in 580 I Uitsluitend Importwijnen A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Athene: Alle oorlogscorrespondenten melden, dat de tegenstand van den vijand gebroken is en dat de Turken tot voorbij Sangaria terugtrekken.. Uit gezaghebbende bron wordt medegedeeld, dat de operaties een gunstig verloop voor de Grieken nemen en dat alle Turksche berichten omtrent overwinningen van nationalistische troepen onjuist zijn. AMERIKA. President Harding heeft een proclamatie ge- teekend, waarin de oproerige elementen in het mijndistrict van West-Virginia worden aange maand, tegen 1 September naar hun haard steden terug te keeren. Uit Charleston meldt men Gemeld wordt, dat een groot gevecht wordt verwacht in ,de nabijheid van Blair (district Oogan) tusschen 3000 mijnwerkers en een af- deeling politie en Vrijwilligers uit de burgerij. Naar verluidt, hebben de mijnwerkers nabij Blair een kamp opgeslagen, niet ver van de plaats, waar een groot aantal politiemannen en vrij willi gers, onder de bevelen van sheriff Chatin uit Logan County, zijn samengetrokken, teneinde te beletten, dat de mijnwerkers Logan County zullen binnentrekken. Nochtans moeten zij voorzien zijn van een re gelmatig paspoort. Slechts voor Nederlanders is deze maatregel toepasselijk. Personen in het bezit van een ,,Ge- rustpaspoort" moeten, zooals vroeger een vi sum aanvragen. Nederlanders, die langer dan 3 maanden in België verlangen te verblijven, moeten de toe lating daarvoor aanvragen. Het best is deze aanvraag in België zelf te doen. Van 15 September af zijn ook Belgische on derdanen in Nederland toegelaten zonder vi sum op hun paspoort. Nochtans hebben zij geen recht, zonder bijzondere toelating langer dan' 3 maanden in Nederland te verblijven. 't Oranjefeest. enthousiaste en waardige Raad van State. Naar het „Centrum" verneemt, komt voor -benoeming tot lid van den Raad van State (vacature-Loeff) zeer ernstig in aanmerking mr. J. baron van Wijkerslooth de Weerdesteyn, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. De vergadering van den Volkenbond. De Nederlandsche afvaardiging naar de 5 Sept. e.k. te Geneve bijeengeroepen tweede zitting van de vergadering van den Volkenbond, zal zich Zaterdagmiddag 3 Sept. naar Zwitser land begeven. ENGELSCH-INDIE. Het Indische departement maakt bekend, dat afdeelingen soldaten en politie uit Calicut (Malabar) Mallapuram hebben ontzet, na de op standige Moplahs te hebben onderworpen, die hen met hun gewone woestheid en doodsverach ting aanvielen. Te Mallapuram trof het Britsche detachement alles in goeden toestand aan. Het garnizoen werd teruggebracht naar Calicut. Van andere officieele zijde wordt gemeld, dat een vliegende colonne Mallapuram op 27 Augustus bereikte en dat op den 29sten de co- onnes uit Mallapuram Calicut en Tirur, dis uit het Oosten, Noorden en Zuiden, op Tiru- nangadi aanrukten. De spoorlijn is thans voor- loopig hersteld en het spoorwegverkeer met Calicut is overdag hervat. JAPAN EN AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld: De waarschijnlijkheid van een regeling van de Jap-kwestie wordt opnieuw te berde gebracht in berichten uit Washington, die zeer duidelijk officieel geinspireerd zijn. De bevestiging om trent het resultaat van de onderhandelingen, die thans plaats hebben tusschen de Amerikaan- sche en de Japansche regeeringen wordt gegeven door het bericht, dat het Amerikaansche departe ment van Buitenlandsche Zaken afgeweken is v an het standpunt door Hughes ingenomen in zijn nota van 5 April, waarin de Ver. Staten aanspraak maken op gelijke rechten als de andere naties wat betreft de beschikking over de Duit- sche overzeesche bezittingen. ALLERLEI. Volgens den correspondent van het „Journal" te Berlijn, meldt de „Germania", dat rijks kanselier Wirth, minister Rathenau en de pu blicist Von Gerlach brieven hebben ontvangen, waarin zij met den dood worden bedreigd. Generaal-veldmaarschalk Karl von Bülow, die in den oorlog aanvoerder was van het tweede leger, is gistermorgen vroeg in zijn woning te Berlijn gestorven. B I n n e n 1 a n d. Verlaging der spoorwegvrachten. Naar het „Hbl." meedeelt, zullen de Nederland sche spoorwegen met ingang van 1 Sept. a.s. het ijlgoedvervoer van verschillende licht be- derflijke waren aanzienlijk goedkooper maken Op dien datum wordt n.l. een speciaal tarief in gevoerd voor het vervoer als ijlgoed van 10 versche melk, visch (levende en versche) en gerookte bokking, en 2o. versche mosselen ver sche groenten, versche aardbeziën, bessen boom vruchten, frambozen, meloenen en tomaten. De suikertrust. Naar het „N.v.h.H." verneemt, i« de sui kerfabriek der firma W.A. Scholten aange kocht door de Suikertrust, in verband waar mede de werkzaamheden aan die fabriek met Uitzondering der kuiperij met October a.s. zul len worden gestaakt en aan het personeel, on geveer 150 man ontslag is aangezegd. De oudsten van het kantoorpersoneel blij ven nog vijf jaren in dienst van genoemde trust. De aarduppelenuitvoer. Groote partijen aardappelen, de vorige week uit de Groningsche en Drentsche veenkolo niën verzonden naar België. Frankrijk en En geland, zijn naar „Het Centrum" mededeelt, voor ontvangst geweigerd vermoedelijk komen ze terug. Nederland-België. De Minister van Buitenlandschë Zaken Jhr. Mr Dr. van Karnebeek, is Dinsdagmiddag met zijn familie uit het buitenland in de residentie terug gekeerd. Op navraag naar de juistheid van een bericht over een ontmoeting in Zwitserland tusschen de Nederlandsche en Belgische Minis ters van Buitenlandsche Zaken, deelde Z.Exc. mede, dat zulk een ontmoeting inderdaad eenige dagen geleden had plaats gehad. Bij die gelegenheid waren de tusschen België en Ne derland hangende kwesties onder de' oogen ge zien. Jhr. van Karbebeek had de overtuiging dat de ontmoeting nuttig is geweest voor de onderlinge betrekkingen der beide landen. Uit Brussel wordt nog gemeld Minister Jaspar keert morgen uit Zwitserland terug. Hij heeft aan zijn kabinet berichtIk heb de eer gehad, minister Van Karnebeek den 27 sten Augustus te Luzern te ontmoeten. Wij hebben samen de tusschen België en Nederland hangende kwesties besproken en ik ben overtuigd dat dit onderhoud van belang zal zijn voor de goede betrekkingen voor de beide landen. De Poolsehc gezant. Men meldt uit Warschau Wierusz Kowaski, oud-gezant bij het Vaticaan is bestemd om Polen als buitengewoon gezant bij de Nederlandsche regeering te vertegenwoor digen. Het spoorwegongeluk bij Rreukelen. In nader antwoord op de vraag van prof. Van Embden betreffende de gerechtelijke vervolging in verband met het spoorwegongeluk nabij Breu- kelen op 15. Nov. 1920, heeft ministerHeemskerk medegedeeld, dat hij naar aanleiding van de gegevens, welke hem omtrent dit ongeval had den bereikt, reeds inlichtingen gevraagd had aan het betrokken parket in verband met de omstandigheid, dat de machinist eerst voor de tweede maal als zoodanig de lijn Harmeien—- Breukelen bereed. Na ontvangst van die in lichtingen en na nauwkeurige bestudeering van het dossier en de door tusschenkomst van den Minister van Waterstaat nog ontvangen rap porten, is de Minister tot de conclusie gekomen, dat er voor hem geen aanleiding is om te be vorderen, dat tegen één of meer der superieuren van den betrokken machinist een strafvervol ging wordt ingesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. A Gerber. f In Den Haag is overleden, 53 jaar oud, de heer A. Gerber, hoofdinspecteur der registratie eh domeinen, hoofd der afdeeling successie en per soneel aan het departement van financiën. De heer Gerber was ridder in de orde van den iNederlandschén Leeuw. Gener. Maj. de Vries f. !f ('re,n 's 'n h0spitaal te Amsterdam over leden de oud-generaal majoor de Vries, militie- commissaris van Noord-Holland. Het Belgische visum. Het Belgische gezantschap deelt mede, dat van 15 September a.s. af het Belgisch visum met meer vereischt is voor Nederlanders, die zich naar België begeven of door België reizen. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraa d van Schiedam op Dinsdag 6 September, des namiddags te 2 uren. Mededeelingen. t Ingekomen stukken. Agenda. 1. Benoeming der leden van de vaste raads- commissiën t.w. voor de Technische Bedrijven dé Gemeentewerken den Gemeentelijken Wo- ningdienst het Grondbedrijf j de Genieerite- Reiniging de Financieele Commissie Onder wijszaken Algemeene Personeelsaangelegen heden de Strafverordeningen het onderzoeken der rekeningen (Voorzitter en leden) het onder zoeken der bezwaarschiften tegen aanslagen in de Gemeentelijke Inkomstenbelasting Voorzitter en leden) en die bedoeld bij art. 120 der Bouw verordening (Voorzitter en leden). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de Commissie voor Crisisaan gelegenheden. 3. Benoeming van een lid van de Commissie voor het Algemeen Handels-Entrepot uit de lé den van den Gemeenteraad buiten de leden van het Dagelijksch Bestuur, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftre ding van 1 Januari a.s. van den heer J v d. Tempel. 4. Trekken der afdeelingen voor het onderzoek der gemeente-begrooting dienst 1922. En verdere voorstellen en mededeelingen. S c h i e d a m, 30 Augustus 1921. Op enthousiaste en waardige wijze heeft Schiedam gisteren 't zoo grootsch opgezette Oranjefeest gevierd en hierdoor getoond z'n groote nog steeds groeiende liefde voor de zoo beminde eri edele vertegenwoordigster van ons aloude Vostenhuis. Voel was er gevlagd, in verschillende straten wapperde de nationale driekleur zelfs huis aan huis en den geheelen dag zorgden de opgewekte burgers voor een prettig-drukke levendigheid Op de Markt. Reeds vroeg in den morgen hoorde men groep jes kinderen, getooid in oranje en rood-wit-én blauw, hun lustige liedjes als Oranje-boven e.a. uitgalmen,terwijl ze hun best dedenommettoeters nog meer cachet aan de zaak te brengen en alle nog slapenden te wekken en den slaap te doen vergeten. Spoedig^kwamen dan ook van alle kanten massa's burgers op de been die alle naar de markt togen. Plotseling, 't was 10 min. voor 7, galmden en daverden de zware klokkeklanken van Schiedam's Kerken over de reeds levendige stad. In heerlijke harmonie dreunden de tonen den hoorders in de ooren en tot in'thart-engetrof- fen bleven ze staan luisteren. Officieel was thans de groote dag, 't groote feest begonnen. Steeds talrijker kwamen de menschen opzetten en om half acht waren 't marktplein en omgeving, waar de plechtige koraalmuziek zou klinken, als over laden. Elk der vier muziekcorpsen, het Stedelijk Muziekkorps, het Harmonieorkest,,St.Ambrosiuc Gusto's Muziekvereeniging en „Oefening baart Kunst" gaven hier twee goed-gekozen en gond- gespeelde nummers, welke allen met blijde aan dacht volgden. Een plechtig oogenblik was 't, toen 't Stedelijk corps, in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders,'t bestuur van de Oranjevereeniging en andere autoriteiten, die op 't bordes van 't stadhuis hadden plaats ge nomen, ,t aan allen zoo dierbare Wilhelmus en Wien Neerlands bloed in machtige klanken in zette. Als verstandig zakenman, profeteerend van alle gunstige gelegenheden, kwam wat later plotseling de heer Geip voor den dag en bracht met zijn mannen door 't uitdeden van oranje- vlaggetjes met 't opschriftspaar uw oogen, de geheele kindermassa in beweging. Wat is er gedrongen, geworsteld, om er een machtig te worden. Direct na het morgenconcert begonnen de wandeltochten door de stad. Ieder der corps- sen ging den aangegeven weg, achter zich aan slependeeen lange tros zingende, joelende feest vierders. Om 9 uur hadden in de Groote Kerk en de Oosterkerk diensten plaats, welke door velen werden bijgewoond. Vorige Zondag hebben wij Katholieken reeds getoond en komende Zondag zullen wij nog toonen, dat ook wij onze Koningin in onze gebeden en gezangen niet vergeten Open luchtfeest. De rondwandeling met muziek door de stad was nauwelijks goed en wel geëindigd, of de aandacht werd weer gevraagd,voor 't volgend programnummerde openlucht-volksspelen. Langs de vierzijden van 't groote speelterrein in t Volkspark stonden de duizende belangstel lenden als opgepakte, om van de verschillende vermakelijke kinderspelen te genieten. En ge noten hebben ze, kostelijk genoten, 't Best in den smaak vielen wel 't tonnetje-steken en de handigheidwedstrijd in het verkleeden. I 't Bleek niet gemakkelijk den vrij dikken stok J door de vrij-kleine opening onder 'tnationaalge- kleurdc tonnetje,te werken.De meeste liefhebbers kostte de poging een flink nat pak. Toch waren er ook meerdere, die 't doel meerdere malen be reikten. In den behendigheidwedstrijd, lag niet de bedoeling, om zich zoo veel mogelijk in te span nen, zoo gauw mogelijk 't eindpunt te bereiken (veel deelnemers meenden dit), maar 't kwam er opaan,zich net en elegant te kleeden.Decostuums hiervoor gebruikt, waren magnifiek en 'n lust was 't te zien, hoe de jongens zich inspanden zich in een heer, neger, of cluwn te meta- morphoseeren. 't Laatste, vierde nummer bracht drie jongens, in 'n rood, wit en blauw costuum, die gearmd een aardig nationaal drietal vormden! Een woord van hulde past hier aan de beide dochters van 't hoofdbestuurslid J. Montfoort dié den heer Stooker zoo flink en handig bij dezen wedstrijd van dienst waren. De overige spelen, als boegsprietloopen, ring- njden, mastklimmen, hindernisbaan en ringloop wedstrijd voor meisjes enz, hadden ook veel belangstelling en deelneming. De te winnen prijzen waren de moeite vol komen waard, 't zou echter ondoenlijk zijn alle gelukkige prijswinnaars hier te noemen, alleen reeds t plaatsen der namen zou kolommen in beslag nemen, 't Corps „St. Ambrosius" zorgde den geheelen morgen voor frissche en aangename muzieknummers. Bewonderenswaardig in één woord, was de regeling, die de comité-leden bij dezen wedstrijd met zooveel energie en opoffering tot stand had den gebracht. De ijverige leden van E.H.B.O. stonden overal bereid om waar 't noodig was, hun hulp te verlenen maar gelukkig is die ge waardeerde hulp niet noodig geweest. Internationaal Voetbalfeest Toen de Amsterdamsche trein precies op tijd, om 12.05, het station binnenstoomde, had zich op het perron een groote schare belangstel enden om het bestuur der Oranje-Vereeniging verzameld tet ontvangst van de beide elftallen, welke in hun nationale costuums uit China en mid-Amerika waren overgekomen om hier het Oranje-feest meer luister bij te zetten De heer Montfoort, voorzitter der Oranje vereeniging, nam dan het woord om de spelers welkom te heeten. Allereerst zeide hij het te betreuren, dat hij noch het Chmeesch, noch het Amerikaansch voldoende machtig was om hen in hun moeder taal welkom te heeten, maar daar hij vernomen had datjjzij zich de lange reis tennutte hadden gemaakt om de Hollandsche taal te leeren, nam hij de vrijheid hen in die taal het welkom toe te roepen. Vervolgens deelde hij mede, dat het der Oranjevereeniging behaagd had aan den scheids rechter en de heeren captains de orde van de Oranje-Voetbal te verleenen, hetwelk een hoe raatje op de Oranjevereeniging uitlokte. Daarna trok men naar de gereedstaande rij tuigen op het stationsplein, waar een overtalrijk publiek de elftallen stond af te wachten. In een groot aantal rijtuigen werd vervolgens in optocht een rit door de stad gemaakt en ca. kwart over éénen arriveerde men op het terrein. Voorafgegaan door het Stedelijk Muziekkorps werd eerst een rondmarsch over het terrein ge maakt, Minstens 6 h 7000 toeschouwers waren daar rond het lijntje geschaard, die reeds op het eerste gezicht der gecostumeerden lachsalvo's over het terrein deden daveren. Toen de scheidsrechter in rechterlijken toga, met een g'eluksgodje omgangen, het aanvangs- signaal gaf, zaten de Mexicanen direct verwoed op de bal. De Chineezen, wier kleëdij over hët algemeen in hun nadeel was, gaven hun echter flink partij en wisten de aanvallen der cow-boys, welke naar Italiaansch voorbeeld van pis toolschoten vergezeld gingen ridderlijk af te slaan. Toen eindelijk het Chineesche nét Voor de eerste maal trilde, was het kluchtig de Ghi- neezen hun spijt te zien uitdrukken. Toch gelukte het hun nog voor de rust met een fraai schot gelijk te maken. De tweede helft begon met een klein listigheid je van een der Chineezen, die kans had gezien, de bal aan een touwtje te- bevestigen. Toen een der grensrechters, welke, als gendar men, met getrokken sabel langs het lijntje liepen, dit euvel had verholpen, vond de match weer doorgang. De Mexicanen namen opnieuw de leiding, wel ke, kort voor het eind, door een zoon van het Hemelsche Rijk tot een gelijk speL(2—2) werd teruggebracht, met welke uitslag beide partijen tevreden konden zijn. Na afloop der wedstrij den, welke o.a. door den Burgemeester en enkele Wethouders werd bijgewoond, reikte de Oranje vereeniging allen deelnemers een kistje sigaren uit. Ofschoon er voor een gecostumeerden wed strijd en gezien de warmte, een veel te serieuze partij voetbal werd gespeeld, hebben de talrijke toeschouwers zich kostelijk vermaakt en roem de men orp strijd de grappige ensceneering van dit koddige plan, in één woord, het was een succesnummer. Om 1 uur vond ook de carillonbespeling plaats, maar wel niet velen zullen van dit schoon klinkende nummer hebben genoten,men had geen tijd ervoor, men was te druk met de vele andere zaken. 't Waterfeest. In de Nieuwe Haven, beginnend bij de We«ter- haven tot de Oranjebrug, werd om half drie ge houden 't groote waterfeest, bestaande uit roeiwedstrijden en 'n tournooi. Een ontzaglijke menschenmassa naar schatting wellOOOO hadden zich langs de kade opgesteld, terwijl nog ver schillende zoo verstandig waren geweest in roei- booten zich 'n plaatsje op 't water te bemachti gen. Jammer was 't dat deze wedstrijden Vvel wat al te veel tijd en geduld van de toeschouwers vergden. Van half drie tot half acht heeft 't over groote meerendeel 't volgehouden, maar toch ook verschillenden werd 't wat te bar enwachtten den uitslag niet af. De kamppartij begon met een roeiwedstrijd voor 2 persoonsbooten. Drie maal twee paren deden eraan mee van wie de volgende de prijzen behaalden G. Paulus en Helderkamp, le prijs ƒ50, H. v. Wieringen en J. v. Wieringen 2e pr. 25, Th. Verlinden en W. Kok 3e prijs 15, P. Tettelaar en J. Korpel, 4e prijs f 10. Hierop kampen 6 deelnemers in den roeiwed strijd voor 1 persoonsbooten. I. v.d. Waal be machtigde den eersten prijseen prachtig gouden anker horloge, H. y. Wieringen den twee den 25 (in plaats van de 10 K.G. bonbons) en P. Tettelaar en W. Wetstein respect, den 3en en 4en prijs. Tot slot was 'tnog nooit gegeven nummer, 't tournooi aan de beurt, waarvoor zich 16 personen hadden opgegeven.Staande achteropeen roeiboot gewapend met een langen stok en gekleed in 'n wel wat modern ridder costuum ('n zwempak met zemvest) voeren de ridders tegen elkaar in en trachtten met zuiver berekende stooten den tegenstander over boord te duwen. Dat viel altijd nog niet mee, 't kostte soms menigen zweetdruppel en zelfs een tweetal wierp de stokken weg en begonnen met de handen te werken. 'tTournooi bood een interessant gezicht en werd door allen met bijzondere aandacht gevolgd. C. Paulus, 'n stoer gespierde boy, behaalde ook hier den len prijs 50 en een medaille, aangebo den door 't gemeentebestuur), P. v.d. Gaag, F. Munstermann en Bezemer respect den 2en 3en 4en prijs, 25, 15 en 10). Gusto's Muziekvereeniging gaf af en toe ter afwsselmg eem'ge nummers. Gondelvaart, t Glanspunt van 't feest, in letterlijken en f'guurlijken zin, was ongetwijfeld de schitterend geslaagde Gondelvaart door Nieuwehaven, Bui tenhaven en Langehaven. Getrokken door de Padang VI (eigenaar de heer Thieman, die belangloos deze boot voor dit doel had afgestaan) gieden't elftal grandieus ver lichte en geensceneerde gondels in kalmen gang over 't water langs de machtige massa's menschen die op de kaden van 't schitterend schouwspel genoten. De kunstig gemaakte on derzeeër liet zich niet sleepen maar kwam op z'n eentje achteraan gedobberd. Bij 't ontsteken r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2