DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De Grenswijziging tasschen Rotterdam en Schiedam. Virginia's levensloop. FEU1 LLETOIM Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, o maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale condftiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. EEN DWAAS PLAN. k' mst, betreffende de grenzen, de transacties met landerijen, opheffing van de Drinkwater leiding enz., zou voor Schiedam een financieele „strop" beteekenen van niet te overzienen om vang. Het bedrag van 2.656.850, hetwelk Rotter dam wil uitbetalen aan de gemeente Schiedam voor het prijsgeven van haar waardevol bezit en van een deel van haar zelfstandigheid als handels- en industriestad, lijkt heel wat, maar is uit commercieel oogpunt evenwel bespottelijk laag te noemen. De gemeente Rotterdam is m IJ 16 in overleg I Tevergeefs hebben wij in de gepubliceerde getreden met het gemeentebestuur van Schie- s(,ukken gezocht naar een gedetailleerde be- dam, teneinde tot een grenswijziging in Oud- I cjjfering van den financieelen kant van de aan- en Nieuw-Mathenesse te geraken en een over- hangige plannen. eenkomst te sluiten tot regeling van de „weder- Het js daarom noodzakelijk uit andere bron- zijdsche belangen" der betrokken gemeenten. nen te putten om zoodanige cijfers bijeen te Als uitvloeisel van vijf jaren onderhandelen brengen, die voor een juiste beoordeeling van is men eindelijk met een plan gereed gekomen I be|. geheeel onontbeerlijk zijn. om een aantal zeer kostbare grondep, in Schie- Wij hebben derhalve gebruik gemaakt van dams bezit, zoomede de Oosterhaven, de ter- I de gegevens in de jaarverslagen en balansen reinen en gebouwen der Drinkwaterleiding aan van „Grondbedrijf", de „Drinkwaterleiding" Rotterdam over te geven. 0nZ- over 1919 te vinden. Rotterdam zal aan Schiedam een strook grond I jye hoofdpunten der voorgestelde overeen- afstaan nabij het Roode Hek langs den Groenen I komst zijn, wat het zakelijk gedeelte betreft, of Nieuwen Mathenesserdijk en eenige percee- de voigende len weiland aan de overzijde van den dijk in I Re g0m00ld,0 Schiedam moet aan Rotterdam Oud-Mathenesse. Bovendien krijgt Schiedam 1 afstaan 2.656.850 toe. Ie, de haar in eigendom toebehoorende per De gemeente Rotterdam stelt zich vooi m I (,eejen oostelijk van de nieuwe grens in Oud- Nieuw-Mathenesse door verbreeding, verlenging 1 jiathenesse en verdere ingraving van de Oosterhaven nieuwe 2e. vrijwel de geheele Oosterhaven kadeterreinen te maken. Zij wil door de uitvoe- 3e de grondeilj gelegen ten Z. van Schie- ring van dit plan verkrijgen een met één breede landg Hoogen Zeedijk of duidelijker: haar ge- havenmonding toegankelijke havenruimte, die I heele bezit in Nieuw-Mathenesse met de Drink- zich in de richting naar het noord-oosten ver- I waterleiding en bijbehoorende gebouwen, wijdt, maar aldaar door vooruitspringende land- I Rotterdam wil Schiedam voor dit kostbaar tongen in drie bassins wordt verdeeld, waardoor bezit het voigeilde betalen: tot de vorming van een groote kadelengte de j Voor den grond in Oud-Mathenesse ƒ2.50 De geldleeningen, die ten behoeve van het bedrijf zijn gesloten en ook verscheidene ton nen bedragen, zijn niet in aanmerking genomen. Voor de boeien, die voor het grootste deel komen te vervallen, (4 in de Qosterhaven, 4 in de Maas en 2 in de Wilhelminahaven, stonden op de balans 1919 van den Havendienst voor 20.000) krijgt Schiedam nihil. Schiedam wordt aan de Oostzijde, zooals boven reeds is gezegd, vrijwel geheel afgesloten. Thans zullen wij vermelden wat Rotterdam aan Schiedam zal hebben te leveren: le. diverse, niet aan elkaar gren zende perceelen land in Oud-Mathenesse; 2e. een stuk van Schielands Hoogen Zee- dijk! 3e. een zeer onvoordeehg en voor exploi tatie absoluut ongeschikte strook grond langs en electriciteitsvoorziening door Rotterdam. De waterlevering door Rotterdam aan Schie dam (Delft weet over zulke toestanden mee te praten )zal zeker niet zonder bezwaren zijn. Schiedam wordt allereerst verplicht een pomp station te maken aan Schielands Hoogen Zee dijk, waarvan de kosten met geen enkel woord zijn aangegeven. Evenmin weet men iets over de kosten, wegens Verplaatsing en wijziging, die het buizennet zal moeten ondergaan tengevolge van de eventueele opheffing van de Drinkwater leiding aan den Maasdijk. Over het winstcijfer enz. van het waterleiding bedrijf bij een kostprijs van 4.3 ct. zijn we eveneens van elke mededeeling verstoken ge bleven. Het is ons niet duidelijk, waarom de kwestie der electriciteitsvoorziening aan de grenswijzi- de achterzijde der glasblazerijen aan het „Groe- gingsplannen is vastgekoppeld. gelegenheid wordt verkregen. Terecht zeggen B. en W. van Rotterdam, dat Schiedam door medewerking aan de voor gestelde grenswijziging te verleenen, „niet alleen zal moeten instemmen met een aanmerkelijke inperking van het onder haar bestuur staande per M2 ($e boekwaarde bedraagt 3.29, der halve verliest Schiedam er 0.79 per M2. op). Voor een stukje van Schielands Hoogen Zee dijk ƒ3.per M2. Voor de perceelen in N.-Mathenesse 3.per M2. (boekwaarde varieert tusschen 2.07 en grondgebied, maar buitendien zal moeten op- 1 j 5 43 per gemiddeld minstens 3.25, der offeren het aan de rivierzijde gelegen Schiedam- sche waterleidingswerk en de afstand mede van het geheel van het daaraan grenzende oever- bezit bezuiden den Maasdijk tot aan de Schie- damsche Oosterhaven toe, hetwelk aan de ge meente Schiedam in eigendom toebehoort en wahrop harerzijds voor exploitatie van handels- of fabrieksondernemingen destijds reeds het oog was gericht Volledigheidshalve had hieraan nog kunnen worden toegevoerd, dat door het weggraven van den Maasdijk, even voorbij de werf „Gusto", de tweede verbinding tusscheu Schiedam en Delfshaven geheel komt te vervallen, en Schiedam's verkeer te land in de richting Rotterdam slechts langs één straatweg (Schie lands Hoogen Zeedijk) mogelijk zou worden Het stadsgedeelte aan den Maaskant en de volkrijke Gorzen zou daardoor vrijwel geiso- leefd worden. Schiedam's gemeentebestuur heeft, zooals uit ons blad van Woensdagavond is gebleken, aan den Gemeenteraad zonder meer voorgesteld, goedkeuring te hechten aan al hetgeen in een serie ontworpen overeenkomsten als vrucht van de veeljarige onderhandelingen is vastgelegd. Wij kunnen ons niet indenken, dat Schie dam's vroede vaderen het door Rotterdam uit gewerkte plan zoo maar zullen slikken Er zijn voor ons althans redenen te over om ernstig tegen het plan van Rotterdam te waar schuwen. Aanneming van de concept-overeen- halve ook een niet onbeduidend verschil Voor de Oosterhaven, door Schiedam ge graven en waaraan in den loop der jaren tonnen gouds zijn besteed, krijgt Schiedam geen cent. Voor de terreinen der waterleiding zal circa ƒ15.per M2. worden betaald en 6700 voor de opstallen. Men heeft bij dezen prijs in het oog te houden, dat dit terrein buitengewoon gunstig is gelegen aan de Maas en voor Rotterdam dus wel wat meer waard zal zijn bevonden dan de andere perceelen. Is deze prijs echter voldoende? Hoe komt men aan het cijfer 6700 Op de balans 1919 van de Drinkwaterleiding staan de volgende cijfers Terrein 129.115.43Vs Watertoren, gebouwen, filters, fabrieksleidingen enz. Machinerieën enz. ne dijkje",bij het Roode Hek, in Nieuw-Mathe nesse. Rotterdam zal totaal 18.31.24 IT. A. aan Schiedam afstaan, waarvan slechts 8.43.97 H.A. in N.-Mathenesse en Schiedam 23.71.76 H.A., waarvan 20.58.50 H.A. in N.-Mathenesse Schiedam zal aan Rotterdam voor den grond in O.-Mathenesse 2.50 per M2. hebben te be talen. Het totaal verlies aan huur, erfpacht enz. door Schiedam te lijden door den afstand van den grond aan Rotterdam is jaarlijks op min stens 20.000 te stellen, hetgeen zeker niet door Verhuring Van het van Rotterdam te verkrijgen land zal worden ontvangen. Het contract is vrijwel geheel in het voordeel van Rotterdam, daar men Schiedam aan alle kanten heeft vastgezet. De grenslijn loopt nagenoeg overal tusschen de kade langs de te graven haven en de strook, aan Schiedam af te staan. Rotterdam zal daar door tusschen de kade en de grens van Schiedam 1 - WIJZIGINGEN, een muur of andere afscheiding kunnen maken grË meester en Wethouders van Schiedam, oa„ J.n on Fm, «noord doenrte weten dat door den Raad dier gemeente Plet is te hopen, dat die combinatie niet als een stok achter de deur is bedoeld en Schiedam in de gelegenheid zal zijn om, zoo noodig, van elders stroom te betrekken. Resumeerende, bevatten de herziening der electriciteitsovereenkomst buiten beschou wing latend de voorstellen tot grenswijziging, van Schiedamsch standpunt bezien, weinig aan trekkelijks en zou het onverantwoordelijk zijn mede te werken aan de verwezelijking van zulk 'n dwaas plan, waardoor de gemeente Schiedam van de Maas tot aan Schielands Hoogen Zeedijk (zijnde meer dan de helft van haar Oostgrens) zou worden geisoleerd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere oflieieele af- en aan kondigingen va® het Gemeentebestuur. 280.974.70 49.314.69 Inventaris - 13.374.25 Totaal- 472.779.07 V 2 (zooals aan den Ruigeplaatweg, op Feijenoord enz.), waardoor een isolatie van Schiedam, na de verbreking van den tweeden verkeersweg met Rotterdam (doorgraving Maasdijk volko men kan worden verkregen. Aan de zijde van de werf „Gusto" mag Schie dam een klein stukje van één oever der Ooster haven behouden, maar dit is zoo onbeduidend, dat de daaruit te verkrijgen baten niet zullen opwegen tegen het aandeel, dat Schiedam zal hebben te betalen in de aanleg- en onderhouds kosten. Men houde wel in 't oog, dat het contract slechts spreekt van de „Oosterhaven", dus Schiedam totaal geen voordcel zal hebben van in zijne vergadering van 26 Augustus 1921 is vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wijziging der verordening op de tapperijen, logementen,openbare vermake lijkheden, optochten en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam (Gemeentebla den no. 43, van 1911, 16 en 27 van 1913, 50 van 1918, 13 van 1919 en 47 van 1920). Artikel 1. Artikel 4 der Verordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden, op tochten en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam, wordt gelezen De gewone tijd, waarin de tapperijen en slij- de door Rotterdam aan te leggen havens, daar 1 ^erj:en ges]0ten moeten zijn, is van 12 uur des de kaden overal het uitsluitend eigendom blijven van Rotterdam, die deze natuurlijk zal exploiteeren naar eigen inzichten. Voor Schiedam biedt het geheele driehaven- plan geen noemenswaardig voordeel, terwijl de bezwaren, die er aan kleven zóó groot zijn, dat deze vrijwel onoverkomelijk kunnen worden genoemd. nachts tot 7 uur des voormiddags. Onverminderd het bepaalde bij de art. 186 en 187 der Gemeentewet kan de Burgemeester wegens het houden van stemmingen, van loting of inspectie van militie-, landweer- of landstorm- plichtigen, het vieren van nationale feestdagen, het voorkomen of dreigen van oorlog, oorlogs gevaar, oproerige beweging, stoornis der open- De kwestie van de spoorwegverbinding is in bare orde) 0f brand, hetzij voor de geheele Ge- Het buizennet, watermeters enz. zijn buiten beschouwing gelaten. Men mag dus veilig de huidige boekwaarde der Schiedamsche waterleiding op een half m i 11 i o e n stellen. De werkelijke waarde is, in aanmerking ge nomen, dat er jaarlijks flink is afgeschreven, natuurlijk beduidend hooger. 63 „Er zijn natuurlijk uitzonderingen, Hugh zeide zij met een buitengewone teederlreid in haar stem, Tante Johanna, was, gedurende dit gesprek,in een somber stilzwijgen verzonken, waaruit ze met een blik ils van een orakel ont waakte. „Ja," zeide zij langzaam. „Niemand kan ontkennen, dat uw zoon een verstandige en goede keus heeft ge d tan. Ik herinner mij nog zeer goed," vervolgle zij, terwijl zij geen acht scheen te slaan oj de drukkende stilte, die op haar opmerking -»olgde, „dat mijn vader I zonder zich den tijd te gunnen adem te halen, - zou hebben zonder, dan met veel geld. Ik ben de Voorzienigheid altijd zeer dankbaar geweest, dat Madeline nu, niemand zal zeggen, dat zij te goed van vertrouwen is," besloot zij, terwijl zij het meisje met een zekeren moederlijken trots aanzag. Madeline bloosde en om haar lippen vertoonde zich weder een van haar oude glimlachjes. Een nauwkeurig opmerker zou getroffen zijn geweest door de uitwerking, die deze schijnbaar onbelangrijke herinneringen op twee personen van het gezelschap maakten. Hugh Fraser schrikte alsof hij een geest had gezien en staarde tante Johanna ontsteld aan. Virginia's levendige oogen schitterden. „O," zeide zij, met een harer sprekende, plotselinge gebaren, en mij zeide, toen ik nog een heel klein meisje was Johanna, het zou zeer ongelukkig voor je zijn, dat gij een rijke erfgename waart, want gij zijt te goed van vertrouwd en gij zoudt zeker in handen vallen van den een of anderen avontu- „ik wist het wel. Ik was er zeker van,dat ik niet gedroomd had De verontwaardigde en verbaasde blik, die Fraser op haar wierp, bracht een algemeene stilte te weeg. Het volgende oogenblik was tier. Destijds was mijn broeder James nog niet zijn gelat weer als altijd, misschien iets blee- geboren en mijn vader an grootvader onderhan- ker, en hadden zijn oogen, wier vlammende delden, geloof ik, over het overbrengen van het familiegoed in de minnelijke linie. Nu, die opmerking heb ik naoit vergeten, ofschoon er Van mijn erfgenatmschat sedert James' ge oorte niets gekomen is. Mijn vader hield w'as Van mih ^k denk omdat ik te oprecht daf' imüar m'ssr-hien was hij wel overtuigd, meer kans op een gelukkig huwelijk blik haar zooeven tot in de ziel was doorgedron gen, weder hun gewone vorschende uitdrukking „Wat hebt gij gedroomd, miss Neville 1" zei hij met een lachje. „Wilt hij ons uw droomen niet meedeelen Zij zijn ongetwijfeld hoogst belangrijk." Virginia schrikte, maar verloor toch haar tegenwoordigheid van geest niet, „Ik vraag het contract onaangeroerd gelaten en onder gebracht in het „protocol", waarin allerlei wen- schen worden geuit, maar van contractueele verplichtingen niets is te bespeuren. De gemeente Schiedam heeft op het stuk van toezeggingen voor het verkrijgen Van spoorweg- aansluiting al zoo vaak leergeld gehad, dat zij bezwaarlijk aan andere dan contradueele ver plichtingen van de zijde der spoorwegdirectie waarde zal kunnen hechten. Ten slotte nog een enkel woord over de water- u om verschooning", zeide zij met een bui ging tot de gasten, „ik geloof nu ook, dat ik ge droomd heb." Niemand scheen van het gebeurde :ets be speurd te hebben. Madame Mercier gaf tante Johanna de verzekering, dat oprechte vrou wen even goed een goeden man vonden,als schoone, Natuurlijk, wanneer, meente, hetzij voor een door hem aan te wijzen gedeelte van de Gemeente een anderen sluitings tijd vaststellen of verbieden, dat de tapperijen en slijterijen op door hemaan tewijzen dagen,het zij gedurende den geheelen dag, hetzij gedurende bepaalde uren geopend zijn of dat daarin sterke drank wordt geschonken, toegediend of verstrekt De tappers en slijters mogen gedurende den tijd waarin hun tapperijen en slijterijen gesloten moeten zijn niemand daarin toelaten of doen ver blijven. bog eenmaal in al zijn bijzonderheden en het pijnigend vermoeden kwam bij hem op, of mis schien ook luistervinken iets van die mededee ling konden gehoord hebben. Met \irginia moest zooiets het geval zijn geweest. Wat kon zij anders met dien blik en dien uitval bedoeld hebben Hoeveel, en wat wist zij?Hugh Fraser richtte zich zooals met I op, alsof hij zich voor een denkbeeldigen rechter Madeline het geval is, schoonheid, talent en nog zooveel andere voordeelen samengaan. „Ja, en geld ook," viel tante Johanna haar bits in de rede, hoewel zij even zuchtte. „Natuurlijk, ook geld. Tot op zekere hoog- ging verdedigen en hem een onpartijdig re laas van zijn gedragslijn wilde geven, die de omstandigheden hem genoodzaakt hadden te volgen. Misschien stelde hij zich wel voor, dat hij aan James Lethebridge rekenschap deed van te'is het een voordeel, en zelfs een noodzakelijk- hetgeen «r was voorgevallen en hem tot de er- heid. Dat weet ik het best," zeide zij met een welgemeenden zucht. Ofschoon in Hugh's ge val, een jongmensch met een goede betrekking, en zulk een schitterende carrière, in het vooruit zicht, geld minder in aanmerking komt.", enz. enz. Tante Johanna maakte een einde aan die lofspraak, door plotseling op te staan, welk voorbeeld door de andere dames gevolgd werd. Fraser was alleen. Alleen in dezelfde kamer, waar hij eexjige maanden geleden tegenover James Lethebridge had gezeten en naar zijn eentonige, prozaische stem had geluisterd. Hij herinnerde zich alles zóó levendig, dat hij zich bijna verbeeldde, hem weder te hooren en als 't ware gedwongen werd, naar de kalme afgeme ten woorden te luisteren, waarmede hij hem van zijn twijfel aangaande de rechten van Madeline in kennis stelde. Hugh doorleefde dat tefereel kenning wilde brengen, dat hij goed en verstan dig, als ieder man van de wereld, gehandeld had. Een stuk was, door een zonderling toeval, hen in handen gevallen naar alle menschelijke waarschijnlijkheid was het een waardeloos, on wettig stuk, maar dat niettemin aan een vijand de gereede aanleiding kon geven tot allerlei misbruiken en de persoon, die er de meeste scha de door lijden zou, was de eigen dochter van Ja mes Lethebridge, Madeline, en de vijand, die elke gelegenheid zou te baat nemen om haar te krenken, was haar neef, Ralph Amyott. En daarom had hij, Hugh, Madeline's natuurlijke be schermer, de zaak zelf ter hand genomen cn het stuk vernietigd, waarvan niemand ter wereld het bestaan kende,dan hij alleen,nu James Lethe bridge er niet meer was. (Wordt vervolgd) A&La&SS». 4,^ lr n <1 n n «rfftnol Vi o+ ii i+o 1111+an zi oirrnn rin m I 1 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1