DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN F ÜTtL E~TOPk 7 Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Donderdag' 18 Augustus|1921. No. 13114. Bureau: I^OEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat de belangstel ling voor de zitting van gister van de Dail Ei- reann nog grooter was dan eergisteren. In tegenstelling met den vorigen dag was het heden een zonnige dag en de menscheimienigte die buiten het gebouw wachtte, was aanmerkelijk grooter. De galerijen van de Round Room waren opnieuw geheel gevuld, nog voordat de ziLting aanving. Toen de leden van de Dail Eireann de zaal binnen traden, werden de enthousiaste toonee- len van gisteren herhaald De Valera en zijn mede-minister genoten een zelfde geestdrifti ge ontv'angst. Onder het publiek in het gebouw bezonden zich tal van Amerikanen, Franschen en Italianen. Ook vele vrouwen bevonden zich onder de belangstellenden. De Valera hield opnieuw een rede, die hij begon in het Iersch, doch spoedig voortzette m het Engelseh met de verklaring, dat, het geen hij te zeggen had, niet alleen van belang was voor deze vergadering en voor geheel de lersche natie, maar ook door de geheele we- r»dd gehoord diende te worden. Hij zeide dat hij uit berichten en artikelen in de Engelsche en buitenlandsche pers den indruk had gekregen, dat er twijfel bestond omtrent de houding van Sinn Fein ten aanzien van de Britschc voorstellen. Er scheen twijfel te bestaan of hetgeen De Valera had gezegd, aanvaarding of verwerping van deze voorstel len beteekende. De Valera meende, dat er geen reden voor twijfel was. Hij zeide woordelijkWij kunnen en wij zullen als vertegenwoordigers van deze natie de voorwaarden niet aanvaarden. (Toejuichin gen. )Het lersche volk zal deze maal niet bedro gen worden. (Opnieuw toejuichingen!" en nadat He Valera had verklaard, dat de zoogenaamde dominmn-status werd aangeboden aan een in tweeën verdeeld Ierland, zeide hij „Het is duide lijk, dat hetgeen wij te doen. hebben, is een einde te maken aan het gezag, dat door het lersche volk intens wordt gehaat. Als wij dan moeten toe geven voor krachtmiddelen, zullen wij dat openlijk doen en zullen wij niet trachten, den schijn te redden. Wij hebben ons best gedaan orn in connectie te komen met het volk van Noord-Ierland en omdat dit volk uit Ieren bestaat, waren wij bereid, offers te brengen, die wij nooit aan Groot-Brittannië zouden brengen. De Engelsche aanspraken op Ierland ziin zonder grond. De aanspraken van de minder end in Ierland hebben wel degelijk reden van bestaan. W ij zijn bereid, de eischen van het om en, die redelijk zijn, te overwegen en wij willen verstrekkende, concessies doen, in dien het Noorden bereid is, alleen de belan gen van haar eigen land te over wegen en niet de belangen van buitenlanders." i !'°i Ya'era meende, dat hij de houding van ie kabinet duidelijk genoeg heeft gemaakt. 'J had reeds in de openingszitting geconsta- l frd, dat het lersche volk niet versaagd had, toen krachtmiddelen werden gebruikt om het van zijn recht te berooven. Het lersche zal ook nu niet versagen, ofschoon thans met nog meer wapen wordt gedreigd. loen De Valera zijn rede geëindigd had, adden opnieuw tooneelen van groote opwin ding plaat OPPER-SILEZIE. n de Poolsche protest-nota van protest tegen n uitstellen van de beslissing inzake Opper-Si- sch!We'^e Zondag aan de Engelsche, Fran- \V'U '- i' ^'iaansche en Jupansche gezanten te arschau is overhandigd, wijst de Poolsche re- uing allereerst op het feit, dat reeds 19 maan- 11 sinds de onderteekening van het verdrag' van »Wat gaat het mij aan, van wien zij de moeder is. Zij is geen fatsoenlijke vrouw, zeg !|V. U' 1 '"feline, nu zij eenmaal verkozen heeft riu.Vl°UjW worden van een gemeenen dobbelaar, ie wedrennen en speelholen bezoekt, 't Is goed, o'ii im "Y waaidle*d weet, Madeline, dan kunt ziker 1 Plannen maken, hoe te handelen. Zekei zou uw arme vader nooit „Tante Johanna! Wat ik u Ridden mag!" De stroom was echter niet meer te stuiten.,,! Is gemeen, karakterloos, vreemd volk, en ge weet zeer goed,dat niemand van onze buren,de Horn by s bijvoorbeeld of wie ook, hen zal bezoeken omvangen. En waarom zou men van mij, een J tbebridge verlangen, wat Mrs Hornby stel- |g weigeren zou. Madeline, liefste, men heeft hoofd op hol gebracht. En dat nog welzoo in ern! "a Uws vaders dood' GiJ kunt het niet O -> 'menen 't Is niet mogelijk." <lenPz; ^Iadeline's blank voorhoofd vertoon- tante 'eel echter een Paar rimPels, voor baar besluit Ulet te misduiden teeken, dat haar „TanteeQ7en was' ohanna," zeide zij langzaam en Versailles zijn voorbijgegaan. De teleurstelling over het nieuwe uitstel is groot, te meer omdat het besluit Van de Entente de strijdvraag aan den Raad van den Volkenbond te onderwerpen, het Poolsche volk ongerust maakt. Het Poolsche volk stelt volledig vertrouwen in den Raad, maai' meent dat het nieuwe college het vraagstuk niet voldoende kent en de beslissing, die zoowel voor Polen als voor Opper-Silezië zoo noodig is, heel lang op zich zal latenwachten.Denotazegtverder, dat het definitief besluit in elk geval aan den Oppersten Raad moet worden overgelaten. Ver der zegt de nota, dat de rust in Opper-Silezië niet van duurzamen aard is, en dat de mogelijkheid van nieuwe onlusten het economische leven van het land schaadt, wat natuurlijk zeer nadeelig voor de productie is. Polen en heel Europa heb ben hieronder te lijden. Het industrieele, fihanci eele en commercieele leven van het land worden door deze omstandigheden ernstig bedreigd. Bo vendien wordt de spanning van de Opper-Silezi- sche bevolking steeds grooter. De Poolsche re geering achtte het haar plicht de Entente-regee ringen opmerkzaam te maken op de groote na doelen, die aan het besluit van den Oppersten Raad verbonden kunnen zijn. FRANKRIJK. De memorie van toelichting op het ontwerp der bijzondere begrooting betreffende de uit gaven, welke gedekt zullen worden bij de uit voering Van het vredesverdrag in 1922, wordt vastgesteld, dat de hulpmiddelen, voortvloeiend uit het gedeelte der Duitsche annuiteiten, die Frankrijk ten goede komen, op 't oogenblik on voldoende zijn. Dientengevolge wordt overwogen een der Duitsche obligaties te verdisconteeren door den verkoop van deze stukken op de ge allieerde en onzijdige markten. De memorie zegt, dat het in politiek opzicht, voordeelig is, de papieren der Duitsche oorlogs schuld in het buitenland te Verspreiden, zoodat deze een gewone internationale schuld zal wor den. De memorie houdt rekening met den moge lijken verkoop in Amerika van 5 tot 6 milliard aan Duitsche obligaties in den loop van 1922. Het totale crediet, voor 1922 gevraagd, be draagt 7.158,620,742 francs tegen 8.394.809.997 in 1921, d. w. z. een vermindering van 1 1 /4 mijt i lard, welke in 1923 nog grooter zal zijn.In tegen stelling met de vorige jaren bevat, debijzondere begrooting geen enkele hulpbron, voortkomende uit de leeningen voor het nationaal crediet en de rechtstreeksche leening voor de verwoeste stre ken, en het nominaal bedrag der Duitsche stor tingen, welke bij benadering op 4x/2 milliard voor 1922 worden geschat. Bovendien zal een zeker aantal Duitsche obligaties worden verkocht. den president van den Oppersten Raad en den Volkenbond, ten einde de actie van regeeringen en particulieren te bespoedigen en de medewer king te verkrijgen van den Volkenbond. De commissarissen hebben de opdracht zich onmiddellijk in verbinding te stellen met de Russische regeering, opdat alle verstrekte waar borgen betreffende de uitvoering der genomen besluiten ondergeschikt zijn aan de waarborgen welke Moskou zal geven. De conferentie nam een motie aan, betreffen de de onmiddellijke vrijlating van alle gevange nen en geïnterneerden. De conferentie werd daarna gesloten. BARANYA. De nieuw gestichte republiek Baranya heeft aan de regeering te Belgrado kennis gegeven van het uirroepen der republiek en zich onder bescherming geplaatst van Zuid-Slavië.De minis terraad heeft besloten van deze uiting van den volkswil kennis te geven aan den Oppersten Raad. De Gezantenraad heeft, na kennis te hebben genomen van de telegrammen over den toestand in Baranya, besloten, onmiddellijk aan te drin gen bij de Zuid-Slavische regeering op de nood zakelijkheid,die op haar rust,om het Hongaarsch gebied te ontruimen, overeenkomstig het ver drag van Trianon. ZWITSERLAND. Uit Bern meldt men In de voltallige vergadering van de inter nationale conferentie voor hulpverleening aan Rusland is na stemming onder andere besloten medewerking te vragen van alle regeeringen, daar het te ondernemen werk niet kan worden gedaan door vereenigingen van vrijwilligers al leen. De conferentie besloot een internationale controle-commissie in het leven te roepen samen gesteld uit vertegenwoordigers der regeeringen, bij het Roode Kruis en de gedelegeerden der ver eenigingen, vertegenwoordigd op de confe rentie. Zij besloot verder de commissarissen Nansen en Hoover onbeperkte Volmacht te ge ven om overeenkomsten te sluiten met Rusland, toezicht te houden op de distributie en het ver zekeren van de verdeeling der hulp aan de bevol kingen, daarbij inbegrepen Georgië en Armenië. Aan een gemengde commissie is opgedragen de besluiten ter kennis te brengen aan Briand, kalm, „ik meen het werkelijk. Laat ons er verder, als het u belieft, niet over twisten „Twisten Madeline Twisten met u 1" Dat woord ging haar vlijmend door de ziel. Plot seling stond de goede oude vrouw voor de naakte waarheid. Het gold een keuze tusschen haar en Hugh Fraser, en zij was op zijde gezet, zij, haar teedere vriendin, haar trouwe tante, haar lief hebbende verzorgster. Het was wellicht het bit terste oogenblik van haar leven en de grievende smart dier ontdekking, was haast meer dan zij dragen kon. Geen moeder kan meer onder een dcrgelijken slag hebben geleden dan tante Johanna. Madeline s lijdend bezorgd gezichtje bracht echter hahr ontroering, ten minste haar tong tot zwijgen. Twisten met dat dierbaar wezen, dat zij als zuigeling had opgekweekt, als kind ver zorgd en als jong meisje zoo innig had liefgehad, aan wie zij gehecht was met al de hartstochtelijke genegenheid, waarvoor haar warm hart vatbaar was. Die gedachte was zoo vreeselijk, dat zij er voor terugdeinsde als voor een afzichtelijk spook sel. Hoe weinig zij zich aan Madeline's huwelijk met Fraser ook gelegen had laten liggen, nooit had zij over de mogelijkheid nagedacht, dat dit eenige verwijdering tusschen hen zou kunnen ge ven en nu die mogelijkheid zich had voorgedaan, gevoelde zij zichwanhopig en hulpeloos als een DE RUSSISCHE STAATSSCHULD. Iïnvas publiceert den tekst der tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen gewisselde documenten, nopens de Russische staatsschuld. Frankrijk stelde op 25 November 1920 een over eenkomst voor welks principe was gebaseerd op de gedachte, dat Rusland de algemeene verplich ting op zich zal nemen, alle buitenlandsche schul den te betalen en dat alle staten, welke vroeger deel uitmaakten van het Russische keizerrijk, een gedeelte dezer schulden zullen overnemen, het welk evenredig zal zijn met het verkregen Igrondgebied. I Daartoe zullen de noodige waarborgen moe- fjten worden verkregen, zonder zich daarbij fjin de binnenlandsche aangelegenheden van |Rusland te mengen. De documenten geven een historisch over- van de daarop gevolgde besprekingen tusschen de beide regeeringen en herinneren aan de door Engeland met de sovjet-regeering gesloten overeenkomst. Ook wordt de nadruk gelegd op de verklaringen van Lloyd George in het Lagerhuis, waarin Verzekerd wordt dat Frankrijks eischen bij de algemeene bespre kingen nopens het sluiten van een definitieven vrede met Rusland,een krachtigen steun zouden vinden bij de Britsche regeering. De Fransche nota van 6 April 1921 geeft een overzicht van Frankrijks bedenkingen nopens de toepassing van het Engelsch-Russische han delsverdrag. Frankrijk maakte voorbehoud ten aanzien van artikel negen, hetwelk aan de so vjet-regeering toestaat, niet slechts Russisch goud naar Engeland te importeeren, doch even eens alle garantiefondsen. Frankrijk vreest, dat volgens de bepalingen van dit artikel ook waarden, toebehoorende aan buitenlandsche onderdanen, zullen kunnen worden uitgevoerd door Rusland. Deze reserve voegde de nota er aan toe zullen ter kennis worden gebracht aan alle belanghebbende mogendheden. In haar antwoord gaf de Engelsche regee ring uiting aan haar instemming met de al gemeene beginselen, door Frankrijk kenbaar gemaakt. Zij voegde er aan toe, van oordeel te zijn, dat de regeling van de Russische staats schuld moet plaats hebben en dat Engeland alle maatregelen heeft getroffen, opdat de Fransche kind. Zij zeide niets meer, maai' strompelde naar haar kamer, waar zij bittere tranen schreide. HOOFDSTUK XX. Een toevallige onimaeling. Iemand heeft gezegd, „dat bet leven on verdraaglijk zou zijn, als het niet zijn comische zijde had" en ongetwijfeld is het een gelukkige beschikking, dat cle meest tragische en somberste toestanden vaak minder rukkend worden door de menschelijke eigenaardigheden endwaasheden. Mrs. Hornby en Miss. Lethebridge, hoewel zeer verschillend in karakter en neigingen, had den één voorooi'deel gemeen, dat in de tegen woordige crisis, een hechten band tusschen bei de dames vormde, namelijk een ingeworteld wantrouwen tegen vreemden. Beide dames beschouwden de lieden, die buiten de geheiligde grenzen der Britsche eilanden waren geboren, als een minder soort van wezens, die, hoewel in vele gevallen buiten hun schuld, toch door een geheimzinnige beschik king der Voorzienigheid in dien min bevoorrech ten toestand geplaatst waren en hoogstens met een soort van liefderijke verdraagzaamheid en eigenaars van bezittingen in Rusland niet in hun rechten zullen worden te kort gedaan of geschaad DE IIULP VOOR RUSLAND. Reuter seint uit Londen Engeland heeft zijn drie gedelegeerden aange wezen in overeenstemming met het besluit van den Oppersten Raad, welke een beroep had ge daan op alle groote mogendheden om elk drie vertegenwoordigers aan te wijzen in een interna tionale commissie, die het vraagstuk zal moeten bestudeeren van onverwijlde hulpverleening aan de slachtoffers in de Rmsische hongersnoodge- bieden. De Britsche gedelegeerden zijn sir P. Lloyd Greame, de leider van het departement van den Overzee Handel, sir John Hewett, die veel ervaring heeft opgedaan bij hongersnooden in Britsch-Indië en Wardrop, een voormalig Britsch consul ir Moskou. GRIEKEN EN TURKEN. Volgens de „Times" is de tweede fase van het Grieksche offensief begonnen. De nationa listen trekken zonder tegenstand te bieden te rug. Ismid Pasja, bevelhebber van het Westelijk leger der Kemalisten schrijft zijn nederlagen toe aan verraad van zijn officieren. Een aan de Grieksche pers verstrekt bul letin meldt, dat de Grieksche opmarsch op 14 Augustus is voortgezet, zonder ernstigen tegen stand te ontmoeten. Op den dag werd de op marsch in de richting-Angora, 70 K.M. ten Oos ten van Eskisjehir voortgezet. Het nieuwe offensief strekt zich uit van 80 K.M. ten Westen van Laimez tol 40 K.M. ten Westen van Seifli Gazi. Het officieele Grieksche legerbericht van 15 Augustus meldt, dat de lijn Sivrihissar-Sanga- ries-Kassali door de Grieken is bezet. DUITSCHLAND 'S BETALINGEN. Aan de „Frankfurter Zeitung" wordt uit New-York gemeld, dat de Deutsche Bank Mor gan en Co. voor rekening van Groot-Britannië en België twee chécjues van 5 millioen dollar ten dienste van de schadeloosstelling heeft gede poneerd. ALLERLEI. De gedelegeerden van het spoorwegperso neel in het bezette gebied hebben gisteren te Keu len een vergadering gehouden, waar de nieuwe looneisehen uitvoerig zijn besproken. Een be sluit is niet genomen. Wel is besloten een actie voor duurtebijsla- gen te beginnen. Men meldt, dat in Azerbeidsjan de cholera en de hongersnood hevig woeden. Het aantal dooden bedraagt van 600 tot 1000 per dag. Het s.s. „Saxon" met Smuts aan boord is te Sierra Leone aangekomen. Het Russische blad „Isvestia" zegt, dat Rusland voornemens is een conferentie bijeen te roepen om te beraadslagen over de kwestie van den Stillen Oceaan. Tot deze conferentie zullen worden uitgenoodigd China, Mongolië, en de republiek Siberië. Genoemde staten zullen bij deze gelegenheid dan tevens hun houding bepalen ten opzichte van de ontwapeningskwes tie te Washington. Gemeld wordt, dat Oostenrijk van de ge allieerden nog in de maand Augustus een voor schot van a 5.000.000 zal ontvangen op de cre- dieten, die het land zullen worden toegestaan. Volgens de „Messagero" is de handelsover eenkomst tusschen Italië en Rusland zoo goed als klaar. Die overeenkomst is slechts als de voorbe reiding tot een meeromvattend handelsver drag te beschouwen. medelijden mochten geduld worden. Onder ge wone omstandigheden waren de betrekkingen tusschen Lethebridge Manor en Stanbridge Park niet bijzonder hartelijk, en tot op het oogenblik dat Virginia ten tooneele verscheen, had er zelfs eenige verwijdering geheerscht, hoe wel in vroegere dagen'Amyott en Hornby, zoo als wij weten, boezemvrienden waren geweest. Het verschil van godsdienst, hoewel mr. Lethe bridge niet het minste vooroordeel tegen het Katholiek geloof had, had een zekere gedwongen heid tusschen de dames teweeggebracht. Hoewel de christelijke liefde en de maat schappelijke beleefdheid nu en dan een bezoek van miss. Lethebridge aan mrs. Hornby vor derden, had dit bijgevolg slechts hoogst zelden plaats. En toch lag het Park toevallig het eerst voor miss Johanna aan de beurt om na haars broers dood met een bezoek te vereeren,en wel naar aanleiding van een boodschap van Geoffrey dat zijn moeder zich minder wel dan gewoonlijk gevoelde. „Arm schepselGod weet, wat een treurig leven zij leidt," zeide zij op zekeren dag tot Virginia, „en hoewel zij, naar ik geloof, het in zekeren zin zich zelf te wijten heeft,kan ik niet helpen, meelijden met haar te gevoelen." „Waarom heeft zij het zichzelf te wijten vroeg Virginia. (Wordt Vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1