DAGBLAD VOOR SGHIEBiAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Virginia's levensloop. 44ste1? Jaargang. Dinsdag' 13 September 1921. No. 13135. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandse^ Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. De correspondent van de „Daily Express" New-York meldt, dat Amerika niet voornemens ig met Engeland in vlootmacht te wedijveren. Amerika erkent de bijzondere positie van de eilandmogendheden met enorme overzeesche belangen. Deswege zijn er geen onoverkome lijke moeilijkheden aanwezig voor overeenstem ming der twee Angel-saksische democratiën ten aanzien van een evenredige vlootmacht. Een en ander wordt een belangrijke stap geacht naar vermindering der marinestrijdkrachten maar onvoldoende om het succes in de conferentie te Washington te verzekeren, daar het nog onbe kend is, in hoeverre Japan aan de oplossing van het probleem der onderneming wil medewerken. Te Washington bestaat de meening, dat Japan nog onder grooten militairen invloed staat. Het geen groote moeilijkheden op den weg naar over eenstemming kan leggen. RUSLAND. De „Manchester Guardian" zegt, dat de inter nationale commissie inzake de hulp aan Rusland Woensdag zal beraadslagen over het antwoord van de sovjet-regeering. Het blad verwacht, dat de commissie er op zal wijzen, dat de commissie van onderzoek door haar voorgesteld enkel deskundigen zal bevatten, geen politici en niets politieks zal hebben. Het blad zegt dan nog, dat het voorstel tot benoeming der commissie te Parijs ook van deskundigen uitgegaan is, en dat het de bedoeling is er niemand in te benoemen, die niet persona grata in Rusland is. Het is niet mogelijk thans te schatten, hoeveel geld er noodig zal zijn voor de hulpactie, maar voor directe hulp in het eerste stadium zal wel reeds 40 millioen pond sterling noodig zijn. Alvorens zulke groote sommen kunnen worden toegestaan, zal men toch den voorzorg moeten nemen van een commissie van onderzoek. Zoowel uit Roemenië als Oost-Galicië komen berichten over het samentrekken van sterke Rus sische troepenmachten aan de Roemeensche grens. Met name op de spoorwegkruispunten Smierzynka, Wapjarka en Birzoela moeten aan zienlijke afdeelingen van het roode leger bijeen gebracht zijn. IERLAND. Het antwoord van De Valera aan den eerste- minister op diens uitnoodiging tot bijwoning van een conferentie, te Inverness te houden is per specialen koerier verzonden en zal heden in han den zijn van Lloyd. George. De telegrammen uit Dublin aan de bladen, be helzen dat het antwoord het karakter draagt van een aanvaarding der invitatie. Evenwel meldt de Dublinsche correspondent van de „Evening News" dat voorbehoud wordt gemaakt op het punt van de trouw aan de Brit- sche krcon. In politieke kringen te Londen wordt de offici- eele tekst van het antwoord met gretige belang stelling afgewachten men hoopt van harte dat, indien het antwoord een voorbehoud als ver meld bevat, dit met van ernst;gen aard zal zijn. De uitnoodiging van Lloyd George ging verge zeld van den zeer duidelijken wenk dat de ont kenning van trouw aan de Britsche kroon de conferentie nutteloos zou doen zijn. Er wordt eenige verbazing te kennen gegeven, dat het Sinn-Fein-kabinet zijn antwoord heeft verzonden zonder eerst de Dail Eireann te raad plegen. die a.s. Woensdag weer bijeenkomt. 75 Tot eenig antwoord gaf Madeline haar een blad papier en zeide toonloos: „Virginia, ik kan mij vergissen, maar ik meen toch, dat gij dit geschreven hebt." Virginia wierp een blik op het geschreve ne en onwillekeurig uitte zij een kreet„mijn brief, mijn brief 1" riep zij uit. „Je hebt hem dien geschrevenkreet Ma deline. „Virginia, wat beteekent dit, spreek toch." „Lieve Madeline ga zitten en wees kalm ik zal je alles vertellen. Ik heb lang naar dien brief gezocht, want ik wist zeker, dat die in uw's vaders kamer lag op den avond van zijn dood." „Ik zal dien met andere papieren hebben inedegenomen, zonder het te weten en in mijn schrijftafel weggeborgen. Ik vond hem weer toen ik gisterenavond aan het opruimen van oude brieven was. Maar wat is het voor een brief Waarom hebt gij dien geschreven „Uw vader dicteerde mij dien, den avond voor zijn dood. Hij vreesde, dat Mr. Fraser den brief, dien hij zelf geschreven had, niet zou kunnen lezenmaar later vond hij het toch beter, zijn eigenhandig geschreven brief DUITSCHLAND. Wolff seint uit München Het geheele kabinet heeft gisteren over den toestand beraadslaagd. Ten slotte besloot het kabinet om en bloc af te treden. Tot de vorming van een nieuw zal het afge treden kabinet zich met een afdoening der loo- pende staatszaken blijven belasten. In de controlecommissie uit den Rijksdag heeft, volgens een Wolff-telegram uit Berlijn, het lid van de Beiersche volkspartij, dr. Beyerle, zijn meening gezegd over den stand van de crisis. De ernst van den toestand blijkt naar zijn meening uit het feit, dat alle partijen van de Beiersche coalitie met inbegrip van de z.g. mid denpartij (de Duitsch nationalen) de Beiersche eischen onlangs hebben opgesteld en ook de ver tegenwoordigers van de partij der meerderheids socialisten ze niet hebben weersproken. Het geval heeft geleerd, aldus spreker, dat de handhaving der uitvoerende macht door de Rijksregeering op een wijze, welke in strijd is met het algemeen belang, tot politieke strubbelingen van de ergste soort heeft geleid, welke in het be lang van het vaderland vermeden hadden moeten worden. Rijkskanselier dr. Wirth heeft daarop uiteen gezet, dat de lezing van 4, zooais de heeren uit Beieren die naar Munchen hadden meegenomen, op hun eigen initiatief aldus werd vastgesteld. Ten aanzien van den algemeenen toestand verklaarde de Rijkskanselier, dat officieele uit latingen der Beiersche Regeering nog niet in zijn bezit waren. Hij zelf had een onderhoud gehad met den gezant van Beieren en hij neemt aan, dat de Beiersche coalitiepartijen hetzij op eigen.initia tief, dan wel door de Regeering, nieuwe onder handelingen te Berlijn zullen openen. Tot dusver, verklaarde de Rijkskanselier, is nog geen leider voor deze onderhandelingen ge noemd. De onafhankelijke Dittmann viel bij de verdere bespreking de Duitsch Nationalen heftig aan, zoodat deze de zittingszaal verlieten. Omtrent de zitting van de permanente com missie uit den Beierschen Landdag, waaraan bijna het geheele kabinet deelnam, wordt gemeld, dat de afgevaardigde Held een uitvoerig verslag heeft uitgebracht over het verloop der onderhan delingen te Berlijn. Namens de Regeering deelde daarop staats secretaris dr. Schweyer mede, dat de minister raad van Vrijdag geen definitieve resultaten had gehad. Daarop stelde hij een schorsing van de zitting voor ten einde de regeering in staat te stellen tot interfraction^ele besprekingen. De sprekers der socialistische fracties drongen sterk aan op opheffing van de staat van beleg en gaven de verzekering dat het proletariaat van Beieren eensgezind achter de Rijksregeering staat Het voorstel van de afgevaardigde Helm om een overeenkomst met Berlijn voorwaardelijk te aanvaarden werd door de socialisten gesteund, terwijl deze groep zich eventueel bereid verklaar de om aan onderhandelingen deel te nemen, wel ke tot een verbetering van de Berlijnsche over eenkomst zouden kunnen leiden. WEST-HONG ARI JE. In een onderhoud, tusschen de algemeene intergeallieerde commissie en den bondskanselier Schober, dat gisteren te Landeck, bij de Hon- gaarsche grens plaats vond, heeft de bondskanse lier gezegd, dat hij groot gewicht hechtte aan een zoo spoedig mogelijke ontruiming van het Bur genland, maar dat hij bovendien met het oog op den toestand van het oogenblik, de noodza kelijke beveiliging van de beide Oostenrijksche weg te sturen en hij zeide mij, dezen te bewaren, ik bracht den brief voor Mr. Fraser op de post, en toen ik terugkwamO, Ma deline, waarom dien droevigen avond nu weer in het géheugen te roepen „Alsof ik dien ooit vergeten zou," zuchtte Madeline, „maar indien Hugh den brief in handen kreeg, waarom heb ik er dan nooit over gehoord Waarom heeft hij mij papa's laatsten brief niet getoond? En waarom hebt gij gezwe gen Virginia O" „Ik meende, dat het mr. Fraser's plicht was er u mede in kennis te stellen en nu hij dit niet deed, nu nu. „Ik weet wat gij denktriep Madeline in een plotselinge vlaag van drift uit. Ge hebt Hugh nooit mogen lijden, Virginia. Ge hebt hem altijd verdacht, dat hij mij met zelf zuchtige bedoelingen heeft willen trouwen. Ge acht hem in staat, nu ja, tot een bepaald on eerlijke daad!" Zij huiverde en verborg haar gezicht in hare handen. „Want als hij iets achterwege had gehouden, dat bekend moest worden gemaakt, zooals papa dat wilde Virginia ontstelde hevig door de uitdruk king van hevigen angst op het gelaat hart vriendin:,, Maar Madeline, we hebben vol strekt geen zekerheid. Het is niet goed, nu reeds iemand te verdenken of te veroordee- lenriep zij uit, terwijl zij uit medelijden met haar vriendin, Fraser's pleitbezorger werd. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. grenzen verlangde. De commissie heeft daarop een beschermingszone voor het bekken bij Wiene Neustadt en de kolenmijnen.der gemeente Wee- nen vastgesteld, liggend in 't Burgenland van af het gebied van Wimpassing tot ten Zuiden van Wiener Neustadt. De commissie heeft verder verzekerd, dat het terugnemen van de gendarmerie naar Oostenrijk op de kwestie van het Burgenland geenerlei invloed zal hebben, en haar vast voornemen te kennen gegeven, om de zuivering van het Bur genland van de benden onmiddellijk ter hand te nemen. Uit Londen meldt men De Hongaarsche regeering heeft den Raad van gezanten voorgesteld een sterke afdeeling Hon gaarsche geregelde troepen te zenden om het Burgenland van opstandelingen te zuiveren. Dit voorstel is bijzonder belangwekkend in verband met de vroegere betuigingen der Hongaarsche regeering, dat zij niet bij machte was toezicht te houden op de insurgenten in de Westelijke comitaten. Te Londen wijst men er op dat het voorstel deze Verdienste heeft, dat daarin de aansprakelijkheid der regeering te Boedapest voor den toestand in het Burgenland duidelijk Wordt toegegeven en de opvatting wint veld dat dit voorstel onder eenig voorbehoud aanvaard zou kunnen worden. In verband met de houding der Hongaarsche regeering is het noodzakelijk sommige voorwaarden van bindenden aard daar aan te verbinden, ten einde de regeering te Boe dapest geen gelegenheid te geven deze aangele genheid Verder sleepende te houden. Men geeft te verstaan, dat, zoo het voorstel aangenomen word een korter termijn van enkele dagen zal worden gelaten om het gebied van opstandelingen te zuiveren en dat, zoo op een bepaalden datum de ze taak niet behoorlijk ten uitvoer is gebracht, onipiddellijk militaire maatregelen van de zijde der geallieerden zullen worden genomen. OOSTENRIJK. De „New-York Herald" en andere bladen bevatten het bericht, dat de goederen die aarts hertog Frederik, zijn gemalin en zijn kinderen bezaten, afgestaan zijn aan een Amerikaansch consortium. Aartshertog Frederik is in dit con- ortium Vertegenwoordigd door den advocaat Egry uit Boedapest, en den Weenschen advocaat Rosenberg, tot het Amerikaansche syndicaat behooren Samued Untermeyer, Chas. Sabin de president van de Guarantee Trust Co. te New- York, Leonard Raplogel, de president van een Amerikaansche staalmaatschappij, Frank A. Munchy, de eigenaar van talrijke bladen, o.a. van de „New-York Herald", de „N.-Y. Sun" en de „N.-Y. Eneing" en de bekende Amerikaansche financier Thomas Felder. De onderhandelin gen zijn gevoerd te Kissingen, Weenen en Parijs. Het syndicaat wil bewerken dat de gesequestreer- de of geconfiskeerde goederen van den aartsher tog in de erfstaten aan het syndicaat worden uit geleverd. De waarde van deze goederen wordt op 200 millioen dollar geraamd. Het plan zou op touw zijn gezet door den Amerikaanschen finan cier Felder, die aartshertog Frederik in 1919 in Zwitserland heeft leeren kennen. GRIEKEN EN TURKEN. Naar Reuter verneemt, zijn, volgens de jong ste berichten uit Anaotlië,de gevechten tusschen de Grieken en Turken tot stilstand gekomen. Angora is nog niet gevallen. Blijkens te Parijs ontvangen berichten uit Athene beantwoordt het nieuws uit Klein-Azië niet aan de algemeene verwachtingen. De open bare meening begint teekenen van vermoeidheid en ontmoediging te toonen. Men is niet alleen ,,Kunt ge niet iemand, dien ge kent, over- de zaak raadplegen Mr. Warren bijvoorbeeld Nu herinner ik mij dien naam. Ik weet uit dien brief, dat uw vader het van plan was Madeline zag haar met een eigenaardigen blik aan. „Ge hebt dus aldoor eenige verdenking gehad zeide zij fluisterend. „En waarom mij er niets van gezegd Dat was gruwelijk wreed. Virginia." Virginia kreeg een hevige kleur. „Ik kon niet,Madeline.,,Hij,uw neef, Mr. Amyott, wilde het niet hebben. Ik had hem alles verteld. Het zou onrecht geweest zijn, het voor hem te ver bergen. Maar hij heeft mij gezworen, alles ge heim te houden. Hij zeide, dat niets ter wereld hem zou kunnen bewegen, u eenig leed te doen Madeline viel in een stoel met een gesmoor- den zucht en bedekte haar gelaat met beide handen. Een toonbeeld van moedeloosheid en ellendeVirginia barstte in tranen uit en knielde naast haar neer, terwijl zij beide armen om haar hals sloeg. „Madeline, gij geeft den moed niet op. Alles zal opgehelderd worden snikte zij. „Ik ben er zeker van, dat mr. Fraser de beste redenen had. Uw vader was al te nauw gezet en zenuwachtig." „Al te nauwgezet. Mijn vader was strikt eerlijk en een man van eer. Liever zou hij ge storven zijn, dan zijn grootsten vijand eenig onrecht aan te doen als hij een vijand kon van meening, dat de krijgsbedrijven te langzaam gaan, maar men vreest ook, dat de overwinning slechts moeilijk zal kunnen worden bevochten. CHINA. Er wordt uit China gemeld, dat in de buurt van Itsjang (een belangrijke plaats aan de linker oever van de Jang-tse-kiang) zwaar gevochten is tusschen de Noordelijken en de troepen uit Tsjetsjoean. De verliezen der beide partijen te zamen worden blijkens de berichten op 10,000 gesteld. De plaatselijke bevolking vlucht naar alle kanten. Britsche, Amerikaansche en Japan- Sche matrozen bewaken de bezittingen der bui tenlanders. MAROKKO. De correspondent van de „Temps" te Oran seint aan zijn blad een telegram uit Oedsjda over, volgens hetwelk generaal Berenguer aan Abd el Krim een brief gezonden zou hebben, die veel op een verzoek om een wapenstilstand zou gelijken en waarin de generaal dan verder vraagt op welke voorwaarden er onderhandeld zou kunnen wor den. Volgens den ,,Temps"-correspondent hebben de Marokanen tegenover de Spanjaarden een leger van 60,000 man op de been gebracht. Dit leger moet goed gewapend zijn en welvoorzien van munitie. De Marokkanen ontkennen, dat er Duitsche officieren in hun leger zijn of andere Europeanen. Zij voeren een nationalen oorlog op eigen krachten. ALLERLEI. Reuter seint uit Londen De Amerikaansche scheepshouwdeskundige Preston, van de Fuller Construction Company, heeft bij zijn aankomst te Liverpool een onder houd toegestaan, dat een eigenaardig licht wierp op de huidige positie van den Amerikaanschen scheepsbouw. Hij zeide, dat de Amerikaansche scheepsbouw dood ligt, voor zoover het vracht schepen betreft. De schepen, welke nog gebouwd worden, zijn tankschepen. Verschillende groote scheepsbouwfirma's hebben haar bedrijf geheel stopgezet. De markies van Milfordhaven, vroeger prins Lodewijk van Battenberg, is plotseling overleden. De oorzaak van het overlijden van den mar kies was hartverlamming na 'n aanval van griep. Binnenland. Graaf van Limburg Stirum weer in 't land* Het stoomschip „Rotterdam" van de Hol landAmerikalijn, dat aanvankelijk gisteren te R'dam verwacht werd, doch door oponthoud bij de douane te Boulogne vertraging ondervond, is vannacht aangekomen. Aan boord bevonden zich graaf van Limburg Stirum, cx-landvoogd van Ncderlandsch-Indië en diens echtgenoote. Bij de ontscheping der passagiers begaf zich kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin baron Sweerts de Landas Wyborgh aan boord, om den afgetreden landvoogd namens H.M. bij zijn terugkeer in het vaderland te verwelkomen. Mede was namens den Minister van Kolo niën aanwezig de administrateur van het De partement van Koloniën, de heer Th. van Voort- huysen. Monument Pastoor Verbraak. In den loop dezer week zal, naar het Ilaagsche Aneta-kantoor verneemt, naar Indië verzonden worden een monument, dat ter eere van wijlen pastoor Verbraak te Bandoeng zal worden op gericht. gehad hebbenEn zoo is Hugh ook zeide zij met een plotselinge verandering van houding en stem, alsof zij zich schaamde, een onwaardige verdenking te hebben gekoesterd. „Zooals ge zegt, Virginia, alles zal wel op gehelderd worden behalve, dat ik door ude dupe ben geworden. Gij hadt het mij moeten zeggen 1" Virginia liet het hoofd zinken. „Het was de zaak van Ralph Amyott, zeide zij zacht. „Ik moest hem gehoorzamen en hij meende het toch goed met ui" „Maar het was een wreedaardige goedheid één woord aan Hugh zou alles tot klaar heid hebben gebracht. Gij keiden hebt Hugh grievend onrecht aangedaan met uw ellendigen twijfel en achterdocht. Virginia kleurde. „Ik geloof, dat zij elkan der gesproken hebben, maar mr, Fraser maakte zich zoo boos en ontkende alles." Madeline hief haar. hand op. „Ik wil niets ten nadeele van mijn echtgenoot hooren. Want dat is hij haastriep zij min of meer ontstui- mig uit. „Nog drie dagen en dan O papa, papa Als gij maar hier waart, orn mij te raden en te troosten! Bij u was ik in alle gevallen veilig. Gij zoudt mij wel de juiste waarheid gezegd hebben". Het was pijnlijk duidelijk, dat met ieder oogenblik, in weerwil van het vertrouwen, dat zij in Fraser zeide te stellen, een nieuwe twijfel bij haar oprees. Virginia lag als op de pijnbank. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1