uitstel van een oplossing in zake Opper-Silezië een niet te herstellen nadeel voor Polen oplevert. De toestand van onzekerheid voor de Opper-Si- lezische bevolking wordt onnoodig verlengd en de inrichting van een definitief bestuursstelsel tot onbepaalden tijd uitgesteld. Koning Peter van Servië is plotseling ziek geworden. Weldra verloor de zieke het bewust zijn. De lichaamstemperatuur was 37,5°, het aantal polsslagen 120, de ademhaling zwak, het gezicht blauwachtig getint, buik sterk opgezet. Aan den voorkant der longen wordt een droog gereutel waargenomen. De toestand van den- koning is volgens het officieele bulletin zorgwek kend. De geneesheeren zijn van oordeel dat de zieke het niet zal overleven. Uit Frankfort meldt men Tegen den zin hunner vakvereenigingen zijn de arbeiders van de spoorweg-werkplaats te Kassei in staking gegaan. De beweging dreigt zich uit te breiden en is een kenmerkend voorbeeld van den gespannen toe stand, die tengevolge van de duurte is ontstaan. Binnenland. De Noorsche reis van H.M. de Koningin. Een telegram uit Christinania meldt, dat H. M. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana Za terdag te Trondheim zijn aangekomen. Zondag heeft de Koningin de godsdienstoefening in dt domkerk aldaar bijgewoond. het centraal bureau van Horecaf ten einde te komen tot intrekking van den eisch van de werk gevers-organisatie, dat onderhandelingen alleen gevoerd kunne worden met andere vertegenwoor digers van de personeelorganisaties dan de tegen woordige bestuurders. Horecaf heeft thans offi cieel bericht, dat het aan dien eisch blijft vasthouddn. In een Zaterdagnacht gehoudenn stakersvergadering in Amsterdam is daarvan mededeeling gedaan. Tevens werd daar meege deeld, dat met volle instemming van de beide vakcentralen de staking te Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht onverzwakt wordt voortgezet. heer JA. Leenders, is met ingang van heden op verzoek eervol ontslag verleend. UIT DELFT. De melkslijLers die melk leverden in de nieuwe wijk aan de Brasserkade te Delft hebben den prijs van 21 ets. per liter terug moeten brengen op 18 ets. per liter, omdat de aan dien weg wonen de landbouwers die van de slijters 14 ets. per liter ontvingen direct aan de consumenten le verden tegen 18 ets. per liter enkelen tegen 16 ets. per liter. Gemengd Nieuws. prijzen, vooral ook met het oog op 't groote ge brek aan voedsel in het buitenland. Bezuiniging. Een commissie, bestaande uit den minister van financiën, jhr. mr. De Geer, den secretaris generaal in algemeenen dieïist, mr. Kan, en den thesaurier-generaal bij het departement van iinanciën, mr. Trip, heeft dezer dagen een con ferentie gehouden met vertegenwoordigers van alle departementen om tot een zeer ingrijpende bezuiniging op de Staatsbegrooting te geraken, desnoods door wettelijke voorzieningen. De in Nederland aangehouden Duitsche schepen. L it Brussel wordt aan de ,,Msb." gemeld Gelijk men weet werden in het najaar van 1918 door de Nederlandsche regeering een 20-tal Duitsche zeeschepen aangehouden, die op het oogenblik van den wapenstilstand Antwer pen verlieten. De Nederlandsche regeering stel de zich op het standpunt, dat, aangezien de Belgische regeering ook aanspraken maakte deze schepen, zij ze niet door kon laten varen naar Duitschland en dat de schepen zonder sequester zouden blijven, zoolang de rechtmatige eigenaar niet was vastgesteld. De Nederlandsche regeering liet het aan de Belgische en de Duit sche regeeringen over om uit te maken, aanwie de schepen toebehoorden. Van Belgische zijde werden de schepen voor liet prijsgerecht gebracht, doch Duitschland erkende de uitspraken niet wijl de schepen niet in 't bezit van België waren. Nadat de schepen gedurende 3 jaar renteloos in Nederland hadden gelegen, zijn beide par tijen er eindelijk toe gekomen langs practischen weg een oplossing te zoeken ,en zij hebben er een gevonden. Op 8 Augustus j.l. hebben de Belgische en Duitsche regeeringen een overeenkomst geslo ten, waarbij een gedeelte der betrokken schepen aan België wordt toegewezen, o.a. de groote stoomschepen „Gneusenau", „Felonia" en „Les bos", terwijl de anderen aan Duitschland terug komen. Duitschland verplicht zich verder het betalen der kadegelden aan Antwerpen. Is het blad goed ingelicht, dan zal de Neder landsche regeering, geziende gesloten overeen komst, het sequester over de schepen opheffen. Het is de eerste overeenkomst sinds den wapenstilstand tusschen België en Duitschland gesloten. Zij bewijst, hoe men langs practischen weg en met wederzijdschen goeden wil tot ge lukkige resultaten kan komen. Opheffing Kamers van Arbeid. Naar de Haagsche redacteur van de „Msb." uit goede bron verneemt, wordt zeer ernstig ove- wogen om binnenkart over te gaan tot ophef fing van de Kamers van Arbeid. Deze maatregel zal worden genomen met het oog op de noodzakelijke gebleken bezuiniging in het Staatsbudget, waarop de Kamers, van Arbeid jaarlijks met een bedrag van ongeveer een halve ton drukken. De Kamers van Arbeid, welke zijn opgericht krachtens de wet van 2 Mei 1897, hebben niet aan de daaraan gestelde verwachtingen beant woord. Bovendien zal dit instituut zijn be staansreden nog meer zien verminderen, wan neer eenmaal het wetsontwerp tot vreedzame bijlegging van geschillen wet zal zijn geworden, waardoor op andere wijze voorzien wordt in dé oplossing van geschillen tusschen patroons en arbeiders. Evenwel zal men met de opheffing van de Kamers van Arbeid niet wachten, totdat het wetsontwerp tot vreedzame bijlegging van geschillen tot wet zal zijn verheven. Kort verslag. In verband met de onzekerheid omtrent de verschijning in het a.s. zittingsjaar van het Kort Verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer en omtrent den eventueel verschuldigden abonnementsprijs worden tot nader bericht aa-n de postkantoren geen abonnementen op deze uitgave aangenomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Werk ill het buitenland. De Directeur der Sistricts-Arbeidsbeurs, al hier, geeft hiermede bekendheid aan de volgende mededeeling, afkomstig van den consul-generaal van Nederland te Berlijn. „Het komt herhaaldelijk voor dat Nederlan ders, die naar Berlijn zijn gekomen om werk te zoeken en daarin niet geslaagd zijn, zich om steun tot het Consulaat-Generaal aldaar wenden." „In verband hiermede wordt de aandacht van belangstellenden erop gevestigd, dat het zoo goed als uiteengesloten is, thans werk te Berlijn te vinden. Bovendien is het een werkgever op straf fe verboden, menschen die van elders komen, zon der toestemming van den „Ausschusz lur Demo- bilmachungsaangelegenheiten" Berlijn, Moltke- strasse 9—10, in dienst te nemen." „Werkzoekenden worde daaromgewaarschuwd zich niet naar Berlijn te begeven voor zij zeker heid hebben, dat de voornoemde Ausschusz de vergunning heeft verleend, hier een werkkring te aanvaarden." Verkeer. De Singel, vanaf Lange Singelstraat tot Broers- vest,zal vanaf 17 Augustus a.s. tot nadere aan kondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Jubilé. Op 30 Augustus a.s., hoopt de Eerw. Zuster Engelmunda, hoofd v. de Gorzen School, alhier, den dag te herdenken, waarop zij, vóór 25 jaar' hare religieuse professie heeft afgelegd in dé congregatie van de H. Catharina van Siëna. Mo ge het haar dien dag niet aan blijken van be langstelling ontbreken. Kopenhagen—Rotterdam. Naar aanleiding van de te Stockholm gehou den conferentie der intern, luchtvaartmaatschap pij wordt medegedeeld, dat de Deensche maat schappij, daar zij evenals die in de meeste andere landen van Europa geen winterd;enst wd instel len, in den zomer van 1922 een luchtdienst Ko penhagen-Rotterdam hoopt te openen. Vrees voor de vlektyphus. Op verzoek van Minister Aalberse heeft de burgemeester van Rotterdam bepaald, dat voor lopig de opvarenden der schepen, welke uit een der bij Kon. besluit verklaarde havens van Oostelijk Europa komen, aan een gezondheids onderzoek door den gemeentelijken geneeskundi gen dienst zullen worden onderworpen. Pasvisa vor België worden afgeschaft. Het Belgische consulaat deelt aan de „N. Rott. Ct." mee, dat met ingang van 1 Septem ber het visum op passen voor België wordt afge- I)e staking van hotel- en cafe- en restaurant personeel. Naar men mededeelt, hebben de vorige week vertegenwoordigers van het N.V.V. en de R K Vakcentrale contact gezocht en verkregen met Scheepsbouw. Van een der hellingen der Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg te Schiedam, is met goed ge volg te water gelaten het stoomschip Gemma," 'in aanbouw voor Van Nievelt, Goudriaan én Co.'s Stoomvaart Mij. te Rotterdam. Het stoomschip, gebouwd volgens voorschrif ten van Lloyds Register, klasse 100 Al en de Nederlandsche Schepenwet, is van het gesloten shelterdektype met kruiserachterschip en beeft de volgende boofdafmetingen lengte tusschen de loodlijnen 450', breedte 60', holte tot shelter- dek 39 6". Het zal met een draagvermogen van ongeveer 11.500 ton een snelheid van 12 knoopen moeten behouden. De dubbele bodem, voor- en achterpiek, bunkers en dieptank wor den ingericht voor het voeren van vloeibare brandstof. De machine-installatie zal bestaan uit een stel Curtisturbines met een vermogen van 4000 As. P.K., dat door middel van een dubbele tand wiel reductie wordt overgebracht op de schroefas. Op het shelterdek wordt, een groot dekhuis gebouwd voor het verblijf van den kapitein, de officieren en 12 passagiers. Volksbadhuis. In de week van 7—13 Augustus 1921 werden genomen 467 baden. lste Klasse. Kuipbaden 25, Regenbader 59. 2de Klasse. Kuipbaden 35, Regenbaden 345. Kinderbaden 3. De 21-jarige glazenwasscher b., die zijn werkzaamheden verrichtte aan het Hoofd, viel doordat de ladder uit gleed. In zijn val sloeg hij zijn handen in een ruit, waardoor hem een slagader werd doorgesneden. Dr. Ris verleende hem de eerste hulp. De speldjesverkoop gister gehouden ten bate der R. K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose,,, Herwonnen Le venskracht" Afd. v/h Bureau v.d. RtK. 'Lakqr- ganisatie, heeft opgebracht 254.40. Staatscrt. no. 157. bevat de sta- tuten van de N.V. Ilollandsche Hout- en Metaal industrie te Schiedam. Bij de te 's-Gravenhage gehou- den examens hoofdakte is geslaagd mej. C. de Haan, alhier. Aan den brievenbesteller, den Een gasontploffing. Men meldt uit Amsterdam In den nacht van Zondag op Maandag om streeks halfvier is de bevolking van het Weesper- poortstation opgeschrikt door een geweldigen, dreunenden slag, die de huizen deed trillen en aan velen de gewaarwording gaf, of ze, als bij een aardschok, in hun bed werden opgelicht. Overal verlieten de menschen hevig ontdaan de huizen en spoedden zich in de richting van de Nieuwe Prinsengracht. Weldra werd bekend, dat de slag veroorzaakt was door een hevige gas-ontploffing in de meel- en broodfabriek Geres, aan deze gracht. Vooral in de Weesperstraat bleek een al- gemeene vernieling van glasruiten en uitstallin gen te hebben plaatsgehad bijna geen ruit was heelgebleven, en uit sommige uitstalkasten wa ren de winkelartikelen op de met glasscherven overdekte trottoirs geslingerd. In wijde omgeving moet de ontploffing, die het best te vergelijken was met de detonatie van een stuk zwaar ge schut, een geweldigen luchtdruk hebben teweeg gebracht, alle vensterruiten ook van de boven de winkels gelegen woningen in de Weesperstraat waren gesprongen. Vooral onmiddellijk in de buurt van de fabriek hadden zich van de omwo nenden een geweldige schrik en ontsteltenis meester gemaakt. De brandweer van 't hoofdbureau op de Nieu we Achtergracht was zeer spoedig op de plaats van het ongeluk. Er was echter van brand geen sprake, zoodat zij, evenals de politie, voorloopig niet anders kon doen dan een onderzoek instel len naar de oorzaak van het gebeurde. In het oude gedeelte van de fabriek, waar eenige jaren geleden, na een brand, een groot nieuw gedeelte bijgebouwd is, vond zij een ontzettende ruïne. De hooge, zware fabrieksschoorsteen, welke gestaan heeft op een binnenplaatsje, was aan den voet letterlijk afgeknapt en in puin neergestort, boven op het gebouw, waarvan de dakkap door de ont ploffing gedeeltelijk was weggeslagen en voor de rest Vermoedelijk door de zware brokstukken steen was versplinterd. Gemetselde muren waren weggerukt, en boven het opgehoopt puin vond mn een waren chaos van afgeknapte balken, bin ten, dakpannen en de bijna onherkenbare over blijfselen van een houten trap. Tusschen de puin- hoopen door zag men nog achter een rooster een overvuur gloeien, echter zoover daarvan verwij derd, dat brandgevaar hiervan niet te duchten was. Het bleek, dat op het oogenblik van de ont ploffing in de fabriek, aanwezig waren geweest eenige magazijnmeesters, de stoker en een nacht portier. De vier eersten zijn er zonder letsel af gekomen de portier Kuypers genaamd, werd gister nog vermist. Hij was o.in belast met het bedienen van een stoomketel in het nieuwe ge deelte van de fabriek men heeft hem nog kolen op het vuur zien scheppen en hemnaar zijn por tiersloge in het oude gedeelte van het gebouw zien gaan. Men vreesde, dat hij onder het neer stortende puin bedolven is. Onmiddellijk begon men ijverige nasporingen naar hem te doen, maar de verwoesting was zoo danigen aard, en de posi tie van verschillende zware binten en balken, die alle schots en scheef dooreengewrongen omlaag waren gekomen, was zoo gevaarlijk, dat dit zoe ken een hopelooze Laak leek, zoolang met het stelselrnat'ge ruimen nog geen begin was gemaakt In elk geval werd het als zeer waarschijnlijk beschouwd, dat de man onder de puinhoopen jammerlijk omgekomen wat. Omtrent de oorzaak van het ongeluk beeft men nog niets met zekerheid kunnen vaststellen. Aanvankelijk dacht men te doen te hebben met de ontploffing van een gasketel (de ovens in de labnek worden nl. met gas gestookt, en er is ook en installatie tot het maken van gas, hoewel in normale omstandigheden het gas vandegemeente betrokken wordt) Verschillende omstandighe den wezen echter op de mogelijkheid, dat door den schoorsteen afgevoerde ga. sen daarin op tot dusveere onverklaarde wijze tot ontploffing zijn gekomen. Gisterochtend is onder de puinhoopen het zwaar verminkte lijk van den nachtwaker Kuy pers gevonden. De verongelukte was 48 jaar en Iaat een vrouw met zes nog jeugdige kinderen achter. Ook vanwege de arbeidsinspectie is een onder zoek naar de oorzaak van de ontploffing inge steld, doch tot dusverre is men er niet in ge slaagd deze te vinden. Het meest hellen de des kundigen over tot de meening, dat de ontploffing plaats heeft gevonden in den schoorsteen. Onweer. Te Kerkrade is Zaterdagmiddag de mijnwerker L. in het open veld door den bliksem getroffen en gedood. 11 e t m e s. Zaterdagavond kregen twee ar beiders B. enH., in een herberg te Zwolle twist over al of niet aansluiten bij de federatie van den Transportarbeidersbond. Het zou worden uitge vochten buiten de stad, op den Holterbroeker- dijk. TL Stak daar, naar hij zegt uit angst, B. met een mes in de borst. De gewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar een steek in de hartstreek werd vastgesteld. De toestand van B. is ernstig. I n d e w a c h t k a ui e r. Eergistermorgen verzamelden zich in de 3de klasse-wachtkamer der Ilollandsche Spoor in Den Iiaag 200 a 300 menschen, naar aanleiding van een adver tentie in een dagblad, waarin de metaalgieterij lolland, gevestigd to Amsterdam, personen vroe die met colportage 25 per dag konden verdienen, legen 11 uur kwam er een telegram aan de wachtenden in de 3de klasse-wachtkamer" in houdende, dat zij niet in Den Haag konden worde te woord gestaan, doch dat zij op het station te Rotterdam s middags werden verwacht. Daar men e(:Jll,ur maatregelen genomen, dat deze menschen met tot de wachtkamer werden toege- aten. Men dacht met een misplaatste grap te doe te hebben. De politie werd met het geval in ken nis gesteld haar bleek echter, dat de Directeur van genoemde fabriek de advertentie had doen P au sen. lij had vele plaatsen af te reizen en vooi iel gemak als plaats van bijeenkomst de wachtkamers der stations uitgekozen Dat er zoovele gegadigden zouden zijn, had hij niét verwacht. J (jv 1 smokkelaars. De schipper van het rijksrecherchevaartuig, gestationneerd te Oostmahorn, heeft Vrijdag, kruisende op de ."eSC7 Wadden een vaartuig ontdekt, hetwelk bij onderzoek een Duitsch schip bleek te zijn. J Jkding bestond uit contrabande.Een hoeveel heid van 2600 liter jenever, geborgen in bemande llesschen, werd gevonden. Schip en lading zijn in jeslag genomen en tot nader onder opgebracht naar Oostmahorn. (Leeuw.Ct.) Ongelukken. Zaterdagavond is op den Stationsweg te Velsen de wielrijder Br. uit IJmu- den bij het passeeren van een rijtuig in botsing gekomen met den motorrijder P.C.K. uit IJmui- den. De wielrijder werd in hopeloózen toestand naar een ziekenhuis te Hariem vervoerd. Aanslag op een t r e i n. Op den snel trein Pnderborn - Soest, is bij Geseke een aan slag gepleegd. Om den trein tot ontsproing te brengen hadden de daders de koppeling tusschen de spoorstaven losgeschroefd en bevoendien dwarsliggers op die rails gelegd. De aanslag is mislukt doordien de machinist op de lijn een lantaarn zag staan en nog tijd stipte. Vermoe delijk hebben de onbekend gebleven daders ge weten dat er een groote som geld met den trein werd vervoerd. In beslag g e n o m e n. liet Nederland se be zeilschip „Johanna" is wegens invoer van wapens te Helsingfors in Finland met de lading in beslag genomen. Oude snijboonen. Uit Snppemeer wordt gemeld, dat tot veler verrassing er eenige handel is gekomen in de oude gezouten snijboo nen. Veel van den voorraad van voor enkele jaren, die waardeloos was, is vernietigd en vele zouters en kleine handelaren zijn doodarm ge worden, maar toch zijn nog belangrijke hoeveel heden destijds voor ongeveer 1 per vat en lager verkocht, bewaard en geregeld bijgezouten. Men vertelt ons van een handelaar, die 3000 vaten tegen dien prijs kocht en die ze thans van de hand doen voor ongeveer 8 per fust. Een zoet winstje dus van 20.000. Maar meerderen willen tegen dien prijs zaken doen en hopen op hoogere Aangehouden. De politie te Tilburg heeft in een hotel te Valkenburg aangehouden den voormaligen directeur van de Tilburgsche Grediet- en Effectenbank te Tilburg. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. Ontspoor d. De tram van Joure naar Lem mer is gisteravond bij Lemmer Ontspoord. Er is belangrijke materieele schade. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Voor werkloozc n. In verschillende gedeelten van Zweden zijn werkzaamheden op touw gezet om werk te verschaffen aan de werk- loozen. De Rigsdag had echter besloten, dat de loonen voor deze werkzaamheden lager moesten zijn dan voor den arbeid op de open markt. De werklieden hebben daartegen geprotes teerd door een staking te beginnen. Er is hun echter een ultimatum gesteld om vóór 17 dezer den arbeid te hervatten, daar zij anders ontslagen zullen worden daardoor zouden zij dan tevens worden uitgesloten van den steun die aan werkloozen wordt verstrekt voor wié men nog geen bezigheden heeft gevonden. Dezen zullen dan op hun beurt voor den open gevallen pijaatsen in aanmerking komen en als zij ook weigeren te werken voor de vastge stelde loonen, wacht hun dezelfde beslissing." Vergiftiging? Te Kampen is een geval van vermoedelijke vergiftiging door het gebruik van ondeugdelijk voedsel voorgekomen. De hoofdagent-rechercheur Kramer, diens vrouw en kind benevens drie logó's werden achtereen volgens binnen kort tijdbestek allen in hevige mate ongesteld onder verschijnselen, welke den medicus onmiddellijk aan vergiftiging deden den ken. Hoewel vooral den toestand van den heer Kramer en van het kindje zich aanvankelijk ern stig deed aanzien, kan thans het gevaar voor al len als geweken beschouwd worden. De oorzaak is tot heden nog niet gevonden. Groote hitte te Weenen. Naar uit Weenen wordt gemeld, was de temperatuur daar gisteren in den namiddag 39 graden Celsius, vol gens de aanteekeningen van het Meteorologisch instituut de grootste hitte, die in Weenen sedert 90 jaar is voorgekomen. SCil9.IT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2