in een door den heer Nijgh gewenschfcen zin ge regeld is. Luchtvaart. Naar aanleiding van hetgeen dezer dagen te Scheveningen en eenige weken daarvoor te Zandvoort is voorgevallen met vliegtuigen van den Marine Luchtvaartdienst, die hetzij te laag van den beganen grond vlogen, hetzij op plaatsen landden, waaraan gevaar voor het publiek verbonden zou kunnen zijn, wordt gemeld, van bevoegd; zijde, dat dom* de marine-autoriteiten, hieraan volle aandacht ge wijd is en wordt, teneinde het op deze wijze onnoodig en op verkeerde manier omgaan met het materieel van den Marine Luchtvaartdienst te voorkomen en indien daartoe aanleiding be staat degenen die handelen in strijd met de bestaande voorschriften, te doen straffen. Ziekteverzekering. Naar wordt gemeld, moet het in verband met het advies van den Hoogen Raad van Arbeid in de bedoeling van Minister Aalberse liggen de Ziektewert zoodanig te wijzigen, dat, voor de genen, die er de voorkeur aan geven zich bij de bijzondere ziekenkassen aan te sluiten, de moge lijkheid daartoe wordt geopend, terwijl daar naast voor degenen, die bij het Rijk verzekerd willen zijn, de gelegenheid tot verzekering bij de ziekenkassen der Raden van Arbeid zal blijven bestaan. Hierbij moet vooral de gedachte hebben voorgezeten, dat, waar het geldt een gewich tige sociale voorzorg, als de Ziekteverzekering niemand verplicht moet worden zich bij parti culiere ondernemingen te verzekeren, welke nimmer denzelfden waarborg bieden als de Rijkskassen. Corps Diplomatique De nieuwbenoemde Nederlandsche gezant te Washinton, mr. Everwijn, is voornemens zich in de eerste week van September e.k. naar zijn post te begeven. Consul te Havana. Bij Kon. besluit is aan den heer M.M. Pinedo, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Havana (Cuba) onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Congres R.K. Arbeidsbeweging. Naar gemeld wordt zal het voor 17 en 18 September aangekondigde Congres der Federa tie van Diocesane R.K. Volksbonden en Werk lieden vereenigingen met het oog op de ambts bezigheden der eerwaarde heeren adviseurs één dag later gehouden worden en wel op Zondag en Maandag 18 en 19 September te Nijmegen. De dominiale mijnen. De Minister van Arbeid, mr. Aalberse, had gistermiddag aan zijn Departement een confe rentie met de mijnwerkersorganisaties, over de toestanden bij de Dominale mijnen. Onderwijsfonds. Te Amsterdam heeft dezer dagen de stich ting. vergadering plaat gehad van het on- derwij"fonds van de Nederl-ndsche Vereeni- ging van Gezagvoerders bij de Binnenscheep vaart. Onder het beheer van dit fonds zijn thans gesteld alle schippersvakscholen van genoemde vereeniging. Op voordracht van het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Gezag voerders bij de Binnenvaart, is door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. de Jong te Amsterdam tot voorzitter van het fonds genoemd. Het overige bestuur is als volgt smangesteld H. Broers, te Amsterdam en J. Porte, te Amsterdam, gedelegeerde le den, F. v.d. Sleen, te Leeuwarden, G. G. Nuy, te Rotterdam, H. G. de Vries de Lemmer, Buisman te Zwartsluis, Goossens te Harderwijk en J. van 't Hof, te Dordrecht leden. Reizigers naar Duitschland. Het passenbureau van het Duitsche consu laat-generaal te Amsterdam deelt het volgen de mede aan het „Hbld." Volgens een besluit van het Duitsche Mi nisterie van Financiën d.d. 23 October 1919 kunnen naar Duitschland reizende personen de meegenomen bedragen aan geld door een vanwege het „Grenzübeiwachungsamt" uit gereikte verklaring binnen 4 weken in den zelfden vorm (bijv. cheques, wissels en derge lijke) weer uitvoeren. Daar de reizigers dikwerf bij de heenreis verzuimen zich een dergelijke verklaring te doen afgeven, is het gevolg daar van schade en tijdverzuim, wanneer zij de meege nomen gelden bij de terugreis geheel of gedeelte lijk weer uit Duitschland willen uitvoeren. Nijverheidsscholen. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door de besturen van den Bond van Vereenigin gen tot het geven van Vakonderwijs, Vereeni ging van Directies van Nijverheidsscholen, Ned. Bond van Vakschoolleeraren en -leeraressen, de R.K. Vereeniging van Directies Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs ,,St. Bernardus", den Bond van Leeraressen bij het Huidhoudonderwijs, de Vereeniging ter bevorde ring van het Nijverheidsonderwijs|voor Meisjes, waarin zij verklaren met leedwezen en bevreem ding te hebben gezien, dat Burg. en Weth. van Amsterdam zkch verzetten tegen de aanhangige wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonder wijswet, zich beklagende over ontvoogding van het gemeentebestuui op het gebied van het nijver heidsonderwijs. Voorzoover deze klacht gericht is tegen het goedkeuringsrecht, dat de Minister zich bij het oprichten van scholen wenscht voor te behouden, wil het adressanten voorkomen, dat Amsterdam zich op een volstrekt onjuist standpunt plaatst. Wenscht Amiterdam het Rijk te zien verbonden voor 70 (resp. 75) pet. der kosten, zonder dat de Regeering daarop èeni- gen invloed kan doen gelden, zoodra maar een gemeentebestuur een vakschool noodig oordeelt en over den opzet daarvan naar eigen goedvin den heeft beslist Anders staat de zaak ten aanzien van het ingrijpen in het gemeentelijk zelfbestuur, voor zoover belanghebbenden bij den Minister in beroep kunnen komen, die alsdan de zaak kan doorzetten en aan de gemeente de 30 (resp. 25) pet. der kosten kan opleggen. Dat hier ingegrepen wordt in het gemeen telijk zelfbestuur is duidelijk. Het is alleen maar de vraag, of dat ingrijpen noodzake lijk moet worden geacht. En dan treft in het Amsterdamsche adres vóór alles, hoe daarin geheel over het hoofd wordt gezien, dat het over de gelijkmatige ontwikkeling van het nijverheidsonderwijs van het grootste belang is, de financiën der vakscholen op een goede basis te stellen. Daartoe is het' noodig, dat de schoolbestu ren kunnen rekenen op een bijdrage van de zijde der gemeentebesturen hun steun wei geren of inkrimpen, dan worden zelfs de bestaan de scholen en daarmede het volksbelang, dat zij behartigen, in gevaar gebracht. Wat betreft het oprichten van nieuwescho- len tegen den zin van het betrokken gemeente bestuur, de instelling van het beroep uitsluitend door de belanghebbenden ter plaatse, het advies van Ged. Staten, en ten slotte de beslissing door den Minister zijn behoorlijke waarborgen tegen het opleggen van onnoodige of al te zware lasten. Aan den anderen kant is het geenszins ondenk baar, dat het vakondei*wijs zich hier en daar in den lande belemmerd zou zien in zijn ont wikkeling, wanneer men de beslissing omtrent oprichting van nieuwe scholen geheel en uit sluitend zou willen laten aan de gemeentebe sturen. De adresseerende besturen zijn dan ook eenstemmig van meening, dat de voorgestel de wettelijke verplichting der gemeenten om: 30 (resp. 25) der kosten van het nijverheidson derwijs op zich te nemen, niet kan worden ge mist en zij verzoeken mitsdien deKamer dringend tot de daartoe noodige wetsswijziging haar me dewerking wel te willen verleenen. Vereeniging kweekschoolpersoneel. Zondag j.l. had te Utrecht in Hotel de l'En- rope het bestuur der vereeniging van Direc teuren (trices) en onderwijzers (essen) der Rijkskweekschool een bijeenkomst met ver tegenwoordigers der gemeentelijke en neu trale bijzondere kweekscholen in Nederland. In beginsel werd besloten tot oprichting eener gro< te vereeniging, die alle leerkrachten der neutrale kweekscholen in zich zal kunnen op nemen. De eerste stappen zijn reeds gedaan de naam der nieuwe vereeniging is nog niet vast gesteld De Rijksmiddelen. Op den minder gunstigen indruk, dien de staat der Rijksmiddelen de laatste maanden te weeg bracht, maakte de maand Juni geen uit zondering. Kort na het beëindigen van den oorlog kwam het herhaaldelijk voor, dat de ontvangsten der schatkist elke maand hooger cijfers aantoonden. Toen der tijd sproot de ecne gunstige omstandigheid, bij de hoop op beter toestanden, uit de andere voort en sneed het mes niet zelden van twee kanten. De hooge vlucht, die de handel en het zakenleven in het algemeen ondernamen, ging gepaard met hooger loonen en tantiemes, waaruit noodzakelijkerwij ze voortsproot, dat de hierdoor gevormde bron nen van opbrengst voor de schatkist rijkelijk vloeiden en de vooruitzichten niet anders dan schitterend waren. Registratierechten, zegel rechten, rechten op den invoer aan den eenen kant en inkomstenbelastingen, personeel- en tan- tiémebelasting aan den anderen vormden den hoofdschotel der tafel, terwijl als toespijze sommige accijnzen als bijv. het accijns op het gedistilleerd het menu volmaakten. Deze tijden, zijn echter grootendeels voorbij. Het hooger heffingspercentage moge nog lang een gunstige uitwerking hebben, het resultaat dat tot dusverre verkregen werd, zal niet licht weder bereikt worden. Het zakenleven, teleurgesteld, door een ge heel anderen loop der tijden dan verwacht werd, voornamelijk door het ellendig politiek gewrijf, is sinds maanden kwijnende en de invloed daarvan moge niet direct door cijfers worden aangetoond, eenmaal ondervindt de schatkist den gevoeligen terugslag. Dat. in alles een toontje lager gazongen moet worden, daar is men het algemeen over eens. De hooge prijzen gaan tot het verledenen behooren. Vracht - en exporttarieven begeven zich in dalende richting en hiermede in verband kunnen ook de loonen niet meer gehandhaafd blijven, hetgeen voldoende reeds wordt aangetoond door de heerschende werkloosheid. Deze bewe gingen zullen zich weerspiegelen in de schatkist, die daarom tenzij maatregelen getroffen kunnen worden, een minder gunstig tijdperk tegemoet gaat. Hoewel de ontvangsten van gewone mid delen de afgeloopen maand iets hooger waren dan die van Mei en een voordeelig verschil aanwijzen van 1.76 millioen vergeleken bij Juni 1920 /40.0933.797 tegen 39.064.463 wekt de beschouwing der onderdeelen op meerdere punten geen bevrediging. Ook het resultaat over het afgeloopen half jaar is een tegenslag te noe men, aangezien slechts 9.92 millioen meer bin nenkwam dan hetzelde tijdperk in 1920 respec tievelijk 215.01 millioen en 205.09 millioen, welk verschil bijna een jaar geleden, niet zelden in een enkele maand werd aangetoond. De directe belastingen hebben de afgeloopen maand veel goed gemaakt, en nog zooveel mo gelijk het verlies der bronnen, die met het zakenleven in nauw verband staan, gecom penseerd. De inkomstenbelasting stond hierbij voor aan. Zij bracht 13.28 millioen op tegen 8.88 millioen verleden jaar Juni, zijnde 4.4 milli oen meer. Wijl deze opbrengst voor en groot gedeelte komt op rekening van het vorig be lastingjaar, heeft de staat feitelijk niet den juisten stand aan. De personeele -en tantième- belasting vorderen respect, van 820.754 tot 1.74 millioen en 1.8 millioen tot ƒ2.11 mil lioen, terwijl de grondbelasting ven 3.08 millioen tot 2.64 millioen terugliep. Tot de enkele verhoogingen die verder voor kwamen behooren op de eerste plaats de op brengsten uit het accijns op suiker, dat 7 ton meer opbracht 2.61 millioen tegen 1.94 millioen in Juni 1920 en het accijns op het gedistilleerd, dat 9^2 ton meer in het laadje bracht 5.09 millioen tegen 4.14 millioen. Dit laatste accres is hoofdzakelijk te danken aan de tweede belangrijke accijnsVer- hooging. Het gebruik v^n sterken drank moet sterk afgenomen zijn, anders ware wel een vermeerdering van 2 3 millioen verkregen. De minder gunstige ontvangsten te dien op zichte houden ook verband met de werkloosheid slapte der industrie etc. Een nog duidelijker beeld van dit laatste levert de opbrengst der registratierechten, zegel rechten en de rechten op den invoer. Aan eerstgenoemde werd 2 millioen min der ontvangen, 1.8 millioen, tegen 3.8 mil lioen in Juni 1920, aan zegelrechten 1.9 millioen tegen 2.millioen. ook de luste loosheid op emissiegebied droeg tot de min der gunstige ontvangsten der registratierech ten bij. De" rechten op den invoer waren ditmaal het meest ongunstig, ze brachten ƒ3.1 mil lioen op tegen 5.3 millioen, dus ruim 2 millioen minder. Ook het statistiekrecht was ongunstiger ƒ299.847 tegen ƒ393,870. De loodsgelden waren iets gunstiger, 192.174 tegen 159.946. Van de ontvangst der accijnzen valt nog te vermelden dat het accijns up wijn vorderde van ƒ343,315 tot ƒ384,002, dat op bier van 295,482 tot 394,641 en het accijns op het geslacht afnam van 1.25 millioen tot 901.516, dit laatste in verband met den invoer van Ar- gentijnsch en Deensch vleesch. De belastingen in Verband met de buiten gewone omstandigheden over het afgeloopen half jaar liep van ƒ58.35 millioen tot 55.30 millioen, terwijl daarentegen vorderden de opcenten van het leeningsjaar 1914 van 53.21 millioen tot 60.42 millioen, zoodat liet totaal der opbrengsten met ruim ƒ4 millioen verhoogd werd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Slavenburg en Co's Rank. In de gistei en gehouden Algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Slavenburg en Go's Bank alhier is tot mede-directeur benoemd de heer Mr. H. E. La Gro,advocaat en procureur, directeur der Nationale Bankvereeniging te Bodegraven. Oranj evereenig ing Het Harmoniegezelschap ,,St. Ambrosius" heeft aan het bestuur der Oranjevereeniging welwillend een concert aangeboden te geven op Koninginnedag. De Oranjevereeniging heeft dit aanbod met groote dankbaarheid aanvaard. Geveilde en verkochte onr. goederen. Geueild Vrijdag 22 Juli. Notaris Mr. H. M. C. Poortman. I. Winkel en Woonhuis erve, open plaats en overbouwde gang, Broersvel(L131 a. en b., groot 48 vierk. ellen, geveild voor 3100. II. Woning, erve en gang. Broersveld 1332, achter perceel 1, groot 17 vierk ellen, geveild voor 500. III Woning, erve en open grond, Broersveld no 1331, groot 30 vierk. ellen, geveild voor 500. hV.VI. Drie woningen aan de Bakkerstraat no. 26, 28 en 30, groot 92 vierk. ellen, geveild elk perceel voor 800. VIIXVI. Tien woningen in de Bakkersstraat nos. 2122111 en 23, te zamen groot 560 vierk. ellen, geveild elk perceel voor 800. Afslag Vrijdag 29 Juli. „Harmonie." 't Pand 22, in de Nieuwstraat, waar vroeger de •Maria Bewaarschool was ondergebracht, is thans geheel verbouwd en ingericht als een geschikt gebouw voor vergaderingen, bruiloften enz. Om 't zoover te brengen, heeft 't den eigenaar den heer A. Stolk heel wat moeite gekost, maar wie nu de „Harmonie," zooals 'tperceel thans ge noemd wordt, ziet, moet direct toegeven, dat al die moeite niet onbeloond is gebleven*,De Harmonie." mag er thans wezen. De benedenzaal 'n flinke heldere en ruime lo- caiiteit, beslaat een oppervlakte van ca. 100 M2 plaats biedend voor ruim 200 personen. Een aar dig tooneel is er bijgebouwd, waarachter nog liggen de foyer, kleedkamer, W. C. en een groote open ruimte, waar de bezoekers gezellig aan ta feltjes in de open lucht kunnen vertoeven. Op de le etage bewoont de concierge eenige ruime vertrekken en ligt de 2e zaal. Deze is niet zoo groot als beneden, maar kan toch evenals de 3e zaal op de 2e etage, nog 50 personen bevatten. l't Geheel is smakelijk en frisch ingericht waar door menigeen wel tot huren zal getrokken wor den. Reeds nu zijn de zalen dikwijls bezet en voor den komendemwinter zijn al verschillende avon den besproken. De heeren De Graaf, van Pelt en Pinster, respect, als aannemer, schilder en met.selaaiq zorgden voor de verbouwing en inrichting. Gistermiddag ca. 2 uur w e r d op de Koemarkt nabij den R'damschen Dijk de wielrijder B., wonende L. Nieuwstraat, alhier, aangereden door 'n luxen auto bestuurd door J. W. B., uit R'dam. 't Achterwiel van 't rijwiel werd totaal ver nield, wat een schadepostje bracht van 25. De eigenaar van den auto verklaarde ziel* direct bereid de onkosten te dragen. UIT DELFT. Typhus, Er komen te Delft een 10-tal gevallen van typlms voor. Het gebruik van on gekookte melk schijnt de oorzaak te zijn. Gemengd Nieuws. A m e r i k a a n s c h e t o e r i s t e n. Gis termorgen is te IJmuiden aangekomen het 11.430 bruto ton metende Britsche stoomschip „Kaisar- I-Hind van de P. en O.-lijn, hetwelk met een gezelschap van ongeveer 400 Amerikaansche passagiers vanuit New York 'n tocht naar Euro pa maakt en daarmede het door den oorlog on derbroken toeristenbezoek aan Nederland weder begint. Na met behulp van drie krachtige sleep- booten in de Buitenhaven te zijn gezwaaid, eerde het groote stoomschip aan den Toerist,- tenstemger tot ontscheping van de passagiers, die met een extra-trein rechtstreeks naar Am sterdam werden gebracht. Heden staat een bezoek aan Den Haag, wederom met een extra-trein, op het program ma, waarna het sciiip hedenavond vertrekt naar Antwerpen, teneinde de Amerikaanen in staat te stellen een bezoek aan de Belgische slagvelden te brengen. Via Londen wordt dan de terugreis naar de Vereenigde Staten aanvaard. InZandvoor t. Het Persbureau Vaz Diaz verneemt uit LIaarlem, dat de crediteuren van het Grand HotelWüst te Zandvoort door mr.Ch. J. F. Kastent e Amsterdam geconvoceerd zijn op 'n vergadering die Dinsdag a.s. in genoemd hotel zal plaats hebben. Het meldt alsnog hieromtrent het volgende Eenigen tijd geleden is genoemd hotel over genomen door den heer A. J. v.d. Maden onder beding, dat de levering van het hotel plus den inventaris geschiedde onder hypothecair ver band. Toen nu dit seizoen het gewenschte re- rultaat allerminst opleverde (momenteel ver toeven in het hotel 45 gasten bij een personeel van 66 man) heeft de gérant van liet hotel bij af wezigheid van den nieuwen eigenaar zich met. mr. Kasten in verbinding gesteld, die daarop de hierboven omschreven stappen heeft onder nomen. Een en ander heeft te Zandvoort veel opschudding veroorzaakt. Wat de warmte al niet doet. Wij lezen in het N.v.d.D. Dinsdagmiddag was een juffrouw op visite bij kennissen, twee hoog in de Anjelierstraat te Amsterdam. Men praatte over de warmte en één uit het gezelschap zei, dat de benedenbu ren 't wel wisten, want die waren des morgens de stad uit gegaan zeker een dagje naar Zand voort of zoo. En midden in het gesprek neen maar, dat kon toch niet. Waren de Zantvoor- ters nu al thuis gekomen Men hoorde gestom mel in debenedenwoning. „Stil", zei de juf frouw, die op -visite was, „niks zrggen Zij boog zich over de trapleuning en zag een man de deur uitkomen, die iets, dat ingepakt was, oacLr den arm droeg. De man daalde de trap afde juffrouw hem na. Op de Noordermarkl, sprak zij een agent aan en toen de man dal. merkte, nam hij de beenen. De agent en de juffrouw en weldra de halve Jordaan ook. Op de Brouwersgracht wierp de vluchteling twee keer achter-elkaar iets in het water, den laat- sten keer juist even voor men hem te pakken kreeg. Hij werd naai' het bureau gebracht. Al daar ontkende hij in de woning in de Anjelier straat te zijn geweest. Nu was inmiddels al gebleken dat uit die woning verdwenen waren, een geldkistje en een trommeltje, inhoudende 650. Daar wist de man ook niemandal van af Wat hij dan in het water had gegooid O dat waren een paar doodeenvoudige steenen geweest, daar had hij al een paar dagen mee rondgeloopen, maar die waren hem met deze warmte toch wat te zwaar geworden en wat deed hij er eigenlijk mede, had hij gedacht. „Ja wel", zeide de commissaris, „ik begrijp dat je het warm kreeg, toen je zag hoe deze juffrouw je aan den agent aanwees. Maar wij zullen die steenen wel weer voor je opvisschen. En opgevischt werdeneen geldkistje en een trommeltje, sam,en juist 650 bevattende. De man is nu in de politiecel bezig te overleg gen, hoe hij 't den rechter waarschijnlijk kan maken, dat twee doodeenvoudige steenen in zoo iets waardevols veranderen kunnen. Drie burgemeesters. Te Didam heb ben drie burgemeesters hun woning. Jh,r. E. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Zeve naar, heeft wegens den woningnood in dit stadje, te Didam zijn woonhuis aangehouden. De nieuwe burgemeester van Didam zelfs jhr. van de Poll, heeft zijn intrek in een houten gebouw genomen, terwijl ook de burgemeester van Herwen en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2