W itwasscheri j. N.V. DE PHOENIX, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 zich bij den stoet aansluiten. De overbrenging zou den 7den September plaats hebben. Voor de overbrenging zal een lijkdienst gehouden worden in de St. Pieter, waarbij tegenwoor dig zullen zijn de Paus, het college der kardi nalen en het diplomatieke corps. GRIEKEN EN TURKEN. Naar verluidt, zouden de Grieken een ernstige nederlaag hebben geleden voor Sivri Hissar en terugtrekken op Eski Sjehir. Berichten uit betrouwbare bron deelen mede dat de Grieksche staf te Koetaia een groote krijgsraad heeft gehouden, waarin men besloten heeft tot een expeditie naar Angora. SPANJE EN MAROKKO. Een officieel communiqué uit Madrid meldt d.d 1 Aug. Gisteren hebben vliegtuigen de troepen op den Arroeit onder bevel van generaal Navarro van levensmiddelen voorzien. Andere, kleinere posten hebben eveneens door vliegers hulp ontvangen. Generaal Novarro deelt mede, dat de opstandelingen op een afstand van 2000 meter zijn troepen met 48 kanonschoten beschoten hebben die ernstige verliezen onder de manschap pen en onder het vee aangericht hebben. Behalve in de omstreken van Nador en Beninagafar, waar de opstandelingen groepen van beteekenis vormen en te Anoeal, waar hun staf gevestigd is, zijn de opstandelingen over de velden ver spreid, gedesorganiseerd en vragend om hun onderwerping. Uit Berlijn komt bericht dat de onlangs van Fransche zijde geuite beschuldiging, dat de Marokkaansche Ryff-Kabielen tegen de Span jaarden waren gewapend door de Duitschers, di rect door de Duitsche pers was weerlegd. Die te genspraak wordt thans ook door de Spaansche bladen als volkomen juist erkend. De Imparcial vermeldt, dat de wapens uit sluitend door Fransche smokkelaars aan de Kabielen waren geleverd. De Heraldo weet te vertellen, dat gewonde Spanjaarden, die waren ontkomen, bleken te zijn gekwetst met wapens van Fransche makelij. D.d. 2 Aug. meldt Belga nog De staats courant bevat een koninklijk besluit, dat de spoorwegmaatschappijen verzocht den voorrang toe te kennen aan het vervoer van troepen muni tie, oorlogstuig en koopwaar bestemd voor Melilla Graaf d'Eza heeft gisteren in den ministerraad de noodige credieteri aangevraagd om de troepen in Marokko te voorzien van de meer volmaakte uitrusting, waarvan het nut in den grooten oorlog is gebleven opdat de toestand sneller en met min der zware offers kunne worden hersteld. Dagelijks komen er soldaten en officieren aan, die er in geslaagd zijn den vijand te ontsnappen. Het oude Duitsche stoomschip Spanje 4, dat tot hospitaalschip verbouwd is en 1500 plaatsen biedt, wordt te Melilla verwacht. JAPAN. Een E.S.-bericht uit Tokio meldt Dr. Sakuzo Yoshino, professor aan de kei zerlijke universiteit te Tokio, is met eenig andere universiteitsprofessoren en met steun van ruim 300 studenten een beweging begon- ben voor de instelling van een leerstoel voor het christendom aan de keizerlijke universi teit. De universiteitsautoriteiten hebben dien tengevolge besloten «en bijzondere cursus voor de studenten der keizerlijke universiteit te openen in de zaal der christelijke vereeni- ging in Oiwake (Hongo) als voorbereidenden maatregel tot de instelling van een officiee- len leerstoel voor het christendom. Ongeveer dertig voornamen theologen zal verzocht worden lezingen over het christen dom te houden. ALLERLEI. Naar de „Rheinische Ztg." uit goede bron ver neemt, wordt het Britsche bezettingsgebied in het Rijnland hersteld, zooals het vroeger was. In Bonn en Keulen worden de Fransche troepen vervangen door Britsche troepen. De concierges te Weenen hebben, naar men meldt, tegen 6 Augustus een algemeene staking afgekondigd. De Finsche handelszending die uit Rusland teruggekeerd is, verklaart, dat het werk van de hulpverleening aan Rusland heel moeilijk is omdat de sowjetregeering vast besloten is al leen die hulp te aanvaarden, welke haar politiek gezag niet kan aantasten. Naar van Zweedsche zijde bericht wordt vertoeft Kapp nog steeds in Zweden en heeft hij dat land ook niet tijdelijk verlaten. Mgr. Mannix is, naar uit Melbourne gemeld wordt, Zondag te Thursday Island zonder dat hem moeilijkheden in den weg gelegd werden aangekomen. Aan eenige journalisten, die hem wilden intervieuwen, zeide hij, dat dit een tijd was om te zwijgen en daarom zweeg hij. De Belgische Kamer heeft gisteren de wet goedgekeurd op de vereeniging van gemeenten en die, waarbij aan vrouwen wordt toegestaan het ambt van burgemeester, schepen, gemeente secretaris en -ontvanger waar te nemen. Binnenland. De Noorsche Reis. De Koningin en Prinses Juliana zijn heden met den gewonen trein van 3u 49 min. uit Apel doorn naar Amsterdam vertrokken, om de reis naar Noorwegen aan te vangen. Brieven voor H.M. de Koningin. Op last van Hare Majesteit de Koningin TeleL No. 15. 1248 7 brengt de directeur van het Kabinet der Ko ningin ter algemeene kennis in de Staatscou rant, dat gedurende Harer Majesteits verblijf in het buitenland de aan Hoogstdezelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's-Gra- venhage. Secretaris Raad van State. In de vergadering van den Raad van State gisteren gehouden, heeft de vice-president Mr. van Leeuwen den nieuw-benoemden secretaris Jhr. Mr. Dr. J. D. W. de Beaufort geïnstalleerd met een toespraak, waarin hij er op wees, dat de nieuwe secretaris 's Raads volle vertrou wen als ambtenaar reeds vele jaren had. Schriftelijke vragen. Door den heer Van Ravesteijn zijn aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld Is het juist, dat reeds geruimen tijd geleden van de zijde der Belgische regeering stappen zijn gedaan, ten einde tot opheffing van de verplichte visa op paspoorten bij het wederzijdsch verkeer tusschen ons land en België te geraken Zoo de berichten daaromtrent juist zijn, wil de minister dan meedeelen, waaraan het te wijten is, dat een dergelijke, door alle kringen der be volking in beide landen gewenschte verlichting van financieele en andere lasten nog niet is tot stand gekomen Wil de minister meedeelen of de regeering der Vereenigde Staten van Amerika een uitnoodiging tot de Nederlandsche regeering heeft gericht tot bijwonen van een in den herfst te houden confe rentie te Washington, ter bespreking van quaes- ties, den Grooten Oceaan aanbelangende De mijnvverkersstaking. Een medewerker van Het Volk heeft een onder houd gehad met den heer Hulsman, bedrijfsdi recteur der dömaniale mijnen. Er wordt zei de heer Hulsman o.m. absoluut niet gewerkt. De pompmachinisten werken met toestemming van de organisatie om te voorkomen dat de mijn onder water loopt. Maar de stokers zijn mij niet gelaten en dus wordt het ketelhuis bediend door mijnbeambten en door de tien studenten uit Delft, die hier thans zijn. Is de staking echter van langen duur, dan wordt de situatie onder- grondsch zeer bedenkelijk... Dan zullen wij op tal van plaatsen, doordat nu niet gestut wordt,' last van instortingen krijgen. De juiste oplossing van het conflict achtte de heer Hulsman, dat de regeering de het vorige jaar afgebroken onderhandelingen met de aan deelhouders der Dömaniale hervat, waardoor een definitieve regeling tot stand komt. die het de directie mogelijk maakt dezelfde gedragslijn te volgen, die ten aanzien van de loonen aan de andere mijnen gevolgd wordt. Raad van State. Mr. A. baron van Wijnbergen, wien de plaats van wijlen mr. J. A. Loeft' in den Raad van State was aangeboden, heeft hiervoor, naar de Gelder lander meldt, bedankt. Raden van Arbeid. Volgens Het Centrum zal het aantal Raden van Arbeid in den loop van het volgend jaar ver minderd worden van 39 tot 25. Schriftelijke beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer Albarda, betref fende het voortaan niet meer kosteloos vertrek ken Van leerboeken en andere leermiddelen aan kinderen van onvermogende en minvermogende ouders, die de Rijks Hoogere Burgerscholen be zoeken, wanneer de leerlingen in het afgeloopen schooljaar als gemiddeld rapportcijfer niet ten minste een7hebben behaald is het antwoord van den heer de Visser, Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen I. Het antwoord op de eerste vraag luidt bevestigend. Volledigheidshalve zij hieraan toe gevoegd, dat bij de genoemde beschikking bepaald is, dat de leerlingen, die onder vi- gueur der vorige regeling boeken of boeken en leermiddelen in bruikleen hebben ontvan gen, deze zullen mogen behouden, zoolang zij ze noodig hebben. De nieuwe regeling is getroffen wij] on der de vorige tal van leerlingen, die het on derwijs niet of nauwelijks konden volgen, in het genot van boeken en leermiddelen werden gesteld. Het bleek, dat door de gratis verstrek king van bedoelde artikelen kinderen naar de Hoogere Burgerschool werden gelokt, die daar eigenlijk met het oog op hun minder gunstigen verstandelijken aanleg niet thuis behoorden. Om dit te voorkomen is de nieuwe regeling ge troffen. II. Het is mogelijk, dat het bij de nieuwe regeling voor een deel der ouders moeilijk zal worden hun kinderen verder het onder wijs aan de H.B.S. te doen volgen. Dit kan echteF slechts het geval zijn, wanneer het betreft kinderen voor wie het beter was ge weest, indien zij geen leerling der Hoogere Burgerschool waren geworden. Intusschen is de ondergeteekende bereid nader te bepalen, dat degenen, die eenmaal in het genot van boeken en leermiddelen zijn gesteld, in dat genot worden gecontinueerd, mits zij behoudens buitengewone omstandigheden de klasse niet behoeven te doubleeren. III. Het gemiddeld rapportcijfer van 7 is inderdaag te hoog gebleken, zulks als gevolg van de omstandigheid, dat aan de Hoogere- Burgerscholen, hoewel een tiendeelige schaal van cijfers voor de waardeering van de vorderingen der leerlingen is voorgeschreven,de cijfers 9 en 10 zoo goed als niet worden gebruikt.Daardoor werd 8 practisch het hoogste cijfer en wordt in den regel pas een 7 toegekend, indien naar de tiendeelige schaal een 8 juister ware. IV. In verband met het onder III opgemerkte zal de ondergeteekende aan zijn ambtgenoot van financiën mededeelen, dat voor de toekenning van boeken en leermiddelen met een gemiddeld rapportcijfer van 6 zal kunnen worden volstaan. Op de vragen van den heer VanderBilt betreffende de Verschijning van het rapport der commissie uit den Zuiderzeeraad in zake de schadeloosstelling aan visschers en bijve- ren, is het antwoord van den heer K o n i g, Minister van Waterstaat. 1. Het in deze vraag bedoeld rapport is in gekomen. Aangezien dit rapport het karakter heeft van een advies van den Zuiderzeeraad aan ondergeteekende met het oog op de sa menstelling van het wetsontwerp, bedoeld in artikel 3 van de wet van 14 Juni 1918 (Staats blad no. 354), is het althans nu nog niet voor publicatie aangewezen. 2. Ondergetekende kan geen vrijheid vin den reeds nu de voorstellen te doen, welke in deze vraag worden bedoeld. Ingrijpende maat regelen als deze zullen eerst aan de orde zijn, nadat de definitieve regeling der tegemoetko mingen aan hen, die door de afsluiting van de Zuiderzee schade ondervinden,bij de wet is vast gesteld. pf 't Vissehersbedrijf. Naast de bezwaren, welke gemaakt worden tegen het afstaan van Nederlandsche stoom trawlers aan de Britsche vischmarkten waar door deze volgens de pessimistische bewe ringen zouden geruineerd worden voor de vang sten der eigen schepen, met het gevolg dat sche pen moeten worden opgelegddat men zich nu ook gaat kanten tegen de vischzendingen uit Nederland aan de Billingsgatemarkt te Londen. Uit Huil wordt thans in de „Daily Mail" een artikel gelanceerd, volgens hetwelk de meerderheid der uit IJmuiden toegezonden ladingen uit Duitsche trawlers komt, die in grooten getale van de IJmuider m'arkl gebruik maken om hunne vangsten te veilen. De Britsche reeders en handelaren worden opgewekt deze zendingen legen de gaan en uitsluitend de belangen van eigen bedrijf te doen voorgaan. Bijzondere scholen. Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland hebben, naar het „Hbld." meldt, de aandacht der gemeentebesturen erop gevestigd dat in de wet op het L.O. en in het K.B. van 31 De cember 1920, betreffende de uitvoering der arti kelen 72 tot en met 86 der wet, slechts weinige voorschriften worden gegeven, en dat zoowel Lijd en wijze van storting als de bepaling van het tijdstip der rentebetaling geheel aan de gemeente besturen zijn overgelaten. Ggdep. Staten nu brengen in verband daarmede het volgende ou der de aandacht dier besturen „De waarborgsom is als een ontvangst der gemeentekas in rekening der gemeente te verantwoorden en wel onder hoofdstuk VII der inkomsten Belegging van deze waarborgsom achten wij niet vereischt, wanneer daaraan eene an dere bestemming kan worden gegeven, welke meer in het financieele belang (Ier gemeente is. Wordt b.v. de waarborgsom gestort voor den bouw van een nieuwe school en zou de gemeente voor de kosten van dien bouw moe ten leenen, dan kan een deel van het benoodigde bedrag gevonden worden m de waarborgsom. Voor de eventueele teruggave d'er waar borgsom aan het schoolbestuur kan dan na 20 jaar geleend worden. Het bedrag dat jaarlijks ter aflossing op de kosten van den schoolbouw ten laste van den gewonen d'enst behoorL te komen, be hoeft dus niet voor een evenredig deel voor de teruggave van de waarborgsom gereserveerd te worden, doch kan, gedurende de eerste 20 jaren, ten volle gebruikt worden ter aflossing op de mede voor den bouw aangegane leening. Na de eerste twintig jaren wordt jaarlijks op het restant der leening en op het voor de terug gave van de waarborgsom geleende bedrag elk een evenredig deel afgelost. Zijn er geen stichtingskosten, wordt er dus een gemeentegebouw beschikbaar gesteld zonder dat er verbouwingskosten zijn, dan kan de waarborgsom voor andere buitengewone uit gaven worden gebruikt. Asser-monument. Bij de onthulling van het monument Asser op 30 Augustus a.s. is het Instituut de Droit Internationaal voornemens als delegatie te zenden zijn president prof. markies Al. Corsi uit Turijn, zijn vice-president sit Thomas Barolay uit Londen en zijn algemeene secre taris prof. Alberic Rolin uit Brussel. Voorts zal de Universiteit van Cambridge zich doen vertegenwoordigen door prof. A. Pearce Hig- gins en het Nobel Instituut te Stockholm door zijn president dr. Oscar Montelius,oud-ar chivaris Van het koninkrijk Zweden. Voor de 30ste conferentie der International CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Baterstraat 63, Tel. 580 Law Association heeft de Vereeniging voor Internationaal Recht in Tsjecho-Slowakije te Praag als delegatie aangewezen haar presi dent dr. Mastny, gezant te Londen; prof. Ch. H. Otavsky uit Praag senator dr. A. Klouda, vice-presient van de kamer van advocaten dr. A. Zmek, notaris en dr. Z. Ragskv. lid van den Hoogen Raad. Handwerk-examens. Het hoofdbestuur der unie van Chr. Onder wijzers heeft op zijn adres, waarin het ver zocht hij de in het najaar te houden examens voor onderwijzers de gelegenheid open te stel len ter verkrijging van de aanteekening voor nuttige handwerken, van den Minister van Onderwijs het bericht ontvangen, dat dit ver zoek op grond van de bepaling van art. 81 2e lid der L.O.-wet, in verband met art. 211) der L.O.-wet niet voor inwilliging vatbaar is. Baron Mackay Men meldt uit Londen aan het „Hbld." Lord Reay (Baron Donald James Mackay) voormalig gouverneur van Bombay, is in den ouderom van 82 jaar overleden. Hij werd in Nederland geboren, maar liet zich in Engeland naturaliseeren en werd in 1876 tot Peer verheven. Hij had geen kinderen. Zijn erfgenaam is baron Eric Mackay in Den Haag, zoon van den voormaligen Nederland- schen minister-president. Alle soorten GEDISTILLEERD In prima kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jaarvergadering Oranjevereeniging. (Slot). Hierna wordt overgegaan tot de bestuurs verkiezingen. Er zijn van de lederf geen candidatenlijsten ingekomen, zoodat ingevolge voordracht van het Bestuur werden herkozen de aftredende be stuursleden, de heeren Jac. Montfoort, W. F.. Berck, A. Jurgens, A. M. den Draak, .J. A. van Poel en J. v. d. Most. Terwijl als nieuwe leden worden benoemd ver klaard de heeren J. D. Vogeleij, K. Oosterhof. L. van Es Jr., G. II. Scheffers en J. N. Post. De aanwezige benoemden en herbenoemden nemen de benoeming aan. Aan de overigen zal van hun benoeming bericht gezonden worden. De heer Post vroeg bij de rondvraag hoe hel met de wisseling van leden staat. De Voorzitter deelde mede, dat vroe ger de meeste contributiekaarten terug kwa men doch de meeste oudleden tegen einde Au gustus zich weer lieten inschrijven. Dit jaar is dit in veel minder sterke mate het geval. Er zijn 964 kaarten tot een totaal bedrag van 2118.50 hij eerste aanbieding dadelijk betaald, terwijl ve le leden verzochten nog eens terug te komen. Aan deze leden zal binnenkort een mededeeling ge daan worden in de plaatselijke bladen. Van dit restant zal dus nog een groot aantal wel in komen. Een lid zou graag in het bezit van een regle ment gesteld worden. Aan dit verzoek kon onmiddellijk voldaan worden. De V oorzitter dankt de leden dan voor hun aanwezigheid en spreekt de hoop uit, dat het aantal aanwezigen het volgend jam- lid dubbele van deze vergadering zal zijn. Spr. drukt allen op het hart op de verjaar dagen van de leden van het vorstelijk huis te vlaggen en hun vrienden en kennissen daartoe op te wekken, zoodat volgende jaren ook Schiedam een feestélijk aanzien zal hebben. Dan herinnert spr. er aan, dat over 2 jaar H. M. de Koningin haar zilveren jubilee als Koningin zal vieren en hij wekt reeds nu allen op hun vrienden en kennissen op te wekken om lid der Oranje-vereeniging te worden opdat de dan te houden feesten zoo schitterend mogelijk zullen zijn. Hoe meer leden de vereeniging telt, hoe grootscher feest kan worden georganiseerd. Het zal goed zijn, zegt de voorzitter, wanneer reeds nu stappen worden gedaan tot het vormen van buurtcommissies. Alles kost meer geld en dus ook het feestvieren en daarom is het beter, dat buurtcommissies zooveel mogelijk tijd geven de noodige gelden bijeen te krijgen, zoodat de gemeente in alle straten bij het 25-jarig kronings feest kranig voor den dag kan komen. Als er nationale feesten gevierd worden moet Schiedam een goed figuur daarbij maken, (ap plaus). Spr. sluit hierna de vergadering. De diverse subcommissies blijven dan nog bijeen, om hun commissoriale besprekingen be treffende de voorbereiding der verschillende pro grammanummers, die reeds van 7 tot 8 uur wa ren aangevangen, alsnog voort te zetten. V.P.N. Maandagavond heeft de onderafd. Schiedam en omstreken der V.P.N. in het gebouw der Schied. Spoeling Vereen, een ledenvergadering gehouden de agenda was slechts kort, maar be vatte twee belangrijke punter, n.l. de tentoonstel ling en de clubavonden. Nadat de voorzitter, de heer J. M. van der Schalk met een woord van welkom de vergade ring had geopend en de notulen waren gelezen en t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2