DAGBLAD VOOR SCHtEDAMEN Virginia's levensloop. FEUILLETON 44ste Jaargang. Vrijdag 12 Augustus 1921. No. 13110. Bureau KlO E M A It K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. eaamtcmamsm^msmmBejsm uil jBuiteniandsch Nieuws. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE OPPERSTE RAAD. De „Times" verneemt uit Parijs d.d. 10 Aug. In verband met het feit, dat het Opper-Silezische probleem tot de zitting van morgen is verdaagd en met het belang dat mep heeft bij handhaving van d'e orde in het bezette gebied van Opper- Silezië, zal de beslissing van den Oppersten Raad in zake de verdeeling niet worden gepubliceerd, voordat de hooge geallieerde commissarissen te Oppeln zijn teruggekeerd en daar de noodige voorzorgsmaatregelen hebben getroffen tot hand having der orde, waartoe mogelijk het zenden van versterkingen zal behooren. In de middagzitting behandelde de Opperste Raad de kwestie van de luchtvaartorganisatie in Duitschland. Aanleiding hiertoe was, dat Duitschland in den laatsten tijd veel op het ge bied van civiele luchtvaart presteert. Overwogen werd, of de geallieerde toezicht-commissies in Duitschland, die aldaar vertoeven, overeenkom stig het vredesverdrag, kunnen worden opgehe ven, ingekrompen of samengesmolten. Deze kwestie, die reeds voor den raad van gezanten is geweest, werd voor advies ver wezen naar de Forbes-cominissie. Daarna werden uitvoerige besprekingen ge houden over de hulpverleening aan het honger lijdend Rusland. Briand pleitte voor een hulp verleening aan de Russen, die aan de zijde der geallieerden in den oorlog hebben gestreden. Lloyd George stemde hiermee in, maar wees erop, dat hier alleen hulpverleening op ruime schaal nut kan hebben. Alle geallieerden zullen hiertoe moeten samenwerken. De hulpverleening zou dan afhankelijk moeten worden gesteld van de medewerking van de sovjet-regeering, die het transport, de geheele ambtenarenorganisatie en de controle in handen zou moeten nemen. Een overeenkomst met de Sovjet-regeering is dus noodig. Lloyd George heeft vernomen, dat sommige Russische provincies te veel graan hebben, maar dat de boeren dit niet willen al- staan, tenzij men hun de goederen geeft, die zij noodig hebben. Hij stelde voor, dat de Opperste Raad zou overwegen stappen te doen om dit surplus in handen te krijgen ten behoeve van het gebied van den hongersnood. De Amerikaansche vertegenwoordiger, Har- vey, beloofde, zich te zullen vergewissen om trent het werk van de Amerikaansche Relief- commissie, die onder leiding van Hoover werkt. I)e Belgische minister van buitenlandsche zaken, Jaspar, stelde voor, een commissie te benoemen, die onnnddellijk rapport zou uit brengen. Lord Curzon merkte op, dat de hulp verleening aan Rusland zou moeten beginnen met het zenden van schepen graan naar Odes- sa en 't zenden van bekwame organisatoren, die de hongersnood-gebieden in districten zouden verdoelen, controleurs zouden aanstellen, het verplaatsen van de bevolking tegengaan, voed selrantsoenen vaststellen, ziekenhuizen inrich ten enz. De vorming van een internationale relief- commissie was het eerst noodige. Besloten werd, de zaak in handen van een commissie te stellen, die nog tijdens deze zittingsperiode van den Oppersten RTad rapport zal uitbrengen. De Parijsche correspondent van de „Ti mes" meldt d.d. 11 Aug. Hedenmorgen waren de vooruitzichten om trent een oplossing van de kwestie van Opper- Silezië minder gunstig. De Opperste Raad zal vandaag niet bijeenkomen, aangezien de regee- i'ingshoofden geen oplossing in zake de Opper- Silezische kwestie hebben kunnen vinden. De officieuse onderhandelingen? duren voort en zullen vanavond waarschijnlijk tot diep >n 53 Het spreekt van zelf, dat haar geest steeds met haar eenigen zoon vervuld was en dat, 't zij hij thuis of uit was, Geoffrey altijd bij haar was. En 't is merkwaardig wat volharding, zells hij 'n bekrompen persoon, kan uitwerken. Geoffrey bij voorbeeld, was steeds de slaaf zijner moedu geweest en zelfs het gezwets over zijn mindere neiging voor het huwelijk was in groote mate een gevolg van het feit, dat de goede vrouw nog geen meisje ontmoet had, aan wie zij het levensgeluk van haar zoon meende te kunnen toevertrouwen. Lady Louise, voor wie zij een paar maanden geleden den neus zou heb ben opgetrokken, was thans een ster van de eerste grootte geworden, omdat een brutaal klein sterretje het gewaagd had, plotseling in den gezichtskring van haar zoon te verschijnen. En dergelijke denkbeeldige vergelijkingen hebben soms ernstige gevolgen voor het le- ven Een nietig kiezelsteentje kan een aan merkelijke verandering van een stroom te- brengen. De toevallige omstandigheid haar afkeer van vreemden en het besluit I haar zoon met geen vreemde zou trouwen, Mrs. Hornby tot een van Amyott's trouwste den nacht worden voortgezet. Morgen zal de Opperste Raad vermoedelijk weer bijeenko men. De techm'sche deskundigen zijn gister avond met hun arbe:d gereed gekomen en heb ben hedenmorgen hun rapport uitgebracht, dat, ;n verschillende talen, aan de gedelegeerden is ter hand gesteld. Dit rapport was een onder- werd van gedachtenwisseling aan een dejeuner in Hotel Crillon, waarbij ook lord Curzon tegen woordig was. Lloyd George en Curzon willen er slechts in toestemmen aan Polen een klein deel van den industrieelen driehoek te geven in het Noord- Oosten en Zuid-Oosten van Opper-Silezië, ter wijl het eenige belangrijke volkscentrum, dat zij aan Polen willen afstaan, Myslowitz is. Vol gens hun voorstel zal Duitschland Gleiwitz, Königshütte, Beuthen, Kattowitz en Zabrze krijgen. Op deze wijze zou geheel het belang rijke gebied tusschen Zabrze en Königshütte aan Duitschland worden toegewezen. Volgens mijn inlichtingen, vervolgt cle cor respondent weigerde Briand, toe te stemmen in een compromis, dat niet tegemoet kwam aan de Eransche wenschen, welke hij met groote welsprekendheid had geargumenteerd. De En- gelsche taats li eden gevoelden niets voor het voorstel van Briand, om Duitschland alleen Gleiwitz en Zawre te geven. De gedelegeerden werden hedenmiddag te Rambouillet ontvangen door den president van de Fransche republiek, Millerand. Gedu rende den lunch en bij de officieuse besprekin gen, die des middags plaats hadden, schenen de vooruitzichten iets gunstiger te worden. De algemeene opinie is, dat de toestand zich in den namiddag beter liet aanzie". Het rapport der technische deskundigen is natuurlijk ge heim, doch een artikel in de Temps" van hedenavond schijnt eenigen grond voor opti misme te geven. Volgens dit artikel hebben de deskundigen een compromis tusschen En geland en Frankrijk voorgesteld. In het nieuwe gebied, waarvan, volgens dit voorstel, de Opper ste Raad de verdeeling zou moeten overwegen, bevinden zich 520.000 kiezers, waarvan 280.000 Duitschers en 240.000 Polen. De voornaamste DuitSche bevolking bevindt zich in het Westen en Oosten, terwijl de Polen sterker zijn in het, centrum, het Noorden en liet Zuiden. De correspondent merkt op, dat de finan- cieele conferentie niet hard opschiet. De Engel- sche ministf^yan Financiën, s;r Robert Home, en zijn Fransche collega, Doumer, verschillen van meening, in het bijzonder wat betreft de betaling van de kosten van het Engelsche be zettingsleger aan den Rijn. Volgens de laatste berichten, heeft Lloyd George nu een nieuwe demarcatielijn voor de Poolsche grens voorgesteld, welke Briand aan de Fransche deskundigen heeft voorgelegd. TEGEN LLOYD GEORGE. Tijdens 'n zitting van den Oppersten Raad kwam een Iersche dame naar een der op wacht staande politie-agenten toe en zei „Geef mij even uw revolver cfn Lloyd George te dooden." De politie-agent antwoordde, dat het wapen tot zijn spijt niet geladen was, maar noodigde haar uit met hem mee te gaan naar het politiebureau, waar geladen revolvers waren. De dame werd in arrest gehouden en er zal een onderzoek naar haar geestvermogens worden ingesteld. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Reuter meldt De uitnoodiging voor de conferentie nopens de ontwapening en de Oos- tersche vraagstukken is verzonden aan Enge land, Frankrijk, Japan, Italië en China. De open- bondgenooten gemaakt, wiens verblijf op Stan- bridhe Park zij daar zoo lang mogelijk wensch- schte te rekken. HOOFDSTUK XIX. Fraser neemt hel gezag in handen. Madeline droeg haar leed zooals gewoon lijk, met weinig uiterlijk vertoon, maar met een wanhopige lijdelijkheid, die pijnlijk was om aan te zien. Toen de verdooving na den eersten schok van lieverlede verdween, stortte zij, evenals andere meisjes, tranen van verlich ting. Maar die tranen droogden spoedig om een plaats te maken voor een toestand van dofheid en lusteloosheid, waaruit zij noode was op te wekken. „Zoo kan het niet langer; haar geest zou evenals haar lichaam er onder beginnen te lijden," zei braser op zekeren dag tot Miss Joanna, met iets gewichtigs in zijn stem, na dat hij gedurende het geheele diner geen woord gezegd had. De tijden waren veranderd en de jonge man was nu bijna altijd op het kasteel. De drukke werkzaamheden, waaraan mr. Le- thebridhe geen oogenblik getwijfeld had en die hem vroeger aan de stad gekluisterd hiel den, waren als nevelen verdwenen of werden baar gemaakte tekst der uitnoodiging stelt geen grenzen aan den omvang der besprekingen, doch stelt voor de bewapening ter zee voor op de agen da te plaatsen, al zullen andere vormen van be wapening niet van bespreking zijn uitgesloten. De „Times" verneemt, dat Lloyd George's plan, om als Britsch gedelegeerde de ontwapen ingsconferentie te Washington bij te wonen, thans vast staat. De „Times" verneemt uit New York Het Japansche bericht van verleden week, volgens hetwelk Japan had toegegeven met be trekking tot Amerika's standpunt in zake het eiland Jap, wordt niet bevestigd. Te Washington is men niettemin optimistisch gestemd ten aanzien van 'n oplossing van deze kwestie vóór den llden November. RUSLAND. Nog steeds komen berichten over ernstige onlusten in de gouvernementen Tambow, Wero- nesch, Koersk en Orel. In Tharcen zou een cavalerie-regiment, dat opdracht had landarbeid te verrichten, zijn commissarissen hebbe neergeschoten en gevlucht zijn. In eenige districten in de Krim is de staat van beleg afgekondigd. Zoo ook over Rostow aan de Don. De sovjet-regeering staat machteloos. Het al-Russisch centraal comité tracht nu de op- stands-beweging te bedwingen door het voeren van onderhandelingen met de opstandelingen.- De revolutionnairen hebben echter tot dusverre geweigerd. Een Russisch vertegenwoordiger te Helsing- fors heeft aan de bladen de verklaring gege ven dat de geruchten, volgens welke Lenin naar het buitenland zou gaan, ongegrond Zijn. DE NOOD IN RUSLAND. Uit Riga wordt aan de „Frankfurter Zeitung" gemeld De Russiseh-Amerikaansche onderhan delingen, waarin over de deelneming van Ameri ka aan de Russische hulp-actie beslist zal worden, zijn geopend. Van Amerikaansche zijde wordt er aan deelgenomen door Brown, vertegen woordiger van Hoover, alsmede Carol, voor malig leider van de Amerikaansche hulpactie in Hamburg. De sovjet-regeering is vertegen woordigd door den plaatsvervangenden volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Lit- winof. Maxim Gorki zal niet aan deze onderhan delingen deelnemen. Hij begeeft zich dezer dagen met een speciale missie naar het bui tenland. Met de opening der conferentie valt de te rugkeer van Amerikaansche staatsburgers sa men, die uit de Russische gevangenissen bevrijd zijn. Er zijn in Riga reeds 28 personen en in Reval 30 personen aangekomen. Reuter meldtDe berichten van leden van de hulpcommissies tegen den hongersnood in Rus land gewagen van groote horden mannen, vrou wen en kinderen, die in de richting van Polen sLroomenen groot gevaar veroorzaken voor ver spreiding van besmettelijke ziekten. Het kamp van Baranowice is toegerust voor de behandeling van vierduizend vluchtelingen. Wekelijks had het onlangs 24000 te behandelen waardoor de hulpdienst gedes-organiseerd was en grot te groepen moesten doorgelaten' worden vóór zij ontsmet waren. Zesduizend kwamen daarop aan vóórdat het kamp gereinigd was; een vrouw, die Zondag in de openlucht beviel, was Woensdag nog niet naar een verplegingsinrichting overge bracht. schanddlijk veronachtzaamd. Ging hij soms naar Londen, dan keerde hij hoogstens na een dag of twee terug. En niet alleen had zijn per soonlijke tegenwoordigheid een eenigszins blij vend karakter verkregen, maar ook de bewoners van het kasteel ondervonden dat dagelijks en met klimmenden nadruk Kalm en zonder den schijn van zich in te dringen, doch met overleg en vasten wil, nam hij allengs de plaats van den meester des hui zes in, en in weerwil va*J,ante Joanna's heimelij ke verontwaardiging en zwakken, min of meer vreesachtigen tegenstand, de teugels van het huishoudelijk bewind in handen, en op vrij wat krachtiger wijs, dan hun werkelijke meesteres ooit zou vermoed hebben. Niets ontging er aan den doordringenden blik vt4T den jongen man. Geen enkele bijzonderheid, in de keuken zoo wel als in eenige andere afdeeling, was voor zijn aan- of opmerkingen te gering. Het was opmerkelijk, hoe in weinige weken de bedienden, van den hoogsten tot de iaagsten, wisten in wiens handen het gezag rustte en dit op hun manier aan miss Johanna lieten gevoelen. Wel bezien, was het slechts de voorsmaak van hetgeen volgens de natuurlijken gang van zaken binnen kort moest komen. Na haar vaders dood trad Madeline natuurlijk in haar rechten en was z.ij ogenschijnlijk zeer gelukkig, om op haar eigen wijs aan haar droefheid lucht te kun- DUITSCHLAND. Er heeft gisteren in de Staatsopera te Berlijn een plechtigheid plaats gehad ter gelegenheid van den tweeden verjaardag voor het van kracht worden der grondwet van Weimar. De president was aanwezig. Wirth hield een rede, waarin hij de groote beteekenis der nieuwe Duitsche grondwet uiteenzette en op het wereldhistorische be lang wees van de thans te nemen beslissing over Opper-Silezië. Er gaan geruchten zoo verneemt II. N. uit Berlijn dat de 'regeering plannen voor bereidt voor een ontbinding van den rijksdag en het aftreden van het kabinet-Wirth. De nieuwe verkiezingen zouden dan worden ge houden over het resultaat van de Silezische kwestie en de belastingplannen van Wirth. Op het oogenblik zou de regeering in den rijksdag voor haar belastingplannen geen meerderheid kunnen vinden. Men gelooft, dat de verkiezin gen de twee uiterste partijen, n.l. de conserva tieve en de socialistische zullen versterken, ten koste van de liberale en democratische groepen. ENGELAND. Bij de bespreking van het wetsontwerp, be treffende den verkoop van zekere krooneigen- dommen, ten einde daardoor het tekort der in komsten van de kroon te dekken, deed Chamber lain in het Lagerhuis de belangwekkende ver klaring, dat er geleidelijk een tekort was ont staan op het koninklijk budget. Dit tekort was in het afgeloopen jaar gestegen tot 45.000 pond sterling en zou over dit jaar waarschijnlijk nog meer bedragen, ondanks de zoo groot mogelijke bezuinigingen van den koning. Zijne Majesteit had uit zijn particulere mid delen aangevuld en had het aanbod der regee ring, om de bijdrage van den staat te verhoo- gen, afgewezen, op grond van den ernstigen toestand van 's lands financiën. Ook was de koning bereid, de kosten te verminderen van het ceremonieel, verbonden aan de trade van den Britschen troon, doch de regeering had hem den raad gegeven, de aloude-waardigheid van de kroon te handhaven. De koning was voornemens, een commissie te benoemen, welke de kosten van 't koninklijk huishouden en der paleizen zal onderzoeken. Deze commissie zal worden voorgezeten door een hooggeplaatst ambtenaar van het depar tement van Financiën. IERLAND. Minister Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis meeegedeeld, dat het antwoord van de Dail Eirean op de Engelsche voorstellen in zake de Iersche kwestie heden aan hem ;s ter hand ge steld en dat hij dit antwoord onmiddellijk aan Lloyd George te Parijs heeft doen toekomen Hij sprak de hoop uit, dat Lloyd George Dinsdag of Woensdag in het Lagerhuis een verklaring over de Iersche kwestie zou kunnen afleggen. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat het antwoord van De Valera een voortzet ting der onderhandelingen waarschijnlijk moge lijk zal maken, en geen nadeeligen invloed zal hebben op haar verder verloop. ITALIË. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Rome: Ten einde Duitschland in staat te stellen, grooter bedragen op rekening der schadeloosstelling te betalen, stelt Italië op de Parijsche conferentie voor, het bezettingsleger zoodanig te beper ken, dat de uitgaven daarvoor, alsmede voor de Commis.de van Herstel de 240 millioen goudmarken per jaar niet te boven gaan. Bo vendien verlangt Italië behalve de 10 waar- nen geven, en het aan haar toekomstigen heer en meester over te laten, om haar van alle zorg en van verantwoording te ontheffen. Natuurlijk moesten vóór haar huwelijk de noodige wettelijke formaliteiten in acht wor den genomen. Maar Fraser had den moed niet, om op dat punt nu reeds bij Madeline aan te dringen en er bleef dus niets anders voor hem over, dan zich in het huiselijk be heer te oefenen. VoajT zijn werkzamen, veer- krachtigen geest was oit echter een kinderachtig en weinig beteekenend werk nu hij eenmaal zijn klauwen had laten voelen, met andere woorden, het aan de geheele omgeving te kennen had ge geven, dat hij als toekomstig meester van plan was eenige veranderingen in den gewonen sleur der huishouding te brengen. „Madeline heeft opwekking noodigvol strekt noodig," had hij nog eens tot miss Jo hanna'gezegd, toen genoemde d.ame zijn eerste vraag onbeantwoord had gelaten. De goede tante Johanna zag er in haar zwarte muts en zware rouwkleeding wel tien jaar ouder uit, dan toen wij het eerst kennis met haar maakten. Het leed had haar onder mijnd en van de bedrijvige, ernergieke dame een gebogen oude vrouw gemaakt. Maar er was iets meer dan leed toe noodig geweest. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ESS M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1