DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Virginia's levensloop. FEU» tLETQiM. 44ste Jaargang. »aa.ag«M. Dinsdag 9 Augustus 1921.jy0 13107 Bureau KO E M AR KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert entiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen vaa het Gemeentebestuur. Belastingen. Het kohier no. 10 der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen dienst 1918/1919 door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergade ring van den 24 Juni 1921 en den 26 Juli daar aanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, is aan den ontvan ger der gemeente ter invordering uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordende voorts een ieder'aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Buitenlandseh Nieuws. DE OPPERSTE RAAI). Gemeld wordt, dat om diverse redenen de Opperste Raad eerst gistermiddag om 3 uur bij een is gekomen. Het programma is zeer overladen. Het bevat behalve de kwestie der versterkingen om Opper- Silezië die van de verdeeling van het plebisciet- gebied, de opheffing van de economische sanc ties, het douane-cordon, de heffing van 25 op den Duitschen uitvoer, de bestraffing der oor logsmisdadigers, het Oostersche vraagstuk, de luclitvaartbepalingen in het vredesverdrag, met name de toestemming aan Duitschland om materieel voor de particuliere luchtvaart te bouwen, de ravitailleering van Rusland en waarschijnlijk ook den financieclen toestand van Oostenrijk. De indruk in Engelsche conferentie-kringen is, dat de Engelsche vertegenwoordigers op het standpunt blijven staan der ondeelbaarheid der industrieele districten van Opper-Silezië en de toewijzing er van aan Duitschland eischen, met uitzondering van Pless en Rybnick, welke zij aan Polen willen toekennen. Zij vreezen, dat elke an dere oplossing van Opper-Silezië een t weede El- zas-Lot.liaringen zou maken en 'n bron van toe komstige conflicten. Aan h ransche zijde stelde men zich eveneens op het standpunt der ondeelbaarheid van het industrie-gedeelte, echter ten gunste van Po len, doch liet. schijnt dat de Franschen in den loop der werkzaamheden der commissie van deskundigen deze zienswijze hebben opgegeven en thans een verdeeling wenschen van het volksstemmingsgebied op den grondslag van het stemmenaantal, hetwelk zou neerkomen op oen verdeelingslijn, ongeveer gelijk aan die van graaf Sfor-za, echter met eenige verande ringen ten gunste van Polen. Do kwestie nopens de versterking der geal lieerde stiijdmachten in Opper-Silezië zou eerst worden behandeld, nadat overeenstemming zal zijn bereikt in zake de verdeeling. Bovendien schijnen alle kringen der confe rentie bet zenden van versterkingen niet meer van even groot belang te achten. Zoo binnen korten tijd een oplossing zou worden gevonden, zou men eerder gene:gd zijn, indien zulks noo- dig zou zijn, dwangmaatregelen te treffen te gen Duitschland, in het bijzonder aan den Rijn. Havas meldt officieel d.d. 8 Aug. De opper ste raad is vanmiddag om 3 uur bijeengekomen. Briand, Je minister van buitonlandsche zaken, heette de aanwezigen weikon en sprak zijn 49 Haar naam was voortdurend op zijn lippen en haar schoonheid, stem en bekoorlijkheden de telkens terugkeerendo onderwerpen van zijn gesprek. Van meer beteekenis was echter, dat haar photographic een in het oogvallend plaatsje in zijn heiligdom had gevonden, naast dat van een achtenswaardige dame, die er eenigszins zuur uitzag en Hornby's moeder voorstelde. „Heerft zij u dat portret gegeven?" vroeg Amyott min of meer scherp, toen de jongelie den een sigaar hadden opgestoken en hij zich een blik op de vreemdsoortige verzameling ver gunde, die de kamer bevatte photograhieën schetsen, sigarenk;sten, jachttropeeën, zwe pen, rottingen, en de Hemel weet, wat al meer. Hornby zag hem ernstig aan. Dat juist niet, maar zij weet, dat ik het heb. Ik heb miss Lethebridge overgehaald, om 't mij te geven, antwoordde hij met een air van geheimzinnig heid. Amyott voelde dat hij boos werd, ofschoon die woorden hem toch eenige verlichting schon ken. „Beste vriend Het lag volstrekt niet in mijn bedoeling, om mij in uw geheimen te dringen, of u iets onaangenaams te zeggen" voldoening erover uit, dat de vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten in den raad der geal lieerden is weergekeerd. De commissie van deskundigen kreeg het ver zoek den uitslag van haar werkzaamheden mee te deelen. De voorzitter van de commissie zette de juridische beginselen uiteen, waaroverde deskun digen het allemaal eens zijn. Sir Cecil Hurst zette in bijzonderheden de Engelsche zienswijze uit een, waarop Laroche de opmerkingen van de Italiaansche afgevaardigden. De raad zal morgenochtend de hooge commis sarissen der geallieerden te Oppeln hooren over de verschillende vraagstukken nopens den hui- digen toestand in Opper-Silezië, met name ten aanzien van de veiligheid. De Parijsche Corr. van de ,,N. R. Crt." meldt nog De eerste zitting van den oppersten raad heeft onmiddellijk de volle scherpte getoondvan het conflict der meeningen fusschen Londen en Parijs. Vandaag zijn de deskundigen aan het woord geweest en wel het eerst de Engelscli- man. Hij betoogde, dat, het Opper-Silezisch industriegebied ondeelbaar was, doch maakte een uitzondering voor Rybnik en Pless, welke kreitsen hij Polen wilde toekennen met nog eeni ge kleine stukken. Maar de industrieele driehoek moest, daar er nu eenmaal een Duitsche meer derheid was, Duitsch blijven. De Fanschen had den uitgerekend, dat de Engelschen slechts twaalf percent van het gebied aan Polen tegen acht-en-tachtig percent aan Duitschland willen geven. De Franschen zelf pleitten daarentegPn voor de toekenning van het gebied aan Polen. Zij zeiden Als hét industriegebied ondeel baar is dan hooren ook Rybnik en Pless daartoe en met deze districten inbegrepen is er een Pool- sche meerderheid in het industriegebied. Ook beriepen zij zich op de meerderheid van Polen wat het getal gemeenten in het industriegebied betreft. Ondanks dit Fransche betoog, bleek wel, dat de Franschen een verdeeling van het indus triegebied willen, maar de Engelschen waren voorloopig nog volkomen onverzettelijk op dit punt, zoodat. men nog geen mogelijkheid voor een compromis zag. De Italianen hebben geen eigenlijk standpunt ingenomen, maar hun spre ker heeft zich ertoe beperkt bepaalde opmerkin gen op het gesprokene te maken. Dit is, naar ;k vandaag reeds van Italiaansche zijde hoorde, een weloverwogen tactiek. De Italianen hebben de grens van Sforza opgegeven en nullen Engeland steunen. Zij zijn echter niet van plan zich noode- loos vroeg als partij in den strijd te mengen. Van Franschen kant beweert men, dat de Italianen bij de Engelschen naar concessies visschen in Albanië. In ieder geval willen echter de Italianen trachten een conflict met Frankrijk zoo mogelijk te vermijden, zoolang duidelijk kleur bekennen nog overbodig is. Gaat het echter hard tegen hard, dan staan zij geheel op het Engelsche standpunt. In Fransche kringen was men vrij pessimistisch gestemd, daar het verschil al te diep gaat. Vandaag zijn echter de politici nog niet aan het woord geweestalleen de deskun digen. Morgen zullen de drie commissarissen der geallieerden in Opper-Sjlezië het woord voeren. Zooals men ziet, heeft men over de zending van Fransche versterkingen naar Opper-Silezië niet gesproken. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. In een rede te Lancaster in den Amerikaansche staat New Hampshire gaf president Harding als zijn ineenmg te kennen, dat er vóór het einde van dit kwartaal een nieuwe wereldorde tot stand zal zijn gekomen en dat het zedelijk leider schap der Vereenigde Staten in zake de po gingen, om ontwapening tot stand te brengen, zei hij met een gedwongen lachje. „Wij we ten niet, hoe het gebruik in Italië is. Ik wil zeggen, of het daar b.v. de gewoonte is, dat jonge dames haar portret afstaan, om in de rookkamers van jongelieden te prijken. 't Schijnt in Engeland tegenwoordig wel eenigszins de mode zijn" vervolgde hij met een vluchtigen blik op het aantal bekoorlij ke cartes de visite op zijn tafel en aan den wand. „Wel min of meer," zei mr. Hornby met een zelf-genoegzaam glimlachje. „Ik tel ze tenminste bij honderden. Een jongmensch kan er weinig aan doen. Hij is verplicht er om te vragen. Zij schijnen niet anders te verwach ten, en willen gaarne een kleinigheid wagen, te gen de kans op een welnu, aannemelijke partij met eenige duizenden per jaar en een fraai park, gezwegen nog van andere voordeelen." „Nu, dat gelof ik wel." zei Amyott gedwon gen, zijn gastheer bespeurde er echter niets van. „Ge hebt er geen begrip van, beste jongen Ik bedoel, dat gij er natuurlijk geen er varing van kunt hebben, maar vrouwen zijn over 't algemeen zeer lastig, en 't is een won der, als men aan haar netten ontsnapt. Mar kiezinnen, hertoginnen, moeders, tantes, nich ten en grootmoeders loopen iemand letterlijk omver Hoe ik, die bijna dertig jaar ben, den dans tot nog toe ben ontsprongen, is mij een voudig een raadsel, zooals ik mijn moeder dik- zal leiden tot den wereldvrede. Volgens een bericht uit Parijs aldus de „Tel." heeft Lloyd George aan Engelsche en Amerikaan sche persvertegenwoordigers medegedeeld, dat hij niet in staat zal zijn de Washingtonsche ontwapeningsconferentie op 11 November a.s. bij te wonen. Hij kon nog niet mededeelen, wie hém daar zou vertegenwoordigen Dat Lloyd George besloot, niet zelf naar Washington te gaan, hoewel het Engelsche parlement geen najaarszitting houdt, wijst op de groote waarschijnlijkheid van het houden van algemeene verkiezingen in het najaar. OPPER-SILE ZIE. Orient berichtde aanvallen en gewelddadig heden der Duitschers ten opzichte der Poolsche bevolking in Opper-Silezië dragen een volkomen militair karakter. Aan den jongsten aanval op Driesgowitz namen drie Duitsche pantsert.rei- nen deel. Zij vernielden het station en "Stichtten brand in het grootste deel van het dorp. De be volking vluchtte en liet al haar bezittingen in handen van de aanvallers. Na Driesgowitz vielen de Duitschers op dezelfde wijze Rat.iborska, Kurznia en Kobile aan. DE NOOD IN RUSLAND. De bladen melden, dat een deputatie der Rus sische handelsdelegatie te Londen, Vrijdag j.l. een bezoek heeft gebracht aan Lloyd George, en dezen namens de Sovjet-regeering een verzoek heeft gedaan om hulp tegen den hongersnood Volgens de „Sunday Times" is Lloyd George geneigd, een plan tot hulpverleening op te maken, omdat hij van oordeel is. dat de ge varen voor de rest van Europa niet te bereke nen zijn, indien de rampen, welke van den hon gersnood het gevolg zijn, zich verder zullen kunnen ontwikkelen. DENEMARKEN. De minister van justitie is voornemens in de volgende parlementszitting een wijziging van de huwelijkswetgeving voor te stellen Het voornaamste punt daarvan zal zijn dat men vrij zal zijn te kiezen of de huwelijks plechtigheid een burgerlijk of een kerkelijk karak ter zal dragen. Zooals men weet,bepaalt de Deensche wet thans, dat een burgerlijk huwelijk alleen is toegestaan, wanneer bruid en bruidegom niet tot de Deensche kerk behooren of lid zijn van verschillende godsdienstige gezindten. Ook zullen eenige wijzigingen betreffende echtscheiding in het wetsontwerp worden op genomen. IERLAND. Volgens de „Sunday Times" heeft generaal Smuts, vóór hij Vrijdag j.l. naar Zuid-Afrika te rugkeerde, een brief, inhoudende verschalende raadgevingen, aan De Valera gezonden. De weergalooze ondervinding van generaal Smuts, opgedaan in den strijd, zoowel tegen, als vóór het Britsche Rijk, stelt den Zuid Afri- kaanschen premier in staat, aan de Valera, als leider der Sinn Feiners buitengewoon waarde volle raadgevingen te verstrekken. Volgens zijn meening verzekeren de aan Sinn Fein aan geboden voorwaarden een zoo groot mogelijken graad van onafhankelijkheid. John Mc Keown, het nog niet uit de gevange nis ontslagen lid van het Dail Eireann, was door een krijgsraad wegens moord op een inspecteur van polhie ter dood veroordeeld. De bladen meenen reden te hebben om te gelooven, dat Mc. Keown, die een bekend voorman van Sin Fein is, eveneens in de gelegenheid zal worden gesteld de bijeenkomst van het Dail Eireann bij wijls gezegd heb." „Waarlijk En hoe heht ge dat wel aange legd vroeg Amyott eenigszins ondeugend. „Op mijn woord, ik weet het niet, maar ik denk door mijn vastheid van wil." „Gelukkig mensch kon Amyott zich niet weerhouden uit te roepen. „Zooals men dat nemen wil. Het is wel eenigszins streelend voor onze ijdelheid, maar maakt ten slotte toch, dat wij niets tegen het huwelijk krijgen. Want, ziet ge, zoodra een jongmensch ziet, dat er wel honderd zijn, die hem gaarne tot man zouden willen hebben, omdat hijV „Zooveel aantrekkelijks heeft," viel Amyott hem met een kalm glimlachje in de rede. „Misschien. Wij willen er niet over twisten. Maar 't is een feit," vervolgde hij met een zeker air van gewicht, „dat, als men het slechts voor het kiezen heeft, men veel minder haast maakt. En dan Engelsche meisjes zijn wel een beetje vervelend." „Gij geeft misschien de voorkeur aan vreem de zei Amyott eenigszins scherp. „Kent go er dan „Ik ken er een 1" zei Hornby ernstig en met een veelbeteekendcn blik. „Zoozei Amyott met een gedwongen lachje. „Ja 't liefste .bevalligste, zonderlingste meisje van de wereld. Ze heeft een gróoten te wonen, daar de regeering wenscht, dat niets de ontwikkeling van de onderhandelingen met. Sinn Fein in den weg zal staan. Bovendien heeft de hooge overheid Mc Keown's veroordeeling nog niet bekrachtigd en bestaan er verzachtende omstandigheden ten zijnen voordeele in de ge tuigenissen voor den krijgsraad nopens zijn menschlievend gedrag bij andere gelegenheden en in het feit dat de nagelaten betrekkingen van den vermoorden inspecteur verzocht hebben hem niet den strop te geven. Volgens de laatste berichten is hij reeds in vrijheid gesteld. ENGELAND. Het voortbestaan van de z.g. Triple-Alliantie van mijnwerkers-, transp.- en spoorwegarbeiders, is twijfelachtig, sedert haar mislukte poging, om een nationale staking in het leven te roepen tot steun der mijnwerkers toen deze eenige maan den geleden den arbeid neerlegden. Thans wordt gemeld, dat hare leden alge meen van oordeel zijn, dat geen enkel goed doel kan worden gediend door de bestendiging eener organisatie welke niet het volle ver trouwen bezit, wat betreft loyaliteit en samen werking. De alliantie zal echter niet geheel en al worden opgeheven, voordat men zal heb ben onderzocht, welke vooruitzichten er zijn voor een nieuwe Labour-raad uit de vakver- eenigingen, welke de industrieele groep der ar beiders-beweging vormen. Doch voor actie-doeleinden hetzij directe of andere actie zal de alliantie voortaan op houden te functioneeren als een eenheid van vakvereenigingen. Voortaan zou de georgani seerde arbeid constiLutioneele methodes bij zijn politiek toepassen. FRANKRIJK. De „Temps" bevat een artikel van Poin- caré, waarin deze aan de Geallieerden ver zoekt de eenheid te herstellen in de actie der volken, die den oorlog wonnen envrede wenschen. Sprekende over de vraagstukken, waarvoor da Opperste Raad zich geplaatst ziet., bewijst Poin- caré, dat Frankrijk oprecht en vastberaden aan den vrede gehecht is, maar hij gelooft niet, dat een buitensporige welwillendheid ten opzichte van Duitschland voor de Geallieerden de beste wijze zou zijn om datgene, wat Duitschland hun verschuldigd is, te verkrijgen. In 't bijzonder gelooft hij niet, dat het afstaan aan het Duitsche rijk van een grooter deel van Opper-Silezië, voor goed den Duitschen revanche-geest zal uit- dooven. Poincaré herhaalt, dat Frankrijk een werkelij- ken en onmiddelijken vrede wenscht, maar een vrede, tot stand gebracht door concessies aan Duitschland, zou niet onmiddellijk of werkelijk zijn, maar illisoir en bedriegelijk en leidende tot een hernieuwing van de catastrofe. GRIEKEN EN TURKEN. Gemeld wordt, dat de Kemalisten besloten hebben Angora te ontruimen en z:ch op Cosarec terug te trekken. De Kemalisten brengen hun archieven en voorraden v. Angora naar Cecarea over, als voor zorg bij een eventueele ontruiming. In Turksche kringen is men sceptisch ten aan zien van de geruchten omtrent de hervatting van het Grieksche offensief tegen Angora. Om verschillende redenen gelooft men dat het niet mogelijk is. Niettemin stelt men in het hoofd kwartier van Imman pasja alles in het werk om het leger der Kemalisten te reorganisee- ren en te versterken. Men versterkt alle pas vriend." „Een vriend,?" vroeg Amyott jaloersch. „Een geest Jijke! Een zekere Don Basilio. Zij spreekt altijd over hem, als over een va der. Ik ben van plan hem dezen zomer te lo- geeren te viagen en ik vlei mij, door hem, mis schien begrijpt ge De jonge man schudde veelbeteekenend het hoofd. Amyott bekroop opnieuw een gevoel van verbittering, of misschien wel van iets er- gers. Maar het volgende oogenblik schaamde hij er zich over. Waarom zou hij jalorsch op Hornby zijn Omkat hij rijk en welvarend was Het eenig meisje toch, waarop hij zijn aandacht had geve-tigd, had hij in allen ge valle nog niethaar bewonderaar scheen aan de mogelijkheid van haar bezit eenigszins te twijfelen. En hoewel Amyott met bitter leed wezen erkennen moest, dat hij zelfs geen kar s had en geheel buiten het spel was, schonk die ontdekking hem toch den zwakken troost, dat ze hem eenigen tijd van verademing zou geven, vóórdat Virginia onherroepelijk voor hem ver loren zou zijn. Tot zijn verrassing bespeurde hij na een dag of twee, dat er nog een andere moeilijkheid bestond, dan de moeilijke bezwaren van de zijde der jonge dame. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1