DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton. Virginia's levensloop. $®T44ste Jaargang. Zaterdag 20 Augustus 1921. No. 13116. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingebonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. Buiteniandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Zooals men weet, heeft president Harding Hughes tot hoofd der Amerikaansche delegatie bij de ontwapeningsconferentie te Washington benoemd en den bekenden senator Lodge als een der ledim aangewezen. Men weet nog niet, ol' deze laatste de benoeming zal aanvaarden. Volgens berichten uit Amerika, zouden voorts George Sutherland en Oscar Underwood de laatste leider der democratische groep van den Senaat, tot leden der delegatie worden benoemd. Harding zou aldus doende, het verwijt willen ontgaan, dat, in verband met de vredesconfe rentie te Parijs dikwijls aan Wilson is gedaan, ö-l. dat deze stelselmatig de leden der oppositie partij op den achtergrond heeft gehouden, en geweigerd heeft, hen te raadplegen. SenatorKingverklaarde aan eén Vertegenwoor diger van de „United Press" dat het noodza kelijk is, president Harding te verzoeken, Wil son, oud-president del- Vereenigde Staten, als Amerikaansch afgevaardigde naar de ontwape ningsconferentie te zenden. OPPER-SILE ZIE. Overeenkomstig de gebruikelijke werkwijze heeft de fungeerende voorzitter van den raad van den Volkenbond Quinones de lléon, de Spaan- sche vertegenwoordiger in den raad, verzocht op te treden in de buitengewone zitting als rap porteur, wiens taak het zal zijn aan den raad een objectieve uiteenzetting te geven van de feiten, ten einde den raad op de hoogte te stellen van de moeilijkheden in het besluit van den Oppersten Haad nopens het vraagstuk van Opper-Silezië. OOSTENRIJK. Een telegram uit Weenen meldt In het Arsenaal hebben ernstige vechtpartijen plaats gehad. Vier soldaten en een kapitein van het eerste bataljon van de weermacht hadden de keizerhymne gezongen. Communistische mi litairen werden daarover zoo driftig, dat ze de zangers mishandelden en de kazerne uitsmeten. De mishandelden beweren nu echter, dat ze de keizerhymne met een gepariodeerden tekst gezongen hebben. Bij gelegenheid van den verjaardag van den ex-keizer hebben er m Tirol groote monarchisti sche betoogingen plaats gehad. Op alle bergen zijn vreugdevuren ontstoken. MAROKKO. Het Spaansche staatsblad bevat een besluit waarbij, ter dekking van de kosten van den veld- ocht in Marokko een buitengewoon crediët van 119 millioen peseta's verstrekt wordt. Oe opstandelingen hebben een aanzienlijke meveelheid sanitair materiaal van de intendan ce, materiaal Van de genie voor spoorwegen en luchtvaart buitgemaakt en gedeeltelijk vernie tigd. BRITSCH-INDIE. Het heet thans te zijn vastgesteld, dat de reis van den prins van Wales naar Indië op 17 November zal plaats hebben.Iiij zal vijf maan den wegblijven en tijdens zijn verblijf aldaar ook Burma bezoeken. Van «verschillende zijden is in verband met 't Plan de vrees uitgesproken, dat deze reis ot groote teleurstelling zal leiden, aangezien c Ohundi-partij nu reeds besloten heeft het be 59 Haar stem en blik waren zóó neerslachtig, hat, het de sympathie van mrs. Hornby wek te. „Het spijt mij voor u, arme vriendin," zeide zij. „Maar waarom het toegestaan Mr. Uethebridge zou het zeker nooit gedaan heb ben. Het is een beleediging voor zijn nagedach tenis." „Dezelfde woorden, die ik gezegd heb Waar om ik het toesta Ómdat ik er niet aan doen kan, mrs. Hornby. Dat is de volle waarheid." Zulk een bekentenis te doen aan mrs. Horn- by wasvoor dez.e meer dan genoeg, om innig medelijden met haar te gevoelen. „Uw nicht moet haar verstand verloren hebben," zeide zij scherp. „Zij kan toch zeer goed begrijpen dat niemand haar zal komen bezoeken." „Ik heb haar dat alles herhaaldelijk ge zegd. Maar het helfpt niet. Zij zegt, dat het baar niet kan schelen," zuchtte Johanna. »Niet schelen Maar het moet haar kun- neu schelen, of zij zoo iemand onder haars Vaders dak ontvangt, terwijl de arme man uauwelijks twee maanden dood is. Ik heb j^adeline altijd voor een koppig eigenzinnig gehouden." k Johanna viel haar met een.smee- gehaar in de rede. „Neen. neen, wees zoek van den troonopvolger evenzeer te sabotee- ren als destijds de reis van den hertog van Bon- naugt, die ook in de groote steden alleen door officieele personen begroet werd en overigens slechts leege straten en vensters zag. Vandaar dat er van verschillende zijden op wordt aange drongen, den prins een dergelijke beleedigende aankomst te besparen en de reis uit te stellen tot er in Indië een betere stemming heerscht. ALLERLEI. Uit Riga wordt gemeld, dat de internationale conferentie vdor post- en telegrafie, die daar op 10 September wordt gehouden, vermoedelijk zal worden bijgewoond door Duitsche,Russische Deensche en Zweedsche gedelegeerden, terwijl ook de vrije stad Danzig vertegenwoordigd zal zijn. Uit Buenos Aires wordt gemeld Van 1 Mei 1920 tot eind April 1921 zijn er gemid deld maandelijks 570 Duitsche landverhui zers in Argentinië aangekomen. Uit Stockholm wordt bericht Alle Zweedsche handelskamers hebben zich op aanvraag van het Zweedsche ministerie van financiën tegen de invoering van een abso luut alcoholverbod in Zweden uitgesproken. De Duitsche bladen melden, dat 50,000 hon gerende Russen de Oekraine binnengedrongen zijn. Zij plunderen de dorpen en leveren bloedige gevechten met de boeren. Wolff meldt uit Warschau, dat hier 128,000 metaalarbeiders staken. Zij eischen 75 pGL. loonsverhooging. De „Times" verneemt uit Helsingfors; De Russische sovjet-regeering heeft op 13 Augustus een decreet uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat onroerende goederen in de steden aan hun vroegere eigenaars worden terug gegeven. Deze regeling zal geschieden zonder compensatie, maar met de bepaling, dat geen enkele burger meer kan bezitten dan één enkel huis. Het gevolg van hetzelfde decreet is, dat de aankoop en verkoop van onroerende goederen weer wordt toegestaan. Het gerucht doet de ronde, dat Hugo Stinnes een groot aantal huizen in de steden en op het platteland in Rusland voor belachelijk lage prijzen heeft aangekocht voor Duitsche immk> granten. De ministerraad te Boekarest besloot den uitvoer van rogge en tarwe tot staatsmonopolie te maken. De uitvoer van andere graansoorten is toegestaan indien de exporteur eenzelfde hoe veelheid als die, welke hij uitvoert, den staat te gen maximumprijs ter beschikking stelt. De uit- voercentrales voor graan worden opgeheven. De graanuitvoer van Roemenië bedroeg in 1921 745,665 ton in 1920: 26,637 ton. De oorlogswinstbelasting die op 1 April van dit jaar is afgeschaft, heeft in Engeland in 't laatste begrootingsjaar 55 1]i millioen pond opgebracht. Binnenland. De Arbeidsmarkt. De laatstverschenen aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bevat o.a. een overzicht van den stand der arbeidsmarkt in het 2e kwartaal Van 1921 waaraan het Volgende ontleend is. Hoewel genoemd kwartaal een gedeeltelijke, in sommige gevallen zelfs niet onbelangrijke Vermeerdering van de werkgelegenheid te zien gaf, moet, daarbij toch onmiddellijk worden op gemerkt, dat de nijverheid in het algemeen en niet hard voor de arme Madeline. Het kind is zichzelf niet.Ze is den schok nog niet te boven gekomen. Ze leeft onder een zekere betoovering en is haar eigen meesteres niet. 't Is alies het werk van Hugh Fraser. Ze zou geloof ik, door het vuur voor hem gaan „Dom schaap En d t meent nog wel de wijsheid in pacht te hebben en verbeeldt zich, naar ik hoor, knap genoeg te zijn, om er een godsdienst op haar eigen hand op na te hou den. Ik vrees, dat haar vader misschien ook Zij ging niet voort, maar zag haar veelbe- teekenend aan. „Mijn broeder was de beste man, die er ooit heeft bestaan. Niemand heeft ooit beter dan hij geleefd viel Miss Johanna haar op een vijandigen toon in de rede, die plotseling aan mrs. Hornby het zwijgen oplegde. „Zeker, hij was een voortreffelijk braaf mensch, antwoordde zij verzoenend, of schoon met eenige aarzeling in haar stem den wij zillen hopen, dat Een flikkering in het oog van haar bezoekster, deed haar opnieuw verstommen. „Komt mr. Merzier mede? vroeg zij, plotseling van onderwerp veranderen de. „O, neen. De Hemel beware ons! Neen, dat n?e*'' stamelde Johanna. „Maar, wel be zien, is hij haar echtgenoot, en man en vrouw zijn een. En voor mij is het vrij hetzelfde of zij alleen dan of hij mee komt. Neen, dat staat toch niet gelijk.Zij is wel met hem getrouwd,maar I toch geloof ik dat 7,ij een achtenswaardigevrouwe verscheidene harer onderdeelen meer in het bij zonder, een buitengewoon moeilijken tijd ble ven doormaken. Voor zoover de berichtgevers zich daarover uitspraken, schreven zij de ver levendiging toe aan het seizoen, of aan ver meerdering der vraag naar artikelen door prijs verlaging of andere, ook wel toevallige Om standigheden, zooals de komende tabaksbelas ting voor de sigarenindustrie. Dat de industrie nog in moeilijke omstandigheden bleef verkee- ren, daarvan getuigden niet alleen de Vele ver slagen, volgens welke er vrijwel stationnaire, of sedert het vorige kwartaal hier en daar zelfs nog toegenomen slapte heerschte, doch ook in de gevallen dat men Verlevendiging rapporteer de achtte men den toestand veelal nog verre van rooskleurig. Afgezien van de minder gunstige seizoen-in vloeden, welke in een aantal gevallen waren te constateeren, noemde men als oorzaken der slapte weder dezelfde factoren als Vroeger. Als voornaamste daarvan kunnen, onder opmerking dat ook nu weder niet kon worden vastgesteld welk aandeel elk op zich zelf in de nog heer- schende werkloosheid gehad heeft, in herinne ring worden gebrachtscherpe buitenlandsche concurrentie en stilstand of slechts onvoldoende opleving van den export, (naast de meer alge meen gevoelde moeilijkheden voortspruitende uit het valutavraagstuk speelden hierbij voor een aantal bedrijven o.a. ook invoerverboden of hooge invoerrechten in vreemde landen een rol) en voorts spaarzaamheid in het doen van be stellingen, deels ook als gevolg van de onze kere prijzen en verminderde koopkracht. Ove rigens valt daarbij dan nog te wijzen op de ook nu weder in tal Van verslagen van patroonszijde naar voren tredende klachten over den voor hun bedrijf nadeelingen invloed der nieuwe Ar beidswet, alsmede over de hooge productiekos ten, in welke omstandigheden te zamen voor name oorzaken werden gezien welke den strijd tegen de buitenlandsche concurrentie hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk maken. Uiteraard zag men hoe langer hoe meer om naar midde len om op de productiekosten te bezuinigen. In dit verband valt, o.a. melding te maken van het sedert het vorige kwartaal toegenomen aantal gevallen van loonsverlaging of pogingen daar toe, welke natuurlijk van werkliedenzijde be strijding ondervonden. Al vertoonde, in overeenstemming met het bovenstaande, de arbeidsmarkt, van het stand punt der werknemers beschouwd, voor verschil lende branches een min of meer opklarend beeld, toch kon nog op verre na niet van een over het algemeen bevredigende verhouding worden gesproken. Ondanks de afneming heerschte eind Juli alles te zamen genomen toch nog groote werkloosheid. De gevallen dat ondernemingen over onvoldoend aanbod van personeel klaagden, bleven meestal beperkt tot vaklieden, zooals b.v. bouwvakarbeiders en me taalbewerkers, of tot speciaal voor een bepaald bedrijf geschikt personeel (b.v. jeugdige of Vrouwelijke werklieden). Het surplus van on geschoolden was dooreengenomen zeer groot. In het overzicht wordt voor elk der onder scheidene bedrijfstakken meer in bijzonderheden aangegeven hoe de toestand geweest is. Be palen wij ons hier met het oog op de plaats ruimte tot enkele der voornaamste, dan valt flinke verbetering aan te wijzen, o.a. voor de lederindustrie (leerlooierijen en schoenmake rijen), de textielindustrie (althans in verschil lende branches, b.v. de katoenindustrie) en de sigarenfabricage. Voor zoover ten opzichte van is, ofschoon ik van Virginia hoorde, dat zij er zoo geblanket uitzag als een actrice." „Wat Mrs. Hornby's oogen schoten vuur. „V-rginia, Miss Neville Hoe weet die er iets van Mrs. Hornby's snijdend geluid deed Johanna eenig gevaar vermoeden. „Ze zag haar, geloof ik, toevallig in Parijs,"antwoordde zij eenigszins verstrooid. „Te Parijs Ik zou wel eens willen weten, onder welke omstandigheid Miss Neville zich in gezelschap kan hebben bevonden met iemand als madame Mercier. Vreemdelingen", ging zij met klimmende heftigheid voort ,„zijn geenvan allen te vertrouwen." Miss Lethebridge was eenigszins in haar zwak getast. „Virginia is niet geheel en al een vreemde," zeide zij aarzelend. „Haar vader was een Engelschman." „Ja, dat is ook zoo, maar zij is zelf door en door een vreemde, zoo beweeglijk, zoo rus teloos, zoo zonderling. En bovendien, wat weet men van haar Hoe 'maakte zij kennis met Madame Mercier?" vroeg zij achterdoch tig. „Zij maakte geen kennis met haar. Ze werd te Parijs door een ongelukkig toeval opge houden en mr. Amyott noodigde haar uit om een toertje te maken of zoo iets-maar het rechte weet ik niet," zeide zij, om een eind aan het gesprek te maken. „Een toertje maken mr. Amyott Ma dame Mmrier Zij lelde die gegevens op haai de bedrijven der houtbewerking van verleven diging kan worden gesproken, was deze slechts gering. In de kledingindustrie is de werkloos heid, vooral ook door den gunstigen invloed van het seizoen zeer beperkt gebleven. Voor beelden van bedrijven, welke zich door een vrijwel stationnaire slapte bleven kenmerken, zijn de diamantindustrie en de papier- en car- tonfabrieken. Achteruitgang werd o.a. waar genomen in de typografische vakken (meer en meer werkloosheid), verschillende bedrijven dei- chemische industrie (kunstmestfabricage, zwa vel en houtzuurfabricage, een aantal oliefabrie- ken, enz.) en niet we;mg fabrieken uit verreweg de meeste branches der metaalindustrie (de toe neming der slapte in deze fabrieken overscha duwde de ook wel hier en sedert het vorige kwartaal waargenomen vermeerdering van werk) Ook buiten de eigenlijke nijverheid liet de werkgelegenheid hier meer daar mrnder te wen- schen over. Zeer ongunstig was de toestand in de veenderij, waar in dit graaf- en baggersei- zoen wegens de groote voorraden en den ge ringen afzet in het algemeen minder arbeiders werk vonden dan in andere jaren. In de steen-- kolenmijnen is het werk onder den invloed der Engelsche mijnwerkersstaking wel toegenomen, 'maar toch bleef het aantal arbeiders op 1 Juli nog ruim 750 beneden dat van begin Januari. In den landbouw werd de arbeidsmarkt door verschillende factoren op voor de werknemers ongunstige wijze beinvloed, zooals droog voor jaar, beperking der cultuur van sommige bewer kelijke gewassen, uitsparing van arbeidskrach ten wegens de hooge loonèn, door meer machines in gebruik te nemen of werk, dat niet econo misch geacht wordt, achterwege te laten, ver grooting van het aantal beschikbare werkkrach ten door de malaise in verscheidene industrieën en sterk verminderden trek naar Duitschland uit de grensprovinciën. Niet alleen is in dit voorjaar dooreengenomen meer werkloosheid voorgeko men dan gewoonlijk, doch in tegenstelling met andere jaren is zij zelfs in de drukste perioden deels blijven voortbestaan. Met den landbouw had de tuinbouw veel gelijkenis, ook daar bleef de aan het seizoen eigen vermeerdering van werk veelal bij normale jaren ten achter Met betrekking tot de zeevisscherij valt o.a. op te merken, dat gedurende het grootste deel van het kwartaal vooral de stoomtrawlers, en, zij het ook in mindere mate, de stoombeugers in En geland havenden, omdat zij daar, als gevolg van de belemmering, welke de Engelsche vis- scherij van de mijnwerkersstaking ondervond, de vangsten tegen flinke prijzen van de hand konden doen. De beschikbare cijfers omtrent de werkgelegenheid in de havens van Amsterdam en Rotterdam wijzen uit, dat de reeds sedert eenigen tijd waargenomen achteruitgang zich over het algemeen ook in het tweede kwartaal voortzette. Herziening Jachtwet. De „Res.-bode" verneemt, dat de regeering bezig is het wetsontwerp tot herziening van de Jachtwet geheel om te werken, waarbij meer rekening zal worden gehouden met de klachten van de boeren. Vervoer van vogels. Onder kleine vogels in kooitjes, welke door reizigers kosteloos in de coupé mogen worden Vervoerd, worden verstaan vogels, die zich bevinden in vogelkooitjes, niet grooter dan ongeveer 20 X 20 x 20 c.M. Zijn van een kooi, waarin zich een of meer vogels bevinden, de afmetingen grooter, dan vingers na. „Geloof me, het is een lichtzinnig schepseltje." „Volstrekt niet. Ze is een allerliefst, ver standig meisje. Ik heb volstrekt niets tegen haar, dan dat ze Roomsch Katholiek is en dat zal naar ik meen,haar in uw oog niet tot nadeel strekken, mrs. Hornby. Op dien uitval gaf mrs. Hornby geen ant woord. En werkelijk was zij zoo met haar eigen gedachten vervuld, dat zij dien uitval niet eens hoorde. „Ja," vervolgde zij, na eeni ge oogenblikxen in gedachten verzonken te zijn geweest, „hoe meer ik er over nadenk, des te vaster wordt mijn overtuiging,dat het voor Virginia het best zou zijn met mr. Amyott te trouwen." Miss Lethe bridge maakte een eigenaardige beweging met het bovenlijf en zag haar met verbaasde blikken aan. „Ralph Amyott Waar denkt ge aan Hij be zit geen penning riep ze uit. „Hij is een deugdelijk kunstenaar, die naam begint te maken, en hij woont te Parijs," her nam de andere, terwijl zij met haar hand wuif de ten bewijze van de vastheid harer overtui ging- „Hij schildert op 't oogenblik mijn portret Allerliefst. Wij zijn er zeer voldaan over, dat ver zeker ik u „Zij zal mie/ met mijn zoon trouwen Ik wil er niet van hooren," riep mrs. Hornby zenuw achtig. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1