DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN feuilleton Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Donderdag 8 September 1921. IVo. 13131. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. IERLAND. De huidige bijeenkomst van het Engelsche ka binet werd gistermorgen te Inverness geopend, ten einde het Iersche antwoord te bespreken. Duizenden personen vertoonden zich in de stra ten en juichten Lloyd George luide toe. Deze had met den koning te Moyhall ontbeten en daarna nog gedurende twee uren met Z. M. geconfereerd. Naar verluidt, drong de premier bij zijn collega's aan op de noodzakelijkheid, om de onderhandelingen voort te zetten. De bespre king betrof de kwestie, om aan de Sinn Fei- ners een termijn te stellen, binnen welken zij het aanbod der regeering zullen moeten ver werpen of aanvaarden. Het antwoord der regeering werd met alge- meene stemmen goedgekeurd en daarna aan den Sinn Fein-koerier ter hand gesteld, die onmiddellijk naar Dublin vertrok. De tekst van dit antwoord zal heden bekend worden ge maakt. Uit Londen seint men Het interview, dat de Valera gisteren aan een aantal vertegenwoordigers van de pers heeft toe gestaan, was klaarblijkelijk bedoeld als een ant woord op de critiek, die op zijn schrijven aan Lloyd George was uitgeoefend. Deze critiek is ge leidelijk scherper geworden in Ierland en onder die personen in Engeland, op wier sympathie de Valera ten zeerste rekent. De bladen leveren weinig commentaar op dat gedeelte van het interview, dat uit holle frazen bestaat, doch zij vestigen de aandacht van het publiek op de slotwoorden: Ierland en Engeland zijn buren. De moeilijkheden moeten uit den weg worden geruimd om den grondslag te vinden voor een natuurlijken band tusschen Ierland en Enge land. Wij strijden om tot dien grondslag te ge raken. Er is een scherp contrast tusschen deze pas sage en de rest van het interview. Terwijl de „Manchester Guardian", deze laatste ver klaring van de Valera als een teeken van den vrede beschouwt, wijst de „Times" er op, dat de concessies tot dusver slechts van een zijde zijn gekomen en dat de Sinn Feiners niets heb ben gedaan om de bewoners van Ulster gerust te stellen. De „Daily Telegraph" zegt, dat een van de meest eigenaardige feiten met betrekking tot de Iersche kwestie is, dat volgens particuliere1 berichten uit Dublin waarvan sommige den premier hebben bereikt, het Sinn Fein Kabinet niet meent, wat de Valera schrijft. Er is geen sprake van een afbreken der onderhandelin- en en wanneer de Valera spreekt'van een onher roepelijke verwerping van de regeeringsvoorstel- len, dan verkondigt hij een meening, die ten zeer ste verschilt van die van de andere Ieren. Het schijnt, dat de Sinn Feiners het er op aanlegden de verantwoordelijkheid voor de afbreking der onderhandelingen op de Engelsche regeering te schuiven. Lord Curzon die ongesteld is, bevond zich niet onder de ministers, die gisteravond Londen heb ben verlaten,ten einde den ministerraad te Inver ness bij te wonen, waarin zooals men weet, de Iersche kwestie zou worden behandeld. De „Daily Chronicle" verneemt, dat in ver band met De Valera's antwoord de toestand door regeeringskringen als zeer ernstig wordt beschouwd. Het blad spreekt echter de hoop uit die ook te Dublin wordt gekoesterd, dat de onderhandelingen niet zullen worden afgebro- len. 71 Niet zonder moeite had men haar overreed tot het koopen van een wit kleed voor de plech tigheid, en dit zou Madame Mercier, die naar Parijs was teruggekeerd, vóór haar huwelijk me debrengen. Haar aanstaande schoonmoeder, én niet haar aanstaanden echtgenoot kwam de eer daarvan toe. Tante Johanna had plech tig verklaard, dat niets haar zou bewegejn, de plechtigheid bij te wonen, als de bruid niet deftig gekleed was Het bruidskleed moest in allen gevalle den Lethebridges waar- Om niet eens te spreken van de ram pen, die natuurlijk een bruid te wachten stonden, als zij met eenigen schijn van rouw voor het altaar verscheen, zou het verlaging van Madeline's familie wezen, als zij nietmet en keurig gekleed was. „Ge weet, kind, hoe ik over de geheele zaak denk ge weet, dat ik uw huwelijk volstrekt niet goedkeur," zeide zij op een somberen toon van onderwerping, „maar nu het een- Waal doorgaat, moet ik, als uw naaste bloedver wante, u terzijde staan en u den weg wijzen. Het is mijn plicht en ik wil daaraan niet te *°rt doen maar ik zal geen zwarte bruid weg geven. Niets ter wereld zou mij tot zooiets be ogen." NOORWEGEN. De debatten over het wetsontwerp betref fende het tijdelijk verbod van alcoholische dranken zijn Dinsdag in het Storthing begonnen. De minister voor sociale aangelegenheden, Ofte- dal, beval de aanneming van het ontwerp met warmte aan en wees op de goede resultaten van het drankverbod in de verschillende steden des lands. Het aantal gevallen van openbare dron kenschap beliep in de steden gedurende dit jaar slechts de helft van het jaar 1913. De minister van buitenlandsche zaken Raestad zeide, dat do Noorsche regeering in den loop van de onder handelingen over een handelsverdrag aan Span je had aangeboden jaarlijks 300.000 liters gedis tilleerd en krachtige wijnen voor geneeskundige doeleinde te importeeren. Aan Portugal was aan geboden een import van 200.000 liters. Noch Spanje, noch Portugal, hadden aan de Noorsche regeering antwoord gegeven. BELGIE EN LUXEMBURG. Uit Luxemburg wordt aan de „Nation Beige" gemeld, dat men zich daar in politieke kringen ongerust maakt over een uitstellen van de rati ficatie door de parlementen van Brussel en Lux emburg van het BelgischLuxemburgsche eco nomisch accoord. De Luxemburgsche kamer, naar wordt ge meld, was geconvoceerd tegen 15 Sept. a.s. om in buitengewone zitting bedoeld verdrag te onderzoeken en te ratificeeren, doch er kwam een brief in van minister Jaspar, mel dende, dat de Belgische kamer niet voor Novem ber a.s. deze kwestie zal kunnen in bespreking nemen. Naar aanleiding van dit schrijven heeft Reuter de bijeengeroepen parlementszitting van Luxemburg maar weer afgezegd, zoodat de rati ficatie van het accoord opnieuw voor eenigen tijd is uitgesteld. DUITSCHLAND. Na beraadslagingen in Beieren van de leiders der coalitie partijen, waaraan ook minister president Von Kahr en de staatssecretaris dr. Schweyer deelnamen, is er een overeenkomst getroffen, dat in Berlijn verder onderhandeld zal worden over de verordening van den rijk presi dent en den uitzonderingstoestand in Beieren. Met dit doel zal zich een commissie naar Berlijn begeven. OPPER-SILEZIE. Iiavas seint uit Kattowitz Tengevolge van een ontdekking van wapenen en munitie zijn verscheidene Duitsche gemeente ambtenaren in hechtenis genomen. In een te Rybnik gehouden vergadering van Poolsche en Duitsche socialisten hebben de Polen verklaard voortaan met de Duitschers te willen samenwerken voor het blijven van O.S. bij Duitschland. De eerste Fransche troepen versterkingen zijn thans te Oppeln aangekomen. RUSLAND. De Finsche gezant te Moskou, die te Helsing- fors is teruggekeerd, heeft gezegd, dat de ontbin ding van het al-Russische comité en de nieuwe koers van de sowjetpolitiek voort komen uit de overtuiging, dat de regeering te Moskou thans met eigen middelen den hongersnood meent te kunnen bestrijden. Volgens het sowjetblad „Nowy Poet" heeft de commissie van Hoover tot dusver 22 wagons voedsel van Riga naar Moskou gezonden. In de haven van Riga worden 2 schepen gelost, die 1200 ton voedsel hebben aangebracht. Het comi té heeft te Moskou ook bureaux en opslag) plaatsen geopend. „Goed," zuchtte Madeline„Janbury kan mij een eenvoudig neteldoekschen kleedje ma ken." „Gekheid, kind Ge moet een kleed van zijde en kant laten maken het beste wat te krijgen is. Want dit kan ik u wel zeggen, Madeline, dat Hugh Fraser zijn leven lang iets tegen u zal houden, als gij uw best niet doet, om er op uw trouwdag zoo goed mo gelijk uit te zien. Ik ben maar een oude vrij ster, maar toch weet ik, dat de mannen niet gaarne zien, dat een vrouw onverschillig voor haar uiterlijk is. Gij ziet toch wel in, dat het al een heel slecht compliment voor uw aanstaanden echtgenoot zou wezen." Madeline glimlachte flauwtjes. „Hugh zegt, dat ik er altijd lief uitzie zeide zij zacht. Miss Johanna zuchtte en schudde het hoofd maar zei niets meer, behalve, dat zij er nogmaals op aandrong, dat het kleed te Parijs zou worden besteld waarin Madeline toestemde, omdat zij begreep, dat het. haar verdere betoogen zou besparen. HOOFDSTUK XXIV. Een merkwaardige zondag. De dag van het huwelijk naderde met snelle schreden. Reeds was het Zondag, en Donderdag zou de plechtigheid plaats hebben, zoodat Vir- Een groot aantal Amerikaansche firma's heeft ongeveer een half jaar geleden een bekend zakenman, Jennings geheeten, naar Rusland ge stuurd om daar als voorzatter eener Amerikaan sche handelsvereeniging, welke de handelsrela ties met de Sovjet wil trachten te herstellen, werkzaam 'te zijn. Zijn bevindingen moeten verre van bemoe digend zijn geweest. Wel heeft hij van de Sovjet- regeering voor vele millioenen dollars aan be stellingen bij Amerikaansche firma's gekregen, doch Jennings heeft in zijn rapport verklaard, dat bijna alle opgaven van de Sovjetregeering on betrouwbaar zijn gebleken, terwijl hij in de soli diteit der bolsjewistische handelslui een zeer ma tig vertrouwen aan den dag legt. Naar Jennings' meening bestaat er wei- ni kans, dat Rusland door particulier kapitaal weder op de been kan worden geholpen. Er loopen hem daar te veel dieven en bedrie ger rond HONGARIJE. Het Hongaaisch correspondentiebureau meldt: De vertegenwoordigers van de mogendheden der Entente hebben in opdracht van den gezan- tenraad te Parijs aan den minister van buiten landsche zaken een nota ter hand gesteld,waarin de raad vaststelt, dat de huidige houding van de Hongaarsche regeering in het West-Hongaar- sche vraagstuk helaas geen twijfel over haar be doelingen openlaat om zich te onttrekken aan de overdracht van West-Hongarije. Ondanks de waarschuwingen der entente heeft de Hongaar sche overheid geduld, dat de heer Friedrich, als mede de leiders van verscheidene irredentische vereenigingen en tal van officieren en burgers, die allen vreemdelingen zijn in het gebied, dat moet worden afgestaan en omtrent wier opstan dige plannen geen twijfel mogelijk is, zich naar deze provinciëm hebben begeven. Op grond van dit feit zullen de vertegenwoordigers der verbon den groote mogendheden de Hongaarsche regee ring terecht verantwoordelijk stellen voor alle onlusten, welke voor of na de overdracht van West-Hongarije mochten uitbreken. De verbon den mogendheden geven uiting aan de hoop, dat de Hongaarsche regeering in staat zal zijn met de noodige geestkracht iedereen te dwingen tot een nauwlettende uitvoering van het vredesverdrag, daar zij overtuigd zijn, dat de eenige daadwerke lijke verzekering van het bestaan van het Hon gaarsche volk gelegen is in het streng de hand houden aan zijn internationale verplichtingen. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Constantinopel meldde men gister De laatste bijzonderheden van het front be vestigen, dat, na een strijd van een week, de Grieken ongeveer 7 K.M. hebben kunnen opruk ken aan het front van de Sakaria. Hun verliezen worden geschat op ongeveer 20,000 man. De Kemalisten bieden het dal van de Sakaria in hevigen weerstand. Het huidige Grieksche ge vechtsfront begint bij Gerdium en gaat over Sjaldagh naar de streek van Goezaldikjak. Het gevecht wordt voortgezet, maar niet meer zoo hevig als aanvankelijk. ROEMENIE. Een meedeeling van het kabinet van den mi- nister-president meldt officieel, dat de kronings feesten tot nader order zijn uitgesteld. MAROKKO. Volgens „Diario Universal" zal het algemeen Spaansch offensief tegen de Rifbewoners tegen het einde dezer maand beginnen. De drie af- deelingen, die de voorhoede zullen uitmaken, staan reeds gereed. ginia eindelijk de overtuiging kreeg, dat Madeline en Fraser werkelijk bestemd waren om man en vrouw te worden en 't waarschijnlijk was, dat er nog iets tusschenbeide zou komen om het hu welijk te beletten. Die gedachte was haar een kwelling een reden tot blijdschap tevens. Het denkbeeld, dat Madeline op het punt stond met iemand te trouwen, die harer onwaar dig was en Ralph in zijn vermoedelijke rech ten had verkort, maakte haar wanhopig, en toch was het haar een verlichting, daar zij wist, dat Amyott dan vrij zou zijn en hij en Madeline niets meer voor elkander konden wezen. Zoolang zij niet waren getrouwd', kon Vir ginia niets anders gelooven dan dat de edele zie len eenmaal vereenigd zouden worden daar zij als het ware voor elkander geboren waren. Maar eenmaal getrouwd, was Madeline voor goed bui ten zijn bereik. En hoewel Virginia oprecht ge loofde, dat Amyott niets voor haar gevoelde, schonk het haar een groote verlichting, dat haar genegenheid geen kwaad zou zijn dat ze, 't kostte wat 't wilde, uit haar hart moest roeien. Op dienzelfden Zondag-namiddag was haar arm, dwaao hartje zeer droef te moede. Het was een zonderlinge stille dag.Fraser en zijn moeder waren afwezig en werden eerst een dag voor het huwelijk terug gewacht. Geen bezoëkers kwamen de diepe stilte, die er op Lethebridge Manor heerschte, sto- JAPAN. De kroonprins, die gisteren in Japan is te ruggekeerd, is met groote vreugde en geestdrift ontvangen. De „Times" meldt eenige bijzonderheden van den terugkeer van prins Hiro Hito in Tokio. Voor de eerste maal was met het ge bruikelijke ceremonieel gebroken en werd het publiek mits met gekleede jas en hoogen hoed op het station zelf en in de nabijheid er van toege laten. Op bevel van de politie evenwel waren alle betoogingen, Banzai-geroep en het wuiven met zakdoeken verboden, zoodat de prins te midden van een zwijgende zee van zwart zijn intocht deed. BRITSCH-INDIE. De generale staf meldt, dat twee mobiele co lonnes van Malapmam uit opereeren. De eene colonne heeft op 4 September Pandihkad, 8 mijlen ten Oosten van Mahjeri bereikt, waar zij op kleine benden Moplahs stiet, die geen lust toonden om een gevecht te beginnen. De andere colonne opereert in het Emad- district. Een troepenafdeeling is naar Penard gezonden, waar zij verschillende arrestaties moet doen. In de dorpen bij Firur zijn 200 personen gearresteerd Te Calicut is de toe stand weer normaal. ALLERLEI. Volgens bericht uit Hamburg heeft de politie bekend gemaakt, dat daar zeven per sonen gearresteerd zijn, bij wie 54 K.G. ontplof bare stoffen en 400 slaghoedjes werden gevon den. De stoffen zijn door hen vermoedelijk uit een mijn in Westfalen gestolen. De gearresteer den zijn jonge lieden, die niet geweten zouden hebben dat zij met zoo gevaarlijke stoffen te doen hadden. Een deel van hen heeft geweigerd, ten- genover de politie verklaringen af te leggen. Naar een der bladen evenwel bericht, zouden de jongelieden met de Sovjetster getooid zijn en tot de communistische partij behooren. Te Halle zijn omstreeks 20jonge communisten en ook eenige oudere leden van de Crölwitserver- eeniging tot opleiding van arbeiders in hechtenis genomen, wegens deelneming aan een overval van het stichtingsfeest der Crollwitzer districts- vereeniging, onder beschuldiging Van landsvrede- breuk. Te Maagdenburg zijn gisteren de werklieden van alle groote metaalfabrieken, o.a. ook van de Gruson-fabriek van Krupp, in staking gegaan. De stakers, 30 tot 40.000, eischen een loonsver- hooging van 2 Mark per uur. Te Reval zijn berichten binnengekomen dat onder de personen, welke de vorige week door de bolsjewistische autoriteiten zijn ter dood ge bracht, zich verscheidene Russische geleerden bevinden. De „Temp verneemt nader uit Madrid De opmarsch in Marokko schijnt opnieuw uitgesteld te zijn. De „Epoca" verzekert, dat de Spanjaarden pas in den loop der week zullen aan vallen, wegens hun onvoldoenden voorraad mu nitie. Na een maand van voorbereiding heeft het leger van generaal Berenguer nog een tekort aan kanonnen, granaten en genietuig. De „Imperial bevat een verontrustenc artikel over den toe- ftand te Melilla. De rebellen hebben het initia tief. Zij leiden onze lperaties. Eiken dag krimpt de cirkel, die ons omgeeft. Er is slechts een enkel vliegtuig. Maar het moreel der troepen is uitstekend. Generaal Berenguer heeft den cor respondent van „El Sol" een voor Frankrijk be- leedigend intervieuw toegestaan. Hij beschuldigt de Franschen ervan de Spaansche zone in Marok ko te willen vernietigen en Spanje tot een Fran sche kolonie te willen maken. ren. Alle toebereidselen waren dien dag ge schorst en de gedachte, dat het de laatste Zondag was, die Madeline, haar lieveling, als meisje beleefde, was voor de arme Johanna zoo pijnlijk, dat zij zich in haar kamer opsloot en niemand wilde zien. Dezelfde gedachte drukte loodzwaar op Virginia. De ophanden zijnde schei ding van haar vriendin, stemde haar tot zwaar moedige gedachten, Jong en luchthartig als zij was, en in weerwil van Madeline's vertoogen.dat Lethebridge Manor haar tehuis zou blijven, ge voelde Virginia als bij ingeving, dat Fraser's afkeer en wantrouwen te groot waren, om zooiets te gedoogen. Reeds was zij tot het besluit gekomen, Don Basilio dringend te verzoeken, maatregelen te treffen voor haar terugkeer naar Italië, zoodra de huwelijksreis, die op ongeveer drie maanden bepaald was, zou afgeloopen zijn. Tot Kerstmis, welk feest Madeline thuis wenschte door te brengen, had miss Johanna plein pouvoir en de goede vrouw wilde zelfs van geen tijdelijke afwezigheid van Virginia hooren. Don Basilio had te gereeder daartoe een toestemming omdat, door nadenken en waarneming, de hoop weder bij hem levendig was geworden, dat, in weerwil van mrs. Hornbu s vooroordeelen en Virginia's grillen, zijn eerste verwachting wellicht toch nog tot verwezen lijking zou kunnen komen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1