Kellnersactie. l)e R. K. Bond van Geëmploieerden in het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf, afdeeling Den Haag vergaderde in Café Nationaal aldaar. In deze zeer druk bezochte bijeenkomst werd de stand der actie besproken en toegelicht. Waarna met algemeene stemmen de volgende motie werd aangenomen. ,,De R. K. Bond van Geëmployeerden in het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf, afdeeling Den Haag in vergadering bijeen in den nacht van 23 Juli, spreekt hare teleurstelling uit over de houding van den werkgeversbond „Horecaf" inzake de loopende onderhandelingen, schenkt haar volle vertrouwen in de leiding van het hoofdbestuur en verzoekt niets onbeproefd te laten om alsnog te komen tot een collectief contract, besluit hiervan publiciteit aan de pers te doen en gaat over tot de orde van den nacht. liet hoofdbestuur van de KoksVereeniging ,,La Résidence" deelt mede - Ter voorkoming Van Verkeertle gevolgtrek kingen zij medegedeeld, dat ,,La Résidence" met hare afdeelingen te 's-Gravenhage, Amster dam en Rotterdam aan de tegenwoordige actie, noch aan de eventueele staking, deelneemt of zal deelnemen, en zich strikt neutraal wenscht te houden. Daar ,,La Résidence" niet erkend is geworden door den Bond van Hotel-, Café- en Restaurant- personeel in Nederland en den R. K. Bond „St. Anthonius", acht zij zich van elke verplichting tegenover bovengenoemde vereenigingen ont heven en zal zij op eigen gelegenheid en met de middelen, die zij zelve het doelmatigst acht, voor de belangen harer leden blijven opkomen. Moeilijkheden Ie IJmuidcn. In de onder voorzitterschap van den heer Maarten de Vries gehouden algem. vergade ring van de Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen te IJmuiden werden door het bestuur verschillende mededeelingen ge daan, waarvan meerdere betroffen pogingen die door het bestuur waren gedaan om de moei lijkheden waarin het bedrijf verkeert te ver minderen of maatregelen om de IJmuider- vloot in de vaart te houden. Met de vakorganisaties werd een nieuw arbitragereglement vastgesteld, waardoor aan een belangrijk bezwaar werd tegemoetgeko men. Ook had o.m. een breedvoerige gedachten- wisseling plaats over de groote moeilijkheden waarmede het bedrijf in zijn geheel te worstelen heeft zoowel door omstandigheden van binnen- landschen als van internationalen aard. Door de commissie die naar Engeland is geweest, om de moeilijkheden te bespreken, en op te ruimen, wel ke de Hollandsche visschers in Grimsby onder vinden, werd rapport uitgebracht, omtrent hare bevindingen. Besloten werd aan vertegenwoor digers van Engelsche belanghebbenden, die daartoe den wensch hadden te kennen gege ven, te berichten, dat zij gaarne zullen worden ontvangen om overleg te plegen omtrent in ternationale regelingen die tot verbetering van den tóestand zouden kunnen leiden. Langs vriendschappelijken weg zal worden getracht de Duitsche reeders te overtuigen dat geen of al thans zeer weinig Durtsche schepen de Holland sche havens moeten bezoeken, omdat daardoor onhoudbare toestanden in de Nederlandsche vis- schershavens ontstaan. Door het bestuur werd tenslotte toegezegd dat een commissie zal worden benoemd aan wie de taak zal worden opgedragen een on derzoek in te stellen in hoeverre maatregelen kunnen worden genomen om den afzet van 't product zoo in het" binnenland als door export te bevorderen. Belasting op gouden en zilveren werken. In zijn memorie van antwoord op het voor- ioopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van de be lasting der gouden en zilveren werken, zegt de Minister van Financiën dat men niet zonder meer mag aannemen enkel op grond van de in gediende adressen en de gehouden protestver gaderingen dat bij alle belanghebbenden door het wetsontwerp ontstemming zou zijn gewekt. Spontane uitingen uit dé nijverheid tegen het ontwerp zijn slechts spaarzaam ter kennis ge komen van den Minister. Dat de concurrentie biet het buitenland bij de totstandkoming der wet niet zal zijn vol te houden, is zegt de Minister bepaald on juist, daar immers het buitenlandsche goed hier te lande aan dezelfde verhoogde belasting zal zijn onderworpen als het binnenlandsche en het publiek te zeer op de Nederlandsche kenteekens prijs stelt om onbelast en dus ongestempeld bui- tenlandsch goed te koopen. Op dit laatste is bovendien een invoerrecht gelegd, dat cenigszins beschermend werkt. Dat in België en in Duitschland geen be- lastmg wordt geheven van voorwerpen u;t edee metalen vervaara-'gd ;s ten deze dan ook van geen mvloed. De bewering, dat de belasting 40 h 50 pCt. van de waarde van het goed zal bedragen, is tastbaar onjuist. Een wijziging der Waarborgwetgeving is een omvangrijk werk waarop de thans voorge stelde verhooging niet kan wachten. Een ge wijzigd voorstel eener door den Minister in 1920 ingestelde commissie, is thans bij zijn Departe ment in onderzoek, doch nog niet voor indiening gereed. Wellicht zal nu de herziening der Waar borgwetgeving in het komende zittingjaar kun nen tof stand komen dit onderwerp is inderdaad urgent geworden, doch de verhooging der be lasting die nog veel meer urgent is, behoeft daarop niet te wachten. De voorgestelde heffing is niet te vervangen door een verhoogd invoerrecht. Dit betreft alleen de ingevoerde goederen met het inlandsch fabrikaat, en zou dus wel zeer sterk verhoogd moeten worden om de thans verwachte op brengst te leveren. Daarenboven is bet vrij ge makkelijk te ontduiken en dit is een afdoende reden om het bestaande invoerrecht niet te zeer op te voeren. Van Gond en Loos personeel. De Centrale Bond van Transportarbeiders deelt mede De hoofd-inspectie van bovengenoemde on derneming, heeft aan de plaatselijke directies medegedeeld, dat de bestellers en de wissel- loopers in het vervolg respectievelijk 200 en 500 borg zullen moeten storten in ver band met hun financieele verantwoordelijk heid. Bovendien moet de storting voor de verstrekte kleeding aan het personeel, welke vroeger 15 bedroeg, opgevoérd worden tot 40. Een en ander heeft een Vrij sterke ontstemming onder het personeel gebracht. Sinds jaren is door de organisatie der ar beiders, den Centralen Bond van Transport arbeiders, er op aangedrongen dat men een eventueele regeling der te betalen borgstel lingen gelijk zou doen geschieden met de rege ling van de rechtspositie der arbeiders. De arbeiders, werkzaam in Den Haag en Sche- veningen, namen in een vergadering 'n motie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen het wekelijks inhouden van een deel van het loon ten behoeve van de borgstelling en waarin het hoofdbestuur van den Bond wordt uitgenoodigd een landelijke vergadering bijeen te roepen ten einde daar te bespreken welke maatregelen tegen dit optreden van de hoofdinspectie genomen moe ten worden. Fransehe studenten naar ons land. De Nederlandsche Studenten Organisatie, het verbond, dat thans alle Nederlandsche studenten omvat, noodigt in het midden van September, gedurende 14 dagen een aantal Fransehe studenten uit. Medewerking wordt hierbij Verleend door 't Genootschap „Neder land-Frankrijk", „Nederland in den Vreem de en de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Men hoopt eene gemakkelijke passage te kunnen aanbieden en huisvesting bij families in Den Haag. Door de heeren Prof. Dr. Salverda de Grave, Dr. Valkhof, Dr. Niermeyer en Mr. van Kan zijn voordrach ten toegezegd over Nederlandsche onderwerpen, terwijl nog met anderen besprekingen gaande zijn. Tevens wordt gezorgd voor excursies naar Amsterdam, waar verschillende musea en fabrie ken zullen worden bezichtigd. Ook bezoeken aan Rotterdam en naar buiten staan op het program. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE WONINGTOESTAND. I Verschenen is het rapport van den directeur van den woningdienst, den heer M. M.van Praag, betreffende de woningtoestanden in Schiedam. Het ligt in de bedoeling van B. en W. dit rap port te zenden aan verschillende autoriteiten op het gebied der volkshuisvesting, teneinde te bewerken, dat van Rijkswege nieuwe plannen voor woningbouw zullen worden gesteund. Aan het rapport is het volgende ontleend Bouwvergunningen. Sedert 1 Dec. 1920 tot I Juni 1921 zijn door B. en W. de volgende bouwvergunningen afge geven voor woningbouw 11 heerenhuizen. 67 middenstandswoningen. 223 volkswoningen. 1 woning bij bioscoop. 1 betonnen woning (systeem Vermaas). Totaal 303 woningen. Hieronder ziju er 5 die veranderd, uitgebreid of vernieuwd werden. Voltooide woningen. Van 1 Dec. 1920 tot uit. Mei 1921 zijn 84wonin- gen, gebouwd door bouwvereenigingen en 13 door particul. bouwers, voltooid, terwijl er 3 werden veranderd, uitgebreid of vernieuwd. Totaal 100 woningen. Een woning werd aan de bewoning onttrokken, zoodat de vermeerdering in genoemde periode 99 stuks bedroeg. Volgens de woningtelling waren er op 1 Dec. 1919 hier ter stede 8443 woningen 1 Dec. 1920 8468 woningen. 1 Juni 1921 8567 woningen. Woningen in uitvoering. Volkshuisvesting 125 woningen. Volkshuisvesting 119 woningen St. Jozef 98 woningen Eendracht 18 Totaal 360 woningen. Door de premiebouwers worden 80 en door part. bouwers, die geen premie krijgen, 12 wo ningen gebouwd. In het geheel bedraagt dus het getal woningen in uitvoering 452. Door het Rijk is voorschot verleend voor den bouw van 771 woningen (Volkshuisvesting en Vrede). Door den Gemeenteraad is goedkeuring ge hecht aan het plan tot den bouw van 23 wonin gen door „Eendracht," maar het Rijk heeft nog geen voorschot verleend. In voorbereiding is de bouw van 35 woningen door St. Jozef en 94 door Schiedam Vooruit. Samenwoningen, bevolkings aanwas, woningtekort, enz. Volgens de door den heer Nipius, chef v. d. Burg. Stand alhier, verstrekte gegevens zijn hier ter stede 692 woningen bewoond door 2 gezinnen. 56 woningen bewoond door 3 gezinnen. 8 woningen bewoond door 4 gezinnen. 2 woningen bewoond door 5 gezinnen. Onderstaande tabel bergelijkt deze getal len met die van 1 December 1920. Aantal woningen bewoond door 1 gezin 1 Dec 1920 7784 1 Juni 1924 7809. Aantal woningen bewoond door 2 gezinnen. 1 Dec. 1920 629 1 Juni 692. Aantal woningen bewoond door 3 gezinnen. 1 Dec, 1920 47 1 Juni 1921 56. Aantal woningen bewoond door 4 gezinnen 1 Dcc. 1920 8 1 Juni 1921 8. Aantal woningen bewoond door 5 gezinnen. 1 Dec. 1920 1 Juni 1921 2. Het woningtekort te Schiedam bedroeg om streeks 1 Juni 1921 692 (2 x 56) x 8) (4 x 2) 836, waar in niet begrepen is de 3 leegstaande woningen noodig voor verschuivingen. Inbegrepen de 3 bedraagt het tekort 8567 836 x 103/100 8567 1118. Dit tekort bedroeg op 1 December 1920 629 (2x47) (3 x 8)= 747, 747, (zonder de 3% voor leegstaande woningen) enl023 waar in de 3 begrepen is. Op 1 December 1919 bedroeg het tekort 206 wonmgen (zonder de 3 dus 'n de periode 1 December 19201 Jun: 1921 steeg ondanks den aanbouw het woningtekort met 89. Het aantal gezmnen, die dus niet-alleen een woning bewonen, bedroeg op 1 December 1919 405 (199 woningen, bestemd voor één gezin, wer den bewoond door 405 gezinnen). 1 Dec. 1920 1431 (684 woningen, bestemd voor één gezin, werden bewoond door 1431 gezinnen. 1 Juni 1921 1594 (758 woningen, bestemd voor één gezin, werden bewoond door 1594 gezinnen. Bevolkinsgcijfer1 Dec. 1 Dec. 1 Juni 1919 1920 1921 38993 40234 40925 Woningvoorraad 8443 8468 8567 Gem. Woningbezet- Dng 4.62 4.75 4.78 Aan tal gezinnen 8649 9215 9403 Gem. gezinssterkte 4.51 4.366 4.352 Uit deze cijfers blijkt, dat de gemiddelde wo ningbezetting nog steedsstijgende is, en dat ook gezinsverdunning, vermindering der gemiddelde gezinssterkte zich voortzet. Het verschil tusschen de gemiddelde woning bezetting en gezinssterkte blijft dus toenemen door deze twee oorzaken. Het bedroeg op 1 December 1919 0.110, 1 December 1920 0.384, 1 Juni 1921 0.418. Volgens deze bovenstaande tabel, waarvoor de gegevens van den Burgerlijken Stand tot maatstaf hebben gediend, bedroeg de toename van het aantal gezinnen van 1 Dec. 1920 tot 1 Juni 1921 188, terwijl de bevolkingstoename in die periode bedroeg 691. Na deze gegevens van den Burgerl. Stand te hebben opgesomd, wordt een berekening ge maakt volgens de methode „Halle" en komt het rapport tot de conclusie, dat de vermeerdering van de woningbehoefte (van het aantal gezinnen), volgens dit stelsel, in het verloopen halfjaar 169 bedroeg. Deze woningbehoefte ontstond hoofdzakelijk door huwelijken. Het vestigingsoverschot blijft meestal posi tief. De vermeerdering der woningbehoefte per maand gedurende het verschenen halfjaar be droeg 169 6 28. Op dezen voet zou de woningbehoefte per jaar bedragen pl.min.340; voorwaar een zware taak. [Slot volyt Commissie voor Georganiseerd Overleg. In de op 20 Juli jl. gehouden vergadering der Commissie werd een aanvang gemaakt met de besprekingen van de voorstellen voor een alge- heele herziening van de salarissen der ambte naren en werklieden in dienst der gemeente. Allereerst werden algemeene beschouwingen gehouden, waaraan door bijna alle organisaties en de hoofden van takken van dienst werd deel genomen. Van den gemeentesecretaris, die we gens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, wa» een nota omtrent dit punt ingekomen die werd voorgelezen. Vervolgens werden de voorstellen voor de werklieden in behandeling genomen, die door de aanwezige bondsbestuurders werden toege licht. Ofschoon de verschillende voorstellen nog al uiteenliepen kon tenslotte toch door den goe den wil, die allen bleek te bezielen om tot vol ledige overeenstemming te komen, de volgen de regeling voor de werklieden aan het gemeen tebestuur worden voorgedragen die door alle aanwezigen unaniem werd goedgevonden Weekloonen ƒ30ƒ33 voor ongeschoolde werklieden. 31.50ƒ34.50 voor werklieden met eenige routine. 3336.voor werklieden met geoefend heid of beperkte vakkennis. 35 38.voor vaklieden of werklieden, daar mede gelijkgesteld op grond van bijzondere over wegingen. 37 40 voor werklieden met speciale vak kennis of verantwoordelijkheid. De verhoogingen te bepalen op drie één jaar- lijksche van 1per week. Hierna werd de vergadering gesloten om op Donderdag 28 Juli a.s. te worden voortgezet ter bespreking van de indeeling der werklieden m de toongroepen en de voorstellen voor de nieuwe salarissen der ambtenaren. Volksbadhuis. In de week van 17—23 Juli 1921 werden genomen 547 baden. lste Klasse. Kuipbaden 41, Regenbaden 58. 2de Klasse. Kuipbaden 47, Regenbaden 394. Kinderbaden 7. UIT DELFT. Jubileum. Met Kerstmis zal het 121/* jaar geleden zijn, dat de Zeereerw. Deken J. J. de Graaf als op volger van wijlen Mgr. H. L. Spoorman werd benoemd. Er heeft zich een comité gevormd, dat zal trachten als geschenk een som gelds aan te bieden als grondslag van een fonds, dat bestemd is voor een nieuw orgel in de St. Hippolytuskerk. - Zondagnacht is op de Koornmarkt te Delft een brievenbus opengebroken. Hoeveel brieven er zijn ontvreemd, is nog niet bekend. Hevige brand! Door onbekende oorzaak is gistermorgen omstreeks half tien een zware uitslaande brand uitgebroken ten huize van den kleermaker C. v. d. L. op het Oude Delft. Het groote winkelhuis is geheel uitgebrand. De brandweer was omstreeks half 12 het vuur meester. Het woonhuis van mevr. Van Berckel heeft eveneens ernstig geleden en is gedeeltelijk afgebrand en heeft verder aanzienlijke water schade bekomen. Het personeel van den kleermaker v. d. L- heeft zich met moeite gered. De bewoners van beide perceelen waren niet aanwezig. De stoom tram naar Den Haag heeft ongeveer l1/i uur vertraging gehad door dezen brand. Gemengd Nieuws. De moord te Eestrum. Omtrent den moord, gepleegd op den 72-jarigen L. P. V. te Eestrum, kan nog het volgende worden vermeld. Het blijkt, dat de moord reers Donderdag j.l. heeft plaats gehad. Vrijdagavond is de politie ge waarschuwd, dat de deur van V. den geheelen dag gesloten was gebleven. Toen de politie de deur met eigen sleutels ging openmaken, bleek al spoedig dat aan misdaad moest worden gedacht. In de huiskamer n.l. waren sporen van bloed. Het lijk werd gevonden in een hoek van de bergplaats met groote snijwonden in het gelaat. In den vroegen morgen van heden Zaterdag kwam een politiehond uit Leeuwarden ter plaatse. Deze vond eerst, op Hinken afstand van de woning, eenig bankpapier, hetwelk m den grond was verstopt en ging toen rechtstreeks naar de woning van het gezin K. Daar binnen gelaten werd oe 21-jarige zoon aangewezen. De ze werd toen voorloopig bewaakt tot de Justitie uit Leeuwarden aanwezig zou zijn. De Justitie heeft toen den verdachte gedurende langen tijd in verhoor genomen. Hij wilde echter niet be kennen de moordenaar te zijn, hoewel er meer verzwarende omstandigheden waren dan de aanwijzing door den speurhond alleen. Eenigen tijd later, bij de confrontatie met het lijk, heeft echter de 21-jarige P. E. K. be kend het feit te hebben gepleegd. Hij is thans in verzekerde bewaring gesteld. Naar wij vernemen was de dader pas veer tien dagen geleden met voorwaardelijk ont lag uit de gevangenis naar huis gezonden. Ongehoord. In de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergadering van West woud, deelde de voor zitter mede, dat het batig saldo over 1920 be draagt de som van 6149,97. De gemeenterekening van Cadzand over 1920 wijst in ontvangsten aan 29,914,24*/* en in uitgaven 27.417,371/a, alzoo een goed slot van 24,96,87. Onder degenen, die te R'dam slaagden voor t M.IJ.L.O. diploma behoorde behalve de drie reeds gisteren gemelde heeren, allen leerlingen der Broederscholen alhier, ook nog de leerling de heer Th. J. Böhm, uitVlaardin- gen, zoodat thans 't aantal geslaagden van de Broederscholen vier bedraagt. 'n S c h r ij v e n van B r o e k h u ij s. Naar het „Vad." verneemt, heeft de heer Broekhuis in een uit Antwerpen gedateerden brief het volgende aan den griffier van de ar rondissementsrechtbank te Rotterdam ge schreven „In de dagbladpers gelezen hebbende, dat de zaak tegen mij eindelijk is verwezen naar de openbare terechtzitting en tevens, tot mijn niet geringe verbazing vernomen hebbend, dat ook een tweede zaak naar de zitting is ver wezen, verzoek ik u volledige afschriften te ver strekken van beide dossiers met alle bijlagen, dus van alles, niets buitengesloten. llet is namelijk mijn voornemen, mij in beide zaken te komen verdedigen, tenzij mij uit de stukken blijkt, dat ik ook, indien ik verstek laat verleenen, moet worden vrij gesproken. Ik sluit u hierbij in een bankbiljet van 100. Mocht de tijd te beperkt zijn, dan zou ik u vrien delijk willen verzoeken, indien dit mogelijk is, extrakrachten tegen extravergoeding met dit werk te belasten. U kennend, ben ik overtuigd, dat u mij in dezen zooveel mogelijk ter wille zult zijn, be seffend het groote belang, dat in dezen voor mij op het spel staat. U gelieve de afschriften te zen den aan mijn advocaat, Mr. E. G. S. Bourlier, ■Surinamestraat 5, te 's-Gravenhage, bij voorkeur aangeteekend. Mocht ingesloten bedrag volgens uw berekening te laag zijn, dan gelieve u dat aan Mr. B. te kennen te geven, in welk geval ik on middellijk voor bijstorting zal zorgdragen." Opruiing. Gisteravond werden op de open bare straat te Den Haag biljetten verspreid die ook hieiwerden rondgestrooid met het opschrift „Opruiings-manifest, gericht aan het Nederland sche volk" en waarin herinnerd wordt aan de vervolging van personen wegens dienstweigering en opruiing daartoe, terwijl verder daarin voor komen o.a. de woorden „Wij ondergeteekenden, wij ruien u op om te weigeren kazernes en gevaig*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2