DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUH I ETON Virginia's levenslcop. 44ste Jaargang. Vrijdag 22 Juli 1921. ^.^13092. KOEMARKT 4. Bureau: K J. A K I 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentie n: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. sluileniandseh Nieuws. OPPER-SILEZIE. Het Parijsche blad „Excelsior" verneemt dat de eommandan1 van he1 Fransche bezet tingsleger in het Rijnland order heeft gekregen om twee divisies infanterie en cavalerie naar Opper-Silezië te zenden. Do directie der spoor wegen in Opper-Silizië heeft zich in verbinding gesneld met de Duitsche spoorwegen, om het transport dezer troepen te verzekeren. De Duitsche bladen deelcn mede, dat de Ita- liaansche regeering het voorstel van de Fransche regcering heeft aangenomen, om versterkingen naar Opper-Silezië te zenden. Men verwacht tegen de volgende week twee Italiaansche regi menten in Opper-Silezië. Men verneemt, dat gister in den Duitschen ministerraad de Duitsche antwoordno- t a aan Frankrijk in zake de Opper-Silezische kwestie ter sprake gekomen. Deze nota zal, in dien mogelijk, lieden den Franschen gezant te Berlijn ter hand worden gesteld, zoodat dan morgen de pubdceering daarvan zou kunnen plaats vinden. Volgens de „Intransigeant" zal de Bel gische regeering zich met het transport der Fransche versterkingstroepen naar Opper- Silezië belasten, die van uit Antwerpen over zee zullen worden verzonden, indien Duitsch- land moeilijkheden zou maken, als ze over land getransporteerd zouden worden. De opperbevelhebber der bezettingstroe pen in het Rijnland, generaal Degoutte, is te Antwerpen geweest en daar de divisie welke naar Opper-Silezië zal gaan, uit deze troepen wordt gerequireerd, brengt men zijn aanwezig heid te Antwerpen in verband met het transport ovev zee. Het voorstel van Engeland aan de Fransche regeering, dat de Opperste Raad den 28sten Juli te Boulogne zal bijeenkomen, tot het nemen een- ner beslissing in de Opper-Silezische kwestie, wordt dooi- de geheele Engelsche pers eenstemmig goedgekeurd. Betreffende de door Briand in de vorige week afgelegde verklaring, dat het onge- wenscht is, dat de Opperste Raad zal bijeenkome voor Opper-Silezië een meer geregelden aanblik zal opleveren schrijft de „Daily News" „Het feit, dat. de Fransche voorzittei der int.ergeallieerde commissie, generaal Le Rond zich met de zienswijze zijner Engelsche en Italiaansche collega's vereenigt, door op een onverwijlde beslissing aan te dringen, zal het voor den Ouai d'Orsay moeilijk maken, het standpunt te handhaven, dat een onmiddellijke regeling gevaarlijk is." De „Daily Chronicle" schrijft, dat iedere ware vriend der Entente de noodzakelijkheid er van moet inzien om een einde te maken aan het zoo gevaarlijke uitstellen der beslissing. De „Daily Telegraph" schrijft „Men moet, oprecht hopen, dat Frankrijk een gunstig ant woord zal geven op Lord Gurzons verzoek en daardoor een einde zal maken aan den onzekc- ren toestand." De „Morning Post" meldt, dat de commissie leden in Opper-Silezië, generaal La Rond daar onder inbegrepen, eenstemmig aan den raad van ambassadeurs een telegram hebben gezon den, waarin met nadruk wordt gewezen op de dringende noodzakelijkheid, om de Opper-Silezi sche. kwestie onmiddellijk op te lossen. De ge allieerde commissie-leden betoogen, dat het land thans rustig is en dat de bevolking bezig is met oogsten, doch dat een herhaalde uitbar sting niet zal uitblijven, indien de toestand van onzekerheid blijvt voortduren. De ge regelde benden zijn niet geheel, en al verspreid en schijnen hun wapenen en munitie te hebben 36 Virginia zag hem ontsteld aan. „Madeline bemint hem. Zij vertrouwt, hem. Zij weet het natuurlijk het best." Hij zuchtte. „Maar meisjes laten zich door haar liefde zoo spoedig misleiden en ik ver beeld mij soms, datHoudt gij van hem, vroeg hij opnieuw en min of meer ongedul dig. Virginia kon niet liegen maar hoe zou zij de waarheid zeggen Goede oom James," begon zij, terwijl zij met de haar eigen levendig heid de schouders ophaalde, „ik kan zoo moei lijk over heeren oordeelen. Ik ken er zoo wei nig alleen Don Basilip en nog een paar anderen. Maar de groote zaak is, of Madeline van hem houdt. Zij moet hem trouwen, niet waar Hij zuchtte en schudde het hoofd. „Dat is het juist. Hij moet met, haar trouwen en hij heeft het grootendeels in zijn macht om haar leven te verwoesten. Wat zijn wij ouders toch te beklagen Wij worden van onze ooi lammeren afgescheurd en zijn onmachtig om hen te beschermen." begraven, om ze zoo noodig onmiddellijk wederom bij de hand te hebben voor gebruik volgens de commissie-leden geldt dit zoowel voor de Polen, als voor de Duitsehers. Bij de bespreking van het regeeringsprogram- ma in de ItaliaanscheKamer heeft de nationalis- tischeafgevaardigdeAyala de politiek van Frank- grijk tegenover Polen in scherpe woorden af- ekeurd. Men moest, meende spreker, op zijn minst neutraal blijven tegenover het resultaat der volkstemming in Opper-Silezië. Door de partijdige houding van Frankrijk is het verdrag van Versailles geschonden en wordt de uitvoe ring van de bepalibgen van het verdrag op de- lange baan geschoven. Het ergste is echter de door Sforza voorgestel de „verzoeningsgrens" in Opper-Silezië. Alyala viel Frankrijk fel aan, omdat het de bijeenkomst van den Oppersten Raad voortdurend laat uit stellen. Aan het slot van zijn betoog drukte de spreker de hoop uit, dat minister della Toiretta een waardige en krachtige houding in het Opper- Silezische vraagstuk zou aannemen. («RIEKEN EN TURKEN. Gemeld wordt, dat de Grieken thans ook Eskischehir hebben ingenomen. Een verslaggever van de Daily Telegraph te Athene heeft aan zijn blad eanige bijzonderheden geseind over de wijze waarop de Grieken de stad hebben aangepakt. Van uit het Noorden waren twee divisies opgerukt, terwijl uit het Zuiden niet minder dan negen divisies aan den aanval deelnamen. Bij Koet,alia is het eveneens zeer warm toe gegaan. Aan beide zijden is dapper gevochten en in een gevecht van twee dagen, man tegen man, werden aanzienlijke verliezen geleden. De Grieken toonden eveneens een buitenge wone dapperheid en hun aanval leidde twee dagen eerder dan verwacht werd tot den val van Koetaia. Bij hun terugtocht verwoestten de Turken over een lengtevan 40 K.M. de streek ten N.O. van laatstgenoemde plaats. Naar Belga uit Athene seint is het Griek- sche hoofdkwartier naar Koetaia overgebracht. De Grieksche verliezen te Koetaia waren ernstig. Koning Constanten is vergezeld van Stergyadei, den hoogen commissiris in Syrië, naar het front vertrokken. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren het wetsont werp ter bescherming van de nationale nijver heid verder behandeld. Een belangrijk amende ment is aangenomen, waarin bepaald wordt dat geen industrie zal beschermd worden tegen dumping vooraleer het bewijs geleverd is, dat, de bescherming vragende nijverheid in Engeland, volgens redelijke methoden, met doelmatigheid en economisch beleid geleid wordt. IERLAND Gisteren heeft de Valera zijn bespreking met Lloyd George hervat en de eerste-mi- nister heeft hem de door den Engelsche re geering bekrachtigde vaste voorstellen over gelegd. De bladen vernemen, dat deze voor stellen zeer belangrijk politieke en financieele concessies inhouden, waaronder het verlcenen aan Ierland van den status van Dominion binnen het rijk in den geest van Canada, Australië en Zuid-Afrika. Waarborgen worden verstrekt aan Ulster. De voorstellen bevatten, naar Verluidt, ook belangrijke financieele concessies en orga nisaties voor een samenwerking met de Iersche regeering.' De Valera Vertrekt heden naar Ier- lol, groote verlichting voor Virginia werd eindelijk de bel voor het diner geluid en het gesprek daardoor afgebroken. Nog nimmer had zij haar oom in zulk een stemming ge zien. Zij was er geheel door ontsteld. Gewoonlijk was hij zoo kalm, zoo vriendelijk, zoo zachtmoe dig en onverstoorbaar maar dien avond scheen een geest van rusteloosheid en prikkelbaarheid in hem te zijn gevaren. Het diner viel evenmin in zijn smaak, 't zij uit gebrek aan eetlust of om een andere reden. Virginia bespeurde, dat, hij ternauwernood iets gebruikte en toen zij met vriendelijken drang hem noodigde, toch iets te eten, verklaar de hij, dat hij zich onwel gevoelde. „Dat is dus de reden, waarom gij niet mee zijt gegaan zei Virginia. „Niet geheel en al. Ik had voor het vertrek der nachtpost nog een paar brieven te schrijven. Ik heb mij den geheelen dag zoo lusteloos ge voeld, maar als Madeline het had geweten, zou zij er zeker op hebben aangedrongen, thuis te blijven. Dat mocht volstrekt niet gebeuren. Hoe laat komen ze thuis vroeg hij plotse- ling. „Ik denk tegen twaalf uur. Het rijtuig is zooals ge weet, om elf uur besteld, maar het zal zeker wel later worden. In de groote zaal wordt gedanst, oom James." „Dat is aardig en Madeline zal natuurlijk land, om de regeeringsvoorstellen aan zijn collega's bekend te makën. Een nieuwe ontwike- keling van den staat van zaken wordt niet voor de volgende week verwacht. SPANJE. De socialistische agitatie duurt voort in Barcelona. Er zijn in de laatste dagen weer 5 arbeiders vermoord, die weigerden lid te worden van de socialistische vakbonden. De burgemeester van de gemeente Rellimas is ook vermoord. De daders konden steeds ont komen. Bij de Fransche grens zijn 3 mannen en aan vrouw aangehouden, die deel uitmaken van een terroristischen bond. Zij hebben belangrijke inlichtingen verstrekt over het werk der terroris ten. HONGARIJE. De „VossiSche Zeitung" meldt, dat de uit wisseling der ratificatie-oorkonden van het vre desverdrag van Trianon den 26sten Juli te Parijs zal plaats vinden. Daardoor valt de datum der overdracht van West-Hongarije aan Oostenrijk in de naaste toekomst, daar ze volgens de bepalin gen van het vredesverdrag van St. Germain en Trianon 14 dagen, daarna, dus den 9en Augustus moet plaats hebben. In deze korte periode zullen de Engelsche generaal Gordon, de Fransche gene raal Hamelin en de Italiaansche generaal Sig- natelli door ontruiming van West-Hongarije door de Hongaarsche troepen eischen en de overdracht van de regeering aan de Oosten- lijksche autoriteiten op zoodanige wijze doen plaats hebben, dat de West-Hongaarsche dis tricten eerst aan een commissie, en daarna door deze aan Oostenrijk worden overgedragen. De drie generaals zijn reeds in het, bezit- van de noodige volmachten. JOEGO-SLAVIE. Reuter seint uit Belgrado Drasjkowitsj, do minister van Binnenland- sche Zaken is gisterenmorgen te Delnice (Kroatië) door een jongen Bosnischen communist- dood geschoten. De dader is gearresteerd. Het verdrag tusschen Joégo-Slavië en Roe menië is thans gepubliceerd. Het bevat in art. 1 paragr. 1 de verplichtingen tot wederzijdsch hulpverleeningen in het geval van een niet geprovoceerden aanval van Honga rije en Bulgarije, welke een schending van het vredesverdrag van Trianon en Neuilly ten doel heeft. Tot de uitvoering van deze overeenkomst zijn in paragraaf 2 bepalingen opgenomen be treffende een militaire concentie tusschen beide staten. In artikel 3 verplichten zich beide partijen niet zonder voorkennis van de andere partij een bondgenootschap met een derden staat aan te gaan. Art. 4 zegt, dat beide staten bij de behan deling van kwesties van buitenlandsch-poli- tieken aard ten opzichte van Hongarije en Bulgarije te zamen zullen optreden. In art. 5 wordt bepaald, dat het verdrag twee jaar van kracht zal zijn. Na afloop van dezen termijn moet echter nog een opzeggingster mijn van 6 maanden in acht worden genorhen. Artt. 6 en 7 bevatten formeele bepalingen omtrent de mededeeling van het verdrag aan den Volkenbond en de ratificatie. Dit verdrag kan in het algemeen opgevat wórden als het statuut van de kleine Entente daar het gelijk luidend is met de verdragen tusschen Tsjecho- Slowakije en Roemenië en Tsjecho-Slowakijo en Joego-Slavië. niet stil behoeven te zitten. Arm kind De tijd van dansen zal spoedig voor haar voorbij zijn „Voorbij Omdat ze gaat trouwen Is dat zoo de gewoonte in Engeland Hoe bespotte lijk Maar misschien wil haar man het niet hebben," voegde zij er nadenkend bij. „Hij ziet er anders niet uit of hij niet veel om dansen geeft." Zij had zich op hetzelfde oogenblik wel op de lippen willen bijten, want het ecnige onderwerp van gesprek, dat zij zoo gaarne had vermeden, was juist Hugh Fraser. Mr. Lethebridge vatte het echter *op. Fraser scheen hem dien avond door het hoofd te spoken. Hij prees zijn groote bekwaamheden, zijn talenten en de volharding, waarmede bij tegen allerlei bezwaren had geworsteld en die te boven was gekomen. Thans had hij den voet op den eersten sport der ladder gezet, die hem ongetwijfeld tot de hoogste onderschei ding zou leiden. „Arme jongenHij heeft veel te verduren," zoo besloot hij zijn lofrede. „Hoe zoo vroeg Virginia, min of meer nieuwsgierig. Menigeen zou hem voor buitengewoon gelukkig houden „Door het bezit van Madeline, bedoelt ge „Daardoor natuurlijk. Maar het begin was moeilijk. Zijn vader was een verkwister die, LLOYD GEORGE EN NORTHCLIFFE. Onlangs hebben wij medegedeeld, dat de regeering besloten heeft tot boycot van de bladen van Northcliffe in verband met den zeer persoonlijke aanval, welken de „Times" op de voornaamste leden van het kabinet, Lloyd George en Gurzon had gedaan. Naar men ook reeds weet, is Lord Northcliffe thans naar Amerika Vertrokken voor zijn groote we reldreis. Nu heeft Lloyd George dezer dagen in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over den maatregel, dat de bladen van Northcliffe voor- taan uitgesloten zijn van het ontvangen der offi- cieele regeeringsmededeelingen. Northcliffe was toen al op zee. Langs draadloozen weg is hem echter deze verklaring van Lloyd George toch nog bekend gemaakt en van de „Aquitania" seinde de dagbladkoning aan het agentschap United Press Het is vriendelijk en karakteristiek van Lloyd George met zijn aanval op de Times te wachten, tot ik mij midden op den Oceaan bevond. Lord Gurzons' boycot treft in geen enkel opzicht onzen nieuwsdienst, die veel beter is dan die van het departement van buitenlandsehe zaken, waarvan de mededeelingen aan de pers een merkwaardig gebrek aan nauwkeurigheid vertoonen. Daar ik slechts een Verkort bericht onder de oogen kreeg van den aanval moet ik mijn antwoord uitstellen tot ik in de haven van New York zal zijn aangekomen. ALLERLEI. Volgens de ofl'icieele mededeeling in don Ame- rikaanschen Senaat bedraagt' de gezamenlijke schuld der geallieerden aan de Vereenigde Staten met de rente op het oogenblik 94334000 dollar, Van dit bedrag komt voor rekening van Fankrijk 18400000 dollar, van Engeland 407 millioen van Italië 186 millioen en van België 34 millioen Emir Feisoel is tot koning van Irak uitge roepen. - Uit Buenos Ayres meldt men De Argentijnsche republiek heeft geweigerd, te bemiddelen tusschen Panama en Costa Rica, in het geschil over grondgebied dat verleden jaar Maart, geleid hat tot vijandelijkheden tus schen die beide landen. (liaaenlaod. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 dezer,des avonds half negen. Dr. J. H. Kuyper. Dr. J. H. Kuyper, directeur van het Kanker instituut, te Amsterdam, is benoemd tot hoofd chirurg aan het R.-.K. Ziekenhuis Joannes de Deo te 's Gravenhage. Lr verband daarmede zal dr. Kuyper zich begin Augustus metterwoon te 's-Gravenhage vestigen en derhalve als raads lid te Amsterdam aftreden. Herkozen. De Directeur van de Scheepvaart Vereeni- ging Zuid bericht, dat in een gehouden vergade- ring van het Hoofdbestuur, de heer Paul Nijgh die als algemeen voorzitter der Vereeniging aan de beurt van aftreding was, mèt groote meerder heid van stemmen voor den eerstvolgenden termijn van 2 jaren, als zoodanig is herkozen. Dat de heer Nijgh gemeend heeft op 30 Juni j.l. het algemeen voorzitterschap te moe ten neerleggen, vond, in tegenstelling met wat daaromtrent door onbevoegden is gepu bliceerd, uitsluitend zijn grond in een aange legenheid van persoonlijken aard, die inmiddels toen Hugh juist d m leeftijd bereikt had om dit zeer goed te gevoelen, stierf, zonder hem een penning na te laten. De voordeelen van een academische loopbaan genoot hij dus niet. Zijn moeder hertrouwde juist, toen hij op het punt stond zijn examen te doen ter ver krijging eener betrekking bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. Die schok werkte zoo nadeelig op zijn zenuwen, dat anderen, die als zijn minderen bekend stonden, hem voor gingen." „Was mr. Amyot niet een van hen vroeg Virginia verstrooid. „Ja, Ralph Amyott, en wel tot ieders ver wondering. Het was een vreeselijke slag voor Hugh, en het duurde wel drie maanden, vóórdat hij dien geheel te boven was gekomen. Niemand van ons had eenige verwachting van Amyott, die in een zeker opzicht niet onknap was, maar verbazend lui." Virginia's bloed begon te koken. Die voortdu rende lof van Fraser, ten koste van den eigen neef van mrLethebridge,ergerde haar als een onrecht vaardige en kwaadwillige bevooroordeeldheid.Op een bedekte wijs scheen hij steeds vergelijkingen tusschen beide te maken. Zooals Virginia zich later herinnerde, kwam het haar echter voor, dat ten opzichte van Amyptt zijn geweten hem niet geheel en al met rust liet. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1