DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Maandag" 22 Augustus 1921. No. 13117. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandscb Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Een telegram uit Washington houdt in, dat Amerikaansche politieke kringen met instem ming de verklaringen van Lloyd George in het Lagerhuis over de kwestie der Stille Zuidzee bespreken. Het voegt daaraan toe, dat de Ver. Staten in dezen 'n schikking hoogst wenschelijk achten en overtuigd zijn van de mogelijkheid daarvan, mits twee bêg;nseleri worden erkend, t. w. le een billijke en gelijke behandeling van China en Siberië ;t2e gelijke handelsvoordeelen voor alle staten in het Verre Oosten. Volgens een telegram uit Tokio heeft Oekoema, oud-minister-president van Japan, in een pers- gesprek verklaard, dat de gedelegeerden van zijn land zich formeel zullen verzetten, als de confe rentie te Washington mocht willen tornen aan de besluiten van Versailles over het eiland Yap en over Sjangtoeng. Hij voegde er bij: „Wij eischen, dat men onze bijzondere positie in Siberië erkent, waarin wij kapitalen ter waarde van ongeveer 140 millioen yen hebben gestoken." Volgens een telegram uit Peking heeft Hsoe- tsj-tsjeng, de president van de Chineesche repu bliek in een onderhoud met Reuter als zijn mee ning te kennen gegeven, dat de conferentie over de vraagstukken van de Stille Zuidzee niet alleen voardeelen zal afwerpen voor het Verre Oosten, maar voor de heele wereld-. Er zijn heel wat inge wikkelde vraagstukken met deze zaak verbonden welke kunnen leiden tot internationale verwikke lingen en bovendien waren (tot dusver) niet alle mogendheden bereid deze vraagstukken waarmee hun grondbeginselen gemoeid zijn, te regelen. Dit heeft niet alleen den vrede vertraagd, maar bovendien aanleiding gegeven tot interna tionale beroering. Het Chineesche volk hoopt, dat de conferentie deze vraagstukken eerst zal oplossen en dan rechtvaardige internationale be ginselen zal vaststellen, volgens welke alle inter nationale vraagstukken behandeld kunnen wor den. OPPER-SILEZIE In zijn antwoord aan Briand verklaart de Japansche gezant, burggraaf Isjii, tijdelijk voor zitter van den Volkenbondsraad, dat hij, hoewel het hem npgniet mogelijk is geweest al ?ijn mede leden van den Volkenbondsraad te consulteeren, er toch van overtuigd is, dat zij zich, op grond van den tekst en den geest van het Volkenbonds verdrag, ;bereid zullen verklaren, de uitnoodiging die uit naam van den Oppersten Raad tot hen is gericht, te aanvaarden, en hun advies zullen doen kennen omtrent het vraagstuk van het vaststellen der Opper-Silezische grens, r. polen. H'et steeds stijgen van de prijzen der levens middelen in Polen veroorzaakt voortdurend nieu we werkstakingen en loonbewegingen, en heeft zelfs in de vroegere Pruisische provincie Posen tot bloedige incidenten aanleiding gegeven. Deze prpyincie heeft sinds het verdwijnen van de eco nomische grenzen met Polen, vooral onder de prijsstijging te lijden en de arbeiders organiseeren dan ook onafgebroken betoogingen tegen de duurte. Te Kulm hebben de spoorwegarbeiders Wagons met graan, dat voor Congres Polen was bestemd, met geweld teruggehouden. Veertien arbeiders zijn bij deze gelegenheid gearresteerd. Hun kameraden poogden de gevangenen te be vrijden, waarop de politie van de wapens gebruik maakte. Er vielen dooden en gewonden. De toe stand wordt nog moeilijker gemaakt door de emdelooze scharen van vluchtelingen voor den 60 >,Mijn lieve miss Neville Het gezicht van haar betraande oogen en haar ontroerde stem troffen hem diep. Hij bracht haar naar een Btoel, en overreedde haar zacht en vriendelijk daarin plaats te nemen. „Te moeten denken, dat gij gekweld wordt, of lijdt om mij om ons zeide hij met een blik vol medelijden. Virginia zag hem verwonderd aan. „Om Madeline Om u Ik zou om uwentwil gaar ne wat verduren, want gij zijt beiden zoo goed voor mij geweest. Hij wendde het gelaat af met een half te leurgestelde, half tevreden uitdrukking in zijn blauwe oogen. „Goed voor uzeide hij lachend. „Uw dankbaarheidsgevoel is gemakkelijk op te wekken." Toen scheen hij zich een oogen- blik te bedenken en vervolgde kalm „Ik heb °ver de zaak nagedacht en geloof bepaald, dat het een droom van u geweest is, miss Neville. Virginia schudde ongeduldig het hoofd. „En lk zeg u, dat het geen droom was "Nu, gesteld eens, dat het werkelijkheid p- Praser ontkent. Wij hebben geen bewijs.- hj. bovendien staat mijn besluit vast, om Ma- ne de erfenis niet te betwisten, al oogst Fra- honger, die uit Rusland over de Poolsche Oost grens komen. Er zouden alleen al langs de groote wegen meer dan 100,000 over de grens zijn geko men. DENEMARKEN. Een rapport is verschenen over de resultaten van het onderzoek naar de kritieken toestand van de nijverheid in Denemarken. Het rapport geeft een overzicht van den toestand in de voornaam ste takken van nijverheid en doet voorstellen, welke op dit oogenblik echter nog niet in bijzon derheden kunnen worden openbaar gemaakt. In het rapport wordt uiteengezet, dat men zich strikt beperkt heeft tot de directe gevolgen van den stand der wisselkoersen en dump8ng. Er Jword t gewezen op de noodzakelijkheid van algemeene loonsverlaging en uitbreiding der werkuren en tevens wordt er op gewezen, dat in de landen met een lagen wisselkoers de loonen slechts 20 of 25 pet. bedragen van de loonen, die in Denemarken betaald worden. Het rapport spreekt over verschillende takken van nijver heid, maar niet over de ijzerindustrie, daar het onderzoek in deze branche nog niet is afgeloopen. Het rapport spreekt de meening uit, dat de crisis industrieele operaties onvoordeelig maakt, hoe wel verschillende fabrieken voortgaan met produ- ceeren alleen om de arbeiders aan den gang te houden en hun klanten te houden. Het rap port besluit met het uitspreken van de hoop, dat de voorgestelde anti-dumping-regeerings- maatregelen in practijk zullen worden gebracht. RUSLAND. Volgens de „Daily Telegraph" is de meening van de leden van de Britsche delegatie, die naar de internationale commissie in zake den hongers nood in Rusland zal gaan, dat de toestanden in Rusland van dien aard zijn, dat te vreezen valt, dat de hongersnood in Rusland een kwestie van jaren zal zijn. Er zal dan ook met wel door dachte methoden en systeem te werk moeten worden gegaan bij de te ondernemen hulpactie. Het Georgisch inlichtingenkantoor te Londen meldt, dat typhus en andere besmettelijke ziek ten, met name cholera, Georgië teisteren. Te Tiflis sterven dagelijks tal van menschen, tot veertig toe aan de cholera. De medische hulp is onvoldoende en er is gebrek a&n geneesmidde len. De menschen sterven op straat. Bij gebrek aan andere levensmiddelen voedt men zich met fruit, waardoor de epidemiën nog toenemen. De bolsjewiki hebben biljetten laten aanplakken met„Eet niet te veel tegelijk, doch eet vaak en weinig. Men moet de cholera bestrijden, zoo goed als men de mensjewiki en hun witte garde be strijdt." De gevangenissen zitten overvol met gevangen genomen mensjewiki, werklieden en ontwikkelden, die bij menigten opgepakt zijn, zonder dat er reden voor bestond. Zij krijgen geen onvoldoend voedsel en sterven aan epidemische ziekten, zonder dat er iets gedaan wordt om hen te helpen. DE „REPUBLIEK BARANYA." Daar de Joegoslavische autoriteiten nog geen instructies hebben gegeven tot ontruiming van Pees, heeft de Hongaarsche generaal Soos, ter vermijding van mogelijke conflicten, aan kolo nel Gosset, den commissaris der Entente, doen weten, dat de bezetting door de Hongaren 48 uur zal worden uitgesteld. JAPAN EN ENGELAND. HjVrijdag werd te Sheffield het eere-burgerschap verleend aan den eerste minister van Nieuw Ierland, Massey. ser er ook de voordeelen van Hij sprak met zooveel ernst en eenvoud, dat Virginia zich nauwelijks rekenschap kon geven van de groote zelfopoffering, die in zijn woorden lag. En toch meende zij op het oogen blik een schemering der waarheid te bespeuren. Zij wierp een vluchtigen blik op het doek, dat hij in een afgelegen hoek der kamer tegen den muur had gezet. „Gij wilt dus het oude leven voortzetten en artist blijven zeide zij. Hij bloosde en lachte eenigszins gedwon gen. „Ik weet het nietMaar wel begin ik in te zien, dat ik een vreeselijke groote ezel ben geweest met andere woorden, dat ik nooit behoorlijk van mijn penseel zal kunnen le ven." „Maar nu schildert gij toch. Mag ik het doek eens zien 1" viel Virginia hem haastig in de rede. „Neen, neen In geen gevalriep hij uit, terwijl hij zijn hand op haar arm legde. „Het is een portret van mrs. Hornby, en zij is zoo vreeselijk leeik bedoel zoo moeilijk te tref fen." „Arme vrouw zei Virginia. „Ja, dat is ze wel Ze is zeer zwak en ze nuwachtig, en heeft maar zelden eenige gun stige oogenblikken. Maar ik zal mijn best doen om er iets van te maken. Ze is zoo goed voor me. Ge hebt er geen denkbeeld van. En Hornby ook een beste jongen Vreemd, dat Lij mij geen woord van uw komst gezegd heeft Deze hield een rede en sprak daarbij ook over het Britsch-Japansch verdrag. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de juiste weg was bewan deld door het verdrag te bestendigen. Dat was dacht hij in het belang geweest van den we reldvrede. Japan, dat niet tot helpen verplicht was geweest, was in den oorlog Engeland te hulp gekomen, vooral in den Stillen Oceaan. Het zou niet in overeenstemming zijn met den Britschen aard, den rug toe te keeren aan degenen, die zich trouw hadden betoond jegens Engeland, in het uur van het grootste gevaar. Hij, Massey, zou gaarne zien, dat het tusschen Engeland, de Ver. Staten en Japan, tot een over eenstemming kwam want hij geloofde dat zulks den vrede zou bevorderen. ALLERLEI. De „Tribune" te Genéve verneemt uit authen tieke bron, dat ex-keizer Wilhelm aan zijn zwager Constantijn een schriftelijken gelukwensch heeft gezonden naar aanleiding van het succes der Grieksche wapenen en de bezetting van Eskisje- hir. De ex-keizer herinnert er aan, dat hij per soonlijk er voor heeft geijverd, een spoorwegnet in Anatolië te doen ontstaan, waarvan het voor naamste kruispunt zich thans in handen van de Grieken bevindt. Vervallen van zijn vroegere macht en ver van het Duitsche vaderland, ver heugt Wilhelm zich over het succes van Constan tijn. In een tweeden brief, gericht tot koningin Sophie te Smyrna, zegt Wilhelm, dat zij door de wonden der Grieksche soldaten te verbinden tevens een der wonden van Duitschland ver bindt. De burgemeester van Brussel heeft de aan vankelijk gegeven vergunning voor het houden van een demonstratie voor de Vlaamschë eischen op 28 Augustus a.s., ingetrokken, uit vrees voor ongeregeldheden. Naar verluidt, zal deze betoo ging thans te Antwerpen worden gehouden, waar de stoet officieel zou worden ontvangen door het nieuwe gemeentebestuur, dat, naar men weet, geheel uit flaminganten bestaat. Binnenland. Binnenschcepvaartvakonderwijs. De „Argo", het instructie-vaartuig van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoer ders bij de Binnenvaart i3 Donderdag te Am sterdam teruggekeerd. Met dit schip hebben het bestuur van het Onderwijsfonds v^n bovengenoemde Vereeni ging en de Examencommissie voor de Binnen- scheepvaartexamens na de oefentocht naar de Zpeuwsche wateren met de directeuren en leeraren der bij het Onderwijsfonds aange sloten schippersvakscholen een bezoek ge bracht aan die plaatsen in ons land waar deze scholen gevestigd zijn. Bezocht werden Utrecht, Zwolle, Zwartsluis, Lemmer, Leeuwarden, Enk huizen en Veendam, terwijl tijdens den oefen tocht reeds een bezoek werd gebracht aan Gouda, Rotterdam, Dordrecht en Zeeuwsche plaatsen. Binnenkort zal het instructievaartuig officieel ten behoeve van de schippersvakscholen in dienst worden gesteld. Uitvoer aardappelen. Het Tweede Kamerlid, de heer Schaper, heeft aan den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend,-dat met name in de Zuidelijke provinciën op zeer geforceerde wijze aardappelen worden gerooid en dat de uit- zei hij met een blik op de theetafel. „Niet Misschien wist hij het niet." „Zoudt ge denken Aan het ontbijt vertelde hij, dat miss Lethebridge zijn moeder zou ko men bezoeken, maar dat was alles. Geoffrey is slim Ge hebt zeker wel trek in een kop thee, Miss Neville. Ze staat klaar, waarom zouden we er geen gebruik van maken „Dat vind ik ook zei Virginia lachende. „Ik heb dorst. En die koekjes zien er zoo sma kelijk uit." Eenige oogenblikken later zaten ze tegenover elkander. Amyott schonk in, en bediende Virgi nia naar wensch. Ofschoon hun genoeglijk theepartijtje reeds veel langer geduurd had, dan Amyott recht had om te verwachten en, door een stil zwijgende overeenkomst, Madeline's en Fra- ser's namen niet meer genoemd waren werd er ten laatste toch een einde aan gemaakt door Geoffrey Hornby's lang verwachte komst. Hij kwam met een zekere gejaagdheid bin nenstuiven, doch hield zich plotseling in. toen hij de jongelieden, blijkbaar zeer op hun gemak, bij het venster zag praten. De verandering op zijn gelaat en houding was inderdaad zoo grap pig, dat beiden waarschijnlijk om hem zouden gelachen hebben, als zij zich niet min of meer verlegen gevoeld hadden. Hoe dit ook zij, er volgden eenige oogenblikken van pijnlijke stilte. Amyott scheen het eerst zijn sang froid te hebben herkregen, „Ik ben zoo vrij geweest,Honrby, om voer, in het bijzonder naar België enorme ver houdingen heeft aangenomen 2. Zoo niet, wil de Minister daaromtrent ten spoedigste een onderzoek instellen 3. Zoo ja, wil de Minister overwegen, of op deze wijze genoeg aardappelen voor het verbruik in ons land overblijven, dan wel of maatregelen moeten worden getroffen tegen een voor ons ei gen land te grooten uitvoer 4. Wil de Ministerd en uitslag van een even tueel onderzoek en van de overweging bovenbe doeld mededeelen Het kort verslag der Tweede Kamer. Naar aanleiding van het bericht in enkele dagbladen, waarin werd medegedeeld, dat aan de postkantoren voorloopig geen abonnementen worden aangenomen op het kort verslag van de vergaderingen der Tweede Kamer, verneemt het Haagsch correspondentiebureau het volgen de Omtrent eenige wijziging in de uitgave van het kort verslag is geen enkel besluit geno men zoodat de dienst van het korte verslag onveranderden voortgang blijft hebben Er bestond geen enkele aanleiding voor het stopzet ten der aanneming van abonnementen voor het volgend zittingsjaar. Aan de postkantoren zal worden kennis gegeven, dat de aanneming van abonnementen voor het volgend zittingsjaar 19211922 op den ouden voet voortgang moet hebben. Vanaf 27 dezer zal dan ook de gelegenheid tot het nemen van abonnementen bij de post kantoren openstaan. Goedkoopcr reizen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek de spoorwegtarieven voor de jaarbeursbezoekers te willen verminderen, ten einde handelaren en industripelen ,het bezoek aan de Jaarbeurs zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Drente. Op de vragen van den heer Weitkamp, be treffende het afstaan van water uit de Duitsche kanalen aan de Drentsche, heeft Minister van Karnebeek geantwoord, dat voor zoover dezer zijds kan worden nagegaan, de afvoer van turf door den lagen waterstand op de Drentsche ka nalen inderdaad belemmering ondervindt. Reeds in 1912 is naar aanleiding van opmer kingen, gemaakt bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer over de Staatsbegrotingen voor 1912 en 1913, aan de Duitsche regeering de vraag gesteld, of zij bereid zou worden bevonden uit de Duitsche kanalen water aan Drente af te staan, als zich weer schaarschte mocht voordoen. Deze vraag heeft de Duitsche "regeering des tijds ontkennend beantwoord, met een beroep op eigen behoeften en plaatselijke omstandigheden. Er is geen reden om aan te nemen, dat stappen, welke thans zouden worden gedaan, kans van slagen zouden bieden. Poolsche banken te Rotterdam. Naar het Poolsche correspondentiebureau mededeelt zullen er de volgende maand te Rot terdam twee Poolsche banken worden geopend, n.l. een succursaal van de Bank van Industriee- len in Posen, en een succursaal van de Handels- en Industriebank te Warschau. De eerstgenoem de instelling heeft het vorige jaar reeds te Haar lem een succursaal geopend, dat zich met de geldzendingen heeft belast voor de Poolsche kolonie, die ongeveer 600 families telt. De resul- in uw afwezigheid de honneurs waar te nemen, zei hij tot opheldering. „Ik vond Miss Neville hier, eenzaam en verlaten en de thee was zoo verleidelijk." „NatuurlijkUitstekend De zaak is, dat ik een bitter tegenvallertje heb gehad," zei Geoffrey op een wanhopigen toon. „Dat onge luk van een paard werd een paar mijlen van hier kreupel. Ik had gerekend precies om vier uur hier te kunnen zijn en nu heb ik den ge heelen weg kunnen koopen. Hebt ge ooit zoo iets gehoord vroeg hij naief. Amyott zag Virginia van ter zijde aan. 't Is vervelend Ge hadt zeker thuis een afspraak?" vroeg hij onverschillig. „JaNeen Dat is te zeggen," vervolgde hij verlegen „ik vermoedde, dat miss Neville hier zou zijn. Miss Lethebridge had mij gezegd, dat zij moeder zou komen bezoeken, en Hij voltooide den zin niet, omdat hij met schrik den blos van verontwaardiging op de wangen van het meisje en den vlammenden blik van haar oog bespeurde. „Ik ben wel onge lukkig. De thee is zeker ook koud vervolgde hij verlegen. „Volstrekt niet beste jongen Er is kokend water in overvloed. Of willen we versche zetten. Maar ze kan nog niet koud zijn. 't Is of ik ze zooeven gezet heb. Veel suiker en melk Ja, koude thee is op zoo'n geagiteerden dag beter." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1