DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Zaterdag 30 Juli 1921. No. 13099. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustrecrd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandse^ Nieuws. OPPER-SILEZIE. Het antwoord van Engela n d aan F r a n k r ij k. De Engelsche nota, die gisteren aan de Fran- sche regeering is overhandigd, was te voren goedgekeurd in een zitting van het heele kabi net, waaraan ook alle premiers der dominions, die op het oogenblik te Londen aanwezig zijn, deelnemen. De nota heeft een aanzienlijken omvang, omdat zij geen enkel beginsel van belang voor het Engelsche standpunt buiten beschouwing laat. Zij behandelt de Britsche opvattingen op een manier, die iedere mogelijkheid tot een toe nadering openlaat. Zij houdt zich vooral bezig met de Fransche argumenten voor het onmiddel lijk zenden van een Fiansche divisie naar Opper- Silezië, en legt er zeer den nadruk op, dat dit een kwestie is, die gemeenschappelijk door de geallieerden moet worden behandeld, en die niet geschikt is Voor een zelfstandige actie. De Opperste Raad moet zoo spoedig mogelijk bijeenkomen. Engeland heeft Frankrijk reeds toegegeven ten opzichte van de plaats der bijeen komst en van het onderzoek der deskundigen, maarmet zal niet goedkeuren, dat de bespreking zal worden voorafgegaan door een afzonderlijke actie op een punt van groot belang van welke mogendheid het ook zij. De nota betreurt de duidelijke neiging Van I' rankrijk, om het beginsel te verwaarloozen van de eenheid der geallieerden, dat van zoo over wegend belang is voor de Entente, en waarop zooveel dingen van gewicht in het verdrag van Versailles zijn gebaseerd. Van andere zijde meldt men over den inhoud Van de Engelsche antwoordnota, dat Engeland een overzicht geeft van den toestand met be- trekking tot het aandringen van de Fransche regeering op het zenden van versterkingen naar Opper-Silezië. De Engelsche regeering is in haar houding versterkt door officiate telegrammen uit O. S. behelzende dat, als er een onmiddellijke beslis sing door den Oppersten Raad werd genomen, 'neer troepen onnoodig zouden zijn. De nota verklaart, dat de Britsche regeering absoluut niet in staat is, de stelling te aanvaar den, dat de beslissing in dergelijke aangelegen heden uitsluitend bij de Franschen berust 1 Iet Fransche contingent in O. S. is het sterkst in aantal, dat door den Oppersten Raad is op gemaakt, volgens hetwelk de voorrang in de gemeden onderworpen aan de volksstemming vo gens het verdrag van Versailles, werd ver- eend aan elk van de geallieerden in verschil lende streken. De eisch tot uitsluitende verantwoordelijk heid in O. S. wordt mitsdien als onhoudbaar beschouwd. Aan het eind verklaart de nota, dat de toe stand niet alleen Frankrijk en Engeland be- tieii,, maar al de geallieerden. Het is geboden, dat er zonder verwijl door alle geallieerden een bespreking wordt gehouden. De Ëngelsche regee ring heeft alreeds de uitnoodiging voor een bij eenkomst van den Oppersten Raad op 4 Augus tus aangenomen en toegegeven aan de wenschen van den Franschen eersten minister nopens plaats en tijd en het houden van een vooraf gaand onderzoek. Zij kan er niet in toestemmen dat men vooruit loopt op de besprekingen van die conferentie of dat een mogendheid op zich zelf alleen stappen in dezen gaat doen. De „Daily Telegraph" zegt Als ergens in officieele kringen de neiging bestaat, de Entente te verlaten, dan is het niet aan deze zijde van het Kanaal. Het blad meent, dat de Fransche pers, na de houding, die de Engelsche regeering en de Engelsche gezant te Berlijn, in de kwestie van de zending der fransche troepen, tegenover Duitschland heb ben ingenomen, de bewering zal moeten opge ven, dat Engeland aan den kant van Duitsch land staat. Het blad wijst erop, hoe Engeland alles heeft gedaan, om de Franschen, zoover het ging in deze kwestie ter wille te zijn. Nu echter schijnt bet twijfelachtig, of de Opperste Raad reeds 4 Augustus bijeen kan komen. De „Daily Chronicle" wil niets zeggen, dat het geschil kan verscherpen, maar merkt toch op Als men in de „Temps", die zoo vaak het orgaan is van buitenlandsche zaken te Parijs, leest, dat Frankrijk, als Engeland zich verzet tegen het zenden van versterkingen naar Opper- Silezië, eenig onaangenaam incident in dat ge bied zou beschouwen als een rechtvaardiging voor het onmiddellijk toepassen van sancties, °P eenig ander punt, dan wordt het noodig te zeggen, dat de openbare meening in Engeland z°o iets gemakkelijk zou vereregen, en dat frankrijk het zeker zou nalaten, als het zooveel W{*brde hechte aan het voortbestaan der Entente 0 s Engeland. Na den Franschen ministerraad van Donder dag heeft de diplomatieke redacteur van Ilavas den indruk gekregen, dat het Fransche kabinet levendig verlangt aan het Fransch-Engelsche verschil van inzicht een einde te maken. Nu de kwesties betreffende den datum van de bijeen komst van den Oppersten Raad en de daaraan voorafgaande bijeenkomst van de deskundigen tot wederzijdsche voldoening geregeld zijn, blijft alleen nog de kwestie der versterkingen te regelen over. Het zou niet onmogelijk zijn, zoo er een overgangs-oplossing, die beide mo gendheden zou kunnen bevredigen, gevonden werd. Zij zou bestaan in het samengaan van Engeland met Frankrijk bij het doen van een stap te Berlijn teneinde het Duitsche rijk te verplichten de maatregelen te nemen, die noodig zijn om bet vervoer van de versterkingstroepen der bondgenooten naar Opper-Silezië te ver zekeren. Wanneer die stap gedaan was, zou alleen de Opperste Raad bevoegd zijn om, wanneer het noooig was, den datum van het zenden der versterkingen te bepalen. Deze wijze van doen zou de begrijpelijke bezorgdheid van de openbare meening in Frankrijk over de veilig heid bevredigen en tegelijkertijd in de oogen van Duitschland een bevestiging zijn van de nieuwe Fransch-Engelsche solidariteit. Uit Parijs meldt men nog In den loop van de tweede bijeenkomst van den ministerraad op het Elysée, deed Briand verslag van het onderhoud, dat bij in den voor middag met den Britschen gezant had gehad. Ook deelde hij het resultaat mede der besprekin gen van den Britschen ministerraad. Nauwkeurig en in bijzonderheden zette Briand de termen uiteen, waarin hij voornemens is, de Britsche regeering te antwoorden., 133 ministerraad keurde het standpunt van Briand eenstemmig goed. Reuter verneemt voorts, dat er nog niets officieel bekend is omtrent de kwesrie, of de Opperste Raad zal bijeenkomen. Het >s echter met waar chijnlijk, dat de bijeenkomst op 1 Augustus zal plaats hebben, daar de hu'd'ge beletselen eerst mt den weg moeten worden geru'md. In Berlijnsche diplomatieke kringen gelooft men niet, dat, de conferentie op 4 Augustus zal,, bijeenkomen. Men ho~pt weliswaar, dat tusschen Engeland en Frankrijk een compromis zal wor den gesloten, daar men meent, dat hiertoe nog enkele dagen noodig zijn, zoociat de conferentie zal moeten worden uitgesteld en niet voor 8 of 10 Augustus zal plaats vinden. Wat het Italiaansche standpunt betreft, hier van weet men, -'at dit in de hoofdpunten vrijwel overeenstemt met het standpunt van Lloyd George. DE INTER XAT IO NA LE ONTW APENING. Uit Washington meldt men De nota, die op 23 dezer aan Japan is over handigd, behelsde het volgende De Vereenigde Staten hebben ten zeerste op prijs gesteld, dat Japan de bereidwilligheid heeft gehad het verzoek om de ontwapenings conferentie bij te wonen, in te willigen. De secretaris van staat, Hughes, heeft in den loop van besprekingen met baron Sjidehara de hoop uitgesproken, dat Japan niet zou aan dringen op informatie nopens den Stillen Oce aan en vraagstukken betreffende het Verre Oosten, die op de conferentie zouden worden behandeld want het was gewenscht, dat de aanvaarding volledig zou zijn. De uitnoodiging zou de kwestie der defini tieve en nauwkeurige vaststelling van de agenda openlaten tot later. Voorts werd geconstateerd, dat de secretaris van staat bereid is om over de agenda van gedachten te wisselen vóór de confe rentie bijeenkomt. Het werd echter als onge- wenscht beschouwd om het programma te be moeilijken of de conferentie te vertragen tot tijd en wijlen daaromtrent overeenkomst zou zijn verkregen. De ,,Times"-correspondent te Tokiomeldt, dat de Japansche ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Marine, een plan bestudeeren om te komen tot afschaffing van alle verster kingen in de eiland-gebieden, en tot den vrijen toegang tot den Stillen Oceaan. Men denkt, dat dit plan zal worden opgezonden naar Washing ton, om te worden geplaatst op de agenda voor de ontwapeningsconferentie. De „Times"-corres pondent voegt er aan toe, dat tot dusver de leider van de Japansche delegatie naar Washing ton nog niet definitief is aangewezen. Men meent echter, dat als zoodanig baron Gota, de burge meester van Tokio, zal worden gekozen. DENEMARKEN EN RUSLAND. De Deensche delegatie, die te Stockholm met een officieel vertegenwoordiger van de sovjet- regeering besprekingen was gaan voeren, is te Kopenhagen teruggekeerd om de Deensche re geering te raadplegen over zekere punten. Vol gens een Russisch agentschap is reeds op een aantal punten overeenstemming bereikt. RUSLAND. De Duitsche meerderheids-socialist, tevens Rijksdaglid Bernstein heeft, te zamen met Kautsky een oproep gepubliceerd, waarin zij, in aansluiting aan de hulpverleeningaanRusland, wijzen op den nood, die heerscht in de kort ge leden door de sovjet-troepen Veroverde gebieden Georgië, Armenië, Azerbeidsjan en Toerkestan. Die gebieden zijn door een rood leger van twee honderdduizend man onderdrukt, geplunderd en in slavernij gehouden. De oproep wendt zich tot de sovjet-regeering met den eisch, aan die landen niet alleen de vrijheid te hergeven en het roodé leger terug te roepen, en de betrokken landen de gelegenheid te laten tot vrij zelfbestuur, doch ook in Rusland zelf meer vrijheid toe te staan en de kluisters af te nemen Van de. volken over welke- het Russische rijk te gebieden heeft. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Praag De socialistische „Pravo Lidu" heeft een be richt uit Moskou ontvangen, volgens hetwelk het uitvoerend comité van de derde internatio nale aan zijn vertrouwensmannen in alle landen een geheime circulaire heeft gezonden, waarin zij toegeeft, dat de Russische sovjetrégeering zich in een kritieken toestand bevindt. De voedselcrisis neemt dagelijks toe in omvang en de uitgeputte goudvoorraad laat niet toe, in het buitenland levensmiddelen te koopen. Aan de communistische partijen van alle landen worden in deze circulaire met nadruk verzocht, al hun pogingen aan te wenden om het sluiten van handelsverdragen met Rusland te bevorde ren. Den arbeiders moet worden duidelijk ge maakt, dat het verleenen van flinke credieten aan Rusland ook weer groote Russische bestel lingen voor de buitenlandsche industrie mogelijk maakt, waardoor ook de werkloosheid in de westersche landen weer zal verbeteren. Bovendien zullen handelsbetrekkingen mei de westersche staten ook de communistiche propaganda ten goede komen. De „Telegraphen Union" verneemt uit Praag Een aantal leiders van de Russische sociaal- revolutionairen zijn van Praag vertrokken 'om aan de Russische grens den mogelijken val van het bolsjewistische regiem af te wachten. FRANKRIJK. Volgens bericht uit Parijs zullen de uitgaven voor het jaar 1922 vermoedelijk 24.932 millioen francs bedragen, tegen ontvangsten van 25.019 millioen. De militaire uitgaven zullen 5028 millioen bedragen, zijnde een vermindering van 794 millioen. MAROKKO De Spaansche regeering heeft de censuur in gesteld van alle berichten uit Marokko. De „Times" trekt hieruit de conclusie, dat de verliezen te groot zijn, dan dat de bevolking deze onvoorbereid zou kunnen vernemen. Ofschoon de regeering beweert, ze niet te kennen, is men te Tetoean vrijwel op de hoogte. Daar is evenwel de censuur ook zoo scherp, dat er geen Spaansche bladen worden toegelaten. De jongste berichten van het front melden, dat ec niets bekend is omtrent het lot der Spaan sche troepen, ten getale Vdh 15.000 man, die de garnizoenen Vormden der voorgeschoven posten of behoorden tot de ontzettingstroepen. BRITSCH-INDIE. Uit Britsch Indië wordt dd. 22 dezer gemeld, dat aan 1.780.000 menschen van regeeringswege werk is verschaft. Dat is 143.000 minder dan de vorige week het geval was. Uit Lahore wordt gemeld, dat in een plaats m de Pundsjab bij een geschil over grondeigen dom, achttien menschen zijn vermoord. ALLERLEI. „Aftenposten" verneemt uit Kirkenaas Aan het gevecht bij Moermansk hebben, be halve de artillerie bij het eiland Torsostova, ook de Russische wachtschepen deelgenomen. Meu gelooft, dat de Russen van meening zijn geweest, dat de Duitsche schepen visschers- vaartuigen waren. Men kon het schieten te Moermansk hooren. Aldaar werd onmiddellijk de staat van beleg afgekondigd en de Duitsche mijnenvisschers, die oorspronkelijk voornemens waren, Moermansk aan te doen, kozen thans zee, nadat zij de Russische schepen in de rich ting van de stad hadden gejaagd. De Fransche politie heeft een campagne van bolsjewiki ontdekt, die voornamelijk onder de manschappen van de Fransche marine werkte. Doch ook tot de soldaten, in de vliegkampen werkzaam, strekte zich haar arbeidsveld uit. Verscheidene arrestaties zijn reeds gedaan, waar onder die van een kwartiermeester, een matroos en een boekdrukker. Zij worden in de maritieme gevangenis te Toulon in hechtenis gehouden. Te Toulon en Saint Raphael duurt het onder zoek nog voort. Tot dusverre zijn zes arresta ties verricht. Gisteren werden te Antwerpen de eerste proeven genomen met autobussen van het Lon- densche genre. Het is een Engelsche maatschap pij, die concessie gevraagd heeft en zeer waar schijnlijk zal zij worden toegestaan. De „Times" verneemt uit Washington Lord Nortcliffe en de hoofdredacteur van de limes Wickham Steed, zijn gisteren door president Harding ontvangen. Het onderhoud duurde 11/„ uur. Het personeel van 47 textielfabrieken te Gent heeft besloten, Maandag aanstaande het werk neer te leggen, daar geen overeenstemming kon worden bereikt aangaande de loonsverla ging. De werkgevers willen n.l. het loon met 15 centimes per uur verlagen, terwijl de werk nemers niet meer dan 10 centimes willen af staan. Door deze staking zullen ongeveer 20.000 arbeiders werkloos worden. Reuter seint uit Washington De financieele commissie uit den Senaat heeft gunstig rapport uitgebracht over een wetsontwerp, waarbij het departement van de schatkist gemachtigd wordt onderhandelingen te voeren over de fundeering der geallieerde schulden. Het ontwerp is voorzien van een amen dement der commissie, waarin geëtscht wordt, dat de fundeering binnen vijf jaar voltooid moet zijn. - Gisteren had te Londen een bijeenkomst plaats van Engelsche scheepvaartmaatschap pijen, betrokken bij de vaart op het Verre Oos ten. Besproken werd de kwestie van een verla ging van den vrachtprijs voor verschepingen van uit Engeland met 7 sh. 6 p. tot 10 sh. per ton. Dit advies moet nog door alle betrokken maatschappijen worden goedgekeurd, maar in scheepvaartkringen verwacht men, dat dit zal geschieden en dat deze prijsverlaging in het begin van Augustus in werking zal treden. Binnenland. De financieele positie onzer voornaamste recderijcn. Nu de verslagen over 1920 der voornaamste scheepvaartmaatschappijen zijn verschenen, is het goede moment aangebroken om de achter ons liggende ,,boom"-periode te overzien. Ten einde zulk een overzicht mogelijk t.e maken, heeft „In- en uitvoer" wedemm de staten van kapitalen en winsten vanaf 1913 en van de finan cieele positie op 1 Januari j.l. samengesteld. „Wij' zouden," schrijft het blad „dengenen, die het ondernemersidealisme als factor in de werkelijkheid in twijfel trekken, eene ernstige bestudeering van de gestie onzer reederijen in de laatste jaren willen aanbevelen. Want hierbij zal men tot de conclusie moeten komen, dat de politiek der scheepvaartondernemingen niet in de eerste plaats er op gericht is geweest om hooge dividenden aan het in scheepvaart be legde kapitaal uit te keeren. Men vergelijke slechts de bedragen der bruto winsten met her- geen aan dividenden is uitbetaald. Meer dan door het aandeelhoudersbelang hebben de di recties zoowel der vooraanstaande, als van de meeste kleine maatschappijen, zich laten lei den door het belang der onderneming als zoo danig, door den wensch te hebben krachtige maatschappijen, groote moderne vloten en vaarroutes, welke den aardbol omspannen. Al naar het standpunt waarop men zich stelt, zal men hierin lof of kritiek kunnen vinden, doch onontkoombaar lijkt ons de gevolgtrekking, dat naast de zucht naar gewin andere factoren, van odeëlen aard, in de werkelijkheid van 't scheep- vaartbeleid hebben meegegolden. „Met dat al zijn de aandeelhouders er niet bijster goed afgekomen. Wanneer men den staat der middenkoersen en dividenden beschouwt, zal men zien, dat van een hoog rendement tegen over de beursnoteering maar uiterst zelden spra ke kan zijn. Zij, die tot, topprijzen hebben ge kocht, hebben nimmer een behoorlijke rente van hun geld gezien, terwijl ook veelal de emissie- koersen dusdanig waren, dat daarbij van een matig rendement, zelfs niet meer kan worden gesproken. Wél gevaren zijn zij, die in 1914 scheepvaartwaarden hadden, doch indien zij die nie tijdig van de hand hebben gedaan, zijn ook in het algemeen hun baten niet van dien aard geweest, dat die alle ophef omtrent de scheep- vaartwinsten zouden hebben kunnen rechtvaar digen. „Natuurlijk is'het niet juist om vooral naar de liquidatiewaarde te kijken bij de beoordeeling der rentabiliteit. De vooruitzichten, welke voor het emplooi van de vloot bestaan en de mate, waarin dit zal loonend zijn, zijn zeker eveneens belangrijk. „Uit de krachtige reserves, welke bijna alle reederijen voor afschrijving op schepen in aan bouw hebben gemaakt spreekt intusschen reeds duidelijk genoeg de opvatting, dat de bestelde schepen te duur zijn om tegen kostprijzen loo nend in de vaart te kunnen worden gebracht." NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT MM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1