DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FE Ui ILETOW. Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Vrydag|5| Augustus 1921. No. 13104. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. A b o n n e m e n t e n per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandseh Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Reuter bericht, -dat naar verluidt, president Harding aan de republikeinen in den Senaat heeft medegedeeld, dat hij gekant is tegen spoedige behandeling van het ontwerp-Borah strekkende tot herstel van het voorrecht van vrije doorvaart door het Panama-kanaal voor de Amerikaansche kustvaart. Harding's meening is, dat de kwestie van de tolvrijheid dient te worden uitgesteld tot na de ontwapeningsconferentie, daar behande ling van dit vraagstuk thans tot een geschil met Engeland zou kunnen leiden, waardoor 't suc ces van de ontwapeningsconferentie in gevaar zou kunnen worden gebrachr. Men ge looft, dat Harding de kwestie van de Panama- tollen liever door de diplomatie dan door middel van wetgeving wil doen regelen. He „Times" verneemt uit Washington, dat volgens officieele kringen aldaar de herdenkings dag van den wapenstilstand zal worden gekozen voor de opening van de ontwapeningsconferentie te Washington. De kwestie van dezen datum is echter op den achtergrond geraakt door de be sprekingen omtrent de agenda der conferentie. He kwesties, die op de conferentie ter sprake zullen komen, worden grondig voorbereid door besprekingen tusschen de Verschillende regee ringen. Onderhandelingen in dien geest zijn reeds aangeknoopt en men vertrouwt op een goed resultaat. Men acht het een hoopgevend teeken, dat Ja pan gaat inzien, dat de Amerikaansche regee ring de bijzondere positie van Japan volkomen begrijpt en daarmede rekening wil houden en men denkt, dat indien ook China zal beseffen, dat de erkenning van Japans bijzondere moei lijkheden volstrekt geen verraad is jegens de belangen van China, de kans op slagen van de conferentie zeer zal worden verhoogd. Havas bericht Men hoopt, dat de ontwape ningsconferentie in Washington zal kunneq wor den geopend op den Verjaardag van den wapen stilstand in overeenstemming met de wensch van president Harding. Dit bericht wordt bevestigd door den „Times"- correspondent te Washington, die nog weet te vermelden, dat niets zich er meer tegen Verzet, dat U November als openingsdatum der confe rentie wordt gekozen, nu Engeland heeft be sloten zijn voorstel tot het houden van een vóór conferentie in te trekken. Volgens een bericht van de „Exchange Tele- graph, Cy zal de Japansche minister-president aan de Ver. Staten voorstellen, de quaesties die betrekking hebben op Yap en Sjantoeng van het program der conferentie af te voeren. DE OPPERSTE RAAD. V olgens berichten uit Berlijn d.d. 4 Aug. heeft gisteren de aangekondigde stap van de gezanten i ei drie betrokken regeeringen nopens het ver voer van troepen naar Opper-Silezië plaats ge had. De nota verzoekt het vervoer der troepen door Duitschland zooveel mogelijk te vergemak kelijken. Mondeling Voegden de gezanten hier aan toe, dat de nota alleen ten doel heeft een principieele bereidverklaring van Duitschland te verkrijgen, dat het zulks doen zal, zoodra het daartoe een uitnoodiging der drie geallieerden ontvangt. Dr. Rosen, de minister van buitenlandsche zaken, antwoordde, dat Duitschland bereid is aan het verlangen te voldoen en dat hij zichjn dien geest tot den minister van verkeerswezen zal wenden. gg Het rijkskabinet heeft al over den Loestand, Waar was hij Midden in een bosch, met de takken van pijnboomen nog boven zijn hoofd, die een wonderlijk kantwerk vormden, waar het donkerblauw der lucht doorheen scheen. Doch het geluid was er nog, maar veel liefelijker en melodieuzer dan het ritselen der bladeren of het suizen van den wind dooi de hoornen of het gekweel der vogelen. Het was de zang eener gevoelvolle menschelijke stem, die hem zacht en zuiver doch zonderling droevig, in het oor klonk. Ralph, die een hartstochtelijk minnaai v. muziek was, luisterde met ingehoude adem toe. Hij durfde zich nauwelijks te bewegen, uit vrees daardoor de heerlijkenueenskrnchtiger zwellende, dan weder zacht wegstervende tonen te doen verstommen. Op dit oogenblik hoorde hij ook de woorden der stem, en dit was ten min ste iets menschelijks en werkelijks, hoe boven anrdsch hem die ook was voorgekomen. Er was geen vergissing mogelijk. Hij had diezelfde ge voelvolle stem, diezelfde klagende woorden 'neer gehoord en in zijn geheugen geprent „O doux printemps d'autrefois, venles sai- sorisvous avez fini pour ioujours Je ne vois plus Ie ciel bleu, je n'entends plus 'es chanls joyeux des oiseaux emporlani mon bon- heur welke door de nota in het leven is geroepen be raadslaagd De regeering"£maakt thans ook de tweede brief van dr. Rosen aan den Franschen gezant openbaar, welke mede aanleiding heeft g(>_ geven tot den gezamenlijken stap der gezanten. In dien brief vestigt dr. Rosen er de aandacht op, dat de rijksregeering de tot Engeland en Italië gerichte vraag of ook deze landen het vervoer der troepen wenschen vooral beschouwt als een teeken van loyaliteit jegens de bezettings overheden. In dezen derden brief verklaart de rijksregee ring opnieuw, dat zij, overeenkomstig haar op vatting over het vervoer van troepen, een be slissing van den oppersten raad zal eerbiedigen. De Duitsche regeering is dus niet afgeweken van liet standpunt, dat zij dadelijk op grond van het verdrag van Versailles heeft ingenomen. Reuter verneemt dat de agenda voor de a,s, bijeenkomst van den Oppersten Raad naar ail,, waarschijnlijkheid zal bevatten, behalve de kwestie van O.-S., de onderwerpen bestraffing van de oorlogsschuldigen, de sancties, en hei naburige.Oosten. Deze toestand is ingewikkled. geworden wegens de onverzettelijke houding van de regeering te Angora tegenover de geallieerden, De Turksche nationalisten hebben nog steeds niet de 27 Engelsche militaire- en burgergevan- genen in vrijheid gesteld, die slecht worden be handeld. Er zijn nog geen aanvragen om bemiddeling- ingediend door Griekenland en Turkije, maar als deze landen het willen gelooft men, dal. Enge land gaarne zijn diensten zal aanbieden. OPPER-SILEZIE. De' Temps" meent te weten, dat de mee ningsverschillen tusschen de geallieerde des kundigen over de grenslijn van Opper-Silezië nog niet geëffend zijn. Het blad voegt er aan toe dat de bransche deskundigen zoo Verzoenend mo gelijk geweest zijn en het richt een dringend ver zoek tot de Britsche regeering om niet toe te la ten, dat de besprekingen der duskundigen dood- loopen. Noch bij di<? besprekingen, noch in den Oppersten Raad zal Frankrijk kunnen toestem men in een beslissing, die onder het licht v -> de volksstemming een onrechtvaardigheid ten opzichte van de Polen zou zijn. De Figaro legt ook den nadruk op dit laatste punt en voegt er aan toe Indien het Britsche kabinet een volstrekt onverzoenlijke houding zou blijven aannemen, zou het niet alleen elke regeling in zake Opper-Silezië onmogelijk maken maar het geschil, dat hieruit voort zou komen zou zijn terugslag hebben op de algemeenc po litiek en op de betrekkingen der beide landen. Nog steeds broeit 't in Opper-Silezië Men seint uit Beuthen aan het „Berliner Tageblatt", dat uit den toestand in 't industriegebied dui- delijk blijkt, dat men aan den vooravond van oen nieuwen Poolschen opstand staat. Te Nicolai trekken zich sinds enkele dagen gewezen Pool- sche opstandelingen en Poolschgezinde jonge lieden samen en men spreekt openlijk van een nieuwen opstand. Uit tal van gemeenten meldt men gewelddaden van de Polen tegenover de Duitsche bevolking. Het dorp Kostelitz is in den nacht van Za terdag op Zondag door een twee honderd man sterke bende onder leiding van soldaten van Halier, die in uniform waren, aangevallen. Zij wierpen mijnen, die veel schade berokkenden. In den daaropvolgenden nacht is het dorp nogmaals aangevallen en o.a. met machinegeweren be schoten. Bij het gevecht tegen de Duitsche zelf- En toen ze wegstierven in de zoele lucht, herinnerde hij zich levendig, dat hij te Pa rijs in een gezelschap een jong meisje met donkere oogen, een Spaansche, had zien op treden, die de kleine elegie van Massenet met zooveel gevoel en teederheid zong, dat zij een storm toejuichingen wekte. Het had een diepen indruk op hem gemaakt. Ook nu was de zangster een jong meisje- het meisje uit zijn droom wel niet olijfkleu rig, met donker haar en donkere oogen. mét golvend kastanjebruin haar en zulk een pa tricisch kopje dat een kunstenaar gaarne een schets, van haar zou hebben gemaakt. Haar eene hand speelde achteloos met de kleurige linten, die aan haar gitaar bevestigd waren, terwijl de andere zich over de snaren bewoog. Met een zeker gevoel van teleurstelling herkende Amyott Virginia zooals zij daar zat, zag zij er zeer aardig- uit, en het hinderde hem, dat zij, die voor hem, iets onbegrijpelijks had en die hij veeleer mijden wilde, hem thans weder in den weg trad en zijn aandacht boeide. Een oogenblik zelfs kwam het min edele ver moeden bij hem op, dat zij zich zijn aanwezig heid wellicht bewust was, maar onmiddellijk bloosde hij over die slechte gedachte. Zij was dat evenmin, als de fraaie vogel die daar juist neer streek, om even te rusten, vóórdat hij haar vlucht Vervolgde.Haar dewalende vingersschenen het accoord gevonden te hebben en zij zong op- Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. -Incassokosten worden berekend. Verdedigingsorganisatie vielen aan beide zijden dooden en gewonden. RUSLAND. Uit Kopenhagen wordt gemeld Er komen steeds meer berichten volgens welke de Sovjet- regeering ernstig bedreigd wordt. Er bestaat wei nig kans dat het leger van uitgehongerde vluch telingen, dat op Moskou aantrekt, zich door wa pengeweld zal laten weerhouden. De sovjet- regeering heeft daarom reeds voorbereidingen getroffen om Moskou zoo noodig bijtijds te kun nen verlaten en haar zetel in een andere stad te vestigen. In goed-ingelichte kringen wordt aangenomen, dat binnen eenige weken, een ver andering iu de Russische regeering zal intreden, in een vorm die gelijk staat met het einde der bolsjewistische heerschappij De „Chicago Tribune" gelooft dat het bols jewisme ten doode is opgeschreven. Dat blijkt volgens het blad, uit berichten in Parijs ont vangen door spionnen en agenten van Russi sche contra-revolutionnairen. Drie van deze, allen leden van het vroegere kabinet van den Tsaar, bezochten dezer dagen den Amerikaanschen gezant te Parijs om hem van den ernst van den toestand te overtuigen. Zij verzochten hem, zijn regeering te advisee- ren om geen steun aan de bolsjewisten te ge ven, daar de Sovjet-regeering, in geval hulp uitblijft, ten val zal worden gebracht door de hongerige benden moezjiks, die naar Moskou optrekken. Meer dan 100.000 vluchtelingen uit Smolensk en Witebsk bewegen zich in de richting van Moskou. Gemeld wordt dat meer dan vier mil- lioen boeren in lange karavanen wegtrekken uit de dorre verzengde streken, die eens de koren schuur van Europa waren. Er is in maanden geen droppel regen gevallen. Op bevel van Trotzky verkennen bolsjewisti sche aviateurs de streek van Moskou om te waarschuwen bij de nadering van de verhonge rende vluchtelingen, die naar de hoofdstad stroo men, een spoor van stervenden achterlatend, die neervallen van honger of ziekte. Volgens in Parijs ontvangen berichten zou Lenin zich gereed houden om per vliegmachine uit Moskou te vluchten. Finland, Polen, Roemenië en de Oostzeesta- ten hebben de grensbewaking verscherpt om de uitgehongerde massa's tegen te houden, als zij mochten trachten over de grens te dringen als zwermen sprinkhanen, die de velden kaalvreten. Van den anderen kant echter wordt nu weer gemeld, dat de bedroevende berichten uit Rus land overdreven zijn. Volgens een bericht, aan de „Rote Fahne" uit Moskou keert het volkscommissariaat voor de buitenlandsche zaken zich tegen de klaarblijke lijk overdreven berichten in de Europeesche pers over den rampspoedigen toestand in de Wolga-provincies. Het is een feit dat de toestand ernstig imaar alle regeerings- en vakvereeni- gingsorganisaties, alsook alle publieke commis sies, zijn gemobiliseerd voor een hulpactie. De sowjetregeering heeft zich nimmer officieel tot de Amerikaansche Engelsche of een andere regeering om hulp gewend. DE NOOD IN RUSLAND. „Havas" meldt uit Parijs Alle bladen hier juichen het plan van Briand toe om de kwes tie van hulpverleening aan Rusland op de agenda van den Oppersten Raad te plaatsen, waarbij zij tevens wijzen op hel. zuiver huma nitair karakter van dit plan. De nadruk wordt er op gelegd, dat. dit initiatief niet zal leiden nieuw, en ditmaal trilden de tonen vroolijk door de lucht, alsof zij zelf een vogel was. Plotseling zweeg zij en sprong verschrikt op. Hij zag haar haastig een blik op haar horloge werpen 't scheen dat zij aarzelde en liet met zichzelf niet eens was. Vervolgens hukte zij zich, om haar hoed op te rapen en sloeg een van de vele paden in, die op de plek uitkwamen, waar zij zooeven gezeten had. Toen en ook niet vroeger zag zij Amyott. Hij was eveneens opgestaan en stond zoo kalm vóór haar, alsof hij haar op dat oogenblik voor 't eerst ontmoette. Met een onschuldigen glimlach lichte hij even zijn hoed op en zeide „Goeden avond, miss Neville Zij bleef staan en zag hem glimlachend aan. „Ik ben blij dat ik u zie. Ik ben verdwaald," zeide zij haastig, „en zou gaarne iemand hebben, die mij uit het doolhof van paden hielp." Haar ernst en eenvoud prikkelden hem min of meer. „Welnu, mag ik de eer hebben Maai' ik ben niet, zooals gij vermoedt juist op het nippertje gekomen, om u tot gids te dienen. Ik heb wel een half uur naar uw zang geluisterd." „Is het mogelijk Zij bloosde en zag hem verschrikt aan. „Ik ben toch geen half uur hier geweest." vervolgde zij, terwijl zij snel doorstapte. „Dan zal het wel heel laat zijn. Wat zullen zij thuis wel zeggen Zoudt gij denken, dat men mij gemist heeft?" „Dat denk ik niet. Ze hébben het te druk. Madeline was onzichtbaar, toen ik wegging en tot een directe of indirecte erkenning van de Sovjet-regeering, terwijl tevens aangedrongen wordt op het treffen van die maatregelen, welke het den Russischen volkscommissaris sen onmogelijk zullen maken de tc zenden levensmiddelen aan hun ware bestemming te onttrekken en deze alleen onder de commu nisten te distribueeren. De „Echo de Paris" zegt, dat de geallieerden bij hun hulpverleening zeker het 'recht hebben waarborgen te verlangen voor de vrijheid van personen en de veiligheid der randstaten. Het ministerie van buitenlandsche zaken zoo bericht men verder uit Parijs heeft de v' 1- gende mededeeling aan de pers verstrekt. De voorzitter van den ministerraad heeft aan de geallieerden voorgesteld op de agenda van de bijeenkomst van den Oppersten Raad onder de hoofdpunten, na het vraagstuk van Opper-Sile zië, de kwestie op te nemen of de gealieerden met de Vereenigde Staten zullen kunnen medewerken uitsluitend uit een oogpunt van humaniteit, aan de maat regelen tot het onmiddellijk verschaffen van levensmiddelen aan Rusland, ten einde zoo veel mogelijk den hongersnood te bestrijden, die de streek van de Wolga teistert. Anderzijds heeft de Fransche regeering zich tot de regeering van de Vereenigde Staten ge richt, om aan haar te laten weten, dat zij gaarne deel zou nemen aan haar edelmoedige onder neming en om te vragen hoe zij haar denkt te verwezenlijken. De Temps" schrijft, dat de bolsjewieksche dictatuur de oorzaak van de ellende in Rusland is en dat deze dictatuur dreigt een beletsel te zijn voor alle hulp die Rusland zou kunnen redden. De Débats zegt, dat er voor gezorgd moet worden, dat de te verstrekken hulp op geen en kele wijze kracht zal geven aan het communis tisch stelsel, waar Rusland aan te gronde gaat. Volgens berichten uit Helsingfors v>a Ko penhagen aan de „Telgr." wordt de toestand in Rusland steeds ernst'ger. Overal in de door de vluchtelingen verlaten streken ziet men de rook van brandende dorpen. Deze zijn namelijk in brand gestoken, voordat zij door de bewoners werden verlaten. Een onafgebroken stroom van vluchtelingen is op wég naar Moskou, óm welke stad geschut is opgesteld. Volgens berichten uit Riga, zouden vooraan staande Sowjetkringen aan Duitsche persver tegenwoordigers hebben verklaard, dat de na derende ramp te Moskou onafwendbaar is. On langs waren naar de hongergebieden Chineesche troepen gezonden, daar andere onbetrouwbaar waren gebleken. Dinsdag is het op de spoorlijn Moskou-Woro- nesj tot een eerste botsing gekomen tusschen roode troepen en vluchtelingen. Aan heide zijden zijn talrijke dooden geval len. Uit Riga wordt gemeld, dat de oorspron kelijke Duitsche bevolking in het Wolgage- bied haar bezittingen, welke zij 200 jaar lang bebouwd heeft, heeft moeten verlaten, en naar het Westen trekt. De cholera is reeds tot Warschau doorgedron gen. Men vreest, dat Danzig reeds door de cholera besmet is. De medische autoriteiten gelooven echter aan de mogelijkheid, de cholera buiten Duitschland te houden. FRANKRIJK. In den trein, op weg naar Parijs, is de Pau selijke nuntius bij de Fransche republiek, mgr. Gerretti, door een verslaggever van de „Ma- tin" geinterviewd. Hij wilde geen „program" miss Johanna lag te bed „Ach7,uchtte Virginia treurig, ,,'t Is waar, zij zullen mij niet gemist hebben." „Dat zei ik niet. Zóó bedoelde ik het niet. Ik meende alleenzei Ralph, om zich te verontschuldigen. Vriendelijk en geruststel lend liet hij er op volgen: ,,'t Is nogvroeg, ge behoeft u niet zoo buitengewoon te haasten, miss Neville. Ik heb u ook nog veel te zeg gen." Zij liep toch flink door, terwijl zij een blik op haar horloge wierp. „Ik vergeet altijd dat het niet gaat," riep zij uit. „Het geeft ten minste den Engelschen tijd niet aan. Het was het horloge van mijn moeder." liet zij er op volgen, in antwoord op Ralph's glimlach, ,,'t Is natuurlijk heel oud. Maai' toch ben ik er op gesteld, om het te dragen, 't Is een soort van talisman voor mij. Misschien kunt gij mij niet begrijpen. Gij weet niet wat het is, zich alleen in een vreemd land te gevoelen Ralph's goed hart werd getroffen door den treurigen toon, waarop die woorden geuit werden. „Ik geloof wel, dat ik u begrijp, en dacht zooeven nog, toen ik u hoorde zingen, hoe zelfzuchtig en gevoelloos ik laatst geweest ben. Gij hebt ook uw verdriet, Miss Neville." Zij veranderde van kleur en tranen kwamen in haar oogen. „Ach Die lieve moeder Fran- cisca. Niemand van u heeft haar gekend. Gij weet natuurlijk niet wat haar Verlies voor mij be- teekent. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1