DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Woensdag 27 Juli 1921. No. 13096. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t.i n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens netten of verordenlnjjen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van J. C. VAN DER MEER om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van stoom- en andere werktuigen in het pand Raam no. 5, kadastraal bekend in Sectie A. onder no. 1436, met een electromotor van 5. P.K., drijvende een boorzaag en slijpmachine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Pp Woensdag, 10 Augusutus a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemdkan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hu n be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 27 Juli 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit dd. 25 Juli 1921 vergun ning verleend aan de N. V. BROODFABRIEK „DE NIJVER HEID" tot uitbreiding Van de broodfabriek in het pand Nieuwe Haven 241, kadaster Sectie M. no. 2896, met 1 electromotor van 3 P.K., drijvende een amandelwrijfmachine en een klutsmachine M. A. PERSOON tot uitbreiding van de broodfabriek in het pand Vlaardingerstraat 2, kadaster Sectie C. no. 235 en 236, door verplaat sing van de twee ovens. Schiedam, 27 Juli 1921. Buitenlandseh Nieuws. OPPER-SILEZIE. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland over de Opper-Silezische kwestie zijn thans in een nieuw stadium getreden. Engeland heeft er in toegestemd, dat het materiaal, hetwelk Frankrijk bijeen had ge bracht over den toestand in Opper-Silezië vóór de vergadering van den Oppersten Raad der geallieerden zal worden onderzocht. Uit Londen seinde men gisteren over den loop der onderhandelingen het volgende Eindelijk is een bevredigende overeenkomst bereikt tusschen de Fransche en Britsche re geeringen wat betreft het bijeenroepen van den Oppersten Raad ter bespreking Van de Opper- Silezische kwestie. Er is thans definitief overeen gekomen, dat de conferentie van den Oppersten Raad op 4 Augustus a.s. gehouden zal worden. Teneinde aan Briand tegemoet te komen, heeft de Britsche regeering er gereedelijk in toegestemd, dat de conferentie zal worden ge houden te Parijs. De Fransche regeering heeft den eisch laten vallen, dat voor de bijeenkomst van den Oppersten Raad Fransche divisies naar Opper-Silezië moeten worden gezonden, terwijl van haar kant de Britsche regeering er in heeft toegestemd, dat vooraf een onderzoek zal wor den ingesteld door een commissie van experts, welke eisch door den Franschen premier was voorgestaan. De Britsche regeering heeft nimmer bepaalde bezwaren te berde gebracht tegen deze opvatting, doch zij twijfelde slechts aan het nut van een dergelijk voorafgaand deskundig onderzoek. De Britsche experts zullen hedenavond naar Parijs vertrekken. Er is overeengekomen, dat de arbeid Van de deskundige commissie in geen geval zal leiden tot een uitstel van de bijeenkomst van den Oppersten Raad. Op de zitting van den Oppersten Raad, die den 4den Augustus te Parijs bijeenkoms, zal de Britsche regeering Vertegenwoordigd zijn door lord Gurzon en Balfour. Het is niet waar schijnlijk, dat Lloyd George aanwezig zal zijn, in verband met de andere aangelegenheden, welke zijn aandacht vereischen. Alle drie com missarissen der geallieerden in Opper-Silezië, namelijk Harold Stuart Le Rond en generaal De Marinis, zullen zich tijdens de zitting te Parijs bevinden. Uit Parijs seint men De commissie van experts, die het Opper Silezische vraagstuk voor de bijeenkomst van den Oppersten Raad zal bestudeeren, zal Don derdag op het ministerie van buitenlandsche zaken bijeenkomen. Men verwacht, dat de Vereenigde Staten zich op de aanstaande bijeenkomst van den Opper sten Raad door den ambassadeur te Londen «uilen laten vertegenwoordigen. In Opper-Silezië houdt de algemeene ver warring aan. De toestand in het district Rybnick dreigt op een catastrophe uit te loopen. De leiding der mijnen is in handen van de bedrijfsraden of uitvoerende comité's. Deze staan op het stand punt, dat de Duitsche wetten door den opstand zijn afgeschaft. Zij vaardigen daarom verorde ningen uit en matigen zich het recht aan, op eigen gezag arbeiders in dienst te nemen of te ontslaan. Een geregelde bedrijfsleiding is onder deze omstandigheden niet mogelijk. In het district Kostellitz heeft eergisteravond wederom een aaifval der opstandelingen plaats gevonden. Vijftig tot zestig man deden een aan val op het gebouw van de Duitsche burgerwacht. Later staken de opstandelingen een molen in brand. Naar aanleiding van den aanval van Poolsche opstandelingen op den spoorweg bij Dzierko- witz, zou zijn vastgesteld, dat de Polen een goed voorbereiden aanval op Kosel en Birowa op touw gezet hedden. Men heeft den aanvallers twee zware machinegeweren, 90 geweren en een groote hoeveelheid munitie ontnomen. Volgens een bericht uit Gleiwitz aan de „Lokal Anzeiger" zouden aldaar ernstige botsingen plaats gevonden hebben tusschen Fransche en Italiaansche troepen. De Italianen zijn gewapen derhand tegen de Franschen en Polen opgetre den, waarbij een Pool gedood is en verscheidene Franschen door kolfslagen zwaar gewond zijn. De Engelsche generaal Haking, de opper- commissaris van Dantzig, heeft zich tegenover den Franschen consul-generaal en den Poolschen resident-generaal aldaar uitgesproken tegen het doorlaten van Fransche troepen voor Opper- Silezië en gezegd, dat hij geen verantwoordelijk heid voor de veiligheid dier troepen op zich kon nemen. Eerstdaags verwacht men te Dantzig het heele eerste eskader Engelsche slagschepen. De bond van spoorwegpersoneel in Opper- Silezië heeft besloten met alle middelen het transport der nieuwe Fransche troepen te Ver hinderen. Een dergelijk besluit namen de spoor wegarbeiders in het Rijngebied. Naar de „Ostdeutsche Morgenpost" uit Katto- witz Verneemt, heeft de Paus het verzoek van Poolsche geestelijken in Opper-Silezië, om den Poolschen clerus in zijn bijzondere bescherming te nemen en in plaats van Kardinaal Dr. Ber tram een anderen Kardinaal te benoemen, af gewezen. De Poolsche regeering heeft nu besloten van het Vaticaan de terugroeping van den Pause lijken nuntius Ogno te eischen. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Uit Washington meldt men aan de „Times" Een Volledige verklaring inzake de ihzichten van Amerika nopens de conferentie over de ontwapening en de problemen van den Stillen Oceaan werd door middel van den Amerikaan- schen zaakgelastigde aan de regeering te Tokio overhandigd. Die verklaring is een aanvulling van hetgeen reeds door den Japanschen ambas sadeur te Washington naar Tokio werd geseind betreffende zijn besprekingen met Hughes. Officieele kringen te Washington zijn van oordeel, dat thans al het noodige is gedaan tot verzekering van Japan's onvoorwaardelijke aan vaarding der uitnoodiging. Men verwacht binnen 24 uur een instemmend antwoord van Tokio. Omtrent hetgeen aan Japan werd medege deeld is niets bekend alleen werd aan de Ameri- kaansche pers verklaard, dat de Amerikaansche regeering niet is afgeweken van haar opvatting, dat de besprekingen van de conferentie niet van te voren aan banden mogen worden gelegd. Ook werd de hoop uitgesproken, dat de confe rentie niet later dan November zal plaats vin'den. Op deelneming van de premiers der Domini ons stelt Washington prijs en zoo noodig zal Amerika den datum van de conferentie willen vervroegen, doch de Amerikaansche regeering is er tegen, dat ter wille van voorloopige be sprekingen tusschen Engeland en de Dominions de conferentie tot den winter wordt uitgesteld. De Amerikaansche staatssecretaris Hughes heeft reeds een aanvang gemaakt met het ver zamelen van inlichtingen voor de Amerikaan sche delegatie, aan wier hoofd hij zelf zal op treden. Geen ander Amerikaansch minister zal deel uitmaken van die delegatie, daar Harding hen niet aan hun gewone taak wenscht te ont trekken, zoodat Hoover, die eveneens reeds als deelnemer aan de delegatie werd beschouwd, de conferentie niet zal bijwonen. De „Times"-correspondent te Tokio meldt, dat de Japansche regeering niet geheel voldaan blijkt over het Amerikaansche antwoord op haar verzoek om inlichtingen over de agenda van de conferentie te Washington. Naar verluidt zegt de correspondent zegt de Amerikaan sche nota onder meer 1. Over het verre Oosten en de Stille Zuidzee zullen alleen algemeene onderwerpen worden besproken. Kwesties, die reeds door het verdrag van Versailles zijn geregeld, zooals de kwesties van Sjantoeng en andere speciale kwesties, zullen van de besprekingen worden uitgesloten. Daar tusschen Tokio en Washington wordt onderhandeld over het eiland Yap, zal ook deze kwestie niet aan het oordeel van de conferentie worden onderworpen. Hieruit zou blijken, dat, Japan vrijwel alle eischen ziet ingewilligd. Toch zegt de correspondentacht Japan verdere inlichtingen noodig. Deze zullen echter niet eerder worden ge vraagd, alvorens het Japansche kabinet de kwestie zal hebben besproken. IERLAND. Minister Chamberlain verklaarde in het Engel sche Lagerhuis, dat het Engelsche parlement niet vóór 19 Augustus en uiterlijk 26 Augustus op reces zal gaan. Hij gaf verder te kennen, dat het Lagerhuis waarschijnlijk einde Novem ber of begin December weer bijeen zal worden geroepen, om de Iersche oplossing wettelijk te bekrachtigen. Hij voegde daaraan het volgende toe De onderhandeling tusschen de regeering en de partijen in Ierland zijn op het öogenblik opgeschort, maar niet afgebroken. Wanneer, zooals de regeering hoopt, de onderhandelingen leiden tot een voor alle betrokken partijen eer volle en bevredigende oplossing, waardoor de Iersche vrede in het zicht zal komen, zal het noo- d'g worden, de kwestie voor het parlement te brengen, doch lit zal waarschijnlijk niet spoedig het geval zijn. Voor het oogenblik zijn slechts de groote lijnen en beginselen van een oplossing voorop gesteld, waarop nog geen antwoord is ontvangen. Wanneer die voorstellen worden aanvaard, kunnen ze de grondslagen vormen voor een con ferentie tot bespreking en regeling van de details en daarna zal er een tijd noodig zijn, om aan de voorstellen een vorm te geven, doch de regeering hoopt, het wetsontwerp vóór Kerstmis afgehan deld te krijgen. Uit Dublin wordt nog gemeld, dat het Sinn Fein-kabinet gisteravond in het Stadhuis de regeeringsvoorstellen heeft besproken. Onder de zeven aanwezigen bevond zich Michel Collins, de aanvoerder van het Iersche republikeinsche leger. Men verwacht te Dublin de invrijheidstel ling van de nog gevangen zittende Sinn Feinsche afgevaardigden, opdat ze de bijeenkomst van het Iersche parlement kunnen bijwonen. POLEN EN RUSLAND. Uit Riga meldt men het volgende Alles wijst er op, dat de laatste nota van Tsjitsjerin aan de Poolsche regeering tot doel had, een voorwendsel op te leveren om niet de 30 millioen gouden roebels te betalen, die aan Polen verschuldigd zijn volgens het verdrag van Riga. De huidige kritieke toestand van Rus land, die verergerd is door den hongersnood, dwingen de regeering te pogen, de voorwaarden van het verdrag te ontwijken. Zoo heeft de bolsjewistische regeering zich ook genoopt gezien sommige bestellingen te herroepen, die zij in het buitenland had gedaan, om te trachten, de Russische industrie op te beuren. GRIEKEN EN TURKEN. Een officieel Grieksch bericht meldt, dat het Turksche front is doorbroken. De troepen van Angora zijn gescheiden van die van Konia. ITALIË. Het naamfeest des Pausen, H.Apostel Jacobus, wordt in het Vaticaan gelijk gewoonlijk met plechtigheid gevierd. Op den vooravonds, 24 Juli, ontving Z. H. de Paus het College der Kardinalen, die bij monde van Z. Em. Kardi naal Vannutelli, deken van het College Z. H. hunne wenschen aanboden. Maandagochtend las de H. Vader de H. Mis in de kapel van koningin Mathilde, waarbij eenige genoodigden tegenwoordig waren. In naam van alle bedienden van hetVaticaan kwam Comm. Seganti, Maestro di casa den H. Vader gelukwenschen aanbieden, die verge zeld gingen van een rijk bloemstuk, werk van de Vatikaansche hoveniers, en een mand prach tige vruchten, meldt de Rem. corr. van „De Tijd". Later ontving Z. 11. Mgr. den Maggiordoom en Mgr. Maestro di Camera vergezeld van de commandanten ''er Pauselijke lijfwachten om Z. H. geluk te wenschen. De wachten waren dien dag in groot uni form en over de bronzen poort en op het Da- masusplein hingen dc korpsbanieren, afgewisseld met de Pauselijke vlag. Het muziekkorps der gendarmen gaf in den ochtend een concert op het St. Damasusplein. Van talrijke Staatshoofden, vorstelijke per sonen, Kardinalen en Bisschoppen kwamen tele grammen van gelukwenschen in. zijn gebracht en elk gevaar voor een aanval is uitgeschakeld. Generaal Berenquer heeft met het oog op de onmogelijkheid, om hun te hulp te komen, de troepen, welke Sidi-Dris bezet houden, van de verplichting ontslagen, om de verdediging vol te houden. De Spaansche pers zoekt natuurlijk naar een verklaring van de ernstige nederlaag, die de Spaansche troepen in Marokko hebben geleden. Men vindt het zeer vreemd, dat generaal Sylvestre op een volkomen georganiseerden aan val stuitte terwijl vroeger de stammen volko men ongedisciplineerd waren, geschiedde de aanval thans volgens een volkomen taktisch plan, terwijl van de meest moderne hulpmidde len werd gebruik gemaakt. Onlangs zou de Spaansche Hooge Commissa ris in Marokko aan het ministerie van Oorlog bericht hebben, dat de vijanden Duitsche in structeurs hadden. Van andere zijde wordt eveneens bevestigd, dat onder de Rifkabijlen Duitsche instructeurs werkzaam zijn, die aan de opstandelingen de moderne oorlogstaktiek en de wijze, waarop de Spanjaarden met succes bevochten kunnen worden, leeren. „El Tempo" zegtWij kennen de Duitsche kooplieden, die in een gedeelte van het Rif gebied/waar de Spanjaarden nog geen meester zijn, mijnen trachten te koopen en op te sporen, en alles in het werk stellen, om de komst van Spaansche troepen in dat gebied tegen te gaan. Dat is de verklaring van dezen plotselingen geconcentreerd en aanval, en de reden der uit stekende bewapening. Het resultaat van dit alles is, dat wij alle mijnen nog eens in Duitsche handen zullen vinden. ALLERLEI. Uit Washington wordt aan de „New-York Herald" gemeld, dat de onderhandelingen be treffende de fusie van de vijf Centraal-Ameri- kaansche republieken bijna zijn afgeloopen. De afgevaardigden zijn thans reeds bezig de ver schilpunten te regelen, voornamelijk wat betreft de grenzen van Costa-Rica. Te Washington gelooft men, dat de fusie goede resultaten zal opleveren, zoowel voor de republieken zelve, als voor haar buitenlandsche betrekkingen. De uitvoer van Belgische steenkool naar Engeland staat geheel stil. De crisis, welke vóór de staking der Britsche mijnwerkers ai begon, zal thans niet lang meer op zich laten wachten. Uit Belgrado wordt bericht, dat de mi nister van buitenlandsche zaken heeft mede gedeeld, dat de prins regent Alexander zich met de hertogin van Vendome heeft verloofd. De koning en de koningin van Roemenië worden tegen het einde van de week te Parijs verwacht. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de gisteravond gehouden Eerste Kamer zitting was aan de orde de regeling Van werk zaamheden. De voorzitter deelt mede, dat de Centrale afdeeling besloten heeft hedenavond onmiddel lijk na de openbare vergadering het wetsont- werp-Bomans in de afdeeiingen te onderzoeken. De Kamer kan dus heden te 11 uur in den mor gen in openbare zitting bijeenkomen ter afdoe ning van verschillende wetsontwerpen, terwijl spreker verwacht, dat Donderdag a.s. het wetje- Bomans te 11 uur in openbare behandeling zal kunnen komen. De vergadering wordt dan verdaagd tot heden 11 uur. Binnenland. Dragen van uniform in het buitenland. Bij ministerieele beschikking is hekend ge maakt, dat Militairen, van wie bekend wordt, dat zij ten onrechte de uniform in het buitenland hebben gedragen, gedurende 6 maanden zoowel hun aanspraak op éénmaal per maand vervoer Voor rijksregeering als hun aanspraak op eenmaal per week vervoer tegen betaling van de helft Van den gewonen enkelen reisprijs verliezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het dragen van de uniform in het buitenland alleen mag geschieden, wanneer daartoe een bijzondere vergunning Van den minister van oorlog is ver kregen. Legaten aan kunstenaars. De onlangs overleden Amsterdamsche juwe lier G. v. Weezei heeft, naar de „Tel." verneemt aan twee bekende Amsterdamsche schilders, een beeldhouwer en een letterkundige legaten ver maakt tot een gezamenlijk bedrag van 100.000. MAROKKO. Officieel is te Madrid medegedeeld, dat alle versterkingen bij Melilla in staat van tegenweer De Tabakswet. Gisteravond is Staatsblad no. 1004 verschenen bevattende het besluit van in werking treden van art. 81 der tabakswet, op den 4den Augustus a.s. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1