Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Uit Midelburg meldde men dd. 15 Sept. De Koningin met de Prinses zijn gisteravond laat aan het station te 's-Heer Arendskerke aan gekomen en hebben in den trein overnacht. He denmorgen zijn zij per auto naar Middelburg ge komen. Onderweg te Arendskerke en te Nieuw- land en om zoo te zeggen bij iedere boeren hoeve werden zij luide toegejuicht, mede om dat de prinses voor het eerst in Zeeland is. Bij aankomst te Middelburg, waar alom de driekleur woei, waren duizenden menschen op straat om de Koningin en haar dochter blijde in te halen. Bij de woning van den Commis saris der Koningin werd uitgestapt. Even later vertrok de Koningin met Prins Hendrik, die reeds gisteren hier aangekomen was per auto naar het terrein van de landt ouwtentoonstel- ling, terwijl de prinses te Middelburg bleef. Hedenmiddag keerde de Koningin te ruim 12 uur naar Middelburg terug. In de Abdij werd haar een aubade gebracht, voornamelijk ook voor de prinses en wel door „De Kleine West- kapellaars", die onder leiding van den heer G. Houtekamer, liederen in dialect zongen, ter wijl feestreien van Jan Morks werden uitge voerd. De Koningin ontving in de Statenzaal de leden van de Prov. Staten. Te 3 uur reed de Koningin met den Prins en de Prinses voor de tweede maal naar de tentoonstelling. De aubade, gisteravond gebracht aan de Ko ningin, den Prins en de Prinses in de Abdij te Middelburg, is geworden tot een onvergetelijk moment voor allen die het bijwoonden. Nadat het zangkoor De Kleine Kapellaars verschillende liederen had gezongen en turnsters en turners rythmische oefeningen en rijen hadden uitge voerd, deelde de prinses, die van de Westkapel- sche meisjes bloemen en een plak chocolade had gekregen, aan de kinderen haar portret uit en toen even daarna de boerinnetjes een ronde dansje maakten en kat en muis gingen spelen, wel toen deed Juliaantje van harte mede en '?lak bij stonden honderden toeschouwers te genieten van dit aardig geval. Na de aubade heeft in de Statenzaal de ont vangst plaats gehad namens de provincie. Tal van Statenleden werden aan H.M. voorgesteld. Vervolgens heeft de geheele Koninklijke fami lie een tweede bezoek aan de tentoonstelling ge bracht, dat eveneens een zegetocht is geworden. Bij de komst op het terrein werd de Koningin toe gesproken door den voorzitter mr. P. Dieleman, die haar dank bracht voor haar komst en toestemming vroeg en verkreeg om aan de Prinses een blijvend souvenir aan dit eerste bezoek aan Zeeland aan te bieden en wel een in zilver uitgevoerde plaquette, aan de voorzijde een beeld van het landbouwbedrijf en daaronder Luctor et Emergo en aan de andere een opdracht. Bij het voorbrengen van de bekroonde dieren gaven Koningin en Prinses duidelijk blijk van groote belangstelling en de prijswinnaarswerden toegesproken. Vervolgens werd de Koninklijke familie toegezongen door 600 mannen en vrou wen in Zeeuwsch costuum, terwijl boerinnen in de tegenwoordige en de oude Zeeuwsche kleding werden voorgesteld. Maar de huldiging steeg ten top, toen het laatste deel van de ringrijderij te paard werd bijgewoond en de Koningin aan Piet Brasser te Vrouwenpolder persoonlijk den door haar geschonken wisselbeker overhandigde, dien hij Voor de derde en laatste maal verwierf. Na in Middelburg nog even vertoefd te hebben werd over Koudekerke naar Vlissingen gereden. Te Koudekerke werd aan de Prinses een zilveren doos met Zeeuwsche babbelaars op een kussen van levendige bloemen aangeboden. Te Vlissin gen was alles in feestdos. Ook hier werd de vor stelijke familie door duizenden toegejuicht. Op het Beursplein werd halt gehouden en toen begon de optocht, de clou van de feesten, waarin tal van praalwagens meereden. Ook het Belgische loodswezen namen deel met een wagen, voorstel lende de negen provinciën van België. De Koninklijke familie gaf meermalen blijken van instemming met deze optocht, waarvan de burgemeester een Verklaring gaf. Onder de Vele autoriteiten ,die aan de Koningin werden voorge steld, was ook de heer Rombouts, inspecteur van het Belgische loodswezen. De verdere op tocht door de stad werd een zegetochtop het Eiland werden bloemen aangeboden. Na een bezoek aan dit deel van de stad werd naar de buitenhaven gereden en hier gingen de Konin gin en de Prinses aan boord van de,,Hydrograaf" waarmede vandaag de tocht naar Zeeuwsch Vlaanderen wordt gemaakt. De Prins keerde naar Middelburg terug en overnachtte bij de commis saris om v. morgen weer naarVlissingen te komen. De optocht is gisteravond verlicht herhaald, waarop een vuurwerk volgde. Brieven naar Londen. Naar aanleiding van de klachten over de trage bezorging te 'Londen van de post uit Nederland heeft, naar't maandblad „De Kamer van Koophandel en Fabrieken" mededeelt, de directeur-generaal der Engelsche posterijen aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen bericht, dat de vertraging in het be zorgen van de Nederlandsche mail in Londen dikwerf ontstaat, doordat de afzenders in Ne derland niet altijd het juiste dictrictnummer op de brieven schrijven. De Kamer zou het daarom op prijs stellen indien het blad er op zou willen wijzen, dat het bijvoegen van het juiste districtnummer op de voor Londen bestemde brieven van het grootste belang is. R.K. Bond van Harmonie* en Fanfare korpsen. De plannen, om in het bisdom Haarlem bovengenoemden bond op te richten, nemen reeds vasteren vorm aan. In een te Purme- rend gehouden vergadering werd een com missie gekozen, welke werkzaam is, om alle R.K. muziekvereenigingen samen te brengen in een Roomschen Bond. Tot secretaris werd benoemd de heer Joh. N. Tromp, Vooruitstr. 133 Purmerend, bij wien inlichtingen zijn te bekomen. Ziet deze commissie haai' plannen verwezenlijkt dan zal binnenkort de oprichtings vergadering plaats vinden. Verzekering van arbeiders in de landbouwbedrijven. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de wet op de Rijksverzekeringsbank. De hierbij voorgestelde aanvullingen dezer wet houden verband met het wetsvoorstel betref fende de verzekering van arheiders in de land bouwbedrijven tegen geldelijke gevolgen van hun in verband met hun dienstbetrekking overkomen ongevallen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag half 4. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting der Tweede Ka mer is de motie-Schaper, betreffende intrekking van de circulaire in zake den woningbouw, Ver worpen met 42 tegen 23 stemmen en de motie in zake de premiebouw met 45 tegen 22 stemmen De heer Ravenstein heeft medegedeeld, dat hij met de formuleering van zijn vragen in zake de gevangenhouding van den dienstweigeraar Groenendaal niet tijdig gereed is kunnen komen en verzocht daarop uitstel van de behandeling zijner interpellatie. Op Voorstel van den voorzitter werd zonder hoofdelijke stemming besloten de interpellatie van de agenda af te voeren. H.M. de Koningin. Men seint ons uit Terneuzen H. M. de Koningin is hedenmiddag door den gouverneur van Oost-Vlaanderen, graaf de Kerkhoven, namens den koning der Belgen, al hier begroet. H. M. ontving den gezant van den Belgischen koning aan boord van de „Hydrograaf". De koningin vergezeld van den Prins en prin ses Juliana vertrekt heden middag uitMiddelburg, zal te Kruiningen in den trein overnachten en morgen via Rotterdam naar Den Haag terug- keeren. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag, 15 September. Aan de orde zijn de wetsontwerpen betref fende o.m. Onteigening voor de uitbreiding van het Pharmacologisch laboratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht Nadere wij ziging van de Visscherijwet Wijziging der Octrooiwet 1920 wijziging en verhooging der begrooting van Ned. Indië voor 1921 (verschil lende onderwerpen) nadere wijziging van art. 8. der Beroepswetwijziging van art. 8. C. der Woningwet welke wetsontwerpen alle z.h.s. worden aangenomen. Interpellatie-Schaper. Aan de orde is dan de interpellatie van den heer Schaper (S. D.) in zake de woning- bouwcjrcula;re, van Mmster Aalberse. De heer Schaper (S. D.) hermnert aan de uitvaardiging van de circulaire van 1 Juni j.l., waarin alle Rijkssteun aan den woning bouw wordt opgeschort. Hij schetst vervolgens de ellende van den woningnood, de groote af zetterij van de menschen die een woning zoe ken en stelt tot slot de volgende vragen 1. Is over de circulaire van 1 Juni 1921 voor af het advies van den Rijkswoningraad inge wonnen Zoo neen, waarom niet 2. Houdt de Minister na de kritiek op de be rekeningen in de Juni-circulaire uitgeoefend, deze berekeningen staande Zoo ja, wil de Minister dan nader mededee- len, hoe hij bijv. tot de slotsom is gekomen van een woningtekort van 52.516 woningen 3. Hoe komt de Minister aan zijn berekeningen van het aantal van 28.920 bouwarbeiders 4. Beteekent de slotzin der Juni-circulaire ook dat productieve associaties als te Amsterdam werkzaam zijn, voortaan van den woningwet- bouw zullen worden uitgesloten Zoo ja, waar om Zoo neen, wil de Minister dit bekend maken 5. Welk bedrag en voor hoeveel woningen is •tot heden aan premiën voor den particulieren wo ningbouw uitgekeerd? Vindt de Minister niet, dat van dien premiebouw ten bate van per soonlijke belangen somwijlen misbruik wordt gemaakt 6. Is de Minister bereid de circulaire van 1 Juni 1921 in te trekken, althans voor onbe- paalden tijd buiten werking te stellen, en den aanbouw van meer volkswoningen met Rijks- steun krachtig te bevorderen in dier voege dat de voortzetting van dien bouw regel zij en onthouding van steun voor gemeenten waar na onderzoek blijkt in de behoefte te zijn voorzien, uitzondering 7. Is de Minister bereid, hierbij den vereeni- gings- of gemeentelijken bouw krachtens de Woningwet, in geen geval achler te stellen bij den premiebouw De Minister van Arbeid de heer Aalberse betoogt, dat van 1917 tot September 1921 niet minder dan 6371/a millioen gulden door den Staat is uitgegeven aan woningbouw hypo theken, voorschotten en steunverleening. Spr. vraagt of er één land is waar in die jaren zooveel aan den woningbouw is gedaan Er zijn voor den bouw drie zaken noodig geld, materiaal en arbeiders. Het materiaal, begint in prijs te dalen. Aan arbeidskrachten is er een groot tekort en daar het maar bouwplan nen bleef regenen, werd 't tekort aan arbeiders steeds grooter, waardoor de loonen ontzettend, abnormal stegen. Zoo staakten b.v. de stuca- doors in A'dam, omdat zij met 125 per week niet tevreden waren en 150 wilden hebben. Spr. zet dan ook den woningbouw niet stop, maar al leen de indiening van plannen die nog niet uit gevoerd kunnen worden. Hierop beantwoordt spr. de gestelde vragen als volgt. Ad. vraag 1. Het advies is niet gevraagd, omdat de circulaire geen wijziging brengt in de woning-politiek. Over wijziging daarvan zal eventueel advies worden gevraagd. ad. 2. De Minister licht zijn cijfers toe. en meent dat zijn berekening vrij nauwkeurig is. Spr. weet er wel eenige fouten in aan te wij zen die echter elkaar weer grootendeels ophef fen. Het aantal bouwvakarbeiders is stijgende, o.a. ten gevolge van het stopzetten van den luxe en industriebouw. Het cijfer bedraagt nu ongeveer 40 duizend. Dit is tevens een antwoord op vraag 3. De resultaten van het premiestelsel zijn zeer gunstig geweest, vooral omdat het den particu lieren bouw heeft hersteld en het streven naar goedkooper bouw heeft bevorderd. Daardoor is vergelijkend materiaal ontstaan en het gevolg daarvan was dat de woning-wet bouw ook goed kooper werd. Ad. 5. Voor arbeiderswoningen bedraagt de premie pl.m. 1350 gld. afhankelijk van de grootte van de woning voor middenstandswo- ningèn pl.m. 1900 gld. Of er misbruik van ge maakt is, kan moeilijk gezegd worden. In elk geval wordt alleen premie verleend als er een nieuwe woning wordt gebouwd. Ad. 6. Uit het antwoord op de vorige vragen volgt wel dat spr. de circulaire niet intrekt. Ad. 7. Er is geen sprake van achterstelling elke bouw wordt gelijkelijk bevorderd. Indien de normale toestand is bereikt moet de bouw weer geschieden volgens normale beginselen. In de afgeloopen maanden van dit jaar zijn 13.980 woningen afgeleverd de maandproductie van 4000 woningen lijkt niet onmogelijk en als dat juist is, zal in begin 1923 de acute woningnood overwonnen zijn. Meer plannen heeft de Minister niet noodig. Ze zouden eer nadeelig dan gunstig werken. De heer Schaper (S. D.) dient bij zijn repliek een motie in, luidende De Kamer, van oordeel, dat de bouw met Rijkssteun vai\- volkswoningen, in het bijzonder arbeiderswonin gen, nog geruimen tijd krachtig dient te wor den bevorderd, in dier voege dat alleen voor gemeenten waar na onderzoek onmiskenbaar blijktdat in de behoefte behoorlijk is voorzien, die steun mag worden geweigerd, noodigt den Minister uit, de circulaire van 1 Juni jl. in te trekken of voor onbepaalden tijd buiten werking te stellen. Voorts dient hij deze motie in De Kamer spreekt als haar oordeel uit, dat bij het ver- leenen van Rijkssteun ten behoeve van de vo.ks huisvesting de vereenigingsbouw of de bouw rechtstreeks vanwege de gemeentebesturen niet mag worden achtergesteld bij den premiebouw en dat tegen misbruiken van welken aard ook dient te worden gewaakt, opdat de Rijksgel- den deugdelijk aan het gestelde doel beantwoor den. De heer Snoeck H enkemans (C. H.) juicht in het algemeen de woningpolitiek der Regeering toe, maar is toch van meening dat tengevolge van de circulaire in enkele gemeente, waar wel degelijk woningnood heersch- te, geen steun is verleend. De Voorzitter zegt, dat de heer De Jonge heeft verzocht zijn interpellatie van de agenda af te voeren. Aldus geschiedt. De heer S meenk (A. R.) betoogt, dat voor 1914 samenwoning niet veel voorkwam. Hij meent, dat de cijfers in de circulaire wel eenigszins aanvechtbaar zijn, aangezien de Mi nister tot te optimistische beschouwingen komt De gedwongen samenlevingen zijn sedert 1914 zeer toegenomen. Principieel is de circulaire evenwel niet aanvechtbaar. Het komt echter niet zoozeer aan op haar inhoud als op haar toepassing en daaraan ontbreekt zeer veel. Op het Departement wil men te eenzijdig den pre miebouw bestendigen. Premiebouw is goed voor het platteland, waar de bouwer zelf het huis gaat bewonen, maar voor de steden is de bouw door vereenigingen de meest aangewezen weg. De vergadering wordt hierop geschorst tot 8 uur. Avondvergadering. Aan de orde is voortzetting van de behande ling der interpellatie-Schaper. De heer Reimer (R. K.) meent, dat de Mi nister van Arbeid, wel zal hebben betreurd eerst heden in de gelegenheid gesteld te zijn de mis verstanden, welke zijn circulaire in het leven heeft geroepen, uit den weg te ruimen. De hoofdvraag welke de minister zich bij deze cir culaire gesteld heeft, is of er voldoende arbeids krachten beschikbaar zijn en spr. is 't opgevallen dat de heer Schaper ook bij de repliek slechts zeer zijdelings is teruggekomen op de kwestie der arbeiderskrachten. De heer Schaper heeft zelfs uitgeroepen wat heeft dat er eigenlijk mee te maken. De heer Schaper (S. D.) Ik bedoelde, dat de menschen geregeld aan het werk worden gehouden en dat men zich niet behoeft te laten weerhouden nieuwe plannen goed te keuren. De heer R e i m e r (R. K.) meent, dat de be doeling van de circulaire den heer Schaper vol komen ontgaat en betwist het dezen verder dat de Minister in strijd zou hebben gehandeld mez de Woningwet, toen hij steun verleende aan den particulieren bouw. Intusschen zou spr. gaarne vernemen hoe de Minister denkt te handelen ten opzichte van de openbare aanbesteding en het bouwen in eigen beheer, aangezien aan deze laatste vorm toch ook zeer wel voordeelen kunnen zijn verbonden. Ver der dringt hij er op aan, dat spoedig nadere mede- deelingen zullen worden gedaan omtrent de bij dragen en premies waarop met zekerheid kan worden gerekend. De heer R u g g e (S. D.) vestigt de aandacht op de misbruiken bij den premiebouw en ver telt van villa's in Groningen met premie ge bouwd en aanstonds na de voltooiing met specu latieve oogmerken verkocht. De heer Duys (S. D.) bespreekt een quaestie met de bouwvereeniging „De Arbeid" te Wor- merveer. Minister Aalberse constateert, op de zeven vragen van den heer Schaper meer ant woord gegeven te hebben dan deze op de ééne vraag van spreker. Wat betreft de misbruiken bij den premiebouw wacht spr. over het nader bepa len van zijn gedragslijn het rapport van prof. Visser af. Het is met den premiebouw het lukt of het lukt niet. Als het niet lukt, dan behoeft men zich er niet zoo druk over te maken, en als het lukt, dan zal men een maatstaf hebben voor den vereenigingsbouw. Het is in de laatste jaren juist de moeilijkheid geweest, dat wij om het platweg uit te drukken niet konden nagaan of wij al dan niet „gesneden" werden. De genoemde gevallen van verkeerde toepas sing der ciculairer, gistermiddag genoemd, zal spr. nauwgezet overwegen. Dat aanvragen om bouwpremie sneller worden afgehandeld dan aanvragen om steun voor vereenigingsbouw, spreekt vanzelf, aangezien de verleening der bouwpremie een veel eenvoudiger zaak is. Wat de openbare aanbestedingen betreft, verklaart spr.,*dat ook bij den bouw in eigen beheer leelijke misbruiken kunnen voorkomen. Ook beantwoordt spr., den heer Duys. Spr. is niet bereid zijn circulaire in te trekken. Het slot der tweede motie is spr. echter uit het hart ge grepen, doch daarentegen is het eerste deel buitengewoon vaag. Wanneer de bedoeling van deze motie is te zeggen dat zoowel par ticuliere als vereenigingsbouw moet worden gesteund, heeft spr. er vrede mede. Bedoelt zij echter, dat onder alle omstandigheden aan vereenigingsbouw de voorkeur moet worden ge geven, dan heeft hij er zeer ernstige bezwaren tegen. De heer Schaper (S. D.) heeft in de circulaire gelezen, dat de minister stelselmatig de voorkeur wil geven aan den premiebouw. Als de minister zich met spreker's motie veree- nigt, dan is deze zaak ten minste in orde. Spr.'s eerste motie handhaaft hij en kan niet begrijpen dat de minister zoo'n ophef heeft gemaakt van die eene vraag, welke spr. niet beantwoord heeft. De heer Beumer (A. R.) constateert, dat het is blijven ontbreken aan de zakelijke argumenten, welke alleen de interpellatie had den gerechtvaardigd en beschouwt de interpel latie Schaper als niet ernstig gemeend. De heer Schaper protesteert ten stelligste tegen deze opvatting en vaart heftig tegen z'n (egenparij uit. De voorzitter hamert. De heer Schaper (S. D.) meent, dat de heer Beumer hem zoo zeer heeft aangeval len, dat hij recht heeft hem eens ter dege de ooren te wasschen. De heer Beumer (A. R.) had wel be grepen, dat zijn woordan den heer Schaper niet aangenaam zouden zijn, doch niet ver wacht dat deze op een wijze als hij in zijn re pliek heeft gedaan, zou toonen, dat deze dag een mislukte is geweest. De voorzitter sluit de interpellatie en dankt den minister voor de verstrekte inlich tingen. Vandaag wordt over de beide moties gestemd. De interpellati e-T eenstra, Aan de orde is vervolgens de interpellatie- Teenstra over eventueele wijziging in de kos tenberekening over de afsluiting en droog making van de Zuiderzee, De heer Teenstra (V.-D.) beklaagt zich over de geheimzinnigheid ten aanzien van de rapporten van den Zuiderzeeraad en over on voldoende antwoorden op zijn schriftelijke vra gen. Minister K o n i g zegt toe eene nieuwe be rekening van kosten en baten aan de Kamer te zullen Voorleggen. Het zal evenwel nog eenigen tijd duren, omdat vele moeilijke en uitgebreide onderzoekingen en berekeningen daartoe noodig zijn. De eerste jaren zal de uitvoering der Zuiderzeewerken slechts in lang zaam tempo plaats hebben. De heer Teenstra (V. D.) is bevredigd door het antwoord van den minister. De heer Schaper (S. D. A. P.) waar schuwt tegen het angstig maken der publieke opinie, ten aanzien van het grootsche werk der Zuiderzeedrooglegging. Na repliek van den minister en den heer Teenstra, worden de beraadslagingen gesloten en de zitting verdaagd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Spaarbank R.K. Volksbond. Het bestuur van de Spaarbank van den R.K. Volksbond alhier zal voortaan Zaterdags zitting houden van 35 uur n.m., in plaats van in de avonduren. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris: W. A. v. Dolder Dzn. GeveildVrijdag 16 September. I. Woonhuis en erf, Dwarsstraat 51, geveild voor 1025.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2