Lü i Machinisten-CarsRS STENO-TYPEN. m usa, Pakjes De Graaf van Monte Cristo. TE HUUR GEVRAAGD INSTITUUT PONT S f Kleine Ad. verten tien FLORA-BIOSCOOP. Mieawe SÉieÈMÉe Coral A. BOSCH, Baterstraat 63, Tel. 586 Ojiieidino Praktijk-examens. Ambachtsschool - Schiedam. vond zich in de weide. Van den inboedel werd niets gered. In het hoofdstation te Kopen- h a g e n heeft een brutale diefstal plaats gevon den. Terwijl de twee dienstdoende politie-agen- tcn met een dief, die koffers aan het openbreken was, de handen vol hadden, drongen één of twee mannen een der plaalskaarfenbureaux binnen, blinddoekten den dienstdoenden beambte, duw de hem een zakdoek in den mond en be gonnen daarna op hun gemak de brandkast open te maken om vervolgens met den inhoud van '2300 kronen spoorloos te verdwijnen. Een reiziger, die kort daarop een kaartje wilde koopen, hoorde aan het loket wachtende, iemand steunen, waarop hij de politie waarschuw de eri de beambte bevrijd werd. G evangenis i n bran d. In de gevan genis te Pittsburg brak eergisteren een oproer uit. De bewakers schoten op de gevangenen, van wie velen gewond werden en sommigen ernstig. De gevangenis werd door de oproerlingen in brand gestoken en ging voor een groot deel in vlammen op. Rijks- en gemeente-poli tie werden gerequireerd, om het oproer te dempen en ook burgers hielpen mede. Ia de gedeelten welke niet door het vuur waren aangetast, zag men de gevangenen schreeuwend achter de tralies staan. Pokken. De Zwitsersche legatie meldt het volgende. Vernomen hebbende dat vreemdelingen, die zich naar Zwitserland wenschen te begeven eenigszins heducht zijn dit te doen, in verband met de te Bazel en Zurich gesignaleerde ge vallen van pokken kan de Zwitsersche legatie het Nederlandsche publiek gerust stellen, aan gezien het hier slechts gaal» om enkele op zich zelf staande en niet ernstige gevallen,die zich uitsluitend in genoemde steden hebben voorge daan. Er kan dan ook geen sprake zijn van een epidemie. In Rusland. Den laatsten tijd zijn er enkele Nederl. schepen, te St. Petersbuig ge weest. Iemand van een Rotterdamsche caiga- doorskantoor die een dier reizen heeft meegemaak was in ongeveer twee weken geleden te St.. Pe tersburg en is thans teruggekeerd. 11 ij vei telt het volgende „Met ons schip, dat 3200 ton groot is, brachten wij een lading witte boonen uit Nederland, ter wijl wij ook blikjes bruine boonen met spek, uit Frankrijk afkomstig, meebrachten. I)e contrac ten voor zulke leveranties aan de bowjet-re- geering worden op het oogenblik te Londen afgesloten, door het bureau van Krassin en men wordt ook te Londen, in Engelsch geld, betaald. Wij hadden "gedacht, dat wij misschien te Kroonstad zouden moeten lossen, omdat de haven van St. Petersburg misschien miel meer in goeden staat zou zijn. Maar we konden direct door naar St. Petersburg. De haven zelf is goed gebleven. Ons schip, dat 18 voet diepgang heeft, kon aan de kade aanleggen. We hadden in Kroonstad een Ruesischen loods gekegen. Men betaalt daar niet, voor, evenmin als men op het oogenblik in de haven havengelden te betalen heeft.Er werd ons echter tijdens ons verblijf me degedeeld, dat de havengelden weer ingesteld zouden worden en wel tot een bedrag, dat. 20 pet. hooger zal zijn, dat dat van vóór den oorlog. Eenmaal in de haven van St. Petersburg kre gen we 4 sowj et-soldaten aan boord en kwamen een twintig-tal sowjet-politie-menschen het schip onderzoeken. De soldaten waren heèl jongeiman- netjes, gemoedelijke kinderen bijna. Een. dei- matrozen nam hun b.v. schertsend hun geweren af, terwijl hij hun een boterham reikte. Met groote gretigheid gingen zij aan het eten en lieten hun geweren rustig in het hoekje staan, waar ze neergezet waren. Deze soldaten zagen er alles- sjofelst uit, niet alleen met gelapte, maar met gerafelde jassen. Een jas, die b.v. te lang geweest was voor een der kleineren, was. eenvoudig be neden met, een mes wat afgesneden. De andere sowj et-mannen, die aan.boord waren gekomen, stelden echter een grondig onderzoek in. Ze zochten overal naar wapens en alles wat we aan wapens hadden, namelijk een paar re volvers, moest uitgeleverd. Het werd mij latei- heel duidelijk, waarom men zoo streng op wapens toekeek. De bolsjewiki zijn namelijk slechts een heel kleine minderheid.Ze kunnen dan ook alleen de baas blijven over de massahoe apathisch deze ook geworden is, doordat ze de wapens in handen hebben. Wat bij die massa, wat bij het volk, het meest treft, is dat het zoo uitgehongerd is en zulke jam merlijke vodden aan heeft. In een tram wordt je, als je gewoon gekleed bent als iemand inNeder- land, eenvoudig aangegaapt vanwege de pracht van je kleedij. Maar het eerste staaltje van dat uitgehongerd zijn van dat volk kregen we reeds aan boord. Om onze lading te lossen kwam een ware zwerm mannen aanzetten, meer dan honderd wel. En zoo gauw het ruim openging, wierpen zij zich, alvorens te gaan lossen met fel heid op de rauwe boonen en verslonden er zoo veel van als ze konden. De blikjes bruine boonen met spel sloegen ze met een haak onmiddellijk open en schrokten ook naar binnen wat ze kon den. Dan stopten ze natuurlijk al hun zakken vol blikjes. Maar daar hadden ze niet veel aan. Het haventerrein was namelijk afgesloten en ze konden er 's avonds alleen van af door één uit gang. Bij dien uitgang s ond een schildwacht, een reusachtige Rus, de geweldigste kerel, dien ik ooit, gezien heb. Die onderzocht hen en gelastte hun de blikjes, die uit hun zakken puilden, over te geven. Als er wat aarzelde, pakte de reuszei f de blikjes uit 's mans zak of schudde hem wat door elkaar. En 't merkwaardige was, dat de CITROEN-JENEVER. A, BOSCH, Boterstraat §3, Tel. 580 Kunst en Letteren. lossers eiken avond weer met zakken vol blikjes of boonen voor den schildwacht verschenen, die hen weer kalm den boel liet afgeven. Er lagen zoo 's avonds daar bij den uitgang wel stapels van 600 blikjes, die bij de visitatie daar neerge worpen waren. Wat dus niet door de lossers zelf opgegeten kon worden, kwam niet uit het af geschoten gedeelte van de haven. Hetgeen gelost werd, werd in wagons geladen, die in de buurt stonden en die naar Moskou zouden gaan. Maar 's nachts kwamen heel wat menschen die wagons bezoeken om er hun slag te slaan. Op reis zal er ook nog wel heel wat gestolen worden. Wat er van de geheele vracht in Moskou aan zal komen, is moeilijk te zeggen. We mochten van boord en mochten vrij i.e. St. Petersburg rondloopen. De machtiging hier toe werd echter pas gegeven na enkele dagen, nafat namelijk de officieele spionnage-dienst er mee in kennis gesteld was, dat. wij van boord zouden gaan. Bij ons rondgaan door de stad had den we dan ook wel vaak den indruk, dat we gevolgd en in het oog gehouden werden, al ge schiedde het op zoo weinig in het oogvallende en zoo weinig hinderlijke wijze,dat we zelf niet zou den hebben kunnen zeggen,wie ons nu eigenlijk bespiedde. Het spionnen-aantal moet, naar men ons mededeelde, buitengewoon groot zijn en dicht onder de menigte verspreid. Dat er winkels open zouden zijn, is niet waar. Er is geen enkelewinkel open, geen enkel koffie huis of restaurant ook. Men zei ons wel, dat er eenige klandestiene moet zijn, maar gemerkt heb ik er niets van. Men kan dus alleen wat koopen van straatventers en die verkoopen voorname lijk sigaretten en op de thans toegelaten open bare markten. Maar daar is de handel vooral ruilhandel. Het is er stampvol. Er is vooral een groote ruilhandel in oude kleeren en brood, beide sehaarsche, maar noodzakelijke artikelen. Met roebels kan men eigenlijk weinig uitrichten. Ze zijn bijna niets waard. Als men iets van eenige waarde zou willen koopen, zou men een koffer met roebels met zich mee moeten sleepen. Te Kroonstad kregen we al een duidelijk beeld van het bijna waardeloos zijn der roebels. Een sowjet- autoriteit, die aan boord kwam, gaf ons bij wijze van aardigheid elk een duizend-roebel-billet. Daar bleek men te St. Petersburg op'straat net. een paar sigaretten voor te kunnen koopen. In de trams, in de concertzalen betaalt men dan ook niets. Het is allemaal gratis. Bij de trams komt dit hierop neer, dat ze voortdurend zoo stampvol zijn, dat men er of net. kan komen te hangen of, als men er in komtin zulk een verstikkende en stinkende atmosfeer is, dal. men er liefst zoo gauw mogelijk weer uit is. Om wat groote af standen te kunnen af leggen, moet men dan ook een y,uto zien te krijgen. Er zijn namelijk wel auto's, vrachtauto's ten minste. Het gebruik daarvan is ook gratis, maar men moet een schrif telijke machtiging hebben om er gebruik van te maken, daar ze uitsluitend ter beschikking van de regeering zijn. Zoo'n papier om in een auto te rijden, moet men in een officieel bureau gaan ha len. Men had ons een zoo'n bureau aangewezen. We gingen er binnen. In een prachtige zaal zat een zoodje vieze kerels bijeen. Het waren sowjet- ambtenaren.Ze bleken niets anders danRussisch te kennen. Ik toonde toen maar mijn pas en zei- de „Auto, kameraden." Een der kameraden gaf mij toen een papier en daarmee konden wij toen dien dag m een vrachtauto circuleeren. We aten en sbepen aan boord. Dat zou goed geweest zijn als ons schip, met, zijn voedsel aan boord, niet hef aantrekkingspunt geworden was van duizenden en duizenden vliegen. Er heerscht ,e St. Petersburg een ware vliegenplaag. Als men s avonds in zijn hut kwam, was het plafond een voudig zwart van de vliegen. Als men ze aan het doodslaan geweest was, moest de hut uit.geboend worden. De Russische havenambtenaren, die wij spra ken en, die goed Duitsch kenden, zeiden, dat het sowj et-systeem niet kon duren, omdat het een waren hongersnood meebracht. Ze zeiden, dat alleen de hoofdleiders bij de havenadministratie bolsjewiki waren onder het personeel was nie mand bolsjewiek en ook onder de havenarbeiders kenden ze geen enkelen bolsjewiek. De bolsjewiki waren volgens hun zeggen een heel kleine minder heid, die de wapens in hamten hadoen en door een uitgebreid spionnage-stelsel er tot nu toe nog tegen wisten te waken, dat een andere groe peering eenige macht kreeg. De bolsjewicksche leiders waren de eenigen, die er wat fatsoenlijk gekleed uitzagen. Ze hadden ook blijkbaar alles ter hunner beschikking. Zoo werd ons b.v. van officieele bolsjewieksche zijde gratis vleesch ter proviandeering aangeboden. Het was uitstekend vleésch, maar we sloegen het aanbod maar af omdat we het niet. noodig hadden en toch ook niet volkomen gerust waren op de vleeschkeuring. Maar terzelfder tijd vernamen we van Russen geen bolsjewiki, dat er voor hen heelemaal geen vleesch te krijgen was. Ze hadden in geen jaren vleesch gegeten, zeiden ze." RIJN- en MOEZELWIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. Kerknieuws. Nieuw tooneelstuk. Naar gemeld wordt, zal in den aanvang van het volgende speelseizoen door de Kon. Vereen. „Het Nederlandsoh Tooneel," directeur Dr. Willem Royaards, worden opgevoerd een nieuw stuk van Herman Roelvink, getiteld „Duizend en een nacht." De muziek voor dit werk wordt gecomponeerd door den dirigent van het Stads schouwburgorkest, den heer J. Richard Ilaucke- roth. Econ. cm Fin. Mededeelingcn. Spiritus. Reuter seint uit Londen Rij de besprekingen van de Finance Bill, in het Engelsche Lagerhuis, diende de afgevaardigde Home een amendement in, waardoor van invoer rechten wordt vrijgesteld spiritus, welke in het keizerrijk vervaardigd is en welke gebruikt wordt voor het maken van gemethyleerde spiritus en waardoor verder de rechten voor buitenlandscfte spiritus van eenzelfde hoedanigheid worden ver laagd van het volle voorgestelde tarief tot de pre- ferentieele rechten, welke tot nu toe van in het keizerrijk vervaardigden spiritus werden geheven. Het. amendement werd aangenomen. Rechtzaken. Meineed. Ter terechtzitting van 't Gerechtshof te 's-Her- togenbosch werden twee getuigen V.W. en J. W. uit Voerendaal, wegens meineed gearresteerd en de behandeld wordende zaak tegen J., mijnwer ker te Heerlen, beklaagd van levensgevaarlijke mishandeling van G, v.d. Broek te Heerendaal, uitgesteld. Burgerlijke Stand. Geboren: Juli. 16. Gerrit z.v. G. Oseplmis en A. II. van Dijk, Mariastraat. 18. Arnoldus z.v. A. G. van den Ham en A. G. Bullee, Baan. Geertrui d.v. B. Kers en H. Tijssen, Ploeg- straal. 19. Petronella Anna Maria d.v. J. N. Elgers thans overleden en M. Th, Heeren, Ge dempte Broersvest,. Hermanns z.v. A. 1van Laar en W. Molenbroek. Heenvlietschestraat. Overleden: Juli. 17. Lambertus Johan nes Nooijen oud 1 j. en 5 nmd, Doelehofje. 18 Francina Adriana Maria Bosman, oud 16 j. en 4 mnd, Hoogstraat. Willem Brugmans, oud 1 j. en 7 mnd. Boterstraat. 19. Maria Cornelia den Hollander, oud 25 j. en 11 mnd. Singel. Alida Wilhelmina Cornelia Johanna de Bruyn, oud 36 j. en 9 mnd, echtgenoote van Johannes Gerardus de Jong, Nassaustraat. „St. Clemens." Heden (Woensdag) avond 8 uur recollectie van oud retraitanten van het Retraitefonds „St. Clemens." Scheepvaart. Hoogwater te iioek van Helkaé. 21 Juli v.m. 4.07, n.m.. 4.34. 22 Juli v.m. 4.40, n.m. 5.07. 23 Juli v.m. 5.11, n.m. 5.37. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 minu ten later. SCHIEDAM, 19 Juli. Vertrokken Engelsche zeesleepboot ,,H.s. No. 78." naar Richborough SCHIEDAM, 20 Juli. Vertrokken schoener „Wilhelmina", kapt. G. W. Gorter, ledig naar Rotterdam om cokes te laden voor Christiania. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 20 Juli. Men noteert voo/ binnenl. spiritus, dir. levering f 35. Stemming onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 20 Juli. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.60 per ketel. ROTTERDAM, 19 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 196 paarden, .5 veulens, 2 ezels, 708 magere runderen, 456 vette runderen, 100 vette kalveren, 439 nuchtere kalveren, 100 gras kalveren, 78 schapen of lammeren, 452 biggen, 4 hokken of geiten, 83 overloopers. Prijzen per Kilo. Koeien van *71/ ct. tot 8090 ct., ossen 60 ct. tot 7587% ct., stieren 55 ct. tot 621/270 ct., kalveren 62% tot 82% 110 ct. Prijzen per stuk van mager vee. Melkkoeien 350-725 kalfkoeien 400700 stieren 300 -650; pinken ƒ175350; graskalveren /50 100; vaarzen ƒ225400; paarden 400—600; biggen 1526 slachtpaarden 100200 big gen per week 23 hitten 200350 over loopers ƒ4060 fok nuchtere kalveren 3040, slacht dito f 1625. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen minder ruim. De handel was langzaam en de prijzen waren een weinig stijver. Op de botermarkt, werd heden aangevoerd: 4/8 en 1/16 vaten, 52. stukken per K.G. de prijzen waren f2.742.80 per K.G. Eieren. Veiling Delftschestraat. Aan voer 215,000 eieren. Kip- 10—12.90, dito kleine 9—10.15. N. V. Rotterd. Consumptieveiling, Weena- plein. Aanvoer 165,000 eieren. Kip- 912.75, dito kleine ƒ8.509, eend- 1111.75. Advertentlën. Gemeubileerd of ongemeubileerd geheel of gedeelte HU IS, min stens 4 kamers en keuken te Schiedam of naaste omgeving. Brieven onder No.4'265, bur. N. Schied. Cour., Koemarkt 4. SCHIED. BERLITZ-SCHOOL, Lange Kerkstraat 56. 4243 5 (Voorloopig Diploma). De gelegenheid tot inschrij ving voor deelname aan dezen Cursus is opengesteld. Schriftelijke aanmelding met opgave van genoten onderwijs vóór 24 Juli a.s. bij den Direc teur der A. B. S. St. Liduina- straat 15, waar tevens inlich tingen te verkrijgen zijn. 4183 16 Distillateursfirma vraagt voor direct of later een zeer ijverig van algemeene ontwikkeling. Brieven met uitvoerige inlichtingen en copie getuigschriften, onder no. 4266, bureau Nieuwe Schiedamsche Courant, Koe markt 4. 24 Kruiskade 128. Tel. 8394, Rotterdam. Boekhouden, Talen, Hand.-Corr. enz. Privaat- en Cursuslessen vanaf f 2.50 p. maand. Ook schriftelijk. 4262 20 44 s 4 f apotheek. II oogsir, 118. TelJBB, Gewaste taft, Hydrophile gaas, Guttapercha, Engelsch pluksel, Bilrotkbatist, Sanoplast. Kleine advertentiën hoogstens 30 woorden f 1. per plaatsing. Ieder woord meer 10 cent. Driemaal plaatsen van dezelfde advertentie f 2. Alle vonden eht uur Enorm succes. 15 Adverteert in de Om direct in dienst te treden een be kwaam Schilder, bekend met marme- ren. Hoog loon. Brieven onder No. 635, Bureau Nieuwe j Schied. Courant. Neemt proef metNette Meisjes mijn onovertrefbaren gevraagd tegen hoog Witten en Rooden loon.Stoomwasscherij PortwDn „De Lelie' a f 1.50 per Liter, H. F. A. WILLEMS, f 0.80 per halvenLiter Westerkade 30. Na Een goedkoop e 6 uur, Stadhouders- weelde". A. BOSCH, laan 2. Boterstraat 63. Gapsulenfabriek „Holland" vraagt eenige MEISJES van 14 tot 16 jaar. Aanmelding dagelijks kantoor Schie 88b. Wegens vertrek naar Indië wordt te koop aangeboden een motorfiets merk „Indian". Brieven onder let ter B, Bur. Nieuwe Schied. Courant, Koemarkt. Lsat uw Schoenen vernieuwen. Heeren Voorschoenen van af f 4.50, Dames idem f 3.25, Heeren zooien en hakken dezer courant. Dames idem i Alles wordt net afge- Te koop gevraagd een nog in goeden staat zijnde Heerenfiets. Brieven onder motto „fiets" Bureau If 3.50, f 2.60. solied en werkt. Je Adres is j H. JANSEN, I Nieuwstraat 6. Adverteert in de rubriek Bleine advertentfêa Er biedt zich aan een Likeurstokersknecht, van goede getuigen voorzien- Brieven no. 382, Bur. Nieuwe Schied. Courant. 00 Kantoorbediende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3