Stoomververij. Uitsluitend Jmportwijnen. L BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Om bijzondere redenen kan de Burgemeester vergunning geven een tapperijen of slijterij in gesloten tijd open te houden. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking terstond na hare afkondiging, welke zal plaats hebben onmiddellijk nadat de verordening is vastge steld. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in afschrift medege deeld. En is hiervan krachtens Raadsbesluit van he den afkondiging geschied, waar het behoort,den 26sten Augustus 1921. Buitenlandseh Nieuws. HET DUITSCHE RIJKSDAG LID ERZBERGER DOODGESCHOTEN Het Duitsche Rijksdaglid Matthias Ezzberger behoorend tot de centrumpartij, is in de bad plaats Griesbach, waar hij met zijn familie ver toefde, tijdens een wandeltocht, vermoord. Een telegram uit Offenburg meldt over deze laaghartige misdaad het volgende Uit Offenburg wordt nader gemeld Toen de oud-minister van financiën Erz- berger zich gisterenmiddag in gezelschap van een ander lid van den Rijksdag, Dietz, op een wande ling naar de Alexanderschantze in Bad Griesbach bevond, werd hij plotseling door twee personen van c.a. 25 jaar aangegrepen. Zij mishandelden beiden en toen het aan omstanders gelukte om de aanvallers op zijde te duwen, hadden Erzber- ger en Dietz de gelegenheid zich uit de voeten te maken. De twee aanvallers trokken toen "hun revolvers en vuurden, waarna Erzberger dooi 12 kogels in hoofd en borst werd verwond en dood neerviel, terwijl Dietz op verschillende plaatsen gewond, naar Oppenau is overgebracht. Tot dusver mocht het niet gelukken de daders te vatten. De Badensche politie heeft onder leiding van den procureur-generaal alle mogelijke moei te daartoe gedaan. De procureur-generaal zelf begaf zich in een auto ter plaatse en politiehon den zijn uitgezonden om te pogen de daders op te sporen. Het is tamelijk zeker, dat hier geen roofmoord in het spel is, zoodat aan een politiek misdrijf moet gedacht worden. Erzberger werd 20 Sept. 1875 geboren te Buttenhaux in Wurtemberg, volgde de colleges aan de universiteit te Freiburg en kwam in 1903 als vertegenwoordiger van de katholieken in den Duitschen Rijksdag. Hij was een hoogstbekwaam econoom en al gemeen had men groote verwachtingen van hem ten aanzien van zijn pogingen om Duitschland's financiën te herstellen. Toen hij minister van financiën was, heeft men hem van belasting ontduiking beschuldigd, maar in rechten is hem niets bewezen kunnen worden. Hij oefende grooten invloed uit op de gedrags lijn van het tegenwoordige Duitsche kabinet, Men meende, dat hij spoedig weer actief zou deel nemen aan het politieke leven. \an zijn hand zijn tal van hoogst belangrijke hoeken over politieke en economische onderwer pen verschenen. Met Erzberger is een man heengegaan, die als katholiek en centrumslid, zoomede als politicus en vaderlander, groote verdiensten heeft. Zijn noodlottige dood zal zeker in breede krin- ge in Duitschland en tot ver daarbuiten ten zeerste worden betreurd. EN GELSCH-INDIE. De „Daily Mail" bevat uitvoerige bijzonder heden over de onlusten in het district Malabar, Engelsch-Indië, waaromtrent wij reeds een en ander mededeelden. De onlusten blijken ach teraf van zeer ernstigen aard te zijn geweest, en naar de jongste berichten te Londen luiden, duren zij nog voort. Er zijn verschillende spoor lijnen opgebroken, en postkantoren geplunderd terwijl in verschillende kleine plaatsen in het district Calicut de menigte op het oogenblik heer en meester is. Een officier van het Leinster- regiment en twee politie-ambtenaren werden van de hoofdmacht afgescheiden en vermoord, ter wijl een gewapende menigte van 3000 man naar verschillende steden optrok Zij plunderden ver schillende dorpen en huizen. Bovendien werden nog enkele personen vermoord. Volgens nadere berichten worden er nog twee politie-inspecteurs vermist. De opstand zou echter van een plaatse lijk karakter zijn. Op sommige plaatsen voerden de opstan delingen een groene vlag, met het Turksche wapen. De opstand zou het gevolg zijn van de agitatie onder de godsdienstig fanatieke ele menten van den stam der Moplahns en ten slotte tot een uitbarsting zijn gekomen door het be sluit der regeering, om de voornaamste op ruiers te arresteeren. Een overheidspersoon kwam daartoe den 20sten Augustus te Titu- rangadi, vergezeld van een afdeeling, troepen en politie. Naderhand rukten 3000 gewapende Mophlahns naar de stad op en werden de troepen genoodzaakt hen onder vuur te nemen. Er wer den verschillende arrestaties gedaan, terwijl talrijke personen gewond en gedood werden. Intusschen was het te Tirurangadi achterge bleven detachement aangevallen door sterke benden Moplahns, die uit een andere richting optrokken. Nadat de aanvallers enkele malen teruggeworpen waren, moesten de troepen Ti rurangadi ontruimen. De spoorweg werd op verschillende plaatsen opgebroken. Er zijn verscheidene personen vermoord. De militaire commandant in de streek van Malabar heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij aan ieder wordt verboden zich op de spoorlijn te bevin den, en bekend gemaakt, dat publieke samen scholingen uiteengedreven zullen worden, met het oog op het zich in openlijken opstand be vinden van Ernad en Noord Ponani. De Moplahns zijn een zeer fanatieke onafhankelije secte, die het Engelsche bestuur reeds veel moeilijk heden hebben berokkend. Een jaar of 70,80 geleden werd een speciale wet ten opzichte van hen uitgevaardigd. Zij zijn ook den Hindoes bijzonder vijandelijk gezind. MAROKKO. Een telegram uit Madrid meldt Gisteren heeft generaal Berenguer de posten bij Melilla bezocht. Hij was tegenwoordig bij het bin nenrukken van Tazza en Sidi Amaran door de af deelingen van generaal San Jurgio, welke met die van generaal Riquelme den vijand hebben' getuchtigd. De kleine stellingen, welker convooi- en steeds door de opstandelingen werden lastig gevallen, worden thans uitstekend van al het noodige voorzien door gepantserde auto's. Uit het Spaansche kamp kan men bij de op standelingen uitgebreide militaire toebereidselen waarnemen. De vuren, welke de Mooren ten strijde roepen, branden eiken nacht op de toppen van den Goeroegos. DUITSCHLAND. De Berlijnsche Handelskamer heeft haar instemming betuigd met de nieuwe belasting wetten van de Rijksregeering. De handel en de Industrie moeten zich -deze ontzaglijke lasten getroosten en een uitweg zien te vinden, ver klaart de Kamer. Een geweldige verhooging der duurte door deze belasting is echter onvermijde lijk, als niet door de verhooging der productie ook 't prestatievermogen van het Duitsche volk wezenlijk verhoogd wordt. OPPER-SILE ZIE. UitKattowitz wordt gemeld: De hier verschij nende „Gazetta Ludowa" schrijft, dat Korfanty uit de gelederen der politieke personen in Opper- Silezië is teruggetreden daar de Poolsche regee ring hem van zijn post als volksstemingscom- missaris heeft ontheven en dezen post in zijn geheel heeft opgeheven. In de plaats daarvan is thans gekomen de Poolsohe volksraad met Ryme aan het hoofd. In dezen Raad zijn alle partijen en vakvereenigingen van Opper-Silezië vertegen woordigd. Vele in den Raad van den Volkenbond verte genwoordigende staten zulen spoedig verte- tegenwoordigers naar Opper-Silezië zenden, die zich met de kwestie der grensregeling ter plaatse op de hoogte zullen stellen. In de eerstvolgende week verwacht men reeds eenige Spanjaarden, een Chinees en een Japanner. De Engelsche regeering heeft besloten, twee bataljons naar Opper-Silezië te zenden ter ver sterking van het Britsche troepencontigent, ten einde te helpen bij het handhaven van de orde gedurende den tijd, dien de Volkenbondsraad noodig zal hebben voor zijn beslissing omtrent de Duitsch-Poolsche grens. Telef. No. 15. 1248 7 Binnenland. Prins Hendrik. Z.K.H. Prins Hendrik zal op Zaterdag 3 September a.s. des morgens te 10 uur, in te genwoordigheid van verschillende autoriteiten het intructievaartuig van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders bij de Binnen vaart officieel in dienst stellen. De plechtigheid zal plaats hebben te Amsterdam aan de Ruyter- kade steiger nr. 5. Het schip zal den naam van „Prins Hendrik" voeren. Engelsche torpedobootjagers. De „Times" meldt, dat binnenkort eenige tor pedobootjagers van het eerste smaldeel van de Atlantische oorlogsvloot een bezoek zullen brengen aan Nederlandsche havens.De tweede divisie van het eskader, bestaande uit de „Ver satile", Walker", Watchman" en „Whilwind", begeleid door den lichten kruiser „Coventry", het vlaggeschip van vice-admiraal Michael Hod ges, die het commando over het smaldeel voert, zal 5 September te Rotterdam binnenvallen en daar tot den morgen van den lOden September blijven. Dan zal de „Coventry" zich bij het eerste eskader voegen, dat bestaat uit de „Wallace", de „Vancouver", de „Velox" de „Vortigern" en de „Warwick",om met deze booten naar Am sterdam te stoomen. Het tweede eskader zal dan naar IJmuiden koers zetten, van waar de beide eskaders met het vlaggeschip den 14den September weer naar hun vlootbasis te Port Edgar aan de Firth of Forth zullen vertrekken. Uitkeering aan gemeenten uit de Oorlogswinst belasting. Ingediend is een wetsontwerp betreffende uitkeering aan gemeenten uit de opbrengst van de Oorlogswinstbelasting, tot een bedrag van f 45.721.540. Schiedam zal hiervan f 370.224 ontvangen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. AMERIKA. In West-Virginia zijn ernstige arbeidsonlusten uitgebroken. Het Departement van Oorlog heeft reeds maatregelen getroffen naar aanleiding van een bericht van den gouverneur dat een leger van verscheidene duizenden oprukt in de richting van Charleston. De menigte houdt treinen en auto's aan en poogt zich meester te maken van de hoofdstad. De ongeregeldheden zijn een gevolg van de verdeeldheid tusschen mijnwer kers en patroons. Opening Vijfde Jaarbeurs. De Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht mr. dr. E. A. C. Graaf van Lijnden van Sandenburg zal de vijfde Nederlandsche Jaarbeurs op 6 September a.s. in den Utrecht- schen Schouwburg openen. Dienstplicht. Verschenen is een tweede nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot nadere regeling van den dienstplicht. Het voorstel houdt in hoofdzaak in een verlaging van de maximum sterkte van de jaarlijksche lichting van 23,000 tot 19,500 man, het laten vervallen van de onderscheiding in kern- en reservetroepen en het invoeren van een 572 maandsche eerste oefening van het gros van de onbereden troepen. De Grondwetsherziening. „Het Centrum" verneemt, dat het voornemen bij de a.s. Grondwetsherziening het hoofdstuk van den godsdienst buiten behandeling te laten, niets heeft uit te staan met de processiequaestie maar verband houdt met de moeilijkheden in zake de financieele verhoudingen tusschen de verschillende Kerken en den Staat,waaromtrent niet de gewenschte overeenstemming verkregen werd Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen des nam. van 1 tot 2 uur 3 stuks telefoondraad, nikkelen sigaren aansteker, glas van autolantaarn, sleuteltje, bruin-zwart harig hondje, kop gewicht fuik, renteboekje (ouderdomsrente). Bij vinders Alpeca vischschep, E. Vaandra ger, Villastr. 24 bruine hond, D. Klaasse, West- vest 106 bok wit met blauw, v. d. Klink, Oos- terstr. 63 medaille, A. Noordijk, Nieuwstraat 21 ring met sleutels, K. v. d. Gaag, Ploegstr. 37 sleutel, H. Bezemer, Brouwerstraat 20 alpeca beursje met inh., M. Beukers, L. Singelstraat 27 zwembroek, L. v. d. Brink, Leliestraat 1 zilver bon van 2.50, Nederhof, Gasstraat 25 kinder wagenband, G. v. d. Tempel, Laan 28 geelharig hondje, J. H. Rijnten, Damlaan 43 1/10 tijd geest, J. Brokling, Kortlandstraat 15/16 goud broche met pareltjes, Boer, L. Nieuwstraat 45 damesportemonnaie met inh. en cape, J. Zuid geest, Lange Achterweg 8/15herdershond, Kapel, Klein Groenendaal 23/1 herdershond, v. Meurs, Singel 128 zilver broche, Hendriks, Kreupelstraat 2 sleutel, P. Koens, Kethelstraat 23, geel bruine herdershond, Hoogstad, Broers- veld 32. ,,De Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Schiedamsche Transport en Expeditie Maatschappij. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag is de schipper van de motor boot „Rientje", waarmede men een pleiziervaart in de Schie te Rotterdam maakte onder de brug tegenover de Teilingerstraat met zijn hoofd tusschen de brug en het vaartuig beklemd ge raakt. Hij werd haar het St. Franciscus-Gasthuis gedragen bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 26 Augustus. Aanplakbiljetten. Naar aanleiding van het antwoord van den burgemeester op de vragen van den heer Collé over het afscheuren van biljetten in zake Groe nendaal door de politie hier ter stede merkt de heer f, o 11 op, dat het antwoord z.i. zonder ing is. Ilij begrijpt niet dat de burgemeester als hoofd van de politie en de commissaris de hou ding van de agenten goed kunnen keuren. Spr. wijst er op, dat er in de verkiezings dagen door menschen van elke richting is aan geplakt. Dan laat de politie de menschen hun gnng gaan, maar nu anti-militairisten plakken, wordt zulks ontoelaatbaar geacht. In den breede weidt spr. uit over het optreden van de politie, zegt, dat zij in Den Haag provo- ceerend is opgetreden en komt ten slotte tot de conclusie, dat de motieven, aangewend om het optieden van de politie te Schiedam te verdedi gen gezocht zijn. Hij kan dan ook niet anders dan de houding van de politie afkeuren en stelt de volgende motie voor ,,De Raad, kennis genomen hebbende van het feit, dat de politie eigener beweging aanplakbil jetten, welke inhielden een opwekking tot het bezoeken van een vergadering, betreffende den dienstweigeraar Herman Groenendaal, zoowel van particuliere als van Rijks- en Gemeentegebou wen verwijderd heeft. „Gelet op de omstandigheid, dat de burge meester, als hoofd der politie het zelfs goedkeurt, dat de agenten de hun gegeven opdracht te bui ten gingen, „spreekt zijn afkeuring uit over deze handel wijze en gaat over tot de orde van den dag." De voorzitter zegt, dat het optreden van de politie slechts preventief is geweest. Hij wil gaarne aannemen, dat de betrokken vergadering een ordelijk verloop heeft gehad. Het punt van verschil tusschen spr. en den heer Collé is echter, lat. de vrees gegrond was, dat Hie vergadering wel eens een minder ordelijk verloop zou hebben gehad verboden optochten zouden worden gehou den en andere buitensporigheden zouden worden begaan,terwijldaninderegel de leiders zoek zijn. De heer Collé vindt dit antwoord nog zon derlinger. Men moet. de zaak beoordeelen naar de resultaten en het is gebleken, dat de vrees ongegrond was. Juist als de politie er zich mee bemoeit, ontstaan er relletjes. De arbeiders kun nen heel goed ordelijk demonstreeren. Hij blijft bij zijn opinie, dat het gezochte motieven zijn, waarmee men het optreden der politie wil be schermen. Zijn motie beveelt spr. dan ook bij den Raad aan. De voorzitter zegt, dat de heer Collé geen vrees had voor minder gewenschte gevolgen van de vergadering, doch spr. had die wel. In Den Haag zijn agenten door groepen opgeschoten jongens aangevallen en mishandeld. Het is onze taak te zorgen, dat dit hier niet gebeurd en die menschen voor mishandeling worden gevrijwaard De heer Collé merkt op, dat het in de laat ste jaren gebeurd is, dat gewone biljetten van de anti-militairistische organisatie op de gemeente lijke aanblakborden zijn geweerd. Wanneer de gewone weg niet kan worden gevolgd, gaat men s nachts biljetten aanplakken. Een gevolg van het beletten der anti-militairistische pro paganda is dus geweest, dat men op den bewus- ten nacht ook biljetten heeft aangeplakt. Weth. De Bruin vraagt of het vast staat, dat geweigerd is de biljetten voor de bewuste vergadering op de stadsaanplakborden te plak ken. De heer Collé zegt, dat in den gewonen tijd biljetten van de anti-militairisten niet op stads aanplakborden worden geduld. De voorzitter vraagt of de motie-Collé wordt gesteund. De heeren K o r p e 1 en D-i n k e 1 a a r onder steunen de motie. De heer Dinkelaar bepleit de wenschelijk- heid de behandeling der motie aan te houden tot de volgende vergadering. De bedoeling is om de politie een duw te geven, maar hij vindt uat niet goed. Hij had liever een andere redactie der motie gezien, waarin het beleid wordt afge- Keurd. He heer Collé zegt, dat het niet zijn bedoe ling is het politiekorps een duw te geven. Hij vindt, dat wat er in het politierapport over het aanplakken staat, uit gezochte argumenten is samengesteld. De heer D i n k el a a r zegt, dat er goede en slechte agenten zijn menschen, die een straatje omloopen als er geplakt wordt en andere, die de biljettenplakkers direct op de hielen zitten en de biljetten afscheuren. Lfet antwoord van den bur gemeester is vlak naast de zaak waar het eigen- ijk omgaat. Men heeft vrijheid van vergaderen en de biljetten betroffen een vergadering. Spr. wil de kwestie in de volgende Raadszitting ver- CL)e en de zaak nog eens onderzoeken. Weth. De Bruin verklaart een andere op vatting over het plakken te hebben dan de vorige sprekers. Als er gevraagd was om op de borden van de stad de. biljetten te mogen plakken en het zou zijn geweigerd, kan spr. zich indenken, dat men elders aan het plakken is gegaan. Toch vindt spr. het in 't algemeen verkeerd om allerlei muren te bederven door aanplakbil jetten. Men ontsiert de huizen en men bescha digt ze. Niemand behoeft te dulden, dat men zijn muren vol plakt. Als het gaat om vrijheid van be weging en vergadering staat spr. naast Collé, maar de anti-militairisten zijn niet belemmerd bij de aanplakking van hun biljetten op de stads- aanplakborden. Spr. meent, dat er voor de mo- tie-Collé geen plaats is. De heer Collé kan begrijpen, dat de heer e Bruin zoo'n standpunt inneemt. Hij, die als w.n. burgemeester Weth. De Bruin: dat beeft er niets mee te maken De heer Collé: tegen den muur van mijn woning heeft men ook biljetten van de „Voor waarts geplakt, maar ik heb ze kalm laten zit ten. Wat de bedoeling der motie betreftzij be oogt afkeuring van de houding van den burge meester, die de daad van de politie goedkeurt. Verder verklaart de heer Collé geen bezwaar te hebben de motie in de volgende zitting te laten behandelen Weth. Houtman vindt het gewenscht de motie-Collé thans af te doen. De voorzitter brengt in stemming de vraag of men de notie-Collé thans al dan niet zal behandelen. De Raad besluit thans tot afdoening. De heer Collé verklaart hierna, dat hij zijn motie intrekt en in de volgende Raadszitting een nieuwe motie zal indienen. De heer Ever s kan deze wijze van handelen niet goedkeuren. Hij meent dat de Raad dan eerst zal hebben uit te maken of hij bereid is, de nieuwe motie te behandelen. Men zou op die manier wel aan den gang kunnen blijven. De voorzitter sluit alsnu het debat. Overgegaan wordt tot verdere behandeling der agenda. Rek eningen. Voorstellen van de Gommissie voor het nazien der rekeningen tot goedkeuring V. de rekeningen over het jaar 1920 van '20 verschillende bedrijven en instellingen. De heer Schreuder merkt ten aanzien van de rekening van het Gem. woningbedrijf op, dat het zijn aandicht heeft getrokken met welke enorme verliezen de gemeente werkt en dat nog wel, terwijl het ggm. woningbèdrijf geld h 3 van de gemeente heeft. Hij deelt het volgende mede aangaande de exploitatie van eigendommen van de gemeente door het woningbedrijf: 1 huis huuropbrengst 243 onderhoud902. 1 huis huuropbrengst/573 onderhoud ƒ890. n.v.de phoenix

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2