kosten, zal de sociale maatregelen uitgezon derd zooveel mogelijk tot betere tijden moe ten worden verschoven. Zoo zullen de invoering van het zevende leerjaar op de lagere scholen, de uitbreiding van het ambachtonderwijs en tal van andere wettelijke maatregelen nog eeni- gen tijd moeten wachten. Bezuiniging. Naar aanleiding van de, op de in Juni j.l. te Haarlem gehouden 144ste jaarlijksche al- gemeente vergadering der Maatschappij van Nijverheid aangenomen motie betreffende de bestaande wanverhouding tusschen belas ting en nationaal inkomen en de noodzakelijk heid eener algemeene bezuinigingheeft het hoofdbestuur van voornoemde maatschappij een centrale commissie voor bezuiniging in gesteld, welke op Vrijdag 18 Juli j.l. in het Paviljoen te Haarlem werd geinstalleerd. De commissie is voorloopig samengesteld uit de heeren Ir. A. Heldring te Hilversum, voor zitterA. C. Honing Mzn. Overveen. J. Har- dux te Hilversum, Jhr. J. C. Mollerus te Bloe- mendaal, terwijl als secretaris zal optreden de heer B. B. Ruynen, 2e secr. van die Mij. De commissie is gemachtigd zich met deskundige personen aan te vullen. Verzouting van boezemwater. In verband met, in den laatsten tijd geuite klachten omtrent verzouting van Delflands boe zemwater in het Westland, hebben dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland besloten een com missie te benoemen met opdracht aan hun col lege verslag uit te brengen omtrent, le. het vérschijnsel van verzouting van Delf lands boezemwater, zooals dat zich in dit jaar en mogelijk in vorige jaren heeft voorgedaan en den schadelijken invloed daarvan op land- en tuinbouw. 2e. de oorzaken en de middelen ter voorko ming en verwijdering van deze verzouting. In deze commissie zijn benoemd tot voorzit ter de heer W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst te 's-Gravenhage, hoogheemraad van Delfland en tot leden de heeren I. G. J. Kake- beeke te 's-Gravenhage, inspecteur van den Laixdbouw, J. Barendse te Poeldijk, voorzitter van den Bond Vereeniging „Westland", M. Kuyvenhoven te Naaldwijk, hoofdingeland van Delfland en Ir. A. C. Kolff te Delft, ingenieur van Delfland. De 25-jarige regeering der Koningin. In de gisteren gehouden vei'gadering van het Haagsch Comité voor Volksfeesten is besloten om in den avond van 2 Augustus ter eere van den verjaardag van de Kon. Moeder een vuurwerk te doen ontsteken op het Malieveld, waarvan het programma veel belooft. Hierdoor komt voor dit jaar tevervallen het. op dien dag gebruikelijke middagfeest in de Koekamp. In dezelfde vergadering is verder besloten om de herdenking van de 25-jarige regeering van de Koningin in het jaar 1923 luisterrijk t.e 's-Gravenhage te vieren. Daartoe- zullen bin nen korten tijd aan alle vereenigingen te 's- Gravenhage en Scheveningen uitnoodigingen worden gezonden tot bijwoning van een nog dit jaar te houden bijeenkomst ten einde in gezamenlijke overleg een plan van feestviering te ontwerpen en vast te stellen. Het R.K. Vakbureau. Maandag en Dinsdag 25 en 26 Juli komen de bestuurders van de bij het R.K. Vakbureau aan gesloten Vakbonden bijeen, om een standpunt te bepalen i.z. de werkloosheidsverzekering. Zoo eenigszins mogelijk zullen ook de voorge stelde wijzigingen van de Arbeidswet aan de orde worden gesteld. Kanaal Apeldoorn-Dieren. De heeren G. Gerritsen en K. van Teigt heb ben als leden der Prov. Staten in verband met de onbevaarbaarheid van het kanaal te Apel doorn-Dieren Gedep. Staten gevraagd in de zo- merzitting mede te deelen of zij het in het belang der provincie achten, met klem bij de Regeering aan te dringen op onverwijlde voorziening in den noodtoestand, welke bestaat ten opzichte van het kanaal ApeldoornDiereix, welk pro vinciaal belang h.i. het Ministerie van Water staat schromelijk verwaarloost. Bezuiniging. Naar gemed wordt overweegt de Regeering zeer ernstig, nu een wijziging van het Reisbe sluit in voorbereiding is, om het veelvuldig reizen le klasse voor rijksrekening van Rijks ambtenaren en andere personen, te verminde ren ter besparing van kosten. De Amerikaansche gezant De Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage,de heer Philips, is Zaterdag naar Nederland ver trokken. Onze Poolscko gezant. De Poolsche regeering heeft den het Peere- boom erkend als consul van Nederland te War schau. R.K. Tehuis voor meisjes. De R.-.K. Vereeniging ter bescherming van Meisjes, afd. 's-Gravenhage, deelt mede, dat zij binnenkort een Tehuis gaat. openen in 't pand Zwarteweg 9 voor dit doel door haar aangekocht. Het zal huisvesting bieden aan werkende jonge dames. Ook zal hier voor niet-inwonenden ge legenheid bestaan de maaltijden te gebruiken. Het ligt verder in hare bedoeling de reeds bestaande inrichting van dien aard Huize St. Ursula meer bijzonder te bestemmen voor de studeerende vrouwcijke jeugd en hier heeft zij op het oog de vele jonge meisjes die naai den Haag komen voor hare opleiding aan R.K. Lyceym, Sacré Coeur, Huishoud- Vak- of Kweekschool, of die Gymnasium, Teeken- Academie,- Consei-vatoire, enz. bezoeken. De datum der opening zal nader worden bekend gemaakt. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 16 dezer is A. G. Beltman, majoor der genie, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. G. J. Bisschop. Bij Kon. besluit, van 14 dezer is de Oost-Indi sche hoofdambtenaar rnr. G. J. Bisschop, laat- sLelijk burgemeester van Batavia, op zijn ver zoek, gerekend van en met 30 Juni 1921, eervol uit 's lands dienst in Nederlandsch-Indië ont slagen, onder toekenning van pensioen. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer is gisteren de zomerzittting der Provinciale Staten van Zuid-Holland voortgezet onder voorzitterschap van den heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Allereerst kwamen aan de orde de voorstellen tot een verhooging van subsidie voor de volksuni versiteiten t,e R'dam en den Haag en tot toeken ning van een subsidie voor die te Dordrecht. Na langover en weerpraten wei-den wegens staking der stemmen deze voorstellen aangehouden. Zonder discussie of stemming werden hierop goedgekeurd de rekening over 1920 van en de terleen verstrekking van 27.000 aan het krank zinnigengesticht te Utrecht, alsmede het voor stel tot machtiging tot contractueele verhooging van het aantal plaatsen in krankzinnigenge stichten. Het voorstel tot verhooging van den finan- cieelen steun voor electrii'icatie van Voorne en Putten werd aangenomen na eenige dus- cussie, waarbij bezwaren werden ontwikkeld tegen de te hoog gebleken raming. Zonder discussie of stemming werden daar op goedgekeurd de voorstellen tot verleening van subsidie aan de gemeente Loosduinen voor verbetering der vaart naar het, Westland onder die gemeente en tot aanvulling van het reglement- op wegen en voetpaden. Over het voorstel om afwijzend te beschik ken op een verzoek om verhooging tot 172.000 van het voorschot aan de Rotterdamsche tramweg-Mijvoor den aanleg van een 6 K.M. lange tramweg Oostvoorne—Rockhnse ontspon zich eenige gedachtenwisseling, waarbij van verschillende zijden werd aangedrongen om dit afwijzend standpunt nader te overwegen, aangezien Rijk en gemeenten zich wel bereid verklaard hadden het hunne bij te dragen in de hoogere kosten van aanleg. Namens Gede puteerden wees de heer von Fisenne er o.m. op, dat dit college niet onverschillig is voor de belangen van Rockanje hetgeen kan blij ken uit het voorstel tot subsidieering van een personen- en vrachtautodienst Rockanje-»- Brielle. Het voorstel om afwijzend te beschikken op de verhoogde subsidie-aanvrage werd aange houden, waarna de vergadering zich vereenigde met het voorstel tot toekenningvan het subsidie voor den personen- en vrachtautodienst Rockan jeBrielle. Het voorstel-Ten Hope in verband met de afschaffing van tollen werd aangehouden tot de najaarszitting. De Dinsdag ingediende motie-Schouten om de jaarwedde voor leden van Gedeputeerden van 4000 op 5000 te brengen werd z.h.st. aangeno men. Voorts werd nog de begrooting 1922 goedge keurd, waarna de voorzitter de zomerzitting sloot De zomertijd. In de gisteren te Middelburg gehouden alge meene vergadering van den Ned. Bond van Veehandelaren, waarop uit alle piovincies, be halve Limburg, vertegenwoordigers aanwezig waren, is met algemeente stemmen een motie aan genomen ten gunste van intrekking van den zomertijd. Dr. Thoen te Utrecht, is weder voor een jaar benoemd tot inspecteur van het veevervoer. Besloten werd krachtig actie te voeren tegen het coöperatief verkoopen van vee. Dr. H. G. vau Hamel. lot bibliothecaris van liet Vredespaleis is, als opvolger van dr. P. G. Molhuysen, benoemd dr A. G. van Hamel, bibliothecaris der Ned. Han- delshoogeschool te Rotterdam. Beschadigde mail uit Indië. Het hoofdbureau van den postdienst in Ned. Indië verzoekt aan de Indische bladen het volgen de algemeene bekendheid te geven. Naar aanleiding van een bericht dezer dagen in eenige dagbladen voorkomende, waarbij den postdienst het verwijt werd gemaakt, dat aan het beschadigd aankomen in Europa van een Indische mail van de zijde van den dienst geen bekendheid werd gegeven, wordt het volgende medegedeeld Het onder de dagbladtelegrammen van 2 Mei voorkomende bericht, dat, de op 18 April jl. te Marseille geloste Indische mail onder water was geloopen en de adressen van de meeste post stukken verloren waren geraakt, werd reeds den daaropvolgenden dag (3 Mei) bij het Hoofd bureau van den Postdienst in behandeling ge nomen. Aan de Britsche jposterijen der Straits Settlements, door welker tusschenkomst de door Ned.-Indië verzonden Engelsche mails steeds worden doorgezonden en die derhalve weten met weike gelegenheid bepaalde uit Ned.- Indië afkomstige depêches verder worden ge ëxpedieerd werd telegrafisch om nadere bizonderheden ter zake verzocht. Als antwoord daarop werd vernomen, dat daaromtrent te Singapore niets bekend was. Van de Nederlandsche postadministratie werd eerst op 4 dezer telegrafisch bericht ontvangen, dat de voor Nederland bestemde op 1 April jl. per ss. „Kalyan" door Bombay doorgezonden mail, geheel doorweekt teMarseiile werd aange bracht en alle advieslijsten van aangeteekende stukken onleesbaar waren. Aangezien nadere gegevens omtrent de onder- werpelijke mail denNed.-ïndischen postdient on bekend waren, werd, na ontvangen van laatst genoemd telegram, onmiddellijk bij het Britsche postbestuur der Straits Settlements telegrafisch navraag gedaan, welke uit Indië afkomstige brievenmalen ter zake bedoeld konden zijn. Daar hierop tot, dusverre nog geen antwoord werd bekomen intussehen werd telegrafisch aan de zaak. herinnerd i en niet met juistheid is op te geven, welke uit Nederlandsch-Indië af komstige mail beschadigd werd,konden uit den aard dér zaak tot nog toe de afzenders van post stukken niet worden gewaarschuwd. minste evenveel, zoo niet van grooter beteeke- nis, dat de schoonheid van Delft zelf voor ons land behouden blijft II. Zoo ja, is Zijne Excellentie dan bereid het hem mogelijke te doen, om te voorkomen, dat deze schoonheid geschonden, zoo niet vernietigd wordt, door de voorgenomen aanleg van een elec- trische tram langs den Ouden Delft Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R.K. Werknemersbond. Vrijdag-avond om 8 uur zal in het gebouw van den R.K. Volksbond, L. Haven, een propaganda- vergadering plaats hebben van den Ned. R.K. Werkmeestersbond „St. Joannes de Dooper". Voor bijzonderheden verwijzen Wij naar de advertentie in ons blad van heden. Huldiging mr. A. J. Loel'ï. Na opening gisteren van de openbare verga dering van de afdeelng van den Raad van State voor de Geschillen van Bestuur her dacht Mr. J. Oppenheim, waarnemend voor zitter van die afdeeling het verlies door haar geleden ten gevolge van het overlijden van Mr. J. A. Loeff, plaatsvervangend lid der af deeling. Mr. Oppenheim bracht in herinnering de groote voorliefde van den overledene voor het publiek recht en de toewijzing waarmede Mr. Loeff in de afdeeling had medegewerkt aan het vaststellen van adviesen, waarbij groot nut kon worden getrokken van zijn kennis van het administratief recht en de administratieve recht spraak. Onze trawlers in Engeland. •In verband met de moeilijkheden, welke men onzen visschers bij verkoop van hun visch in Grimsby in den weg legde, is de heer J. Polderman namens het bestuur der IJniui- der Reedersvereeniging derwaarts vertrokken. Hij had eene conferentie met vertegenwoordigers van de Britsche reedersvereeniging teneinde met hen over den toestand van gedachten te wisselen. In verband daarmede adviseerde hij den leden der IJmuidervereeniging het aantal door hen naar Grimsby te zenden schepen te beperken. Ineen onderhoud met een plaatselijk ver slaggever uitte de heer Polderman zijne be vreemding over de houding der Engelschen, aangezien de Britsche trawlers Le IJmuiden niet den minsten overlast hadden en vlug bediend werden. Indien men de visch niet te Grimsby zou kunnen verkoopen, zouden de reeders gunne schepen naar andere havens in Engeland zenden omdat de verkoop naar Duitschland niet meer zoo is als vroeger. Zoodra de prijzen in Lowestoft of Londen terugloopen zou dit van zelf drukken op de prijzen in Gnms- fcy- Nederland en de conferentie te Washington. Eastern Service seint uit Tokio De belangrijkste Japansche bladen laten zich in zeer sympathieken zin uit over het denk beeld van Nederland's deelneming aan de con ferentie te Washington. Bezuiniging aan Justitie. Aan autoriteiten, colleges en ambtenaren, re - sorteerende onder het departement van justitie, heeft de minister van justitie de volgende cir culaire gezonden betreffende bezuiniging op de rijksuitgaven Ik heb de eer te uwer kennr te brengen, dat de steeds stijgende rijksuitgaven het dringend noodzakelijk maken, dat wettelijke en andere maatregelen worden getroffen welke tot, vermin dering van die uitgaven kunnen leiden. In ver band daarmede zal ik het op prijs stellen, dat door u ernstig worde overwogen, in hoeverre bi.) de inrichtingvan uwe administratievereenvou diging kan worden aangebracht, welke tot be zuiniging kan leiden, zonder dat de belangen van den dienst of het, algemeen belang daardoor worden geschaad. Hierbij gelieve u o.m. aandacht te schenken aan de vraag, of in voldoende mate benut, worden de moderne hulpmiddelen op het gebied der administratie, als daar zijn schrijf machines, kaartregisters, feuilles enz., waarvan het gebruik tot, besparing op personeel kan lei den. Voor zoover de noodige vereenvoudiging slechts tot stand kan woraen gebracht door wijziging van regelen, vastgesteld bij wet, Koninklijk be sluit of ministerieele beschikking, zal ik dienaan gaande gaarne de noodige voorstellen ontvangen. Voor de verwerking dezer voorstellen komt het doelmatig voor, dat ieder voorstel ten aanzien van een bepaald punt op een afzonderlijk vel ot op afzonderlijke vellen papier wjirdt gesteld. Overleg terzame met de daarvoor in aanmer king komende, onder u werkzame ambtenaren zal ,aanr fk vertrouw in verschillende gevallen ivel in het belang der z-ak wezen. Schriftelijke vragen. Vragen van den heer Polak aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen be treffende den voorgenomen aanleg van een elec- trische tram door de gemeente Delft. I. Acht Zijne Excellentie, die, toen hij den heer Deterding dankte voor diens geschenk aan den lande, er, volgens de dagbladen op wees, „van hoeveel beteekenis het voor ons land is," dat het stuk binnen de grenzen blijft, het niet van ten 75-jarig Juhilé. Evenals in 't klooster a. d. Korte Haven, is ook in 't Zusterhuis aan de Tuinlaan, 't groote feest in alle stilte, maar toch plechtig gevierd. De solemneele H. Mis werd gisteren morgen opgedragen door den zeereerw. rector Pater Rij ken, die ook de op 't feest toepasselijke predica- tie hield. Hierin behandelde hij in den breede de ontwikkeling van de zusterorde hier ter stede en vertrouwde dat de tegenwoordige zusters steeds hun voorgangsters in arbeidsliefde en geloofsijver zouden blijven volgen. Gisterenavond werd een plechtig lof gehouden waaronder de „Te Deum" werd gezongen. Op de receptie boden verschillende personen hun gelukwenschen aan, terwijl verder nog een aantal schriftelijke gelukwenschen binnen kwa men. G istermiddag tegen 1 uur is een heerenrijwiel ontvreemd uit den'gang van 't kantoor der Fa.Kerkhof aan de Lange Haven. Vermoed wordt, dat een 22 jarige persoon, als heer gekleed, die even te voren op 't kantoor om werk was komen vragen, den diefstal heeft gepleegd. De politie stelt een onderzoek in. B ij de te Rotterda m g e h o u d e n examen voor Kantoor-Stenograaf (1301et.tergre- pen) slaagde Mej. J. Kerssen, van hier. UIT OVERSCHIE. Dinsdagmiddag is het lijk van den vermisten 29-jarigen zandschipper G. van N. nabij de hooge brug drijvende in de Schie gevonden. Sportfeesl Overscliie. Do „Overschiesche Voetbalclub" houdt op Donderdag 28 Juli a.s., des avonds 7 uur, een groot sportfeest. Als no. 1 heeft, zij een Histori- schen Optocht georganiseerd welke opgeluisterd door de Muziekvereeniging„Harmonie" een tocht door Overschie zal maken naar het O.V.C. terrein. Daar nemen de feestelijkheden een aan vang, met, een gecostumeerden voetbalwedstrijd tusschen O.V.C. en 1I.O.V. (R'dam) UIT ROTTERDAM^ .'t G ouden Hoof d. Blijkens een advertentie in ons blad van gister is in het fraaie gebouw, verrezen ter plaats.- waar laatstelijk hef, speelgoed- en lederwaren ma gazijn van de firma" Hessels was gevestigd,op den hoek van den Hang en de Zeevischmarkt te Rot terdam, het café restaurant „Het, Gouden Jlloofd" geopend. Het gebouw beslaat een oppervlakte van 324 M2. De onderbouw werd uitgevoerd door de firma v. Waning, de bovenbouw door firma Gebr.Voor molen. Architecten waren de heeren L. Klaphaak te Rotterdam en Bern. Buurman te Leiden. Het café, hetwelk beneden in het gebouw is gevestigd is zeer smaakvol ingericht en voldoet, in alle opzichten aan de eischen van een eerste rangsinrichting. Voor een doelmatige ventilatie is gezorgd. Gister, bij gelegenheid der opening, waren ei- tal van fraaie bloemstukken, den directeuren den heeren J. J. Hardenbergen G. B. De Grooth, toegezonden, geexposeerd, waardoor de zaal vooral 's avonds bij het heldere electrische licht een prettigen indruk maakte. Er waren gister reeds zeer veel bezoekers, zoo dat de nieuwe inrichting wel in den smaak van het publiek zal vallen. INGEZONDEN. St. Caecilia. Mijnheer de Recacteur, Beleefd verzoeken wij voor onderstaand een plaatsje in Uw blad. Bij voorbaat daarvoor onzen dank. Het doel van dit schrijven, M. de R., is II.H. R. K. Zangers of zij, die de zangkunst willen gaan beoefenen, te herinneren aan de gelegen heid zich aan te sluiten bij de R. K. Zangver. „St. Caecilia". Gezien de groote versnippering van krachten op dit gebied acht het bestuur der bovengenoemde Vereeniging aansporing in deze wel gewenscht. Het bestuur, hoewel dankbaar voor den steun, den laatsten tijd ondervonden, vooral wat be treft het financieele gedeelte, is evenwel over tuigd, dat de moreele steun veel grooter kan zijn. Een Ver. als „St. C.aeciliadie in haar bijna 30-jarig bestaan naast haar prestaties bij Uitvoe ringen en Concoursen ook kan wijzen op het feit dat zij misschien het grootst aantal R. K. Zan. .Buiten veratnw ordelijkheid .'er R. dactie) V»ii iögezrmden stukken ook wordm ie ui-1 geidaMtt w.rdtile kopy aio terugg* y v - u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2