DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. ■mm FEUILLETON 44ste Jaargang. Donderdag 4 Augustus 1921. No. 13101. Bureau |K O E M A R K T 4. -Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. BE OPPERSTE RAAD. Naar de „Daily Chronicle" verneemt, zal Home Engeland vertegenwoordigen ter confe rentie van financieele deskundigen, die waar schijnlijk Maandag, in verband met de zitting van den Oppersten Raad, begint, voor de be spreking van de Duitsche schadeloosstelling en andere kwesties. De vertraging in den stap, a dus een bericht uit Parijs dd. 3 Aug. dien de gezanten der bondgenooten te Berlijn moeten doen, is veroorzaakt door toevallige omstandigheden. Lord Abernon heeft aan zijn regeering eenige op helderingen gevraagd omdat de instructies, die hem gezonden waren, en bij de vertaling aanlei ding tot moeilijkheden gegeven hebben. Men verwacht, dat de Fransche, de Engelsche en de Italiaansche gezant te Berlijn zich nu van daag van hun opdracht zullen kwijten. Uit Londen wordt d.d. 3 Augustus bericht Er zijn wonderlijke berichten in omloop, die be weren dat de Engelsche regeering geen bezwaar heeft tegen de bezetting van Konstantinopel door de Grieken, en dat dit aan de Grieksche re geering is meegedeeld. Deze beweringen, die in verschillenden vorm opduiken zijn van allen grond ontbloot. Engeland houdt zich, zooals het altijd heeft ge daan, volkomen onzijdig tusschen Griekenland en Turkije. Wat betreft Constantinopel, de Turksche hoofd stad is bezet door geallieerde troepen onder bevel van generaal Harington, die zeer zeker weerstand zou bieden aan een oprukken van de Grieksche troepen daarheen. De huidige status van Constantinopel is ge waarborgd door alle geallieerdemogendheden,en men acht het te Londen uiterst onwaarschijnlijk, dat de Grieken zich zouden storten in een politiek als het voorgestelde oprukken naar Constanti nopel, dat hen in botsing zou brengen met de groo te geallieerde mogendheden. Men verneemt, dat de kwestie van het naburige Oosten zal worden besproken op de a.s. bijeen komst van den Oppersten Raad. Gezien echter de ingewikkeldheid van het vraagstuk en het feit, dat noch de Turksche, noch de Grieksche oorlog voerenden tot dusver een verzoek om bemidde ling of interventie hebben gedaan, kan men nau welijks Verwachten, dat er definitieve beslissingen kunnen worden genomen. Maar in elk geval zul len de vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en Italië hetzij formeel, hetzij informeel, Van gedachten wisselen over het veranderde uitzicht op het naburige Oosten, en zij zouden eens kun nen worden over het fundamenteele principe, waarop een regeling zou kunnen worden gevon den. Een tweede kwestie, die, naar men verwacht, zal worden besproken, is die van den hongersnood in Rusland. Er is reden om aan te nemen, dat, in verband met deze aangelgenheid, Harvey, de Amerikaansche gezant te Londen, zijn rol van waarnemer, die hij heeft gespeeld in de laatste bijeenkomst van den Oppersten Raad, zal uit breiden tot een van meer direct belang, aangezien zoowel president Harding als Hoover actief hebben deelgenomen aan de hulpijerleening aan Rusland. Of Hoover bij'een van de besprekingen van den Oppersten Raad zijn stem zal uitbren gen is natuurlijk iets, dat aan zijn regeerings- staat te beoordeelen, maar de geallieerden zouden een dergelijke meer volkomenen samenwerking van de Ver. Staten ongetwijfeld met vreugde be groeten. 45 De jonge man schaamde zich, dat hij dat vermoeden gekoesterd had, en beschuldigde zichzelf van groote laaghartigheid dat hij zich door zijn blinden afkeer van Fraser had laten verleiden. Hij had er nooit op gerekend de erfgenaam van zijn oom te worden en er zelfs niet over gedroomd, om Madeline's rech ten te betwisten. Hij gevoelde een zekeren wrok tegen X'rgmia, d e hem door haar l'chtvaard'g- he'd 'n de val had gelokt en verwenschte zijn e;gen dwaasheid, om 'naar een dergelijk on samenhangend vertelsel geluisterd te heb ben. In die stemming zette Amyott zijn wan deling naar Stambridge Park voort, een stem ming, die echter door het heerlijke zomer weder van lieverlede kalmer werd. Zijn kun- stenaarsz;el had de natuur hef gehad. Om zijn wandelmg wat verder u<t te strekken, had hij den gewonen weg verlaten en een woes ter gedeelte van het park, dat om zijn schoon hei en u'tgestrekthe'd beroemd was, mgeslagen. Het oefende weder denzelfden befelijken, be- tooverenden mvloed op hem u't. Het was hem een genot, weder onder de boomen en door de OPPER-SILEZIE. Uit Warschau verneemt men d.d. 2 Augustus. Minister-president Witos heeft de volgende ver klaring afgelegd De Poolsche regeering doet voortdurend stap pen en pogingen om een regeling te verkrijgen van het Vraagstuk van Opper-Silezië in overeen stemming met de desbetreffende artikelen van het verdrag van Versailles en met den uitslag van de volksstemming. De vlugst mogelijke op lossing van het vraagstuk is niet alleen in het be lang van de bevolking van Opper-Silezië en van den Poolschen staat, maar ook in dat van den Europeeschen vrede. Alles geeft reden tot de hoop, dat de laatstelijk vastgestelde termijn in acht zal worden genomen en wij hebben recht om te gelooven, dat alle voorstellen nopens een voor- loopige of gedeeltelijke regeling van het vraag stuk Verworpen zullen worden, daar zij noodlot tig zouden zijn voor den vrede en in strijd met het verdrag van Versailles, Indien niettemin de zaak geregeld zou worden op andere wijze dan wij Verwachten, zou de Poolsche regeering zich ver plicht zien te verklaren, dat zij van dat oogenblik af daaraan niet haar goedkeuring kan hechten, noch de uitvoering er van op zich kan nemen. Uit verschillende berichten blijkt nog steeds, dat de toestand in Opper Silezië nog lang niet rustig en op sommige plaatsen zelfs spannend is. Volgens een bericht aan de „Lokal Anzeiger" uit Rybnik is een zekere Wrobel door de als plaatselijke weerbaarheid dienst doende opstan delingen met geweld uit het casino te Raddschau gesleept en op weg naar de politiepost doodgcscho teh. Een bericht uit Beuthen wijst erop, dat de Polen in O. S. weer wat in hun schild voeren. Bij de mijnen en ijzerfabrieken is het cijfer der aldaar werkende arbeiders in de laatste dagen weer met 15 pet. gedaald. In verscheidene plaatsen ten O. van Kattowitz gedragen de Polen zich vijandig tegen de Engel sche en Italiaansche troepen. De stad Ratibor wordt formeel geboycot door de boeren, die daar toe worden gedwongen door de Polen. DUITSCHLAND. De rijkskanselier, dr. Wirth, hield Dinsdag voor de Kamer van Koophandel te Bremen, zijn reeds aangekondigde rede, waarin hij zeide Het wachtwoord voor Duitschland moet nu zijn „door arbeid naar vrijheid." Overtuigd, dat de kern Van de wereldgeschiedenis de moraal is, moet het Duitsche volk den weg van het recly, gaan. Polen had in Opper-Silezië gesteund op de macht, niet zonder samenhang met mogendhe den, die de idee van het recht hadden moeten hoog houden. Als een bloeiend land was Opper- Silezië aan de geallieerden overgedragen nu was het aan den rand van het verderf gebracht. Daarheen leidt het misbruik van macht In het beslissende oogenblik voor Opper-Sile zië doet spreker daarom nog een laatsten beroep op het rechtvaardigheidsgevoel van de overwin naars. Als men in de wereld de teekenen des tijds be greep, moest nu iedere moreele macht met donde rende stem uitroepen in de wereld eerbiedig het recht van zelfbeschikking, dat met alle kracht en duidelijkheid in Opper-Silezië gespro ken heeft eerbiedig de democratische idee in de wereld, de vrijheid, als gij Europa niet aan ellen de en verval ten prooi, aan den ondergang gewijd wil zien De roepstem van Duitschland moet de heele aarde rond weerklinken geef, nadat het volk gesproken heeft,Opper-Silezië eenrechtvaar- dige grens, regel de kwestie zoo, dat niet een nieuwe haard van verderf ontstaat, dieDuitsch- land en de heele wereld kan ten gronde richten. lanen te wandelen, die hij z'ch nog zoo goed uit zijn jeugd herinnerde.Zijn gewone kalmte keerde terug. Zijn meeste vacanties had hij op Stanbrid- ge Park doorgebracht. Daar had hij met zijn makker, Geoffry ITornby, menig genotvol uur doorleefd. Tal! os waren hun avonturen en geldendaden geweesthun jacht op eekhoorns, vogels en konijnen, het klimmen in boomen en meer dergelijke uitingen eener krachtvolle jeugd, maar levendiger herinnerde hij zich wellicht de heerlijke, droomerige uren, die hij daar alleen had doorgebracht met het maken van ruwe schet sen en het waarnemen van het eindeloos spel van bcht en schaduw, telkens terwijl hij een rneuwe, geheimzinnige schoonheid in het aan houdend veranderend tafereel ontdekte. En nu hij een man was geworden, was het met Ralph Amyott nog hetzelfde, als toen hij een knaap was. Zijn levendige verbeelding was nog steeds vatbaar voor nieuwe indrukken, en zijn van nature zachte, doch licht ontvlammende aard, was vreedzamer en meer onderworpen ge worden. Die adel van karakter was tevens de zwakke zijde ervan, want het gaf den schijn van grooter zwakheid aan, dan het v^-diende. Maar hij was traag en hati tot dusver weinig be wijzen van geestkracht en vastheid van wil ge geven. Het een of ander scheen er aan zijn fijn bewerktuigd organisme te haperen. Hij had kennis en talent en edel gemoed, dat een afkeer Wie welvaart en socialen vooruitgang wil, moet rekening houden met het recht van «Duitsch land in Opper-Silezië. De rijkskanselier sprak nog eenmaal zijn ver trouwen uit in het juiste inzicht van de groote leiders der naties en dat de stem van Duitsch land niet ongehoord zou blijven in den raad der volken. De rijkspolitiek van Duitschland werd geleid door het denkbeeld van de vervulling van zijn plichten tegenover het buitenland, door het gevoel voor recht, arbeid en sociale vooruit gang. Dit gevoel voor de solidariteit van Europa en het gemeenschappelijk belang van alle volken bij vrijheid van democratie mag niet worden te leurgesteld DE NOOD IN RUSLAND. De Duitsche en Tsjechische werkliedenpartij en, met inbegrip van de communisten, en hun vakvereenigingen, financieele instellingen en gymnastiekverenigingen hebben besloten een gemeenschappelijken steuncomité voor de nood lijdende Russische bevolking te vormen. Het comité zal een openbare inzameling houden en heeft besloten, dat elk aangesloten werkman één uur loons per week zal afstaan, terwijl de socialis tische afgevaardigden een deel hunner salaris sen beschikbaar moeten stellen. Voorts zal men een interpellatie tot de re geering richten, opdat deze rekenschap geve van de handelsbetrekkingen met Rusland, en zal men den minister van buitenlandsche zaken vragen of hij bereid is een' congres van de Donausta- ten bijeen te roepen om den waterweg naar Rusland langs den Donau opengesteld te krij gen. RUSLAND. De vertegenwoordiger van de Sowjetregee- ring te Riga heeft aan journalisten verklaard De strijd tegen de naderende katastrofe is hopeloos. Te Moskou zijn plakaten aangeslagen Alleen de tsaar kan het vertwijfelende Rusland redden. Naar het gebied van den hongersnood zijn on langs Chineesche troepen gezonden, omdat de andere onbetrouwbaar bleken. Gisteren hebben de eerste botsingen tusschen vluchtelingen in het roode leger plaats gehad bij de spoorweg Moskou—Wosonesj. Aan beide kanten vielen dooden. Uit Riga wordt gemeld, dat de Duitschers in het Wolga gebied, wier kolonie midden in de streek van de hongersnood ligt, die kolonie, waar hun geslacht twee eeuwen heeft gewoond, hebben verlaten en naar Duitschland zijn te ruggekeerd. BELGIE. Heden, 4 Augustus, wordt over heel België de schending der Belgische neutraliteit door de Duitsche troepen en het begin van de 52 maan den langen strijd'voor het herwinnen der verlo ren onafhankelijkheid officieel herdacht. Reeds wapperden gisteren avond de vlaggen aan de.,ge vels Van alle openbare gebouwen en ook van Vele particuliere huizen te Brussel en wijden nagenoeg alle avondbladen hun hoofdartikel aan deze historische gebeurtenis. Toch is men het op Verre na niet eens over het uitroepen van 4 Augustus tot nationalen feestdag. Zoowel de Fransch- Belgische als de Vlaamsche bladen wensehen er niets anders in te zien dan een dag van rouw, die niet in een kermis mag ontaarden. ENGELAND EN GRIEKENLAND. Naar Belga bericht vernemen de bladen uit Athene, dat de Engelsche gezant den minister van buitenlandsche zaken een uitvoerig telegram heeft ter hand gesteld van Lloyd George, dat vol- had van al wat laag en gemeen was en naar het hoogere en betere streefde, maar de veer, die dit alles in een samenstemmende beweging moest brengen, scheen te rusten, hoewel hij bijna der tig jaar was en hij zelf de eerste was, om met een comische wanhoop te erkennen, dat zijn stre ven mislukt was, en hij, hoewel voor iets groot geboren, bestemd was voortdurend in een at mosfeer van kleinheid en alledaagschheden te leven. Dit was tenminste zijn overtuiging in don kere oogenblikken. Doch nu waren, in weer wil van de hevige en pijnlijke gemoedsbewe gingen, die hij dien dag had ondervonden, alle sombere gedachten uit zijn ziel gebannen, door de aangename gewaarwording van zich weder ;n d<e bekende oorden te bevmden en op het zachte mos te loopen, terwijl hij den geur der dennen inademde of luisterde naar het gekweel der vogelen of het suizen der avondkoelte door de toppen van het geboomte. Wat al herinnerin gen werden daardoor in hem gewekt. Het was een bizonder liefelijke avond. De gloed van Juli- zon werd door het dichte loof der eeuwenoude boomen zacht getemperd. Met een zucht van blijdschap keek Ralph op zijn horloge en zag, dat het nog pas vijf uur was. Om zeven uur behoefde hij er eerst te zijn,; hij kon het zich dus gemakkelijk maken en van de heerlijke omgeving .jooveel mogelijk genieten. Een met mos begroeid geus welingelichte kringen een uiteenzetting be vat van de geheele Engelsche opvatting en met name verklaart, dat Engeland geen enkele bedenking koestert tegen het doel, dat de Grie ken in Klein-Azië nastreven, de bezetting van Constantinopel inbegrepen. IERLAND. Het Journal verneemt uit Londen, dat de Vale ra en zijn ambtegenooten het aanbod Van de Engelsche regeering aanvaarden onder voorbe houd van eenige wijzigingen ten opzichte van Noord-Ierland. In berichten uit Dublin, over een mogelijke staking van Kersch spoorwegpersoneel, als ge volg van de loonsverlaging, die voortvloeit uit het ophouden der regeerings-subsidie voor de spoorwegen op 14 Augustus, vindt men de vrees uitgedrukt, dat dit conflict de onderhandelingen over den politieken vrede onmogelijk zal maken. Het Iersche vakvereenigingscongres, dat te Dublin wordt gehouden, heeft zich gisteren be- zig gehouden met de behandeling van den toe stand op de Iersche spoorwegen. De gedelegeer den en leden van den Nationalen Bond van spoorwegmannen verklaarden, dat zij de loons verlaging tot het uiterste zouden bestrijden. De voorzitter voorspelde, dat tegelijkertijd een aanval zou worden gedaan op alle werkers. Hij zeide de grootste beroering tegemoet te zien, die ooit in de geschiedenis van de Iersche arbeiders beweging is voorgekomen. ALBANIË. Uit Parijs wordt gemeld De commissie, welke de gezantenraad inge steld heeft voor de aanwijzing van de grenzen van Albanië, is Maandagochtend bijeen geweest. De Petit Parisien meent te weten, dat Frankrijk en Italië voorstellen aan Albanië de grenslijn van 4123 toe te kennen, terwijl Engeland zou aandringen op een wijziging ten voordeele van Griekenland, terwijl in het Noorden een wijzi ging ten gunste van Zuid-Slavië aangebracht zou worden. Men is niet tot overeenstemming kunnen ko men nopens een gemeenschappelijk aan den gezantenraad aan te bieden besluite en men is thans van meening, dat de zaak aan den opper sten raad zal worden voorgelegd. AMERIKA. Met veel vertoon en tumult zoo wordt uit New Tork dd. 2 Augustus gemeld is het neger congres geopend. Het voorzitterschap werd waargenomen door Marcus Garney, den z.g. „president van Afrika". Garney die het woord voerdepj.it naam van 400 millioen negers, eischte Afrika op voor de Afrikanen. Hij dreigde met een oorlog om dit doel te bereiken. De volgende oorlog zou, zeide hij, een rassenstrijd zijn. De blanken zouden dan door de Japanners, Chinee- zen, Indiëers en Afrikaners verpletterd worden indien zij de negers niet aan hun kant hadden. Een andere spreker noemde Smuts een ge vaarlijken vertegenwoordiger van het Angel- Saksische ras. De conventie zond telegrammen aan presi dent Harding en secretaris van staat Hughes, waarin zij hun den steun aanbood van 400 milli oen negers. Voorts ging er een telegram naar koning George, met Verzoek om aan Ierland de vrijheid te gevenook werden telegrammen gezonden aan de Valera en Gandhi, waarin hun strijd voor de vrijheid werd geprezen. ALLERLEI. „Frankrijk en Duitschland, zoo wordt er gemeld, zullen waarschijnlijk binnen enkele dagen een nieuwe overeenkomst betreffende de rotsblok bood hem daartoe welkome gelegenheid. Viel hij in slaap Dit was een vraag, die hij zich nooit voldoende heeft kunnen beant woorden, maar als het zoo was, dan had hij een betooverend schoonen droom. Het scheen, dat hij in een soort van weelderige boot een breeden stroom afzakte. Een jong meisje zat naast een oudere vrouw aan het einde en hield het roer vast. Haar gelaat was van hem afge wend, zoodat hij alleen de gebogen lijn van haar wang en de lange zijden wimpers van haar oog kon zien. Haar dik golvend haar was kastanje bruin en van achter in een wrong opgenomen, waaruit een paar dartelende krulletjes ontsnap ten. Zij had een slank, bevallig figuurtje. Haar hand, die niet aan het roer was ge lagen en een bloemruiker vasthi ld, was klein en welgevormd, en eenigszins donker. Eerst was het stil. Het was Ralph, alsof hij op een betoovereden stroom voer. Hij verlangde het gelaat van het jonge meisje te zien, maar vreesde de buitengewone bevallig heid hare houding te verstoren, door haar een te spreken. „Ik moet een schets van haar nemen," dacht hij en begon naar zijn denkbeeldig potlood en papier te zoeken. Toen hoorde hij een geluid als 't kabbelen van water of 't geritsel van bladeren, die door een zachte koelte bewogen werden. Ver schrikt sprong hij op. De droom was voorbij. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1