DAGBLAD VOOR SGHSEOAM EN OMSTREKEN FEUHLETOSI. Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Woensdag 3 Augustus 1921. No. 13102. Bureau [KO EM AR KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. A lionn ejn enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiteniandsch Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Volgens een particulier kabeltelegram uit Washington in de Parijsche editie van de Chi cago Tribune, is officieel verzekerd, dat de Vereenigde Staten de voorstellen afkeuren be treffende het houden van een inleidende zit ting vóór de ontwapeningsconferentie te Wash ington door de gedelegeerden van twee of drie der mogendheden, die op de groote bijeenkomst vertegenwoordigd zullen zijn. Met betrekking tot een bijzondere voorbe reidende conferentie tusschen Groot-Britan- nië en de Vereenigde Staten wordt er op gok wezen, dat. zulk een gedragswijze verkeerd kan worden opgevat en worden beschouwd als een onbeleefdheid ten opzichte van andere na ties, die aan de hoofdconferentie deelnemen. liet Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft duidelijk laten door schemeren, dat de Vereenigde Staten zulk een conferentie niet goedkeuren. Verschil lende gedachtenwisselingen over het houden van zulk een conferentie hebben naar ver luidt reeds plaats gehad. De ambtenaren te Washington wilden echter de geruchten niet bevestigen dat Groot Britannië voorgesteld heeft, onmiddellijk een conferentie ergens in de Vereenigde Staten of in Canada te houden. Personen, die voeling hebben met het Witte Huis, wijzen er op, dat de houding van Amerika ten gunste van één conferentie, niet beteekent dat de Vereenigde Staten geheel gekant zijn te gen beraadslagingen vóór de groote bijeenkomst. De Vereenigde Staten nemen, naar ge meld wordt, met sympathie kennis van elk voorstel dat bevordelijk kan zijn voor de doeleinden, die de conferentie tracht te be reiken. Ambtenaren van het departement van oorlog zetten uiteen, dat het regime van Har ding den schijn vermeden heeft, om wetten en regelen vast te stellen. Het ligt in de bedoeling der regeering, naar een hooggeplaatst ambtenaar te Washington zeide, den deelnemers aan de conferentie te verzoeken voorstellen te doen. Uit Tokio wordt gemeld De eerste resultaten van de ontwapenings conferentie zijn zichtbaar in liet feit, dat de regeering de uitzending van een divisie troe pen ter aflossing van Japansche strijdkrach ten in Siberië heeft herroepen. Hoewel van tevoren verklaard was, dat de uitzending van die divisie zoowel tot aflossing als ver sterking noodzakelijk was. Nu men echter besloten heeft in beginsel tot spoedige ont ruiming van Siberië over te gaan, is die nood zaak minder groot. De Japansche regeering is van meening, dat zij niet ter conferentie kan komen, zoolang haar handen door de be zetting van Siberië zijn gebonden. DE OPPERSTE RAAI). Naar Ilavas meldt, d.d. 1 Aug. heeft Briand de uitnoodigingen aan de verschillende mogend heden, die de zitting van den Oppersten Raad op 8 dezer moeten bijwonen, niet verzonden in afwachting van de vaststelling van eendagorde ter aanwijzing van de staten, die opgeroepen zullen moeten worden met de vier groote mogend heden, die rechtens de conferentie samenstellen. Uit Londen bericht men, dat alle moeilijkhe den, die aan een beslissing in het Opper-Silezische vraagstuk nog in den weg stonden nu zijn opge ruimd. Men hoopt nu Maandag met het maken van een schikking te kunnen beginnen. 44 „Uit mijn gedachten zetten Papa's sterf bed was dus niet zoo geheel vrij van de bende hebzuchtige erfgenamen, waarvan hij zoo'n afkeer had." voegde zij hem stekelig toe „Zoo iets had ik van u niet gedacht, Ralph." „Madeline, in 's Hemels naam Is dit nu een tijd om u met dergelijke dingen te kwel len „Waarom niet?" zeide zij, terwijl haar bleek rooskleurig gelaat plotseling begon te gloeien. y1 g'j hebt er wel aan gedacht, nog voor dat mijn lieve vader begraven was en op zijn sterfbed lag. 't Is fraai Die plotselinge uitbarsting van haat in iemand, die zooeven nog koud als een steen was geweest, was Amyott iets vreeselijks. „Madeline, liefste Madeline, bedaarriep hij uit. „Ik heb niet gedreigd. Ik zou geen haar van uw hoofd kunnen krenken. Voor niets ter wereld Fraser heeft uw zml vergiftigd." Zij hief verontwaardigd haar hand op. „Noem zijn naam nietAls gij hem belee- digt, beleedigt gij mij ook ,,U beleedigenWie denkt daaraan zei hij, terwijl hij een wanhopig gebaar maakte. ,,'t Is duidelijk, Madeline, clat in dit huis voor ons beiden geen plaats is. Ik ga heen. De droefheid, die in den toon zijner stem lag, scheen haar tot zachter denkbeelden te Frankrijk heeft generaal Gratier, als opperbe velhebber van de geallieerde troepen in Opper- Silezië last gegeven, Polen en Duitschers gelijke lijk te behandelen, en Duitschland spoort zijn vaderlandslievende zonen, aan, zich rustig te houden op het oogenblik van de groote beslissing. Als de Opperste Raad Maandag te Parijs bij eenkomt, zullen Lloyd George en Lord Curzon aanwezig zijn. Verder nemen Bonomi en de mar kies della Torretta, aan de zitting deel, en minis ter Jaspar en kolonel Theunis, wanneer dingen aan de orde komen, die België betreffen. Het is echter nog niet bekend, wat na de óp- per-Silezische kwestie verder nog door den Raad zal worden behandeld. Men heeft gesproken van de sancties in Rijn land, van den toestand in het nabije Oosten,van de processen te Leipzig, en van de Russische bon gersnood maar dat hangt alles meer of min er van af, hoe men opschiet met de hoofdkwestie, die de Raad moet behandelen. Lloyd George deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat het eerste punt op de agenda zal zijn, uit te maken, of het zenden van de versterking paar Opper-Silezië al dan niet noodig is. Nader bericht HavasBehalve België zullen, naar de Matin" meldt, waarschijnlijk ook Zuid-Slavië en misschien Polen, Roemenië en de Russische grensstaten uitgenoodigd worden ten deele aan de besprekingen van den Oppersten Raad deel te nemen. Mocht de bespreking zich ook uitstrekken tot het vraagstuk van het na burige Oosten, zal Griekenland eveneens ge hoord worden. Ilarvey, de- Amerikaansche gezant, zou voor deze bijeenkomst uitgebreider volmacht krijgen, dan voor het spelen van de rol van een eenvoudig toeschouwer en gemach tigd worden tot het deelnemen aan de bespreking van de onderwerpen, welke de raad zal behan delen. Wat Opper-Silezië aangaat, zegt de Matin, is het twijfelachtig of de deskundigen met hun werk tijdig gereed zullen zijn, en is het waarschijnlijk, dat de raad slechts voorloopige beslissingen zal nemen in den reeds vroeger voorzienen geest van het toewijzen der onbetwiste streken aan Polen en Duitschland met behoud van een onzij dige strook, waaromtrent de geallieerden ncIer zullen beslissen. Volgens liet blad zal Frankrijk ongetwijfeld in een dergelijke voorloopige oplos sing berusten,mits de stemming in dealdusuitge- schakelde streken Rij de eindbeslissing zal blijven meetellen. Ten aanzien van Rusland zegt de Matin, dat de plicht van mensehlievendheid, het voorbeeld der Vereenigde Staten en overwegingen van po litieke opportuniteit de geallieerden waarschijn lijk zullen nopen hun tusschenKOmst te verleenen om de Russische bevolking voor een ramp te behoeden, onder zekere voorwaarden voor de sowjetregeering. De correspondent te Parijs van de „Brus- selsche Soir" meldt aan dit blad, dat de aanstaan de bijeenkomst van den Oppersten Raad vermoe delijk uit twee zittingsperioden zal bestaan. Tijdens de eerste zouden alleen de kwesties der troepenversterking en het verdeelen van Opper- Silezië worden afgehandeld. Lloyd George zou te zomen met lord Curzon aan deze besprekingen deelnemen. De tweede zitting zou plaats hebben nadat de houding der betrokken partijen, Duit schers en Polen, na de verdeeling bekend zal zijn. Al de andere punten op de agenda zouden dan ook nog opgelost worden. De Belgen zouden de eerste maal niet, de tweede maal echter wel ver- stemmen. Zij zag hem aarzelend aan. „Ik be grijp er niets van," zei zij. „Waarom zoudt gij zoo onaardig zijn geweest Zij streek met haar hand over haar gefronst voorhoofd. „Maar 't is waar. Ga maar heen Hij kreeg een kleur van toorn. Men heeft u betooverd. Madeline. Gij zijt geen meeste res meer in uw eigen huis. Fraser - Zij keerde zich van hem af. „Ik weet, dat gij Hugh haat. Gij hebt hem altijd gehaat. Maar hij wordt spoedig mijn echtgenoot Nauwelijks had zij deze woorden gezegd, of een korte tik op de deur kondigde de komst van Fraser aan. Waarschijnlijk had 't onderhoud hem nu lang genoeg geduurd,of misschien was het wel afgesproken werk. In elk geval gevoelde de jonge man geen lust om langer te blijven en ver wijderde hij zich, zonder Madeline vaarwel te zeggen of een blik op haar verloofde te werpen. HOOFDSTUK XVII. De uitnoodiging van een oud vriend. Een half uur later verliet Amyott Lethe- bridge Manor. Onder zulke omstandigheden was het hem niet mogelijk, nog één nacht onder, het dak zijner nicht door te brengen. De uitnoodiging, die hem onmiddellijk na het stormachtig tafereel, dat wij hiervoor be schreven, ter hand werd gesteld, kwam dus zeer van pas en stelde hem in staat, om voor tegenwoordigd zijn, terwijl I Joyd George zich dan zou laten vervangen door Balfour. OPPER-SILEZIE. De Poolsche partijen in Opper-Silezië hebben een volksraad gevormd, welke de belangen van de Poolsche bevolking bij de geallieerde commis- S'e zal voorstaan. In den raad zijn de volgende partijen vertegenwoordigd het Christelijk Volksverbond, de nationale werkliedenpartij, de Poolsche volkspartij, de Poolsche socialistische partij en de Ober-Schlesische Volkspartij. Dynnner, afgevaardigde van de nationale werkliedenpartij is voorzitter, dr. Ogodek (O.S.V) en Bobek (soc.) onder-voorzitter, Grögorrek (Chr. V. V.) secretaris. De toestanden in Opper-Silezië worden nog al tijd als onduldbaar geschetst. Blijkens telegram men uit Breslau wordt in de eerstkomende dagen het uitbreken van een nieuwen Poolsehen op stand tegemoet gezien. Men vreest voor het bin nen rukken van nieuwe Poolsche geregelde troe pen. De „Deutsche Allgemeene Ztg." bericht op grond van betrouwbare inlichtingen, dat gene raal Nissel naar Warschau is teruggekeerd, Het blad herinnert er aan, dat op zijn vorige reis naar Polen, in einde April, de opstand onder lei ding van Korfanty uitbrak. Van welingelichte zijde wordt verder mede gedeeld,dat gistermiddag eenconferentietusschen Laurent, d'Abernon en in afwezigheid van den Italiaanschen gezant een Italiaanschen ge- zantschapsraad heeft plaats gehad. Men hield zich bezig met de stappen, welke bij de Duitsche regeering betreffende de troe pentransporten naar Opper-Silezië zullen ge daan worden. Op dé conferentie kwamen, geen principieele meeningsverschillen tol uitingmen kon het echter niet over den juisten tekst der nota eens worden. De gezanten hebben zich daarom gistermid dag tot hun regeeringen gewend en aan deze de redactie der nota overgelaten. Het ant woord der regeeringen werd door de gezanten nog in den loop van den dag verwacht en zal dan morgenochtend aan de Duit che regeering overhandigd worden. RUSLAND. De correspondent van Politiken te Riga meldt, dat er volgens officieele inlichtingen in de stad Samara dagelijks 400 nieuwe gevallen van chole ra aangegeven worden De vluchtelingen die naar het Westen trekken, laten vaak hun kinderen maar achter. Alleen in liet gouvernement Samara bevinden zich 40.000 verlaten kinderen. De correspondent van het zelfde blad te Reval meldt, dat den 20en Juli de stad Tambof door vluchtelingen overstroomd is, die de pakhuizen en opslagplaatsen plunderen. De uitgehongerde menschen wierpen zich op de paarden van de ruiterij en de brandweer en zelfs op die van de aapjes, slachtten ze en aten dadelijk het rauwe vleescli op. Bij een naderhand inge steld onderzoek is gebleken dat de troepen, die de stad hadden moeten beschermen, geweigerd hadden het. bevel om op de menigte te schieten op te volgen. Er komen ook reeds berichten over onlusten in Rusland. Uit Systerbeck aan de Finsch-Russisch grens meldt men, dat te St. Petersburg een regi ment van hef garnizoen aan het muiten is ge slagen. De muiterij zou bloedig onderdukt zijn en in de stad zou thans een waar schrikbewind zijn plotseling vertrek een aannemelijke re den op te geven. De uitnoodiging kwam van zijn ouden bekende, Geoffrey Hornby, met wie hij jaren lang in vriendschappelijke betrekking had gestaan. „Ik zag u van morgen bij de begrafenis," schreef Hornby, en ik wilde u vragen, of gij mij het genoegen zoudt willen doen, om eeni- ge dagen, of zoolang als gij kunt, ten mijnent door te brengen, vóórdat gij weder naar het buitenland vertrekt. En dat hoe eer hoe lie ver. Vandaag b.v. als gij wilt. Want ik ver beeld mij, dat gij en dat zuui'gezicht Fraser die met Miss Lethebridge gaat trouwen, het toch niet te best met elkander kunt vinden, en dus gaarne van kwartier zult willen veranderen. Ik moet naarwe zullen dus later dineeren, maar ik heb last gegéven om uwkamer in gereed heid te brengen. Als gij komt, zult gij dus welkom zijn, te meer daar ik lie t op het oogenblik nog al eenzaam heb. Mijn zuster die gij u nog wel herinneren zult, is getrouwd, en mijn goede, oude moeder is altijd ziekelijk en verlaat haar kamer niet. Steeds de uwe G. ITornby. Amyott dacht er geen tweemaal over, om van die welgemeende uitnoodiging gebruik te maken, en gaf last dat men hem zijn bagage achterna zou zenden. Hij schreef een harte- lijken afscheidsgroet aan Madeline en verliet het huis, daar de beide andere dames onzicht baar waren. Miss Johanna lag, zooals hij vernam, met vreeselijke hoofdpijn te bed en miss Neville heerschen. Te Moskou moeten eveneens 20 en 21 Juli on lusten plaats gehad hebben, welke geleid hebben tot het. afkondigen van den staat van beleg. DUITSCHLAND. Rijkskanselier Wirth is door de handelskamer en de beurs in Bremen uitgenoodigd daar een rede te houden, hetgeen hij gisteravond zou doen. In politieke kringen wordt aan deze rede een bijzondere beteekenis gehecht. Het zal de laatste officieele uitlating der regeering voor de beslissing over Opper-Silezië zijn. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat de rijkskanselier voor de laatste maal uit drukkelijk verklaren zal, dat van deze beslis sing het verder economisch bestaan van het Duitsche rijk, de verdere mogelijkheid der herstelbetalingen en ook het lot van het kabi net Wirth zal afhangen. ENGELAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis gezegd, dat Balfour en Fisher, de minister van onderwijs, Engeland zullen vertegenwoordigen op de ver gadering van den Volkenbond in September. Lloyd George zal die vergadering niet kunnen bijwonen. IERLAND. De „Daily Mail" schrijftHet nieuws, dat. de laatste week uit Ierland kwam, was nega tief en de hoop op een spoedigen vrede ver minderde dienovereenkomstig. Het schijnt ech ter, dat niettegenstaande de onvermijdelijke geschillen in de rijen der Sinn-Feiners over de concessies, welke van Engeland moeten verkre gen worden, dat de leiders de overhand behouden en dat de openbare meening voor een aanvaar ding der regeeringsvoorwaarden is. De Valera, de leider der Sinn Feiners, wordt Donderdag in Engeland terugverwacht terwijl ook James Cra;g, de Ulster-premier, in den loop dezer week te Londen verwacht wordt. Generaal Smuts zal in geen geval voor Vrijdag naar Zuid- Afrika terugkeeren. Vragen in het Lagerhuis gesteld, ontlok ten aan Chamberlain de verklaring, dat Lloyd George en de Valera op hun laatste bijeen komst te Londen waren overeengekomen, dat, als de onderhandelingen over een regeling in Ierland mislukten, er een behoorlijke termijn zou zijn voor de aankondiging van het opheffen van het bestand. Chamberlain zeide, dat de voorwaarden, die door de Engelsche regeering aan Sinn Fein waren aangeboden, nog niet zouden worden openbaar gemaakt, maar Lloyd George hoopte in staat te zijn om, voor het a.s. eind van deze zitting van het parlement, in het openbaar verslag uit te brengen over die onderhandelingen. ITALIË. De Roomsch-Katholieke vereenigingen, meldt 'n bericht uit Rome, hebben 'n verzoekschrift tot de regeering gericht, om de overbrenging toe te staan vgn het stoffelijk overschot van Leo XIII z.g. van de St. Pieter naar St. Jan .van Lateranon. Het Vaticaan verwacht echter, zoo heet liet verder, dat de overbrenging niet bij nacht zal plaats hebben en in het geheim, zooals bij de overbrenging van Pius IX, maar dat de regeering openlijk en plechtig aan die ceremonie zal deelnemen. Voor zoover bekend, zal de geheele partij per popilari en meer dan 20.000 Katholieken was uit. Beide tijdingen konden met het oog op zijn gemoedsgesteldheid hem niet anders dan welkom zijn. Hij was blijde, daardoor ophelderingen en vermoedens over zijn plot seling vertrek te vermijden En werkelijk was de toestand van zijn geest verre van aange naam. In sommige opzichten gevoelig als een vrouw, en met een doodelijken haat tegen laagheid en intrige bezield, was hij zich .thans pijnlijk bewust, 'van het noodlottige spel der fortuin, waardoor hij aan Madeline in zulk een licht was verschenen, Le meer daar door zijn dwaasheid en onvoorzichtigheid Fraser een vreeselijk voordeel op hem verkregen had. Nu hij in staat was om met betrekkelijke kalmte over al het gebeurde na te denken, stelden zijn natuurlijke oprechtheid en recht schapenheid hem in staat, om den toestand te overzien en zijn meening te versterken, dat Virginia's verhaal niet anders dan een nachtmerrie was. Voor een gewoon verstand is het geen gemakkelijke zaak, iemand naar den uiterlijken schijn en op zulke zwakke gron den voor een schurk te houden, en, hoewel Amyot de overtuiging had, dat Fraser elke gelegenheid zou te baat nemen, om hem afbreuk te doen, achtte hij hem niet in staat tot een rechtstreek- sche daad van oneerlijkheid. In die mildere ge moedsstemming kwam het vermoeden, dat hem door zijn brein had gespookt, als zou Fraser een belangrijk geheim achterwege houden, hem te afschuwelijk voor. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ma

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1