DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. Virginia's levensloop. F E Ül L L E TOW 44ste Jaargang. Woensdag 17 Augustus|1921. No. 13113. Bureau K|() EMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v ertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. - Incassokosten worden berekend. Buiteniandsch Nieuws. HEN AMERIKAAN OVEIt DEN TOESTAND IN EUROPA. De vroegere president der First National Bank of. New York, Vanderlip, hééft zich in een interview zeer pessimistisch over den toestand van Europa uitgelaten. Hij zeide o.m. „Europa bevindt zich op een zeer steil hel lend vlak, dat naar den afgrond leidt. Ik ben hier gekomen om naar middelen te zoeken, om den wagen tot stilstand te brengen, vóór hij in den afgrond stort. Men moet zich in geen geval voorstellen, dat Duitschland er slech ter aan toe is dan alle andere landen van Europa of van de wereld. Zeker, het heeft den oorlog verloren, en dit feit alleen legt het reeds vele lasten op, waaronder andere landen niet behoe ven te zuchten, doch deze lasten hebben feitelijk weinig te maken met de bestaansmogelijkheid, van het land. De geheele wereld is er slecht aan toe, en Duitschland niet het slechtst. Even ver keerd als het is, in het Amerika van heden een dorado te zien, zoo verkeerd is het ook te meenen, dat het Duitschland, op den keper beschouwd; slechter zou gaan dan Engeland. De indruk, die iedere vreemdeling te Berlijn krijgt,'namelijk van een zekerewelvaart,is ongetwijfeld oppervlak kig. Vanderlip vergeleek den toestand met dien van iemand, die een ander op een heerlijk diner uitnoodigt. Men gevoelt zich op zijn gemak bij hem, men eet en drinkt, en gelooft in zijn wel vaart. Men heeft echter te voren niet in de boeken gekeken en de balans niet gezien. En daarom is er thans niemand op de wereld, ik ten minste ken er geen, die Duitschland kan zeggen, wat het moet doen om op te kunnen houden met het drukken van nieuw bankpapier, want veel water kan de Düitsche geld-wijn niet meer ver dragen, wanneer men- wil voorkomen, dat het geheel verwatert. KONING PETER VAN SERVIë. t Uit Belgrado wordt gemeld, dat de koning van Servië, Peter Kara-Georgewitsj, op 77- jarigen leeftijd is overleden. IERLAND. Voor de eerste maal in de geschiedenis hield het lersehe jfSrlement, de Dail Eyreann gister een openbare vergadering in het Manson House te Dublin. Een groote menigte had zich voor de opening der bijeenkomst voor het gebouw Verza meld. Ongeveer 2000 personen, die speciale toe gangskaarten hadden gekregen werden tot het gebouw toegelaten. Dt behandeling van het Engelsehe vredes voorstel zal niet kunnen aanvangen voor aan staanden Donderdag, aangezien de Dail Eyre ann eerst een groot aantal onderwerpen van minder belang moeten afhandelen. Ilaarmede werd heden een aanvang gemaakt. Bij de sluiting van de i'ormeele discussies legde De Valera een verklaring ai' omtrent den vrede in Ierland. Hij deelde mede, dat het ant woord, te geven aan de Britsche regeering m besloten vergadering zal worden besproken. Wanneer dit antwoord zal zijn geratificeerd en gereed voor verzending, zal opnieuw een open bare zitting plaats hebben, waarin een nieuw ministerie zal worden benoemd. De Valera zeide Het Iersche volk heeft zich uitgesproken voor vrijheid en onafhankelijk heid en de Iersche onafhnakelijkheid kan op geen enkele wijze zoo volledig worden Verwë4- zenlijkt als door de stichting van een Iersche republiek. Het is voor Ierland practisch on mogelijk om te onderhandelen met de Engel- S( he regeering, welker voorstellen niet recht- 56 Madeline was in haar tegenwoordigen ziels toestand zijn werktuig en even gemakkelijk te behandelen als leem in de hand een pot- tebakkers. De proef op de som daarvan was als nog een proef noodig was, dat de uitnoo- mging aan zijn moeder verzonden werd. Tante ohanna durfde haar oogen nauwelijks te ver- i ouwen, toen het haar werd medegedeeld want Madeline wist evengoed als zij zelf, dat bij baars vaders leven, die vrouw nooit een voet over den drempel zou hebben gezet. Mrs. E'raser bad zich door haar huwelijk met een Franschman van wien men weinig anders wist, dan dat hij een zeer duister bestaan op renbanen en in speelho len leidde, buiten de Engelsehe samenleving gesteld. Haar zoon had dit zelfs meermalen wet bitterheid moeten erkennen en het hu welijk bejammerd als een persoonlijke belee- diging voor hem zelf. Voor het eenvoudig, 'el'derijk gemoed van James Lethebridge dht een reden te meer geweest, om den voell^ "lan vrwnde!ijk te bejegenen. Hij ge- euY e hi°e Pm'lyk bet, voor hem moest zijn- der r r ^aarne als de oorzaak van het min- zoo[/u" 'r SUcces van zÜn aanstaanden schoon. a"' ei1 jonge man, over wiens leven zulk vaardig zijn. De macht die in Ierland regeert, is niet wettig. De wettige macht is het gekozen parlement van het Iersche volk Overeenkom stig deze principes heeft het Iersche volk in het jongste verleden gehandeld en het wenscht deze beginselen ook in de toekomst te hand haven. Alleen op de basis van een Iersche re publiek zal het Iersche volk kunnen onderhande len. De moeilijkheid in de huidige onderhandelim gen is, naar De Valera zeide, gelegen in het gebrek aan beginselen, door de Engelsehe re geering getoond De Ieren, hebben stand gehou den voor het beginsel van zelfbeschikking en zij zullen daarvoor zoo noodig sterven. DE BESLUITEN VAN DEN OPPERSTEN RAAD DER GEALLIEERDEN In het Engelsehe Lagerhuis heeft Lloyd Geor ge gister een uitvoerige verklaring afgelegd, be treffende de resultaten, waartoe de Opperste Raad is gekomen. Hij zeide, dat na eenige be sprekingen spoedig du'delijk werd, dat algeheelc eenstemmigheid betreffend Opper-Silezië, ge heel onmogelijk zou zijn. Hij was er van over tuigd, dat bet voorstel, om de kwestie naar den Volkenbond te verwijzen, op liet eenige oogen- blih kwam dat liet aannemelijk was, en ook op het eenige oogenblik, dat het kans had van sla gen. Lloyd George zeide voorts te veronderstel len, dat de Volkenbond de kwestie naar een com missie van juristen of scheidsrechters zou verwij zen en hij wees er op, dat de geallieerden zich verbonden hadden, om de beslissing van welk, door den Volkenbond aangewezen lichaam ook, te aanvaarden. Hij verzekerde verder, dat de kwestie in baar geheel voor bet lichaam zou ko men, dat door den Volkenbond zou worden be noemd, tm dat dit niet in liet minst gehouden zou zijn door eenige voorstellen en tegenvoorstellen welke door de geallieerden waren gedaan. Het zou misschien noodzakelijk zijn om versterkin gen naar Opper-Silezië te zenden, ten einde een herhaling van de onlusten te verhinderen. Lloyd George zeide vervolgens, dat hij de gevoelens van het' FranSche volk, wat betreft de kwestie der veiligheid volkomen kon be grijpen, doch de werkelijke veiligheid va« Frankrijk berustte op drie dingen le. de ont wapening van Duitschland. Wanneer Duitsoh- lands bewapeningen eenmaal vernield waren, dan zou liet onmogelijk zijn, dat deze in bet geheim weder werden hersteld. 2e. Het feit, dat de Duitschers zelf erken den, in welk een ruine de oorlog hen gebracht had. 3e. Het bewustzijn, dat wie ooit willens en wetens een nieuwen oorlog uitlokte, de ge heele wereld tegen zich zou krijgen. Lloyd George sprak voorts over Klein-Azië, en wees op de moeilijkheden van het, uitoefenen van drang op de beide oorlogvoerende partijen, om een bij legging van het geschil te verzekeren. Het eenige alternatief was, hen de kwestie laten uitvechten. De Turken hadden een te hoog denk beeld van hun eigen moed en te minachtend neer gezien op de militaire capaciteit der Grieken, ter wijl de Grieken zouden ondervinden, dat er gren zen zijn voor hun hulpbronnen, en aan hetgeen de moed en de oorlogskunde van het Grieksche le ger in de onmetelijke woestijnen van Klein-Azië zal kunnen volbrengen. Ten slotte sprak de premier over den hon- gernood in Rusland en zeide, wij worden hier gesteld voor de meest verschrikkelijke bezoe king, welke de wereld in eeuwen heeft gekend, in het aangezicht van een dergelijke ramp moe ten wij eik vooroordeel laten waren. De Britsche een schaduw hing, moest met Loegenegenheid behandeld worden. De hemel weet, hoeveel munt Fraser er uit geslagen had. Verstandiger en wereldwijzer lieden vermoeddden wellicht, dat het huwelijk zijner moeder niet van zoo groo- ten invloed op het getij zijner populariteit had kunnen wezen, daar Madame Mercier zich inden vreemde had gevestigd en zich volstrekt niet aan haar vrienden opdrong. Hoe dit ook zij, haar gedrag had aanleiding tot geruchten gegeven, die in zekeren zin hem van meer nut waren geweest, dan dat zij een gewone bejaarde Britsche matrone was gebleven. Maar in een anderen zin, en hierover beklaagde Fraser zich minder tegenover zijn vrienden, had hij een ernstiger en tastbaarder grief tegen haar. De Merciers leefden van de hand in den tand en waren steeds om geld verlegen. Soms schenen zij genoeg te hebben en hiel den zich stil, maar den meesten tijd was dit niet het geval en moesten er crisissen afgewend of uitstel verkregen worden en werd er een hart roerend beroep op den zoon gedaan die toch zijn moeder niet van honger kon laten omkomen. Een en ander was voor Fraser zeer zeker een doorn in het vleesch, en, hoewel hij zijn stiefvader met een doodelijken haat haatte, was hij werke lijk aan zijn moeder gehecht en kon hij on mogelijk voor haar smeeken doof blijveil- Zijn klein, onzeker inkomen werd daardoor tot een minimum herleid en zijn geest hoe langer vertegenwoordigers in het internationale steun comité zouden zijn Lloyd Creame, minister van den Overzeeschen Handel, Sir John Hewitt, een bekend Indisch ambtenaar, en ^Vardrop, de Britsche consul te Moskou. Lloyd George wierp voorts het denkbeeld ver van zich, dat de gealli eerden ook 'maar eenige bedoeling hadden, den hongersnood aan politieke doeleinden dienstbaar te maken, terwijl hij met nadruk op de nood zakelijkheid wees, een einde te maken aan de verhuizingen, Op groote schaal in het binnen land van Rusland. Dit kon slechts gedaan worden door samenwerking met de staatsma chine in de hongergebieden, en wij moeten de meest volledige waarborgen hebben, vervolg de spreker, dat de steun, die gegeven wordt, de door de ramp getroffen bevolkingen be reikt. De Sovjet-regeering weet, dat deze ge bieden alleen gered kunnen worden door een organisatie van de plaatselijke voorraden. Deze moeten komen uit de gebieden, welke hongergebieden omringen, en dat kon worden gedaan door de boeren er toe te brengen, hun graan af te staan, tegen goederen van buiten Rusland, die zij kunnen gebruiken. Het was onmogelijk deze voorraden van buiten af in te voeren, tenzij de Sovjet-regeering haar ver plichtingen zou erkennen, waartoe zij zich voor de reeds naar Rusland gezonden voorraden verbonden had. Hij deed dit voorstel niet, om dat hij voordeel wenschte te trekken van den hongersnood, ten einde erkenning van de Russi sche schulden te verkrijgen. Dat zou duivelsch zijn, doch hij deed het, omdat hij wist, dat het de zekerste weg was, voor de steunverlening. De Sovjet-regeering erkende zelf, dat de eenige ma nier, om de boeren er toe te krijgen, hun graan af te staan, was, hun goederen te leveren en hij ver klaarde thans, dat de eenige wijze om hun goe deren te geven, bestond in het herstellen van het vertrouwen der handelswereld, en in het haar doen gevoelen, dat zij haar goederen zonder gevaar voor inbeslagneming kon zenden. Lloyd George zeide nog „Een zeer lastige kwestie is ook die der sancties. Duitschland deed zijn best ten opzichte van de schadeloosstelling en de geallieerden waren van oordeel dat een verdere handhaving van de dou- anegranzen aan den Rijn onredelijk zou zijn, wes halve overeengekomen was, deze op te heffen. Wat betreft de militairen sancties, Frankrijk was van meening, dat eenige bepalingen van het vredesverdrag nog niet ten vollen waren uitge voerd, én wel die betreffende de ontwapening. Het stelde derhalve voor, deze sancties nog eeni- gen tijd te handhaven. Er was besloten, om langzamerhand eenige der controlecommissie zooveel mogelijk te be perken. Omtrent den strijd in Klein-Azië zeide Lloyd George, dat de tijd om tusschenbeide te komen nog niet gekomen was. Indien deze echter zou komen, dan twijfelde hij er niet aan, of het ver drag van Sèvres zou herzien dienen te worden. Hij vertrouwde, dat de Grieksche politiek niet dezelfde cardinale fout zou maken, als Bulgarije in 1913, door buitensporige eischen te stellen. DUITSCHLAND. De staking der spoorwegarbeiders in het dis trict Kassei heeft zich uitgebreid tot het trein personeel van de stations Ilannoversch-Münden, Góttingen, Nordheim, Kreiensen, Seesen, Wer- burg en Scherfeld. Enkele personentreinen heb ben gisteren niet gereden, doch het goederen vervoer en alle sneltreinen werden gehandhaafd. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Harding aan het Congres een crediet gevraagd van 200,000voor de bestrijding der kosten van d e ontwapeningsconferentie BULGARIJE EN ROEMENIE. De Bulgaarsche gezant te Boekarest, die door zijn regeering is teruggeroepen, heeft Roemenië verlaten. Bij zijn vertrek was het corps diplo matique slechts vertegenwoordigd door den Duit- schèn en den Oostenrijkschen zaakgelastigde. HONGARIJE. In een geheime zitting van de Oostenrijksche parlementaire commissie voor buitenlandsche zaken deelde bondskanselier Schober mede, dat de ITongaarsche regeerihg een nieuw voorstel in zake de grensregeling van West-Hongarije had ingediend. Terwijl het laatste Hongaarsche voorstel nog 2/3 van het zoogenaamde Burgen- land voor Hongarije opeischte, verlangt men te Boedapest nu nog slechts 1/3 gedeelte, weliswaar met inbegrip van Oedenburg, de belangrijkste stad v'an het geheele betwiste gebied. De regee ring en de Vertegenwoordigers der burgerlijke partijen stonden op het standpunt, dat over der gelijke Voorstellen, die de grenzen van West- Hongarije raken, niet kan worden onderhandeld, omdat dit in tegenspraak met het verdrag van St. Germain zou zijn. Dr. Otto Bauer, de gewezen sociaal-democratische staatssecretaris van bui tenlandsche zaken, verklaarde echter, dat het gewenscht was op het laatste Hcngaarsche voor stel in te gaan. In het gebied van Oedenburg wo nen 20,000 arbeiders, die hun brood zouden verliezen, omdat de grenslijn niet ten Oosten van de stad, maar ten Westen van het industrie gebied, waar zij werken, wordt getrokken. Een zeer levendige discussie volgde. Men wees er dr. Bauer op, dat juist zijn partij destijds de christelijk-sociale regeering had beschuldigd, ge neigd te zijn tot het voeren van onderhandelingen over West-Hongarije met de reactionaire regee ring te Boedapest. Ten slotte werd men het er over eens, dat eerst het geheele gebied op 27 Augustus door Oosten rijk zal worden overgenomen. Later zullen dan verkiezingen worden gehouden en uit het resul taat der verkiezingen zal blijken of onderhande lingen over grenswijzigingen nog noodig zijn. MAROKKO. Na afloop van den Maandagavond gehouden Spaanschen kabinetsraad, werd aan de pers een officieel communiqué verstrekt, waarin werd gezegd, dat de eerste beraadslagingen van het nieuwe kabinet betrekking hadden op de kwes ties, betreffende Spaansch-Marokkó, welks kust gebied te allen tijde een waarborg is voor den invloed en de veiligheid van Spanje. Daarom moest het verzet worden verbroken en de aange vangen operaties in het elilla-gebied worden voortgezet. De regeering zal het parlement zoo spoedig mogelijk verzoeken, zich over deze kwestie uit te spreken. De Cortes (Kamers) zullen in September door de nieuwe regeering worden bijeengeroepen. oomheer verbitterd. Tante Johanna had de volle waarheid ge zegd, die echter voor Fraser min of meer on aangenaam was, toen zij beweerde, dat niet tegenstaande haar broeder hem tot schoonzoon had aangenomen,hij nooitvan plan was geweest, zijn moeder zelfs als een bekende te beschouwen. James Lethebrdhe had een stdle, doch zeer eigenaardige en afdoende manier, om onaange name zaken te vermijden, en van heteers te oo genblik had hij gedaan, alsof er geen Madame Mercier bestond. Zijn onpraclische, verstrooide geest had er wellicht nimmer ernstig over nage dacht, hoe het na Madeline's huwelijk zou gaan, en of het haar mogelijk zou zijn, naar hetzelfde beginsel te handelen. Maar voor het oogenblik, en wat hem persoonlijk be trof, nam de dame geen plaats in zijn gezichts kring in en verkoos hij eenvoudig niet van haar te hooren. Madeline had dien wenk begrepen en zelfs Fraser had het beter gevondenover hetonderwerp te zwijgen. Nu en dan had die koele, hooghartige manier, om mevrouw Mercier op haar plaats te zetten, haar wel eens gehinderd. Maar er was niets aan te doen en haar verloofde wist zeer goed dat het voor hem de wijste partij was zich in liet onvermijdelijke te schikken of er ten minste den schijn van aan te nemen. Maar nu waren de tijden veranderd, af schuwelijk veranderd, zooals tante Johanna ALLERLEI. De groote scheepswerf en machinefabriek aan de Clyde van Yarrow en Co. Ltd. heeft dezer dagen de volgende mededeeling gepubliceert „Ten gevolge van herhaalde stakingen, beper king der productie en geschillen over het werk, dat al of niet verricht mag worden door arbeiders van de verschillende categorieën in diverse tak ken van nijverheid overal in het land, zijn de kos ten van den scheepsbouw overmatig hoog gewor- wel twintig maal per dag zuchtend beweer de, en op een goeden morgen ,wam Madeline zelf haar mededeelen, dat Madame Mercies den volgenden dag zou komen. „Zij komt tegelijk met Hugh. Ik wacht hem morgen," zeide zij, daar Fraser voor korten tijd naar Londen vertrekken was. Ma deline had dit op een beslisten toon gezegd, waaruit tante Johanna meende op te mr eten ma ken, dat het onderwerp haar hinderde en zij niet wilde tegengesproken worden. Het hoekig gelaat van de goede tante Johanna bewoog zich krampachtig zij snakte naar lucht. „Madeline, het is een beleedigmg van uws vaders nagedachtenis bracht zij eindelijk met moeite uit. „Sta het niet toe Het meisje zag haar smeekend aan en bloasde,' Ik kan er niets tegen doen, tante Johanna. Waar lijk niet, Hugh heeft het erop gezet en het had toch eenmaal moeten gebeuren „Dat zie ik niet in. Zij heeft zich misdra gen, en een schandelijk huwelijk gedaan. Haar echtegenoot is geen gentleman. Uw vader zou het nooit hebben toegestaan." „Tante Johanna, als het u belieft. Waartoe noodig Alles is reeds bepaald. Ik heb haar ge vraagd en zij is al op weg." Madeline richtte zich even op. „Tante Johanna Lieve tante Johanna Zij ïs toch'IIugh's moeder?" (Wordt vervdgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1