mr. dr. H.J.van Roijen buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, eervol ontslag verleend als lid voor Nederland van het Permanent Comité van het Internationaal Landbouw-Instituut te Rome, en als zoodanig benoemd dr. J. J. L. van Rijn, Rijkslandbouwconsulent te Londen, thans tijde lijk werkzaam aan HarerMajesteits gezantschap te Parijs. De reis van Padang n. Marseille. De Rotterdamsche Lloyd te Batavia ontving een telegram van de directie te Rotterdam mel dend dat de reis der mailstroomers van Padang naar Marseille voortaan binnen 22 dagen ge schieden moet, aan welke bepaling streng zal worden vastgehouden. (Locomotief.) De kruiser „Java." De directie van de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen heeft in overleg der Marine be paald, dat Hr. Ms. kruiser „Java", welke hier op stapel staat, den 6en Augustus a.s. te water zal loopen. Gen. A. N. J. Fabius f Op 66-jarigen leeftijd overleed gisteren te Bussum de gep. generaal-majoor A. N. J. Fa bius, oud-commandant der stelling van Amster dam. De pasvisa. Gemeld wordt dat in de vergadering van het dagelijksch bestuur der Alg. Ned. Ver. van Vreemdelingenverkeer te Den Haag eenige dagen geleden gehouden, o.a. door de vertegen woordigers van spoorweg- en stoojnvaart-maat- schappijen werd gewezen op de bezwaren in het algemeen verbonden aan het verkrijgen van passen en pasvisa voor 't bezoek aan Neder land. Amerikaansche touristen bleken in vele gevallen ongenegen naar ons land te komenvan- wege' de lastige pasformaliteiten en bijvoorkeur hun weg naar het vasteland te nemen via Osten- de. Waar men in onze badplaatsen en hotels klaagt over het gering vreemdelingenbezoek heeft het bestuur der A.N.V.V. gemeend nog maals te moeten aandringen bij Z.Exc. den minister van Justitie op vereenvoudiging in het vertrijgen der pasvisa. Lustrum R.K. Handelsreizigers. Op den Tweeden Keistdag a.s. zal het eerste lustrum worden herdacht van de Ned. R. K. Handelsreizigers-Vereeniging „St. Ghristoffel" Men is voornemens dien dag in het nieuwe Jaar beursgebouw te Utrecht, een congres te houden, gewijd aan de belangen der handelsreizigers in verband met de sociale economische vraagstuk ken van den dag. Sprekers van naam zullen de verschillende vraagstukken inleiden. Reeds werd een comité van uitvoering gevormd, dat te Utrecht bijeen is gekomen en na installatie door den voorzitter van „St. Ghristoffel" den heer A. T. Koenders van Zeist uit zijn midden koos tot voorzitter den heer Braam (Den Haag) tot secretaris den heer J. Alders (Utrecht) en tot penningmeester den heer Meijer (Rotter dam) Radioconcert. Donderdag 21 Juli a.s. zal op de gewone demonstratie door de N.V. Nederlandsche Radio Industrie te Den Haag, 's-avonds vai 811 uur een buitengewon radio-concert worden gegeven, met medewerking van mevr. Rodi Deg- geler (zang) mevr. G. J. Haus (piano) en den heer Jan Deggeler (viool) Deze muzikale voordrachten worden draad loos overgebracht op een golflengte van 1060 Meter door middel van den Radio-Telefonie- zender, systeem-Idzerdaen zijn binnen een om trek van 700 K.M. van den Haag door ieder in het bezit van een ontvanginrichting, op te ne men. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de vergaderzaal der Eerste Kamer hiel den Provinciale Staten van Zuid-Holland gis teren hun tweede vergadering van de zomer- zitting in 1921, onder voorzitterschap van den heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh. O.m. werden de volgende punten behandeld. Een voorstel om over 1921 en 1922 per jaar een subsisie van 500 toe te kennen aan de Scbie- damsche Vereeniging tot bescherming van zuige lingen werd aangenomen na bestrijding door den beer W. C. van Eek (Dordrecht) Verworpen werd de aanvrage om subsidie van de R.K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht". Ver der werd ter sprake gebracht het afwijzend prae-advies op een adres van den Bond van Vakschoolleeraren en -leeraressen inzake de subsidie-verhooging voor de nijverheidsscholen in verband met de verhooging der salarissen van het personeel. Bij de discussie over dit prae-advies werd van verschillende zijden leedwezen geuit over de afwijzende houding van Gedeputeerden ten aan zien van de subsidie-aanvragen der nijverheids scholen. De heer Henny diende een motie in waarin Provinciale Staten uitspreken, dat het niet gewenscht is de door de nijverheidsscholen gevraagde subsidie-verhooging niet te verleenen, weshalve Gedeputeerden worden uitgenoodigd, op de begrooting voor 1922 een post te brengen, waaruit de door de nijverheidsscholen gevraagde subsidie-verhooging voor 1920 zal kunnen wor den toegekend. Na verschillende op en aanmerkingen werd de motie echter verworpen. Heden werd de vergadering voortgezet. Mr. Nelissen gehuldigd. In een gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft de president, jhr. mr. de Savornin Lohman, hulde gebracht aan de nage dachtenis van den overleden vice-president, mr. A. P. L. Nelissen, hem in de eerste plaats tee kenend als den scherpzinnigen jurist van groo- te ervaring en veelzijdige kennis. De heffing van 26 pet. door de geallieerden op Duitsche goederen. Bij de uitvoering van de overeenkomst tus- schen de Engelsche en Duitsche regeering, waar bij bepaald werd, dat de heffing van 26 pet. op den invoer van Duitsche goederen voortaan bij het binnenkomen in Engeland geheven zal wor den,waarna aan den importeur door de Engelsche regeering een verklaring wordt afgegeven, waar op de Duitsche regeering aan den Duitschen ex porteur de 26 pet. terugbetaald, doet zich voor de Nederlandsche exporteurs van Duitsche goederen een moeilijkheid voor, waarin de En gelsche Duitsche overeenkomst blijkbaar niet voorziet. Uit den tekst van de desbetreffende Duitsche verklaring blijkt namelijk niet, dat ook Neder landsche exporteurs van Duitsche goederen op vertoon van bovenbedoelde Engelsche verkla ring, terugbetaling der 26 pet. van de Duitsche regeering zullen mogen verwachten. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland heeft zich daarom tot, de di rectie van Economische Zaken gewend met het verzoek om de noodige stappen bij de Duitsche regeering te doen, om de zekerheid te erlangen, dat ook Nederlandsche exporteurs terugbetaling dezer heffing van 26 pet zullen verkrijgen. Telef. No. 15. 1248 9 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Scheepsbouw. Gister werd van de Werf „Gusto" der Firma A. F. Smulders, alhier, met goed gevolg te wa ter gelaten, het stalen schroefstoomschip „IJssel- dijk", hetwelk de Werf „Gusto" in aanbouw heeft voor de firma Solleveld, v.d. Meer T.H. v. Hattum's Stoomvaart Maatschappij te Rotter dam. Het s.s. wordt gebouwd onder speciaal toe zicht en volgens de hoogste klasse van de Engel sche Lloyd, tevens ingericht voorde houtvaart. Het is van het Shelter-deck Type, heeft een draag vermogen van ongeveer 6500 ton deadweight en de volgende afmetingen lengte tusschen de loodlijnen 359'-3" breedte op het grootste spant 50'-0" holte 24'-6". De „IJsseldijk" wordt voorzien van een triple expansie machine met oppervlak condensatie van 1800 I. P.K., in.staat het vaartuig eene snel heid te geven van 10 knoopen, terwijl de benoo- digde stoom wordt geleverd door 3 stoomketels met een verwarmend oppervlak van ongeveer 510 M2, werkende onder een stoomdruk van 180-lbs. per vierkante Engelsche duim. Het s.s. wordt verder voorzien van een stoom- anker- en stuurlier, de noodige stoomlaadlieren, een electrische lichtinstallatie en draadlooze telegraphie. Onmiddellijk na de te waterlating van de "IJsseldijk" werd de kiel gelegd van het tweede vrachtschip van 7200 ton, welke d"e stoomvaart Maatschappij „Triton" bij de Werf „Gusto" in bestelling heeft. 75-jarig Jubilee. Hedenmiddag van 1 tot 3 uur had ter gelegen heid van het diamanten feest in 't klooster a.d. Korte Haven de officieele receptie plaats, welke door verschillende eerw. heeren geestelijken, o.w. de hoogeenv. heer Deken Verhoeven, besturen van vereenigingen en particulieren werd bezocht. Namens de Willebrordusstichting voerde, we gens afwezigheid van den voorzitter pastoor Schraag, pastoor Warnink 't woord, die den vruchtbaren zusterarbeid hier vergeleek met den groei van het mosterdzaadje. Begonnen met 6 personen, werkten er thans bijna honderd in de verschillende inrichtingen in de stad. Hij roemde verder zeer de praestaties der Zusters, op wie Katholiek Schiedam zoo met recht trotsch is. De heer Engering complimenteerde de jubi- leerende orde namens de regenten van het YVees- huis en bood een pracht-mand met bloemen aan. Ook sprak de voorzitter van den Volksbond de heer Mouwens nog eenige hartelijke woorden.Hij dankte in 't bijzonder de Zusters voor het aankweeken van diepen Godsdienstzin in de Schiedamsche vrouwen en meisjes en ondervond ook zelf dagelijks nog den goedon invloed van zijn tienjarig verblijf in het Weeshuis. MetSt. c t. n o. 1 3 6 wordt o.m. ver zonden 'n afdruk van de statuten betreffende de R.K. Algem. Sportvereen. Schiedam, gevestigd te Schiedam. Te s-Gravenhage slaagde voor examen hoofdakte onze stadgenoot de heer A. van Heiningen. Voor O. M. Teekenen slaagde te R'dam 'de heer Vooren, alhier. Bij het Zaterdag 1.1. te Rotter dam gehouden examen voor stenografie, afge nomen door den ontwerper A. W. Groote, slaag den o.a. de dames N. van den Bos en G.Neid, leerlingen van mej. C. Zoetmulder, alhier. In den afgeloopen nacht wer den ten nadeele van de Vereeniging tot bestrijd- ding der Tuberculose uit de lighallen in't Volks park 7 wollen- en 3 molton dekens, benevens nog een blauwe handdoek ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. UIT KETHEL. B. en YV. van Delft stellen den raad voor, met de gemeente Kethel en Spaland 'n overeenkomst af te sluiten omtrent de levering van electrischen stroom aan die gemeente. In de kosten van den kabel ad. 17.000 zal de gemeente Kethel en Spaland /9000 bijdragen. Gemengd Nieuws. Groote brand te Groningen. Gis teravond om tien uur is brand te Groningen ont staan in een meubelwerkplaats, staande temid den van gebouwen, die uitkomen aan het ge dempte Zuiderdiep, de Tweede drift en de Prin senstraat. Al aanstonds nam de brand een ern- sig karakter aan, doordat het vuur gretig voed sel vond in het materiaal der werkplaats. Spoe dig breidde de brand zich uit tot do lompen- en metaalpakhuizen van de firma A. Jacobs. Ook andere gebouwen in den omtrek vatten vuur. In allerijl ontruimden de omwonenden hun wonin gen, met medeneming van hebben en houden. De brandende pakhuizen, waaruit, zware rook wolken en hooge vlammen opstegen, leverden een ontzettenden aanblik. De brandweer was met veel materiaal ter plaatse. Vooruitgang?. Terwijl overal elders de tollen worden afgeschaft, is sedert Januari tus schen YVylre en Schip op Geul (L.) een geemente- tol ingesteld, waar automobielen en andere voertuigen moeten betalen, schrijft het Hbld. Op onze vraag, waarom die tol was opgericht, antwoordde ons de vrouw, die hem bediende omdat, de gemeente geld noodig heeft. Loonsverlaging. Gisteren kondigde de directie van de „Koniklijke Metaalfabriek Stok vis te Arnhem, 20 pet. loonsverlaging aan. Doodgebleven. Te Staphorst reed gis teren een 31-jarige landbouwer met een voer mest naar het land. Eenigen tijd later vond men B. onder het voer mest in de sloot liggen. Toen men hem er onder van daan gehaald had, waren de levensgeesten reeds geweken. T erecht. Een groote hoeveelheid antiek zilverwerk, de vorige week gestolen bij baron Van der Borch van Verwolde, burgemeester van Hol ten, is te Emmerik in beslag genomen. Ongelukken. Nabij Zwolle, op den weg naar het Katerveer, is de motor-hersteller C, Vis, in dienst bij de firma Bremer Sietsma, die een pas hersteld motor-rijwiel probeerde, uitgegleden Met groote vaart reeds hij tegen een boom op en sloeg ongeveer vier meter terug. Men vond hem zwaar gewond midden op den weghet motorrijwiel was nog in beweging. Kort na zijn opneming in het Ziekenhuis is hij overleden. In het ziekenhuis te Rotterdam is gestorven een meisje van 1 jaar J.B. genaamd, uit de Willem,straat, dat in een onbewaakt oogen- blik in een teil met kokend water was gevallen en vreeselijke brandwonden over het geheele lichaam bekomen had.. Bij het blusschen van een in brand staand petroleumstel liep de 30-jarige J.V., te Stellen dam brandwonden op aan gelaat, borst en handen Men vreest voor zijn lev«n. D e G e n e e s k r u i d e n t u i n te D e l(f t. Nu de laatste jaren de teelt van geneeskrui den in Verschillende plaatsen van ons land sterk is toegenomen en de belangstelling hierin reeds grooter wordt, is het mogelijk voor velen niet ondienstig er hier andermaal op te wijzen, dat er te Delft een Proeftuin voor Geneeskruiden teelt bestaat, welke zeer zeker voorjieder be langstellende een bezoek overwaare is. Een groote verzameling zeer uiteenloopende geneeskruiden is hier door dé Ned. Vereeni ging voor Geneeskruidentuinen bijeengebracht en wordt er steeds ernstig naar gestreefd deze collectie jaarlijks meer en meer uit te breiden. Deze Proeftuin is eiken werkdag tusschen 9 en 4 uur gratis te bezichtigen. Aanmelding aan den Gult.uurl.uin voor Technische Gewassen, Poortlandlaan 35 t.e Delft. Vergiftiging te Heerenveen. Op last, van de Justitie zullen de lijkjes van de twee tengevolge van vergiftiging overleden kinderen van den winkelierPasveer,gerechtelijk geschouwd worden. In verband met de gevallen van vergiftiging te Heerenveen is bij twee slagers aldaar vleesch in beslag genomen voor onderzoek, meldt het „Hbld." In meer gezinnen worden kinderen plotseling ziek, gepaard met, braken. Plotseling doodgebleven. De 50- jarige portier van het Grand Hotel te Scheve- ningen, wonende Banierstraat, is na een bad in de zee plotseling onwel geworden en tengevolge van een hartverlamming overleden. Groenendaal. De dienstweigeraar Groe- nendaal is hedenochtend ingevolge de beslissing van den Krijgsraad, wat bij een nader psychia trisch onderzoek wenschelijk werd geoordeeld, uit de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen overgebracht naar het Militair Hospitaal te 's-Gravenhage. Naar het Corr. Bur. verneemt zijn met het psychiatrisch onderzoek van den principieelen dienstweigeraar Herman Groenendaal belast de reserve dirigeerend officier van gezondheid Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. tweede klasse dr. J. YV. Deknatel te 's-Graven hage, en de officier van gezondheid eerste klasse dr. C. J. II. Tempelmans Plat eveneens te 's-Gra venhage. B r a n d o n. Door onbekende oorzaak is de kurksteenfabriek te Mijdrecht voor een groot ge deelte uitgebrand. Te Tuil en 't YVaal brandden een schuur en een hooischelf tot den grond af. Tengevolge van hooibroei brandde te Gieten de kapitale boerenbehuizinge van mej. de wed. G. Moek af. Niets kon worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Poging doodslag. Van Groede naar Middelburg werd gevankelijk overgebracht P. L., wethouder der gemeente Groede, en dijkgraaf aldaar, verdacht van een poging tot doodslag te hebben gepleegd op eenige personen door een revolverschot op hen te lossen. Ongelukken. Gistermidag is de heer K. te Nijverdal bij een overweg, welke niet ge sloten was met zijn motorfiets op een trein gere den. De heer K. was onmiddellijk dood. Te Maassluis werd een kindje van 10 maanden dood in zijn wiegje gevonden. De arme kleine had zich zelf geworgd in de laken tjes. Op den Ouden IJsel bij Doetinchem is een roeibootje omgeslagen waarin 'n 3-tal jongens ge zeten waren. Allen geraakten te water. Twee wer den gered,maar de 22-jarige Hendrik Eilers ver dronk. Zijn lijk werd na een uur dreggen opge haald. Een mooi heer. De politie heeft giste ren aangehouden een zekeren J. F. M. die in een pand aan de Delf'schevaart verblijf houdt. Dit heerschap heeft zich in België aan talrijke oplich tingen schuldig gemaakt, op zeer geraffineerde wijze. Te Brussel heeft hij kennis gemaakt met een vrouw uit Mechelen. Onder den naam van baron en barones Minkentempel zijn de twee er in geslaagd zich bij een familie te Aalst (bij Brussel) in te dringen. Hij gaf voor reeder van zeeschepen en handelaar in auto's te zijn. Tevens zeide hij te Rotterdam een liefdadigheidsten toonstelling te organiseeren. Hiertoe vroeg hij Chineesch postelein in bruikleen. Verschillende families, wier vertrouwen hij had weten te win nen, stonden meer of minder kostbare stuk ken af. Deze werden door den pseudo-baron te Antwerpen en Brussel en onlangs ook hier ter stede verkocht, hetgeen de aanleiding tot zijn arrestatie werd. In zijn woning zijn nog eeni ge borden in beslag genomen. O n trol d. Gisternacht is een Dudsch koop man in de Leeuwenstraat te Rotterdam van 130.000 mark beroofd. Hiervoor werd in bewa ring gesteld de 33-jarige vrouw IIT. Inbraak. Omtrent de inbraak bij den heer N. van Zilfhout te Wageningen meldt men nader, dat. de geheele zaak in een paar minuten was afgeloopen. De dief is op de vensterbank geklom men, daar de spiegelruit tot de halve hoogte met, een luik bedekt is. Toen heeft hij met zijn handen in sokken gestoken, de ruit ingeslagen, heeft door het gat 3 schilden met ongeveer 180 gouden rin gen gegrepen en is op den loop gegaan. Een ad junct-inspecteur van politie heeft nog getracht den dief te achterhalen, maar de voorsprong was te groot. Vier der ringen, die de dief verloren had, zijn teruggevonden, ook de sokken en de schilden zijn opgespoord van den inbreker is echter nog geen spoor ontdekt. Een poging met een politie hond is mislukt. YV a t e r v o o r r aa d. Eenige jaren geleden, liet iemand in de buurt van Znvijndrecht, daar hij zijn moestuin besproeien wilde en ook brongas hoopte te vinden, op goed geluk een wel wel slaan vertelt 't „Vad." 't Gas kwam niet uit het boor gat te voorschijn, maar het water spoot op als een machtige fontein, de omliggende slo ten geraakten boordevol en er kwam een klacht van het polderbestuur. Het gevolg was, dat de wel weer dichtgeworpen werd. YVegens de droogte is zij nu pas weer opengemaakt en het water spoot nog altijd met macht en geweld Op, zoodat het wenschelijk bleek, haar rendement te temperen. Intusschen liepen de slooten, die bijkans leeg waren, opnieuw vol en op ettelijke plaatsen werden duikers en sluisjes opengezet, om aandeel te krijgen van den ze genrijken waterstroom. Geen boer in den polder, klaagt meer, integendeel, allen zijn dankbaar. De eene wel drenkt een wijden omtrek. Het is niet onmogelijk, dat het slaan van wellen ook op andere plaatsen uitkomst zou kunnen bren gen. Onweer. Eergisteren is de bliksem ge slagen in de boerderij van den landbouwer Z. op Lutje-Lollum onder Franeker. De boerderij brandde af. Te Dwingeloo is eergisterennacht tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in deboer- derij van den landbouwer W. Smit. Het vee be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2