spr. Ie. dat de landbouwers minder werkvolk in dienst nemen dan vroeger2e. dat de carton- en aardappelmeelindustrie in de laatste jaren sedert 1910 niet noemenswaardig is vergroot en de aangebrachte technische verbeteringen van dien aard zijn, dat de bedrijven geregeld meer kunnen produceeren, terwijl in deze in dustrieën nu malaise heerscht3e. dat de emi gratie van arbeiders de laatste jaren is stopgezet en 4e. dat de honderden jonge arbeiders, die vroeger naar Duitschland gingen werken, dit nu niet meer doen en voorloopig ook wel niet meer zullen doen. Door deze vier oorzaken is een ontstellende werkloosheid teweeggebracht, waartegen de over heid plicht heeft helpend en ook organiseerend op te treden. En allereerst haalde spr. daarbij aan de werken, die het college van Gedeputeerde Staten van Groningen aan de regeering had genoemd, welke kunnen worden aangepakt. Die zullen nu echter ook ter hand moeten worden genomen. Daarnaast dienen, zei spr., commissies van drie leden uit de Vakbonden te worden aan gewezen, die ten spoedigste districtsvergaderin gen beleggen met de gemeentebesturen van de Veenkoloniën, het Oldambt en het Wester kwartier, om in die streken en meer plaatselijk na te gaan, welke productieve arbeid er nog is. En ten derde moet het vraagstuk van de in- dijking van den Dollard ten spoedigste tot een practische oplossing worden gebracht en ten vierde moet de regeering de vraag overwegen, pf er zoolang de valuta zich niet herstelt in dit gewest niet te veel arbeiders zijn en zoo ja, op welke wijze er doeltreffend geëmigreerd kan worden. Na eenige gedachtenwisseling werden deze door het N. V. V. aanbevolen punten met al- gemeene stemmen aangenomen, zoodat dezer dagen een audiëntie zal worden aangevraagd en districtsvergaderingen met de gemeentebesturen zullen plaats hebben. S uccessies tatis tiek. De statistiek der Rijksinkomsten over 1919 bevat eenige nieuwe tabellen met gegevens, ontleend aan de bij den aanvang van 1912 ingevoerde successietelkaarten. Van dat tijd stip af n.l. wordt, voor elke nalatenschap in het Rijk, waarvan een volledige aangifte aan de belastingadministratie is ingediend, een af zonderlijke telkaart ingevuld, terwijl vervolgens die telkaarten ter verdere bewerking aan het Centraal Bureau voor de Statistiek worden gezonden. Deze kaarten bevatten, behalve de vermel ding van het jaar, waarin het overlijden plaats vond, en het jaar, waarin de successierechten Zijn betaald, vragen naar: a. den leeftijd, b- het geslacht en c. den burgerlijken staat der erflaters. Verder geven zij bijzonderheden om trent: d. de wijze van vererving (in de rechte nederdalende linie, enz.), e. de vererving in de rechte nederdalende linie naar het aantal staken, f. de zuivere saldo's, g. de vrijgestelde bedragen en h. de bestanddeelen der nalaten schappen. In den jaargang 1916 konden voor het eerst twee tabellen worden opgenomen, waarin voor de overledenen in 1912 en 1913, de splitsing werd gegeven, in de eerste paaats naar het be slecht en den burgerlijken staat der erflaters en de hoegrootheid der zuivere saldo's en, in de tweede plaats, naar het geslacht, den burger lijken staat en den leeftijd der erflaters. Daarop volgden in de jaargangen 1917 en 1918 dezelfde gegevens betreffende de overledenen in 1914 1915 en 1916. In den thans verschenen jaargang 1919 zijn niet alleen diezelfde gegevens opgenomen be treffende de overledenen in 1917, maar vindt men, in de eerste plaats een nieuwe tabel, waar in voor de zes jaren 19121917 de splitsing wordt gegeven zoowel naar de hoegrootheid der zuivere saldo's als naar den leeftijd der erflaters. Verder zijn, voor de overledenen in 1916 en 1917, nieuwe tabellen samengesteld betreffende de bovenbedoelde wijzen van ver- erving (gecombineerd met het geslacht en den burgerlijken staat der erflaters), betreffende de Vererving naar het aantal staken (gecombineerd met het geslacht der erflaters en de hoegroot heid der zuivere saldo's) en betreffende de be standdeelen (eveneens gecombineerd met het geslacht der erflaters en de hoegrootheid der zuivere saldo's.) Het is niet doenlijk in een kort bestek ook maar een overzicht te geven van wat thans ge publiceerd is. Met de volgende cijfers volstaan we daarom Jaren. Totaal aantal Aantal Zuiver saldo van overledenen, nalatensch. die nalatensch. 1912 74647 9072' 349.076.078 1913 75867 9296 - 327.654.054 1914 77739 9613 - 330.768.410 1915 79613 10268 - 344.928.384 1916 84024 11093 - 392.376.235 1917 87273 12382 - 374.704.480 De Kamers van Arbeid. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Rotterdam heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het ont werp van wet, behelzende bepalingen tot be vordering van de vreedzame bijlegging van ge schillen over arbeidsaangelegenheden en #tot het voorkomen van zoodanige geschillen. Zij schrijft daarin o.m., dat het voor de Kamers van Arbeid, die gedurende vele jaren hebben aangedrongen op een herziening harer bevoegd heden, niet anders dan teleurstellend kan zijn, wanneer zij voorstellen lezen, die tot strekking hebben, nieuwe bemiddelaars met bevoegd heden toe te rusten, waarom zij zelve gevraagd hebben. De wettelijke regeling van de Kamers heeftT-sedert haar aanvankelijke vaststelling geenerlei wijziging ondergaan, hetgeen naar het oordeel van adr., voldoende is om een beroep op de verrichte prestaties, ter verdediging van een gansch nieuwe wet, naast de bestaande af te wijzen. Adr. heeft zich afgevraagd, of de regeering, van oordeel, dat de bestaande regeling van de Kamers van Arbeid een misvatting en zoo spoe dig mogelijk voor een andere dienstregeling moet plaats maken, niet rationeeler had gehan deld, door de voorgenomen wettelijke regeling niet neven», doch in de plaats van de huidige te stellen en derhalve de Kamers van Arbeid op te heffen. Door de instelling van een insti tuut, dat haar werkkring bestrijkt, wordt een doelmatige ontwikkeling van de Kamers van Arbeid geenszins bevorderd, doch veeleer be moeilijkt. Als men ziet, dat de belangstelling vóór en ook in den boezem der Kamers van Arbeid zelve gestadig vermindert, zal men zegt adr. moeten erkennen, dat iedere maatregel, die aan het prestige dezer instellingen afbreuk doet het on Inrichtingsproces bevordert. Indien dit gewenscht is, ware zeker een cardinale maat regel, namelijk de definitieve opheffing der Kamers van Arbeid, doelmatiger dan het tref fen van maatregelen als de hier bedoelde. De oplossing van de vraag, wat in de toekomst de positie der Kamers van Arbeid zal zijn, kan, naar adr. tenslotte opmerkt, niet bevorderd worden door de belemmering van haar arbeids sfeer tengevolge van de oprichting van andere instellingen, maar door een onderzoek, in overleg met de bestaande kamers zelve, van de wijze, waarop in de toekomst een doelmatiger werk methode kan worden bevorderd. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de schriftelijke vragen, gesteld door het Tweede Kamerlid Van den Tempel, betreffende het niet goedkeuren door Gedeputeerde Staten van Overijssel, Zuid-Holland en Utrecht van verschillende raadsbesluiten inzake salaris- en loonregelingen van gemeentepersoneel, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende antwoord gegeven Uit een ingesteld onderzoek is den onder- geteekende gebleken dat de in de eerste vraag aangehaalde besluiten van Overijssel, Zuid- Holland en Utrecht, beslissingen inhouden om trent aan de goedkeuring van die colleges onder worpen besluiten tot wijziging van de begroo tingen der gemeenten Almelo, Rotterdam en Utrecht, noodig voor het vinden der gelden tot dekking van de kosten, voortvloeiende uit de salaris- en loonregelingen, welke in de verschil lende gemeenten ten behoeve van het gemeente- personeel werden getroffen. De door Gedeputeerde Staten in de verschil lende gevallen genomen beslissingen zijn los genomen van de bedoelde circulaire van den ondergeteekende, dd. 10 October 1919, krachtens het bij de wet aan Gedeputeerde Staten opge dragen toezicht op het financieel beleid der gemeentebesturen Voor den ondergeteekende bestaat er minder aanleiding om zijnerzijds aan Gedeputeerde Staten van eenigerlei interpretatie van de cir culaire dd. 10 October 1919 te doen blijken, omdat daarbij slechts eenige denkbeelden in overweging zijn gegeven. Het Tweede Kamerlid, de heer De Wilde, had aan den Minister van Binnenlandsche Zaken eenige schriftelijke vragen gesteld betreffende het onderwerpen aan Koninklijke goSdkeuring van raadsbesluiten, houdende bepaling van het verhoudingscijfer, c.q. percentage van heffing voor de plaatselijke inkomstenbelasting. Op deze vragen heeft de Minister het volgende geantwoord Wanneer het besluit van den raad, bepalende het invoeren van een belasting naar het inko men, tevens het verhoudingscijfer, c.q. het percentage van heffing, vaststelt, maakt die factot deel uit van het heffingsbesluit en is, indien dat besluit de Koninklijke goedkeuring ontvangt, in die goedkeuring begrepen. Tot dus ver placht echter, indieu het verhoudingscijfer c.q. percentage van heffing, bij afzonderlijk besluikt door den raad werd bepaald dit besluit niet aan de Koninklijke goedkeuring te worden onderworpen. Nu een nauw verband is gelegd tusschen de Rijks- en gemeentelijke inkomstenbelasting en inzonderheid de invordering van deze laatste door de Rijksadministratie zal geschieden, kan deze practijk, welke indruischt tegen het be paalde in de art. 233 en volgende der Gemeente wet, niet langer gedoogd worden. De termijnen, in die artikelen gesteld, zijn waarborg, dat de eisch van Koninklijke goed keuring het spoedig ten kohiere brengen van de aanslagen niet zal verhinderen. Wegens de controle op de naleving van art. 247, eerste lid, der Gemeentewet volgens de nieuwe lezing van dat artikel, kan in het al gemeen niet volstaan worden met heffings- besluiten,' die slechts bepalen het aantal op centen, dat ten hoogste op de hoofdsom van een Rijksbelasting zal gelegd, worden. Verlenging arbeidstijd. Volgens „De Nederl." bestaat het voornemen den dagelijkschen werktijd op de Departementen met een half uur te verlengen. De Koningin en de Prinses. Het stoomschip „Merope", waarmede de Ko ningin en de Prinses een tocht naar de Noorsche fjorden maken, wordt omstreeks 24 dezer te Amsterdam terugverwacht. Generaal Van Tuinen wnd. divisie-commandant. Naar wij Vernemen, zal de generaal-majoor C. van Tuinen, sous-chef van den generalen staf, eerlang worden belast met de waarneming van het commando van de le divisie. Radioinrichting voor opvangen van seinen. Bij beschikking van den Minister van Water staat dd. 8 Augustus j.l., zijn bepalingen vast gesteld betreffende het hebben en het gebrui ken van radioinrichtingen, uitsluitend geschikt voor het opvangen Van seinen. De gebruikers dier inrichtingen zijn verplicht van de aanwezigheid daarvan kennis te geven aan den directeur van het rijkstelegraafkantoor ter plaatse, c.q. aan dien van een nabijgelegen rijkstelegraafkantoor, indien zich ter plaatse zulk een kantoor niet bevindt. Deze aangifte behoort te geschieden door middel van een for mulier, dat op genoemde kantoren kosteloos verkrijgbaar is en hetwelk de bepalingen ter zake vermeldt. Duitschland en Nederland. In 1913 werd naar Engeland uitgevoerd voor 958.8 millioen mark, welk bedrag 14.3 van Duitschland's geheelen export vormde. Voor Nederland was in dat jaar het bedrag 462.4 millioen en het percentage 6.9 'Thans overtreft de uitvoer naar Nederland dien van alle landen. Nederland staat Ver en ver boven aan in de lijst met een bedrag van 864.50 mark, vormende 21.2 van den gan- schen Duitschen export. Daarop volgt Zwitser land, dat echter-niet meer dan 9.2 betrekt. Het kleine Nederland ontvangt bijna het vierde gedeelte Van den totalen Duitschen ex port. Een kwart Het feit illustreert opnieuw den abnormalen stand onzer handelsbalans, En wel droevig stemt de onevenredig geringe uit voer onzer producten tegenover de ontzaglijke hoeveelheden, die Duitschland op onze markt brengt. Indien in dezen toestand niet spoedig een verandering intreedt, kunnen de noodlottige gevolgen niet uitblijven. („Tijd"). Jubileum. 13 November zal de leider der R.-K. Kamer fractie, mgr. dr. Nolens, zijn zilveren jubileum als lid der Tweede Kamer vieren. Dien dag voor 25 jaar is hij voor het eerst als lid der Tweede Kamer voor het district Venlo gekozen, voor welk district hij steeds tot de in voering der Evenredige Vertegenwoordiging in de Kamer heeft zitting gehad. (Rsb.) De intern. statistiek. De Nederlandsche regeering heeft, overeen komstig art. 4 van het Reglement van orde van de vergadering van den Volkenbond, den secre taris-generaal overzicht op de agenda van de a.s. zitting van de vergadering, welke op 5 September aanvangt, te plaatsen het punt „Regeling van de Internationale Statistiek". Dit punt heeft reeds een onderwerp van studie uitgemaakt van een daartoe door den Volken bond ingestelde commissie. Uit het door die commissie in October 1920 uitgebrachte rap port blijkt, dat geen overeenstemming werd bereikt omtrent de vraag, in hoeverre de inter nationale statistische arbeid bij den Volkenbond ware te centraliseeren. De Nederlandsche regeering is van oordeel, dat het vraagstuk thans voldoende is voor bereid voor de behandeling in de vergadering. Vooral waar de Volkenbond steeds meer en meer de hulp der rëgeeringen inroept, teneinde ten behoeve van zijn verschillende werkzaam heden, statistisch materiaal te verzamelen, schijnt het ter voorkoming van dubbelen ar beid, gewenscht dat de leden van den Bond oen beslissing nemen omtrent de vraag, opwelke wijze de internationale statistiek op de meest practische wijze zal kunnen worden georgani seerd Art. 81 Tabakswet. In de huishoudelijke vergadering van de afd. Den Haag van den Eersten Ned. Bond van kleinfabrikanten in de sigarenindustrie is de inwerkingtreding van art. 81 der Tabakswet besproken. Opgemerkt werd, dat, indien dit artikel, zoomede de geheele wet, ongewijzigd werd ingevoerd, een buitengewoon groot aantal menschen genoemd werd een aantal van 6000 kleinfabrikanten, winkeliers enz., broodeloos zou worden. Duidelijk blijkt thans, dat juist de klein industrie zou worden getroffen, omdat de be palingen omtrent ligging, inrichting enz. dei- fabrieken, bijna uitsluitend, alleen door de groot industrie kunnen worden nageleefd. Bovendien veroorzaken de woningnood en de hooge huren, die gevraagd worden voor de enkele werkplaatsen, die nog beschikbaar zijn, onoverkomelijke bezwaren. Dat men bij deze wet, incidenteel, de huisindustrie wil afschaffen, werd scherp afgekeurd, te meer nog, omdat de rnalaise in dit vak daardoor nog in groote mate werd vergroot, n.l. door de aanzienlijke prijs- verhooging van sigaren enz., vermindering van den omzet en het werkloos worden van een zeer groot aantal menschen. Verder werd opgemerkt, dat de werkplaatsen in de kleinindustrie, in vergelijking met die der grootindustrie, wat reinheid enz. betreft, zeker den toets der critiek kunnen, doorstaan. Voor belastingobject werd deze wet beschouwd als een van de meest be zwarende en ongunstige wetten, welks opbrengst, wil men ingevolge de toezeggingen, de slacht offers een behoorlijke schadeloosstelling geven en met het oog op de ambtelijke onkosten, vrij wel nihil zal blijken te zijn. Centrale werkplaatsen, als toegezegd, achtte men in strijd met ons volkskarakter en onuit voerbaar vanwege de daaraan verbonden hooge kosten en lasten. In deze wet werd gezien een verkapte poging tot fnuiking van de kleinindustrie en terugdrij ving van de betrokkenen naar de grootindustrie, wat, gelet op de groote werkloosheid in dit vak, vrijwel zal mislukken en dus alleen het aantal armlastigen aanmerkelijk zal vergrooten. Besloten werd, zich zoo krachtig mogelijk daartegen te weren en bij het hoofdbestuur er op aan te dringen, zijn pogingen voor het voort bestaan van de kleinindustrie te verhoogen en de aandacht Van de regeering en alle betrokkenen daarop te vestigen, om zoodoende alsnog te Verkrijgen, dat de Tabakswet of ingetrokken, of ingrijpend gewijzigd worde. Reizigersvervocr. Reizigers van de stations der lijn Hoek van HollandSchiedam, bestemd voor stations, verder dan Schiedam in de richting Den Haag, mogen met de treienen 1905, 161, 31 en 1927 over Rotterdam D.P. reizen en vandaar met den eerstvolgenden trein naar hunne bestemming doorgaan. Bevrachting. De bepaling, dat voor de bevrachting van bagage (niet rijwielen) een plaatsbewijs getoond moet worden, geldig voor liet traject, waarover de zending vervoerd wordt, wordt vaak ont doken, doordien verscheidene personen eenzelfde plaatsbewijs toonen. 1 eneinde dit misbruik tegen te gaan zal op de keerzijde van elk plaatsbewijs, op vertoon waarvan bagage bevracht werd, het woord „bagage" geschreven of gedrukt worden. Goederenvervoer. De aandacht van belanghebbenden wordt op het volgende gevestigd De douane-declaraties bij zendingen naar het buitenland worden dikwijls onvolledig ingevuld, waardoor de zendingen opgehouden worden en kosten ontstaan, inzonderheid wordt er op gewezen, dat de Fransche douane specificatie der colli met merken, nummers en gewicht eischt en dat dus niet kan worden volstaan met de vermelding van b.v. óón wagen machine- deelen, doch dat de kisten Vaar hun inhoud, merken en gewicht moeten worden omschreven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Coneert. Wij herinneren aan het concert van de Schied, Zangvereeniging „FideÜo" met medewerking van het harmonieorkest „O. B. K." alhier te geven in den Doeletuin te Rotterdam. Kaar ten zijn te verkrijgen in den Muziekhandel Hakkert, Hoogstraat, alhier en 's avonds in den Doele te Rotterdam. Uit de Glasindustrie. Gisterenavond 7 uur vergaderden in 't Beurs gebouw alhier de Katholieke, de Christelijke en deSyndicalistische organisatie van arbeiders in de glasindustrie (de moderne bond had geweigerd mee te werken) ter bespreking van 't middel ter verbetering van de thans bestaande malaise. De heerjP. Noordennen voorzitter van den Bond van Christelijke Fabr.- en Transportarbeiders, open de de bijeenkomst en wees er op, dat de arbeiders van wege de malaise in de glasindustrie zeker een offer moesten brengen. Tot dit doel was dan ook deze vergadering belegd en eveneens, om op de Vrijdag (heden) te houden conferentie met de patroons 't gevoelen der arbeiders bekend te kunnen maken. - De heer Collé, voorzitter van den Syndicalisti sche Bond, nam hierop ter verdere uiteenzetting 't woord. Hij achtte 't onnoodig voor arbeiders in de glasindustrie de malaise in deze industrie toe te lichten. Ze konden dit voldoende opmaken uit 't aantal weikeloozen onder hen. De voor naamste reden hiervan scheen te liggen in den lagen valutastand. Reeds was naar menig mid del ter opheffing van die malaise gezocht en meerdere malen waren ook op 't Departement van Arbeid besprekingen hierover gevoerd. Hier bleek, dat de patroons 't eens waren over 't punt, dat er goedkooper moest geproduceerd worden maar over de wijze om dit te verwezenlijken, verschilden ze in meening.Zoo wilde b.v de direc tie der „Schie" 't drie ploegen stelsel, terwijl de directie van „Vlaardingen-Leerdam" de 51- urige werkweek wilde Spr. zelf, die daar ook tegenwoordig was geweest, had gepleit voor 't drie ploegen stelsel, omdat hierdoor ten minste niet den 8-uren-dag den nek werd omgedraaid, 't Staat vast, gaat spr. voort, dat een offer moet gebracht worden en daarom dat offer gekozen, wat 't meest in 't belang is van industrie en ar beiders. Bovendien is 't de directie der „Schie" thans practisch gebleken, dat niet met de 51- urige werkweek den toestand is te redden maar wel met 't drie-ploegenstelsel. Spr. vertrowde dan ook, dat de arbeiders dezelfde meening waren toegedaan en dat ze de volgende motie in hun eigen belang zouden aannemen De arbeiders, behoorende tot de glasindustrie, in vergadering bijeen in het Beursgebouw te Schiedam op Donderdag 18 Aug. 1921, onder lei-, ding van de besturen van den Nederl. Bond van Christelijke Fabr.- en Transportarbeiders, afd. Schiedam, den Ned. R. K. Bond van glas- en aardewerkers „God.en ons Recht", afd.Schie dam, en de Federatie van Arbeiders, werk- zaamin voedings- en genotmiddelen bedrijven, vakbond glasbewerkers, afd. Schiedam, vaststellende dat de flesschen-industrie mo menteel in moeilijke omstandigheden verkeert, wat tot gevolg heeft groote werkeloosheid, ver nomen hebbende, dat de fabrikanten als ooraaak van de malaise opgeven het niet mogen producee ren van 's avonds 10 uur tot 's morgens 5 uur, terwijl de ovens gedurende dien stilstand toch ge stookt moeten worden, overwegende, dat een J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2