SunlightZeep, DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste*? Jaargang. Woensdag 14 September 1921. No. 13139. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. INKOMSTENBELASTING. De kohieren No. 13 en 14 der plaatselijke di rectie belasting naar het inkomen dienst 1919/20 en 1920/21 door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 26en Augustus 1921 en den 5en September daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, zijn aan den ontvanger der ge meente ter invordering uitgereikt, en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zij nen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Schiedam, 13 September 1921. Buitenlandsch Nieuws. DE MOORD OP ERZBERGER. De daders bekend. Het Berlijnsche politie-presidium deelt om trent de moordenaars van Erzberger het volgen de mede De Badensche en Berlijnsche autoriteiten hebben hand in hand samengewerkt en zij hebben na moeilijke nasporingen de zekerheid gekregen, dat Schulz en Tillessen de moordenaars Van den afgevaardigde Erzberger zijn geweest. Deze heb ben in nauwe relatie gestaan met een welgesteld# Berlijnsche familie, die uit moeder, (een weduwe) eenige dochters en een zoon, die vroeger cadet was, bestaat. De heele familie is onder ernstige verdenking van medeplichtigheid aan den moord gearresteerd. Men heeft vastgesteld, dat Schulz en Tilessen begin Augustus eenigen tijd in Ber lijn vertoefd hebben en bij deze familie hun in trek hadden genomen. Daar werden ook de laat ste fotografieën gevonden en in beslag genomen, benevens correspondentie, die zoowel voor de moordenaars als voor de gearresteerde familie zeer bezwarend is. De gearresteerden ontkennen ten sterkste, vooruit te hebben geweten, dat de met hen bevriende Schulz en Tillessen het plan hadden opgevat, Erzberger te vermoorden en ook, dat zij, toen de daad bekend werd, geweten hebben, dat hun vrienden de moordenaars zijn geweest. Zoowel Schulz als Tillessen, die beide officier geweest zijn, hebben deel uitgemaakt van de brigade Ehrhardt. De draden van het on derzoek leiden dan ook naar deze brigade, d.w.z. men vermoedt, dat vroegere leden van deze bri gade mede in den moord ingewijd zijn. Het onder zoek dienaangaande is nog niet afgeloopen het is echter niet uitgesloten, dat dit tot verdefe arrestaties zal leiden. De nasporingen van de po litie worden voortgezet. In jie woning van genoemde Berlijnsche fa milie zijn talrijke fotografieën der moordenaars, een omvangrijke correspondentie, benevens een telegram gevonden, waarin zij hun vertrek uit München berichtten. Een der beide dochters der Berlijnsche familie zou op 30 Augustus naar Garmisch Partenkirchen (Beieren, gaan, waar zij door Schulz en Tillessen zou worden afgehaald. De beide mannen zonden toen het genoemde te legram af, waarin zij mededeelden, dat zij op den afgesproken tijd niet in Garmisch Partenkirchen konden zijn, daar zij op 31 Augustus uit Beie ren zouden vertrekken. Het meisje zag toen van de reis af. Men vermoedt thans, dat de beide 76 Terwijl medelijden, verdriet en bezorgdheid voor haar vriendin haar noopten, om Madeline woorden van gerustheid en troost toe te spre ken, legde het gevoel voor het recht haar het zwijgen op. Madeline kon de oorzaak er niet van gissen. Met een blik van verwijt en teleurstelling d'e een steenen hart zou vermurwd hebben, stond zij op om de kamer te verlaten. „Gij W'lt mij niet helpen, Virginia, en het kan u niet schelen zeide zij zacht en droevig. „Ik heb geen vrienden Ik ben alleen „Geen vriend, geen vriendin Madeline, ik zou gaarne mijn leven, neen, meer dan dat, voor uw geluk willen geven zeide zij met een gesmoorden snik. Iets in haar stem en gelaat, een soort van onderdrukte verontwaardiging en toch van hartelijke, medelijdende liefde, trok Madeline's aandacht, en deed haar een oogenblik stil staan. „Arme Virginia zeide zij zacht, hoewel Enigszins koel .„Ik weet het. Gij en Ralph beenden het goed met mij maar het was een wreedaardige goedheid voor mij voor °*s beiden Zij maakte zich uit Virginia's farming los. De slapelooze nacht had zijn 8tempel op haar bleek afgetobd gelaat gedrukt. moordenaars op den 31 en Augustus Beieren verlaten hebben uit vrees, gearresteerd te wor den. De bewuste Berlijnsche familie heeft de moordenaars tot het laatste oogenblik geherbergd cNa het vertrek dezer familie uit Berlijn op 6 Augustus stonden de beide moordenaars in drukke correspondentie met haar. De moeder, een ziekelijke vrouw op leeftijd, kan voorloopig ten gevolge van haar ziekte nog niet worden ver hoord. Ook de „Frankfurter Zeitung" uit Mün chen verneemt, dat het onderzoek naar den moord op Erzberger belangrijk is gevorderd. Volgens de laatste resultaten staat vast, dat de beide daders voor den aanslag in München woon achtig waren en zich van München naar de plaats van den moord hebben begeven. De Staatsan- walt in Offenburg als de bevoegde instantie heeft vastgesteld, dat de daders zijn de op 20 Juni 1893 in Saalfeld geboren koopman Heinrich Schultz en de op 27 November 1894 geboren student in de rechten Heinrich Tillessen. Beiden hadden in München sedert April in de Maximilianstrasse 33 twee afzonderlijke kamers. Acht dagen voor den moord waren zij plotseling uit München verdwenen zonder den burgerlijken stand te verwittigen cn met achterlating van hun bagage. De politie kwam hen op het spoor, doordat zij beiden bijzon dere kenteekenen droegen, hetgeen den hote lier ,,Im Weissen Hirsch" in Oppenau, waar zij op het oogenblik van den moord vertoef den, reeds was opgevallen. Schultz had een verminking aan het oor en Tillessen had een zeer bijzonderen neus vorm. In Offenburg zijn verschillende hooge justitie-autoriteiten aangekomen om een nader onderzoek in te stellen. Het onderzoek in de woning van de daders, waar men hun bagage doorzocht, heeft veel bezwarend materiaal op geleverd. IERLAND. Mograth en Boland de afgezanten van Sinn Fein, hebben gistermiddag een samenspreking gehouden met Lloyd George te Gairloch over ze kere punten nopens de conferentie, welke voor gesteld is in den laatsten brief van de Engelsche regeering. De afgezanten zijn naar Dublin teruggekeerd, na kennis genomen te hebben van Lloyd Geor ge's zienswijze, opdat men deze aldaar verder in overweging zou kunnen nemen. WEST-HONGARIJE. De Engelsche bladen verwachten dat de ge zantenconferentie te Parijs aan de regeering te Boedapest een korten termijn zal toestaan om den toestand in het Burgenland te klaren en dat, indien dat niet helpt, onverwijld militaire maat regelen genomen zullen worden. POLEN. Uit Warschau wordt gemeld, dat daar de wensch tot herstel van het koningschap in den tegenwoordigen droeven toestand steeds meer tot uiting komt. De „Kurjer Polska", die tot nu toe steeds voor experime aten gewaarschuwd heeft, komt thans openlijk voor het herstel der monarchie in Polen op. „Toen wij den Poolschen staat weer herstel den, is het ons niet gelukt, ook een zichtbaar symbool te scheppen, dat tot de fantasie der massa's sprak. In den tegenwoordigen vreeselij- ken tijd moet gezegd worden, wat in Polen mil- lioenen gevoelen en denken. De republiek heeft ons geen symbool van eigen Poolschen staats macht gegeven. De sedert langen tijd in Polen be staande monarchistische groep beeft in den laat- Tante Johanna scheen er eerst niet op te let ten, maar toen het haar bleek, dat Madeline zelfs geen stukje brood gebruikte, gaf zij*haar hart lucht. „Ge zijt ziek, kind Ge ziet zoo wit als het tafellaken. Ge lijkt wel twintig jaar ouder Wat scheelt er aan Wat is er gebeurd „Niets Volstrekt niets, tante Johanna Ik heb slecht geslapen. Dat is alles. Wel bezien, is het toch niet goed geweest, dat ik mijn bruids kleed heb gepast." zeide zij met een gedwongen lachje. „Onzin, kind! Wie denkt over zulke dwaas heden En gij, een meisje, met zooveel ver stand. Maar gij zijt toch niet onwel of zenuw achtig, lieveling," zeide zij met iets smee- kens in haar oog. „Ik bedoel, dat ge toch niet zenuwachtig zijt, omdat ge zoo spoedig van hier gaat dan kon het huwelijk nog wel wat u;t- gesteld worden." Madeline kreeg een kleur en zag haar ver schrikt aan. „Och, tante Johanna, spreek er liever niet over. 't Is eerst Maandag en Don derdag is nog ver neen, ge moet er niet meer over spreken," herhaalde zij min of meer ont stemd. „Waarom zou ik zenuwachtig of ver drietig zijn? Waarom uitstel? Er is al uitstel genoeg geweest De arme miss Lethebridge mompelde iets onverstaanbaars en verzonk in een somber stilzwijgen. Doch toen het ontbijt was afgeloopen, hield Madeline haar tante staandje, toen deze op het sten tijd zeer veel aanhangers gekregen. Ook bij de geestelijkheid heeft de gedachte van een nationaal koningschap van oudsher veel aan hangers gehad." Herhaaldelijk komt in den laat sten tijd in de linksche en rechtsche pers de zins wending voor „Wij hebben niet alleen een regee- rings-, maar ook een staatscrisis." FRANKRIJK. De minister van arbeid, Daniel Vincent, ont ving gister de vertegenwoordigers van de werk gevers in de textiel-industrie, die betrokken zijn bij het conflict te Roubaix en Tourcoing. Zij gaven den minister een uiteenzettingvan den toe stand deze nam acte van hun verklaringen, die hij Woensdag aan de afgevaardigden der werk lieden zal meedeelen. In een gisteravond uitgegeven communiqué verklaart het stakingscomité, na te hebben ge constateerd, dat alle maatregelen tot uitbreiding der beweging geslaagd zijn, de hervatting van den arbeid toe te staan bij bepaalde gemeente diensten de ziekenhuizen, de gestichten, de abottoirs, de begrafenisdienst en de begraafplaat sen en voor de voorziening der bevolking met melk en brood. MAROKKO. De kolonne van generaal Cabanella heeft zich van verschillende dorpen met hun nieuwen oogst meester gemaakt. De Spaansche marine zal met het leger samenwerken. Er zijn vijandelijke groepen uiteengejaagd. Aan Spaansche zijde twee gekwetsten. Volgens het officieele communiqué is Saek- el-Harba door de Spanjaarden bezet. ALLERLEI. Te Gothenburg is Maandag voor de eerste maal een vrouw tot lid van den Zweedschen Rijksdag gekozen en wel voor de Eerste Kamer. Haar naam is Kerstin Hesselgren zij is inspec- trice van handel. Zij is ook candidaat van de liberale partij voor de Tweede Kamer, waarvoor de verkiezingen Vrijdag a.s. worden gehouden. Binnenland. Het vaardigheids-diploma. Men schrijft aan het Corr. Bur. Op 25 Juli 1916 werd bij Kon. Besl. de lichamelijke oefening geregeld. Sedert dien zijn in den lande tal van groepen opgericht, die met steun van de re geering lichamelijk worden eoefend. De voor deden van d:t onderwijs worden zoowel door jongens als door meisjes genoten. Ten einde verzekerd te zijn, d,at dit onder wijs aan de gestelde eischcn voldoet, werd een inspectie voor lichamelijke oefening aan gesteld en voegde de minister van Binnen- landsche (Zaken inmiddels is de lichamelijke oefening overgegaan naar Onderwijs) aan de drie inspecteurs gymnastiekleeraren toe, die met het toezicht op den geregelden gang van zaken en het gehalte van het onderwijs werden belast. Voor Zuid-Holland, dat onder den inspecteur H. J. Balfoort staat, is het aantal groepen 250, zoodat het aantal leerlingen op 6000 geschat kan worden. Bij genoemd Kon. Besluit is tevens bepaald, dat behoudens het gewone onderwijs-onder- zoek eens in de 3 jaren een gezamenlijk on derzoek in de provincie zal plaats hebben. Aan dit onderzoek is tevens de gelegenheid ver bonden om een vaardigheidsdiploma te ver werven, welk diploma in 3 graden kan wor den behaald. Dit onderzoek is nu aan den gang en heeft in Delft en Leiden reeds plaats ge had. Op 17 en 24 September komt 's-Graven- hage aan de beurt. Te 's-Gravenhage nemen aan de betooging 1600 kinderen deel, terwijl in Rotterdam on geveer 2000 leerlingen zullen demonstreeren. De regeling van hét onderzoek en demonstratie is in handen van de leeraren, met het toezicht belast. Te Delft hebben 28 jongens cn 38 meisjes, dus 66 leerlingen, aan het onderzoek voor het vaardigheidsdiploma deelgenomen, waarvan slaagden 2 jongens voor de le graad, 17 voor de 3e graad, 3 meisjes voor de le graaden ^Hebjc vandaag je nieuwe pakje aan, broerjje? „Neemoeder heefH^ewasscheamei: zeize. Mooi 'i$% hè?" punt stond om de kamer te verlaten. „Ikjga Uaar zeide zij, „kan ik daar soms iets voor U doen, tante Johanna „NaarMiss Johanna zag haar verbaasd üan, want tot nu toe, behalve gedurende madame Mercier's bezoek, was het onmogelijk geweest, om Madeline te bewegen Lethebridge Manor te verlaten. „Ja", vervolgde het meisje haastig, als iemand die drukke bezigheden heeft, „ik moet naar mr. Warren, papa's goeden, ouden vriend ik moet hem iets vragen. Wij hebben hem in zoolang niet gezien en waarom weet ik niet Miss Lethebridge hoorde haar met toenemende verbazing aan.,,,Hoe is het mogelijk De arme man is bedlegerig en suf. Hij zal u nauwelijks kennen." „SufHeeft hij dan zijn geheugen verloren. Och, hij zal mij wel kennen." „Madeline ge leeft in de wolken Ge weet niets van hetgeen er omgaat. Een paar maan den geleden heeft de man een aanval van be roerte gehad, waarvan hij niet is opgekomen. Wel heeft hij nu en dan enkele heldere cogenblik- ken, maar gewoonlijk is hij geheel in de war. Maar toch is het verwonderlijk Over de negenfig Men kan toch niet verwachten, dat een mensch altijd blijft leven Madeline zag haar verbaasd en misnoegd aan. „Papa stelde vertrouwen in hem. Hij was een groot vriend van papa „Hemelsche goedheid, kind, dat was jaren geleden, maar, werkelijk, de oude man heeft zich kras gehouden. Hij is nog bij de begra fenis van den armen James geweest. Ik heb hem gezien maar sedert is hij gaan sukkelen. Ik zelf ben dikwijls van plan geweest, hem eens te gaan bezoeken." Als die laatste woorden een wenk moesten beteekenen, dan werden ze niet als zoodanig opgevat. Madeline reed alleen in haar pony phaeton weg. Toevallig ontmoettte zij Vir ginia in de laan, en noodigde haar uit, om in te stappen. Behalve den gebruikclijken morgengroet hadden zij nog geen woord ge wisseld. En ook nu was het gesprek ver van levendig. Virginia kende de gemoedsstem ming harer vriendin en deed geen poging om daarin verandering te brengen. Eerst teen zij de nauwe, steile dorpsstraat, met haar lage huisjes en bloemen en haar gezonde blozende vrouwen en kinderen doorreden verbrak Ma deline het stilzwijgen. „Ge weet of vermoedt zeker, waarom ik hierheen gegaan ben," zeide zij zacht en op een eenigszins gedwongen toon, en zonder haar aan te zien. „Om mr. Warren te bezoeken Dat is goed Madeline. Hij moet natuurlijk alles weten. Ik heb al lang gewenscht „Wat viel zij haar haastig in de rede „Wat hadt ge gewenscht, Virginia (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1