DAGBLAD VOOR SCHIEDAM 44ste Jaargang. Zaterdag 17 September 1921. No. 13139. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. B|j of krachtens wetten of Terordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen Van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 15 September 1921 vergunning verleend aan J. H.WUISMAN tot oprichting van een fabriek voor machinafe houtbewerking in het pand Achter de Teerstoof 4, kadaster Sectie A. no. 385, met 4 electromo- toren van resp. 3, 4, 4 en 5 P.K., drijvende diver se werktuigen. Schiedam, 16 September 1921. De W i 11 e m s b r u g zal vanaf 19 Septem ber a.s. tot nadere aankondiging zijn afgeslo ten voor het verkeer met rij- en voertuigen. Schiedam, 17 September 1921. Buitenlandse^ Nieuws. DE MOORD OP ERZBERGER. Volgens de ,,Ulmer Ztg." hebben Schulz en Tilessen, die van den moord op Erzberger worden verdacht, Dinsdagnacht in een hotel te Ulm ge logeerd. Den volgenden nacht heeft Tilessen in een ander hotel te Ulm geslapen en zijn naam voluit in het vreemdelingenboek geschreven. Het staat te bezien of men hier niet weer met een misleiding te doen heeft. Wel zijn er aanwij zingen, dat Schulz en Tilessen over Ulm gevlucht zijn. Te Munchen is een bevel tot opsporing van de noordenaars van Erzberger met fotografiën van de moordenaars aangeplakt. Ze zijn op de meeste plaatsen reeds door voorbijgangers onken baar gemaakt. Een nieuwe arrestatie heeft gister teMunchen plaats gehad en wel van een weduwe van een in den oorlog gesneuveld koopman. Uit het onderzoek is nader gebleken dat Schulz en Tilessen vóór den moord op Erzberger, maar niet na den moord te Ulm hebben vertoefd. i hans wordt ook medegedeeld hoe de politie de beide moordenaars op het spoor is gekomen. Tij-' dens het te Griesbach en te Oppenau ingesteld onderzoek vertelde een jong meisje dat zij had gezien hoe de twee mannen, waarvan werd ver moed dat zij Erzberger hadden vermoord, papie ren hebben verscheurd en de snippers in een beek hebben geworpen. Deze beek werd onmiddellijk afgedamd en men vond inderdaad de snippers terug en slaagde erin een brief met volledig adres samen te stellen en dit adres was dat van de woning van Schulz en Tilessen. Hun namen ston den trouwens ook op het adres vermeld. Zoo vie len dus de namen en adressen van de moorde naars tezelfdertijd en vrij onverwacht in handen der politie. Een agent van politie had inmiddels reeds het handschrift van een der beide moorde naars in een leerlingenregister van den landbouw- cursus te Regensburg ontdekt. Op deze wijze voerden toen verschillende sporen naar het resul taat. Alle te Munchen gearresteerde personen zijn in het Huis van Bewaring te Offenburg opgeslo ten. Zij zullen wegens medeplichtigheid aan den moord voor de gezworenen moeten verschijnen. De ondervraging der gearresteerden heeft nog niet veel bijzonderheden aan het licht ge bracht. Wel heeft kapitein von Killingen bekend 8chulz uit diens woning te hebben afgehaald, maar hij beweert niet te weten waar zijn vriend zich thans schuil houdt. DUITSGHLAND. Onder voorzitterschap van rijkskanselier Wirth hebben den Iaatsten tijd besprekingen met bestuursleden van den rijksbond der Duitsche industrie en met vertegenwoordigers der banken plaats gevonden. Onderwerp van de besprekin gen was de ernstige financieele en economische toestand van het rijk. Van alle zijden werd na- druk gelegd op den goeden wil om met alle kracht en offervaardigheid mede te werken aan het probleem, het rijk de tot nakoming van zijn verplichtingen noodige middelen te verschaf- en. De onderhandelingen zijn op een gunstigen lasis van begrip van den toestand en tege moetkomendheid ver gevorderd. Om tot een de- initief resultaat te komen, is echter nog overleg rne andere productieve elementen van Duitsch- nnds economisch leven noodzakelijk, lin C ')e"c^en' welke over deze onderhande- ho'ofr? 1Di ^et °Pen^aar verspreid zijn, zijn in snr vermoedens en beweringen. De he- cussi('n^i.1'i We^e tot de belangrijkste dis had te 'e00ren' welke een regeering ooit lettendcVOerCn en daarom de meest nauw- opbouw 0lls^c'eratie door alle bij den weder- verdienenV U' ."u'tscbland betrokken kringen der bankwer'1] i met Vertegenwoordigers bouw, jn s jj' alsook met die van den land- gezet. e opeenvolging worden voort- September des^ handdag is tegen den 21sten anuddugs bijeengeroepen. Op de agenda staat de Verkiezing van. een minister president. OOSTENRIJK. De „Intransigeant" geeft een intervieuw met den Oostenrijkschen gezant te Parijs over den toestand, die in het Burgenland geschapen is door de houding van Hongarije. De gezant wees er daarin op, dat Oostenrijk zich loyaal aan het verdrag van St. Germain gehouden heeft. Als men Oostenrijk niet helpt het rustig bezit van die streken te krijgen, die men het beloofd heeft, zal dit het bankroet van het geheele vre desverdrag veroorzaken, want dan zou geen en kele Oostenrijksche regeering kunnen waarbor gen, dat het verdrag, met name art. 28 zal wor den nagekomen. Art. 28 verbiedt aan Oosten rijk aansluiting bij Duitschland zonder toestem ming van den Volkenbond Hongarije heeft een geheele reeks uitvluchten bedacht om de ten uitvoerlegging van de duidelijke bepalingen van het Verdrag te vertragen. De Hongaarsche pro paganda heeft valsche geruchten over Oostenrijk uitgestrooid. Tegenover al deze machinaties heeft Oostenrijk zijn waardigheid bewaard en is kalm gebleven in het vertrouwen op zijn goed recht. Frankrijk heeft er groot belang bij, dat de vre desverdragen worden nagekomen. De geheele politiek der Douanelanden is weer op den voor grond gekomen. De hulp van Oostenrijk mag volstrekt niet uit een zuiver humanitair oogpunt beschouwd worden. Zij is een economische kwes tie van zeer groote beteekenis. Oostenrijk koes tert het vertrouwen, dat de geallieerde mogend heden in hun eigen belang niet zullen weigeren te helpen. Toen de journalist hem nogUtals over de be weging tot aansluiting bij Dw&chland onder vroeg verklaarde de gezant er niet aan te twij felen, dat deze beweging aanzienlijk in omvang zal toenemen, als de groote mogendheden niet in staat zouden zijn er voor te zorgen, dat Oos tenrijk krijgt, wat het volgens het vredesver drag toekomt. BELGIE EN LUXEMBURG. Minister Jaspar heeft gisteren in de commissie voor buitenlandsche zaken uit deBelgischeKamer inlichtingen verstrekt over de Belgisch-Luxem- burgsche overeenkomst en daarbij meegedeeld, dat de evenredig samengestelde commissies', welke zijn ingesteld, ten doel hebben zekere moeilijkheden te ontzeilen, welke uit het verdrag voor de fabrieken van optische instrumenten en de metaalnijverheid voortvloeien. De liberaal Buisset, de burgemeester van Char leroi, heeft het ontwerp-overeenkomst afgevaar digd. De rapporteur zal binnen 8 dagen verslag uit brengen, waarna de overeenkomst dadelijk in de Kamer zal komen en tegelijkertijd door de Lu- xemburgsche Kamer zal worden behandeld. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. Uit Parijs meldt men, dat Briand, tenzij hij volstrekt verhinderd mocht wezen, zelf naar Washington zal gaan, vergezeld van drie andere afgevaardigde, onder wie Sarrant, de minister van koloniën. De eerstvolgende ministerraad zal de twee ove rige afgevaardigden aanwijzen, waarschijnlijk Viviani, en Jusserand. Voorts zal de afvaardi ging bestaan uit een dertigtal deskundigen raadslieden eiï-schrijvers, die eind October aan boord zullen gaan. Briand, die waarschijnlijk zal worden opgehouden door de interpellaties in het parlement, zal begin November vertrek ken met de drie andere afgevaardigden. BRITSCH-INDIE. Naar Reuter verneemt, is te Simla een aantal van de voornaamste leiders gearresteerd. ALLERLEI. De raad van Volkscommissarissen in Sowjet- Rusland heeft een besluit afgekondigd, waardoor een officiëele roebelkoers wordt vastgesteld die echter voor het binnen- en buitenland verschil lend is. Volgens den voor het buitenland gelden den koers is 1 gelijk aan 123,000 Sowjet-roebel en een Fransche frank gelijk aan 2000 roebel, terwijl de Russische onderdanen slechts 6000 roebel voor 1 en 100 roebel voor een franc ont vangen. Het zijn natuurlijk slechts fictieve koer sen, aangezien men b.v? te Revol voor een franc 5000 roebel en voor 1 ongeveer 200,000 roebel betaalt. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Gistermorgen om 10 uur zijn de Koningin, de Prins en Prinses Juliana met de stoomboot „Ilydrograaf in de haven van Breskens aange komen, waar de Koninklijke familie door hon derden menschen allerhartelijkstwerd toegejuicht aan het gejubel scheen haast geen eind te zullen komen. Nergens bestaat ongetwijfeld hechter band tusschen .Vorstenhuis en Volk dan aan de overzij de van de Schelde. De burgemeester van Breskens, de heer D. H. van Zuijen, heette de Vorstelijke gasten welkom op den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem, en aan de Koningin en de Prines werden bloemen over handigd. De af deeling Zeeuwsch-Vlaanderen van den Vrijwilligen Landstorm stond aangetreden en bracht aan de Koningin eerbewijzen. Een muziekkorps speelde vaderlandsche liederen. Het oponthoud aan de haven duurde maarkort, spoedig werd in auto's door de gemeente gereden, waar vóór de Wilhelmina-bewgarschool de 400 kinderen van alle scholen in feestdos gereed Stonden om H.M. het Wilhelmus toe te zingen. Na een kort bezoek aan Hoofdplaat, waar ook de geheele bevolking op de been was, werd na Biervliet gereden. Aan de grens van deze ge meente heette de burgemeester, de heer P.W. Maarleveld, het Koninklijk echtpaar en Prinses Juliana welkom. De schoolkinderen zongen het Wilhelmus, begeleid door het muziekgezelschap Harmonie. Een bezoek werd gebracht aan de Herv. kerk, ter bezichtiging van de gebrand schilderde ramen. Bij het verlaten van de gelneenteBiervliet door de Gentschestraat hebben de schoolkinderen nog eens gezongen. Ook werden er bloemen aan geboden. De auto's reden nu in flinken gang naar het oude stadje IJzendijke, heelemaal in vlaggentooi. Dadelijk werd doorgereden naar het ruime markt plein, waar heel de gem. scheen saamgestroomd. Bij de woning van den heer De Ceulenaere heette de burgemeester, de heer E. A. Hendrikse, de Koninklijke familie welkom. In de woning van den heer De Ceulenaere werd een collectie oud porselein en zilverwerk bezichtigd. Het bezoek duurde maar een kwartiertje spoedig reden de hooge gasten onder het gejuich van de bevolking weg in de richting van Schoonedijke. Te Schoonedijke werd de Koninklijke familie opgewacht door het dagelijksch bestuur der gemeente en welkom geheeten door den burge meester, den heer I. Scheltus. De dochter van den gemeentesecretaris, mej. Marie Bleiker, bood namens de gemeente een ruiker theeroozen aan de Koningin aan. Het muziekgezelschap Oefening weckt Kunst deed het Wilhelmus hooren. Ook de schoolkinderen waren op de markt opgesteld. Vervolgens werd naar Breskens gereden. Ook daar was weer een geestdriftige menigte. De Koninklijke familie ging weer aan boord van de „Hydograaf", waarmee naar Terneuzen werd gevaren." Ongeveer halftwee is de „Ilydrograaf" in de haven van Terneuzen aangekomen. De Koningin is daar namens den koning der Belgen begroet door den gouverneur van Oost- Vlaanderen, graaf de Kerckhoven de Denterghem De Koningin ontving hem aan boord van de nHydrograaf" Namens de gemeente Terneuzen heeft Grietje Huizinga, het dochtertje van den burgemeester aan de Koningin, en Jozina Zonnevylle, een doch tertje van den gemeente-secretaris, aan Prinses Juliana een ruiker aangeboden. Manschappen van den bijzonderen land storm,die uit verschillende plaatsenvanZeeuwsch Vlaanderen waren gekomen, onder bevel van kapitein Louwerse uit Vlissingen, vormden een eerewacht. Het gezelschap stapte in de gereed staande auto's en reed naar de markt te Terneuzen, waar een ontzaglijke menigte bijeen was. H.M. werd door den burgemeester uitgcnoodigd met den Prins en de Prinses plaats te nemen onder een baldakijn, voor het in ontvangst nemen van de hulde van de bevolking.Zoodra het hooge ge zelschap had plaats genomen, zette het muziek gezelschap „De vereenigde Werklieden,"het voor deze gelegenheid weer geformeerde bekende Protestkoor van 150 zangeressen en zangers en een 600-tal schoolkinderen het Wilhelmus in; twee coupletten daarvan werden gezongen, ge volgd door een toepasselijk lied op de eerstekomst van Prinses Juliana in Zeeuwsch-Vlaanderen door de schoolkinderen, Bede van Valerius, door het Protestkoor en tot slot door allen het eerste en laatste couplet van het Zeeuwsch-Vlaamsche volkslied. H.M. betuigde den Burgemeester Haar groote tevredenheid over deze zanguitvoering en de ontvangst van de bevolking. Onder algemeene toejuiching werd vervolgens de rit naar Axel begonnen. Te Axel werden bouquetten aangeboden na mens de gemeenten door Truitje Oggel,dochtertje van den waarnemenden burgemeester, voor deze gelegenheid in Axelsch landelijk costuum ge kleed en door Janneke de Feyter, dochter van een raadslid. Op de markt stonden tal van vereenigingen op gesteld.Door de harmonie Concordia en de zang vereniging Orelio onder directie van den heer •P Blansaart, werden met ongeveer 700 school kinderen eenige liederen uitgevoerd. De duiven- maatschappij liet ter plaatse ongeveer300 duiven op. Alvorens de gemeente te verlaten moest aan de grens der kom aan de andere zijde nog in ontvangst worden genomen de hulde van de Zangvereeniging Hoop op Zegen. De weg werd vervolgens langs Drie Schouwen, waarbij de gebouwen van de tram iets langzamer werd gereden, daarop ging het in volle vaart naar Hulst, waar men toch al iets later dan den bepaalden tijd aankwam. Het was reeds half 4 uur, toen de stoet Hulst bereikte, en de Koninklijke familie onder luide hoera's der bevolking uitstapte. Zij werd daar bij het raadhuis verwelkomd, door den burge meester, den heer G. van Waesberghe, wiens jong ste zoontje haar namens de gemeente een bou quet aanbood, terwijl het dochtertje van het raadslid S. C. Verwilghen mede namens de gemeente aan Prinses Juliana een bouquet over handigde. Hierop werden door de Koninklijke Harmonie en de Nieuwe Harmonie Vlijt en Volharding, die in de nabijheid waren opgesteld met de kinderen van de scholen, verschillende vaderlandsche liederen gezongen. H.M. bezocht daarop de kerk en bij het Lief dehuis zongen de zusters en verpleegden H.M. een lied toe. Van Hulst ging het naar Zaamslag. Voor het raadhuis stapte H.M. uit, verwelkomd door den burgemeester Joh. de Feyter. Zij werd daar ge huldigd door de zangvereenigingZingt den Heere een nieuw lied. Hierop begaf H.M. zich met ge volg te voet naar de woning van den burgemees ter. Vervolgens werden de auto's weer bestegen en gereden langs de Poldersche straat naar de hof stede van den landbouwer J. de Kraker Cz., die indertijd op de zangdemonstratie in Den Haag als voorzitter der Zaamslagsche zangvereeniging tegenwoordig was. Op de boerderij werd met belangstelling een en ander van het bedrijf bezichtigd, dat zich in hoofdzaak beperkte tot het bewerken van land bouwproducten. Nu werd de weg vervolgd over Reuzenhoek, de buurt van Val en Othenne. Het was een uur over tijd toen de auto's met de Vorstelijke familie te Terneuzen weer bij de ponton kwamen. Daar stonden thans honderden bij honderden geschaard, om de Koningin, de Prinses en den Prins nogmaals te zien en vaarwel te roepen. Ook waren daar het muziekgezelschap het Protestkoor en de schoolkinderen die door het zingen van vaderlandsche liederen de geest drift verhoogden. Onder algemeene toejuichingen der menigte voer de „Hydrograaf" af de Vorste lijke familie medevoerende, die op de brug staan de, de bevolking hartelijk vaarwel wuifde. R.K. Bond van Woningbouwvereenigingen in het Bisdom Haarlem. In de jongste bestuursvergadering van bo- vengenoemden Bond werd, naast eenige zaken van huishoudelijken aard, aan eene breedvoe rige bespreking onderworpen het plan der ge meente Helder, om alle bestaande woning bouwvereenigingen daar ter plaatse op te los sen in één gemeentelijke woningbouwvereeni- ging. Zeer terecht heeft de aldaar bestaande R.K. Woningbouwvereeniging zich tegen dat plan verzet, en ook het bestuur van bovenge- noemden Bond zal maatregelen treffen, zoo mogelijk, zulks te beletten. Tegen de bekende motie van Rotterdam, welke zich uitsprak vóór de alcoof-woningen, zal stelling* worden genomen, want hoewel de type woningen één kamer met daarnaast gelegen eenige afzonderlijke slaapkamers die in de laatste jaren algemeen gebouwd wor den, aan de bewoners biet geheel voldoen, en al zijn ze even duurder, toch zijn zij om hy giënische, maar vooral om zedelijke motieven verre te verkiezen boven de alcoofwoningen. Geschiedenis van het Regiment Genietroepen. Mede met het oog op het naderend 175-jarig bestaan van het Regiment-Genietroepen in 1922 is bij den heer D. v.d. Berg, kap. adj. van het regiment genietroepen te Utrecht, naar hij in de Militaire Spectator mededeelt, het denk beeld gerezen om te trachten in aansluiting met de in 1853 verschenen Geschiedenis van het Batillon Mineurs en Sappeurs, van den toen- maligen kapitein P.F.H. Mascheck, de ge schiedenis van het Regiment tot in dezen tijd te vervolgen. Aangezien echter bij den brand in de Willemskazerne in 1877 een groot gededte van de oude archieven is verbrand, zijn, met name uit het tijdvak 18501880, de gegevens zeer schaarsch. In verband daarmede doet hij nu een beroep op de officieren en oud-officieren, al dan niet tot het korps behoord hebbende, die wellicht bescheiden onder hunne berusting hebben, waar van voor dit doel zou kunnen worden partij getrokken om hem die voor korten tijd ten gebruike te willen afstaan, ten einde aldus de bedoelde korpsgeschiedenis zoo volledig mogelijk te doen worden. Gedeputeerde Staten van Utrecht. In toonaangevende katholieke kringen te Utrecht worden als ernstige candid aten voor den zetel in het College van Gedeputeerde Staten, NIEUWE E COUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1