ounhghv Ze< DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Woensdag 24 Augustus 1921. No. 13119. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. OPPER-SILEZIE. Havas meldt uit Madrid Quinones de Leon heeft de opdracht af gewezen, om aan den Volkenbond rapport uit te brengen over het vraagstuk van Op- per-Silezië. Het vertrek van Quinones de Leon, den Spaanschen gezant te Parijs, naar Madrid, wordt daar zoo meldt Belga druk be sproken en allerlei geruchten zijn reeds in om loop. In werkelijkheid komt hij zijn regeering op de hoogte brengen van den stand der bespre kingen die al sedert eenigen tijd aan den gang zijn met betrekking tot de handelsbetrekkingen van het land. Er doen zich inderdaad belangrijke kwesties voor, die snel opgelost moeten worden, daar de tegenwoordige modus vivendi mid den September eindigt. In strijd met sommige tendentieuze berichten, in buitenlandsche bladen verspreidstaat de reis dus volstrekt niet in ver band met het Opper-Silezische vraagstuk. Mis schien kan er sprake zijn van Marokko, maar de openbare meening is, dat de kwestie van Opper- Silezië geen invloed kan hebben op de economi sche politiek van Spanje. De Poolsche regeering heeft, naar uit War schau wordt gemeld, op uitnoodiging van den Oppersten Raad tot de bevolking van Opper-Si- lezië een proclamatie gericht,waarin de bevolking wordt aangemaand, niet op een gewelddadige wijze invloed te willen uitoefenen op de beslissing van den Oppersten Raad, doch deze beslissing in kalmte af te wachten. Balfour vertrekt uit Engeland naar de verga dering van den Volkenbondsraad, welke op 29 Augustus te Genéve zal worden gehouden, zoo dra de kwestie betreffende de verdeeling van Op- per-Silezië, die door den Oppersten Raad naar den Volkenbondsraad is verwezen, en het eerste punt der agenda uitmaakt, ter sprake komt. Met ingang van 25 Augustus zullen te Mainz uit versterkingstroepen door Duitsehland naar Opper-Silezië worden gezonden. Op verzoek van de Entente zijn maatregelen getroffen voor het transport van 2 bataljons Engelsche troepen, waarvoor vier treinen beschikbaar zijn gesteld, en van een brigade Fransche troepen, die in 16 treinen naar Opper-SiLezië zullen worden gebracht. RUSLAND. Den laatsten tijd worden in de sowjet-pers geruchten verbreid over de gevaren die voor de sowj et-republiek zouden dreigen. Eerst waren het slechts enkele berichten over gevaren, die van Polen en Roemenië dreigden. Thans houdt de bekende Karl Radek er zich in de „Iswestia" mee bezig evenals ook Steklof, de hoofdredacteur van dat blad. Steklof tracht uiteen te zetten, dat Polen, Roemenië en Tsjecho-Slowakije een militair ver bond gesloten hebben, dat tegen Rusland gericht is. Verder zegt hij, dat ook in de onlangs te Hel- singfors gehouden conferentie der Oostzee-staten plannen tegen Rusland gesmeed zijn. Hij ziet in de omstandigheid, dat Litauen op die conferen- tie niet vertegenwoordigd was, het bewijs, dat de bond der Oostzee-staten met Polen aan het hoofd aanvallende plannen tegen Rusland heeft. Radek schrijft in een artikel, dat tot opschrift 'draagt„Steenen in plaats van brood," het vol gende „Wij bevinden ons voor een nieuwe in terventie. De entente, vooral Frankrijk, wacht op de goede gelegenheid om de Oostelijke staten tegen Rusland op te jagen. Polen, Roemenië en de Oostzee-staten bereiden een nieuwen oor log tegen Rusland voor. In die omstandigheden moet er groote aandacht gewijd aan het verster ken van de kracht van het roode leger. Onver schilligheid ten opzichte van het leger is in de huidige omstandigheden een misdaad." Dat deze woorden van Radek reeds weerklank gevonden hebben bij de militaire autoriteiten, zou op te maken zijn uit de berichten die wij reeds openbaar gemaakt hebben omtrent het verster ken van de bolsjewieksche troepen in Karelië, die door den Finschen generalen staf bevestigd worden. Volgens berichten uit Rusland is ook de Kalmuken-bevolking sterk door den hongersnood getroffen. Op de steppen, waar hun kudden wei den, is alles verdroogd. Hun vee gaat dagelijks in groote hoeveelheid ten gronde. De omliggende gouvernementen zijn zelf te zeer door de droogte geteisterd om te kunnen helpen. Vérder zijn de transportmiddelen in de steppen in bijzonder slechten toestand. Zoo is er dan ook gevaar, dat een groot deel van dit nomadenvolk aan het uitsterven prijsgegeven is. Men verneemt, dat 35 millioen Russen den hongerdood zullen moeten sterven. RELGIE. De Leuvensche professor, Charles Terlinden, °P de vredesconferentie van Versailles se cretaris was van den heer Van den Heuvel, een Delgigchg gedelegeerden, schrijft in de zef6T.Ue Génér£de" een artikel, waarin hij uiteeji- i hoe het lot van België en de andere landen £ielf$ op vaschdacj tijd om rustig vat" fe lezen! V&t is te danken, öort SvnUqhf CZ/eepl doek de Wevscfv voor U 4751 44 „met beperkte belangen" geregeld werd door de groote mogendheden dikwijls buiten deze landen om. Professor Terlinden schrijft over de territoriale eischen van België onder meer „De vijf groote mogendheden waren alleen ver tegenwoordigd in de commissies, belast met de bestudeering der territoriale kwesties. Zoo wer den de eischen van België besproken zonder tus- schenkomst der Belgische gedelegeerden door een speciale commissie, waarin de Japansche gedele geerden met de Engelsche en Amerikaansche een meerderheid vormden tegen de Fransche en Itali- aansche, die in princiep gunstig gestemd waren voor de Belgische eischen. „Eenmaal, 12 Februari 1919, werden de Belgi sche gedelegeerden als sollicitanten of arme fami lieleden door den oppersten raad ontvangen. Zij hadden 3 uren om hun eischen uiteen te zetten. „Na het onderhoud van 12 Februari werden alle discussies over de Belgische eischen in het duister voortgezet. „Het was door een brief, welke aan het hoofd werd afgegeven, en die verkeerd geadres seerd was, dat de Belgische delegatie kennis kreeg van den absoluten tegenstand der Engel sche admiraliteit nog onder den indruk van de verschrikking der onderzeeërs tegen elke ver andering van souvereiniteit over den linker Schel' de-oever. Evenzoo kwam men door indiscreties te weten, dat Lloyd George en Wilson zich vierkant verzetten tegen eiken afstand van grondgebied door Duitsehland aan Nederland, als compensa tie voor de kantons, welke Nederland aan België zou teruggeven. De eerste proef van de bladen van 't vredesverdrag bevatte nog een artikel, be palende den afstand van een deel van Gelder, maar dit artikel werd door de tusschenkomst van Wilson geschrapt, toen het comité van redactie, waarin België niet vertegenwoordigd was de proef ven corrigeerde." GRIEKEN EN TURKEN. De correspondent van de „Times" te Smyrna schrijvend over den verderen opmarsch van de Grieken, zegt, dat de Turksche tegenstand vol ledig gebroken is. De Grieken trokken de Saka ria-rivier over. Angora zal waarschijnlijk binnen een paar dagen worden bezet. MAROKKO. De strijd in Marokko heeft Spanje twee divi sies gekost. De Spaansche regeering heeft thans het officieele rapport ontvangen over het eerste gevecht in de omgeving van Melilla. Met zeker heid is bekend, dat er 14.712 soldaten gedood zijn, zonder de vermisten mede te rekenen. In het rapport wordt verder melding gemaakt van het verlies van 29.540 geweren, 139 stukken veldge schut en 392 mitrailleurs. AARDBEVING IN CHINA. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de jong ste aardbeving in Kanxu een provincie in Noord- West China, in het Noorden van Mongolië twee honderdduizend menschen onder de ineenstor tende heuvels zijn bedolven. Alle huizen in een gebied van 75 vierkante mijlen zijn vernield. ALLERLEI. Een vertegenwoordiger van „Krassnaja Ga- zeta" heeft een onderhoud gehad met Krassin, voorzitter van de Engelsch-Russische handels delegatie te Londen. Wat betreft het crediet voor Rusland, zeide Krassin, dat de Engelsche firma's genegen zijn een crediet van twaalf maanden aan de Russische firma's te geven dit crediet is op korten termijn, maar Krassin zal al het mogelijke doen om bij de groote firma's een crediet van niet minder dan vijf jaar te verkrijgen. Hij denkt, dat het cred'et voor Rusland gauw zal vermeerderen, daar hij heeft vast gesteld, dat er >n Europa een handelscr'S'S heerscht. Wat betreft de onderhandelingen over de concess'es, deze geven op het oogenblik goede resultaten. Krassin gelooft, dat alvorens dit jaar is geëindigd, de concessies van hout- en papier-industrieën aan de groote Engelsche fir ma's worden gegeven en verder zal 't Oeral-ge- bied en Siberië worden gegeven aan vroegere Engelsche en Scandinavische firma's. Wat de petroleum-concessies aangaat, zeide Krassin, dat er onderhandelingen met Engeland en België aan den gang zijn. De „Iswestia" deelt mede, dat de plaatselijke autoriteiten te Nisjni Nofgorod besloten hebben om de in den loop van vele jaren opgebouwde groote steenen gebouwen van de wereldberoemde jaarbeurs van Nofgorod af te breken, teneinde daardoor materiaal te krijgen voor het noodzake lijke herstel van de woonhuizen. De correspondent van de „Iswestia" voegt er aan toe, dat er reeds met de afbraak begonnen is, doch dat het hierdoor verkregen afbraakmate riaal zoo maar blijft liggen en verteert, verroest, verdwijnt, zonder voor het doel, waarvoor de afbraak geschied is, gebruikt te worden. Volgens een bericht uit Washington heeft het rapport van den minister van oorlog over de reusachtige onkosten der Amerikaansche be zettingstroepen aan den Rijn in Senaat en Huis van Afgevaardigden zooveel opzien gebaard dat de commissie voor buitenlandsche aangelegen heden heeft verzocht bij de onderhandelingen over het Amerikaansch-Duitsche handelsver drag ook de onverwijlde terugtrekking van de Amerikaansche bezettingstroepen voor te berei den. Naar „Dagens Nyheter" meldt, hebben 50.000 Russische vluchtelingen uit het hongers- noodgebied de grens der Oekraine bij Olgapol o- verschreden. De Russen overvielen volgens het bericht de Oekrainsche bevolking en trok ken plunderend van huis tot huis. De „Matin meldt, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de plaatselijke opstand in Spaansch-Marokko zal overgaan in een algemee- ne beweging tegen den vreemdeling. Fransch- Marokko maakt een periode van ongekende rust door. Binnenland. De wijzigingen der arbeidswet voor de broodbakkerijen. Het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Centralen Bond van Christelijke ar beiders in de Voedings- en Genotmiddelenbedrij- ven heeft, in verband met de voorgestelde wij zigingen van de Arbeidswet, en den stand van onderhandelingen en besprekingen met de Werk geversorganisaties in het Bakkersbedrijf, een buitengewoon Vakgroepcongres voor zijn af- deelingen bakkerijarbeiders belegd op Donderdag middag te Rotterdam. Vooraf zal in den morgen een vergadering van het Bondsbestuur plaats vinden. In verband hiermede zal tevens aan de orde komen het standpunt van de patroons in zake het Landelijk Collectieve Contract. De kunstschatten van den groot-hertog. Van Oldenburg. Tusschen den groothertog van Oldenburg en den staat is toch nog een overeenkomst ge sloten. Daarin is bepaald, dat een groot deel van de kunstverzameling in Oldenburg blijfLDe groothertog heeft zich bereid verklaard het tot nog toe in Oldenburg gebleven deel aan den staat in bruikleen af te staan voor het museum daarentegen blijven de indertijd naar Nederland overgebrachte werken eigendom van den groot hertog. Verder hebben beide partijen het recht te eischen, dat de Oldenburgsche staat de schilderijen tegen taxatieprijs overneemt. Komt de staat die voorwaarde, als de groothertog dat verzoekt, niet binnen zes maanden na, dan krijgt de groothertog de vrije beschikking over de kunstschatten. ten van Zuid-Holland is gistermiddag weder gestemd over het, voorstel van Ged. Staten tot verhooging van het subsidie aan de Volks universiteiten van Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. In de vorige vergadering staakten hierover de stemmenook heden staakten wederom de stemmen met 34 tegen 34. Volgens de 3e alinea art. 76 der Prov. wet. wordt nu geacht dat het vooi'stel van Ged. Sta ten niet is aangenomen. Corps diplomatique. De Roemeensche gezant, de heer Mitilineu, heeft de residentie verlaten met eenige weken verlof. Met verlof. De Commissaris van de Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh is met verlof naar Zwitser land vertrokken. De Koningin teruggekeerd. Het s.s. „Merope" met de Koningin en de Prinses aan boord, is heden nacht om 12.15 te IJjuiden gearriveerd. Aan boord is alles wel. Na geschut te zijn, is de „Merope" om 5 uur van ochtend naar Amsterdam opgestoomd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad, op Vrijdag 26 Augustus, des n.m. 2 uur. 4bis. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de salarisverordening voor zooveel betreft in voeging van den ran gvan opzichter-uitvoerder bij den dienst van Gemeentewerken. 10. Vaststelling kohier no. 13 der PI. Dir. be lasting n.h. inkomen, dienst 1919/1920. 11. Vaststelling kohier no. 14, der PI. Dir. be lasting n.h. inkomen, dienst 1920/1921. 12. Behandeling van bezwaarschriften van de PI. Dir. belasting n.h. inkomen, dienst 1920/ 1921. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de beginbelansen per 1 Januari 1921 van a. den dienst van het Onderwijs b. den dienst van do Politie c. de openbare Zwemplaats d. de algemeene Begraafplaats; en e. den dienst der Gemeentelijke Bezittingen. 14. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de bedrijfsbegrootingen benevens de be grootingen van buitengewone ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1921 van de onder 13 genoemde bedrijven en instellingen. 15. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een aanvullingscrediet van f 7000.- voor in richting en meubileering van het pand Nieuw- straat 28, bestemd voor bureaux van de Secreta rie. Minister de Geer. Het bericht dat minister de Geer tevens Ka merlid zou blijven, is onjuist. V olks universiteiten. In de Vergadering van de Provinciale Sta- Nadere Toelichting van de ontwerp-regeling van wederzijdsclic belangen tusschen Schiedam en Rotterdam. Het is den Raad bekend, dat eind 1916 door Rotterdam een grenswijziging is voorgesteld, noodig voor havenaanleg op gronden, die het reeds in Nieuw-Mathenesse had aangekocht. Voor die plannen behoefde het de beschik king over ons terrein van de Waterleiding, over de Oosterhaven, alsmede over de tusschen- gelegen gronden. Waar het begrijpelijkerwijze haar havens op eigen grondgebied wilde hebben, moest daar mede een grenswijziging gepaard gaan. Waar Schiedam echter reeds bezig was met de verkaveling van bedoeld terrein en deze reeds in een vergevorderd stadium verkeerde, leverde dit verschillende moeilijkheden op. Van Rotterdamsche zijde werd te kennen gegeven, dat, wanneer op dit gewichtig punt in gemeen overleg een regeling kon worden getrof fen, beide Gemeenten voor langen tijd als goede naburen naast elkander konden voort leven. Sindsdien zijn onderhandelingen gevoerd. Toen deze nog niet beëindigd waren, ontstond een conflict inzake de electriciteitsovereenkomst, in verband met de overschrijding van de limiet belasting van 1500 K.W., in de tegenwoordige overeenkomst neergelegd en de regeling daarom trent te treffen. Wijders kwam een vergunning-aanvrage in ten behoeve van Rotterdam voor het leggen van buizen door onze Gemeente Voor de Water- levering aan Vlaardingen en Hoekvan Holland. Het lag voor de hand toen al deze wederzij d- sche belangen gezamenlijk tot oplossing te brengen. Daarover is thans overeenstemming bereikt. De betreffende regeling is neergelegd in 3 ont- werp-overeenkomsten le. Ruilingsovereenkomst met protocol. 2e. Waterleveringsovereenkomst. 3e. Wijziging electriciteitsovereenkomst. De hoofdzaken van het protocol en de ruiling sooereenkomst zijn NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE LeVEG SZFC-PMU.VlAAQDmGCM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1