Zware brand t, e Zaandam Gister nacht heeft,zooals gemeld,in Zaandam een zware brand gewoed. Een verslaggever van het persbureau Vaz Dias die zich daarheen had begeven, deelt mede, dat 4 huizen volkomen in de asch zijn gelegd. De brand ontstond in de onbewoonde verfwinkel van Johan Visscher, gelegen aan de Zuiddijk. Door de hevige consternatie onder de verschrikte be woners der aangrenzende huizen, verzuimde men, de brandweer te waarschuwen, daardoor kwam het, dat deze eerst een half uur na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen. Inmiddels was de brand aan weerszijden overgeslagen op de houten huizen van den kruidenier Hendrik Klein en de visch- en touwzaak van J.Klein, ter wijl het vuur zich verder had medegedeeld aan een houten woonhuis in de Bleekerstraat, waar- het gezin van den slager Krolhout, bestaande uit man vrouw en 6 kinderen woonde. Met groote kracht heeft de brandweer het vuur aangetast, maar van al de 4 huizen kon niets gered worden. Krolhout was niet verzekerd, de andere wel. Ongelukken. Te Haren (Gron.) is de watermolenaar B. Evers op het land door de warmte in elkaar gezakt en overleden. Te Groningen is op de Heerbrug een poli tieagent door de warmte in elkaar gezakt. Op de Loosdrechtsche plassen is, bij het zwemmen, een jonge man van 24 jaar uit Eindhoven, te diep gedoken en in de modder gestikt. Na 2 uur dreggen werd het iijk van den ongelukkige opgehaald. Mooie vangst. Men meldt uit Delfzijl dat bij de Meester-Baltrumstroorn door den waterwildjager Gerts een zeehond van 190 pond werd neergeschoten. M i s l,u k t. Zaterdagmiddag vervoegden zich hij den juwelier G. Brugsma, in de Heerestraat te Groningen een dame en heer (Duitschers) om briljanten te koopen. De keuze viel op een hanger en een armband van 3300. Zij verzochten de bediende s'avonds de voorwerpen met kwitan tie te presenteeren in het nabijgelegen hotel Frigge, kamers no 66 en 67. 's Avonds kwam de heer alleen terug en vroeg ook nog even mee op zicht te geven twee oorknoppen ter waarde van f 4025, die zij 's middags hadden gezien. De bediende, die de truc van de twee kamers zich herinnerde uit een vorige betrek king, nam zijn maatregelen en ging no 67 in- specteeren, toen de Duitscher 66 binnenging. Daardoor kon deze niet, wat de bedoeling was, den bediende verzoeken de diamanten even te mogen toonen aan zijn dame die op 67 wachtte, want die kamer was leeg. Toen hij dus voor- Helde ze toch even aan zijn dame te moge laten zien die op aan andere plaats in het hotel zou vertoeven, gaf de bediende toe onder beding, dat hij dan zelf mee zou gaan. Nu begreep de Duitscher, dat hij geen kans had. Hij nam de kwitantie voor de beide voorloopig gekochte voorwerpen mee, liet zijn stroohoed die op tafel lag, liggen, en verdween om niet meer terug te komen, liij wist het. hotel, dat de bediende verzocht van achter te sluiten en goed te bewaken toch langs de dienst trap te verlaten. Volgens den portier, die den map ondanks de waarschuwing toch liet pas- seeren, had hij toen een groenen deukhoed op. Hij zal waarschijnlijk met den trein van 8.27 naar N. Schans zijn afgetrokken in gezelschap van zijn dame, die hem vermoedelijk op het station heeft opgewacht. Keizer Wilhelm. De gemeenteraad van Doorn heeft keizer Wilhelm aangeslagen naar een belastbaar inkomen van 350.000. Hij heeft hiertegen gereclameerd, omdat zijn in komen niet grooter is dan 150.000, maar, hier gedwongen verblijf houdende, meent hij op vrij stelling aanspraak te mogen maken. Naar het Hbld. verneemt, is de meerder heid van den Raad het hiermede niet een en verlangt overlegging van bewijzen dat het inkomen inderdaad minder dan het door haar aangenomen bedrag is. In aanmerking genomen het personeel van den keizer, hoe hij leeft, en hoe hij zich heeft ingericht, kan men moeilijk aannemen dan een en ander van een kleiner inkomen dan van het door den Raad aan- genomene bekostigd kan worden. De Raad wordt niet gesteund door Gedepu teerden der Provincie Utrecht, die, naar het heet vrij sterk opkomen Voor de belangen van den keizer. O n tvlucht. De Zaterdag na een wilde vlocht over de Waal gearresteerde inbreker v.L. is gisternacht na verbreking van het tralie werk door den luchtkoker van zijn cel uit het politiebureau te Nijmegen ontvlucht. Zijn spoor is nog niet gevonden. Gebleken is dat de drie aangehoudenen de daders zijn van de inbraak in de boterfabriek te Heeze, waarbij 12700 mark en 5050 gulden zijn gestolen. Dit geld is dus in hoofdzaak terecht. De beide andere aange houdenen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Weeranderetreindieven. Dinsdag middag te half vijf is in een der boemeltreinen die in het station St. Lazaire te Parijs aankomen, een rentenier uit de omgeving vermoord en be roofd gevonden. Van de daders geen spoor. Met behulp van een signalement zijn nu 4e beste speurders aan 't zoeken. Men denkt dat, de moord heeft plaats gehad in een der tun nels van Parijs. Het slachtoffer had 3000 francs bij zich. Tegelijkertijd wordt bericht, dat opnieuw booswichten hebben gewerkt op de lijn Pa- rijs-Nizza. Zij hebben in een coupé de slapende reizigers beroofd en zijn kunnen vertrekken, zonder dat iemand er iets van bemerkt heeft. Druk vliegverkeer. Het Voornaam- kenmerk van een uittocht der Londensche va- cantie-gangers is het groot aantal geweest, van de lieden die per vliegtuig naar het vasteland zijn vertrokken. Gedurende de laatste paar dagen vielen op het vliegveld Croydon voorbeeldelooze tooneelen voor. Alle vliegtuigen, die deze vlieg- haven van Londen verlieten, waren geheel gevuld met passagiers; en bij tientallen moesten de menschen, die ook hadden willen meegaan, worden teleurgesteld. Het aantal passagiers dat Vervoerd werd dooi de vliegtuigen, die tusschen Londen en het vaste land in de vlucht waren, was 463 in de week, eindigende 25 Juli. En dit aantal belooft aanzien lijk te zijn overtroffen in de week, welke eindig de op I Augustus. Er bestaan alle aanwijzingen voor, dat de niet-militaire vliegerij in Engeland thans snelle vorderingen maakt. Een klein overscho t. De twee wis- selloopers van het filiaal van de Elsassische Bank te Keulen, die gevlucht waren, na 2,800,000 mark te hebben verduisterd, hebben zich vrij willig bij de politie aangemeld. Zij bezaten nog slechts 80.000 mark. Volgens hun beweren ge maakt door een valsche detective. Groote brand. Dinsdagochtend brak te Herentjals in België brand uit in een fabriek. Hoewel onmiddellijk brandspuiten ter plaatse waren, breidde het vuur, aangewakkerd door een hevigen wind, zich uiterst snel uit; Onder de vodden en lompen, die in de magazijnen der fabrieken lagen opgestapeld schijnen massa's kogels te hebben gelegen. Men hoorde althans onophoudelijk ontploffelingen. De bewoners in de nabijgelegen huizen vluchtten in allerijl wat ze bergen konden, op hun vlucht meenemend Dank zij het krachtdadig optreden van de Antwerpsche brandweer, die men gealarmeerd had, kon de brand tot de fabriek beperkt blij ven. De schade wordt op 2 millioen francs ge schat. Belangrijke verduistering. Een bericht in de bladen van de meerderheidsso cialisten en onafhankelijker! te Berlijn meld dat de beide met het geldelijk beheer der vakvereenigingen belaste commissarissen Eckert en Hagen bijna het geheele bezit van de ondersteuningskas der commissie van vakver eenigingen ten bedrage van 345.000 Mark verduis terd hebben en tot dit doel de boeken en het verslag vervalscht hebben. Van het geheele be drag zijn nog slechts 250 mark over. Valuta smokkelarij. Volgens een be richt u'JL Warschau heeft de politie aldaar bij alle groote banken een onderzoek ingesteld.Er is vastgesteld, dat alle Poolsche groote banken een wijdvertakte smokkelarij met vreemde valu ta bedreven. Verscheidene wisselkantoren en banken zijn gesloten en de directeuren in hechte nis genomen. Ingestor t. Te Bari is bij een aardbeving een postkantoor ingestort. Het, gebouw was op dat oogenblik vol menschen. Men heeft reeds 8 dooden uit den puinhoop gehaald. Onder de omgekomenen was zekere Kavoianni een Griek- sche multimillionair, die zich voor zaken te Bari bevond. De warmte. De hittegolf welke eerst West-Europa heeft geteisterd, heeft nu ook het Oosten bereikt. Het is de laatste dagen in Roe menië uiterst warm. Te Arad hebben verscheide ne gevallen van zonnesteek plaats gehad, waar van verscheiden met doodelijken afloop. Kerknieuws. De Schiedamsche processie naar Kevelaer. Men schrijft ons uit Kevelaer d.d. 2 Augustus De Mariavereering, die door alle eeuwen heen door de katholieken zeer hoog is gehouden, komt in genadeoorden als Lourdes, Kevelaer e.d. meer in 't hijzonder tot, uiting. De pelgrimsreizen vanuit Duitsche en llol- landsche plaatsen naar Kevelaer zijn ook dit jaar weer zeer talrijk. Opmerkelijk is dat, het getal deelnemers aan de Kevelaarscho processies veel groober is dan vorige jaren. Ook de Schiedamsche processie mocht dit maal een, zeer groot aantal deelnemers tellen. Een getal van 400 pelgrims, die dit jaar meegin gen, was tot-nog-toe niet bereikt. De extra-trein, die de Schiedamsche 'processie te Kevelaer aanbracht, stoomde op den aangege ven tijd even over tweeën het station binnen. Om 57a uur verzamelden de pelgrims zich voor liet station alhier, om den intocht in het schoone stadje te houden. De intocht der Schiedamsche processie was zeer plechtig. Afgehaald door de harmonie van Kevelaer en onder het zware klokgelui van de Marienkirche, trok de lange stoet langzaam dooi de straten. Voorop schreed de hoogeerw. deken, A. Ver hoeven, die evenals vorige jaren als leider der Schiedamsche processie fungeerde. Aan den spits van de processie werd de nieuwe banier der broederschap van O. L. Vrouwe van Kevelaer gedragen. Deze banier, van groen fluweel vervaarigd en, rijk met goud bewerkt, vertoont de beeltenis van O. L. Vrouw van Kevelaer.Daaronder staat „Maria Kevelaer bescherm Schiedam." Verder ziet men op de bainer afgebeeld de vier katholieke kerken van Schiedam, n.l. der paro chies van het H. Hart, O. L. Vrouw Rozenkrans, II. Johannes den Dooper en O. L. Vrouw Visita tie. Onderaan is de banier getooid met een rand van goen-wit-gele franje. Deze banier is door een van de vele kunst- borduurwerkateliers te Kevelaer vervaard'gd. Als altijd werden verder in den stoet een groot aantal vaandels, banieren, wimpels enz. meege voerd Het groote beeld van O. L.rVrouw werd door eenige weesmeisjes gedragen. Bij het prachtige zomerweer, hetwelk den in tocht begunstigde, maakte de Schiedamsche processie met de kleurenpracht van de banieren en vaandels, de schitterende glans van het kost bare zilverwerk een prachtig figuur. Allerwege bleef men in Kevclaers straten stil- taan om de processie voorbij te zien trekken. Onder de geestelijken, die den intocht mee maakten, merkten we nog op de zeerè'erw. heèrén pastoors Schraag en Warnink, de weleerw. paters van Dijk, Oonk, Smit, Rijken O.P., rector Cremer O. P. en kapelaan Paulussen, alsmede pater Went van de priesters van hetR.IIart te Bergen Op-Zoom. Een afdeeling uit Vlaardingen met kapelaan Moll, had zich bij de Schiedammers aangesloten. Het eindpunt van den tocht door de stad was de kaarsenkapel waar het offeren van de. proc.es- s'ckaars plaats had. Deken Verhoeven sprak de ;n de kaarsenkapel verzamelden pelgrims toe. De gewijde spreker hield naar aanleiding van de woord en,, Ma ter misericordiale ora promobis" een indrukwekkende toespraak waarin hij wees op de groote beteekenis der Vereering der H. Maria.. Hij wekte de aanwez'gen op, om vooral in deze dagen veel tot Maria le bidden, omdat door hare bemiddeling zooveel van haar goddelijken Zoon verkregen kan worden. Na het „Tantum Ergo", door alle aanwezigen gezongen, werd de zegen met het allerheiligste gegeven, waarna met het zingen van eenige lie deren de bijeenkomst in deze kapel werd besloten. 's Avonds was het zeer druk in de nabijheid van de genadekapel. Onder het zingen van talrijke Marialiederen trokken de Schiedamsche pelgrims, met lampions :n den handen, over het Mar'apleui. Do talrijke lampions maakten bij dezen heer lijken zomeravond een zeer mooi effect. De eerste dag van het bezoek der Sclredam- sche processus >s alleszms geslaagd en een waar de gen inzet van het dr-edaagsch verblijf m het beroemde genadeoord. Onder de uitnemende Iehbng van deken Ver hoeven, d;e met de broedermeesters der Kevel, processie "alles zoo voortreffelijk geregeld heeft, zullen het voor de Schiedammers- ongetwijfeld weer gedenkwaardige dagen zijn, die zij in dit aloude stadje doorbrengen. Buryerüjke Stand. Geboren: Aug. 1. Henriette Maria The- resia d.v. J.J. 'tHart en C.M.G. Mommers, Noord molenstraat. Leendert z.v. L. Wittkamp en E. van de Vijver, Damlaan. 2. Janneke d.v. J. IT. Bogerd en J. W. Kers, Bagijnenhof. 3. Eiisabertus z.v. E. Plooy en J. Zwarts, Nieuw- sticht midden. G e h uwd: Aug. 3. W. J. M. Wijsbroek 37 j. en G. A. Mulder 27 j. N. Oostrum 24 j. en A. M. J. van der Klink 24 j. J. Willems 57 j. en J. Hougéc 57 j. II. J. de Baan 32 j. en A. M. Huiskes 26 j. O v e r 1 e d e n Aug. 3. Josephius Lands bergen oud 14 dagen, Gedempte Broersvest. Kunst en Letteren. Het nieuwe museum te Utrecht. Over de inrichting van het nieuwe, eergis teren geopende Centraal Museum te Utrecht bericht de Msb nog 't volgende Het museum Vere'enigt drie op zichzelf staande musea le bet. Sted. Museum, Vroe ger gevestigd aan liet Hoogeland, waarin op genomen de eenige jaren geleden door de stad aangekochte belangrijke collectieoudesclul- derijen van „Kunstliefde" en waarbij na goedkeuring door Ged. Staten van het desbe treffend in Juni j.l. genomen Raads besluit gevoegd zullen worden de door de gemeente aangekochte voorwerpen uit het Museum voor Kunstnijverheid alhier 2e het Aartsbischoppelij Museum, weleer gevestigd aan de Nieuwegracht en 3e het Museum van 't Prov. Utr. Genootschap van K. en W, Wat de indeeling van het gebouw betreft zij Opgemerkt, dat de z.g. as met den hoofd ingang in het midden, waarvan links de uit de 16e eeuw dateerende en met regeerings subsidie gerestaureerde kapel van het voor malige Sint Agnietenklooster, aan de zijde van de Agnietenstraat ligthierop staan twee vleugels, waarvan de rechter aan het Klaas kerkhof en met de linkervleugel Verbonden door een vleugel evenwijdig aan de as loopend de groote binnenruimte is tuin, welke aangelegd wordt in gothischen stijl, naar het voorbeeld van miniaturen, die men gevonden heeft. Het gebouw omVat, behalve de kapel, in totaal ongeveer 40 grootere en kleinere za len, waarvan zes in gebruik voor het Aarts bisschoppelijk Museum, een voor dat van het Utr. Prov. Genootschap van K. en W. en de overige een 30-tal voor liet Sted. Museum. Caruso. Bekend is 't, dat de helaas al te vroeg gestorven Caruso, machtige sommen mei zijn zang heeft verdiend. De N. R. Crt. vertelt hierover de volgende bijzonderheden. De ontzaglijke baten die Caruso zich met zijn „gouden" stem wist te verschaffen, blijken uit weinig feiten zoo duidelijk als uit dit, dat hij in 1917 in de Ver. Staten a 59.000 aan inkomsten belasting betaalde, en in 1919 voor één kwartaal a 38.500. In Mexixo (stad) waar hij een jaar of wat ge leden 10 concerten gaf, ontving hij a 7000 per concert. Maar geld was voor hem toch niet alles. Zijn keelspecialiteit te Londen, dr. William Lloyd, vertelt, dat Caruso eens 'n aanbieding van a 2000 voor een Zondagmiddagconcert in de Albert Hall had afgeslagen met de opmerking „Neen, ik voel mij te moe." Een ander maal bood sir Oswald Stoll hem a 4000 voor een concert te Londen. Lachend wees Caruso die aanbieding van de hand, met de opmerking „Het is te veel." Nog vertelde dr. William Lloyd „Caruso at heel veel en hij was erg verlekkerd op al wat met olio was klaargemaakt. Het resultaat was, dat hij ingewandsontsteking kreeg Zijn ziekte was enkel, dat liij veel at, maar het niet kon verteren, omdat hij nooit eenige bewe ging nam. Hij nam altijd een auto, al was hef maar om een afstand van enkele meters te doen." Louis Bouwmeester. Reuter seint aan enkele bladen Louis Bouwmeester is te Stratford-on-Avon Shakespeare's geboorteplaats, door den bur gemeester en den gemeenteraad in tegenwoor digheid eener groote menigte ontvangen. De lord-mayor bracht hem warmen dank voor de onderscheiding, welke Stratford door zijn be zoek ten deel valt. Bouwmeester beloofde morgen zijn vermaar de- interpretatiev^n Shylock in het Sbakespaere- theater te zullen geven. SPONT, Naar de Noordpool. Reuters bijzondere dienst meldt uit Was hington Edwin Naulty, de natuurkundige, die in de aviatiek belang stelt, heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt om in September een vlucht over de Noordpool te ondernemen. Hij stelt zich voor van Point Barrow (Alaska) te ver trekken, zich naar Spitsbergen te begeven en van daar uit naar de Noordkaap. Onderweg zal hij waarnemingen doen in den Oceaan met betrekking tot, de lucht- en jjsstroo- mingen. De vlucht zal worden gedaan in een aeroplane, Welke vier personen zal bevatten. Het vliegtuig zal 100 mijl per uur afleggen, terwijl er benzine voor een onafgebroken vlucht van 50 uur wordt medegenomen. Het ligt in het voornemen verscheiden lan dingen te doen op het Poolijs, doch indien dit onuitvoerbaar wordt bevonden, zal Naulty de geheele vlucht van -1500 mijl naar Spitsber gen zonder te landen afleggen. Indien de vlucht slaagt, zullen er andere worden ondernomen, met het doel een defini tieve vestiging voor magnetische waarnemingen in de Pool in te richten. Naulty's zoon, Leslie, Vertrekt naar Europa om plannen op te maken voor de Voortzetting van de vlucht van de Noordkaap via de Skandi- navische hoofdsteden naar Londen. Scheepvaart. fiooflWfiütCT ïe Hftök vm 4 Aug. v.m. 3.06, n.m. 3.38. 5 Aug. v.m. 3.52, n.m. 4.24. 6 Aug. v.m. 4.35, n.m. 5.10. 7 Aug. v.m. 5.19, n.m. 5.57. 8 Aug. v.m. 6.12, n.m. 6.44. 9 Aug. v.m. 7.02, n.m. 7.33. 10 Aug. v.m. 7.55, n.m. 8.23. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 minu ten later. SCHIEDAM, 3 Augustus. Aangekomen En- gelsch s.s. Poleric, ledig van Rotterdam om al hier te dokken in het groote dok in de Wilton haven. LONDEN, 2 Aug. Aangekomen schoener Johanna, kapt. A. Galmare, geladen met ledige flesschen van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 4 Aug. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f35. Stemming onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 4 Aug. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 3.per ketel. VEEMARKT DELFT, 4 Aug. Aanvoer143 runderen, 35 schapen o! lammeren, 3 paarden, 593 varkens. 1 vatte kalveren, 981 biggen, 88 magere kalveren 13 geiten of bokken, vette vaikens, veulen Vette koeien le kw. f500750, 2e kw. f260f500, kalfkoeien le kw. f400— f700, 2* kw. f250f400, vaarkoeien ff2> kw ffvette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen ie kw. f,2* kw.fweischapen le kw. t-2kw fvette lammeren e kw fwri- Sanimeren, fmagere varkens le kw. f 18f 90. biggen ff nuchter* kalve ren le kw f 16f27. paarden ff Rundvleesch per kilo f 1 90-^f 1 70 >'1 50 vette varkens ff Boter. Aanvoer 179/8 en 5 16 wegende tezamen 3630 kilo, i 2.95 it f, 3.25 kilo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3