vergoedingen aangaan. Deze overeenkomst zon dan ter goedkeuring aan den Oppersten Raad worden onderworpen, wanneer hij de volgende week te Parijs bijeenkomst. Gezien de voortdurende ontdekking van wapens en munitie, welke clandistien uit Duitsch land en Opper-Silezië worden ingevoerd, heeft de geallieerde commissie krachtige maatregele getroffen en een algemeene huiszoeking bevolen bij de heele Duitsche bevolking in Opper-Silezië. Bovendien looft zij groote belooningen uit aan hen, die opslagplaatsen van wapens weten aan te wijzen. Volgens berichten uit Lemberg heeft de sowjetregeering een prijs van 5 millioen roebels op het hoofd van Makno gesteld, den bekenden aanvoerder van de Oekrainische opstandelingen. Het algemeene secretariaat van den Vol kenbond heeft bericht ontvangen, dat de koning van Engeland het besluit heeft geteekend tot ratificatie, voor heel het Britsche keizerrijk, van het statuut nopens het Internationale Gerechts hof. Ook de koning van. Noorwegen heeft dit gedaan. De internationale commissie voor de land verhuizing heeft op het internationale arbeids bureau haar eerste vergadering gehouden. Zij is door de conferentie van Washington met de taak belast, aan de internationale arbeidscon- ferentie die op 1 October plaats heeft, rapport uit te brengen over het Vraagstuk van de immi gratie en de emigratie. Naar de Deutsche Bergwerkztg. verneemt, heeft de entente thans nieuwe eischen gesteld in Verband met de vernietiging van de Diesel motoren. Zij wil dat ook die Diesel-motoren wor den vernield, welke Vervaardigd zijn uit onder- deelen, die uit den oorlogstijd nog over waren Binnenland. Baron v. Wijnbergen. Naar aanleiding van het bedanken van Baron v. Wijnbergen voor lid van de Raad van State wat we gisteren reeds meldden schrijft de Msb. Nu het alree in de pers uitlekte, meenen ook wij het nieuws niet te behoeven terug te houden, dat de door het overlijden van mr. J. A. Loeff opengeva len plaats in den Raad van State aan mr. A. baron van Wijnbergen is aangeboden doch dat deze voor dit aanbod heeft gemeend te moeten bedanken. Het moet den voorzitter van den Algemee- nen Bond van R.K. Rijkskieskringorgani- saties in Nederland een zwaren zielestjijd hebben gekost om tot het brengen van zulk een offer te besluiten. Wij voor ons zien al thans de zaak zoo, dat baron Van Wijnber gen het in het belang der Katholieke Staats partij geacht heeft, op den post te blijven dien hij reeds zoovele jaren in het actieve politieke leven bekleedt, en dat hij ter wille van dat inzicht hetwelk ongetwijfeld ook door anderen zal worden gedeeld zich in geweten verplicht heett gezien voor een zoo eervolle functie als die van Staatsraad, die bovendien slechts eenmaal pleegt te worden aangeboden, te bedanken. Met, groote waardeering zal alom in den lande en vooral, onder de Katholieke bevol king worden kennis genomen van dit besluit, dat den plichtgetrouwen politicus karakteriseert en hem voorzeker aanspraak doet maken op de erkentelijkheid van geheel Katholiek Neder land. Voor de R.K. Universiteit. Door Z.D.H den Bisschop van Haarlem zijn als Comité van Actie voor stichting der Roomsch-KatholiekeUniversiteito.m. voor Zuid- Holland benoemd Henri Hermans te 's-Gra- venhage, vertegenwoordiger R.K. Volks- en Werkliedenbonden, voorzitter; Prof J. P. Ver haar, Seminarie Warmond, secretaris; Mej. Kleipool, Tuinlaan 66 te Schiedam, vertegen woordiger R.K. Vrouwenbond, penningmeesteres J. Bots te Leiden, vertegenwoordiger R.K. Werk gevers Dr. M. A. van Everdingen S.J. te Kat wijk, vertegenwoordiger R.K. Middelbaar en Voorb. Hooger Onderwijs Kapt. Lambooy te 's-Gravenhage, vertegenwoordiger A. R. K. O. G. A. Moerel te Oudewater, vertegenwoor diger R.K. Onderwijzersbonden C. P. J. Paar- dekooper, te Oegstgeest, vertegenwoordiger, ,R. K. Land- en Tuinbouwbond C. J. G. Struyc- ken te s'-Gravenhage, vertegenwoordiger R.K. Middenstand. Zeevaart- en havenbedrijf en binnenvaart. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Brautigam, betreffende de regeling van den arbeidstijd voor personen, werkzaam in het zeevaart- en havenbedrijf en de binnen vaart, in een scheepsarbeidswet, luidt het antwoord van den Minister van Arbeid als volgt lo. Het is juist, dat de minister voorne mens was, den arbeidstijd voor personen, werkzaam in het zeevaart- en havenbedrijf en de binnenvaart, te regelen in een scheeps arbeidswet. 2e. De indiening van een desbetreffend wetsontwerp heeft echter niet plaats gehad ten gevolge van het niet aannemen van het ontwerp-verdrag betreffende beperking van den arbeidsduur op zee in de tweede zitting van de Internationale Arbeidsconferentie te Genua. Hierdoor is het noodzakelijk geworden met be trekking tot de beperking van den arbeidsduur in het zeevaart bedrijf rekening te houden met de werktijdregelingen op buitenlandsche sche pen. den aanzien van de binnenvaart is een on derzoek ingesteld naar de arbeidsverhoudin gen van machinisten en stokers, welk onder zoek binnenkort voltooid zal zijn. Zoodra zulks mogelijk zal zijn in verband met andere werkzaamheden der ambtenaren, belast met de voorbereiding van wettelijke maatregelen, die van het Departement van den minister uitgaan, zal de arbeidsduur van de personen, werkzaam in het zeevaartgebied en de binnenvaart, geregeld worden, hetzij bij een algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van art. 16 der Arbeidswet 1919, het zij bij een afzonderlijke Scheepsarbeidswet. Wat den havenarbeid betreft, zal binnen kort een ontwerp tot herziening der Stuwa doorswet worden ingediend, waarbij een ar beidstijd van acht uur per dag en vijf en veertig uur per week wordt Voorgesteld. De internationale jaarbeurs. Ten eincfe het bezoek aan de Vijfde Nederland- sche Jaarbeurs van uit het buitenland te ver gemakkelijken is door het ministerie van Bui tenlandsche Zaken te 's-Gravenhage bepaald, dat de onder de Nederlandsche Gezantschappen in den vreemde ressorteerende Consulaten bevoegd zijn zonder tusschenkomst van het paspoor tenbureau te 's-Gravenhage paspoorten van bona-fide bezoekers der Jaarbeurs te viseeren Het is van belang dat op het visum het doel van de reis vermeld wordt. Oud minister de Vries. De „Tijd", die eerst meldde dat de oud-mi nister de Vries burgemeester van Arnhem zou worden, en dat later herroepen heeft zegt thans te vernemen, dat hij in plaats van mr. Everwijn benoemd zal worden tot Re- geeringscommissaris in verband met het aan Duitschland verleende crediet. Invoer paardenvleesch. Reuter seint uit Londen In antwoord op een vraag of er met België en Nederland regelingen zijn getroffen voor het slachten van paarden in Engeland voor voedingsdoeleinden heeft Boiscaven geant woord, dat hij uil. de besprekingen met de vertegenwoordigers der verschillende buiten landsche regeeringen meende te mogen opma ken, dat er in Nederland of België geen be zwaren zuilen zijn tegen den invoer van haar denvleesch, dat door ambtenaren van het mi nisterie van landbouw voor de verscheping ge- inspecteerd wordt. Verlaging vleesehprijzen. Volgens „De Vee- en Vleeschhandel" wordt m Spetember een daling van de vleesehprij zen verwacht. Vooral tengevolge van den in voer van geslacht vee uit Denemarken ge looft men, dat de prijzen tot 90 h 80 ets per pond voor eerste kwaliteit vleesch zullen om laag gaan. Mgr. R. Vincentini. De Romeinsche correspondent v. d. „Msb." zond op 1 Augustus het volgende telegram, Heden, Maandagavond, is mgr Roberto Vi- centini, internuntius te 's-Gravenhage, met den lurijnschen sneltrein uit Rome vertrok ken vergezeld van Mgr. Guiseppe Calderari, secretaris der Intemuntiatuur. Aan het sta tion waren verschillende officieele personen aan wezig om afscheid van den Internuntius te ne men, o.m. Jhr. Beelaerst van Blokland, secreta ris van het Nederlandsch gezantschap bij den H. Stoel, verschillende beambten van de staats- secretane met Aartsbisschop mgr. P. Fumaso- ni-Biondi, mgr. G. Pizzardo, mgr. F. Borgongini- Duca, mgr. C. Caccia-Dominioni, alle professoren van de Apollinaris, graaf Zara en graaf Aloisi Masella. Mgr. Vientini zal vier dagen te Turijn verblijven en hoopt de volgende week te 's-Gravenhage te arriveeren. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer Ketelaar betreffende, het advies van de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg in zake het verzoek van de A'damsche onderwijzers kostwinners en onderwij zeressen-kostwinsters tot gelijkstelling hunner jaarweden met die van gehuwde onderwijzers, is het antwoord van den heer De Vi sse r, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Op de eerste vraag antwoordt de onderge- teekende bevestigend. Wat de tweede vraag betreft, kan de on- dergeteekende geen vrijheid vinden den in houd van het adv;es der Centrale Comnrs- s:e voor georganiseerd overleg ;n ambtena renzaken mede te deelen, vermits de Com missie haar adviesen aan de regeering uit brengt, en zij in haar onbevangenheid te dier zake belemmerd zou kunnen worden, indien de mogelijkheid bestond, dat deze adviezen werden openbaar gemaakt. Naar aanleiding van het ingekomen advies zal de ondergeteekende met zijn ambtegenoot van Financiën overleg plegen, of een aanvul ling der bewuste bepaling mogelijk is. De ambtenaarssalarissen. De bestuursvertegenwoorcigers van de R. K. Centrale van Burgeilijk Overheidspersoneel het Permanent Comité uit de bij het Chr. Nat. Vakverbond aangesloten organisaties van per soneel van publieken Dienstde Centrale Veree- nigingen van Personeel in Rijksdiensthet Comi té van Neutraal Overheidspersoneel (C. N. O. P.); het Comité ter behartiging van de algemee ne belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.) en de Centrale van Hoogere Rijksambtena ren, welke centrales alle een deel uitmaken van de Centrale Commissie voor georganiseerd over leg in ambtenaarszaken hebben vergaderihg ge houden naar aanleiding van de voorgenomen herziening van het Bezoldigingsbesluit voor Bur gerlijke Rijksambtenaren, om te trachten tot een gemeenschappelijk salarisprogram te komen. Met nadruk werd algemeen de opvatting bestreden van prof. Treub dat de eventu- eele verbeteringen voor achtergestelde per- soneelgroepen zoude i moeten worden gevon den door loonsverlaging voor andere categorieën. De vergadering was het er over eens, dat moet worden gestreefd naar een salarieering, welke met terzijde stelling van maatregelen, als door den heer Treub zijn in uitzicht gesteld, voldoet aan redelijke eischen. De verdere voorbereiding werd opgedragen aan de vertegenwoordigers der bovengenoemdenGetrales in hetGeorganiseerd Overleg. Werktijden voor winkels. De Haagsche Middenstandsbestuurdersbond, een 35-tal organisaties vertegenwoordigend, heeft aan den Minister van Arbeid naar aan leiding van het werktijdenbesluit voor win kels, een adres verzonden, waaraan de vol gende conclusies zijn ontleend 1. de nu voorgestelde regeling is in strijd met het beginsel van de Arbeidswet door de aangegeven bevoorrechting van bedrijven in bepaalde artikelen handelende 2. het begrip „winkel" eischt ruimer en duidelijker omschrijving 3. de afwijking in de limiet, in de Arbeidswet voor een werktijd gesteld, is in strijd met des Ministers bedoeling, blijkens de Memorie van Toelichting, blz. 40, Arbeidswet-1919 4. de ongunstige economische omstandig heden en de ervaring in andere bedrijven eischen groote behoedzaamheid bij het maken van nieuwe in te voeren werktijden-besluiten (overgangstijd); 5. uit den samenhang met winkelsluiting en Zondagswet volgt, dat beslist gelijktijdige inwerkingtreding van alle maatregelen nood zakelijk is, wil er eenheid van uitvoering en naleving zijn 6. de werktijd voor mannen en vrouwen behoort op gelijke wijze te worden geregeld en derhalve gesteld op 55 uren per week en 10 uur per dag 7. tijden, waarin uitzonderingen op en af wijkingen van de arbeidslijst mogelijk zijn, moeten in bet Werktijdenbesluit op de aan gegeven tijdstippen worden vastgelegd ter voor koming van noodeloozen omhaal en administra tie 8. collectieve aanvragen om vergunningen in verband met de wet, behooren bij afzon derlijk artikel te worden geregeld, zoodat organisaties voor hare leden kunnen optre den (meer. districtsbureaux en voorlichting) 9. de positie van venters moet nauwkeu rig worden bepaald, daar een venter geen win keiier is, al zoude die benaming door de vage omschrijving van het begrip winkel in de Ar beidswet kunnen volgen. Gedacht wordt aan rij dende venters, maar ook aan varende, welke beide gelegenheden benutten tot het uitoefe nen van kleinhandel 10. het begrip kleinhandel worde gedefi nieerd. Wat is de limiet voor groothandel mag wel gevraagd worden 11. de rechten en verplichtingen van den bedrijfsleider, mede van diens bloedverwan ten, dienen nauwkeurig omschreven 12. het in het hierover genoemde punt geldt ook voor de arbeidsregeling in kanto ren bij welke laatste regeling nauwkeuriger het winkeliersbelang worde nagegaan 13. de vergunning, bij de Tabakswetgeving met bedrijfsvergunning betiteld, leide de Re geering naar een dergelijke regeling voor de bedrijven mét Zondagsvrijheid voor perso- neelarbeid 14. de afname van enkele gemengde be drijven, vallende onder fabrieken en werk- plaaLsen, móet worden herzien (slagers-, bloem- winkels) 15. in de concept-regeling staat niet,s over vliegende winkels en publieke verkoopingen op de laatste wordt ook in het klein verkocht en de verkoopplaatsen(al of niet onder ambtelijke controle) zijn geen winkels in den zin der wet. 16. verkoopingen in het, klein en groot door firma's in hotels (in het bijzonder die door buitenlandsche ondernemers en allerlei ver- eenigingen) 17. gemeentewinkels. Deze bestonden tij dens de samenstelling der arbeidswet nog met en mogen met buiten de arbeidsregeling vallen, gelijk andere publiekrechtelijke be drijven daar binten bleven. Blijken moet wie de houders zijn. Het houden van winkels van wege de overheid van onze gemeenten, waar tegen, naar bekend mag worden veronder steld, zeer prmcipieele bezwaren zijn aange voerd, kan dan al of niet gerechtigdworden geacht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. chocolade, sigaretten en limonade in beslag ge nomen Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1921. Brieven binnenland. J. Hersbach Jr Schiedam A. M. A. van Nijswijk, Rotterdam J. S. Meijer, Roozendaal Nieuwenhuizen, Am- hein Amy v. Huët, s'-Hage P. van Spijk, Vi trecht Annie Hahudre, Rotterdam Ch. van Erp, Rotterdam D.van Doorn, 's-Gravenzande. Briefkaarten binnenl an d. P. J. Willems, Rotterdgm P. v.d. Sluis, Vlissingen IV Uiterwijk, Amsterdam J. Stek, Rotterdam J. Solje, Rotterdam E. Geerta, Rotterdam. Brie v e n buitenlan d. Henla verkauf- stelle, Berlin Briefkaarten' Buitenland. Vij- smidt, Velderholungsheim G. IIoogenboom, Hoboken M. Schroons, Etterbeek, J. A. Reine- veen, Duitschland. 5 briefkaarten zonder adres. Gemengd Nieuws. B ij K .B. is tot hooghee m raad van Schieland benoemd de heer J. M. van dei- Schalk, alhier. Gisteravond omstreeks 8 uur is door de politie aan gehouden J. P. loswerkman uit Vlaardingen, die een agent van politie z'n ar restant trachtte te onttrekken. Mej. v. A. wonende v. Beveren straat,. deed gistermiddag aangifte van vermis sing van een portemonnaie met ƒ2.50, vermoede lijk haar bij een groentenwagen, door kwajongens ontfutseld. Dezen nacht is ingebroken in de Blauwe tent aan den Maaskant. De politie wist direct twee der daders J. den B. en N.B. te pakken, terwijl dezen morgen nog een zekere K. in zijn kosthuis op de Hoogstraat werd aange houden. Van alle drie werd een flinke partij Onze koningin in 't idéé van buitenlanders. Morgenbladet, van Cristi- ania, geeft, naar aanleiding van de reis van de Koningin naar de Noorsche Fjorden, de volgende karakteristiek van H. M. „De Europeesche vorstenhuizen kunnen met veel zoo sterksprekende persoonlijkheden aan wijzen als Koningin Wilhelmina. Haar familie, het, huis van Oranje is een van de oudste regee- rende vorstenhuizen in Europa en de trots op haar geslacht is bij Koningin Wilhelmina zeer groot, zoo groot dat wij in een democratisch land nauwelijks in staat zijn dien te begrijpen. Men zegt van Koningin Wilhelmina, dat zij het ver stand heeft van een man en het hart van een vrouw. En al moge wellicht haar naaste hofhou ding de Koningin van Nederland een lastige en veeleischende heerscheres vinden, zekei omvat zij het heele Nederlandsche volk, 'zijn vis- schers arbeiders en boeren, in een ouderwetsche patriarchale liefde. Tijdens den oorlog ontvouwde Koningin Wilhelmina de staatsmanswijsheid, waarmede zij reeds heel jong toonde begaafd té zijn en die liet land in zijn hachelijke positie bij den oorlog wel kon gebruiken. Het is niet overdreven te zeggen, dat Koningin Wilhel mina er in de eerste plaats de eer van draagt, dat Nederland er aan is ontkomen, in den groo- ten strijd mee te worden gesleurd, en daar dankt het heele Nederlandsche volk haar voor." De Keil n ers,staking. De waarnemen de burgemeester van Amsterdam, de heer YVi- baut, heeft zijn bemiddeling aangeboden in zake de kellnerstaking. Na eenige telegramwisseling aan de orga nisatie van het hotelpersoneel is daarop bericht dat als gevolg van de houding van Horecaf de voorgestelde bijeenkomst niet kan doorgaan. De heer Wibaut ontving hierna het volgende telegram van Horecaf „Mogen u opmerken, dat ons telegram van hedenmorgen geen weigering, doch een voor waardelijke bereidverklaring inhield. De burgemeester is hierna in nader overleg ge treden met de Horecaf. B r a ii d e n. Men meldt uit Almelo aan het „O. D." d.d. 3 Augustus Gisteren woedden op 3 verschillende plaat sen in den omtrek groote bosch- en veenbran den. Achter Hellendoorn woedde een hevige boschbrand, nabij Vriezenveen, op 't Westervoen was een hardnekkige veenbrand uitgebrokeu. Langs de spoorlijn Almelo—Deventer kon men langs liet uitgestrekte land op 3 plaatsen rook wolken zien opstijgen. Men kon niet dan op een afstand van 500 M. den brand benaderen. Over het geheele land tot ver in den omtrek kan men een sterke rook- en brandlucht bemerken. Hedenmorgen was er van uit Almelo geen rook meer te zien. Naar men mededeelt weigerde Zondag- de Christelijke bevolking den brand te hel pen blusschen, daar zij er den Zondag te heilig voor achtten. De trein die van Almelo vertrekt naai' Vrie zenveen en links af gaat, was gisteren Verplicht dwars door den brand heen te gaan. De oorzaak van den brand is tot nu toe on bekend, al vermoed men, dat 't nonchalant wegwerpen van brandende sigaretten en si garen de oorzaak kan zijn. Men meldt nader uit Almelo. De hevige veen-' en boschbrand bij Vrie zenveen en Nijverdal is op het oogenblik sterk afgenomen en levert geen gevaar meer op. De wind is totaal gaan liggen en het regent. D e IJ t r e c h t s c h e Dom in gevaar. Omstreeks vijf uur, gistermiddag bemerkte een ambtenaar van het stadhuis te Utrecht, dat er vlammen uitsloegen boven de houten ommanteling, die aan deji voet van den Dom toren gezet is in verband 'met de restauratie. Hij alarmeerde terstond de brandweer. Het vuur bleek zijn oorsprong te nemen in een houten kast, aangebracht om een metalen aansluitingskastje van de electrische gelei ding, waarin door vocht (n'en déplaise de droogte 1) kortsluiting was ontstaan. De hou ten kast zat bevestigd aan den Noordelijken torenmuur en was in vlammen opgegaan. De brandweerlieden, die met de autobrandspuit verschenen, bluschten het brandende hout en verwijderden de verschroeide planken. De geleiddraden waren over een groote lengte verzengd. De torenmuur zelf had niets te lijden. (U. D.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2