Stoomververij. N.V.DEPHÖEMX, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Rotterdam. Amsterdam. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 meen slecht te spreken. Verscheidene bladen verklaren, dat België in hooge mate belang heeft bij alles wat Duitschland betreft, dus ook bij de verdeeling van Opper-Silezië. Naar ver luidt wenschte de Fransche regeering, dat België aan de besprekingen over Opper-Silezië zou deelnemen, doch Lloyd George heeft zich daartegen verzet. De Belgische premier, Carton de Wiart, heejt heden in de Kamer medegedeeld, dat de regee ring het noodig achtte, dat de algemeene verkie zingen op 23 October plaats hebben. Hij voegde er aan toe, dat het kabinet besloten heeft, op dien datum af te treden. De regeering acht het noodig, dat het woord aan het land wordt gela ten, niet alleen omdat de grondwet de vernieu wing van de helft der Kamer voorschrijft, doch ook, omdat ingrijpende wijzigingen zijn aange bracht in den status van het parlement, en bo venal met het oog op de huidige politieke en economische omstandigheden. SPANJE EN MAROKKO. Belga meldt Generaal Benenguer heeft drie kolonnes en een brigade cavalerie .georganiseerd. De eerste kolonne staat onder generaal Sanjurjo de twee de onder generaal Neila de derde, die tot reserve dient, onder generaal Fresnida. Generaal Baba- zellas zal de cavalerie-brigade aanvoeren. Er is een inschrijving geopend voor de sol daten in Marokko. Verder bericht Belga De bladen melden, dat de Rif-bewoners, zoodra de Spaansche troepen het vliegveld en de citadel van Zeloean, de Franciscaner-kerk en de meelfabriek te Nador ontruimd hadden, aan het plunderen geslagen zijn en alle gebouwen in brand gestoken hebben. Het ministerie van oorlog heeft bekend ge maakt, dat Restinga door de Spanjaarden bezet is. Een twintig opstandelingen, die een stelling ingenomen hadden, zijn door een kanonnade van de oorlogsschepen verdreven. Daar de druk van de Rif-stammen op de stelling Soek-el-Hoej toenam, is er een kolonne uit Mellilla vertrokken, die den vijand verdreven en hem.zware verlie zen heeft toegebracht. Aan Spaansche zijde zijn twee soldaten gesneuveld en 34 man, onder wie drie officieren, gewond. Een luitenant en acht soldaten, uit Zeloean ontsnapt, zijn in den af- geloopen nacht aangekomen en hebben gerap porteerd, dat de verdedigers van Zeloean, op voorstel van de Rif-stammen hun wapens had den overgegeven, waarna zij in vrijheid gesteld zouden worden. Maar korten tijd daarna heeft de vijand het vuur op de ontwapende soldaten geopend, van wie enkelen er in slaagden te ontsnappen. De overigen, onder wie de comman dant van de stelling, werden gedood. Volgens de laatste berichten uit Parijs, is de toestand in Spaansch Marokko verergerd. De colonne van generaal Vilvestre, die bijna was vernietigd, heeft zich onder bevel van zijn op- volger, gen. Navarro bij Nador moeten overge ven. Deze capitulatie heeft aan de 30.000 Rif- Kabielen der toegang tot Melilla geopend, welke stad thans is ingesloten. ALLERLEI. De Duitsche parlementsleden hebben besloten niet meer aan de zittingen van het Tsjecho- Slowaaksche parlement deel te nemen. Volgens een bericht uit Belgrado heeft het onderzoek in zake den moordaanslag op den Servischen prinsregent aangewezen, dat deze aanslag tot in de kleinste bijzonderhede in Mos kou is voorbereid. De plegers van den aanslag hebben van de Sovjetregeering de noodige pa pieren en het geld voor de reis naar Belgrado gekregen. Uit Genéve wordt bericht dat de gemengde commissie van de Internationale Roode Kruisver- eeniging en de Bond van Roode Kruisvereeni- gingen de regeering heeft medegedeeld, dat de Volkenbond, en verschillende philantropische instellingen, zoowel in Europa als in Amerika bereid zijn, ten gunste van het hongerlijdend Rusland tusschenbeide te komen en op 15 Augus tus te Genéve te vergaderen, ten einde een inter nationale organisatie tot steunverleening aan Rusland te vormen. Telef. No. 15. 1248 7 Binnenland. Luchtvaart. Aan het Voorloopig Verslag omtrent de nieuwe overweging in de afdeelingen van het wetsontwerp tot voorloopige regeling van de luchtvaart (luchtvaartwet) wordt het volgende ontleend. Met voldoening werd- opgemerkt dat in het gewijzigde ontwerp met nagenoeg alle op merkingen van het vorige Voorloopig Ver slag rekening is gehouden. Ook stelde men het op prijs, dat de Regeering omtrent het ontwerp het advies van de Staatscommissie inzake luchtvaart heeft ingewonnen en met de domerkingen van die commissie zooveel mo gelijk heeft rekening gehouden. Echter zou men wederom de vraag willen stellen of de Regeering bij de voorbereiding van dit ont werp ook de Koninklijke Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtvaart om haar oordeel heeft gevraagd. Men merkte eveneens met instemming op, dat in den tekst aansluiting voor de bepalingen van de Luchtvaartcontrac ten is gezocht. Toch zou men gaarne op dit punt wat vollediger zijn ingelicht. Ten aan zien van de redenen, waarom Nederland vol gens de Regeering wellicht niet zou kunnen toetreden, tast men in het duister. Een tweede vraag van algemeene strekking betreft de luchtvaartleiding. Men zou gaarne vernemen of in de voorgestelde verbrokkeling een aan wijzing moet worden gezien, dat de Regeering thans een plan voor de definitieve organisarie heeft. Met name achtte men het van belang eenigszins uitvoeriger te mogen vernemen, waarin de voordeelen en de nadeelen gele gen zijn van de twee stelsels, welke men zou kunnen aanduiden als het stelsel van eenheid Van leiding en dat Van verbrokkeling, met mededeeling van het advies van de Staats commissie en van de Vereeniging voor Lucht vaart. Ook werd gevraagd of het niet beter ware het ontwerp niet langer te beperken tot be stuurbare luchtvaartuigen en of de Regee ring niet van meening is, dat ook eenige met de luchtvaart samenhangende onderwerpen van meer civielrechtelijken aard reeds voor regeling in aanmerking komen. Met name meende men dat hiervoor in aanmerking zouden komen de Volgende onderwerpen de Verhouding tus- schen grondeigenaar en luchtvaarderde be voegdheid merkteekenen, tot aanduiding van punten, die voor het luchtverkeer gevaarlijk of op andere wijze van belang zijn, op particu lieren grond aan te brengen de aansprakelijk heid bij schade, door luchtvaartuigen aange bracht. Gaarne zou men vernemen, of ten aanzien van het laatstgenoemde punt de Regeering ook niet van meening is, dat daarbij het inter nationale karakter van het luchtverkeer zoo op den voorgrond treedt dat een internationale regeling de aangewezen weg schijnt. Ten aanzien van de artikelen werden een groot aantal opmerkingen gemaakt. Werkloosheid. Op initiatief van den wethouder voor so ciale aangelegenheden te Helder, is aldaar Donderdag in het gebouw van den Dienst der Arbeidersbemiddeling en Werkloosheids- Verzekering een bijeenkomst gehouden van ge meentebesturen behoorende tot de Districts- Arbeidsbeurs te Helder. Deze bijeenkomst werd mede door den directeur der DistrictsArbeids- beurs bijgewoond. De vergadering die ten doel had ter bestrijding van de werkloosheid, bij de regeering aan te dringen op het verschaffen van productief wérk, waarbij voornamelijk het oog gevestigd was op de werkzaamheden, verbonden aan de drooglegging van de Zuiderzee, was be zocht door vijftien burgemeesters en afgevaardig den van gemeentebesturen, Vertegenwoordigende 12 gemeenten tot het district behoorende. Eenstemmig werd besloten een adres te zenden over het onderhavige onderwerp aan de Mi nisters Van Waterstaat en Arbeid en dit adres in afschrift te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den directeur-generaal der Zuiderzeewerken en de Vereeniging van Nederlan sche Gemeenten. Eveneens werd besloten een commissie te benoemen uit de tegenwoordig zijnde gemeentebesturen, om de adressen in audiëntie bij de beide ministers toe te lichten. Schriftelijke vragen. De heer Van der Maesen De Som- fa r e f f heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, naar aanleiding van de interpellatie van den heer Rutgers be treffende de uitvoering van de Lageronder- wijswet de volgende vragen gesteld. 1. Op wélke wettelijken grondslag berust het antwoord van den Minister (bladz. 2354 Handelingen der Tweede Kamer) naar aan leiding van een interpellatie-Rutgers ,,In elk geval moet dus die (z.g. geconverteerde) school twee jaar lang als openbare school zijn gebruikt"? 2. Welke zijn de op dezelfde bladzijde be doelde „noodige maatregelen", aan het De partement getroffen, daar toch de gemeenten in dezen volgens art. 201, 2de lid, L.-.O. wet 1920 te werk gaan Premiebouw. Door de Ministers van Arbeid en van Finan ciën was bepaald, dat bij z.g. premiebouw zoo wel op de premie als op de hypetheekleening voorschotten konden verleend worden. De Ministers hebben thans deze bepaling in zooverre gewijzigd dat evengenoemde voor schotten voortaan alleen op de hypotheekleening worden verstrekt. Verder is bepaald, dat voor premiebouw op eigen grond het voorschot kan verhoogd worden met de geschatte waarde van den grond. Corps diplomatique. De Zwitsersche gezant, de heer Gaston Carlin, is met verlof naar Zwitserland ver trokken. Tijdens zijn afwezigheid staat de legatie onder leidmg van den heer Edmond de Grenus, gezantschapssecretaris. Bezuiniging bij de Posterijen. Het persbureau van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijksdienst meldt Door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie worden per advertentie candidaten opgeroepen voor het ambt van klerk bij het Hoofdbestuur der Posterijen. Naar aanleiding van dezen oproep, heeft het bestuur van de Centrale van Vereeni- gingen van personeel is 's Rijksdienst zich o.m. met het volgende tot de Regeering gewend Van alle kanten wordt op bezuiniging op de uitgaven ten behoeve van den rijksdienst, aangedrongen en zeer sterk leeft de overtuiging, dat het aantal rijksambtenaren noodeloos groot is. Niemand minder dan Professor Mr. W. M. F. Treub, oud-Minister van Financiën en voorzitter van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken sprak als zijn inee- ning uit, dat, zoo er gelden noodig waren voor een betere salarieeringvansommige groepen amb tenaren, deze gevonden kunnen wo7-den door be zuiniging op het aantal. Deze meening wordt door velen onder schreven o.a. door den Directeur-Generaal der Posterijen en ook het bestuur van de Cen trale acht beteekenende inkrimping van het aantal ambtenaren bij een rationeele werk- verdeeling mogelijk en het is bereid in deze richting mede te werken, indien er geen slacht offers worden gemaakt. Het groote aantal rijksambtenaren brengt mede, dat er dagelijks plaatsen open komen indien deze plaatsen nu bezet worden door geschikte, elders overcomplete of niet onmisbare krachten, komt men tot een geleidelijke inkrim ping zonder slachtoffers. Om; deze reden verzocht het bestuur van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijksdienst zeer dringend, alleen dan nieuwe ambtenaren aan te stellen, als bij onderzoek is gebleken, dat geen geschikte krachten elders kunnen worden gemist voor de bezetting van de opengevallen plaatsen. RIJN- en MOEZ KLWIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. iiiimiii m ■minnmiiin Stads- en Gewestelijk Nieuws. Nieuwe zaak. Zooals uit reeds meerdere malen in ons blad geplaatste annonces is gebleken en ook heden weer staat geadverteerd, wordt dezen middag 5 uur de nieuwe banketbakkerij geopend van den heer A. J. M. Salters, St. Liduinastraat 34. De ruime winkel is helder en frisch en vooral smakelijk ingericht. Heerlijke taarten, gebakjes, koekjes, welke lek kernijen de heer Salters als prima bakker met jarenlange practijk zelf klaarmaakt, en de fijn ste chocolade en geconserveerde vruchten in flesschen en blikken lachen iederen liefhebber verlokkelijk tegen. Alles is eerste klas, zoowel wat de pakker zelf produceert als de van de fabrieken gekochte waren, we noemen namen als Ringers, Driessen en Sickez, firma's die een klinkende reputatie genieten. De aannemer Nic Krabbendam en de schilder I'. Duk Jr. die samen de nieuwe zaak inrichtten, hebben alle eer van hun werk. 't Ziet er in één woord keurig uit. We wenschen den heer Salters veel succes. Spaarbank afd. Schiedam v/d N. R. K. Volksbond. Op 30 April 1921 bedroeg het inge legd Kapitaal 234.377.84V2 Van 1 Mei tot 31 Juli ontvangen - 78.298.54 312.676.38 V» en terug betaald - 28.551.27 Va Op 31 Juli aan Inleggers verschul digd 284.125.11 Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Juli 1921. Inlagen 204,210.— Terugbetalingen - 118.860.29 Aantal inleggers 1 Juli 1921 13714 Nieuwe deelnemers 149 13863 Geheel afgeschreven deelnemers 36 Aantal inleggers 13827 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Juli 1921 3.876.405.97. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags heerenhoed, geit, rijwiel, portemonnaie met inh., ceinture, gewicht, sleutel, duimstok. Bij vindershond, Fökkens, Delfshaven Schaar, Lems, Zwartewaalschestraat 4pet, P. v. Hagen, Brouwerstraat 15 geit, A. Domenie Nieuwebuurt 23/2 mutsje, v. Speijk, Baanstraat 6 beursje met inh., J. Scholte, L. Costerstr. 2/17; rozenkrans in etui, L. Leenders, Heerenstraat 53 portemonnaie met bonnen, A. de Vries, Ha- vendijk 178a. heerenrmg, P. van Rijn, Hoog straat 66 dasspeld, J. A. v. d. Water, Broers- veld 119 schroef, A. BijIoo, Kreupelstraat 38 broche, Slagmolen, Nieuwsticht M15kous, P. Steijn, Pernisschestraat 4/2 vrouwenzak met inh., B. Scholte, Oostsingel 9/5 pakje inh. ko kers, Staat, Heenvlietschestraat 25 sportkous, J. Polderdijk, Gasstraat 28 kinderportemonnaie met inh., B. Wcssel, Broersveld 70 kinderschort, F. J. Kleijheeg, St. Liduinastraat 14a heeren- portemonnaie met inh., v. d. Schalk, L. Singel straat 17 geit, J. v. d. End, Achtersingel 26. T e 's-G raven h age slaagde voor 't examen handteekenen L. O. de heer H. N. A. Rook, alhier. Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het ineasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. Gemengd Nieuws. De Haagse he gemeentereke- n i n g. B. en W. van Den Haag boden den Raad ter vaststelling aan de rekening der gemeente over den dienst 1920. Gemelde rekening sloot in totaal met een batig saldo van 4.893.652.35 op den gewonen dienst is n.l. een batig saldo van 5.950.239.79 en op den buitengewonen dienst een nadeelig saldo van 1.056.587.44. Een v r o u w e 1 ij k monstc r. Enkele dagen geleden werden in een tuin, te Bouex, nabij Angouléme, in Frankrijk de resten van verkoolde menschelijke beenderen gevonden, evenals eenige verkoolde hemdsknoopjes. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en men kwam tot de conclusie dat deze been deren, volgens deskundigen, van handen en hoofd afkomstig moesten hebben toebehoord aan een rentenier, die sinds enkele maanden verdwenen was, zonder spoor na te laten. Deze gevolgtrekking klemde temeer, daar de buren enkele dagen na het verdwijnen van den man een sterke reuk van brandend vleesch rond het, huis hadden waargenomen. De vrouw van den rentenier was intus- schen ook spoorloos verdwenen, doch werd Zóndag door de recherche aangehouden. Ter confrontatie naar haar huis overge bracht, ontkende zij absoluut iets van deze zaak af te weten. De politiehond echter, die meegebracht was, scheen iets meer te bespeu ren en begon in een stapel zakken met graan te graven. Onmiddellijk beval de instrueerende in specteur de zakken te verwijderen, en men vond het lijk van een manspersoon, waaraan handen en hoofd ontbraken. Door de feiten in het nauw gedreven, bekende de vrouw, klaarblijkelijk een leerlinge van Landru, haar man vermoord te hebben. De reden tot dezen moord was, volgens haar dat de man veel rijker was dan zij en daar zij op de voorwaarde „den langst, levende al" getrouwd waren, zou haar nu ook het grootere vermogen van haar man ten deel vallen. Nagejouwd door de bewoners van het geheele dorp werd de vrouw gevankelijk weggevoerd. Onwillige bemanning. Het Itali- aansche stoomschip „Argentinia" is te New-York binnengeloopen met de bemanning van het Amerikaansche schip „Picahontas" aan boord Deze bemanning zal zich hebben te verantwoor den over haar laatste reis naar Napels, welke meer dan een maand duurde. Deze reis begon al met een aanvaring tegen den kaaimuur te Bos ton. Bovendien stonden de scheepsofficieren en de bemanning op zeer slechten voet met elkaar. Na drie dagen varens zette iemand een der sea-cocks van de machinekamer open, met het gevolg, dat deze geheel onder water liep. De kapitein liet daarop een der matrozen in de boeien sluiten, op grond alleen van het feit, dat men hem algemeen beschouwde als degeen, die eenigen tijd geleden brand heeft gesticht aan boord van het stoomschip „Pan handle State", hoewel intusschen van dezen brand nog niet is gebleken, dat hij ontstaan is door brandstichting. Den volgenden dag werden twee patrijs poorten geopend, zoodat eenige tonnen le vensmiddelen door het binnenstroomende zee water werden bedorven. Bovendien werd de stuurinrichting in het ongereede gebracht en een hoeveelheid drinkwater onbruikbaar ge maakt. Vervolgens werd een kipkar sintels in de dynamo-kamer geledigd en het was slechts een toeval, dat de verlichting van het schip niet defect raakte. De kapitein liet toen het geheele bedienend personeel van de dynamo kamer in de boeien slaan. De pogingen, om water in het schip te laten loopen, volgden elkander nu zonder onderbreking op. De eerste machinist geraakte in een overspannen toestand en moest het bed houden. In de eerstvolgende haven geraakte hij buiten boord en toen men zijn lijk ten slotte vond, bleek, dat zijn handen gekneveld waren. Ten slotte werd een poging ge daan om het schip in brand te steken. Na een maand varens werd de haven van Napels bereikt, waar de kapitein zijn beman ning in staat van beschuldiging stelde, ter zake van muiterij en sabotage, terwijl de be manning op haar beurt tegen .den kapitein een aanklacht wegens wreedheid indiende. Deze zaken zullen voor de Amerikaansche rechtbank worden behandeld. De „Pocahon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2