Binnenland. V eenarbeidersactie. Dinsdag vergaderden te Emmen, naar het „Hbld." meldt, afgevaardigden en leden van den Modernen en Neutralen Bond van Land en Veenarbeiders, ter bespreking van de heer- schende werkloosheid. Een paar honderd per sonen waren aanwezig. De Christelijke Bond besloot niet mee te doen, doch hield gisteren terzelfder uur een congres te Erica. De Roomsch- Katholieke houdt dit Zaterdag a.s. te Klaziena- Veen. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen Het congres van veenarbeiders enz., van oordeel dat ingrijpende maatregelen moeten worden getroffen om in den nood der veenar beiders te voorzien, protesteert tegen de stop zetting der gemeentelijke werkverschaffing, den uitgeoefenden loondruk en tegen de langzame uitvoering der plannen in zake wegaanleg, kana len en dergelijke, dringt met klem bij de regeering en gemeentebesturen en werkgevers aan met den grootst mogelijken spoed de uitvoering van wer ken te bevorderen en besluit deze motie op te zenden aan de regeering, Tweede Kamer en gemeentebesturen en te publiceeren in de pers. Ontsmettingsdienst. Dank zij steun van Rijk en Provincie kan 25 Augustus a.s. de ontsmettingsdienst der Zuid-HollandscheVereeniging ,,Het Groene Kruis in werking worden gesteld. Daardoor zijn thans 177 van de 186 gemeenten in Zuid-Holland, welke tot heden nog niet over een eigen goedgekeurden ontsmettingsdienst beschikten, in de |wlegenheid gesteld woningen en goederen te doen ontsmet ten door dezen, door den minister van Arbeid goedgekeurden dienst. De provincie is daarvoor verdeeld in 6 dis tricten, waarvan hoofdplaatsen zijnAlphen aan den Rijn, Leiden, voor de omstreken van Leiden, Delft voor de omstreken van Delft, Capelle aan den IJssel, Hellevoetsluis en Slie- drecht, met aan elk district als hoofd een me disch districtsleider. Secretaris-penningmeester van dezen dienst is de heer D. Bakker, Laan van Oostenburg 32, te Voorburg. De opgeheven kellnersstaking. Naar wordt gemeld heeft Horecaf het hoofd bestuur van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel „St. Antonius" uitgenoodigd tegenwoordig te zijn bij een morgen te houden conferentie van werkgevers, zulks naar aanleiding van het door genoemd hoofdbestuur tot Horecaf gericht verzoek om in onderhande lingen te willen treden. Wormer in moeilijkheden. We hebben al eens medegedeeld dat de ge meente Wormer in financieele moeilijkheden verkeert. De begrooting voor 1921 is nog steeds niet goedgekeurd, f 35.000, welke nog ongedekt wa ren, dienen volgens Ged. Staten uit de inkomsten belasting te komen. Doch de Raad kon zich daar mede niet vereenigen, omdat die belasting dan veel te hoog zou worden en voor de inwoners niet meer te dragen. Nu is de begrooting weer van Ged. Staten niet goedgekeurd terug ontvangen, met de ver lichtende mededeeling, dat van de 35.000 het Rijk en de provincie 20.000 willen bijdragen. In de jongste Raadsvergadering zijn de be grooting en het desbetreffend schrijven van Ged. Staten weer behandeld. De voorzitter wilde ook op dit bemidde lingsvoorstel van Ged. Staten niet in gaan, daar z.i. ook hiervan door den Raad de verant woordelijkheid niet kan worden gedragen. Een wethouder merkte op, dat de ongun stige financieele toestand goeddeels veroor zaakt werd, doordat het overgroote deel der bevolking uit arbeiders bestaat, wier draag kracht niet groot is. Derhalve zal de gemeente nooit uit de moeilijkheden komen, indien de hoo- gere bestuurscolleges niet helpfen. Ook die colle ges hebben schuld aan die moeilijkheden. Besloten is de begrooting ongewijzigd terug te zenden. Met dit al zal 1921 bijna verloopen zijn, al vorens de begrooting voor dat dienstjaar is goedgekeurd. Hierbij komen nog de moeilijkhe den wegens gebrek aan de noodige kasgelden. Het gevolg hiervan als, dat onlangs verschillende uitbetalingen niet hebben kunnen plaats hebben ook ambtenaren moesten wachten. De gemeente moet echter nog van het Rijk ontvangen 80.000 als buitengewone onderwijs- subsidie, welke reeds langen tijd geleden is toe gezegd. Ook is de belastingverordening nog niet goedgekeurd, zoodat de biljetten voor de plaat selijke inkomstenbelastng nog niet uitgereikt konden worden. De rekening 1920 sluit met een nadeelig saldo van ongeveer 60.000. De Koningin en de Nobelprijs. De Avp. geeft het volgende uittreksel uit het procesverbaal der zitting van het bestuur der Associatie van Hongaarsche Sociale vereenigin- gen te Budapest, op 1 Juli gehouden, waarvan wij reeds kort gewag hebben gemaakt. Mevrouw Bela van Csikary stelt voor, dat de 13 aangesloten Hongaarsche vereenigingen een actie op touw zetten voor de toekenning van den Nobelprijs aan Koningin Wilhelmina van Nederland. Het voorstel wordt aangenomen en om tot de uilvoering te komen besluit de Associatie aan het Nobel-Comité uit het Noorsche Parlement een memorie aan te bieden waarin in naam van het Hongaarsche volk een dergelijk verzoek aan de jury wordt gedaan. Dit besluit zal in de buitenlandsche pers wor- V den gepubliceerd en de sociale bonden van alle landen zullen worden uitgenoodigd, deze actie door een gelijkluidend verzoek te ondersteunen. De Associatie van Hongaarsche sociale vereeni gingen wenscht als vertegenwoordigster van het Hongaarsche Volk door deze actie uitdrukking te geven aan de hooge achting en de diepe erkente lijkheid, die de geheele Hongaarsche natie gevoelt voor Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en in Haar Hooge Persoon, voor het dappere Holland- sche Volk, dat door in den wereldoorlog zijn neutraliteit te bewaren, aan de menschheid en ook aan Hongarije verliezen heeft bespaard, nog ernstiger dan die welke de oorlog reeds tengevol ge heeft gehad. Gedurende den oorlog heeft Hare Majesteit onafgebroken gewerkt door den vrede en na het beëindigen van den oorlog waren Zij en Haar menschlievende volk de eersten die gastvrijheid hebben aangeboden aan de hongerige Hongaar sche kinderen. Zij hebben aldus op zeer practische wijze het lijden verlicht der Hongaarsche natie, die zoo ernstig werd beproefd door den grooten oorlog. Verkeerstoestanden in en nabij Botterdam. Verschenen is het verslag van de staatscom missie ingesteld bij Kon. besluit Van 19 Maart 1914, die de opdracht ontving ter Voorberei ding van werken, welke ter verbetering van het spoorwegverkeer, van het stadsverkeer en van het verkeer te water in verband met de daarmede samenhangende handelsbeweging in en nabij Rotterdam zullen moeten tot stand komen, de onderscheiden belangen in verband met elkan der te overwegen en in hoofdtrekken omtrent aard en volgorde der te Verrichten werken te adviseeren. Bedoelde commissie is thans zoover met haar arbeid gevorderd, dat zij de algemeene denkbeelden heeft vastgelegd, die naar meening behooren te worden verwezenlijkt om te geraken tot de oplossing der verkeersvraagstukken, die zich in en nabij Rotterdam voordoen. t Schema der hoofddenkbeelden van dit ver slag omvat de volgende punten. A. Volkomen splitsing tusschen het reizi gersverkeer en het goederenverkeer, zoowel op de stations als op de daarbuiten gelegen baanvakken. Deze splitsing begint voor de Westelijke lijnen nabij het onder D. genoemde rangeerstation Kethel (zij geldt dus ook voor de stationsinrichtingen te Schiedam), voor de richting Dordrecht op den linker Maasoever en voor de richting Gouda ten Westen van Capelle a. d. IJsel. B. Vervanging van station D.P. door een als hoofdstation in te richten reizigersstation, te plaatsen ten Westen van het bestaande en een goederenstation, dat den naam Beukelsdijk zou kunnen Verkrijgen, te plaatsen ten Zuiden van den bestaanden spoorweg en ten Oosten van de Delfshavensche Schie. C. Vervanging van station Maas door een station voor den reizigersdienst, dat station Maas kon blijven heeten en zal dienen zoowel voor de richting Gouda als voor de richting Dordrecht en een goederenstation, dat den naam Kralingen zou kunnen verkrijgen en dat in den polder van dien naam is ontworpen. D. Samentrekking van den rangeer dienst op een enkel rangeerstation Kethel op de onder B. en G. genoemde goederenstations wordt dus geen andere rangeerdienst verricht, dan noodig is voor het plaatsen van wagens op de verschillende losplaatsen het ontbinden en samenstellen van goederentreinen geschiedt uitsluitend te Kethel. Alleen moet, nabij sta tion Kralingen op ontbinding en samenstelling van sommige goederentreinen in het bijzonder veetreinen worden gerekend. E. Bouw van een nieuwe brug over de Nieu we Maas ter Verkrijging van een tweede oever verbinding, die een gedeelte van het verkeer lal kunnen opnemen, dat thans over de bestaande spoorwegbrug plaats vindt. F. Verbinding langs den kortsten weg van het onder B. genoemde hoofdstation met de nieuwe Maasbrug en met den spoorweg naar Gouda deze verbinding is ontworpen als viaduct over den Goudschensingel en langs het nieuw te vormen Oostplein tot het onder G. genoemde station Maas en verder als gewonen spoordijk- G. Gebruik van de bestaande verbindings- baan uitsluitend voor het goederenverkeer aansluiting van die verbindingsbaan aan het iangeerstation Kethel en voor zoover noodig aan de spoorwegen der verschillende richtingen en aan de goederenstations. H. Keuze der hoogteligging van de stations- terreinen en spoorwegen zoodanig, dat zooveel mogelijk alle belangrijke verkeerswegen er onder door kunnen worden gevoerd. Bij de ligging der bruggen over de scheepvaartkanalen werden ook de scheepvaartbelangen overwogen. J. Vermijding van alle gelijkvloersche krui singen der Verschillende (tooorwegen onderling, die voor een regelmatige® treinenloop hinder lijk kunnen zijn. K. Rechtstreeksche verbinding van het ran geerstation Kethel met de spoorwegen der ver schillende richtingen en met alle goederensta tions, havens enz. Doordat het ontwerp zich uitstrekt tot op tamelijk grooten afstand van Rotterdam leerde de Commissie nog eenige bezwaren kennen wel ker opheffing zij meende tevens ter hand te moeten nemen omdat de daarvoor noodige wer ken zich geheel aansluiten bij die, welke ten be hoeve van het verkeer in of nabij Rotterdam noodig zijn. Tot deze bezwaren zijn te rekenen a. Het station te Schiedam is voor alle onder deden van den dienst te klein. b. De lage ligging van de draaibruggen over de Schiedamsche Schie is hinderlijk voor de scheepvaart. Het herhaaldelijk gesloten zijn van den overweg ten Oosten van die brug is hinderlijk voor het verkeer over dien overweg. c. Een rechtstreeksche verbinding tusschen de spoorwegen van de richtingen Den Haag en Vlaardingen ontbreekt. Het ontwerp voorziet in een en ander doordat daarin zijn opgenomen geheel nieuwe stations inrichtingen te Schiedam deze werden toch noodig door het omhoog brengen van alle spoor- wegwerken ter plaatse. Omtrent de kruising der hoofdinrichtingen van het spoorwegverkeer merkt het verslag op, dat het Voornaamste doorgaande reizigers verkeer altijd wel zal blijven het Verkeer tusschen de richting Den Haag eenerzijds en de richting Dordrecht anderzijds. Daarnaast staat het door gaand verkeer richting Vlaardingen (Hoek Van Holland) eenerzijds en richting Gouda (Utrecht, het Noordelijk gedeelte van Nederl., Noord- Duitschl.) anderzijds. Daar nu beide doorgaande verkeeren elkaar te of nabij Rotterdam kruisen „moet de eene spoorbaan over den anderen worden heen gevoerd. De meest geschikte plaats daarvoor is gebleken te zijn, ten westen van Schiedam, tusschen Schiedamsche Schie en Pol dervaart. De commissie merkt verder nog op, dat zij gelooft goed te doen een koite samenvatting te geven van de volgorde, waarin zij zich voor stelt, dat de verschillende eischen, al naargelang hunner noodzakelijkheid in gebruik zouden be hooren te worden genomen A. Rangeerstation Kethel B. Goederenstation Beukelsdijk G. Wijziging, Oostelijk uiteinde verbindings baan D. Goederenstation Kralingen E. Wijziging Westelijk uiteinde verbindings baan F. Hoofdstation G. Opschuiving station Hofplein H. Nieuwe Maasbrug; J. Nieuwe viaduct en station Maas K. Stationsinrichtingen te Schiedam. Het ontwerp omvat de werken, die de com missie noodzakelijk acht, om tot den door haar wenschelijk geoordeelden eindtoestand te ge raken het is echter geenszins de bedoeling, die werken alle tegelijk en terstond ter hand te nemen integendeel, het ontwerp is zoodanig samengesteld, dat de verschillende onderdeelen achtereenvolgens tot uitvoering kunnen worden gebracht, naarmate de behoefte aan elk onder deel afzonderlijk zich zal doen gelden. Bulgaarsche consulaten. De Bulgaarsche minister van financiën, de lieer Marco Fourlacoff, heeft aan de Nieuwe Ct. meegedeeld, dat te Rotterdam en Amsterdam Bulgaarsche consulaten gevesligd zullen worden. Pasvisum voor België. De Belgische consul te Rotterdam deelt nader mee, dat het pasvisum voor de Nederlanders, die naar België reizen, niet op 1 September, doch op een nog te bepalen datum zal worden afge schaft. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ir P® crisis in de glasindustrie. H Hedenavond 7 uur wordt in het Beursgebouw een vergadering gehouden voor alle arbeiders behoorende tot de glasindustrie. In deze verga dering moet worden beraadslaagd over tijdelijke invoering van den nachtarbeid, ter voorkoming van stopzetting der glasindustrie. De vergadering gaat uit van de samenwerken de organisaties. Zaterdag 20 Aug. a.s hoopt, bet echtpaar H. v. Geene-H. Gemming, Lange Ach terweg 28, den dag te herdenken dat zij voor vijf tig jaar in het huwelijk traden. Daar het echtpaar in behoeftige omstandighe den verkeert vertrouwt men, dat onze stadge- nooten dit echtpaar in de gelegenheid zullen stellen dien dag feestelijk te herdenken. UIT DELFT. 1 y p h u s. Het aantal typ husgevallen is met 4 vermeerderd en bedraagt thans 56. Een dei- patiënten is overleden, zoodat het aantal sterf gevallen thans 3 bedraagt. Gemengd Nieuws. Een rare zwager. Gistermiddag meldde zich bij de poli tie te Arnhem zekere^S., inwoner van Duiven, die zich ter beschikking van de justitie kwam stellen onder mededeeling, dat bij het huis van zijn zwager te Groesserf in brand bad gestoken. Even later kwam van den burgemeester van Duiven telegraphisch het verzoek bij de politie dezen man te arresteeren. Gebleken is, dat hij eerst in het buis van zijn zwager had ingebroken. Men had hem echter ontdekt en een heftige woordenwisseling vas daarop gevolgd. Onder invloed van sterken drank verkeerende is de man gisteren weer aan bet huis van zijn zwager gekomen en door een lucifer bij het droge rieten dak te houden, heeft hij de woning in lichte laaie gezet. Toen hij zag dat de boel brandde, is hij in de richting Arnhem weggeloopen. Hij is op transport naar Duiven gesteld. Verdronken. Gistermiddag toen het zwembad Zeebrugge te Amsterdam gesloten zou worden bemerkte het personeel, dat er nog goed in een van de kleerkamertjes lag. Er werd toen gedregd en gedoken met het resultaat, dat een 23-jarige jongeman werd opgehaald. Ofschoon de geneeskundige dienst trachtte met een zuurstofkoffer de levensgeesten op te wekken mocht zulks niet baten. Te Klazienaveen is de 4-jarige Kornelis Schutmaat. in het kanaal geraakt, en verdronken. T ragisc'h. Maandag had te Babberich een tragisch ongeluk plaats. Terwijl vrouw Dcrk- sen en vrouw Bouwman per rijtuig een zuigeling ten doop gingen brengen sloeg bet paard op hol. De vrouwen werden uit 't voertuig geslingerd en met ernstige wonden naar het ziekenhuis ver voerd. Het kindje lag een eind verder aan den weg, doch kwam er wonder genoeg zonder letsel af. („Hbld.") V e r bran d. Een kind van ongeveer 4 jaar van den heer A. M. te Stad aan 't Haring vliet had liet ongeluk een kan kokende koffie over het lichaam te krijgen. Het kind bekwam zulke hevige brandwonden, dat het gisteren aan de gevolgen is overleden. Doodgevallen. In haar woning in de Rechtstraat te Maastricht is vrouw D. van de trappen gevallen. Met een groote bloedende wonde aan het hoofd, werd zij naar 't, ziekenhuis vervoerd, waar zij Woensdagnacht overleed. Weer gepakt. Men meldt uit Nijmegen aan het „Hbld." Een van het beruchte drietal inbrekers, dat den 2en Augustus te Nijmegen werd gearresteerd maar die toen door den luchtkoker in zijn cel wist te ontvluchten, is weer gepakt. Tegen mond- en klauwzeer. De heer v. d. Berg deelt aan de ,,N. Crt." o.rn. het volgende mede Er is weer mond- en klauwzeer uitgebroken onder Overschie. Verleden week werd een koe ziek van den veehouder W. Willéms. Deze vee houder, die in relatie was met den heer Van den Berg en bekend met diens middel, heeft het zieke beest 's Zaterdags met dit middel behandeld en het beest was Dinsdags genezen. Maar de heer Willems heeft meer gedaan. Bij wijze van proef heeft hij van zeven beesten, die met de zieke koe tegelijk in de wei waren (het zieke beest was naar stal gebracht), er aan vier het middel van den heer Van den Berg als voorbehoed middel ingegeven. Resultaten de vier be handelde dieren zijn gezond gebleven, ter wijl de andere ziek geworden zijn. Er is dus aan leiding voor de meening, dat het middel van den heer Van den Berg praeventiel' werkt. Vervolgens wordt een geval van tegenwerking gemeld Bij den boer Van Loenen te Overschie wer den 14 koeien door mond- en klauwzeer aange tast. Het gevaar werd door de autoriteiten ern stig onder de oogen gezien. Getuige een veld wachter op post, en vóór de wei een matje met ontsmettingsstof, waarop wie in de wei kwam zijn voeten moet vegen Men trachtte dus, ver spreiding van de ziekte tegen te gaan. De heer Van den Berg had zich voorgesteld, de zieke dieren zoo snel mogelijk te genezen Het gold een demonstratie voor een niet bevoor oordeeld deskundige, die overtuigd moest wor den van de heilzaamheid van het middel. De boer was aarzelend. Doch de heer Van den Berg, zeker van zijne zaak, won hem op deze manier. Hij nam op de wijze van eene verzekering, het gansche risico voor de reeds zieke dieren op zich, onder voorwaarde dat hij ze zou mogen behandelen. Wanneer de dieren niet binnen drie dagen ten genoege van den boer hersteld zouden zijn, zou de boer het recht hebben, ze aan den heer Van den Berg over te doen. Voor zulk een, van volko men vertrouwen in het middel getuigend aanbod, bezweek de boer. De heer Van den Berg kreeg dus het vee voor zijn risico en zou het Dins dagochtend behandelen. Doch hij had buiten den waard gerekend. De eigenaar had de ziekte dadelijk bij den bur gemeester aangegeven, het aanbod van den heer Van den Berg was bekend geworden hij had ook voor andere gezonde koeien eene verzeke ring afgesloten, ondanks de veearts aan wie het maar hooren wilde aanried, zich met den heer Van den Berg niet in te laten. De veldwachter stond Dinsdag, toen de heer Van den Berg met, zijn helpers en getuigen aan de wei kwam op post hij had strenge instructies en belette den heer Van den Berg den toegang tot de wei, of schoon deze zeer vast besloten was, vóór hij de wei weer verliet met zorg zijn voeten te vegen. Dinsdagmiddag werden echter alle stren ge orders plotseling ingetrokken, en de weg tot behandeling van het vee door den heer Van den Berg en zijn helpers werd vrijgelaten. I'oen, in den laten middag, de heer Van den Berg te Overschie terugkeerde, was men juist bezig de zieke koeien het middel in te geven. Inmiddels waren echter bij de eerste 14 zieke beesten er nog 7 bijgekomen. Dinsdagmiddag werd zooals gezegd met de toepassing van het middel begonnen, en Vrij dagmorgen waren de zieke dieren hersteld. De heeren veeartsen hebben voor de zaak geen verdere belangstelling getoond. Zij hebben geen poging gedaan om de behandeling bij te wonen. Het eenige wat zij gedaan hebben is een geheel verdroogde wei zonder eten aanwijzen, waar de beesten niet af mogen komen, ofschoon hun eet lust groot is en zij gemakkelijk een normaal voed sel tot zich kunnen nemen. Men weet, dat de heer Van den Berg bereid is, ieder die wil, en vooral gaarne gediplomeerde veeartsen, bij zijne demon straties toe te laten, maar de heeren officieele veeartsen hadden de plaat gepoetst voor met de behandeling was begonnen. Motorongeluk. De heer J. P. Petten, eigenaar van een confiseurszaak te Zwolle, die gistermorgen met zijn vrouw op een motorfiets met duo-zittng uit Zwolle naar Apeldoorn was vertrokken, is nabij Epe tegen een boom ge reden. De heer P. was op slag dood, en zijn vrouw is in hoogst ernstigen toestand opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2