DAGBLAD MOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. EEÏ1STE blad. FEÜi klETOlM. Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. P Zaterdagfjl3 AugustusJ1921. No. 13111. or B. on A dvertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KjO E M A R KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus. <JJ. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. A bonne m enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per vjErpffiTpft Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustrferd Zondagsblad. HeefT Wegens den feestdag van MARIA HEMELVAART zal de NIEUWE SCHIE DAMSCHE COURANT", dagblad voor Schie dam en omstreken, MAANDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Buitenlandse!» Nieuws. OPPER-SILËZIE, Havas meldt uit Parijs Re commissie van experts heeft, zooals reeds gemeldhaar rapport inzake Opper-Silezië inge diend. Zij komt tot de conclusie, dat er in hel, indus trie-bekken 16 onverdeelbare zones zijn van deze zijn 10 zuiver Poolsch en 6 Duitsch. Tot de laatsten behaoren Beu then, Kattowitz, Glei- witz, Zabrze en Konigshütte. Na de ontvangst van dit rapport, moesten de geallieerde regeeringen het verloop van de grenslijn vaststellen. Lloyd George stelde een linie voor, die door de Italiaansche delegatie is goedgekeurd. Volgens de inlichtingen van llavas zou dit voorstel aan Duitschlaud den industrie-driehoek laten met uit zondering van een kleine enclave ten oosten van Kattowitz en aan Polen Koklowitz, Schonwald, Deutsch Egzern en Myslowitz met de aldaar gelegen mijnen en fabrieken. De lijn van Lloyd George komt in het, indus trie-gebied volkomen overeen met de oorspron kelijk door de Hooge Commissarissen Percival en De Marinis voorgestelde linie. Hierbij worden aan Polen de districten Rybnitz en I'less toe gewezen, die zeer uitgestrekt, doch weinig pro ductief en moeilijk te exploiteeren zijn. Aan Duitschland blijven dan Beu then, Zabrze, Glei- witz, Tarnowitz, Kattowitz en Konigshütte^ alle 'industrie-centra in volle exploitatie. De afwijkingen van de linie-Percival, door Engeland toegestaan, liggen in het landbouwdecl ten noorden van het industrie-bekken, waar aan Polen Lubiiuitz, Guttentag en Rosenberg worden gelaten. Het Engelsch-Italiaansche ontwerp is door de Fransche deskundigen onderzocht en zal in den loop van den morgen aan den minister raad warden voorgelegd. Brand zal zijn antwoord aan Lloyd George nog voor diens vertrek naar Londen overhan digen. Havas meent te weten, dat Briand ter kennis heeft gebracht van de Engelsche delegatie, dat hij, na kennis te hebben genomen van alle fac toren, bereid zou zijn, de Sforza-linie te aanvaar den, waarbij het westelijk gedeelte van het industriegebied, n.l. Gleiwitz, Zaborze en Tar nowitz aan Polen toegewezen wordt. Lloyd George is Donderdagmiddag naar Lon den vertrokken, om met de ministers te con l'ereeren over de Icrsche kwestie. De toestand betreffende Ierland is geenszins alarmeeren doch eischte een spoedige bijeenkomst van den Britschen ministerraad. Voordat, Lloyd George naar Londen vertrok hebben de zaken ten aanzien van Opper-Sile- ziën een ietwat onverwachte wending genomen. Bi een inderhaast bijeengeroepen bijeenkomst van den oppersten raad diende Lloyd George Bet voorstel in om het vraagstuk aan'den vol kenbond voor te leggen, welk voorstel met al gemeen e stemmen is aangenomen. IN RUSLAND. Uit Kopenhagen wordt nader omtrent, de onderhandelingen te Riga gemeld De Amerikaansche hulpcommissie is te Riga aangekomen. Ook de leden der Russische dele gatie zijn daar gearriveerd. Zij bestaat uit Lit- winof, Lorenski, Schrnidt, en Sjabalof. De eerste bijeenkomst der Amerikaansche en Russische de legaties heeft gisteren op het Letlandsche depar tement van Buitenlandsche Zaken plaats gehad. Ook de volgende besprekingen zullen daar wor den gehouden. De Letlandsche minister-presi dent bette de buitenlandsche gedelegeerden welkom en sprak de hoop uit, dat de bespre kingen vruchtbare resultaten zouden hebb De Amerikaansche delegatie stelde onmid dellijk den eisch, dat de sovjetregeering waar borgen zou geven voor het recht van alle Ame rikanen om Rusland te verlaten. De Heilige Stoel heeft de uitnoodiging van het internationaal comité van het Roode Kruis te Genéve aangenomen tot, bijwoning van de besprekingen, welke binnenkort zullen worden gehouden met betrekking tot den hongersnood in Rusland. De Paus gaf zijn vertegenwoordiger te Bern opdracht, deze besprekingen bij te wonen. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Zooals we gisteren reeds meldden, heeft Amerika de uitnoodigingen voor de a.s. confe rentie verzonden. In de uitnoodiging tot bijwoning zegt het departement van Buitenlandsche Zaken „De productieve arbeid zucht onder den on dragelijk zwaren economischen last, die slechts verlicht kan worden, wanneer de staatsuitgaven aanmerkelijk worden verminderd, en het. is nutteloos te trachten, stabiliteit te bereiken sociale rechtvaardigheid te waarborgen of den vrede te verzekeren, zoolang de Onproductieve uitgaven elke inspanning haar belooning ont- rooven en elke redelijke verwachting ten aanzien van den vooruitgang den bodem inslaan. De enorme uitgaven in den bewapeningswedstrijd drukken ziender oogen op den ondernemings geest en de nationale welvaart, en de overbodige en dwaze uitgaven van dezen aard kunnen niet alleen uit een economisch oogpunt niet gerecht vaardigd worden, doch beteekenen bovendien een voortdurende bedreiging van den wereld vrede, en geenszins een waarborg voor de hand having daarvan. Toch zou er geen reden zijn om te Verwachten, dat de vermeerdering dezer uitgaven zal ophou den, als de mogendheden, die daarbij het nauwst betrokken zijn, niet een afdoende basis vinden voor een overeenkomst tot beperking van be doelde uitgaven. Het is alleszins duidelijk, aldus de uitnoodi ging, dat de wereldvrede niet verzekerd kan zijn, zoolang er geen verlangen naar vrede bestaat, en het vooruitzicht van de beperking der bewa pening is niet hoopgevend, tenzij dit verlangen uitdrukking vindt in een practiSbhe poging om de oorzaak van elk misverstand uit den weg te ruimen en in het zoeken naar een basis voor een overeenkomst. Wat deze beginselen en hun toepassing be treft, is het de ernstige wensch der Amerikaan sche regeering, dat het, door de uitwisseling van denkbeelden en door de faciliteiten, welke de conferentie zal opleveren, mogelijk zal blij ken, 'een oplossing van de kwesties inzake den Stillen Oceaan en het Verre Oosten te vinden. Het is van onbetwistbaar belang om ten aanzien van aangelegenheden, die van internationaal belang waren en dit nog steeds zijn, een over eenstemming te verkrijgen, die een blijvende vriendschap tusschen de volken zal kunnen be vorderen. De „TimeS" verneemt uit New-York De New-York Times" van heden protesteert in een hoofdartikel tegen de mogelijkheid, dat de Britsche dominions niet rechtstreeks ver tegenwoordigd zullen zijn op de ontwapenings conferentie te Washington. Het blad dringt •«an op hun tegenwoordigheid aldaar, in verband met hun bekende standpunt inzake den Stillen Oceaan en speciaal in verband met de hernieu wing van het Engelsch-Japanseh verdrag. IERLAND. •Uit Londen meldt men De Engelsche ochtendbladen zijn algemeen niet verontrust door den plotselingen stap van Sinn Fein. De „Daily Cronicle" meent te weten, dat het antwoorcj van de Valera tot op zekere hoogte be vredigend is, maar dat het geen aanvaarding is van ile voorstellen van Lloyd George. Niettemin spreekt het blad van een flinke stap naar een vol ledige verzoening." De „Daily News" vertelt, dat in het antwoord het verlangen wordt te kennen gegeven, dat voor een voortzetting der onderhandelingen. De „Dai ly Express" noemt het een gunstig antwoord op de vredesvoorstellen. De „Times" meent, dat er geen reden bestaat om te vreezen, dat de onverwachte mededeeling van De Valera een wijziging aanduidt, die ge vaarlijk is voor den Ierschen toestand. Daarente gen trekt de „Morning Post" uit het feit, dat Lloyd George dadelijk uit den Oppersten Raad terugkeert de slotsom, dat het antwoord niet bevredigend is. GRIEKEN EN TURKEN. Officieel wordt bericht In de sector Eskisjehir hebben verkennings gevechten plaats gehad. Vliegende cavglerie- afdeelingen bezetten Deker en de omstreken van Altoentace. Zij verbrandden eenige voor raden levensmiddelen der Grieken err verniel den de telegraaf- en telefoonlijnen. Het in dezen sector door de Grieken gerequireerde vee werd aan zijn eigenaars teruggegeven. Deker ligt ongeveer 50 K.Machter het Grieksche front. In den sector Afioen Karahissar trachtte de vijand, in de richting van Somakli op te rukken, doch hij werd met enorme verliezen teruggeslagen. Volgens een bericht uit Athene, zal binnen kort het schiereiland lsmid van de Turksche elementen gezuiverd worden, die daar nog aanwezig zijn. Deze operatie zal mogelijk zijn door aanvoer van troepen uit Thracië. Daarna zal over het geheele Noordelijke front een Griek sche militaire actie worden begonnen. als Centraal Comité voor deze actie en het pu bliek tot deelneming in de gelegenheid te stel len. De kellnersstaking. Naar wordt gemeld is het niet onmogelijk, dat er in de kellnerstaking misschien spoedig reeds een wending komt. Indien we wel zijn ingelicht, heeft heden het dagelijksch zoo wel als het, centraal bestuur van Horecaf ver gaderd om nader zijn houding te bepalen ten aanzien der door deze patroonsorgani satie gestelde eischen, waaraan zou moeten worden voldaan alvorens men een voorstel tot bemiddeling, kon aanvaarden nl. deze eischen dat alleen met een ander dan het tegenwoordig bestuur van den Modernen Bond zon kunnen worden onderhandeld en aan de onderhandelingen ook zou moeten worden deel genomen door het bestuur der koksvereeniging ,,la Residence". Mexico. Naar wordt bericht heeft de Mexicaansche regeering aan de Nederlandsche regeering eene uitnoodiging doen toekomen tot het zenden van een regeeringsvertegenwoordiger bij de feesten ter viering van de honderdjarige onafhankelijk heid van Mexico Naar aanleiding hiervan heeft jhr. mr. H. de Beaufort, gezantschapsraad te Was hington, opdracht ontvangen om Hr. Ms. re- geering bij dit eeuwfeest te vertegenwoordigen a s- buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. De Koningin-Moeder. Met een salonrijtuig, gehaakt in den trein, die te 11 uur 18 min. aan het Staatsspoorstation arriveert, is H.M. de KoninginMoeder gister ochtend van haar verblijf op het Loo in de re sidentie teruggekeerd. 54 Een voortdurend gevoel van gekrenktheid <*n verbittering, dat vaak moeilijker met kalmte te dragen is dan de meest grievende smart, was voor een groot deel de oorzaak dier ver andering. En zoo ook nu weer aan het diner was Budge,.de oude, getrouwe, beproefde dienaar, die zijn meester meer dan dertig jaar had gediend door Eraser afgesnauwd. Hij had'hem gezegd, dat de wijn, dien hij op tafel had gezet, veel van azijn had en niet te drinken was. „Echte, zuivere tafef-claret, Miss, zooals mijn arme meester altijd dronk, behalve, wanneer er gasten waren", had. Rudge haar met verontwaardiging gezegd „en dan te moeten denken, dat zoo'n uilskuiken er den neus voor optrekt en mij dwingt om een flesch ou<-Bn open te trekken, die met geen goud 'n bf-talen is. 't Is op mijn woord, meer dan een mensoh van vleesch en bloed verdragen kan." ^'ss Johanna had er evenzoo over gedacht, maar zij |la[j gezwegen, uit eerbied voor het oml ^zorgde gezichtje van Madeline, en -f z»j baar lippen bijna in stukken had har) e^' en tiaar armen onder de tafel hevig naa geknepen. Het diner was verre van aangenaam ge weest. Fraser had gelegenheid gevonden, schert send eenige hatelijkheden over nog rnper andere dingen, behalve den wijn te zeggen. Madeline had ternauwernood iets gezegd, en dank zij de pogingen van Virginia, om eenigszins luchthar tig over enkele onaangenaamheden heen te stappen en een soort van gesprek gaande te hou den, was het van de zijde van miss Johanna niet tot vijandelijkheden gekomen. Nu Fraser haar in den salon gevolgd was, en de beide meis jes in den tuur wandelden, voelde zij z'ch met :n een stemnvng voor eene lete a lete met hem Een'g antwoord was echter nood'g. „Alles op zijn tijd." zeide zij kortaf, nadat zij een tijdlang gezwegen had, „Madelme zalvan zelf wel bijkomen." „Denkt ge Ik met tennvnste met van zelf. Ik geloof, dat <k haar toestand begrijp De schok heeft haar natuurlijk verdoofd. Zij had zoo <ets vroeger noo;t ondervonden. dood hr zijn pijnlijke werkelijkheid was haar geheel onbekend. Ze leefde als 't ware in een denkbeeldig paradijs. Op dat punt was haar geest evenals die van een klein kind, een onbe schreven stuk papier, 't Is merkwaardig hoe een meisje van haar leeftijd, zoo onpractisclr en droomerig kan zijn. Maar 't is niet anders, er moet dus rekening mede gehouden worden. Op wekking is volstrekt noodig." Tante Johanna zag henr sarcastisch aan Binnenland. llulp aau Rusland. De gemengde commissie uit het Internatio nale Comité van het Roode Kruis en de Liga van Roode Kruisvereenigingen te Geneve heeft het Nederlandsche Roode Kruis uitgenoodigd tot deelneming aan eene bespreking te Genéve op 15 Augustus a.s. waarin een te voeren inter nationale hulpactie voor Rusland zal worden behandeld. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft als zijn gedelegeerde aangewezen den heer Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, penningmeester van het Hoofdbestuur. Ook 'de Nederlandsche Regeering zendt een vertegenwoordiger. Het Nederlandsche Roode Kruis stelt zich voor, dadelijk nadat te Geneve omtrent age- meene hulpverleening aan Rusland zal zijn overeengekomen, voor Nederland op te treden Steunregeling. Ingevolge art". 7 van de steunregeling voor de „uitgetrokken" werknemers werden tot dusverre bij de berekening van den steun voor ongehuwden bij ouders inwonend, slechts in aanmerking genomen de verdiensten, die de „uitgetrokken" zelf uit anderen hoofde mocht hebben, en werden buiten beschouwing gelaten de verdiensten van de overige gezinsleden. De minister van Binnenlandsche Zaken, heeft thans beslote», evenals geschiedt ten opzichte van gehuwden en ongehuwde kostwinners, ook den steun voor ongehuwden, die bij hun ouders inwonen, afhankelijk te stellen van de totale gezinsmkomsten. Aan het voor de drie klassen van gemeen ten onder c. van artikel 6 der steunregeling bepaalde, wordt toegevoegd „Met dien verstande, dat de steun niet meer mag bedragen dan hetgeen het hoofd van het gezin zou ontvangen, indien deze voor steun in aanmerking kwam." Bijvoorbeeld A. In een gemeente eerste klas komt van een gezin van 6 personen een inwonende zoon voor steun in aanmerking. De totale gezinsinkomsten zijn 30.per week. Het hoofd van het gezin zou, indien hij voor steun in aanmerking kwam, kunnen ontvangen 15 6) 2/3 van f 30 1 Aan den inwonenden „uitgetrokken" zoon wordt dus in dit geval niet uitgekeerd f 5.50 doch /!*-• B. Heeft het vorenbedoelde gezm een ih- komen f 15.per week, dan is de berekening als volgt Het hoofd van het gezin zou, indien hij voor en antwoordde alleen „zoo, denkt ge dat?" Fraser leunde met zijn breede schouders tegen den schoorsteen-mantel, in de houding van iemand, die voor een jury een zaak bepleit. De snijdende stem van missLethebridge deed hem echter opschrikken. „Ja, dat denk ik", zei hij met nadruk, „en dat moet ieder een doen, die zich de moeite geeft, om te denken. Als die toestand langer duurt,zal zij een soortvan mono manie worden. De vraag is, hoe men haar op wekking kan geven." „Ja juiststemde tante Johanna ver strooid toe. „Er zijn verschillende middelen. Reizen, bijvoorbeeld veranderen van omge ving. Maar zij heeft er te veel op tegen. Zij zegt, dat zij de gedachte zelfs niet kan ver dragen. En dat zal wel zoo zijn. Mensehen gaan in een dergelijken toestand niet gaarne op reis." „Maar wanneer zal er een einde of liever eenige wijziging in komen vroeg Frasei met eenige bitterheid. „Andere menschen ver liezen toch ook hun ouders. „Dat denk ik ook." „Fraser zag haar scherp en met een zeker wantrouwen aan. „Hebt gij niet het een- of ander plan?" vroeg hij, na eenige oogenbhk- ken gezwegen te hebben. „Ik dacht, dat Made line's toestand u vooral ter harte zou gaan. Op tante Johanna's verweerde wang ver toonde zich een flauw blosje. „Dacht ge dat werkelijk? Wel, dat is een verrassing." Maar er was te veel van haar zelfbeheersching ge- ëischt, en op een toon, waarin haar veront waardiging en aandoening om d^n voorrang streden, vervolgde zij, „mijn arme moeder is nauwelijks drie weken dood. Ik vind het zeer natuurlijk, dat Madeline nog om haar besten vader treurt." Fraser was blijkbaar verschrikt en zag haar verbaasd aan. „Hemelsche goedheid Waarom wilt gij mij altijd verkeerd verstaan riep hij nit.„'t Is'zeer natuurlijk, dat zij om een vader treurt. Wie beweert liet tegendeel Ik waarlijk niet. Ik zeg alleen, dat ieder verstandig menscli het met mij eens moet zijn dat overmatig over geven aan een stemming zooals de hare, voor iemand zooals zij niet anders dan nadeelig voor haar gezondheid van geest en lichaam kan wezen Als zij dus geen andere omgeving verlangt," ging hij op een waarlijk verzoenenden toon voort, zal het het beste zijn eenige afwisse ling in haar naaste omgeving te brengen. Een nieuw gezicht doet soms minderen. Ik zal haar voorstellen, mijn moeder eenigen tijd te logeeren te vragen. Zij zal dit zeker gaarne doen." Tante Johanna sprong ditmaal op. „Ik geloof niet, dat Madeline het goed zal vinden," bracht zij haperend uit. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1