DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 26 Juli 1921. No. 13095. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!» Nieuws. OPPER-S1LE ZIE. Het meeningsverschil tusschen Frankrijk en Engeland inzake Opper-Silezië is nog geenszins opgelost. De kwestie vormt in de internationale pers nog ste'eds de hoofdschotel en algemeen is men van meening, dat het een zeer moeilijk probleem is om tot oplossing te brengen. Over het antwoord, hetwelk Duitschland aan Frankrijk heeft gegeven, meldt een telegram uit Berlijn het volgende Toen minister Rosen Zaterdag aan den Fran- schen gezant het antwoord van de Duitsche regeering betreffende de toestanden in Opper- Silezië overhandigde, heeft hij den heer Laurent tevens medegedeeld, welk standpunt het Duit sche kabinet inneemt tegenover de vraag van Frankrijk of Duitschland bereid is de noodige maatregelen te treffen voor een vlugge over brenging van een Fransche divisie naar Opper- Silezië. De Duitsche regeering verklaart zich bereid de bepalingen van het verdrag van Versailles be treffende het transport van troepen zoo stipt mogelijk uit te voeren. Een dergelijk verzoek als het Fransche kan echter niet door een enkele macht worden gedaan, maar moet gemeenschap pelijk door Frankrijk, Engeland en Italië aan de Duitsche regeering worden gericht. Daarom verzoekt de Duitsche regeering haar te willen mededeelen of Frankrijk dit verzoek mede na mens zijn bondgenooten had gedaan. Het „Ber liner Tageblatt" meent, dat door deze van Duit sche zijde gestelde vraag de kwestie van Opper- Silezië in een nieuw stadium is getreden. Het antwoord van de Fransche regeering zal wel niet lang op zich laten wachten. Vermoede lijk zal ondertusschen de Duitsche regeering in een uitvoerig antwoord op de Franche vraag haar standpunt uiteenzetten. Dr. Rosen heeft de vraag, welke hij aan den Franschen gezant richtte, ook aan de gezanten van Engeland en Italië gericht. Het is onzeker of van dezen wel een rechtstreeks antwoord verwacht. mag worden. Zooals gemeld, is Frankrijk niet erg er op ge steld, om nu reeds het Opper-Silezische vraag stuk in bespreking te brengen in den Oppersten Raad der geallieerden. Briand zou zelfs te ken nen hebben gegeven, met verlof te gaan als de conferentie te Boulogne toch doorgaat. In Engeland is men hierover al heel slecht te spreken. Een telegram uit Londen meldt, dat Lloyd George in eik geval naar Boulogne gaat. Fransche bladen, zoo zegt het telegram, heb ben te kennen gegeven, dat Lloyd George in Augustus met verlof zou gaan, wat een bijeen komst in die maand onmogelijk zou maken. Deze veronderstelling mist elk gezag. Hoewel de Engelsche eerste minister voor tal van belang rijke vraagstukken geplaatst is, welke waar schijnlijk de eerstkomende weken zijn aandacht ruimschoots in beslag zullen nemen, is hij zoo overtuigd van de beteekenis van het Opper- Silezische vraagstuk, dat hij in ieder geval be reid is de bijeenkomst van den Oppersten Raai bij te wonen, welke afspraken hem ook in den weg zouden staan. Sir Harold Stuart, de Engelsche vertegenwoor diger in de geallieerde commissie in Opper-Sile zië, is op weg naar Londen om zijn regeering van den toestand op de hoogte te brengen. Generaal de Marinis, het Italiaansche lid van die commissie, verroeft voor hetzelfde doel te Rome. Lloyd George heeft gisten in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij Donderdag een verklaring over Opper-Silezië hoopt af te leggen. 39 Tante Johanna was wanhopig. „Als het kind maar schreide als ze maar klaagde of bad zeide zij tot Virginia, die met haar weende. „Het is niet natuurlijk. Het is alsof zij in steen veranderd is I" „Waarom komt mr. Fraser niet? Hij wordt haar echtgenoot en zij houdt van hem. Hij zou haar het best kunnen troosten," antwoordde Virginia. „Zij zocht hem zeker". Miss Johanna trok een scheef gezicht. „Ja, waarom komt hij niet Hugh Fraser is altijd zoo langzaam en berekend in al zijn bewegingen. Hij telegrafeerde, dat hij het te druk had, om de stad te verlaten,maar bijtijds voor de begrafe nis zou overkomen", zei zij met een snik van ergernis. „Ja druk als Madeline er zóó uitzietriep Virginia verontwaardigd uit. „Hij heeft haar niet lief »St," zei miss Lethebridge verschrikt. „Zeg "nt niet, want het zou Madeline's hart breken". 2ij zeide dit met zooveel heftigheid, dat Vir- fSmia haar verbaasd bleef aanstaren. nJa," vervolgde miss Johanna geagiteerd. Over den toestand in Opper-Silezië meldt een telegram uit Berlijn het volgende De vlucht der Duitsche bevolking uit Opper- Silezië duurt voort. Te Kattowitz alleen worden dagelijks 7 a 8000 reiskaartjes afgeleverd. De paskantoren zijn nog steeds overvuld. Rdeds van 4 uur 's ochtends af wachten de vluchte lingen in lange rijen op hun beurt. Gedurende den opstand in Opper-Silezië werd alleen door het vluchtelingen-comité te Kattowitz 27 a 28 millioen mark betaald om de vluchtelingen onder te brengen en te voeden. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren het volgende meegedeeld Het aantal Engelsche troepen in Opper-Silezië, bedraagt op het oogen- blik 4400 man. De Fransche troepenmacht is grooter, de Italiaansche kleiner. De „Times" verneemt uit Rome Generaal de Marinis, de bevelhebber der Italiaansche troepen in Opper-Silezië, is te Rome aangekomen, waarheen hij door de Italiaansche regeering werd ontboden om haar over den toestand in te lichten. De minister verklaarde in strijd met de loopendc geruchten, naar zijn post te zullen tcrugkeeren. Hij gaf als zijn mee ning te kennen, dat verder bloedvergieten in Opper-Silezië kan worden voorkomen, doch do spanning aldaar duurt voort. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Reuter meldt uit Tokio De Japansche regeering heeft nog geen defini tief antwoord ontvangen op haar verzoek over nadere inlichtingen omtrent hetgeen op de conferentie zal worden behandeld. Vandaar haar talmen met het antwoord op Hardings uitnoo- diging. De Japansche regeering heeft uit de Ameri- kaansche pers vernomen, dat, terwijl kwesties als die van Sjantoeng en Jap wel op de confe rentie zullen worden besproken, zulks op initia tief van Amerika, uit niets blijkt, dat eveneens de emigratie-kwestie op de conferentie ter spra ke zal worden gebracht en Japan acht het noodig, daarover inlichtingen te ontvangen. POLEN. Men meldt uit Warschau, dat de nawerking van den Opper-Silezischen opstand en de in storting der valuta een nieuwen samenloop van binnenlandsche politieke moeilijkheden ten ge volge heeft. De geheele textielindustrie van Lodz staat reeds tien dagen stil. Ook de textielfabrie ken te Tomaschow, Zyrardow en in andere nijverheidscentra hebben geen werk. Naar de bladen melden, wordt er in de metaalindustrie een staking verwacht. Aan de gebouwen der staatsijzerfabrieken zijn biljetten aangeplakt, waarin wordt aangespoord tot afkondiging van een algcmeene staking m de metaalindustrie. Ook in het kolengebied is de stemming on rustig. Er hebben botsingen tusschen arbeiders en beambten plaats gehad. BELG IE EN LUXEMBURG. Een telegram uit Brussel meldt De economische overeenkomst tusSchen België en het groothertogdom Luxemburg is gister morgen door den Belgischen minister van bui- tenlandsche zaken Jaspar en den Luxemburg- schen minister van staat Reuter, geteekend. Deze overeenkomst is het resultaat van lang durige en netelige onderhandelingen. De over eenkomst zal nog deze week aan de parlementen van de betrokken landen worden voorgelegd. De kwestie der spoorwegen was het lastigste te regelen. In afwachting van de regeling der modaliteiten van deze overeenkomst, zullen de spoorwegen van het groothertogdom door den Belgischen staat worden geëxploiteerd. De „Zelf heb ik mij aan Fraser nooit veel gelegen laten liggen. Ik heb mijn eigen mcening over hem en zijn manier van doen, om de menschen te misleiden en mijn goeden James en zijn lieve ling in hem te doen gelooven, als in een engel, die van den hemel was gezonden. Maar dat is nu de zaak niet. De zaak is, dat het kind hem met geheel haar hart lief heeft en zij als er iets tusschen hen beiden kwam zou sterven, ja zóó zeker! als gij daar zit, Virginia. Ik ken haar. Als dat geloof bij haar aan het wankelen werd gebracht, zou zij niet kunnen leven". Virgnia zuchtte. Zij gevoelde zich zeer be zwaard. „Is dat werkelijk uw meening, tante Johanna vroeg zij en ging toen fluisterend voort „En denkt gij, dat hij haar werkelijk om haar zelfs wil lief heeft?" „Waarom niet Zou het niet vreemd zijn, als hij het niet deed Zij, zoo lief, zoo zacht, zoo goed en zoo vertrouwend Er is geen tweede meisje in de wereld, zooals Madeline en toch", vervolgde zij met iets weifelends in haar stem, „houd ik Fraser voor iemand van de wereld, met weinig hart. Ik geloof, dat hij nogal op geld gesteld is, en, als Madeline arm, in plaats van rijk was „Ik heb een afschuw van hem riep Virginia uit, terwijl zij bloosde en haar gelaat in haar handen verborg. „Vergeef mij, dat ik zoo iets in een sterfhuis zeg", zij sloeg haar armen om overeenkomst zal overeenkomsten tusschen de groot-industrieelen van beide landen ter be scherming hunner wederzijdsche belangen nood zakelijk maken. In politiek opzicht laat de over eenkomst blijkbaar volle onafhankelijkhed aan de Luxemburgers. Ze geldt voor 50 jaar. GRIEKEN EN TURKEN. Van het Zuidelijk front wordt gemeld, dat de Grieken een ernstige nederlaag hebben ge leden. De Turken hebben Toeloeboenar bezet. Uit Ismid wordt gemeld, dat op het Zuidelijk front de Grieken op 24 Juli elf uur 's morgens werden teruggedreven. De „Times" verneemt uit Smyrna De Grieksche generaal Sapoules heeft alhier de volgende verklaring afgelegd De troepenmacht van Mustapha Kemal is gebroken. De Turken heten bij hun vlucht naar Angora alles achter. De Kemalistische strijd macht van 70.000 man, die buiten Eskisjehir is verzameld, zal spoedig verpletterd worden. De generaal verklaarde verder Het Grieksche leger heeft zijn beloften welke het aan de geheele wereld heeft gedaan, vervuld en vertrouwt er thans op, dat men aan alle Grieksche eischen recht zal laten wedervaren. Verder meldt de „Times"-correspondent, dat de Turksche aanval op Eskisjehir is mislukt. De Turken trokken zich vijftig K.M. ten Oos ten van de stad terug. Te Smyrna en Gonstantinopel loopen geruch ten, dat te Konia een opstand is uitgebroken tegen de nationalistische regeering te Angora. EGYPTE. Uit Londen meldt men Van blijkbaar geinteresseerde zijde zijn be richten in omloop gebracht, volgens welke de onderhandelingen, welke te Londen worden ge voerd tusschen de Egyptische delegatie en de Engelsche delegatie op het punt zouden staan, te worden afgebroken. Deze ber:chten zijn van allen grond ontbloot. De onderhandelmgen vmden gele'delijk voort gang, doch met het oog ?p de vele en gec~mpl:- ceerde kwest'es, welke onder de oogen moeten worden gez:en, ;s het met waarschijnlijk, dat zij bmnen korten tijd zullen zijn beëmd'gd. MAROKKO. Volgens mt Madr'd ontvangen ber;chten, heeft de Spaansche regeermg tot het zenden van ver scheidene oorlogsschepen naar Marokko besloten. De regeerng requireerde te Sevilla en Barce lona eenige Atlantische en andere groote stoom schepen voor troepentransporten. Er heerscht groote bedrijvigheid in het ar tilleriepark te Cadiz. ALLERLEI. Tien duizend arbeiders uit Jamaica, die door de sluiting van de Cubaansche suikerplantages werkloos zijn geworden, zullen door de regeering van Jamaica naar hun land teruggebracht en aan werk geholpen worden. Uit Berlijn meldt men Gistermorgen zijn de transportarbeiders in den textielgroothandel, ten getale van vijf a zesduizend, in staking gegaan. Uit Belgrado wordt aan de „Frankfurter Zeitung" gemeld De ministerraad besloot het stoffelij) over schot van den vermoorden Servischen minister Draskovitsj op staatskosten in Belgrado te laten bijzetten. De niet in de hoofdstad aanwezige ministers werden ontboden om aan de beraad slagingen van den ministerraad over de te nemen maatregelen deel te nemen. De onderstaatssecretaris van buitenland tante Johanna's hals en beiden schreiden aan elkanders borst. Virginia's voorspelling bleek juist te zijn. Ralph Amyott kwam den volgenden dag en stapte kalm de kamer binnen, waar zijn oom lag. De dood had zijn gelaatstrekken nog weinig veranderd. Tot zijn eigen sterfdag toe zou de jonge man nooit dezen zonderlingen indruk ver geten, dien de sterfkamer op hem maakte. Aan het hoofdeinde van het bed zat Madeline, als een schoone, wit marmeren beschermengel, koud en roerloos, terwijl aan de andere zijde Virginia geknield lag en met gewouwen handen vurig bad, terwijl haar lippen zich bewogen en haar jeugdig gelaat, smeekend ten hemel was gericht. Zoo stil was hij binnen gekomen, dat geen der beide meisjes hem gewaar werd. Toen Madeline eenige oogenblikken later hem opmerkte en haar gelaat naar hem toe wendde, ontroerde hij door de wanhoop, die er op te lezen stond. En toch heette zij hem met een glimlach wel kom en zei „Hoe dank ik u, dat gij zoo spoedig gekomen zijt, Ik had zoo gaarne een portret van papa. Hij ziet er zoo zacht uit, niet waar Het zal mij later zooveel troost geven". Virginia was haastig opgestaan en een weinig terzijde gegaan. De uitdrukking van oneindige teederheid en medelijden in Ralphs oogen, toen hij zijn nichtje zag, ontging haar niet. sche zaken deelde in het Engelsche Lagerhuis mede, dat vanaf heden het pasvisum is afge schaft voor reizen tusschen Engeland en Frank rijk voor onderdanen van beide landen. Hij gaf tevens te kennen, dat de regeering stappen overweegt, om ook tusschen Engeland en de andere geallieerde landen hel visum af te schaffen. Binnenland. Electriscke spoorweg Den HaagDelft. Naar wij vernemen is het gemeentebestuur van 's-Gravenhage in beroep bij de Kroon gegaan naar aanleiding van de voorwaar den onder welke Ged. Staten aan de Haagsche Tramweg Maatschappij vergunning hebben ver leend voor het gebruik van wegen voor den aan leg van een electrischen spoorweg van Den Haag naar Delft. Binnenschipperij De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingetrokken zijne beschikking van 18 Maart 1921, waardoor de bij die be schikking vastgestelde beurslijstvrachten ko men te vervallen en bepaaltdat tot nader order geen beurtlijstvrachten voor de binnen schipperij zullen worden vastgesteld. De nieuwe Kamers van Koophandel. De Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij aan de Koningin heeft voorgesteld, voor de eerste verkiezing van leden voor de nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken de tijdstippen, genoemd in het reglement voor de Kamers van Koophandel 1920 (Stbl. no. 712) te ver vangen door tijdstippen, die telkens 3 maan den later vallen. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat de verkiezing van leden voor de nieuwe Kamers niet vóór Februari 1922 zal kunnen plaats vinden en de nieuwe Kamers niet vóór 1 April 1922 zullen kunnen worden geïnstal leerd. De bestaande kamers van koophandel en fabrieken zullen dus nog gedurende een gedeelte van 1922 blijven voortbestaan en niet voor April kunnen worden ontbonden. De Mi nister lieeft de Kamers van Koophandel en Fa brieken hiermee in kennis gesteld, opdat zij voor de eerste drie maanden van liet jaar 1922 een begrooting bij het gemeentebestuur kun nen indienen. Voorts geeft de minister aan de gemeente besturen te kennen, dat volgens het Kon. be sluit van 4 Mei 1896 (Stbl. no. 76) tot vaststel ling van een algemeen reglement voor de Ka mers van Koophandel en Fabrieken voor ver schillende Kamers in 1921 periodieke verkie zingen zouden moeten worden gehouden, ter aanwijzing van de leden, die volgens den roos ter op 1 Januari 1922 moeten aftreden. In ver band met het feit, dat de oude Kamers in 1922 slechts korten tijd zullen bestaan, ligt het in 's ministers voornemen, dat, ter besparing van kosten, geen verkiezingen van leden voor die Kamers meer worden gehouden en dat de leden, die verplicht zijn op 1 Januari 1922 af te treden, zitting zullen blijven houden tot de Kamers zijn ontbonden. De Indische lecning. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is de Indische leening een succes geweest. Het juiste bedrag, waarvoor is ingeschreven, kon nog niet worden bepaald, doch men kan aan nemen, dat het totaal op ongeveer tweemaal het aangebodene bedrag 75 mill.) uitkomt. „Arme Lina zeide hij zacht. „Och neen, spreek zoo nietzei zij verschrikt, alsof het haar pijn deed. „Ik kan het niet ver dragen. Daar is Virginia. Ziet ge haar niet", vervolgde zij, terwijl zij haar kalmte trachtte te herwinnen. „Zij is zoo goed. Zij kan bidden". Hij wendde zich tot het jonge meisje en nam de koude hand, die zij hem toestak, in de zijne. „Ja, en haar gebeden zullen u allen helpen. Zij moeten dat doen, Madeline", zei hij ernstig. „Stil," zeide zij haastig, terwijl zij eenigszins ongeduldig het hoofd schudde. „Er is geen tijd te verliezen. Zijn gezicht zal veranderen, zegt men. Ik weet, dat het zoo moet. Zoudt gij'niet liever terstond beginnen, Ralph Ik meen, nadat gij iets gebruikt hebt, want natuurlijk moet gij eten. Maar misschien ben ik onredelijk en^wiltge liever eer=t wat rust nemen". Hij was weldra aan het werk en gedurende de overige uren van dien langen, kalmen zomer dag, gunde hij zich slechts weinig rust.IIet was een zonderlinge stille dag. Madeline en Virginia volgden met aandacht, hoe de geliefde trekken allengs op het doek zichtbaar werden en de, eerste scheen er eenige vertroosting uit te putten. „Ik zal hem nu niet geheel missen", zeide zij. „Ik zal hem natuurlijk nooit vergeten, maar men zegt, dat zelfs de levendigste imrukken na eenigen tijd verflauwen. Maar nu zullen zij altijd frisch blijven." Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1