DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Zaterdag 23 Juli 1921. No. 13093. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bq af krachten! wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit dd. 21 Juli 1921 vergun ning verleend aan lo. A. A. DE LANGE, tot uitbreiding van de broodbakkerij in het pand Kreupelstraat 28, kadaster Sectie B.no. 2559,met een electromotor van 1 P.K., drijvende een kneedmachine 2o. de N. V. „SCHIEVEEM" tot uitbrei ding van de opslagplaats van plantaardige oliën en vetten en koopmansgoederen in de kuiperij op het perceel aan de Havenstraat, kadaster Sectie N. no. 329 en 333 met een electromotor van 15 P.K., drijvende een exhauster. Schiedam, 23 Juli 1921. Buitenlandsch Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Het staat nu vrijwel vast, dat de Amerikaan- sche regeering de zekerheid heeft gekregen, dat Japan de uitnoodiging, om deel te nemen aan de internationale conferentie te Washington, ter bespreking der kwestie van de intern, ont wapening, aanneemt. Rusland is ontstemd, dat het niet ter confe rentie is uitgenoodigd. Tsjitsjerin heeft zich uitgelaten, dat Rusland gaarne aan de intern, ontwapening wil meedoen. Laat men Rusland er buiten, dan, zegt Tsjit sjerin, bestaat er gevaar voor toekomstige con flicten. Als het waar is, dat Rusland zich tot de Vereen. Staten heeft gewend, om hulp voor de noodlijdende bevolking, zou er kans bestaan, dat ook ten aanzien van de ontwapenings kwestie besprekingen met dit groote rijk wor den geopend. De „Asahi" De conferentie van Washing ton verschaft en geschikte gelegenheid om niet alleen het Chineesche vraagstuk, maar ook do vraagstukken der rassengelijkheid en der emi gratie te bespreken, die den kern vormen van de kwestie van den Stillen Oceaan. Wat deze kwestie betreft zijn Japan en China in dezelfde positie. Indien de volken aan beide zijden van den Stillen Oceaan zich kunnen ontdoen van hun rassenvooroordeelen en wederzijds vrijen toe gang vergunnen, kunnen zulke beuzelachtige -raagstukken als Sjantoeng en Mantsjoerij e zon der moeite worden opgelost. Volgens den correspondent van de Temps" te New-York verwacht men in Ameri- kaansche politieke kringen dat Japan in het programma, dat het voor de conferentie van Washington zal opmaken, de verplichting zal opnemen voor alle landen om een politiek van een open deur te huldigen. China zal dan ook openstaan voor burgers van alle landen. In de Japansche pers schrijft men nog steeds over president Hardings conferentie-voorstel. De „Tokio Jitski"zegt De wedstrijd in den bouw van oorlogsschepen voor den Atlantischen en den Stillen Oceaan is een directe bedreiging van den wereldvrede. Dientengevolge kan een af doende waarborg slechts worden verkregen door een drastische bewerping der bewapening. Dat Japan niet volstrekt blijft staan op de uitvoering 37 Want nu en dan Ontviel hem een woord van zelfverwijt of zelfonderzoek, waardoor Virginia zich half bewust werd, dat de gelegenheid voor haar gekomen was, waarnaar zij reeds zoolang had getracht om een goed woord voor den jongen man te doen. Maar een gevoel van beschroomheid, waarvan zij zich geen rekenschap wist te geven, en do vrees om zich tegen Madeline aan valschheid schuldig te maken, door een smet op Fraser te werpen, deden haar het stilzwijgen bewaren. En toch, nu zij gebukt ging onder haar eigen leed en haar gedachten aanhoudend naar het kleine kerkhof dwaalden, waar moeder Fancisca reeds in vrede rustte, had het wel kunnen gebeu ren, dat haar levendige aard en gevoel voor recht bij haar de overhand had gekregen, en zij mr. Lethebridhe had verbaasd, door een of andere warme verdediging van zijn neef. Einde lijk verliet hij haar te negen uur en ging naar zijn studeer-vertrek, dat aan de huiskamer grens de, om, zooals hij zeide, eenige brieven voor de post gereed te maken. Virginia slaakte een zucht van verlichting. Eindelijk was zij alleen en kon zij vrij denken van'zijn tegenwoordig 88 vlootsysteem.jblijkt uit de jongste verklaring van den minister van marine, admiraal Kato. Indien Amerika werke lijk voornemens is den omvang van zijn oorlogs vloot te beperken, zal het welskage der conferen tie verzekerd zijn. De „Hotski" zegt Berpeking der bewapenin gen is op het oogenblik volstrekt noodzakelijk voor den wereldvrede en het heil der menschheid. Wat Japan betreft, is legerbeperking dringender noodig dan vlootbeperking, zoodat de regeering op de conferentie een legerbeperking zal voorstel len. De „Osaka Asahi" schrijftEr is nauwelijks een enkel persoon onder de Japanners, die met de bedreiging voelt van de Amerikaansche vloot. Indien Amerika zijn bewapeningen in den Stillen Oceaan beperkt en de bedreiging van Japan op heft, zal niemand achterdocht koesteren aan gaande de ware bedoeling van zijn voorstel tot beperking der bewapening. In antwoord op de vraag of het bouwen in de Engelsche marine-begrooting, voor dit jaar zal worden uitgesteld, met het oog op de Was- hingtonsche ontwapeningsconferentie, haalde Lloyd George een dit jaar door de admiraliteit uitgevaardigde memorandum aan, waarin er de nadruk op werd gelegd dat de regeering, door de verouderde schepen te vervangen door nieuwe daarnede niet een vlootprogramma beoogde, dat beantwoordde aan dat der andere mogendheden. Het memorandum gaf uitdrukking aan de hoop, dat als gevolg van de openhartige en vriendschappelijke bespreking met de zee mogendheden een wedloop in het aanbouwen van oorlogsschepen zou kunnen worden vermeden doch wees er op, dat het van de zijde der admira liteit een plichtsverzaking zou zijn, indien zij zou toestaan, dat de strijdvaardigheid der vloot zouden achteruitgaan, door de voorziening van de vloot met goed materiaal te verwaarloozen en dat het bovendien een gebiedende eisch was, de tijd daartoe niet te laten voorbijgaan, omdat het dan onmogelijk zou worden, de veiligheid ter zee te handhaven, voor het geval, dat deze zou worden bedreigd. „Dit zijn redenen", voegde de premier er aan toe, „welke det noodzakelijk maken, voort te gaan met de politiek der vervanging van oude schepen door nieuwe en deze noodzakelijkheid heeft niets uitstaande met een mogelijk succes of een mislukking der aanstaande Washington- sche conferentie." GRIEKEN EN TURKEN. De verovering van Eskisjer door de Grieken is een wapenfeit van beteekenis. Deze op 55 K.M. afstand van het reeds ver overde Kutaia liggende stad, aan den spoorweg SkoetariAngora, is Dinsdag 19 Juli om 8 uur 's ochtends in handen der Grieken gevallen. Het was de 10e Grieksche divisie, onder gene raal Polymenatos, die hier de overwinning ge vocht. De Grieken moeten ook zware verliezen hebben geleden De gevechten droegen een uiterst scherp ka rakter. De ^omsingeling van de Turksche troepen stelde den Grieken in staat een grooten buit te maken. De bij Eskisjer gemaakte buit niet medegerekend, werden er 180 kanonnen van allerlei kaliber genomen. De Grieken zetten de Turken achterna, die in wanorde vluchtten. De koning is van Smyrna naar Eskisjer ver trokken. De koningin is naar Athene terugge keerd Het Grieksche hoofdkwartier is naar Kataia overgeplaatst. en weenen. Hoe konden de inenschen daar iets van haar leed gevoelen Voor hen was moeder Francisca daargela ten dat zij haar vreemd was, ee dwaze, oude non, wier leven z beschouwden als een soort waanzin, en voor wie de dood een gelukkige verlossing was. Waarom zou men over zulk een wezen treuren Virginia gevoelde, dat zelfs Madeline haar smart niet kon bevrijpen. Een non was, in haar verbeelding, een zoo buiten gewoon wezen, en zoo geheel buiten het begrip der menschelijke sympathie, dat het eenvoudig onverklaarbaar voor haar was over 't gemis te treuren, als over een wezen van vleesch en bloed. Evengoed zou men kunnen weenen over een gebroken beeld of een vernield schilderij. Voor elk ander wezen, hond, vogel of paard kon Madeline gevoel hebben. Maar kloosters en liet leven daarbinnen geleid waren voor haar een onbekende wereld de eenige werkelijkheid voor haar waren de grendels, sloten en traliën. Als zij dacht aan hetgeen daarachter was, kon zij slechts zuchten en medelijken gevoelen over de dwaasheid, waardoor dergelijke inrichtingen bevolkt werden en zich verbazen over een gods dienst, die zulke nuttelooze levens bewonderend- waardig noemde. Het kon ongeveer een uur geleden zijn, dat hij haar verlateD had, toen Virginia plotseling uit haar droomen werd opgeschrikt door het geluid van mr. Lebhebridge's stem. Hij stond ia de deur der bibliotheek en hield een kleine RUSLAND. De toestand in Rusland moet, naar luid van verschillende zijden ingekomen berichten in de laatste dagen aanmerkelijk slechter zijn ge worden. Er heerscht daar een ontzettende hongersnood, terwijl bovendien tal van streken door de cholera zijn aangetast. Hongersnood en een besmettelijke ziekte zijn wel vreeselijke dingen voor een volk. Aan den rand van den afgrond staande, heb ben thans de bolsjewistische leiders de hulp in geroepen van het buitenland. Die hulp kan echter, zooals men begrijpt, zoo maar ineens niet worden verleend. Stel, dat enke le landen aan de vertwijfelde bevolking de hel pende hand willen reiken, welke enorme trans portmoeilijkheden, zouden er dan nog te over winnen moeten zijn Tot 1 Juli is er in St. Petersburg 965.000 poud goederen ingevoerd, in Sebastopol slechts 60.000 poud. Wat er aangevoerd is, zegt de „Prawda," is ternauwernood genoeg voor die twee steden alleen. Goederen, die per trein Rusland in gestuurd worden, bereiken niet eens hun bestemming. Onderweg valt de uitgehogerde bevolking de treinen aan en rooft ze eenvoudig leeg. De tweede ramp, de cholera, breidt zich snel van uit Taganrog en Rostof naar het Zuiden uit. Honderden gevallen zijn reeds geconsta teerd te Wladikawkas en te Tiflis. Ook woedt de ziekte aan de kusten van de Zwarte Zee, vooral te Novorossisk. Geneesmiddelen zijn er niet, desinfecteerende middelen ontbreken eveneens geheel en de treurige sanitaire in richtingen der steden dragen er het hare toe bij, om de ziekte te verspreiden. Daarbij is er geen personeel en overal heerscht de grootste armoede en gebrek zelfs aan de noodigste levensmiddelen. Volgens de statistieken van 't volkscommissariaat voor hygiëne zijn er sinds het voorjaar meer dan 60000 typhusgevallen in Sovjet-Rusland geconstateerd. In Koeban wa ren dagen van 700 gevallen, in het Dongebied 997 in Woronesj van meer dan 500. In Orel 265, in het benedenstroomgebied van de Wolga 781 en in het district Saratof 1500. In de steden vooral woedt de ziekte hevig. Te Rostof sterven soms 45 menschen per dag, te Astrakan en te Saratof 50 h 70, en te Woronesj ongeveer 100. Ook te Moskou is de epidemie thans met bui- tengwone heftigheid opgetreden. EX KEIZER-KAREL. Te Londen loopen berichten dat ex-keizer Karei opnieuw Zwitserland verlaten heeft om zich naar Hongarije te begeven. Misschien komt dat gerucht wel voort uit het feit, dat het verdrag van Trianon Dinsdag in werking treedt. Er is geen bevestiging van deze nieuwe escapade. Mocht het bericht waar blijken dan zal, volgens de „Daily Telegraph" Oosten rijk zeer strenge maatregelen nemen, om een doortocht te beletten. DPPER-SILEZIE. Geen vraagstuk is momenteel zoo belangrijk als dat van Opper-Silezië. Engeland heeft, zooals gemeld, aan Frankrijk voorgesteld 28 Juli te Boulogne de zaak aan den Oppersten Raad der geallieerden voor te leg gen, maar de Franschen voelen er heel weinig voor. Briand is uit Parijs vertrokken en zegt, zich niet te zullen haasten. lamp in de hand. Zij zag terstond hoe doodsbleek en veranderd zijn gelaat was. „Oom James, gij zijt niet welWat scheelt er aan riep zij hem toe, terwijl zij van haar stoel opsprong. „Kom eens hier, kind. Ik heb u noodig." antwoordde hij met een zwakke stem. Toen zij hem in de studeerkamer gevolgd was, wees hij op een brief, die geopend op zijn schrijftafel lag. „Kunt ge hem lezen?" vroeg hij haar met een zonderlingen, zenuwachtigen blik Zij nam den brief op en zag dat het zijn eigen schrift was, maar zoo krabbelig geschreven en met zooveel vlekken, dat hij bijna niet te lezen was. „Ik ben er een uur over bezig geweest mijn hand beefde zoo," zei hij, daar het meisje hem geen antwoord gaf. „Kunt gij het schrift lezen vroeg hij min of meer ongeduldig. „Mijn waarde Hugh O ja ik geloof zeker, dat ik het lezen kan," antwoordde Virginia haastig. „Wil ik den brief voorlezen „Ja, Neen. Ik had liever dat gij even ging zitten, om hem over te schrijven. Ik kan dat gekrabbel niet aan Fraser sturen, en toch zou ik den brief gaarne nog van avond ver zenden. Hier is een pen. Ik zal u voorlezen." Hij sprak zoo geagiteerd en was zoo on handelbaar, dat Virginia, hoe zenuwachtig zij zich zelf ook gevoelde, het niet waagde, eeni ge bedenking te opperen, en op den stoel vóór de tafel plaats nan\. Wil Engeland beslist de conferentie doorzetten, dan zal Briand zien te bewerken, dat de Opper ste Raad eerst 15 Aug. bijeenkomt De „New-York Herald" meent, dat Frankrijk van plan is zelfstandig in Opper-Silezië een actie te beginnen. Naar het „Berl. Tagebl." uit Breslau ver neemt, denken de Polen er niet aan van hun macht afstand te doen. In Schwientochlitz kwam het gisternacht weer tot een groote schiet partij. In Beuthen kregen een caféhouder en een arbeider een van den Poolschen adelaar voorzien schrijven, waarin de Poolsche comman dant, van Friedenshütte hen beval voor een buitengewone Poolsche rechtbank in Friedens hütte te verschijnen. In Hindenburg eischten de Polen de vorming van een zuiver Poolsche ge meentepolitie, ofschoon in deze plaats bij de stemming 21.000 Duitsche en slechts 14.000 Poolsche stemmen waren uitgebracht. Op het oogenblik bestaat er in Hindenburg in het ge heel geen politie. In Makoschau, Bistupitz en Kunzendorf zijn de aanvoerders der politie, zooals met zekerheid is gebleken, bekende in- surgentenleiders. Uit Gleiwitz wordt gemeld, dat de opwinding in de stad aanhoudt, daar Donderdag de Fran schen de huiszoekingen naar Duitsche vluchte lingen voortzetten. Gisteren zijn in Beuthen weer verschillende Duitschers uit de Fransche hechtenis ontslagen. Zij bevestigen eenstemmig, dat ze aan verschrikkelijke mishandelingen blootgesteld waren geweest. De „New Statesman" geeft in een artikel „Het Britsche standpunt" de feitelijke motie ven aan, waardoor Engeland zich bij zijn Opper- Silezische politiek laat leiden. Het blad schrijft o.a. „Wij Engelschen zijn er trotsch op, dat wij zooiets als een politiek instinct bezitten. Dit instinct doet ons het overdreven imperialisme van Polen zien als de gevaarlijkste kracht, die thans in Europa aan het werk is. Polen bezit thans reeds geweldig gebied. De vooruitzichten, dat het dit in zijn geheel ook maar een tiental jaren zal behouden, zijn uiterst gering. Dat Polen Oost-Galicië en het grootste stuk Rus sisch gebied, dat het bij den vrede van Riga verkregen heeft, verliezen zal, is minder aan twijfel onderhevig dan wat ook in de internatio nale politiek. Het zal echter waarschijnlijk ook te eeniger tijd de Litausche veroveringen van generaal Zeligowski moeten prijsgeven. Het is slechts de vraag, of deze onvermijdelijke ge- biedsherzieningen zonder oorlog kunnen plaats vinden. Wat moet er van den Europeeschen vrede worden en welke kans heeft Polen op een onafhankelijk bestaan, wanneer zich aan den vermoedelijken oorlog van Polen met een her boren Rusland de zeker te verwachten strijd met Duitschland om het Opper-Silezische in dustriegebied gaat paren Zou men in dat geval een vijfde verdeeling van Polen kunnen voor komen Groot-Britannië zal voor Polen zeker niet ten oorlog gaan en de Fransche hulp zal Polen tegen een Duitsch-Russische combinatie weinig baten. De expansie van Polen naar het Oosten en Westen lijkt ons het meest probate middel om Rusland en Duitschland in eikaars armen te drijven. Het denkbeeld, dat men van Polen „een sterke,onafhankelijke mogendheid" zal kunnen maken, dunkt ons de meest fantas tische illusie. Dat de capaciteiten van den nieu wen Poolschen staat op het gebied van het burgerlijk bestuur, van het financieele beheer en van de militaire organisatie absoluut te kort schieten, is overduidelijk gebleken. Gedurende tientallen van jaren zal Polen's innerlijke zwak- „Mijn waarde Hughdicteerde mr. Lethe- bridge van zijn eigenhandig beschreven pa pier, „ik ben niet in staat geweest, om, vol gens onze afspraak, in de stad te komen, en ge wichtige bezigheden houden mij waarschijnlijk ook deze week aan huis gebonden. Onder deze omstandigheden zou ik gaarne het papier, dat ik u ter hand stelde, per keerende post terug ontvangen. Ik heb een schrijven van mijn groot vader, van denzelfden datum, gevonden, dat ik er wel mee wilde vergelijken, alvorens een rechtsgeleerde te raadplegen. Volgens uw brief van hedenmorgen, hebt dij dat nog niet gedaan. Ik ben zeer bevreesd, met het oog op de over eenkomst, van schrift, dat het testament echt is en Ralpg Amyott erfgenaam wordt, ten nadeele van Madeline. Het zal dus noodig zijn, in haar belang, de bezitting te bewaren. Alvorens eenige stappen te Londen te doen, zal ik eerst den ouden mr. Warren raadplegen d,io een vriend van mijn grootvader was en in zekeren zin zijn rechtskundege raadsman, ten minste op dat tijdstip van zijn leven. Als hij zegt, dat mijn neef Ralpg erfgenaam van mijn vermogen moet worden, dan Mr. Lethebridge hield plotseling op. ,,'t Is wartaal, ik verval in herhalingen," zei hij, vermoeid in zijn stoel leunende. „Wacht een oogenblik, Virginia. Laat mij even rusten." (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1