Stoomververij. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. N.V.DE PHOENIX. 44ste Jaargang. Zaterdag 23 Juli 1921. No. 13093. Bureau KOL M A II K 1 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. iuuSf ^*>1 JA Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel, post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Kunst en Letteren. Welverdiend. Het jongste nummer der „Astronomische Nachriehten" brengt het bericht, dat de Uni versiteit van Bonn aan Pater J. C. IlagenS.J. Directeur der Vaticaansche Sterrenwacht, de waardigheid en de rechten van het eere-doc- toraat in de philisophie heeft verleend, ter erkenning zijner belangrijke practische en theore tische werken op 't gebied der veranderlijke sterren en zijner geophysische onderzoekingen. Die onderscheiding eert evenzeer hem, die ze ontving, als de instelling, die ze schonk. Zij zet de welverdiende kroon op een rusteloozen arbeid van bijna een halve eeuw, in dienst dei- wetenschap. Pater Hagen is nu in zijn 78ste jaar, en nog getuigen tal van artikelen inver- scheidcnie tijdschriften telkens van zijn ver nuft en zijn helderen, methodische geest. Dit jaar nog heeft hij zijn monumentaal werk „die Verhnderlichen Sterne" volt oid, dat zich waar dig aansluit aan zijn levenswerk, den wel bekenden Atlas Stellarum Variabilium Door zijn isotomeograaf en zijn gewijzigde valmachine van Atwood heeft hij de geopysica verrijkt met nieuwe mechanische bewijzen voor de aswenteling der aarde. Aan hem is 't grooten- deels te danken, dat de Specola Vaticana, die hij geheel reorganiseerde eii uitbreidde, thans met eere genoemd wordt onder de sterrenwachten der wereld. En van de donkere oorlogsnachten, toen Rome uit vrees voor een vijandelijken vlie ger-aanval zijn lichten doofde, heeft hij partij getrokken om den hemel te doorzoeken naar de donkere kosmische wolken, die aan de grens der zichtbaarheid liggen voor een scherp, geoefend oog. 't Is niet louter toeval, dat dit eerbetoon uitging van de Universiteit van Bonn. Hier heeft Hagen als jong Jezuiet eenigen tijd de lessen gevolgd van den grooten Argelander, den stichter der Bonner Sterrenwacht, den „Alt- meister" op 't gebied der veranderlijke sterren. Vol dankbare vereering voor dien meester en diens opvolger Schónfeld heeft hij beider werk en groote verdiensten in het helderste licht ge steld. Zoo is 't werk van Hagen tevens een eere zuil geworden voor de Bonner Sterrenwacht. En deze heeft zich daarvoor dankbtar be toond. Gemengd Nieuws. Vergiftiging te Meppel. Men meldt uit Meppel aan de „Tel." Door verschillende medici wordt de mee ning naar voren gebracht, dat het roomijs, waarvan alhier de ijswafeltjes zijn vervaar digd, besmet is geweest met een ziektever wekkende bacterie, welke zich ten gevolge van de hooge zomertemperatuur weellerig heeft vermenigvuldigd. Reeds is genoemd de parathyphusbacsil, die veel overeenkomst ver toont met de typhusbacol. Maar nu is het de vraag, hoe deze bacil in de ijssubstantie is terechtgekomen. 't Onderzoek heeft uitgewezen dat het bij die bereiding gebezigde ijspoeder en de essense alsmede de biscuitkoekjes, geen gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Rest dus de melk, met behulp waarvan mede 't ijs wordt gemaakt. Volgens Vlierman, de man van het ijskarretje, was het versche melk, welke hij gebruikt heeft. Bekend mag worden verondersteld, dat vaak op nu niet bepaald hygiënische wijze 't vaatwerk, de buksen enz., waarin door de melkleveranciers hun zuivelproducten worden bewaard, worden gereinigd. Heeft men een sloot bij huis, dan wor den veeltijds met water daaruit de bussen, emmer en wat dies meer zij schoon gemaakt, inplaats van met leidingwater. Op die wijze zou dus do paratyphusbacil in de melk kunnen komen nog afgescheiden van het feit, dat het wasschen der melk hier ter stede nog niet tot het verre verle den behoort. Maar ook, zonder dat de melkboer er 't minste idee in heeft en meent zuivere, versche melk te leveren, kan de melk zijnork oeien be smet zijn met de genoemde ziekteverwekkende bacillen. Ons komt ter oore, dat een veearts dezer dagen werd verzocht te komen op een boer derij in een der omliggende gemeenten. Een paar runderen waren ziek. Geconstateerd werd dikke opgezwollen buik en vertraagde hartwer- king, verschijnselen, overeenstemmende met die der patiënten van het vergiftigingsdrama al hier. Aan 't voer, dat de dieren genuttigd had den, kon de ziekte niet geweten worden. Daarom werd éen onderzoek ingesteld naar 't drinkwater dat verkregen werd uit een drinkkuil in de weide, waarvan het niveau door de langdurige droogte en warmte geducht was gedaald en 't water bo vendien door de koieen, die graag bij warm weer een mogen pootjesbaden, ten zeerste was ont- reinigd.Monsters water werden meegenomen naar het laboratorium. En wat was het resultaat De vervaardigde cultures vertoonden duizenden en duizenden paratyphusbacillen. Onmiddellijk is toen de drinkkuil met prik keldraad omheind, opdat de koeien er niet meer uit kunnen drinken en zich besmetten 't Behoeft geen getoog, dat de melk deze die ren ver van zuiver genoemd mag worden. En wat nu in de omgeving heeft plaats ge vonden, kan ook in onze stad wel mogelijk zijn. Wij kunnen dan ook met alle zekerheid mede- deelen, dat toen onze burgemeester dit geval heeft vernomen hij onmiddellijk gelast heeft, een nauwgezet onderzoek in te stellen. Het re sultaat hiervan is nog niet bekend- Nog kunnen we melden, dat de toestand dei- patiënten ook van de hoogst ernstige voor uitgaande is. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Een verstandige leeuwin. De dierenschildcr N. Kuijver vertelt in een bijdrage in Eigen Haard op interressante wijze hoe hij eens in Artis een leeuwin, die een stuk been tUs schen het gebit had gekregen, daarvan verloste. „Het dier liep, schrijft hij zooals ze dat gewoonlijk doen en steeds met den bek wijd open, langs de tralies heen en weer. Zoo stil mogelijk bleef ik vlak voor de kooi staan, met een ijzeren haakje, van zoo wat een halven meter lengte, in de hand. Ik hield dit ongeveer zoo hoog als den kop van het dier was, wanneer hetzich omkeerde en telkens als dit gebeurde, pikte ik met het haakje naar het stük been. Of de leeuwin de bedoeling begreep, is moeilijk uit te ma ken, maar een feit is het, dat zij na een keer of tien even bleef staan, en in een oogenblik wipte ik het been tusschen de tanden weg. Op zich zelf is dit niet zoo bijzonder, want het toeval kan hierbij ook een groote rol ge speeld hebben, maar wat zeker wel opmerkelijk genoemd mag worden is, wat er ongeveer veert- tien dagen later gebeurde. loen bleef voor den tweeden keer, weder een stuk gekookt been tusschen Flora's tan den vast zitten en zoodra zij mij met het haakje zag aankomen, kwam zij regelrecht op mij toe- loopen en ik kon het stuk er zoo uithalen. Ik heb vroeger het verhaal van den man die in het woud een doorn uit den poot van een leeuw haalde en later daarvoor de dankbaarheid van het dier ondervond, altijd als een fabel be schouwd, maar na deze ervaring lijkt dit verhaal mij toch waarschijnlijker, dan ik vroeger vermoed de." Kranig. De zeesleepboot „Gelderland", kap pitcin Groeneweg, heeft van IJmuiden naarBala- wan gesleept het baggervaartuig „Amster dam" met nog een modderbak, een zoogenaam- den „onderlosser" met in dien onderlosser nog weer een tweede onderlosser in stukkon en brokken. Deze baggerwerktuigen zijn be stemd voor de maatschppij „Grotius", en dus voor den arbeid aan de oceaanhaven Belawan. De zeesleepboot „Gelderland", is met deze gecompliceerden sleep, naar wij in de „Sum. Post" lezen, den 24en Februari uit IJmuiden vertrokken en bracht haar den 21en Mei be houden te Belawan. De moeilijke reis heeft dus iets minder dan drie maanden geduurd, en onderweg werden voor 't innemen van kolen slechts aangedaan Algiers, Port Said en Aden. Het langste tra ject is dus geweest Aden-Belawan, een reis van 32 dagen aan-één-stuk, waarmede Kapi tein Groeneweg een record heeft gemaakt. Dat- deze sleeptocht zeer vaardig is volbracht blijkt verder hieruit dat de „Gelderland" met haar drijvende bagage bij Saban een anderen Hol- landschen sloep - eendroogdak met 2 sleepers van Rotterdam naar Soerabaja passeerde, die reeds 472 maand onderweg was, terwijl nog een andere sleep, eveneens een baggermolen en een bak, 14 dagen eerder dan de „Gelderland" uit Nederland vertrokken, één, dag later dan deze te Aden aankwam. Maar de „Gelderland" is dan ook een spiksplinternieuw schip, eigendom van de sleeprcederij Wijsmuller en Co te Rotter dam, gebouwd op de werf van Jonker en Stant te Hendrk Ido Ambacht. Deze sleepboot hééft een machine die een vermogen van 1000 P.K. kan ontwikkelen de machine is gebouwd dooi de fabriek „Delfshaven" te Rotterdam. Vraagt men aan het, na de vermoeiende reis zeer welvarend uitziend zeevolk, hoe de tocht is uitgevallen, dan is het algemeeen ant woord dat men maar een paar kwade d gen heeft geh d, doch d t de reis zeer voorspoe dig is geweest. Maar men kan zich voorstel len, hoe de betrekkelijk kleine „Gelderland" op den eceaan heeft geslingerd met den zwaren sleep achter zich. De Gelderland" had haar sleep achter zich aan twee trossen, de baggermolen achteraan hangende aan een tros van 170 vaam, onge veer 300 Meter. Toen men hier te Belawan arriveerde had men nog voor 8 dagen kolen aan boord. Over enkele dagen vertrekt de „Gel derland" naar Palembang om daar weder ko len in te nemen en vervolgens terug te stoo- men naar Port Said en daar nieuwe orders af te wachten. Napoleon als schaakspeler. Reeds als eenvoudig luitenant was Napoleon een groot liefhebber van het schaakspel. In het be roemde café de laRegance te Parijs heeft men tot, op heden het tafeltje bewaard, waaraan Napoleon als luitenant zijn eerste veldslagen in het klein heeft uitgevochten. Later op zijn veldtochten had hij steeds een reis-schaakspel bij zich en vooral gedurende zijn verblijf in Egypte (1799) bracht de overwinnaar van den slag bij de Pyramieden vele uren door bij het schaakbord, zonder ech ter zeer bedreven in het spel te zijn. Joubert en Poussiegue waren toen zijn tegenstanders voor al laatsgenoemde echter was hem verrreweg de baas. Zooals Napoleon's geheimschrijver Bou- riene meedeelt, was déze zich wel bewust van zijn zwakte op het geruite veld, reden waarom hij Ver meed met de beste spelers van zijn tijd te spelen. Hij bekommerde zich weinig om de theorie, kwam daardoor meestal in de opening reeds ach ter, maar slaagde in het middenspel er niet zelden in door zijn uitstekend combinatie-vermogen den achterstand weer in te halen. Vooral toen hij Keizer geworden was kon Napoleon het niet goed verdragen als hij op het schaakbord, dat met het oorlogsveld wel vergeleken wordt, verslagen werd Behalve de reeds genoemde partiners speelde Napoleon veel met zijn zwager Murat, die een hartstochtelijk vereerder was van het koninklijk spel, verder met den hertog van Bassano, met wien hij zelfs vele nachten, naar men vertelt, aan het schaakbord doorbracht. Ook Napoleons broe der, koning Lodewijk, maarschalk Ney en onder de hofdames van keizerin Joséphine de Rémusat waren niet zelden de partners van den keizer aan het schaakbord. Later op St. Helena was het schaakspel voor Napoleon een groote troost en vele uren bracht hij toen met generaal Bertrand met schaakspelen door. Een noodlottige zangwedstrijd. Alpa en Perfumo, twee boeren uit Roccagri- malda, een provincie van Allessandria, beslo ten den avond in een herbergje daar te pas- seeren door een onderlingen zangwedstrijd te houden. Een jury werd gevormd en hoorde de twee mededingers aan, welke om beurten frag menten zongen uit de „Troubadour", de „Rigo- letto", en andere opera's. De jury besliste, dat Alpa de winnaar was, en de verliezer moest een flesch wijn betalen. Daarmee nam deze echter geen genoegen en er ontstond ruzie. Beide man nen werden de herberg uitgewerkt en zetten hun dispuut op straat .voort. Even later hoorde men kreten. Niemand durfde echter de herberg te verlaten, om te zien, wat er gebeurde. Den volgenden morgen vond men Alpa's lijk, door 12 messteken door boord. Perfumo, en zijn zoon zijn respectievelijk tot 8 jaar en 5 maanden en 2 jaar 6 maanden en 15 dagen eenzame opsluiting veroordeeld. Gouden s i g a r e n k i s t. Aan Gk H. Schwab, den Amerikaansche groot-industrieel, was, naar men zich herinneren zal, een gouden sigarenkist ontstolen, ter waarde van duizenden dollars, een eeregeschenk van de stad Baltimore, Een Amerikaansche matroos zou de kist naar Duitschland hebben gebracht. Het hoofd der politie te New-York richtte zich tot het Zwitser- sche gezantschap te Washington, dit tot zijn re geering en deze laatste tot het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Berlijn. Ten slotte hebben het ministerievan buitenlandsche zakeninBerlijn en de politie-president zich met de zaak bezig ge houden, daar de „Chicago Tribune" gemeld had, dat de gouden kist zich in Berlijnsche handels kringen bevond, Het onderzoek leidde tot de in beslagneming van de kist, die de kleermaker Bleiweisz-Bleck het eerst verkocht had en die doqr zes handen gegaan was, waarbij elke verkoo- per den prijs had Verhoogd. Daarna kocht de kleermaker, die inmiddels gehoord had van de groote belooning welke voor het terugvinden was uitgeloofd, de kist terug voor 16.800 mark. Een broer van hem zou verscheidene malen aan boord van de „Mongolia" de reis over den Atlantischen Oceaan naar Europa gemaakt en de gouden kist van een matroos gekregen hebben. Thans wercen de zeven personen, door wier handen de kist gegaan was, wegens heling aangeklaagd, omdat zij bij de hooge waarde en de omstandigheden van den verkoop koop de herkomst konden bevroeden. Tegen deze aanklacht voerden de verdedigers aan, dat de kist rechtmatig op een openbare veiling in Neder land is gekocht. Het gerecht besloot ter verdere opheldering tot verdaging. Het grondbezit i n B u 1 g a r ij e. De voornaamste bepalingen van de nieuwe wet op het grondbezit in Bulgarije zijn, naar de Nederl. gezant te Sofia in Handelsberichten van deze week mededeelt de volgende Ieder landbouwer, die eigenaar is van gronden, Telef. No. 15. 1248 9 mag een bepaalde uitgestrektheid grond bezit ten en bewerken. De uitgestrektheid wordt zoo danig bepaald, dat zij voldoende is voor een nuttig gebruik van de werkkracht van den land bouwer en van de leden van zijn gezin en, bij uitzondering, van gehuwde helpers. Deze uitzon dering geldtvoor eigenaren,die niet zelf den grond bewerken, maar zich bereid verklaren, dien bin nen 3 jaren op bepaalde wijze in cultuur te bren gen of te benutten voor de oprichting van in- dustriëele inrichtingen, welke met den landbouw in verband staan. Dit eigendomsrecht, gegrond op den arbeid, wo.rdt gelimiteerd op 30 H.A. bebouwbaren grond per gezin, indien de eigenaar het land zelf bebouwt, Indien dit niet het geval is, bedraagt de maximum-uitgestrektheid van het land 10 H.A. voor een gezin en 4. H.A.voor ongehuwden. Waar meer gezinnen samenwerken, zal elk dien aangaande zijn rechten kunnen doen gelden. De maximum-uitgestrektheid voor bosschen en weilanden in bergachtige streken is vastge steld op 50 H.A. en in vlakten op 20 H.A. De uitvoering der onteigening van de landerij en, voor zoover deze in uitgestrektheid de vast gestelde maxima te boven gaan, wordt opgedra gen aan gemeentelijke commissies. De door deze onteigening verkregen goederen zullen dienen ter vorming van een fonds, waaruit de kosten der geheele hervorming van het grondbezit zul len worden bestreden. Aan dit fonds zullen wor den toegevoegd de gronden van de Nationale Bank, van de Landbouwbank en die van den staat, welke niet door het departement van land bouw en domeinen zijn ontgonnen. Ook de gron den, welke aan kloosters toebehooren, zullen kunnen worden onteigend, indien zij niet op mo derne wijze worden bewerkt. Voor de betaling van de onteigende gronden zal als basis gelden de gemiddelde prijs der laatste tien jaren voor den oorlog. Voor de berekening van den prijs van landerijen van niet meer dan 10 H.A. zal dat ge middelde de grondslag zijn. Voor grootere per- ceelen wordt de prijs met bepaalde percentage (10 tot 50 pet.) verminderd. Voor de toewijzing der beschikbare gronden tegen bepaalde prijzen komen in hoofdzaak in aanmerking de landbouwers, die thans geen gronden bezitten, of deze in onvoldoende mate in eigendom hebben. Verder ook landarbei ders, die bewijzen van voldoende geschiktheid daarvoor kunnen verstrekken, en coöperatieve vereenigingen, welke op lanbouwgebied werk zaam zijn. Degene, die aldus landeigenaar wordt, mag in een tijdvak $an twintig jaren den gekoch- ten grond niet vervreemdem. Zij, die het land ge durende drie jaren onbebouwd laten of het niet behoorlijk beheeren, zullen den betaalden prijs terugontvangen, terwijl het terrein opnieuw ont eigend zal worden. De bibliotheek van Reims. Gis teren heeft de plechtige eerste steenlegging plaats gehad van de bibliotheek van Reims, Voor dit bouwwerk heeft het Carnegie-fonds 200.000 dol lar geschonken. Butlet verrichtte de eerste steen legging. Myron Herrick de Amerikaansche ge zant te Parijs, verheerlijkte Reims als het symbool der overwinning van den geest op de staf en van de overmacht van het recht over de barbaarsche hartstochten van haat en vernieling. Hij wees op de uitgestrektheid 8er verwoeste gebieden en op de ongelooflijke energie, waarme de het Fransche volk zijn verliezen heeft trachten te herstellen 1500 mijl spoorwegen waren her steld,ongeveer twee en een half millioen bewoners waren wederom naar hunne haardsteden terug gekeerd 750.000 hectare bouwland van de drie millioen, welke verwoest werden, waren reeds» weer in bruikbaren toestand gebracht 295.000 huizen waren herbouwd of hersteld en 1940 van de 8792 fabrieken waren reeds weep in werking. Deze cijfers bewezen aan de geheele wereld, dat Frankrijk, ten spijt van zijn binnenlandsche moeilijkheden, welke het moet oplossen, een voorbeeld geeft van ingespannen arbeid, zuinig heid en opofferingen, ten einde zijn economische evenwicht te herstellen. De gezant voegde er aan toe, dat men deze cijfers niet kan hooren, dan met een zeker gevoel van trots, want het zijn belangrijke punten op Frankrijks weg naar algeheel herstel zijner nationale inkomsten. Ten slotte gaf hij uitdrukking aan de hoop, dat de bibliotheek zal worden een monument van schoonheid en nut voor den geest van vriendschap en samenwerking welke steeds tusschen Amerika en Frankrijk heeft bestaan. NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5